Amerikaanse dienstwagens moeten aan serie eisen voldoen Esso geeft service „op een briefje" Starten met een walkie talkie Steeds meer auto's moeten het stellen met minder garages Voorkom waterskiën op nat wegdek Wereld roept plotseling om veiliger auto's Creme voor slaperige automobilisten DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 MEI 1966 Vrij plotseling is als een soort nieuwe rage de roep om meer veiligheid in de moderne automobielen overal te beluisteren. Vele deskundigen verklaren nu, dat de veiligheid van de automobiel-van-vandaag nog op een aantal punten verbeterd kan worden en dat het hoog tyd wordt, dat de fabrikanten daar eens iets aan gaan doen. Aanleiding tot deze golf van kritiek is (o.a.) het pas-verschenen boek van de heer Ralph Nader uit Amerika („Unsafe at any Speed"), waarin wordt gezegd, dat de auto's veiliger gebouwd kunnen worden. Een bewering, die niemand zal tegenspreken. Het is alleen de vraag: heeft men er het geld voor over. Nog niet zo lang geleden voor het uitbreken van de rage zei de heer Asmussen, de direc teur van onze Nederlandse Stichting Wetensch appelijk Onderzoek Verkeersveiligheid: „veilig heid is b\j automobilisten zo moeilijk verkoopbaar. Er wordt door de automobiel-fabrieken zeer veel onderzoek verricht naar de mogelijkheden, om een auto veiliger te maken. Dat van de resultaten van deze onderzoekingen nog relatief weinig wordt geprofiteerd, aldus ir. Asmussen, is niet op de eerste plaats te wijter aan de industrie. De hoofdoorzaak moet ge zocht worden in het feit, dat veiligheid nu eenmaal een onverkoopbaar product is Bij een groot aantal ESSO-sta- tions ontvangen de klanten sedert kort een briefje, waarop zij zelf kunnen invullen, welke wensen zij hebben ten aanzien van hun wa gen. Door het aankruisen van een hokje geeft de klant te kennen, dat hij er prijs op stelt dat zijn voorruit wordt gewassen, zijn ban den worden nagekeken, zijn accu water wordt gecontroleerd en het oliepeil wordt nagezien, om maar enkele punten te noemen. Een on derzoek van Esso bracht aan het licht, dat vele klanten bij de ser vice-stations ongeacht het benzi- nemerk) niet altijd die service ontvingen, die zij verlangden. En omdat „service" een van de ma nieren is, om te concureren in dit land waar de benzineprijzen en de kwaliteit van de benzine weinig variatie bieden, opende ESSO een service-offensief. De eerste erva ringen zijn best. Het publiek stelt de service-ban op prijs en blijkt voldoende begrip te kunnen op brengen voor de begrensde moge lijkheden van de serviceman om niet een complete service-beurt" te verlangen, als er nóg vijf of zes benzineklanten staan te wach ten. Voor de pompstationshouders is overigens aan deze actie een leuke wedstrijd verbonden. „Ge heimzinnige klanten" reizen de stations af en nemen steek-proe- ven: wie goed uit de bus komt, kan prachtige prijzen winnen. En wie nors de Tijger in de Tank stopt vindt helaas de Hond in de Pot. Deze woorden waren nog zeer onlangs zonder twijfel Maar nu ineens roept iedereen althans in Amerika, waar de golf het he vigst Is om méér veiligheid. Het is een opmerkelijke ontwikke ling. Want tot voor kort was het in Amerika helemaal niet verstan dig om bij de verkoop van een auto te wijzen op de veiligheids aspecten. Immers, dan werd de automobilist geconfronteerd met de mogelijkheid van een ongeluk en denkt niet ledereen, vooral bij het zien van een mooie, nieuwe automobiel: een ongeluk, dat zal mij niet overkomen. Uit de verkoopervaringen van de grote fabrieken was komen vast te staan, dat het publiek graag geld over had voor extra koplampen en een opgevoerde motor enzovoort, maar niet voor een telescopisch stuur of hydrolische bumpers en zelfs lang niet altijd voor veilig heidsgordels. Edoch....: nu staat de veiligheid plotseling ook op het verlanglijstje van hét autokopend publiek en de industrie moet er razend-smel bij zijn, om hier reke ning mee te houden. Nu is dit niet zo gemakkelijk, wamt de aan- looptjd van een nieuw type auto bedraagt in vele gevallen circa duizend werkdagen, dat Is circa drie jaar, General Motors Intro duceerde onlangs als „veiligheids- snufje" de nieuwe schokabsorbe- rende stuurkolam, die 21 centime ter kan worden Ingedrukt en Ford zoekt zijn heil o.a in een nieuwe veiligheidsrol!. Het lijstje, dat de Amerikanen hebben opgesteld, is niet mi*. Ze willen veiligheidssloten op alle portieren en beschermende bekle ding voor daShbord en zonneklep- pen. Verder verzonken instrumen ten, knoppen en bedieningsorga nen, standaard bumperhoogten, standaard uitvoering voor bediening van automatische versnellingsbak ken, een verbod om spiegelende vlakken aan te brengen op en rond het dashbord, standaardise ring van alle typen ruitenwisser» en sproeiers, een verbeterd uitlaat systeem, extra achterlichten bete re bevestiging voor veililgheidsgor- dels. Niet alleen In Amerika, ook in Engeland is men zich plotseling zeer intensief met het onderwerp auto-veiligheid gaan bezighouden. Onlangs publiceerde „The Obser ver" een berekening van de kos ten, die doden en zwaargewonden met zich meebrengen. Een ver keersdode, aldus het blad, kost 30.000 gulden en een ernstig gewon de 770 gulden en een licht-gewonde 500 gulden. Per jaar komt dit neer in Engeland op een totaal van 1700 miljoen gulden als iedereen veiligheidsgordels droeg, zou 250 miljoen gulden kunnen worden bespaard, aldus hert blad. Het dra gen van gordels bespaart 70 pro cent aan doden en 65 procent aan zwaar-gewonden. Het blad constateert verder, dat het aantal slachtoffers op de weg met 3 procent zou kunnen worden verminderd, als op grote schaal gebruik zou worden gemaakt van betere maar ook duurdere remmen Eigenlijk schuilt hierin ook het antwoord op de roep om meer veiligheid. Het is mogelijk de wagens veiliger te maken. Maar dan worden ze ook duurder. Het is aan het publiek om uit te ma ken of men dit extra-bedrag er voor over lieeft. En uw eigen wagen Afgezien van de veiligheidsvoor zieningen, welke door de construc teurs van de auto worden getrof fen, is het van groot belang om er voor te zorgen dlat de auto goed wordt onderhouden in het be lang van de veiligheid. Technische gebreken, die aan de bestuurder van een auto bekend zijn of re delijkerwijs bekend kunnen zijn worden gerekend tot de nalatig heid van de chauffeur. Bij contro le of aanrijding wreekt zich dat. Onderstaand daarom een paar tips, om zelf even te controleren, of de voornaamste zaken nog in orde zijn: 0 Remmen: trap de rem ter wijl de auto stilstaat zo diep mogelijk in. Laat hem weer op komen en trap dan nogmaals zo ver mogelijk naar beneden. Als u de tweede keer nu aanzienlijk minder diep kunt trappen, dan is het hard nodig, de automonteur erbij te roepen. Controleer de wer king van de handrem bij voorkeur op een helling. 0 Stuurinrichting: defecten aan de stuurinrichting zijn levensge vaarlijk. Stuurspeling kunt u zelf constateren. Houdt het stuur met beide handen vast. Draai het stuur waarbij een hand op dezelfde hoogte blijft rusten (U kunt ook iets plakken op het stuur> daar waar bijvoorbeeld uw linker duim zit bij het uitgangspunt. Daar waar weerstand wordt ondervonden bij het draaien (als de wielen even eens gaan bewegen) is het twee- De 21-jarige Peter Daykin uit Blackpool (Eng.) heeft na zes maanden knutselen zijn Cortina nu zo ingericht, dat deze „gehoor zaam" start, als hij via zijn. wal kie-talkie 'n seintje geeft. Hij heeft nog méér voorzieningen aange bracht: op dezelfde mander kan hij de claxon in werking stellen en de lichten aandoen. De ruitewis- sers van voor- en achterruit treden automatisch in werking als het be gint te regenen en een foto-electri- sche cel schakelt de parkeerlich- ten in, wanneer de duisternis valt. Dezelfde cel dimt ook het grote licht, als er andere voertuigen na deren of als de auto een stad bin nen rijdt. De verwarming wordt automatisch geregeld door de in de meetpunt. De hoek tussen het uitgangspunt en dit punt van weer stand mag niet groter zijn dan 30 graden (ofwel op een normaal autostuur niet meer dan p.lm. 8 centimeter cirkelomtrek) 0 Uitlaat: Een lekke en dus niiet meer geluiddempende uit laatpijp vergroot de kans op gas- ontwikkeling in de cabine. U kunt de uitlaat controleren, door de uit laat even af te sluiten. Als alles in orde is moet de motor dan af slaan. Andere zaken om op te letten, losstaande stoelen, gescheurd chas sis, gebroken veerbladen, uitste- lende delen aan de auto, defecte borging van koppelingen bij vracht auto's en auto's met caravan-ha ken. De veiligheid van bestuurder en inzittenden is met zo'n kleine controle enorm gediend. Bij de foto: de onlangs overle den zeer begaafde auto-construc teur Pininfarina bouwde nog niet zo lang geleden een t.g. „veilig heids-auto", waarin hij tal van snufjes verwerkte, zoals schuif deuren en een van flexibel mate riaal voorzien veiligheidsstuurwiel. vloed van de temperatuur. De ven sters kunnen electrisch worden ge opend en als er een dief aan ven sters of portieren komt, stuurt het ontvangertje ln de zak van Peter een waarschuwingssignaal uit. Al deze voorzieningen hebben bij el kaar ruim zeven mille gekost, maar nu heeft Peter Daykin ook een unieke auto Steeds meer auto's moeten het in ons land met minder garages gaan doen. Want het aantal on- derhoudsplaatsen voor onze auto mobielen stijgt lang niet zo snel als de omvang van ons wagen park. Konden in 1960 nog (gemid deld) 125 auto's rekenen op een garage, in 1963 moesten al 183 auto's het met een garage doen en ln deze dagen is dat aantal al opgelopen tot ongeveer 275. Dat betekent, dat in de garages snel ler en efficiënter hulp moet wor den geboden." Hoe dat kan? Op de tentoonstel ling Autovak, die van 9 tot 14 mei j.l. in het Amsterdamse Ral-ge bouw werd gehouden, lieten de vakmensen zien, wèt de moderne techniek allemaal te bieden heeft. De garagisten konden daar o.a. kennismaken met een complete „teststraat". Deze werd ontwor pen om bij een beperkte vloerop pervlakte en weinig personeel een auto zo snel mogelijk onder han den te kunnen nemen. De te con troleren wagen rijdt over een wiel spoorplaat de inspectieruimte bin nen en hier kan dus al meteen worden bepaald, of wieluitlijnieg al dan niet is vereist. Daarna komt de wagen achtereenvolgens op een remmentestbank en een vermogenstestbank, waar respec tievelijk remkracht en motorver mogen worden opgemeten. Blijkt dit in orde, dan heeft het verder weinig zin om nog eens de ontste king te gaan controleren. Vervol gens wordt de wagen op de hef- brug gereden en aan de onderzijde gecontroleerd op doorgeroeste plekken, losse verbindingen, lek kende remslangen e.d. Als de wa gen weer op de begane grond komt, staat de koplamptester al gereed, om de afstelling van de lampen te controleren. Zo'n complete test op wielspo- ring, remmen, motorprestaties, on derkant van de wagen en ten slot te ook verlichting duurt volgens de insiders niet meer dan een half uur. Als alles in orde blijkt te zijn, wordt er niets afgesteld of ver nieuwd. Er zijn •mensen uit de garage wereld die beweren, dat een goe de monteur, die is uitgerust met moderne apparatuur, binnen een kwartier een storing kan hebben gevonden in een auto, waarvan de motor onregelmatig loopt. En zij zeggen ook dat het opsporen van de fout aan een goede monteur zonder die apparatuur wel vier uur kan kosten. Een warm plei dooi dus voor de toepassing van de moderne techniek, ook in het garagebedrijf, al blijft menen we de toegewijde moniteur nog altijd de belangrijkste „dokter" voor de auto. Door het „Ghemlsch-Fharma- ceutisch Laboratorium" te Arn hem wordt een crème op de markt gebracht, die speciaal be stemd is om slaperige automobi listen „de ogen weer te openen". Overvalt u de slaap, zo zegt de handleiding bij deze „Orbicularis- crème" stop d>an bij de eerste par keergelegenheid. Neem uw crème en masseer die in de oogkassen gedurende enkele minuten. U ge bruikt daarvoor de middenvingers. U begint langs de neus naar be neden, omdat u anders crème in het oog wrijft. Wij adviseren u dan nog even uit te stappen als het weer zulks toelaat en dat zal u aanleiding geven, even de benen te strekken. De heer D. J. Ooster- baan, directeur van het „Chem.- Pharm. Lab.'' schrijft bovendien: wij hebben een poging gedaan de beweegredenen van de automobi list, om naar een tranquilizer te grijpen om te bulgen naar een minder gevaarlijke greep. Het is algemeen bekend, dat een automo bilist met slaapgevoelens door rijdt: hij moet zijn huis zien te halen ergens overnachten doet hij per se niet, zelfs een stop kan er in de meeste gevallen niet eens af. Wij hebben getracht de auto mobilist een middel in handen te geven, dat hem enerzijds stimu leert, doch hem anderzijds dwingt te stoppen, waarbij wij hem aan raden via een aparte folder van die stop gebruik te maken om even de benen te strekken. De crè me kost f7,90 per flacon. uur. De frictie tussen band en wegdek is dan dus bijna nihil. Van daar de waarschuwing: pas op, bij natte wegen. De meeste personen- banden gaan „waterskieën" bij een snelheid van 115 kilometer per uur. Bij versleten banden kan dit al bij 80 km per uur voorkomen. Als er water (of, nog erger, olie) op het wegdek voorkomt, is het daar om goed snelheid te verminderen. Experts van Goodyear hebben uit gerekend, dat de remkracht van een volledig geblokkeerde band, met belasting van 453 kg, op een droog, betonnen wegdek 362 kg be draagt. Wanneer dezelfde testband op hetzelfde wegdek met toene mende snelheid door een laag wa ter wordt getrokken, vermindert de remkracht tot slechts 2 kg, bij een snelheid van 115 kilometer per

De Havenloods | 1966 | | pagina 15