De haringvissers betalen hun vangst nog altijd duur m 8 Unieke cruise f48.- Met de VL-34 „Anita" op jacht (1) Geslaagd ifi Dü, ilAVAJMLOODS DONDERDAG 2 JUNI 1966 Het is half acht in de ochtend. De kreet klinkt scherp door de door slaap versufte hersens. Er klinkt wat gekreun, een protest van lichamen, die vermoeid worstelen om verlossing uit de slaap. Langzaam hègint er leven te komen in de kooien van het verblijf van de VI. 34 „Anita". Dan rinkelt twee maal een belletje door het schip. Het gedreun van de motor valt weg. De rollende bewegingen van de VI. 34 worden langzamer, na drukkelijker. Snel krabbelen de mannen uit hun kooien. Ze zijn nog vol ledig gekleed. Met de slaap nog op hun gezichten trekken ze hun lies laarzen en hun oliegoed aan. Dan gaan ze aan dek om het net binnen te halen. De lieren beginnen te knarsen. In de mistige ochtendlucht cirkelen de meeuwen krijsend om het schip heen. De VI. 4 deint rusteloos en af en toe slaat een speelse golf een nevel van water over het dek heen. Iedereen aan dek weet wat er van hem wordt verwacht en het werk wordt dan ook bijna zonder spreken gedaan. Schipper Leen van der Harst kijkt vanuit df stuurhut gespannen toe. Uit de „spoetnik", de zender voor kort bereik komen luid de stemmen van de schippers van andere vis sersschepen, die overal om ons heen aan het vissen zijn. Dan komen de grote schotten, waar mee het net op de grond wordt gehou den, druipend en bonkend boven water. Ze worden tegen de reling vastgezet en het net kan worden binnengehaald. Lang zaam komen de lange lijnen, waaraan metalen bollen zijn bevestigd aan boord. De maiinen zetten zich met een voet schraap tegen de reling om zo veel mo gelijk kracht te kunnen zetten. En ineens komt de kuil, het onderste gedeelte van het net, boven water. Als een langgerekte, glinsterende en krioe lende sliert, deint de kuil aan de opper vlakte, dwars aan stuurboord van de „Anita". Met behulp van een lier wordt de eerste vracht binnengehaald, omdat het net te zwaar is van de vis om ineens binnen boord te worden gebracht. Aan dek zijn met behulp van planken vier ..krebben" gemaakt, als het ware grote bakken, waarin de vis wordt uitgestort. De stuurman slaat met een hamer de metalen afsluiting van de kuil open en als een glinsterende stroom valt de vis over hem en een matroos, die hem daar bij assisteert, heen. Een tweede, een derde en een vierde vracht worden binnengehaald. De man nen staan tot hun heupen in de vis, die met een laatste glinsterende sparteling nog vruchteloos tracht te ontkomen. Schipper Van der Harst heeft de stuur hut in de gteek gelaten en komt aan dek kijken hoe de vangst is. Zijn gezicht ver raad zijn gedachten niet, maar wie hem kent, weet, dat hij ih stilte aan het reke nen is. Met zijn ervaren oog ziet hij al snel of het een goede vangst is en weet hij heel gauw uit te rekenen hoeveel kantjes haring er uit zullen komen, of er veel ..toters" kleingoed en ande re soorten vis tussen zitten. Shagje in de pet helemaal binnen is ge haald. gaat het weer overboord Weer kreunen de lieren, weer worden de.lijnen gevierd en weer donderen met een dreu nend geluid de zware schotten overbdord. Als h< Veldbedden om heerlijk te luie ren, uitstekend geschikt voor kamperen, zomerhuisjes of.voor onverwachte logés... en Camping-matrassen, een begrip voor hen, die in vacantie en op vrije dagen een toppunt aan comfort wensen, in twee uit voeringen. Veldbed met verstelbaar hoofdeinde, solide buisframe, de stof geheel verend opgehan gen, in diverse kleuren, 70 x 190 cm. Camping matras, met fleurige cretonne overtrokken, 3£ cm dik, 55 x 180 cm, vierdelig. Camping matras, met hoofd kussen, 55 x 180 cm, 3£ cm dik, vijfdelig. In onze Camping-afdeling op de tweede etage kiest U Uw veld bed met camping-matras, voor een onbezorgde en comfortabele vacantie, voor ongekend lage prijzen. Géén ttj. of schrift. 1 Er wordt gevist op veertig vaam elke vadem is 1.80 meter en het net staat vier keer die lengte achter het schip. De motor begint weer te dreunen. De VI. 34 stuwt met een snelheid van ongeveer vijf mijl verder. In de stuurhut slaat; de wij zer van het echolood monotoon zijn rond je, af en toe vlak boven de bodem van de zee een streepje gevend als teken, dat de „Anita" weer over een schooi haring vaart. De schipper is weer in de stuur hut gedoken. Hij verdeelt zijn aandacht tussen het „schrijvende" echolood en de visloep, een soort vergrootglas, waarin een groenige streep constant vertikaal op en neer slaat. Zodra er een echo is, slaat de streep horizontaal uit. Aan de hand van zijn ervaring weet de schipper, dat de VI 34 over een school haring of ander vis'vaart en als de echo gunstig is, probeert hij zo te manoeuvreren, dat het net precies achter het schip komt om zo veel mogelijk haring op te schep pen. Inmiddels heeft de kok de kreet „schaf - téé" gegeven. Het ontbijt staat klaar. De bemanning schuifelt over het glibberige dek naar achteren, naar de messroom. Er is geen tijd om de laarzen en het oliegoed uit te trekken. Druipnat gaan ze naar binnen en na tien minuten heb ben ze hun boterhammen en hun kop thee al op. Snel worden nog een paar zware shagjes gedraaid. Eén wordt opge stoken, de andere verdwijnen in de pet als rantsoen tijdens het wérk. Dan gaan ze weer aan dek. En ter wijl in het net weer nieuwe vis wordt verzameld, wordt de haring gekaakt. Het is een kwestie van aanpoten, want alle vis moet zo veel mogelijk worden ver werkt, voordat de volgende vangst wordt binnengehaald. Het kaken van de haring m^èt ook snel gebeuren, omdat de ha ring een tere vis is, die snel zacht wordt. Aan de gémeentelijke Nijverheids avondschool te Schiedam werden van de driejarige cursus, de volgende diplo ma's toegekend. Klasse 3 Met. F. G. Beukers, E. Bode, E. A. H M. Bonefaas, A. Gerrets, F. C. v.d. Öoorberg. J. de Kramer, B. C. de Kruys, P. v.d. Linden, G. Mackay, F Ogilvie, G. H. Schorel. Klasse 3 Aut D v.d. Brink, H. van Harmeien, J. M. Kruithof. Klasse 3 El.-fmet. J. Groene- veld, M. T. v.d. Heuvel, A. J. Kornaat, L. Mulder, A. L. Romijn, C. de Vries. Klasse 3 tim. H. W. van Buuren, W. Ha- gestein, H. J. Meyer, J. Nystelijn. R. F. v.d. Velde. Klasse 3 Meu. H. A. F. Lan- gel, J. A. Langel, W. Noordhoek, J. G. Slagmolen. Klasse 3 Schi. S. G. R. Fe- dorin, C. A. van Reeven. Klasse 5 Met. W. .van Aaken, W. van Gerven, G. Lemson, R. Meyer. A P. C. Nooten- boom. Klasse 5 tim. F. J. Sens. Klasse 5 Meu. C. L. Campen, H. L. M. Diep straten. J. du Mortier, H. Verveen, L. Vrij, A. Wapenaar. Klasse 5 Schi. Kuant, A. Verhoev, R. var TT'"" V.E.V.-adspirant. A. Barzilay, v.d Berg, B. Chabot, G. Neervoort, J. E. Reinertsen, Th. H van Rijswijk J verhoev. v.e.v.-sterkstroomhylp - mon teur. T. J Jansson, J. Schrage, R. Si- monis, R Wijzeribroek. V.E.V.-SM2A H Bats, C. E. Beukelman, H. J. Degenaar, G v.d. Engel, D. K. Ham, P. W. Kriek W .C. Steenaard, H. J. v.d. Velden, C Meysen, A. van Steensel, N. J. Tromp. Ligtmans. D. Nijs, A. v. 't Ooor, H. L. N: v.d. Ree. W. v.d. Slot, B. Jonkers. Mac Lean. H. v.d. Meeberg, G. Muntz. Booglassen BL IA. Beginners. P. J. A. M. Arkensteijn, G. J. Bergwerf. A. van Eijck. J. A W. v.d. Harg. A. Monster, R. Rijkeboer, W. Schouten. A. D. Sprong, D. J. M. van Vliet, M. G. Wiegman. Booglassen BL 1B. Beginners. N. v.d. Meerburg, Th. C. Meulerrians, J. Visser. A. J. Rademaker, P. de Vries. Booglassen gevorderden BL2. K. Bier- - steker, P. van Dijk. H. Hoogendonk, A. Ouwendijk, H. de Rouw, J. Scheepma ker. G. E. Tuwanakotta, A. van Wijk. Booglassen gronddiploma BL. 3a. b. J. F. A. Boersen, C. Colijn. M. A. E. El- vers, J. H. Krijgsman, H. P. van Oost ende, C. H. van Iwaarden, I. v.d. Pijl. nu*.. beduidend goedkoper Als een corset 's zomers te zwaar of te warm is... dan geeft een gaine de gewenste verlich ting en toch de vereiste steun. Een gaine van net-elastiek, soepel en "ademend" met rits sluiting en haken- en ogenband verstevigd met 2 baleintjes,... een gaine, die steunt en prettig zit en het figuur ideaal corri geert. Gaines van 12.95, met Nylon satijnen voorpandje, morgen voor nog géén 7 gulden. Vuuren. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze moderne gaines, een prachtkwaliteit net-elastiek, in de maten S.M.L.EL., (jsponmeten 40 t/m 46) Schipper Leen van der Harst voelt zich met al die maatregelen niet gelukkig. Elk jaar worden de bepalinger scherper en aan boord heeft hij een getypt velletje - papier, waarop de instructies voor dit jaar staan. Vroeger ,was het zo. dat een schip, dat voldoende-haring had gevan gen, er tussen uit probeerde te knijpen' om als eerste de haven binnen te komen. Toen bracht de eerste haring nog vol doende op voor een gunstige besomming en toen had het nog zin te proberen de race te winnen, omdat de aangevoerde haring direct verhandeld mocht worden. CARBOVIT tegen maag. en darmstoornissen. I MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. A. Liebeek 40 jaar bij Gusto-werf Aan de heer A. Liebeek, wonende aan de Dr. Boslaan 47 te Schiedam, is wegens landurige en trouwe dienst de bronzen 'ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toegekend. De heer Liebeek vierde zijn veertigjarig ju bileum in dienst van de NV Werf Gusto waar hij werkzaam is als afschrijver-sa mensteller. Burgemeester Roelfsema heeft hem de onderscheiding uitgereikt. Géén t«f. of schrift, beit Zaterdag 4'juni wordt er een concert gegeven in de Petrakerk, Pluniusstraat 19 door het Gemengdkoor „Slikkerveer" o.l.v. Jan Stolk. De organist op deze avond is Ab Ouwens. De Petrakerk ia bereikbaar met da buslijnen 37 en 49. Aanvang van het Goed kaken Schipper Van der Harst taxeert vangst Als ze te lang blijft liggen, scheurt bij het kaken ook het buikje open. Als dat het geval is, kan ze niet meer worden ingezouten. De haring moet dan over boord worden gespoeld, iets wat elke vis sersman slechts met tegenzin doet. Duur betaald de wal zal vermoeden. En dan mogen misschien met een lachje zeggen, dat de vis duur wordt betaald, maar iemand, die niet heeft meegemaakt, wat er moet ge beuren, voordat de vis aan de wal komt, kan niet beseffen hoe duur de vis in wer kelijkheid wordt betaald. Vooral wanneer men bedenkt, dat de visserman slechts weinig voor zijn vis krijgt, en dat hij huivert, wanneer hij van de prijzen op de wal hoort. Dan wegen de vele uren slaap, die hij tekort komt, de tientallen natte uren, die hij doorbrengt op een glibberig dek, nat en koud, niet meer op tegen zijn eigen verdiensten. Maar hij vist door, omdat het zijn leven is, zijn vak, omdat hij weet, dat hij aan de wal niet meer is dan een ongeschoolde arbei der, terwijl hij op zee zijn beroep volko men beheerst. „Het plezier is er af", zegt schipper Leen van der Harst van de VI. 34. „We mogen per schip niet meer dan honderd kantjes haring aanvoeren. We mogen niet eerder binnen zijn dan zaterdagmiddag, 28 mei, om twaalf uur. En de haring mag niet eerder worden verhandeld dan dinsdagochtend, 31 mei. Het heeft geen zin meer om als eerste te proberen bin nen te komen. Vooral niet, wanneer er, zoals nu, te veel wordt gevangen". En er wérd te veel gevangen. Over de „Spoetnik" komen de brichten binnen. In één trek vijftig kantjes. Een trawler meldt zelfs een vangst van 150 kantjes in één keer. Vijftig kantjes te veel. Het schip stopt met de visserij om de vangst te verwerken, wat er overblijft na het vullen.,van de honderd kantjes, wordt overboord gespoeld of in hét ijs gelegd om aangevoerd te worden als verse ha ring. Van der Harst, de zestigjarige Spaans, die van zijn dertiende jaar af zijn brood op zee heeft verdiend, en alle andere bemanningsleden van de „Anita" weten van de aanwezigheid van de worm pjes af. Maar zij eten aan boord de groe ne haring, speciaal gekaakt, en gezouten voo£ de bemanning, zoals ze niet mogen worÏÏbn- aangeveerd, zonder Jiang to ziio Zij weten, dat hün produkt goed is, maar zij vertrouwen niet wat er aan de wal gebeurt. Goed gekaakte en gezouten haring, al isze nog zo groen, kan geen kwaad, meent men aan boord van de VI. 34. Het gevaar zit echter in de haring, die aan de wal niet goed wordt schoongemaakt of in de aangevoerde verse haring. Het be ruchte wormpje zit in de ingewanden van de haring. Als die ingewanden er goed worden uitgehaald, krijgt (iet worm pje- geen kans. Mits de haring goed ge kaakt is. Maar de vissers brengen ook verse ha ring aan de wal, omdat zij gebonden zijn aan de.grens van honderd kantjes. Die haring wordt ongekaakt in het ijs gelegd en Cor Spaans is, evenals de rest van de bemanning van de VI. 34, daar van overtuigd daarin" ligt het gevaar. Want die haring wordt goedkoop aan de wal gebracht. Een handelaar kan die haring gaan kaken en zouten en dan als Holland se Nieuwe aan de man brengen. Maar de vis is niet uitgebloed en de wormpjes zijn tijdens het transport uit de darmen in het vlees gekropen. Goed schoonmaken helpt dan niet meer. Dergelijke praktij ken geven de haring een slechte naam cn hebben er voor gezorgd, dat voor de vis sers het plezier van de haringrace af is. Tóch kwam dp VI. 34 als derde schip binnen in de haven van IJmuiden. Om dat schipper Leen van der Harst ineens het bloed voelde kruipen waar het niet kon gaan. Omdat hij hetzelfde instinct voelde, waarmee hfj de haring opspoor de. Het instinct van de visser, die het allemaal onzin vindt, maar die het niet op zich laat zitten, wanneer een ander het beter probeert te doen dan hij het kan. en daarom stoomde de VI. 34 za terdagmiddag om precies twaalf uur de haven van IJmuiden binnen, met in de voormast trots de vlag voor de best ver zorgde haring van het vorige jaar. „Flauwe kul, die wimpel", zei schip per Van der Harst, trots glimlachend naar de voormast. JAN DIJKSTRA. Vissers en modelbouwers gaan samenwerken De hengelspartvereniging „Schiedam en Omstreken" en de modeljachtvereni- ging „De Viking" beide gevestigd te Schiedam, zijn overeengekomen als volgt: Laatstgenoemde vereniging heeft het recht op zaterdag en zondag een lijn met witte plastic-drijvers te spannen over de vijver voor het paviljoen „de Kethel" in het Beatrixpark en vandaar te varen in de richting Schiedamseweg met mo- delj achten en-of radiografisch bestuurde bootjes. Wanneer deze lijn is uitgezet, mag in dit gedeelte door de hengelaars beslist niet worden gevist. Indien bij uitzondering op andere da gen zal worden gevaren met, in hoofd zaak, radiografisch bestuurde bootjes zal het te bevaren gébied worden gemar- keer door een beide zijden van de vijver geplaatste geelzwarte vlaggetjes, uiter aard in voornoemd gedeelte. Ook dan mag in het afgebakende gedeelte niet worden gevist. Deze regeling geldt in haar geheel ook voor niet-leden van „De Viking" zij mogen alleen varen als óf de lijn öf vlaiggetjes van „De Viking" :n ge bruik zijn. In het overige gedeelte van het park mag onder geen voorwaarde worden gevaren. B. eh W. van Schiedam en de commis saris van politie zijn van deze regeling in kennis gesteld. Als de léden van beide verenigingen meewerken aan deze regeling kan een ieder zijn sport ongestoord beoefenen. één-daagse voor onze Schiedamse lezers Via de HARINGVLIETBRUG Aan boord een heerlijke en de OOSTERSCHELDEBRUG koude lunch (langste brug van Europa) brengen luxe touringcars u naar Vlissingen. Hier gaat u aan boord van het m.s. KONINGIN EMMA van stoomvaartmij. Zeeland Met dit schip vaart U via de kust van Walcheren naar het lichtschip Goeree op de NOORDZEE (duur zeereis pl.m. 5 uur) en vandaar naar HOEK VAN HOLLAND Hier stapt U over op een luxe salonboot van de Spido waarop u de boeiende tocht door Europoort en Botlek maakt. Tijdens deze tocht wordt u een goed verzorgd diner geserveerd. Deze boottrip kan slechts EEN DAG per jaar worden aangeboden Dit jaar op 30 JUNI tegen de voor deze boottrip uitzonderlijk lage prijs van Vertrek Schiedam, vanaf parkeerterrein Broersvest 7.45 uur Aankomst 19.15 aan het Willemsplein (eindpunt lijn 15 met direkte verbinding C.S.) Rotterdam Kaarten verkrijgbaar bij: Weekblad „De Havenloods" Westblaak 25, Rotterdam en v. d. Driftstraat 4, Vlaardingen maandag tot en met vrijdag van 8.30-17.30 uur

De Havenloods | 1966 | | pagina 9