Schiedammers maak uw stad fleurig met bloembakken I CRUISE Is jeugd oorsaak van grote brand Bloeiende wedstrijd PLANTEN NODIG VOOR LEEFBAARHEID VAN STAD Kind verdronken in Weverskade UNIEKE VEEL SCHADE AAN FABRIEK KUNSTGEBITTEN Gehandicapten hebben nu sportvereniging DE HAVENLOODS ...f weekblad voor schicdam W 15e jaargang no. 30 donderdag 26 mei 1966 Deze editie wordt bdis aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAGE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" „stadsplanners" (we schreven daar reeds over) doen hun best oin van k een stad het beste te maken. Dat laat iedereen graag aan hen over. Maar zij kunnen niet alles, al wordt getracht bij opstelling van huizen blokken en straataanleg zoveel mogelijk variatie aan te brengen. Een «eer belangrijke taak is ook toebedeeld aan de stedelijke plantsoenen dienst, die door boom, bloem en plant het wonen en werken in een stad zo draaglijk mogelijk tracht te maken. Het is allemaal te loven en te waarderen, maar een grote bijdrage kan door de stadsbewoners zelf worden geleverd. Niet alleen door het alles te ontzien en beschermen, maar ook door zelf iets te doen, waar ge meentelijke diensten niet kunnen werken. Dat is aan de eigen woning. De gemeentelijke diensten van Schiedam spannen zich in om de stad er zo aantrekkelijk mogelijk uit te laten zien. In de oudere stadswijken is dat een moeilijke opgave; méér armslagis aanwezig in de nieuwe woonwijken, waarvan Nieuwland en Groenoord met name genoemd kunnen worden. Het is niet de schuld van de diensten dat deze stadsgedeelten er beter af komen dan Schiedam-Zuid bijvoorbeeld of de binnenstad, de mogelijkheid om ruimer „groen" aan te brengen en de moderne stadsaanleg hebben hiertoe bijdragen. Wat niet wegneemt, dat overal in Schiedam nog kansen aanwezig Zijn om de stad wat fleuriger te maken! Het grote verkeersplein Broersvest spreekt stadgenoot er zijn aangebracht. i vreemdeling aan door de bloemperken die alleen de bewondering en waardering, maar ook de bescherming van de Schie dammers genieten. Maar, er is nog meer te dioen, zonder veel moeite en met wei nig kosten. Dit geldt beslist niet alleen voor de flatbewoners, ook in Schiedam- Oost, Zuid en West kan een belangrijk aandeel door de stadgenoten worden gele verd, om Schiedam als geheel een fleuri ger aanzien te geven. Een bloembak waardering, maar men kan het ook met weinig doen. Dat wil zeggen éen bloem bak of bloembakje aan iedere Schiedam- se woning zou de stad een aanzien ge ven waarvan iedereen zou genieten. Niet in het minst de bewoner zelf. Want door zijn bloembak siert hij zijn woning op, neemt er de saaiheid van de stapels bak stenen waaruit de woningen zijn-verre zen. weg en als geheel krijgt Schiedam een aanzien, dat het wonen gezelliger maakt Gelukkig hebben reeds vele stad genoten dit verstaan en zo hier en daar staat een eenzame bloembak flatblokken. Waarom scheiden, hebt aangebracht. De prijzen zullen verdeeld worden onder degenen die mee willen werken Schiedam als ge heel een fleuriger aanzien te geven. Nadere bijzonderheden in het volgend het niet moge- Goederaad De directeur der Gemeentelijke Plant soenendienst te Schiedam, de heer Over zet schrijft: Het is een verheugend ver schijnsel dat het gebruik van bloem- urnen en bloembakken als stadsverfraai- ing de laatste jaren toeneemt. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid op die plaatsen in de stad welke schaars bedeeld zijn met groenvoorzieningen enige fleur te geven. De mogelijkheid van het ge bruik van bloembakken tot verfraai ing van onze woningen wordt echter nog te weinig benut. In het buitenland wor den we steeds weer getroffen door de wijze, waarop de woningen door de kleu rige bloemen van de balkon- en venster bank beplanting worden versierd. Vooral in Zuid-Duitsland en Oostenrijk kunnen we van deze bloemenweelde vol bewonde ring genieten. De bewoners vinden deze prestatie in het algemeen niets bijzon ders, maar zijn er wel trots op. Voor deze „prestaties" zijn daarentegen wel enkele gunstige factoren 1 de hiervoor benodigde beugels het ophangen ook verkrijgbaar. De hoog te en de breedte dienen van voldoende afmeting te zijn. Er dient voor gezorgd te worden dat op een onderlinge afstand van plm. 25 cm gaatjes in de bodem worden aangebracht voor de overtollige waterafvoer. De houten bloembak ver dient geen aanbeveling daar deze ieder jaar geschilderd dient te worden en daardat deze van binnen uit door het vocht snel tot rotting overgaat. Welke grondsoort DE grondsoort moet van een goede samenstelling zijn daar de planten gedurende een lange periode in een be perkte ruimte hun voedsel moeten vin den. Als grondmengsel wordt goede bloemistenaarde gebruikt, welke bij het aanbrengen in de bak vochtig moet zijn. Alvorens de aarde in de bak aan te bren gen dienen de gaten in de bodem van de bloembak te worden afgedekt met een potscherf om het verstopt raken van de gaatjes te voorkomen. De beste plaats voor het aanbrengen van de bloembak is op het zuiden, ook is het aan de oost- en westzijde mogelijk mits er gedurende een zo groot mogelijk deel van de dag zonneschijn aanwezig is. Tevens zal bij het kiezen van de plaats zo veel mogelijk rekening moeten wor den gehouden dat de bloembak met in de volle wind wordt geplaatst. De in bloempotten gekweekte planten worden eerst uit de pot getikt, hiertoe worden ze een dag te voren flink gego ten, zodat ze gemakkelijk uit de pot zijn te verwijderen. Lukt dit nog met, sla dan de pot met een hamer stuk. daar anders de wortels worden beschadigd. te gaan van die soorten wélke een lange bloeiperiode bezitten. In het hier voor genoemde zijn reeds enkele eisen genoemd welke mede bepalend zijn voor deze keuze. Hierdoor worden ons beper kingen opgelegd ten aanzien van d.e te gebruiken soorten planten. De soorten welke hiervoor in aanmerking komen zijn: pelargonium 'geranium), zo wel rechtop groeiende als hangende pelargo niums, in diverse kleuren verkrijgbaar: petunia, zowel struikvorm als hangend, dubbel en enkelbloemig; ageratum; lo belia, zowel struikvorm als hangend; ta- getes (afrikaantje) in diverse kleuren en hoogte?: begonia's, zowel struik- en knol begonia's, calceolaria: verbena: tropae- olum (oost-indische kers) zowel struik als hangvorm. Deze soort vraagt een zanderige grond: fuchsia. Verzorging 1. Regelmatig water geven (liefst regen water», alvorens water te geven dient men zich te overtuigen of het water ge ven nodig is. De aarde mag vooral niet te nat zijn 2. Regelmatig uitgebloeide bloemen verwijderen. Hierdoor wordt de bloei bevorderd en de bloeiperiode ver lengd; 3. Planten welke te hoog opgroei en dienen voorzien te woi-den van een steun door middel van een stokje, welke zo onzichtbaar mogelijk moet worden aangebracht; 4. Regelmatig bijmesten. Evenals bij kamerplanten dienen ook de planten in de bakbeplanting één maal per 14 dagen bijgemest te worden met één der bekende oplosbare kunstmest stoffen. Het beste kan dit tegelijk met het gietwater worden toegediend. Welke planten UITLAATPOT - OPEL - MERCEDES e Hoffcai - 1. J. Mulderstraat 10, Tel. ZS.OS.i Wij geven de noogste korting op onderdelen, banden, enz., enz. nug, p - voe uroLe zuig uie «u uc bak met bloemen te voorzien. De kosten besteed en wenicht het belangrijkste: het zijn heit echt niet! U beleeft er zeil u water dat wordt gegeven, meestal bron- piezier van, maar_er_zijn tienduizenden dus van een veel betere kwali. vcaia, ----- -waier en aus van een vecx uctci anderen die daarin delen. Waarom iou teit d£m he). iejdingwater, dat c-hiedam, dat van oudsher nu met üireci beschikking staat. Ook al missen wij de n naam heeft een fleurige bovengenoemde gunstige factoren, met dam ecu Dovengenoeniae gunsuge iclliulcu, jucv het stempel van de .i^ieKen mei toewijding en zorg kunnen wij ook mooie »"sorff nipt m staat, ziin daarin veriii,,.nrinn rich draagt, niét in staat zijn daarin andering te brengen? Het gaat niet in de eerste plaats om de vreemdeling, de „passanten", die vooral van Rotter- damsedijk - Burgemeester Knappert- laan of Burgemeester van Haarenlaan gebruik maken, al zouden vooral op die route de bloemen een duidelijker taal kunnen spreken, het is even zo goed van belang voor binnenstad, Zuid, Oost en West. Het is nu nog de tijd om in de ko mende maanden Schiedam een stad van bloemen te maken. We spreken zo vaak over steden in het buiteniand die hun naam aan de bloembakken hebben te danken. Waarom kunnen we in Schie dam niet iets dergelijks bereiken. „De Havenloods" wil dit rraag •«"ju- leren en stelt f 100 aan prljzen beschlk- baar voor degenen die naar het oordeel van de jury de fraaiste prestatie leve ren. Zendt ons bericht wanneer u een bloemversietlng, al i« die nog zo be- bloembakken gaan houden. Welke bloembak baar. De gemetselde bakken le baksteen hebben over het algemeen een goede waterafvoer en drogen bij ho gere temperaturen minder sterk uit. Deze gemetselde bakken zullen echter niet overal kunnen worden toegepast. Een andere mogelijkheid geeft de zgn. eternietbak, welke eveneens in alle ma ten in de handel verkrijgbaar is. Tevens Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN 50 Voos do derde maal in enkele jaren tijds lijn de buurtbewoners van de We verskade opgeschrikt door verdrin king van een kind. Maandagochtend om tien uur werd de driejarige Carola van der Burg door haar ouders vermist, waarna men dir.ekt naarstig aan het zoeken ging, maar zonder resultaat. De hele buurt werd in de opsporingsaktie betrokken en begrijpelijk dacht men aan het water voor de deur. Dit vermoeden werd nog versterkt door een mededeling van een der omstanders dat ze Carola nog viak voor haar vermissing aan dt waterkant met een kameeltje had zier zitten spelen Nadat dreggen geen resul taat opleverde werd de hulp ingeroepen van twee kikvorsmannen van de Maas- sluise vrijwillige brandweer. Een var hen haalde om tien over vier de droeve vondst boven water. De ouders van rola waren pas onlangs verblijd me. geboorte van hun tweede kind. Onder de omstanders en vooral in de Buurt Weverskade heerste grote verslagenheid om het gebeurde. ééndags- voor onze lezers in Schiedam en omgeving op 30 juni a.s. VIA DE SCHELDEBRUG naar Vlissingen, waar men scheepgaat voor een tocht over de NOORDZEE langs de Walcherse kust naar het lichtschip Goeree en Hoek van Holland. Daarna met een luxe passagiersboot naar EUROPOORT EN BOTLEK Inclusief koude lunch en diner 48 per persoon vertrek 7.45 uur vanaf Parkeerterrein Broersvest, Schiedam. Deze boottrip komt slechts 1 dag per jaar Kaarten verkrijgbaar bij weekblad „DE HAVENLOODS", v. d. Driftstraat 4, Vlaardingen. van maandag t.m. vrijdag van 8.30-17.30 uur. UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING OP PAG. 13 de keuze der veel mogelijk Het behoeft echt geen kostbaar geval te zijn; een eenvoudige bak met'wat kleu rige bloemen geeft een op zichzélf doods woonblok al heel wat kleur. Deze be woonster van de Burgemeester van Haa renlaan deed reeds wat ieder ander kan doen om de stad een prettiger aanzien te geven. REPARATIES Na de succesvolle demonstratie in de Sporthal, is tijdens een vergadering in Irene nu een vereniging van gehandi capten opgericht onder de naam „De Ooievaars". De bedoeling is om sport te gaan beoefenen, waarvoor belangstelling en mogelijkheid bestaat. De bijeenkomst werd namens de Lions- club geleid door de heer F. van Omme. waarna de heer J. Bot een uiteenzet ting gaf omtrent de mogelijkheden. De grootste moeilijkheid wordt ge vormd door de financiën, omdat uiter aard een en ander moet worden aange schaft. Er zal kontakt worden gezocht met de diverse sportverenigingen en reeds zijn enkele toezeggingen voor hulp gedaan. Het lidmaatschap kost fl,50 per maand. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heer A. Valstar uit Maassluis, voorzitter, mevr. M. Zeverboom- v.d. Vorle, secretaresse. Damlaan 190, telef. 262915, de heer J. Kempers, penning meester, de heer J. Simons, en mej. H. van Wingerden- Het is niet onwaarschijnlijk, dat brandstichtende jeugd oorzaak is van de grote en zeker niet ongevaarlijke brand die maandagmiddag over een lengte van plm. 100 meter woedde op de Westerkade en de Schiedamse brand weer voor een zware taak heeft gesteld. Bovendien werd voor ongeveer f 150.000 schade aangericht in de partij hennep, si sal- en katoenafval van de N.V. Fa briek voor machinaal Breeuwwerk, v.h. J. Smit. „Het was een hele vlammenzee die we te zien kregen bij aankomst", ver telde commandant De Jager van de Schiedamse brandweer. Het zag er alle maal even dreigend uit, niet alleen wat betreft de ruim 200 ton fabrieksgoede- ren, maar ook voor de grote opslag plaatsen en fabrieken langs de Wester kade gelegen. Indien de windrichting zou zijn veranderd, dan zou het nauwe lijks voorstelbaar zijn wat bij dit storm weer zou zijn gebeurd. De westerstorm hield aan en joeg de vlammen in rechte lijn over de balen hennep etc. die in totaal twaalf grote stapels waren gezet. Het is een afval- produkt van de touwslagerijen enz., zo wel uit Maassluis als uit het buitenland afkomstig. Regelmatig wordt er aange voerd en dan in de fabriek verwerkt voor -allerlei breeuwwerk aan vaten, schepen enz. Het was omstreeks kwart over drie, toen plotseling in de op twee na meest westelijke met zeilen afgedek te stapel brand werd ontdekt. Volgens ooggetuigen zouden enkele jongens toen weggelopen zijn. In elk geval, in een oogwenk joeg het voort door de eerste stapel, sloeg vervolgens snel over naar alle volgende stapels tot aan het einde, dichtbij de Nieuwe Haven-Willems brug. Daar stond een partij tonnen op gestapeld, die zo snel mogelijk verrold moesten worden. De brandweer, die onder leiding van commandant de Jager met groot mate riaal was uitgerukt, zag zich genood zaakt met de 15 stralen waarmee het vuur aan alle kanten werd aangepakt, plm. zeshonderd meter slang 1 door bedrijfsbrandweermensen van de aangrenzende fabrieken werd hulp met slangen verleend, maar ook personeels leden schoten te hulp en hanteerden de straalpijp, zodat tal van amateur-blussers aan het werk waren. Dat er niet ongevaarlijke situaties zich voordeden bleek wel, doordat zo'n blusser die op de stapel was gaan staan, zich plotseling door vlammen die van onder uit het touwwerk opkropen, om ringt zag en ijlings zich moest bergen. Voortdurend moest water worden ge geven wanit anders laaide het vuur met een weer op. Men had voor de vijf opgestelde spui ten echter wel voldoende water in de havens bij de hand! Toen eenmaal de vlammen waren ver dwenen en zware rookwolken het werken nog steeds moeilijk maakten, begon de brandweer met hulp van het bedrijfsper- soneel de bergen hennep enz. middels vorktrucks uit elkaar te halen en op de kade uit te spreiden voor de nablussing. Uiteraard was daar heel wat ruimte voor nodig en zo lag al spoedig de hele omgeving vol met touwwerk enz. In to taal was pl.m. vijftig man aan het werk Een benauwd ogenblik maakte de be woners van het woonschip „Lady Bet ty" door. die vlak voor de brandende massa was gemeerd. De brandweer moest de trossen van het schip kappen, om dit zo snel mogelijk naar de andere kant van het Water fe halen. Naar de directeur van „Breeuwwerk" de heer M. Bijl ons mededeelde, zal zeer waarschijnlijk het bedrijf door de brand geen vertraging ondervinden. Overigens hebben reeds vaker kinde ren brand gesticht in de opgeslagen ba len evenwel met minder ernstig gevol gen dan thans. De politie stelt een on derzoek in. 20-karaals gouden l INSTITUUT DENTILIA Rode Kruis vraagt veel collectanten De mogelijkheden voor de volksge zondheid nemen jaarlijks toe, maar daarmee ook de kosten. Het Rode Kruis wil bij blijven om aan de lijdende mens heid het beste te bieden; maar daar voor heeft het extra-steun nodig, van u en van allen. Deze steun wordt in deze dagen gevraagd via de collectanten. Be antwoordt deze oproep en werkt mede aan de arbeid van het Rode Kruis. De Rode-Kruis-Collecte beveel ik van harte bij u aan. De burgemeester van Schie dam, H. Roelfsema. Brillant - schitterend bezit voor altijd! van Antld Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam Lege BLANC DE BOEUF OSSEWIT ielgische frituurvet, stearinevrlj. VRAAG UW WINKELIER jer des Heils haalt nieuw e bevelvoerder in In een druk bezochte bijeenkomst is de nieuwe majoor van het Schiedamse Le ger des Heils de heer C. C. Gerstel en diens echtgenote welkom geheten door de leden en andere gasten. De korps secretaresse, J. Boele sprak een kort namens het korps volwassenen en serge ant-majoor G. v.d. Hoek en kapelmees ter A. van Gulik namens de muziek- en zangbrigade. De nieuwe majoor sprak aan de hand van Marcus 2 vs 2—12 in deze eerste dienst- Schiedamse bejaarden zongen goed Het Schiedamse Bejaiardenkoor heeft op het koorfestival, georganiseerd door de Kon. Bond van Zang- en Oratorium- verenigingen en de A.V.R.O. een eerste prijs behaald met 337 punten. Dit is de derde maal in dit jaar dat zulks plaats vond. De 72-jarige dirigente, mevr. C. C. Kox-Wills, heeft vorige maand het diploma Koordirigente behaald. In verband hiermee werd zij namens het koor toegesproken en werden haar bloemen aangeboden. 9 Voor de tiende maal heeft de Schie damse Jeugd Toneel Vereniging „De Di- lettantjes" gedurende de pinksterweek een kamp georganiseerd, dat ditmaal op de kampeerboerderij Den Borg te Eiber gen zal worden gehouden. Zaterdagmor gen, 28 mei vertrekt de touringcar om 9 uur van de Prof. Kamerlingh Onneslaan om de 210 km. lange tocht te gaan ma ken.

De Havenloods | 1966 | | pagina 1