Met „De Havenloods" het zeegat uit Op 30 juni grootse dagtocht voor onze lezers IDE HAVENLOODS DONDERDAG 26 MEI 1966 J]EN BUSTOCHT door het prachtige, groene Zeeland, via de brug over het Haringvliet, de Greveiingendain en de Oosterseheldebrug, een tocht van vqf uur over de Noordzee met het passagiersschip „Koningin Emma" van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, van Vlissingen naar Hoek van Holland en tenslotte de vaartocht met de salonboot „Erasmus" van Hoek van Holland door de havens naar Maassluis, Schiedam of Rotterdam. Dat is de grootse dagtocht, die ons blad, in samenwerking met Anthony Veder en Co. aan een beperkt aantal lezers biedt op 30 juni. Een beperkt aantal, helaas, omdat wij uiteraard gebonden zijn aan de accommodatie van de „Koningin Emma". Deze Havenloods-cruise biedt eigenlijk alles wat men op een dag kon samenbrengen. Het rustieke, prachtige Zeeuwse landschap, de meest moderne constructies, die de Nederlandse waterstaatingenieurs konden uitdenken, de rust en ontspannende wijdsheid van de zee en tenslotte de dynamiek van de grootste haven ter wereld. En dat alles wordt be keken op een manier, die er op is gericht de reiziger zo min mogelijk te vermoeien. Eigenlijk wordt deze rondvaart de cli max van de gehele cruise. In de ochtend uren hebben wij het Zeeuwse landschap gezien, 's middags hebben wij genoten van de boeiende rust van de eindeloze zee en nu, op de Spidoboot beleven wij een van de meest dynamische schouw spelen ter wereld. De Havenloods-reizigers zullen zich voe len als passagiers op een luxe-cruise. Aan boord is ruim gelegenheid om rond te wandelen of gezellig ergens te zitten terwijl men kijkt naar het eeuwig boei ende schouwspel van de zee. Men zal kunnen genieten van een kop koffie of van een al of niet versterkend drankje in de wel voorziene bar. Om deze zeereis nog aantrekkelijker te maken zal worden getracht onderweg uitleg te geven van nautische aangele genheden die ook voor een leek interes sant kunnen zijn. Tevens zal worden ge tracht groepsgewijs een bezoek te bren gen aan de brug, zodat men er een in druk van kan krijgen, hoe een groot pas sagiersschip „reilt en zeilt". Varen maakt hongerig. Daarom zal tij dens de vaartocht een lunch worden ge serveerd, die bestaat uit een pasteitje of een slaatje naar keuze luxe broodjes met ruim beleg, krentenbollen en uiter aard, koffie. Na deze maatdjd zal men er loed aan doen de zuivere zeelucht weer flink op zich te laten inwerken, omdat er dan nog lang geen einde is gekomen aan het programma. Het aanlopen van Hoek van Holland is altijd een boeiend schouwspel. Reeds van verre ziet men de loodsboot liggen. Van tijd tot tijd krabbelt een vletje heen en weer van de loodsboot naar de vertrek kende en aankomende zeeschepen om loodsen op te nemen of af te zetten. Eigen is dat zeegebied daar voor Hoek van Holland net een groot verkeersplein waar snel varende kustvaarders zich een weg zoeken tussen de grote zeesche pen, die de vlaggen voeren van landen, die vaak aan de andere kant van de aardbol liggen. Wanneer we geluk heb ben, zullen we zelfs een grote supertan ker zien die reeds uren tevoren zijn snelheid heeft afgeremd om met een pre cies uitgerekende snelheid Hoek van Hol land aan te lopen en onder leiding van een loods de ingewikkelde navigatie voor het binnenvaren van Europoort uit te Voorlopig gaan wij echter niet naar Europoort. De Koningin Emma zal af meren bij Hoek van Holland, waar ook de andere schepen van de Maatschappij Zeeland aanleggen. Anders echter dan de reizigers, die uit Engeland komen, zullen de Havenloods-passagiers niet worden vermoeid met douaneformaliteiten. Wij stappen over op de Erasmus of even tueel een andere salonboot van de Spido voor een onvergetelijke rondvaart door het grootste havencomplex ter we reld. „Erasmus", de trots van de Spido-vloot. De Spidoboot vaart onze passagiers door Europoort, waar de grote mam- moethtamkers hun miljoenen liters olie lossen naar de raffinaderijen, die als fu turistische steden zoemend, sissend en fluitend hun voor de leek altijd nog schijnbaar geheimzinnige werk doen. We varen door de Botlek, de grootste haven voor massagoed, waar het werk zo veel mogelijk is gemechaniseerd. Daar ook zien we het nieuwe graanoverslagbedrijf en vanaf het water zullen we de enorme industriële ontwikkelingen zien in dit „nieuwe" gebied. jggs nieuw, omdat men al eerder die moge lijkheid had overwogen om Nederland aan meer zoet water te helpen. In 1953 was het belangrijkste argument de ver groting van de veiligheid van Zuid-West Nederland. Het Deltaplan werd geboren. Nog voordat het laatste dijkgat in Zee land werd geslpten vlak voordat de win ter weer zou invallen waren de plannen op papier bijna al uitgewerkt. Met grote voortvarendheid werden die plannen in derdaad ook ter hand genomen. Thans is Zeeland geen provincie van eilanden meer. Eerst werd het Zuid-Hol landse eiland Goeree-Overflakkee met het vaste land verbonden door een brug en een dam door het Haringvliet. Snel daarop volgde de Grevelingendam van dit eiland naar Schouwen-Duiveland. En eind vorig jaar opende koningin Juliana de brug over de Oosterschelde een over spanning van vijf kilometer lengte, die het laatste eiland van Zeeland uit zijn isolement verloste. „Holland" begint nu Zeeland te ontdek ken. Vroeger kostte het minstens een halvedag om vanuit Rotterdam het stad je Zierikzee op Schouwen te bereiken Thans doet men daar per auto ongeveer een uur over. De stroom toeristen is los gebarsten. Maar ook de industrie zal on gekende kansen krijgen en Zeeland speelt ook met de gedachte aan grote zeeha vens die een aanvulling moeten worden op de Rotterdamse agglomeratie. Zeeland heeft echter nog steeds zijn vriendelijke karakter behouden. De zon straalt daar nog op fris-groene vel den die zich uitstrekken van dijk tot dijk. Zij schijnt op het groen van de jon ge bomen, want men zal op het grootste gedeelte van de voormalige eilanden ver geefs naar hoog opgaand geboomte zoe ken. Alle aanplant is nieuw omdat de bomen van vóór 1953 de strijd tegen het zoute water hebben verloren. Een tocht van Rotterdam naar Vlis singen is een belevenis. Naast de moder ne constructies van de nieuwe oeverver bindingen dobberen kotters op het wa ter vissend naar garnalen. Vlak langs de dammen worden vanuit kleine bootjes netten uitgezet en hier en daar wenkt een vriendelijke windmolen als tegen hanger van de moderne landbouwmidde- len die ook in Zeeland worden gebruikt. Un moderne comfortabele bussen wor den de Havenloods-reizigers door dit boeiende afwisselende maar vooral vriendelijke landschap vervoerd naar Vlissingen de haven van Zeeland die in deze nieuwe ontwikkelingen steeds be langrijker wordt. Daar ligt dan de „Ko ningin Emma" te wachten. Snel zullen de passagiers worden ingescheept en om elf uur zullen de trossen worden losge gooid voor de vijf uur durende tocht naar Hoek van Holland. v Langs de kust van Walcheren vaart de „Koningin Emma" dan naar het licht schip Goeree ,het baken voor de scheep vaart naar de Maaston die de aanloop route voor Hoek van Holland aangeeftt De eerste overspanningen van de 5 km lange Oosterseheldebrug. Pernis is een verschijnsel apart, vooral 's avonds. In de nacht van 30 januari 1953 werd het zuidwesten van Nederland getroffen door een watersnood. Tijdens een brul lende storm sloeg de zee toe. In enkele uren tijd werden de zware zeedijken ver nield en het zeewater stortte zich in de weerloos laag gelegen polders van d» eilanden alles met zich mee sleurend wat in de weg stond. Ruim 1800 mensen verloren daarbij het leven. En in die eer ste bange dagen, toen de storm nog niet was uitgewoed en toen steeds nieuwe ga ten in de toch al zo gehavende dijken werden geslagen toen steeds meer hui zen door het af en aan kolkende water werd vernield, vreesde men even, dat men grote stukken van Zeeland prijs zou moeten geven aan de zee. Zeeland was voor de tijd bij de „Hol lander" eigenlijk niet zo erg bekend. Men wist, dat die provincie bestond uit grote eilanden, omgeven door zware dij ken. Men wist, dat het vooral een agra rische provincie was en men wist, dat er nog vele typische klederdrachten werden gedragen. Maar de moeilijke verkeers verbindingen met de veerponten, die er soms uren over deden om een eiland te bereiken om over de wachttijden nog niet eens te spreken weerhielden de massa er van een bezoek aan die provin cie te brengen. Na 1953 is dat snel veranderd. Wij zou den geen Nederlanders zijn, die geleerd hadden terug te slaan, wanneer de zee aanviel, als wij Zeeland aan de golven zouden hebben prijsgegeven. Er ontstond een gigantische strijd, met inzet van alle krachten, die het vernuft van de water staatstechnici kon opbrengen en met in zet van al het materieel, waarover de Nederlandse aannemers beschikten. Dag en nacht werd doorgewerkt, in het Wa terloopkundig Laboratorium te Delft, aan de conferentie- en tekentafels van Rijks waterstaat en op de dijken. Aan boord van de „Erasmus" is het prettig toeven. bied hebben grootgemaakt, zoals de Waalhaven voor de oorlog de grootste haven ter wereld, die werd uitgegraven de Maashaven, de Merwehaven. Om omstreeks kwart over zeven zal de Spidoboot afmeren aan de Spidopottton, Willemsplein te Rotterdam, vanwaar men met Lijn 5 een goede verbinding heeft met de binnenstad en het Centraal Station. Deze grootse en afwisselende dag wordt onze levers aangeboden voor de prijs van slechts 48 gulden, waarbij ook zijn inbegrepen de tolgelden voor de nieuwe oeververbindingen in Zeeland en de beide maaltijden. De tocht met de „Koningin Emma" is een unieke gelegen heid, omdat de Maatschappij Zeeland slechts zelden in staat is een van haar schepen voor een dergelijke cruise be schikbaar te stellen. Zoals bekend onder houden deze schepen een geregelde dienst op Engeland. Wij zijn dan ook zeer verheugd, dat wij in samenwerking met Anthony Veder en Co in staat zijn ge weest voor onze lezers op die dag beslag te leggen op dit schip. We varen verder, langs de olieraffina derijen, langs de scheepswerf van Ver- olme en langs al die andere havenbedrij ven, waar het werk nooit stilligt. Vlaggen van alle landen ter wereld, fel gekleurde schoorstenen en vreemde namen op de schepen, soms in voor ons, Nederlanders onbegrijpelijke lettertekens, geven fleur en kleur aan dit schouwspel. Ook tijdens deze vaartocht zal een maaltijd worden geserveerd. Deze maal tijd zal worden geopend met groente soep, waarna een Wiener Schnitzel, ge bakken aardappelen of patates frites en twee soorten groenten zullen worden ge serveerd, gevolgd door ijs met slagroom, Deze maaltijd zal worden besloten met Ook tijdens deze vaartocht zullen de bars van de Spidoboot geopend zijn, zo dat niemand op een droogje zal hoeven te zitten. Voor passagiers, die niet willen meevaren naar Rotterdam, zal de boot aanleggen bij het Vlaardingse Hoofd en bij het Sohiedamse Hoofd. De andere passagiers kunnen verder meevaren door de andere havens, die het Rijnmondge-

De Havenloods | 1966 | | pagina 13