Als Pasen en Pinksteren op één dag vallen .jm Jugendkantorei geeft concert in Pauluskerk •BSL i - Het Israel van nu wenst zijn eigen weg te gaan KRATZC DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 MEI 1966 13 ^LS Pasen en Pinksteren op één dag vallenDat is een bekende uitdrukking. Zo iets als: met Sint Juttemis, als de kalveren op het ijs dansen. Met Sint Juttemis, dat is volgens het woordenboek: „Op de feestdag van Sint Jutte, een door de volksluim ge schapen, niet bestaande heilige. En dan nog wel, als de kalveren op het ijs dansen, dat is nooit, ten eeuwi gen dage niet." Dat ziet er dus niet hoopvol voor ons uit: „Als Pasen en Pinksteren op één dag vallen, zal je geluk kig zijn". Het woordenboek zegt kort en krachtig: „Dat is met Sint Juttemis, nooit." Is dat niet precies onze heimelijke vrees: we zullen het echte geluk nooit vinden Het geluk, hoe stra lend het ons ook lijkt toe te lachen, blijkt telkens weer een vale schaduw te zijn, die al te snel voorbij glijdt. Je probeert het te begrijpen en je denkt dat je houvast hebt, maar tenslotte grijp je in het ledig, in het niets. Is gelukkig-zijn niet zo ongeveer hetzelfde als bellen blazen? De kinderen doen dat tegenwoordig met speciale plastic pijpjes en met speciaal zeep poeder. Maar de bellen zelf zijn er niet steviger of glanzender door. Ze spatten nog steeds als een zeep bel uiteen. En als nu toch eens Pasen en Pinksteren op één dag vallen. En als dat nu eens het hele geheip van een duurzaam geluk is.Een duurzaam geluk, dat is een geluk, dat nooit meer de dood in de pot is. Dat nooit meer uiteenspat, maar altijd blijft glanzen en stralen. Dat is nu juist Pasen. Jezus is op Pasen één en al geluk, een en al Zondagskind, want Hij is zelf opge staan uit het graf en Hij heeft in het sterven en leven voor God en voor anderen het grote geheim van het alles overwinnend geluk voor Zichzelf en voor heel de wereld gevonden. Toen Karei de Vijfde niet alleen een groot deel van Europa, maar ook het pas ontdekte Oost- en West-Indië in zijn bezit kreeg, zeiden zijn onderdanen trots, dat in het Rijk van keizer Karei de zon nooit onderging. In nog veel dieper en hoger en breder zin is sinds Pasen in het Rijk van Jezus en dat is wijd als de wereld de zon van Zijn geluk nooit meer ondergegaan. En dat is meer dan we van Karei de Vijfde kunnen zeggen En wat doet Pinksteren hier nu bij Pasen, dat is Jezus; God, is een groot geluk voor ons. Pinksteren, dat is God, Jezus is een groot geluk fn ons. Want Zijn geluk, Zijn Geest komt nu ook ons vervullen. Dit dubbele geluk valt een mens altijd op één dag in de schoot. In één donkere nacht van je leven begint deze dubbelster te schijnen. Als Pasen en Pinksteren op één dag vallen. Kom, Geest; blaas Uwen wil, Uw adem in enklen van ons, al is het er maar één. j Ziet: wij zijn murw en slap, of als een steen geworden, log en zielloos. Kom, begin Uw dagtaak, volbreng een nieuw werk. De lucht t is dik van onheil en het doodsgevaar nadert snel. O uit deze onze schaar verkies éénen. Heer, maak zijn geest geducht Grif in vuurtekens op zijn wang Uw wil; werp in zijn gebaar Uw wekkende kracht,' stort in zijn reednen Uw heilgen gloed. Wij zijn een verzwakt en verarmd geslacht; maak al ons klein gemurmel voor hem stil j schenk hem, Heer, schenk hem van Uw overvloed. -f Henriette Roland Holst-van der Schalk. Vindt u het nog vreemd en ver Leest u dan maar in het evangelie van Johannes, hoe direct al in Gods grote begin Pasen en Pinksteren als hét ware samen gevallen zijn. Nadat Johannes als ooggetuige eerst uitvoerig de opstanding van Jezus op de Paasmorgen beschreven heeft, zegt hij in hoofdstuk 20 „Toen het dan avond was op dien eersten dag der week (dat is Paaszondag) en ter plaatse, waar de discipelen waren, de deuren gesloten waren uit vrees voor de Joden (Jezus was immers drie dagen tevoren, op Goede Vrijdag, door de Hoge Raad der Joden ter dood veroordeeld), kwam Jezus en stond in hun mid den en zei tot henvrede zij u! En na dit gezegd te hebben toonde Hij hun Zijn handen en Zijn zijde. (Om hen te laten zien, dat ze niet met een geestverschijning te maken hadden, maar echt met Hemzelf als levend mens, met de lit tekenen van Zijn kruisiging nog in Zijn lichaam). De discipelen dan waren verblijd, toen zij de Heer zagen. Jezus dan zei nogmaals tot henVrede zij u. (Jezus groet hen nog een keer met de heel gewone groet, omdat ze ondanks alle blijdschap toch nog verbijsterd zijn en het nog helemaal niet verwerken kunnen, dat Hij echt leeft en werkelijk zelf voor hen staat). Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zend ik ook u. En na dit gezegd te hebben, blies Hij op hen en zeide tot hen: Ontvangt den Heiligen Geest." Wat een geluk voor de discipelen van Jezus. Het is nog nauwelijks tot hen doorgedrongen, dat Jezus er echt weer helemaal bij en met hen is. En nu blaast Hij op hen. Hij ademt hun dit nieuwe leven van geluk persoonlijk Zelf in. Hij wordt niet alleen de levende vóór hen, maar Hij wordt ook de levende in hen. Hij schenkt hun Zijn Geest, en Zijn Geest dat is Zijn levensadem, Zijn Paaskracht. Op deze wijze is het op de eerste Paasavond van Jezus reeds „Klein Pinksteren" geweest. Alles wat Wij weten toch allemaal, dat een nieuwe Japon, een zomerse blouse of pakje meer tot hun recht komen, als er een correc te, modieuze beha onder ge dragen wordt. En dat daarmee geen handen vol geld gemoeid zijn, bewijzen wij U morgen met deze aanbieding. Stretch beha's, met elastisch Lycra achterpand, voorgevorm de cups met kant overtrokken, Lycra schouderbandjes en laag, laag uitgesneden rug... morgen voor nog géén drie gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze moderne beha's, in B-cup maten 32-34-36-38, kleur wit, per stuk voo Géén tel. of schrift, best Grote opbrengst bazaar Ikazia-ziekenhuis De bazaar, voor het Ikazia-ziekenhuis is uitstekend geslaagd.! De. netto-opbrengst bedraagt bijna 13.000 gulden. De prijzen van de verloting zijn gevahen op de volgende nummers. 3225, 5757. 6439 4952, 1140 2452. Verder zijn er nog speldjes van het ziekenhuis verkrijgbaar in vier kleu ren. Deze speldjes zijn te koor,/'voor éen gulden o.a. in de hal van 'ft ikazia- ziekenhuis en bij mej. Lferigstraat, Qdastraat 16- TfEN ONTMOETING tussen de Duitse dirigent Eberhard Ebrich en de Rotterdamse organist André Yerwoerd heeft er toe geleid dat op woensdag 1 juni de Evangelische Jugendkantorei uit Lüdenscheid een concert geeft in de Pauluskerk aan de Mauritsweg 20 te Rotterdam. Een concert dat zeker de moeite van het beluisteren waard is, want dit Duitse koor heeft een hoge graad van perfectie bereikt. Iets wat op vallend is als men de leeftijd van de leden, allen amateurs weet. De jongste is Dieter Kimpel, veertien jaar en het oudste lid Evamarie Arntz telt negentien lentes. André Verwoerd is ingenomen met de komst van dit koor naar Rotterdam. Het is voor hem een prachtig resultaat, dat bereikt is tijdens zijn bezoek aan Berlijn vorig jaar. Verwoerd werd toen door de Ned. Hervormde kerk uitgezon, den naar Duitsland, waar organisten en dirigenten uit Oost- en West-Duitsland en diverse andere landen met elkaar van gedachten hebben gewiseld over kerkmu- zikale aangelegenheden. Tijdens de gesprekken die hij had met Eberhard Ebrich, een leerling van prof. dr. Karl Straube, destijds kantor van de beroemde Thomaskerk te Leipzig, viel het Verwoerd op dat deze grote belang stelling had voor het kerk-muzikale le ven in Nederland. Vooral de ontwikke ling van de laatste jaren had zijn aan dacht. De Duitser nodigde Verwoerd uit een concert te geven op het fraaie orgel van Lüdenscheid en yertelde hem enthou siaste verhalen over de Evangelische Ju gendkantorei. Dit koor is pas in 1963 opgericht door Eberhard Ebrich. Het gebeurde op Palm zondag bij de dirigent thuis. Opzet van de Duitse dirigent was, een kerkkoor op te bouwen dat een hoge graad yan per fectie zou moeten bereiken en zou be staan uit jonge mensen. Hij is daar in ge slaagd, dankzij yeel en ijverig repeteren. De Duitse jongeren brengen een repertoi re van meest oude en moderne motetten, maar ook cantates van Bach. Eberhard Ebrich stelt nog steeds hoge eisen. Wie het koor hoort zingen, komt diep onder de indruk van de wijze waar op de composities worden geïnterpre teerd. Begrijpelijk dus, dat André Ver woerd ingenomen is met de komst van dit koor naar Rotterdam en het concert in de Pauluskerk. Temeer, daar hij ge looft dat in Rotterdam en omgeving nog grote belangstelling bestaat voor een De vreugde om het nieuwe leven is overal mogelijk. Hij Op Paasmorgen voor de mensen geworden is dat wil Hij op Paasavond al in hen zijn Er wordt in geval v,an nood veel kunstmatige ademhaling toegepast. Maar als werkelijk de nood aarf de man komt, dient er iemand bij de hand te zijn, die mond-beademing kan toepassen, waarbij hij zijn eigen adem helemaal in de bewusteloze over brengt. De nood waarin wij mensen ons bevinden en de drang van Jezus om ons te helpen zijn zo groot, dat Jezus met die mond-beademing, waardoor Zijn Geest in ons komt, niet zeven weken, van Pasen tot Pink steren, wilde wachten. Pasen en Pinksteren zijn voor Hem één dag. We willen daarom niet langer wachten om ons radicaal te stellen onder de beademing van Jezus. Over alles in en van ons wil Zijn adem gaan. Hij zegt ook tot ons: Ofttvangt den Heilige Geest. Mis schien heeft de Geest van Jezus al veel in ons gedaan. Maar we mogen nu ook Hem Zelf ontvangen. Ons leven moet niet alleen Zijn werkplaats, maar Zijn woonplaats zijn. Wat er dan'in ons gebeurt Hij gaat wonderlijke wegen in ons inspireren. „De Vrucht van de Geest is liefde, blijdschap, vrede, lankmoedig heid, vriendelijkheid, goedheid, trouw, zachtmoedig heid, zelfbeheersing." Dat brengen wij lang niet allemaal op. Maar dat brengt Hijzelf in ons ondef. Eh Zijn inspiratie is ons groot geluk. Dr. K. J. KRAAN. niet alleen op tijdens concerten, maar ook in de kerkdiensten zelf. Hun pro gramma geeft al een goede indruk van de kwaliteiten die het bezit. Er komt op yoor de Marcuspassion en het Osteroratorium yan Bach en de Johannespassion van Handel. In Rotterdam voert het koor o.a. werken uit van Sweelinck, motetten van Hasler, Ditsler en Dressier. André Verwoerd speelt enkele werken van Bach, Sweelinck en Reger. Met dit concert komt ook de Paulus kerk weer in de belangstelling. Dit fraaie gebouw, dat zich goed leent voor dergelijke uitvoeringen, trok in 1962 veel aandacht door de pedagogische serie „Rond de speeltafel", waar André Ver woerd gedurende een heel seizoen be langstellenden vertelde over het orgel in de kerk en verschillende muzikale problemen ook in de erediensten met de bezoekers besprak. Verwoerd ont ving yeel verzoeken om weer met deze serie te beginnen. De naam yan deze organist wordt de laatste tijd meer en meer gehoord. Ook al doordat de NCRV hem regelmatig voor de radio laat optreden en binnenkort weer vier opnamen zal verzorgen. Ook van de Evangelische Jugendkantorei zal, in de Pauluskerk, een opname gemaakt worden voor deze omroep. POEDER - CREME- OLIE - ZEEP Take-Mir (waarom mij?) Onder deze uit roep vatte rabijn J. Soetendorp het boei end verslag samen van zijn jaarlijkse reis naar Israël, dat hij maandagavond in het Historisch Museum voor het Ge nootschap NederlandIsraël gaf. Take- mir: het „waarom mij" werd, aldus spreker, vervulling van de vraag naar de eigen staat Israël zoals in eenvoudige woorden van Ben Goerion in 1947 werd aangekondigd voor de Palestijnse radio in de roep: „Wij hebben een staat!" Het werd tevens vervulling van de roep naar eenheid onder de verspreidde zuster- en broedergemeenten over de wereld, smeltkroes geworden van de verschillen de geestelijke en culturele stromingen die iedere nieuw-aangekomene uit het land van herkomst met zich meebracht. Toen in 1947 tie Joodse staat Israël werd gevestigd bleek een samensmelting van de Palestijnse en joodse gemeen schappen niet uitvoerbaar, reden waar om men besloot twee staten op te rich ten: de arabische en joodse staat. Te gelijkertijd werd het nieuw Israël ge- isoleerd van de nabuurlanden. Maar Israël is 'n verschijnsel wat nog geruime tijd de invloed zal doen gelden „zei spreker: „Het Israël van nu dat auto-onderdelen naar Finland moet ex porteren om hout voor zijn sinaasappe len te verkrijgen, zal eens een staat zijn van grote autoriteit voor het achterland de jonge Afrikaanse staten. Nog dagelijks vertrekken talloze jonge Israëliërs als pioniers naar Ghana, Congo, en de ande re staten om in snelle hulpprogramma's de respectievelijke regeringen bij te staan. Een belangrijke politiek om zich te verzekeren van een achterland, waar door de staat Israël, los van West en Oost zichzelf kan blijven handhaven. Wij zijn hetzelfde volk uit de verhalen van de bijbel: uit de tijden van kruis tochten en godsdienstoorlogen: wij zijn Voor Korte Hoogstraat 18 Rotterdam Telefoon (010) 135763 hetzelfde volk, want wederom vormt zich het karakter van een staat uit strijd en wanhoop. „Het Israël van nu is meer dan smelt kroes; Israël is jeugd, jeugd en nog eens jeugd: De jeugd die danst zonder zich te buiten te gaan maar met dodelijke ernst van te weten waarvoor het danst. Israël van nu is meer dan het Israël van eni ge tientallen jaren terug: het is een land met grote problemen waar de re gering méér is dan bestuursapparaat, veel meer is dan welke regering dan ook, omdat zij is gesteld voor de enor me problematiek van aanpassing en op voeding voor hen die zich in Israël ves tigen. Israël is ook meer dan een staat door de enorme drang naar pionieren die de jeugd van thans nog steeds bevangt. Pionieren is daarom geworden tot een probleem van hereboeren en kibboetsen passend in de opvattingen van de rege ring, dat leeg-land een gevaarlijk land is zodat iedere trek naar de droge hete Ne- geb wordt aangemoedigd. Een zaak van grote moed van de jonge pionier die wetend van het gevaar door huurlingen der arabieren te worden overvallen, toch doorzet, steunend op hetgeen door de jon geren uit de eerste dagen van de staat werd volbracht. Eigenlijk is Israël al leen maar jeugd, die zich wendt naar de toekomst en de schouders ophaalt voor de orhtodoxe opvattingen van het joden dom. De jonge mens van Israël is rea list, haast los van de geestelijke achter gronden van zijn staat en derhalve secp- tisch ten aanzien van alle bewergingen die de Joodse grondwet op de oude Wet heeft willen baseren. Zei niet Ben Goerion desgevraagd naar de grondwet van Israël': „Laat ons den ken... Heeft Amerika niet vijftig jaar na gedacht voor zij tot een grondwet kwam? In deze zelfde zin is Israëls ontwikke ling een zak van denken, afwachten en werken, heel hard werken in kibboets en fabriek. Van pionieren daar waar nog te pionieren valt, van politiek manoeu vreren in de buitenlandse betrekkingen en touwtrekken in de binnenlandse be trekkingen. Hierbij doen zich in geeste lijke zin verschuivingen voor die ken merkend zijn voor het Israël van nu ,de jonge staat onder de jonge staten, die een eigen koers wenst te gaan en daar voor wenst te vechten als zulks noodza kelijk is maar de oorlog uit de weg gaat als niets op dreiging wijst. nu... beduidend goedkoper Voor nu of voor de vacantie... voor fn de slaapkamer of op reis... morgen begint de ver koop van complete toilette reis-sets voor een onvoorstel baar lage prijs. Vijfdelige sets, bestaande uit Lingerie-tas, toilette-tas met soufflé 24 cm groot, beugel make-up tas, kousenrol voor 4 paar kousen en haarzakje. De totale waarde van deze luxe set is precies uitgerekend 5.85... maar morgen koopt U deze luxe voor nog géén twee gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze complete 5-del!ge te- lette-sets van fleurig bedrukt plastic in zeer luxueuze fantasie bioemdessins, „De Reddingboot" heeft woensdag avond om 7.30 uur een openbare bijeen komst in „De Boemerang", Vondelwes 26. Leiding zr. M. P. C. Haaijer en br. J. C. Slingerland. Géén tel. of schrift, b

De Havenloods | 1966 | | pagina 11