Koopvaardijmensen uit oorlog enthousiast voor reünie P \5fleGEKrtf!/Hergte/v vgngestegeest: »tr»»S ƒ- P« PfI» 15Qb'*d PIANO'S HUUR 115.%* Ruim 40 nieuwe straatnaamborden Politie grijpt man op verdenking diefstal ALPINISME NAAR GOD PRINSES MARGRIET ONTMOET PEETVADERS GEMASKERDE COWBOY WurliTzer Prijzen I 1/ vekmet/gde jjjfraii iVUijgi—iy^Tmiimi' U a/<^WA/eN PJE WE VWPEM - J-^=DE 5PCOR0MG flF-^SHeT EEN_ OX YffflKEN. HOEKC/NNEN WE /FfEBSEHOLPEH 7E EEPfiNK&^tt-^yiHeB&EN f)Wt V &£Z£ ^poorvjn! GÊENDRNiCf* modern klassiek 0P 15 september zal in Rotterdam een reünie worden gehouden van officieren, onderofficieren en bemanningsleden, die in de oorlog de Nederlandse koopvaardijvloot buitengaats hebben bemand. Op die dag zal ook het 25-jarige bestaan worden'herdacht van het Prinses Margrieftonds, dat destijds is in gesteld om de nabestaanden van de in de oorlog gesneuvelde leden van de Nederlandse koopvaardij vloot te steunen. Prinses Margriet zal de herdenkings plechtigheid bij het monument „De Boeg" en de reünie 's middags bijwonen. Dan zal zij voor het eerst haar peetvaders ontmoeten. Zoals bekend, is prinses Margriet bij haar geboorte door een deputatie van de koopvaardij namens alle opvarenden geadopteerd. Een van de mannen, die deze reünie voorbereidt, is de heer J. W. Lieban, onderhavenmeester te Rotterdam, die zelf in de oorlog: als officier op een van de schepen van de Holland Amerika Lijn heeft gevaren, en daarbij een keer is getor pedeerd. „Maar de eer voor het houden van deze reünie komt mij beslist niet toe", zegt hij. „Eigenlijk is het zo, dat er van de kant van de koopvaardij als sinds 1347 om een dergelijke reünie werd gevraagd. Die bijeenkomsten.werden wel gehouden door het voormalige verzet, de Engeland vaarders en de marine. Die hebben natuurlijk ook schitte rend werk gedaan, maar over de koopvaardij werd eigenlijk weinig gesproken. En als wij er niet geweest waren, zou de marine ook nergens zijn geweest. Voordat de invasie begon, hebben wij drie jaar lang de materialen aangesleept, bij voorbeeld." Het grote probleem bij het organiseren van een dergelijke reünie was altijd, dat het moeilijk was de mensen te bereiken. Velen van hen zijn ma de oorlog blijven varen, anderen zochten na vijf jaar ont beringen te hebben meegemaakt, «en baan op de vaste wal, in oma land of elders. De gedachte aan een reünie werd om die overwegingen op de achtergrond geschoven. Tot 22 april van dit jaar. Op die dag keerde Leo Fuld uit New York terug in ons land. De heer Liebau haalde hem af en samen spraken zij over die tijd, toen New York voor vele Neder landse schepen een veilige thuishaven was. „De volgende dag werd ik opgebeld door de heer G. Winterswijk, met wie fk in de oorlog heb gevaren", vertelt de heer Libau. „Hij deed het voorstel om nu toch eens een reünie te houden, waarbij Leo Fuld gehuldigd zou worden voor alles wat hij in de oorlog voor de koopvaardij- mensen heeft gedaan. Ik heb er 48 uur over nagedacht en töen zag Ik er een gat fel. Ik heb toen contact opgenomen met de heer J. J. Vendeville, die in de oorlog contactman in Amerika was voor de Nederlandse scheepvaart en met mevrouw Phenning-Gassler, in de oorlog secretaresse in New York bij de H.A.L., die over een schat van gegevens beschikte Met ons vieren hebben we een comité gevormd, waar nu inmiddels ook anderen aan toe zijn gevoegd. En het werd een sneeuwbal." Leo zong voor ons T"YE HEER LIEBAU verwacht, dat zes tot zevenhonderd koopvaardijmensen op de reünie sullen komen. „In de oorlog waren ongeveer 15.000 koopvaardijmen sen buitengaats. Zeven- a achtduizend van hen kwamen uit Nederland: de rest kwam uit het voormalige Nederlands- Indië. Van die Nederlanders zijn er onge- Nog steeds staat franse damast boven aan de lijst van favoriete gordijnstoffen... niet alleen om dat de kleuren zo prachtig zijn, maar ook omdat deze stoffen zo bijzonder fraai hangen en Iedere kamer een luxe cachet geven. Een grote partij franse da mast, uit de normale series van 4-6 gulden, In moderne en klas sieke dessins, als éénmalige aan bieding per meter voor nog géén drie gulden. eenmalige aan bieding deze moderne en klas sieke gordijndamasten, In diver se kleuren, zoals goud, groen, fraise, linde en cognac, 120 cm breed, per meter Géén t«f. of schrift, best. veer 3000 .omgekomen. Natuurlijk zijn er na de oorlog ook heel wat overleden". Het idee van een reünie Is met veel geestdrift ontvangen. Bij de heer Liebau zijn brieven binnengekomen van gezag voerders, die bijzonder verheugd zijn, dat zij hun oude bemanningen weer zullen ontmoeten. Ook zijn er van zee brieven gekomen van mensen, die schrijven, dat ze op de dag van de reünie beslist in Nederland zullen zijn. De oudste reünist is 87 jaar; de jongste begin veertig. „De bedoeling is, dat we op die dag de oude sfeer weer voelen. Die sfeer hebben we na de oorlog geen van allen meer meegemaakt. We zijn als het ware uit elkaar gewaaierd. Het was een sfeer van kameraadschap en saamhorigheidsgevoel. In dat opzicht was het de beste tijd van ons leven", aldus de heer Liebau. Bijzonder verheugd zijn de reünisten ook, dat Leo Fuld op die dag in hun mid den zal zijn. Hij heeft in de oorlog veel yoor de Nederlandse zeelieden gedaan. „Er was voor ons in New York niets te beleven", zegt de heer Liebau. „Je kon toch niet altijd naar een bar gaan. Bo vendien kende je daar niemand en je zat maar alleen met je gedachten. Maar Leo Fuld zong voor ons, belangeloos. Het wa ren liedjes die me altijd ontroerd heb ben en die ons weer moed gaven yoor een nieuwe reis". Nog geld nodig T"\E REÜNISTEN zullen zich op 15 sep tember om tien uur inschepen op Spldoboten voor een rondvaart. Om twaalf uur gaan de reünisten naar het monument „De Boeg", waar een herden kingsplechtigheid zal worden gehouden. Daar ook zullen ongeveer 400 „Margrie ten", nJbestaanden van ln de ooorlog omgekomen zeelieden, zich verzameld hebben. Een deputatie van koopvaardij mensen zal aan wal gaan. In aanwezigheid van prinses Margriet zullen redevoerin gen worden gehouden en kransen worden gelegd. Daarna scheept prinses Margriet zich met de „Margrieten" in op de Erasmus. De anderen worden verdeeld over drie andere Spldoboten, waarna weer een rondvaart met een lunch volgt. Om drie uur gaat men naar de grote kantine van Van Ommeren, vanwaar men een prach tig uitzicht heeft op de rivier. Daar zal prinses Margriet een drie kwartier blij ven om ongedwongen met haar peetva ders te kunnen praten. Uiteraard kost deze dag handen vol geld. Maar het organisatiecomité heeft Demonstraties Prijzan vanaf Ó75.- zonder eerste itortl ng met recht van koop 1 Als gevolg van de stadsuitbreiding, zijn In het afgelopen jaar in Schiedam totaal 42 nieuwe straatnaamborden aange bracht. Voorts werden 18 oude borden vernieuwd. Er werden 118 nieuwe verkeersborden geplaatst met palen, volgens het Ver keersreglement; 56 bordjes met op schriften werden door gemeentewerken geschilderd en geplaatst: 138 borden met palen werden verwisseld; 8 nieuwe „schrikplanken" gemaakt en geplaatst; 17 stuks werden vernieuwd. Met wegen- werf werden op verschillende plaatsen strepen enz. aangebracht. Er werden on geveer 350 beugels, 25 borden en 70 pa len gemaakt en diverse borden hersteld. De dienst vangt aan op vrijdagavond 8 uur. Dienst: apotheek Gouka, Groene- laan 127, tel. 268035. inruiiwaarde of ORGEL. De heren Liebau (rechte) en Fuld bij een vorige ontmoeting. een groot aantal rederijen aangeschreven met het verzoek de organisatie geldelijk te steunen. „Het is naar ons gevoel niet meer dan logisch, dat de rederijen, voor wie deze mensen gevaren helpen, mee helpen, dat deze dag een succes wordt", zegt de heer Liebau. „Gelukkig komt er al veel geld binnen, maar we hebben nog meer nodig. En als we wat geld over houden, storten we dat in het Prinses Margrietfonds". Misschien zullen er nog koopvaardij mensen zijn, die in de oorlog hebben ge varen, maar die nog geen uitnodiging hebben ontvangen, omdat hun adres niet bekend is. Zij kunnen zich schriftelijk op geven bij de heer J. W. Liebau, Adriana- laan 219, Robterdarn-12. Het ruiterfeest, dat in het raam (van de Vakantieweek door de Federatie van Landelijke Rijverenigingen in Schiedam) was georganiseerd trok veel belangstelling. Er werd deelgenomen door groepen uit Pijnacker, Schiedam, Delft, Berkel, Maasland, Schipluiden en Overschie. In het springconcours moesten 13 hindernissen worden genomen. 'sMiddags hadden de dressuurproe- ven plaats. De prijzen werden uitgereikt door wethouder mr. P. van Bochoven. De politie heeft de 28-jarige chauffeur H. gearresteerd die er van wordt ver dacht te hebben ingebroken in de winkel van S. W. in de Lange Kerkstraat, waar f 10.000 werd gestolen. Twee knapen van resp. 12 en 15 jaar, die in "de Groen van Prinstererschool aan de Singel hadden ingebroken en vernie lingen hadden aangericht zijn aangehou den. Uit een schuur aan de Marconi straat hadden zij een fiets gestolen. Voorts braken zij in in de sportschool Bishoff en in het r.k. jeugdcentrum aan de Singel. Uit laatstgenoemd gebouw werd f 12,- gestolen. Voorts verschaften zij zich toegang tot het kantoor van een fabriek aan de N. Mathenesserstraat. Ten slotte braken zij in in een kantoor aan de Couwenhoven- straat waar de brandkast met een hamer werd bewerkt. 0 De 21-jarige bromfietser J. A. de W. uit Rotterdam reed op de Rotterdamse- dijk door een stoplicht en reed daarbij de Op het kermisterrein zijn twee ver- keerslantaarns gestolen, die een waarde van f 60,- vertegenwoordigen. 0 Op het Rubensplein slipte een auto, bestuurd door de 19-jarige tekenaar A.G en kwam tegen een lantaarnpaal terecht. De paal werd beschadigd. De autobe stuurder werd licht gewond aan pols en knie. 0 Een auto, bestuurd door de 34-jarige F. van B. reed op de Paralelweg tegen een geparkeerde auto. De wagen werd een eind voortgeduwd. De wagens wer den zwaar gehavend. In de St. Bernardusschool aan de Wa rande is ingebroken. Er werd een platen- koffer met 12 platen ter waarde van f175,- gestolen. 0 De 26-jarige kraanmachinist M. T. verleende op de hoek van de Swammer- damsingel met de door hem bestuurde auto geen voorang aan een 15-jarige bromfietser Th. P. Deze viel en liep en kele verwondingen op. 0 Van de kunstschilder H. de K. is een vierpersoonstent gestolen. De tent stond op zijn volkstuin in de K. Bahberspolder. Op het kermisterrein werd een 22-ja- rige magazijnbediende door «en nog on bekende jongeman met een boksbeugel zodanig op de neus geslagen, dat het slachtoffer naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. 0 Een Engelse zeeman reed 's nachts op de Vlaardingerdijk met zijn bromfiets tegen een paaltje, waardoor de man een zware hersenschudding opliep. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Waarschijn lijk had hij de bromfiets gestolen. Bij Koninklijk Besluit is de heer W. B. H. de Jong benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, met als standplaats Maasland. De heer De Jong is 44 jaar en is thans kandidaat-notaris te Pijnacker. Het lot van de alpinisten van allerlei landaard, die voor een gedeelte hun pogingen om de top van de Mont Blanc te bereiken door de dood zagen afgebroken, heeft ons dit afgelopen weekend opnieuw aan het denken ge zet. Alpinisme is een bijzonder soort sport. Een van het gevaarlijke soort. Daarbij is zelfs wereldvoetbal kinder spel bij. Gevaren voor de bergbeklim mers zelf maar eveneens voor hen die er op uit moeten om hen uit ha chelijke situaties te redden. Dit laat ste kwam sterk naar voren toen er tientallen redders gereed stonden om bij Chamonix twee Franse klimmers op te sporen en intussen bleek dat deze mensen op eigen kracht waren af gedaald en zich nergens hadden afge meld. Wat bezielt deze mensen eigenlijk? On getwijfeld voelen zij die geweldige bergmassieven van Europa en Azië als een soort uitdaging aan hun moed, kracht en uithoudingsvermo gen. Geen onedel streven. De mens wil van ouds zijn krachten met de natuur meten. Hij wil weten wat hij kan en waartoe hij in staat is. Zonder deze deugden die de mens ertoe aanzetten om water en vuur te hanteren, bergen over te trekken en zeeën te bedwingen, zouden we nu nog in het stenen tijd- perk zitten. De alpinist wordt geïntrigeerd door die zwijgende berg met zijn latente kracht en gevaren. Hij moet die berg aankunnen. Hij heeft behoefte om de WEDVLUCHT UIT LAON Uitslag van da wedvlucht voor Jonge duiven vanuit Laon, 268 km. Deelname: 403 duiven. Gelost: 6 augustus 1968. om 7.30uur. Eerste duif: 10.38.14 uur. Laatste prijsdulf: 10.54.01 uur. C Verhaeren 1 19; J Blomsteel 2 3 37 56 57 100: P Goeuweleeuw 4 96- W v d Kant 5 21 31; C Anker Toutljn 26 32 35 49 51 94; I v d Tuin 7 61 80; J Ups 8 55: J Vis 9; F Koppenhagen 10 17 87 91- P v Os v d Grijp 11 14 15 37 43 44 47 '63 97; A v d Grijp 3e Co 12 22 75; T Jansen 13 52 93; H Brökling 16 54 73 77 96; H v d Kant 18 30; H Veltman 20 11 A v Gogh 32; C Paarde- koper 24 28; J v'Gils 25 45 80; Wv Deurzen 29 34; A Smits 33 41 46 48 78 84 89; H Blonde 36; A Brökling 38; M Bakker 39 101- O Bolkenbaas 40; A Suttorp 50 81; G Vermeer 53 59 88; A Boon 58; J Borranl Co 63 85; A Brouns 64; L v d Mey 65 68 70 72 SO SB 99 diploma; H Grama 68 78; G Meyer W: T Weehlle 69 83; J Verhaal 71 74 95, J Suttorp 79; N v Ark 82; C den Tuinder 86. Ideeën bij de gemeente tandelen heeft gekregen: het bij elke schaftwagen deponeren van een eenvou dig klaphekje voor eerste signalering op gevaarlijke punten; lozing van regenwa ter op faecaliënriool bij de uitvoering van rioolwerkzaamheden; centralisatie van lichtdrukwerkzaamheden ten aan zien van brieven; het aanbrengen -van een regeninstallatie voor de warme en koude bakken op de gemeentekwekerij; het aanbrengen van zandpaaltjes in de sportvelden door middel van een aan de aftak-as van een landbouwtractor beves tigde grondboor, teneinde een beter drainage te verkrijgen; vereenvoudiging van de maandelijkse uitbetaling van lo nen en salarissen en de daarmee samen hangende administratie; bestrijding van het door het gemaal Marconiplein ver spreidende stinkende gas. ROESTVRIJ STALEN GOOTSTENEN en LOSSE BAKJES in alle maten uit voor raad leverbaar. H. v. d. ENDEN Showroom: STRAATWEG 36, R'DAJVl TELEFOON 180857 't Voordeligste adret i» Nederland. top te bereiken. De berg onder zijn voeten dat is zijn ideaal. En de geva ren neemt hij op de koop toe. Echt alpinisme brengt iets aan het licht van wat in de mens zit. Hij wil verder, hoger. Hij moet beheersen, doordringen in het onbekende. In dat gene wat ogenschijnijk zijn krachten te boven gaat. Het onbereikbare lokt hem en het ongeziene houdt hem bezig. In deze tijd zijn de mensen weer meer dan voorheen bezig met de onbereik bare God. Wie is Hij? Hoe bestaat Hij? Kan een mens bij Hem uitko men? Is er een weg naar Hem toe? Soms lijkt het wel alsof de mens, hoe harder hij roept dat God dood is en niet bestaat, zich steeds meer uitge daagd voelt door de vragen aangaan de God. Maar het abc van dit ver langen moet zijn het feit dat wij niet de lange onbegaanbare weg naar God behoeven te gaan, maar dat Hij tot ons gekomen is. Hij is ons dichtbij in Christus. Dichter bij ons leven van elke dag dan wij denken. MEDEMENS nu.,, beduidend goedkoper Ais U niet op behoeft te kijken, is dit geen bieding voor U! Maar als elk dubbeltje met bard werken verdiend moet worden waarom dan 3.25 betalen voor Uw 17-rings dictaat cabier, als U hem nu kunt kopen voor minder dan de halve prijs. Dictaat cahiers, 17 rings, met 100 bladzijden gelinieerd, hout vrij papier, losbladig, met stevig plastic omslag In effen en fanta sie dessin, nu voor nog géén een gulden veertig. In onze afdeling Schrijfwaren verkopen wij deze dictaatca hiers, die Uw kinderen beslist niet kunnen missen, 4 per suk voor DE HAVENLOOD 11 AUGUSTUS 1

De Havenloods | 1966 | | pagina 2