elta Men vraagt ons onnodig het hemd van het lijf STIJLVOLLE INTERIEURS f 70.50 NABU A CITROEN BURGEMEESTER OPENT ZAKKENDRAGERSHUISJE liWliWlfó» VAN BOLHUIS EN MEYER PIANO'S HUUR HUUR DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 MEI 1966 17 SU WurliTzer Prijzen J.van Urk DYNAMOSTRAAT 16 - TEL. 010-176700 Achter het verzamelgebouw R'dam-Zuid Jaarvergadering SBTX) Onder voorzitterschap van de heer A. de Jong heeft de SBLO te Schiedam de jaarvergadering gehouden, waarbij uiter aard de voorzitter herinnerde aan het grote gebeuren der opening van de Sport hal. Er blijven nog wel een aantal wen sen vooral ten aanzien van de wieler baan doch verwacht wordt, dat ook dit wel in orde zal komen. De secretaris, de heer N. Spithoven, gaf een overzicht van hetgeen plaats vond gedurende de Sportmaand. De belangstelling voor de verschillende evenementen is bevredi gend te noemen de Schiedamse bevol king heeft de weg naar de Sporthal wel weten te vinden. Het voornemen Is om gedurende dertig dagen per jaar de hal te verhuren voor zakelijke doeleinden. Als bestuursleden werden herkozen de heren A. de Jong, L. v. d. Kraan, M. v. Dijk en G. P. Jansen. De heer De Jong deelde mee, dat hij volgend jaar als hoofd der Willem de Zwijger zal worden gepensioneerd en het daarop volgend jaar dan uit het bestuur van de Sporthal wil treden. In verband met de mogelijkheid dat de Koopmans beurs bestemd zal worden tot bureau van de gemeentelijke burgerlijke stand, doen geruchten de ronde, dat déze dan niet meer voor tafeltennis enz beschik baar zal zijn. Nagegaan zal worden of de Sporthal dan benut kan worden. De heer A. v. Breda, voorzitter der Hengelsport vereniging Schiedam brak een lans voor deze sport onder mededeling, dat er 1600 leden zijn waarvan pl.m. 300 jongeren, waarvoor hij een subsidie bepleitte. Dit zal in de Sportraad worden besproken. dnaar cfe werken haringvliet dagelijks vanuit HELLEVOETSLUIS HAVENDIENST "SPID0" CENTRUM :SCH(ETBA ANSTR. 7, TEL251234 ZUID: KORTE HILLESTR. 2-4-6,TEL173969 WEST: BETTOWEG11 (SPAANSE POLDER) TEL153393 EN 154409. HIJ WERKT AAN ZIJN TOEKOMST JOOP KRUIDENIER Hogenbanweg 146a Rotterdam is derdejaars leerling yan de Be drijf sschool yan Wilton-Fij enoord te Schiedam en heeft deze week zijn achtdaagse Bemetel-examen Machine. Bankwerken beëindigd. Hij yerdiende reeds tijdens zijn school, tijd ca. 50,— per week cao-loon plus premie. Gaat nu naar ons jaarlijks zomer kamp en wordt daarna in onze Ma- chinefabrieken geplaatst. porselein kast n stijlmeubelen n exclusieve lampen d perzische tapijten 's-Gravelandseweg 616 Verlengde Broersvest Schiedam - Tel. 267793 Advies aan huis !S fp5 Vierambachtstraat 29-35, Si II 11 i II 1 r 11 Rotterdam, tel. 25.67.00. REGISTRATIE NEEMT ONMENSELIJKE AAN ZO JUIST VERSCHENEN Briljante uitvoering en een wonder van opnametechniek. Complete uitvoering van de beroemde opera van Giuseppe VERDI DRIE Langspeelplaten in cassette uH voorraad leverbaar Tippelaars" gingen M eer op pad De Schiedamse Tippelaars mijden zo veel mogelijk de drukte en zoeken de meest aantrekkelijke wandeltochten uit die op het platteland worden gehouden. Zo trokken ze zaterdag, naar De Mije, een buurtschap bij Bodegraven. Dat hun keus juist was geweest werd wel bewe zen door het bijzonder mooie parcours, wat o.a. over het z.g. Oortjespad voer de. Dit is maar 1 meter breed en loopt midden tussen de Nieuwkoopse plas door. Langs de kanten groeien bloemen in overvloed, zodat vooral de jeugdige wan- delaars-sters ogen ei) handen te kort kwamen. Hoewel er geen extra prij- zeii werden behaald, omdat D.S.T. het gezonde en vrije wandelen door de jeugd als voornaamste doel heeft waren toch alle leden zeer tevreden. Bovendien wa ren er bij de 5 groepen D.S.T.'ers-sters geen uitvallers, zodat de leidster en lei ders met ere hun groepsprijs in ont vangst konden nemen. Zaterdag, 4 juni gaat D.S.T. naar Oud-Alblas. Hierna komt de avondvierdaagse aan de beurt, waarnaar alle leden weer verlangend uitzien. Hoofdagent MMMHBHHHBHiHMMH voor geheel Rotterdam en omstreken Service e Verkoop e Occasions Enkele honderden leden van de Schie damse Muziekschool werkten woensdag avond mee aan de propaganda-uitvoe- ring in het Passage Theater, waarbij vooral veel ouders van leerlingen hun belangstelling betoonden. Door de kinderen werd gezongen ter opening van het programma, waarbij o.m. enkele canons werden uitgevoerd. Het blokfluitensemble deed zich horen, eveneens een vedelensemble Na de pauze was er een instrumenten parade, waérbij o.m. in 21 variaties het vermaarde: „k Zag twee beren werd uitgevoerd. De avond was vooral bedoeld om een indruk té geven, welke mogelijkheden de Schiedamse Muziekschool in het bij zonder aan Je jeugd geeft. Het schooljaar loopt van 1 oktober 30 september, in verband waarmee op woensdag 28 september een einduitvoe ring wordt gegeven. jyjEN VRAAGT ONS TEVEEL. Men vraagt ons het hemd van het lijf. En alles wordt keurig ge registreerd en bewaard tot aan het einde der tijden. De drang naar perfecte registratie dreigt zo lang zamerhand maniakaal te worden. Daarom moet men en dan bedoe len we de overheid, de maatschap pelijke instellingen, de genees kundige diensten, enfin, noem maar op juist in deze tijd waarin de computer in opmars is, op zijn tellen gaan passen. Er moet uiteraard registratie zijn. Zonder een bevolkingsregis ter bijvoorbeeld, zou het eeii grote bende worden. Maar men kan ons ook wel eens te veel vragen. Men kan wel eens te veel van ons wil len weten. Daar komt nog bij, dat de bereikbaarheid van al deze ge gevens, veel te groot is. Er zijn te veel mensen die kennis nemen van onze zuiver persoonlijke zaken en bovendien worden deze gegevens in tal van gevallen onnodig lang bewaard. De man die zich op dit punt van onze samenleving ernstig bezonnen heeft, is de heer L. J. S. Rogier, directeur van het Katholiek Maatschappelijk Inlichtin gen- en bemiddelingscentrum, die uit hoofde van zijn functie uiteraard veel registratief werk verricht. Die bezin ning kwam nadat hij van een bepaald geval hoorde, dat zich „ergens in Ne derland" had voorgedaan. „Ierfland op het gemeentehuis daar, had zijn mond voorbij gepraat en zo was het dorp er achter gekomen, dat de vrouw van een achtenswaardig ingeze tene op zeer jeugdige leeftijd al een buitenechtelijk kind had gekregen. Het vrouwtje werd met de vinger nagewezen. Dat ze van dit kind afstand had ge daan, omdat het tijdens een aanranding was verwekt, deed er niet toe. Dat wist men trouwens niet, want dat stond niet op die kaart in het bevolkingsregister. Daar stond alleen maar op dat ze op die en die leeftijd een kind had gekregen van dat en dat geslacht. Voor die. vrouw was het leven in dat dorp ondraaglijk geworden. En per slot van rekening is degene dié het praatje in omloop heeft gebracht, fout geweest. Maar het isook het systeem dat zich tegen ons keert. Het is logisch, dat dat kind in het bevolkingsregister werd in geschreven, maar in een dergelijk ge val moet men het op een aparte kaart zetten en niet op die van de moeder. Als we ons' afvragen of ons werkelijk mens-zijn gewaarborgd is in zijn eigen beslotenheid dan moeten we helaas nee zeggen. Dit systeem, van alles maar re gistreren en alles maar bewaren, keert zich tegen ons. Het zal allemaal wel goed bedoeld zijn, maar we hebben als chris tenen ook tot taak de structuren van onze maatschappij te kerstenen. We moe ten waar het registratie betreft, bewust bepaalde grenzen trekken zonder dat we met het badwater ook het kind weg gooien. Maar we moeten in ieder geval kunnen schrappen!" Rood vakje "jV'EEM nöu de G.G.D. Die streeft naar een zo volledig mogelijk fisiopatho- logisch beeld van iedereen. En dat is fijn. Het getuigt van medemenselijk heid, maar tegelijkertijd is het eind er van zoek. Stel nu, dat iemand midden op straat in elkaar zakt. De G.G.D. komt erbij en hij wordt ter observatie opgeno men in een ziekenhuis. Hij wordt van zijn tenen tot zijn kruin onderzocht en als hij weer een beetje tot tien kan tel len vraagt men hem het hemd van zijn lijf. Alles wordt geregistreerd. Als hij zich na een paar uur weer goed voelt kan hij naar huis, maar de gegevens worden opgeborgen en die zitten over twintig jaar nog in die kaartenbak. Daar in staat precies hoe de lichamelijke ge stelheid is; waar men ergens lidtekens heeft zitten; hoe de huiselijke omstan digheden zijn en ga zo maar door Dat bewaren van die gegevens is on-1 juist. Als die vrouw of die man nog die zelfde dag weer helemaal opgekikkerd is en nagr huis' kan, gooi dan ook die kaart in de prullebak. Natuurlijk zijn er gevallen waarin die gegevens bewaard moeten blijven, maar het wordt tijd, dat men zich op dit punt eens gaat bezin nen. Bovendien, hoeveel mensen krijgen die documentatie onder ogen? Dat zijn er gegarandeerd heel wat. En al die ge gevens kunnen op zeker ogenblik tegen je worden gebruikt. Wanneer je bij voorbeeld naar een bepaalde betrekking solliciteert. Je wordt trouwens, koste wat het kost, altijd geregistreerd. Want als je de vragen niet wenst te beant woorden, komt er een rood vakje op je kaart te staan en dat betekent dan weer dat je rècalcitrant bent of zoiets. Wanneer men computers voor regis tratie gaat gebruiken wordt het nog De kasten met ons hele hebben en houden. ernstiger, want dan krijg je een samen voeging van gegevens, die nu nog ge scheiden zijn. Alles komt dan op één kaart te staan; de medische geheimen, de kerkelijke gezindte enz. enz. Bij de justitie heeft men gelukkig al een street) gezet. Daartoe is er die wet op de jus titiële documentatie. Dat wil zeggen, dat bijvoorbeeld een misdrijf na een bepaald aantal jaren van het strafblad wordt ge schrapt. Het is fijn dat die wet er is. Nu kan men iemand geen baan meer weigeren omdat-ie b.v. dertig jaar ge leden eens een rijwielbelastingplaatje heeft vervalst en daardoor met de jus titie in aanraking is gekomen. T^N dan zijn er nog veel mensen die oordelingsbevoegheid hebben gekre gen en wier oordeel vaak alleen op per soonlijke visie berust. Die mensen oor delen subjectief. Sommige maatschap pelijke werksters begaan dié" fout nogal eens. Daarom is het zaak. dat ze voor zichtig zijn en beperkt registreren. Ze moeten een scheiding maken naar de aard van de gegevens, de bruikbaarheid en ook naar de duur van de registratie. Iedereen die registreert en op zeker ogenblik een persoonlijke interpretatie moet 'geven, moet ontzettend voorzich tig worden wanneer hij of zij begint aan de geestelijke achtergronden van een bepaald „geval"; aan een gedragspa troon en dingen die daar het gevolg van kunnen zijn, zoals bijvoorbeeld ziekte. Daarom nogmaals, we moeten voor zichtiger .zijn met onze registratie. We moeten niet alles willen weten van onze medemensen en als we tot oordelen bevoegd zijn moeten we dat oordeel niet direct willen neerleggen in eindeloos durende kaartsystemen. Dat is niet humaan, want zodoende kunnen we tal loze mensen hun kansen op geluk ont- Vrijdagavond, 27 mei zal in de kan tine van de gemeentelijke Technische school te Schiedam de uitreiking plaats vinden van de diploma's die door leerlin. gen der avondschool zijn behaald. Juliana won zonder moeite van TLC Het reeds naar de hoofdklasse gepro moveerde Juliana heeft in Zwolle met 3li van T.L.C. gewonnen. Ofschoon er voor geen van beide ploegen belangen meer op het spel stonden, is er ent housiast gestreden voor de overwinning. Dat er ondanks de bijzonder lage zaal en de veel te lichte bal soms nog re delijk werd gespeeld, valt slechts te verwonderen. Opmerkelijk was dat de Schiedammers, dank zij voordl hun bé tere techniek, Zich beter aan konden pas sen dan de gastheren zelf. Weliswaar verloor Juliana de eerste set met 159 maar daarna zijn de Zwollenaren er slechts zelden meer aan te pas. geko- Juliana begpn in de tweede set met een hoog tempo en heeft dat verder vrij wel de gehele wedstrijd volgehouden. Bovendien maakten de Schiedammers gretig gebruikt van de mogelijkheid om met de lichte bal grillige floater- services af te geven. Vooral de servi ces van Hans Soeters waren soms on mogelijk te stoppen voor de tegenstan der. Zonder al te veel inspanning werd het toen 3—1 voor Juliana De setstan den waren: 9—15, 158. 15—^11, en 15—10. Slechts één wedstrijd staat thans nog op het programma in de promotie-com petitie a.s. Zaterdag gaan de Juliana- spelers n.l. op bezoek bij V.I.O.S. in Amersfoort. Al staan er ook in deze wedstrijd geen belangen meer op het spel, de oranjehemden zullen er onge twijfeld alles voor over hebben om ook in deze laatste wedstrijd van het sei zoen de overwinning te behalen. Prijzen vanaf 675.— met recht van koop vanaf per mnd' - zonder eerste storting Let wel: HOGE IN RUIL WA ARDE voor uw oude piano en orgel Vraag folders en inlichtingen over de nieuwe serie 1966 bij de Wurlitzei-importeur: met recht van koop vanaf fjJ P. mnd. zonder eerste storting. DEMONSTRATIES van de modellen 1966 te Rotterdam dag. van 10 tot 4 uur door onze Wurlitzer-organist Joop Walvis. Bij aanschaffing van een orgel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT. neer de belangstelling voor deze avond erg groot blijkt, zal er om plaats gedob beld moeten worden in de smakbak, de grote houten bak iri de hal, die in vroe ger tijden gebruikt werql om het Werk te verdelen onder de zakkendragers. De avond begint om 8 uUr. Zaterdag, 28 en zondag 29 mei. staat het Zakkendragershuis de hele dag opèn voor alle Schiedammeps, die dan met eigen ogen kunnen zien wat er in de af gelopen jaren in het huisje is opge bouwd. Na maandag, 30 mei zal het Ontmoe tingscentrum Open Studid elke dag ge opend zijn van 4 uur 's middags tot 's avonds 12 uur. De Open Studio Werkgroep, die het Zakkendragershuis zonder enige finan ciële hulp van buitenaf in de afgelopen drie jaar heeft gerestaureerd, is een werkgroep voor film en acteren, die zijn werk in 1959 in Rotterdam is begonnen. In 1962 vertrouwde het Gemeentebestuur van Schiedam de groep het Zakkendra gershuis toe. In Rotterdam ontstond een filmproduktiebedrijf, dat voornamelijk voor de Nederlandse en de buitenland se televisie films maakt. Tot de films, die de Open Studio produceerde, beho ren de documentaires „Stad zonder Hart" uitgezonden op 14 mei door de N.T.S., en „Het proces Renesse", dat de NCRV- televisie aanstaande donderdag vertoont. Het zijn beide films van Jan Schaper. Tegelijk met de opening van' het Zak kendragershuis, zal er een tentoonstel ling worden'geopend van werkfoto's en dergelijke van de televisie-serie „Z- Cars". In onze lederwaren afdeling vindt de verkoop plaats van deze SKAI licht gewicht koffers, die zich zeer ruim laten pakken, 60 x 40x17 cm kleur lichtbruin, Vrijdagavond, 27 mei opent de burge meester van Schiedam in het Zakken dragershuis aan de Oude Sluis een ont moetingscentrum voor film, televisie en theater. In dit oude Gildehuis zullen al le mensen uit het Rijnmondgebied die be langstelling hebben voor film, televisie en theater elkaar kunnen ontmoeten. Men kan er iets te drinken krijgen, men kan er met elkaar praten, en men kan er de meest vooraanstaande bladen op bovenstaande gebieden inzien. Op de werkzolder zullen geregeld lezingen en discussies plaatsvinden met bekende fi guren van film, televisie en theater, zo als Jan Blokker, Pier Tania, Kees van Langeraad, Leo Nelissen, de jonge fil mers van „Skoop" en vele anderen. Maandagavond 30 mei wordt de eer ste werkavond gehouden. De jonge fil mers Wim Verstappen en Pim de la Parra zullen dan praten over dé toe komst van de Nederlandse film. Wan- Een fantastisch mooie weekend- koffer... de SKAI lichtgewicht vliegtuigKoffer, uit de series van 17.75 ...nu voor nog géén tien tje. Elegante Skai koffers in kloek formaat, ideaal voor vliegreizen of wwekends - koffers met een oersoliede frame en 2 halfrond lopende ritssluitingen en slotje, keurig afgewerkt.

De Havenloods | 1966 | | pagina 17