„Je behandelt niet alleen het dier, maar ook de eigenaar" Misja Mengelberg bracht opwindende jazz in Doelen 4 CITROËN IfSllsisssBiSi -1 - J SI NERTS BONTMANTELS! Jubilea bij Coóp. „Vooruitgang" „Helpt Elkander" met 180 kinderen naar Amerongen opruiming DOKTER SMIT KREEG ZEN DIERENZIEKHUIS i DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 JULI 1966 «9 lir - «m «i aiiiaig üSi ii lüiiifi™ gfgg ti IHS ssawafsij giilüi -S i Hlf I i iMüm ROERLOOS ligt de patiënt op de operatietafel. De atmosfeer in de kamer is drukkend. Dokter Smit kiesf zijn instrumenten en geeft kalm een aanwijzing aan zijn assistente. Ze geeft hem de gevraagde vlijmen. Regelmatig zucht naast de patiënt een beademingsapparaat. Onder het felle licht van de grote schijnwerper boven de tafel doet dokter Smit zijn werk. Een half uurlater is de operatie voorbij. De dokter is tevreden over het verloop van de nogal snelle ingreep en staat fluitend zijn handen te wassen. „Het is gebeurd", zegt hij tegen zijn assistente. „We houden hem twee weken in observatie en dan is hij weer kerngezond." Langzaam maar zeker komt er weer een beetje leven in de patiënt. Zijn ruige lijf gaat weer rustig op en neer. De drie jaar oude bastaard-herdershond was ernstig ziek. Het dier had niet zoveel kans het er levend af te brengen. Toch wilde de eigenaar van de hond hem niet af laten maken, want het dier is de trouwste kameraad van zijn 10-jarig dochtertje Dokter Smit loopt rustig naar de wachtkamer waar de eigenaar van de hond ongeduldig op en neer loopt. „Hij haalt het wel", zegt dokter Smit als hij de deur van deze kamer opent, „hij zal echter twee weken in observatie moeten blijven". De man is blij en rent de wachtkamer uit in de richting van zijn auto, waarin zijn dochtertje zit. Hector moet twee weekjes in het ziekenhuis blijven en dan komt hij weer thuis". Hij tilt het kind uitbundig op en maakt een Dokter Smit staat in de' deuropening en kijkt tevreden naar dit tafereeeltje. „Je behandelt niet alleen het dier, maar ook de eigenaar", zegt hij bij zich zelf. Dokter Smit zal voor vele Rotterdam mers geen onbekende zijn. Hoe kan het ook anders, hij had ruim twaalf jaar zijn praktijk als dierenarts aan de 's-Gravendijkwal. Dokter Smit wilde echter iets heel anders. Toen hij zbn vijftien jaar geleden als dierenarts be gon stelde hij zich een ideaal. Hij wil de in de toekomst een echt dierenzie- kenhuis openen. Een ziekenhuis, waar aan niets zou ontbreken. Kompleet met een ziekenzaal voor de dieren een ope ratiekamer enz. De dokter werkte hard en spaarde een flink kapitaal bij elkaar. Ongeveer ze ven weken geleden zag hij zijn ideaal verwezenlijkt. De kleine man, die zich in zijn Rotterdamse periode veel had ontzegd en samen met zijn vrouw (zijn assistente) veel voor de dierenbezitters gedaan, verhuisde naar Bosschenhoofd tussen Etten en Roosendaal. Moderne apparatuur VLAK ACHTER die oude korenmo len zou 't zijn, hadden enkele bewo ners van het kleine dorpje Hoeven ons verzekerd, daar woont de nieuwe.... We rijden door een bosrijk gedeelte. Het is hier stil. De vogels zingen het hoog ste lied. Dan komt een enorm groot huis i?j zicht, dat is omgeven door heerlijk geurende dennebomen. Een kleine oprij laan geeft' toegang tot het grote tegel plein dat voor het huis ligt. We stappen uit. Onmiddellijk rennen er een stel honden op ons af. Even daarna een zacht getrippel en een heel fijn geblaat. We worden verwelkomd door vele dieren, waaronder lammetjes en konijnen. De lammetjes worden ge volgd door twee kleine meisjes, doch tertjes van dokter Smit. We worden uitgenodigd binnen te ko men. Bij de deuropening komt de ver trouwde hondelucht ons tegemoet. Dok ter Smit leidt ons rond door zijn nieu we ziekenhuis. We komen eerst een rui me lichte wachtkamer binnen. Deze staat met een kleine gang in verbinding met de operatiekamer. De chirurgische afdeling is werkelijk het summum van wat de moderne we tenschap te bieden heeft. In het midden staat een hypermoderne operatietafel, die gemakkelijk in alle standen kan worden bewogen. Deze tafel is evenals het gehele dierenziekenhuis naar het eigen ontwerp van dokter Smit gemaakt. Verder staan er de ingewikkeldste ap paraten, zoals een beademingsapparaat, voor patiënten in slechte toestand, een narcose-apparaat en hangt er een kast vol blinkende chirurgische messen en andere instrumenten. De wastafels, waaraan dokter Smit voor de operatie zijn handen wast zijn voorzien van voet pedalen voor de kranen om alles zo ste riel mogelijk te houden. De temperatuur in de operatiekamer wordt geregeld door een thermostaat. Nog een hondje? eveneens een uitgebreid instrumenta rium staat uitgestald. De röntgenfoto's, die dokter Smit maakt kunnen hier met een worden ontwikkeld en afgedrukt. Al les is zeer overzichtelijk ingedeeld. „Be halve voor super-specialistische ihgre- e dierenziekenhuis in pen hebben we hier alle instrumenten", zegt dokter Smit trots. We lopen de röntgenkamer uit en ste ken de gang over. Dan komen we te recht in de apotheek van het zieken huis. Hier staan de instrumenten voor bloedonderzoek. Verder is er een grote kast vol medicijnen. Ook hier is dokter Smit helemaal in thuis, want hij maakt zelf de recepten klaar voor zijn patiën ten. Vervolgens komen we in de zieken zaal, die een lange rij hokken bevat, r de helft binnen e~ achtige patiënten geplaatst. In deze zaal kunnen ruim 45 honden en 12 katten worden verpleegd. Dit gebeurt ook al weer door dokter Smit en zijn vrouw, die samen een nauw verbonden team vormen. We gaan naar de grote woonkeuken. Dan gaat dokter Smit vertellen. ,,Ik heb in mijn praktijk ook in Rotterdam altijd rekening met iedereen gehouden. Of de mensen nu met een rioolterrier komen of met een dure rashond, iedefeen altijd welkom geweest. Dit i" hier ook ik heb dit geheel opgezet als een die renhospitaal. Mensen die met hun die ren in de vakanties bijvoorbeeld echt omhoog zitten kunnen ze hier voor kor te tijd ook wel kwijt. We krijgen van de rijkspolitie hier ook veel zwerfhonden aangeboden. Ze zijn hier welkom, want ook deze dieren moeten een levenskans hebben. Ik zal ze dan ook nooit direct afmaken, dat is zo gemakkelijk, maar probeer altijd een goed tehuis voor hen te vinden. Misschien, dat er onder mijn klanten nog mensen zijn die graag een hondje willen hebben. Ze bellen mDokter"smit heeft'al veel belangstel ling gehad voor zijn ziekenhuis. Uit alle delen van Nederland komen de mensen naar hem toe. 's Morgens om zes uur staat de familie Smit op. Dan maken zij de ziekenzaal schoon en handelen de gewone dingen af. Na tienen beha delt de dokter met zijn vrouw de zieke dieren. „Ik heb geen materiële wensen meer zegt dokter Smit, „nu ik in mijn nieu we omgeving ben ga ik verder studeren, want het dierenrijk fascineert me. Ik wil in de toekomst trachten mijn bij drage aan de wetenschap wat groter te maken, hoewel deze natuurlijk altijd maar heel bescheiden zal blijven". De ziekenzaal is ruim en zeer over zichtelijk. Alle patiënten beschikken over een binnen- en een buitenver blijf. Voor de katten zijn links aan de muur speciale hokken gemaakt. Cadeau-) BIJ zijn afscheid in Rotterdam kreeg dokter Smit van de eigenaars van zijn patiënten geld om een paard te kun nen kopen. Hij heeft dit nog niet ge daan, want bij het dierenziekenhuis ont breekt nog een stal. „Hij zal worden gebouwd, dat beloof ik u en het paard, dat voor mij altijd een aandenken, zal zijn aan mijn fijne tijd dn Rotterdam zal nog voor het einde van dit jaar worden gekocht", zegt dok ter Smit als hij ons uitgeleide doet. Na tuurlijk ontbraken de zes honden, de lammetjes en de andere dieren hierbij niet.... ROB DE ROO Mogen we ze houden", vragen Debbie en Denise vadgr Smit. Ze wij zen op twee zwerfhonden, die de rijks politie fheejt gebracht. Dokter Smit zou het wel willen, maar het kan niet. De zes honden die hij al heeft zijn al allemaal zwervers, die „klanten" uit Rotterdam af en toe eens achter lieten in de wachtkamer. Dr. Smit en zijn vrouw in de operatie kamer. Samen bereiden zij weer een operatie voor. De operatietafel is even als het gehele ziekenhuis een ontwerp van dokter Smit zelf SPECIALE AANBIEDING prijs 2850,—- vederlicht in dragen kleur donker bruin - chieque modél lang - hele nertsvellen - nieuw voor Holland - vrij te zien. Fa. de Koster Bontimport - Vlaardingen - Kuiper straat 112 - tel. inl. (ook 's avonds) «1898—6227 Op 15 julia.s. is de heer D. N. de Rotte 45 jaar werkzaam bij Coo-p Voor uitgang, afdeling bakkerij. Hij woont in de Spastraat 6 te Rotterdam. Zoals ge bruikelijk zal de heer de Rotte thuis worden gehuldigd door direktie, staf en collega's, waarbij tevens de gebruikelij ke envelop zal worden overhandigd. De heer de Rotte is drager van de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van t Oranje-Nassau. Vandaag is de heer J. M. Floris, Goe- reesestraat 29a, 25 jaar werkzaam bij de Coöperatie, eveneens bij de afdeling bakkerij. jazz-ensembles op, wat voor Nederland een gebeurtenis mag worden genoemd. Het waren het Trio vari de pianist Pim Jacobs, het Quartet van de pianist Mis ja Mengelberg en het Quintet van de trombonist Albert Mangelsdorf uit Frankfurt am Mein. Van deze drie jazz-ensembles beviel mij het Quartet Misja Mengelberg het meest. Het zijn stuk voor stuk steen-goe de instrumentalisten; Han Bennink drums. Rob Langereis, bas, Misja Men gelberg, piano, en Piet Noordijk, altsax, Zij beschikken, buiten een formidabele techniek, over een maximale swing en ritmische intensiteit, die voor de jazz- fans even opwindend als weldadig moe ten zijn. In een viertal stukken: de aan de alt saxofonist Johnny Hodges opgedragen To John Hodjazz Peer's Counting Song, Zombi Zamba en Auntie Watch Your Step kwam het dan ook tot een felle enerverende swing en breaks, die gril lig en obsederend waren. Aan het optreden van het Quartet Men gelberg ging dat van het Trio Pim Ja cobs met Ruud Jacobs, bas, Wim Over- gauw, gitaar en Rita Reys, zang, voor af. Het is een belevenis naar deze drie jonge en voortreffelijke musici te luiste ren, die hun op de bebop gebaseerde ideeën en improvisaties fris, bizar er vaak schokkend lieten klinken. De enige melodie-voerende stem in dit uitsluitend uit ritme-instrumenten bestaande ensem ble komt van Rita Reys die met haar negroïde stijl en stemtype nog steeds tot één der beste Nederlandse vocalis ten mag worden gerekend. Het was voor Albert Mangelsdorf niet gemakkelijk om met zijn medekwintet- spelers Günter Kronberg, altsax, Heinz Sauer, tenor- en sopraan sax, Günter Lenz, bas, en Rolf Hübner, drums na Pim Jacobs en Misja Mengelberg het jazzconcert te besluiten. Zeker, het ge arrangeerde samenspel klonk goed. De toon en improvisaties van de trombonist De afdelingen Rotterdam en Schiedam van de Algemene Oudervereniging „Helpt Elkander' zullen voor de 13e achtereen volgende maal met 180 jongens meis jes (lichamelijk en geestelijk gehandi capt) in de periode van 16 juli tot 30 juli hun vakantie doorbrengen in het vakantiekamp „Oinse Bliscap" te Ame rongen. Een tweeledig doel wordt hier mede bereikt; ten eerste hebben de kin deren een heerlijke week vakantie en ten tweede zijn de ouders een ogenblik ont heven van hun niet aflatende zorgen zo dat ook zij eens met vakantie kunnen Voor de kinderen staan overdag heer lijke wandelingen op het programma. Voorts is er sport en spel. In de avond uren zullen films, worden vertoond. De Gulf Oil Comp. zal twee avonden ver zorgen en het Amerongsche Harmonie orkest geeft een populair concert voor de serre van het kamp. In september staat de kinderen nog een daguitstapje te wachten. Dit alles is mede mogelijk gemaakt door de financiële steun van het Rotterdamse en Schiedamse bedrijfs leven. waren boeiend en ook de altsax wist het auditorium tot geestdrift te brengen met zijn grillig en ongestroomlijnd spel. Doch tegenover de zeer persoonlijke prestaties van de drummer, bassist en saxofonist van het Mengelberg-kwartet hadden de prestaties van de tenorsax en drummer van het Mangelsdorf-kwintet niet veel opzienbarends te bieden. Maar het totaal geluid van het quintet doet het goed. Als zodanig is het Albert Mangelsdorf Quintet in de jazz-wereld verschijning. Het applaus uit de Evang. Luth. Gemeente, kerk Heer Viranikestraat 51, 10 uur eerw. heer G. A. Wimmers, Amsterdam; Lutherkapel, Nozemanstraat 10, 10.45 uur ds. A. Olie mans, Dordrecht; Vaste Burchtkerk, Van Swietenlaan 1, 10 uur ds. Beraveling. Van 14 juli tot 4 augustus Als Moeder in deze Opruiming nu toch op stap gaat... is het verstandig te profiteren van deze bijzondere aanbieding hagelwit herenondergoed. Prachtige hereninterlock, van gebleekte katoenen garens, in prima- pasvorm, goedblljvend ook na vele malen wassen, ondergoed uit de series van bij de twee gulden, morgen door elkaar, voor nog géén gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit prachtige hereninterlock, singlets en slips, in de maten 5, 6 en 7, door elkaar^ per stuk 0YNAM0STRAAT 16 - TEL. 010-176700 Achter het verzamelgebouw R'dam-Zuid

De Havenloods | 1966 | | pagina 13