8. Ir. Grebdnas schept kunstwerken radartjes en horlogeveren uit iliiïÏEMSsili tv GRACIEUZE VRIJETIJDSBESTEDING Oude woningen zullen opknappertje krijgen HET MOTORPALEIS nA c imrnw WISE'N YQ0BD1LXG! DE SP0RTT0T0 .uWiNjuriKLtAG 26 MEI 1966 4 S'd. Het is een grote variatie van voorwerpen die de heer Grebdnas heeft vervaardigd uit allerlei uurwerkonderdelen. Als In deze zomerse dagen de grote uittocht begint naar bos of strand... de hele mlk-mak in de wagen, brood mee en dan niet te vergeten de handige, op vouwbare lekkere stoelen. Twee modellen, als speciale aan bieding van onze Camping-af deling voor extra lage prijs. Geheel opklapbare vouw stoelen, die gemakkelijk zitten, waarop U nu guldens kunt sparen. T'oen ir. D. S. Grebdnas aan zijn pensioen toe was, zocht hij naar een mogelijkheid zelf iets te creëren. Niet dat als werktuigkundig inge nieur de mogelijkheid daartoe in zyn leven had ontbroken. Hy wilde toch iets anders dan hetgeen zyn werk hem tot stand deed brengen, n.l. meer zichzelf uitleven op kunstzinnig terrein. Dit heeft hem er toe gebracht om uit oude uurwerken, waar niemand iets mee beginnen kon, levende voorwerpen te vervaardigen. Niet alleen levend door de uit drukking in die voorwerpen gebracht, maar ook door bewegingsmoge lijkheden, zoals alléén maar door de fijne veertjes in horloges kan wor den verkregen. 'Je staan allemaal een beetje door elkaar op een kast in de woning zelfs de horlogemaker niets meer heeft. Dan komt er geen hamer en nijp tang bij te pas om het uurwerk uit el kaar te halen, het is werk met een loupe om ook de allerfijnste' onderdeel tjes te kunnen gebruiken. In het stukje „Winter" zitten bijvoor beeld 62 onderdeeltjes verwerkt en lij de „Eiffeltoren", die in de etalage van Juwelier Meyer in de Groenelaan is te zien, zijn wel 150 onderdeeltjes, bijzon der radertjes aan elkaar verbonden. Het is vooral de heer Meyer die de heer Grebdnas wel eens uit de nood aan materialen helpt. Men kan daar in de etalage ook een „Zeemeermin" aan schouwen en de expressie over een „Wervelwind". Voorts een kraaiende haan en bloeiende cactus. ..Ondanks alles zou ik toch geen hor logemaker willen zijn", zegt ir, G«bd- nas, wat misschien ondankbaar klinkt jegens zijn „assistent", maar hij heeft 'nu eenmaal een heel andere bedoeling met de veertjes en radertjes. „Mogelijk dat je uit een soort van verveling de drang krijgt om creatief werk te doen", zo veronderstelt hij. „Je tracht dan aan iets vorm en uitdrukking te geven". Het is duidelijk, dat al die onderdeel tjes tot één geheel moeten worden ge maakt en dat kan alleen met behulp van zilversoldeer, dat niet alleen sterker is dan gewoon soldeer, maar ook veel minder zichtbaar. Er gaan heel wat uren arbeid in sommige grotere werk stukken zitten: soms wel dagen. Maar het is een welkome tijdvulling, die be vrediging schenkt. „Ieder werkstuk heeft je iets te zeg gen. Soms verkoop ik het, maar eigen lijk kan ik er dan nog moeilijk afstand van doen", zegt de heer Grebdnas. Het is geen „hobby", geen „knutsel werk" of „huisvlijt", het is een andere vorm van kunstuiting, zoals beeldhou wers of schilders het doen. Al wijkt het materiaal dan ook aanzienlijk af van hetgeen deze kunstenaars gebruiken. Schiedam. in voorwerpen, maar alle van dezelfde i andere dingsigheidjes uit allerlei uur- J Grebdnas aan da Nassaulaan 23 Een wel zeer bonte verzameling makelij n.l. van radertjes, veertjes werken- Eigenlijk heeft een televisie-uitzending ir. Grebdnas wat op weg geholpen. Dat is nu drie jaar geleden. Het wé.s een uitzending, waarin de mogelijkheden werden besproken om zelf iets te creëren; niet alleen als soort van tijdpassering doch meer, om uiting te geven aan hetgeen iemand op het terrein van de kunst kan presteren. „Ik kan in dat opzicht eigenlijk geen pagode en een monument, jdat „Mathe. lijn op papier zetten'zo bekent Grebd ;as. „Voor al mijn oniwerpen heb ik niets getekend, want daar zie ik geen kans voor. Maar wanneer ik iets ga maken, dan zie ik het beeld er van hoe het worden moet, voor me Het wijzigt zich wel eens, want terwijl het groeit, zie je te'kens nieuwe mogelijk heden. Bovendien ben je toch wel wat gebonden aan het beschikbare materiaal, maar de vormgeving moet toch uit je zelf komen". Wie het zien kan, die ziet het ook dui delijk en veelal zelfs met verrassing. Neem nu de uitbeelding van de boom in wintertijd met de grillige, vormloze zwarte stam *iB' B"ht Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze makkelijke vouwfau- teuils, in onze Camping afdeling (tweede etage), voor prijzen, die U geen tweede keer kunt ver wachten. Leuke stoel parasols, me bele steel, voor 5.88 flexi- Predikant kreeg hart aanval op de kansel Tijdens de ochtenddienst in de geref. kerk (vrijgemaakt) aan de Westvest te Schiedam, kreeg de 37-jarige ds. E. Zwarteveen uit Sliedrecht een hartaan val. Hij werd per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij 's middags weer kon worden ontslagen. Hij zal enige tijd rust moeten houden. 0 Op de tennisbanen van Vliet aan de Stadhouderslaan vangt 2e Pinksterdag het jeugdtennistoernooi aan om het Schiedamse kampioenschap. Het toer nooi duurt tot 2 juni. Er wordt gespeeld in leeftijdsgroepen tot 14 jaar en van 14—18 jaar. Ook door junioren buiten Schiedam wordt deelgenomen. In de vakature ontstaan door vertrek Tan ds. J. Nawijn heeft de Geref. kerk van Schiedam thans een beroep uitge bracht op ds. H. van Veen te Maarssen. ZE ZIJN ER WEER d. vanouds bekend. V00RJAARS-K00PJES ln over jarig-nieuw, brom fietsen, enorme keus, volle garantie en service, en Inder daad STUKKEN GOEDKOPER geen moeite er de overeenkomst m te zien. En toch zijn het slechts armpjes of hoe een vakman de onderdelen van een klok of wekker ook moge noemen, die tot één geheel zijn samengesmolten. Er is niets aan verbogen of bijgewerkt, het zijn alleen maar de oochtige of rechte stukjes staal die aan elkaar zijn gepast. Maar vlak er naast staat er een tegenstelling, dié brengt meteen de impressie over van het voorjaar. Het zijn de ragfijne asjes en radertjes, die de tere weergave brengen van het lich- - te seizoen. Het is alles klaar en duide lijk en er is echt niet zoveel fantasie voor nodig, om dat te zien. Ir. Grebdnas en diens echtgenote zijn bewonderaars van Appel, maar niet om zijn onbegrijpelijke kunst maar wel om de wijze, waarop hij zijn werk aan de man" weet te brengen. Ze houden het in de kunsttaal liever op een Rembrandt of Van Gogh, en daarom spreken ook de kunstwerken die ir. Grebdnas maak- te een eigen, maar duidelijke taal. Als hij vertelt: „Dit is een Chinees danseresje", dan zeg je meteen: „Ja, dat zie ik". Het is zn gracieus, zo vol vorm en lijn,..de oorbellen horen er echt bij. En dit is een springend aapje en dat zijn twee flamingo's", wijst de heer Grebdnas aan. Dan zie je de figuren niet alleen heel duidelijk, maar dan leeft het ook. Net zoals dat danseresje bij een heel licht tikje doet. Er is een „kruidje roer me niet", een boze kater die echt boos kijkt en een onschuldig kijkend poesje. De struis- vogelveren van echte horlogeveren, be- wegen zich sierlijk bij een aanraking- Het is een genot naar dat alles te kij ken en ie ziet er telkens weer iets nieuws in. „Dit is een storm", wijst ir. Grebdnas aan en de vormloze veren, van een klok of zo, laten de golven zien. Daar is een mistletoe en er is een cactus, een vuurpijl en lichtzull, een Verkeerslichten aan Burg. van Haarenlaan Het blijkt dat het kruispunt Nieuwe Damlaan-Burgemeester van Haarenlaan wel tot het meest gevaarlijke moet worden gerekend gezien het aantal bot singen dat zich op dit punt voordoet. In het algemeen bleef dit beperkt tot „blik schade" maar het is wel de hoogste tijd, dat hier de verkeerslichten in werking worden gesteld. In enkele dagen tijd heeft de politie bij een controle plm. 25 processen verbaal opgemaakt wegens t* kele weken duren alvorens de verkeers lichten op de Van Haarenlaan in werking gesteld kunnen worden. Omdat de werk zaamheden aan rijwielpaden en over steekplaatsen nog niet zijn beëindigd, kunnen nl. niet de nodige kabels worden gelegd. De lichten zullen volledig worden geautomatiseerd en dit vereist grote zorg vuldigheid. Met de voorbereidende werk zaamheden ls wel begonnen. genoemd, door de berekende opoouw met grote en kleine radertjes. Er is een moderne „spoetnik" en een contrasterende geordende maatschappij. Het heeft allemaal iets te zeggen, door de radertjes en de veertjes. Grote uurwerken hebben ook grote ve ren en die hielpen b.v. om de golf slag langs de kust te vormen. Zo is er nog veel meer merkwaardigs gegroeid uit het „dumpmateriaal" van de horlo gerie. Geduld werk niet alleen een geduldwerkje, maar soms ook een lastige opgave, want het moet allemaal net passen. De heer Grebdnas zaagt en vijlt nl. met aan zijn materiaal, hoogstens maakt hij het soms schoon, wat niet alleen nodig kan zijn om het van olie te ontdoen, maar ook om een bepaald kleureffect te verkrijgen. Maar verder is het alle maal een passen en meten en slo pen. Om één werkstukje te maken, moe ten soms wel tien horloges of redere uurwerken uit elkaar worden gehaald. Dat zijn uiteraard „afdankertjes", waar- U n Schiedam heeft besloten medewerking t« verlenen om te komen tot verbetering van totaal 83 woningen aan de Van Marumstraat en de Fultonstraat. Naar aanleiding hiervan constateerde drs. Simons (P.v.d.A.) dat hier wel van een trage gang van zaken sprake is. Reeds in 1962 werden n.l. de eerste plannen be handeld en gezegd, dat de woningver betering hoogste prioriteit moest ontvan gen. Waarom heeft het alles zo lang moeten duren en waar bestaan de ver beteringen uit? Iloe staat het met de plannen om de woningen na 1962 in het Nieuwland gebouwd, meer geluidsvrij te maken. Kunnen ook de Woningbouwver enigingen g i ningen te v Hoe staat het met verbetering van de woningen aan de Maasdijk, die moesten wachten in verband met ie plannen voor de waterkering? De heer Collé (Comm.) stelde de vraag of het mogelijk is mid dels de Bouwverordening het aanbrengen van douchecellen te verplichten. Wethouder Van Kinderen gaf toe, dat het lang geduurd heeft alvorens deze voorstellen de raad hebben bereikt. Het s echter een nieuwe materie, welke veel voorbereiding vereist. Wanneer eerst de gemeentelijke dienst een en ander heeft nagegaan, dan moet de zaak bij de Prov. directie aanhangig worden gemaakt, die ook weer adviezen moet inwinnen. Ver.volgens moeten de plannen door het ministerie worden beoordeeld, omdat het Rijk bijdragen geeft. De kos ten der verbetering worden per woning op plm- f 4.000.. f o.OOO,- geraamd. De eerste cijfers zijn van 1963 en het s dus de vraag, of die weer niet ver anderd zijn. Bij de woningbouwvereni ging is de zaak nog tn onderzoek, ter- p|i^ 1 1*1 «MM»* De heer Grebdnas peutert met groot ge duld radertjes en veertjes uit de „dump artikelen", om daaruit dan zijn kunst voorwerpen samen te stellen. nu... beduidend goedkoper Ook voor de héren der schep ping bestaat er een vrije-tijds mode... wat dacht U? Met sport, spel, hobby-bedrijf of vacantie zullen onzè mannen ook prettig comfortabele kle ding hebben... zoals deze cotton openweave pull-polo's. Polo-shirts van rond de negen gulden, die open of gesloten ge dragen worden, die luchtig en koel zijn-op warme dagen en behaaglijk als 't weer omslaat - makkelijk wasbaar (een punt voor de vacantie) kiest U morgen uit voor nog géén vijf gulden. Wethouder Van Kinderen wijl bij Volkshuisvesting men op eigen houtje aan het werk is gegaan. Het ls moeilijk te zeggen welke ver beteringen aangebracht worden, die ver- schilen van huis tot huis. Het is ook moeilijk werken, omdat de verbeteringen aangebracht moeten wor den terwijl het huis bewoond wordt. N e' iedereen is daar mee ingenomen. Er wordt nog een onderzoek inge steld omtrent het meer geluiddempend maken van de woningen na 1962 ge bouwd. Nagegaan wordt in hoeverre dat de kosten waard ls om maatregelen t-e nemen. Het is ook de vraag, of het juri- i douchecel te zetten. Evenwel acht ook spr. een douchecel' een nood zakelijkheid en daaróm zal hij een en ander graag bezien. Ook drs. Simons verklaart een douche cel in een woning een vereiste te ach ten. De heer Collé herinnert er aan, dat in het verleden al eens voorzieningen zijn getroffen inzake de toiletgelegenhe den in de woningen. Dit zou nu ook voor de douches kunnen, behalve dan in woningen, die op korte termijn voor af braak in aanmerking komen. De raad keurde het voorstel van B. en W. goed. Orpheus op concertreis Het Kon. Schiedams Mannenkoor Oi pheus zal gedurende de Pinksteren ee- concertreis maken naar Viernheim i Duitsland, waar ln samenwerking met d' Sanger Einheit 1872 enkele concerten wor den gegeven. Men vertrekt zondagmor gen per D-trein naar Viernheim, waai om half zes de begroeting zal plaatsvin den. Maandagavond wordt het concert in de Turnhalle gegeven. Dinsdagavond is mer weer terug in Schiedam- bruin ing en bescherming PiGmaderm f2.95 Zomerse blouse in cotton-brodé. Alleen in wit. Maten 40 t/m 50. 6.75 t/m zaterdag a.s. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze moderne en vlotte heren pull-polo's in S - M - L - en div. kleuren, w.o. grijs, bleu, wit enz, Géén tel. of jchrift. belt 0 Bij de trekking der Piboco-verloting ten bate van de bouwplannen der herv. gemeente van Schiedam, werden de vol gende hoofdprijzen getrokken: reis voor twee personen ter waarde van duizend gulden: 63263: Fiat auto 1100: 14643 2e prijs T.V.-toestel: 42770, koelkast: 25031. Verder warein er nog plm. 20 andere prij- Clubbladennieuws I „Sportlef" het clubblad der afd. Hand- ia] van Wilton-Fijenoord. maakt mel ding van een beatavond voor de jeugd zoek dat de handballers uit Lintfort (D) aan Schiedam komen brengen. Over het bezoek aan Lintfort worden diverse be schouwingen ten beste gegeven in dit gezellig geredigeerd blad. Over het bezoek aan Berlijn wordt in het orgaan van „Ursus" vertelt zij het dan ook. dat een 11—2 nederlaag nu niet. direct de Schiedammers in feest stemming behoefde te brengen. Doch blijkens de verslagen, heeft aat aan het welslagen van deze reis geen afbreuk gedaan. Het maandblad van „St. Joris Doele". dat na twee maanden weer is versche nen deelt mee, dat voortaan het boten huis Polderzicht iedere avond is geopend. De voorbereidingen voor het zomerkamp worden getroffen. (OFFICIEEL BERICHT) In plaats van een persoonlijk bericht aan de deelnemers wordt bekend gemaakt dat van Toto 35 aan deelnemers met één kolom Van 12 punten en aan deelnemers van 1, 2 of 3 kolommen van 8 punten in gevolge artikel 7 van het T£to- Reglëmènt géén uitkering ral plaatsvinden. Wwitw Stichting de NationaleSp#^ totalisator. YffSflB déDirectep||

De Havenloods | 1966 | | pagina 4