WEG ÏÏEZEH Noordoostpolder: Snap-shot van Rabat p mïngBIll bossen op zeebodem en dichtbevolkte viswatertjes handel drijven UfE HAVENLOODS DUiNLEtu^A^ 1966 Als u van polderlandschappen houdt, denk dan niet direct aan de Noordoost- polder. Weilanden en akkers volop, zover het oog reikt, maar nergens een char mant houten hek in het land; nergens «en fotogenieke, scheefhangende knot wilg boven een slootje. De wegen zijn er net iets te recht en het land Is er net Iets te efficiënt verkaveld om eén ro mantische aanblik te bieden. We kwamen langs grote bongerds. Nou Ja, bongerds; die benaming is te dichterlijk voor die boomgaarden daar. Men kweekt hier fruit volgens de korte stam-cultuur. Niet liefelijk maar wel •conomisch naar men mij verzekerde. Nu ben ik niet helemaal eerlijk, want de recreatie waar men op doelde had in feite geen betrekking op het polderland schap. We werden dan ook linea recta naar het vriendelijke dorpje Kraggen- fourg geloodst (want de dorpjes zijn er wel erg nieuw en'prll maar beslist vrien delijk). En voor we het wisten zaten we midden in het bos. En het was een heus bos. Goed, het heet dan wel officieel Vakantie- en Recreatiecentrum „De Voorst", maar dat doet aan het feit niets af. Dat betekent alleen maar, dat het enigszins gecultiveerd is. En laten we eerlijk zijn, we zijn allemaal min of meer gesteld op enig comfort, ook als we gaan kamperen. In „De Voorst" bestaat dat comfort uit een grote recreatiezaal, toiletten, douches, een kampwinkel, een speeltuin en een zwembad. Dat is uiter aard heerlijk voor de kinderen en boven dien is er bij het kampeerterrein een flink viswater. Werphengel meenemen Op dat laatste moet ik wel even de na druk leggen, want dat wordt bij recrea tie dikwijls vergeten. Men denkt aan zee, strand, duini bos en hei en maar lelden aan viswatertjes. En met spijt in het hart moeten vele pa's voor veertien dagen of drie weken hun „stekkies" in de steek laten om ten gerieve van vrouw •n kroost bepaalde viswaterarme binnen landen in te trekken. Maar wanneer u naar de Noordoostpolder gaat, moet u vooral ook uw nieuwe werphengeltjes op de imperiaal van uw auto binden. De vissen zijn er „happig" op toeristen. Mocht u nu „De Voorst" te parkachtig vinden, gaat u dan eens naar het Kuin- derbos. Het verschilt in weinig van de Veluwe; er staan alleen wat meer loof bomen. Als u daar uw tenten opslaat, móet u 's morgens eens om een uur of half vijf opstaan. Dan maakt u een goe de kans de reeën te zien. Er zijn er daar honderden. Fazanten zijn er ook plenty. Ik had zo'n dier nog nooit horen roepen of brullen heet dat geloof ik. Gek geluid. Net alsof iemand een paar lege flessen tegen elkaar slaat. Nu moet ik wel even vertellen, dat de gemeente Noordoostpolder in maart vo rig jaar een commissie heeft ingesteld. Deze commissie kreeg opdracht na te gaan wat de mogelijkheden waren om de recreatie in de gemeente te ontwikkelen. vindt u er een paar hotels en een aantal pensions. Emeloord heeft bovendien een schouwburg. Deze plaats is trouwens een flinke stad geworden met flatwoningen, kantoren en bedrijven, de wekelijkse markt en beurs en de gezellige, drukke winkelstraat „Lange Nering". Ontroerend En dan is daar Schokland. Wanneer u geen zin hebt in boswandelingen, water sport of winkelen in Emmeloord, ga dan toch in ieder geval eens naar Schokland. Want Schokland is ontroerend. Op het hoogste punt van dit voormalige eiland staat het voormalige hervormde kerkje met de pastorie, die nu wordt gerestau reerd. Daar groeien waarschijnlijk de oudste bomen van de polder. De zeewe ring rijst tegen het eiland omhoog en daarbuiten, middenin het graan staat nog de meerpaal met peilschaal. In heit ten dele in het kerkje gevestig de museum liggen de vondsten van de Zuiderzeebodem: delen van scheeps wrakken, ankers, middeleeuws vaatwerk. Er hangt ook een gedeeltelijk vergane leren jas van een visser die lang gele den in deze omgeving een graf in de gol ven heeft gevonden. En dan vraag je je af, waar die kerel vandaan kwam, wat hem dreef en zo. Maar in dat museum liggen ook mammoets- en wolfsbeende- ren want die dieren hebben duizenden jaren geleden in deze contreien rondge zworven. Neem nou het Kuinderbos, waar ik het zojuist over had: de twee boerderijen met weilanden die in dat bos liggen, wil men namelijk ook een recreatieve be stemming geven. Zelfs denkt de commis sie aan een plas van royale oppervlakte met oeverlanden, een speeltuin een kinderboerderij e.d. De bedoeling is, dat in het hart van dit bos een aantrekkelijk punt komt. U merkt al wel, dat de Noordoostpol der meer mogelijkheden biedt, dan u aanvankelijk had gedacht. Trouwens, er zijn meer boscomplexen dan De Voorst en het Kuinderbos. Ook bij Emmeloord, de hoofdplaats van de gemeente ligt een fraai wiud met een riant kampeerterrein dat bovendien in de toekomst nog zal worden uitgebreid. En ten noorden van Urk vindt u eveneens bos. En al is Urk dan wel een zelfstandige gemeente, u kimt er gerust naar toe rijden. Een pas poort heeft u er niet voor nodig. Het is ook heel anders dan de nieuwe dorpen in de Noordoostpolder: het dynamische vissersplaatsje heeft een volkomen eigen karakter. De commissie heeft ook de liefhebbers van de watersport niet vergeten. Een mooi begin voor de grotere watersoprt is de Schokkerhaven aan de zuidkant van de polder. Dat is oorspronkelijk een werkhaven maar daar wil men een jacht haven van maken met bergloodsen, stei gers en een plaats waar de boten gemak kelijk op het droge kunnen worden ge haald. Voordat nu alle zeilers en jacht- schippers plotseling en masse naar Schokkerhaven koersen, moet ik er wel even op wijzen, dat het niet eerder dan 1970 een grote jachthaven kan worden. De haven moet namelijk voorlopig nog worden gebruikt bij de bouw van de nieuwe" brug tussen de Noordoostpolder en de Zuidelijke IJsselmeerpolders. Hij kan tot die tijd dus slechts gedeeltelijk worden gebruikt. Aan de Overijsselse kant van de pol der vindt u het Vollenhovermeer. Dat is door de recreatiestichting NW Overijssel aangewezen als gebied voor speedboten en de waterskisport. Daar is het nog niet zonder meer voor geschikt omdat het meer te ondiep is voor deze boten. Bo vendien ontbreekt de accommodatie om de boten gemakkelijk te water te laten. In ieder geval zijn de plannen om een en ander geschikt te maken, aanwezig. Pen beetje onwaarschijnlijk leek het mij wel; recreatie in de Noordoostpolder. Want wat moet je nou In de Noordoostpolder Dan kun je beter naar de Alblasser- of Krimpenerwaard gaan. Dat is dichter bij huis. Dat was de eerste gedachte die bij mjj opkwam Maar goed, mijn nieuwsgierigheid was gewekt en zo treinde ik onlangs noordwaarts naar het oord wat men in de oorlog Nationaal Onderduikers Paradijs noemde. Het was die dag zinderend heet en ik had een ontstel lende dorst gekregen. Dat werd nog erger toen ik, de polder in rijdend, een bord ontdekte met het hartelijke opschrift „Welkom op de zeebodem". Het woordje zee deed me op dat ogenblik meer dan ooit aan water denken; lekker koud water. Maar goed, mijn dorst werd vrij vlug na mijn „blijde incomste" in de polder gelest. Echter sinds het moment waarop ik, uit de richting Kampen komend via de Ramspolbrug de polder in kwam, was ik voor wat die recreatie betreft, niet erg hoopvol gestemd. En dat kwam juist door de polder. nog te treffen voorzieningen ook heeft gedacht aan eetgelegenheden en openba re tapperijen, want vakantie vieren is een dorstig- en hongerigmakende bezig heid. Dergelijke gelegenheden treft men niet bepaald in groten getale aan in de NOP. Dat vindt vermoedelijk zijn oor zaak in het feit, dat de Noordoostpolderer- ianen van nature geen uitgaanders zijn. Maar maakt u zich niet ongerust:op be langrijke punten vindt u goede restau rants. En wanneer u niet wilt kamperen In een gestencild rapport lees ik, dat de commissie „na haar studie o.a. tot de volgende belangrijke conclusies is ge komen: 1. de Noordoostpolder kan door zijn opzet op zijn wijze een belangrijke rol als recreatiegebied vervullen Nee, ik zal geen opsomming geven van alle conclusies waartoe de commissie is gekomen. Neemt u maar van mij aan, dat de gemeente Noordoostpolder druk bezig is om het vakantiegangers zo aangenaam mogelijk te maken. TANIGE MAANDEN geleden was ik, -Lgeheel onverwacht, in de gelegen heid een kort bezoek te brengen aan Marokko. Mijn standplaats was Casa blanca en hoewel ook deze stad enorme mogelijkheden biedt voor het maken van goede foto's was mijn reisdoel Rabat, de hoofdstad van Marokko. Rabat ligt aan de mond van de Bou Regreg, een rivier die het land doorkruist van zuid naar noord. Op de dag van mijn bezoek was het weer nogal somber en daarom had ik in mijn camera een film van 22 din gevoe ligheid. Ik ben de gelukkige bezitter van een EXA II rniet een Jena I 2.8 lens. Het prachtige systeem van de spiegelreflex bewees ook nu weer de vele voordelen die aan zo'n camera verbonden zijn. De bustocht van Casablanca naar Rabat voerde ons door de enorme verlatenheid van de woestijn, die af en toe werd on derbroken door een enkele Marokkaan op een ezel, die de weg overstak in een tempo, dat duidelijk wees op een gran dioze minachting voor het moderne le vensritme. De korte rustpauze onderweg in een klein dorp benutte ik door eens rond te neuzen en al gauw bleek mij dat een Ma rokkaan er over het algemeen niet erg op gesteld is gefotografeerd te worden. Mijn camera stond ingesteld op snap shots en toen ik bij een marktkraampje een aardig tafereeltje zag en zelfs de zon even van achter de wolken kwam was mijn eerste foto snel gemaakt. Met veel armgezwaai en een lawine van ver wensingen, die ik gelukkig niet verstond Het museum en het kerkje staan eigen lijk op het hoogste punt en in het midden van het voormalige eiland. Dat is' de Middelbuurt; een terp die in de 14e en 15e eeuw werd aangelegd samen met de terpen Emmeloord (in het Noorden) en Zuidert (aan de zuidpunt van Schok land). Op de zuidpunt vindt u de geres taureerde fundamenten van de laat-mid- deleeuwse kerk Ens, waarvan de oudste fase omstreeks 1400 werd gebouwd. Enfin het "beste is om zelf eens te gaan kijken. Gaat u er eens kamperen of, als u toch de kant van Zwolle opgaat, sla dan eens linksaf en rijdt even de pol der in. U moet er wat tijd voor nemen. En dat is het beslist waard. kwam plotseling een man op mij af met de kennelijke bedoeling zich van mijn camera meester te maken en ik vond het later ook erg verstandig dat ik mij snel uit de voeten maakte. De koffiepauze was intussen beëindigd en na enkele uren rijden naderden wij Rabat. Een korte rondrit leerde ons dat het een zeer fraaie stad is met veel overblijfselen van Islamitische gebou wen. Aan één ervan is een korte ge schiedenis verbonden. Sultan Yabud-el Manshur gaf enkele eeuwen geleden op dracht tot het bouwen van een moskee, die de grootste in de gehele Islamitische wereld moest worden. Van dit gebouw staan nu echter alleen nog wat pilaren en wat steenhopen overeind en de menin gen zijn verdeeld over de oorzaken hier van. Er zijn mensen die de overtuiging hebben dat het bouwwerk werd vernie tigd door brand of een aardbeving; weer anderen beweren dat de bouw nooit werd voltooid. De restanten leveren echter een prachtig schouwspel op. Hierna bezochten wij de beroemde minaret „Tour Hassan". Dit is een lom pe vierkante toren, 120 voet hoog en ge bouwd van rode stenen in romaans-by- zantijnsehe stijl. Vanaf deze toren heeft men een boeiend uitzicht over de stad aan de ene zijde en aan de andere kant ziet men bij helder weer de uitlopers van het Atlas-gebergte. Onze gids wilde ons echter zoveel mogelijk laten zien en be geleidde ons hierna naar het paleis van de sultan met de bijbehorende schitte rende tuinen. Ik geloof wel te mogen aannemen dat ik daar op het rijkste stukje Marokko stond. Wat een weelde van marmer, edelstenen en bloemen. Het was een schril contrast met de buurten waar wij later doorliepen. De kasbah met zijn donkere steegjes, onge plaveide straatjes en met varens be groeide muren. Iedere dag opnieuw be weegt zich hier een bonte massa men sen om handel te drijven of te bedelen. Een aardige opname leverden ook vier Marokkaanse schonen op. In hun streng voorgeschreven kledij met sluier bewe gen zij zich over straat. Het getik van de naaldhakken verried de af en toe even getik van naaldhakken paleis van de sultan - zichtbare pumps. Er is alle reden om aan te nemen, dat ook de rest van de kledij onder de mantel zeer westers is. De Koran is niet tegen vrouwelijke slim heid en volharding opgewassen. Een van de laatste foto's die ik kon maken was die van een oude bedelaar op een ste nen stoep, die mij rustig de gelegenheid gaf in te stellen en mijn plaatje te ma ken. Kort hierna moest ik helaas afscheid nemen van Marokko. Maar ik hoop weer terug te gaan met mijn volledige uitrus ting, waaronder de onmisbare telelen zen en veel materiaal om meer vast te kunnen leggen van dit prachtige land, dat terecht de „parel van Noord-Afrika"

De Havenloods | 1966 | | pagina 10