ZOVEEL HOOFDEN QO ZOVEEL ZINSNEDEN Dubbele Rotterdamse overwinning gevolgd door een wist zijn sporen uit De jongens die opbreken en die het aanlegden W OVERMATIGE BELANGSTELLING VOOR 7 PCT. STAATSLENING LOOSDRECHTS JAZZCONCOURS: 'Ein Walzertrau leuk amusement DE HAVaiNi.uüLtö DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 HET t, oosdrechtse jazzconcours heeft verrassingen opgeleverd. In de oude stijl stond een fijn spelende Harbour Jazzband tegen over de eveneens Rotterdamse Green River Jassband, die fris en origineel het publiek onweerstaan baar in hun enthousiasme mee trok. De eerste trok aan het langste muzikale eind. In de moderne stijl wist het zeer homogene kwintet van Joop Hen driks uit Breda beslag te leggen op het Loosdrecht-schild. dat toe gekend wordt aan de band die het hoogste puntenaantal behaalt. Vorig jaar was dit aan Papa Gay Pohl and his Low Down Blues Group uitgereikt. Ja, en dan was er, onvermijde lijk op een concours- een avant-gar- distische groep: O(rkest) 1966. Dit ge zelschap "speelde" een litanie, binnen en buiten het idioom. De litanie van 14 juni, naar aanleiding van de gebeurte nissen op die dag. "Het moest zeer kri tisch zijn gecomponeerd op vier en vijf augustus na de geboorte van Christus in Tunis door orkestleider Willem Breu ken." Wel nu, dan mag men er kri tisch naar luisteren en kijken. Het orkest bestond uit zoveel leden dat ze over twee podiums verdeeld moesten worden wegens gebrek aan ruimte op het grote podium. We zagen liefst drie bassisten; een uitmuntend drummer, Pierre Courbois, die eens Art Taylor in Blue Note in Parijs verving; een jazzfotograaf, die ook maar eens de -strijkstok over een cello ging halen; een Chilius Bergeyk die zijn instrumenten volkomen beheerst. Het orkest werd be geleid door een rood aanlopend meisje dat krijsend van het podium af in de zaal rende, waarna een ander meisje tussen de orkestleden ritmische bewegin gen uitvoerde. Serieus of niet? pN wat hoorden we? Een enorme Ui verzameling schelle dissonanten, die dus nooit vals konden klinken. De gela den sfeer ri«> inderdaad bepaalde span ningen op. afgewisseld door een grap pige break van een accordeon. Zowel bij het publiek dat enthousiast of met tl men de «vant-gardistische muziek •erieua nemen? Het orkest telde zes conservatorium-leerlingen onder haar be zetting. die serieus achter hun werk staan. Andere orkestleden gaven ruiter- 11JH toe dat ze het "voor de lol" deden. Zoek nu Uw Brushed Nylon nachthemd maar uit... een aan schaf die toe voor kort een niet betaalbare luxe scheen... maar die al onze klanten zich nu kun- Brushed (geruwde) Nylon nacht hemden, zacht en koesterend als een perzikhuidje, zalig warm en bovendien... zó gewassen en niet strijken, en zelfs In deze tijd van 't jaar een weldaad om te dragen. Wacht niet langer, maar koop zo'n brushed Nylon nachthemd, een verfijnde luxe voor nog géén zeven gulden. In onze Lingerie afdeling ver kopen wij deze Brushed Nylon nachthemden, in div modellen met flatteuze kant afgewerkt, in de maten S, M, en L, en in diverse pasteltinten, W9A**feMl ten zij in het programma Nieuwe Oogst hun televisiedebuut met een originele Tiger Rag. Met hun tuba, voorzien van fietsbel hun ratel en templ-blocks krijgen ze zelfs de meest verstokte modernist enthousiast voor hun spel. Het gaat er rauw aan toe, liefst zo snel mogelijk, en de kleine foutjes die steeds zeldzamer worden, worden graag vergeven of door de luide bijval van het publiek niet eens gehoord. Met de Loosdrecht-finale zagen zij zich voor de moeilijkheid geplaatst, dat de drummer wegens verblijf in Amerika niet mee kon spelen. De Green River kon geen vervanger vinden en de ritme-sectie werd versterkt met een banjolist, Duffy van de Dynamic Town Jazzband. Het resultaat was dat het nog ouder klonk. De Green speelde in hun beste bui en hun ,,A11 alone monday" met blue blo wing van de tubaïst werd met veel ge juich ontvangen. Zolang deze Green River Jassband zo enthousiast en origineel blijft, zullen zij met veel enthousiasme worden tegemoet' gezien. Een geestdriftig en welverdiend ap plaus kregen zaterdagavond de le den van de Hoofdstadoperette m de Rot terdamse Schouwburg, na afloop van de operette „Ein Walzertraum' van Felix Dörmann en Leopold Jacobson op mu ziek van Oscar Strauss. Deze operette die speelt omstreeks het jaar 1900 heeft zowel komische als zeer romantische scènes. Het verhaal begint in het vorstendom Flausenthurn, waar grote vreugde heerst omdat prinses He- lène CAntoni Galli), de enige dochter van vorst Joachim (Herman Valsner) m het huwelijk treedt met een Oostenrijkse ol- ficier Niki (Walter Hoffmann). De vreug de is vooral zo groot omdat de vorst ver wacht dat uit dit huwelijk een troonopvol- ger geboren zal worden. Niki daarente- gen, die vindt dat zijn vrouw hem is op gedrongen, onttrekt zich aan zijn ver plichtingen. Hij gaat diezelfde dag nog naar een theetuin waar een Weense da meskapel optreedt o.l.v. Franzi (Lizzi Schöffmann). De kennismaking tussen de dirigente en de officier groeit uit tot een idvlle. Prinses Helène echter pro beert haar man weer voor zich te win nen wat haar uiteindelijk gelukt, zodat vorst Joachim toch weer tevreden kan zijn. De prachtige decors en de fraaie eos- tuums zorgden ervoor dat het een kleur rijk schouwspel werd, waarin Lizzi Schöffmann en Walter Hoffmann een be langrijke rol speelden en zongen. Voor de steeds terugkerende komische npo. zorgde, vooral in het 2de bedrijf, Claire Clairy als Fifi die de grote trom bespeelt in het damesorkest. De rol van de nieuwsgierige neef van de vorst, Lot.har werd uitstekend gespeeld door Rudolf Vogler. Het Hoofdstad Operette Orkest onder leiding van Willem Rietveld verzorgde de muzikale begeleiding. De algehele lei ding was weer in de vertrouwde handen van Meijer Hamel. Ad Interim ZüNDAPP de meest verwende BROMFIETSRIJDER Hans van Óóst is met zijn tuba een van de originaliteiten van de Green River Jassband. Aan hun optreden waren vijf repetities voorafgegaan, yaarbij de bezetting nooit in zijn geheel aanwezig was. Tijdens de finale brak er onenigheid uit: er werd van podium tot podium ge schreeuwd. Een blik achter op de par tituren (er Wordt van papier gespeeld) leverde de wetenschap op dat deze ru zie op het repertoire stond. Er viel nog meer op te lezen. Hoewel men zich hoorbaar aan maat noch schema stoor de, stonden er maten aangegeven, tus sen de op de noten geschreven door als; "Kun jij me niet een re A geven, de mijne klinkt vals" en "Pierfe Huyben? Wié is dat? Wat dóet hij?" waarna onder een vrije improvi satie het antwoord op deze vragen volg- succes. Zij werden derde uit elf finalis ten (1. Leids Zoldercabaret, 2. Cabare tière Yvonne Groeneveld). Omdat ze de beste beatgroep vormden, krijgen ze bin nenkort een half uur in de radio-u ding „Ringo" op Hilversum 3. I Onovertroffen soliditeit en kwali teit. Langste levensduur, onder houdskosten een te verwaarlozen factor. Zeer zuinig In gebruik. I Verkrijgbaar in: I Het Motorpaleis de. Wanneer de avant-gardisten ser nomen willen worden zullen eerst moeten tonen het serieus In de voorronde van het concours had O 1966 het hoogste puntenaantal in de nieuwe stijl behaald, maar tijdens de finale wist het kwintet van Joop Hen driks op de eerste plaats te eindigen door subliem spel en de zeldzame ho mogeniteit van het orkest. Harbour Jazzband Rotterdam haar reputatie van het gent lemen-orkest dat fijne swing brengt, reeds lang gevestigd. Zij beginnen nu, terecht, overal in ons land en ook in ternationaal bekendheid en waardering te vinden. Kortgeleden veroverden zij op het internationale jazzconcours in Com- blain-la-Tour onder veel bijval de Bob by Jaspar-trofee voor amateurs. En zondag zagen zij hun tienjarig bestaan bekroond met een eerste plaats in Loos- drecht. De bezetting van de band bestaat on der meer uit twee klarinettisten die, volkomen op elkaar ingespeeld, een unieke combinatie vormen. Ferdy Mey er, de man van' de improvisatie en Leo van der Kruk. de 'swinger". In de glansnummers van het concours: "March of the Indians" en "Eccentric kwam dit samenspel ook sterk naar vo ren In de ritmesectie vormt Ab Haver kamp een sterke bassist, terwijl er af wisselend met banjo en guitaar ge speeld "wordt. Drie leden van de band zijn uit de Perdido Street Paraders afkomstig. De Perdidos eindigden in 1963 eveneens op de eerste plaats in Loosdrecht, maar zij konden de hoge verwachtingen, die men daarna aan hen stelde nog n'< waar maken. Deze Harbour Jazzband met de geroutineerde musici en de fij ne swingende sound zal hiertoe onge twijfeld in staat zijn. Voorlopig staat er een concours in Duitsland, een optre den in Praag, Brussel, Luik en Chaud Fontain op het programma. Green River Jassband xieland. Een jonge band, fris en origineel. Zij bestaan nu drie jaar, en namen geen genoegen met de vijfde plaats die zij vorig jaar in Loosdrecht kregen toe gekend. Na hun toernee door Europa lie ten zij zich tussen de talrijke repetities en schnabbels doof op ieder concours horen, en wisten dan beslag te leggen op een eerste of tweede plaats. Zo ver sloegen zij vorig jaar in de finale van het nationaal jazzconcours in Schevenin- gen de Dixieland Seven. Onlangs maak- Samkalden, die Lages bevrijdde, s 8e' kan men zijn goed hart niet benijden zel' nu Magere Hein ne" de gratietermijn onbarmhartig dreigt te overschrijden. Alexander Pola - Als de bisschop dood gaat, komen alle bisschoppen en pausen bij elkaar. Wij moeten dan veel bidden tot God de H. Geest, want de paus is onvijlbaar. Dit laatste alleen als de H. Geest er achter zit. Tilburgse scholier over bisschopskeuze Toen onze hooggeachte leider ter plaat se aankwam, schreeuwde de bevolking verrukt: Voorzitter Mao is gekomen! Zij die het voorrecht hebben genoten door Mao persoonlijk begroet te wor den, riepen tot de anderen: „Geef ons zo spoedig mogelijk een hand, want wij hebben zojuist partijvoorzitter Mao de hand' geschud." Persbureau Nieuw-China Hoe is het mogelijk, dat Koekoek in die paar jaar zo'n zootje onwijze lieden om zich heen verzameld heeft. Drs. E. v. Beek, oud-lid Boerenpartij Koningen en presidenten hebben hun eigen vliegtuigen, en dat zijn maar koningen en presidenten. Ik ben de kampioen van de hele wereld. Cassius Clay Wederom is een gedeelte van de trambaan van de RTM in Rotterdam-zuid opgebroken Enkele maanden geleden was dit het geval, met de dubbele trdmbaan voor het perron van het. station aan de Rosestraat. Dit was noodzakelijk omdat men deze ruimte nodig had om er de autobussen van de lijndiensten naar en van de eilanden op te stellen. Na ver wijdering van de rails werd de vrijko mende ruimte opgehoogd met zand, waar op betonplaten werden aangebracht. Het geheel ligt nu op dezelfde hoogte als het perron. Het perron zal worden afgeslo ten door elektrisch te bedienen afsluit bomen. Wanneer deze zullen zijn aange bracht (het wachten is op de levering daarvan) zal het perron in gebruik wor den genomen. Voorlopig was dit het enige stukje trambaan dat in aanmer king kwam te worden opgebroken. Aan de railverbinding met het vroegere eindpunt R'dam-Rosestraat is echter nu een eind gekomen. Onder leiding van ploegbaas Koos v. d. Vaart uit Hoog vliet heeft een ploeg, bestaande uit ma chinisten en lijnwerkers van de RTM, wonende respectievelijk te Oud-Beijer- land, Oostvoorne en Hellevoetsluis, een bres geslagen in de railverbinding tussen de Rosestraat en de eilanden. Maandag morgen 1 augustus werden alle op de centrale werkplaats aan de Kr. Zandweg staande diesellocomotieven en ander rol lend materieel naar het Handelsterrein aan de Rosestraat getransporteerd. De locs werden veilig achter slot en grendel opgeborgen, dit om te voorkomen dat de liefhebbers voor en verzamelaars van on derdelen van de op 14 februari van dit jaar historisch geworden stoomtram zou den trachten een of ander onderdeel van de locs te slopen. Het minder belangrijke materieel werd gevoegd bij de passa giers- en goederenwagons, welke reeds lange tijd op het Handelsterrein staan. Alleen d.e M 1806 „Bergeend" bleef aan de „andere kant van de rails", wat wil zeggen dat deze motorwagen te Helle voetsluis gestationeerd blijft, om behulp zaam te zijn bij de algehele opbrekerij van de trambanen op de eilanden IJssel- monde en Voorne en Putten. Van links naar rechts de lijnwerkers Jac. van Osnabruggen (in later tijd leider van de dienst resp. te Middelharnis en te Krooswijk). P. Pouwe, ploegbaas C. Ko zijn, P. V. d. Giesen (later aangesteld als ploegbaas) en R. Troost. De foto werd in het begin van deze eeuw genomen vóór de wagenschuur van de heer P. Kruithof te Klaaswaal. In de hand houden de lijn werkers de primitieve gereedschappen. vroeger de trambaan werd onderhouden Het is deze week krap 22 maanden geleden dat de Staat der Nederlanden de inschrijving openstelde op een lening groot 200 miljoen gulden tegen een rente van 5.25 procent en tegen de koers van 98.5 procent. De rentevoet draaide in die oktobermaand van 1964 rond de 6 procent hetgeen de lening voor serieuze beleg gers zeer aantrekkelijk maakte, zulks bleek wel bv het tellen van het aantal boekingen, dat niet minder dan 850 maal zo groot Tbas als het aantal obligaties van éénduizend gulden per stuk, dat aangeboden werd door de minister van Financiën. Achthonderdvijftig maal 200 miljoen leek toereikend grond te le veren voor de veronderstelling dat zulk een lening uniek in de historie van ons land zou blijven. In de afgelopen week echter hebben de zaken in de obligatiehoek van de Amster damse effectenbeurs wel iets anders ge leerd. De regering had wederom contant geld nodig en dat moest zij lenen, want Nederland behoort gelukkig niet tot de obscure naties die zelf wel geld maken als de nood hen pijnigt. Het ging weder om om een uitgifte van obligaties ter waarde van 200 miljoen gulden, ditmaal op een één procent hogere koers en tegen een rehte van zeven procent. Dat deed de minister niet uit puur en thousiasme, doch na zich klaar voor ogen te hebben gesteld dat er geen mens meer is in ons land, die nog geld uitzet voor minder dan zeven procent, tenzij voor een staatslening. Welnu: hij is ermee hoog op de geld- schommel komen te zweven, de inschrij ving per 12 augustus stelde hem voor ogen dat ter beurze rond 360 miljard gulden tot zijn beschikking stonden! MOEILIJKE VERDELING Twee gevolgen had deze overtekening direct al: eerstens dat men tot de slot som zal komen dat er heus nog genoeg geld in ons lantj zit, terwijl als tweede vrucht van deze inschrijving de knappe koppen in het ministerie van Financiën het probleem onder het oog dienen te zien van een redelijke toewijzing dei obli gaties onder de duizenden inschrijvers. Uit een eerste berekening is reeds dui delijk geworden, dat men de man koud één half stuk van duizend in zijn bezit zal kunnen krijgen. Het zal een grote mate van reken- en verdeelwerk kosten om nog tot een rede lijke toewijzing te geraken. Dit is een ge volg van het feit dat het beurs-publiek. grotendeels bestaande uit de geldbanken en grote instituten zoals b.v. levensver zekeringsbedrijven, voor véél hogere be dragen inschreef dan het in de werke lijkheid wenste te realiseren. Om één stukje van duizend te verkrijgen schrijft men normaal in voor laat ons zeggen tien, twintig obligaties. Verlokt door de hoge rente en mede door de te verwach ten interesse voor de lening, schreef men voor beduidend grotere posten in. Toen bij de aanvang der inschrijving bekend werd hoezeer „erom gevochten" werd hebben vele deelnemers hun oor spronkelijke aantallen nog eens vermenig vuldigd. Men spreekt dan van „majore ren", er nog een schepje opdoen om (terwille van huri vaste klantjes bijvoor beeld door de commissiehuizen en dt. ban ken) er niet naast te grijpen. Hoe de uit slag zal zijn leren ons de komende we ken wel. Met vereende krachten wordt e spoorstaaf aan de buffer van de goede renwagon bevestigd; daarna zal machi nist Jan Smit (links op de foto staande) met de M 1806 „Bergeend" het stuk staal verslepen tot voorbij de tweede overweg vanaf de graansilo, waar de vrijgekomen spoorstaven en biels in het gras langs de trambaan werden gedeponeerd Voor het laatst Nadat al het daarvoor'in aanmerking komende materieel naar het Handelster rein aan de Rosestraat was afgevoerd, stapte Koos v. d. Vaart met zijn mannen in de M 1806 „Bergeend", machinist Smit uit Hellevoetsluis drukte de gashandel van de motor open en daar vertrok voor het laatst in de geschiedenis een goede rentram richting Voorne-Putten (achter de motorwagen hing een gesloten goe derenwagen voor het vervoer van de attributen voor het opbreken van de rails). Bij de graansilo aan de Maashaven werd gestopt. Hier lag het werkterrein voor de machinisten en lijnwerkers. In verband met de werkzaamheden aan die metro bleek het noodzakelijk een ge deelte RTM-baan, gelegen tussen de Maashaven en Puttershoekstraat, in de Brielselaan te verwijderen. Hard heeft de ploeg gewerkt om dit stuk baan te verwijderen. Motorwagen 1806 werd in geschakeld om de spoorstaven en -biels te verslepen. Voorlopig werd alles in het gras naast de trambaan in de Brielselaan opgeslagen, om aan het einde van de dag taak in de goederenwagen te worden geladen. Na ruim een week werken was ook dit karwei weer geklaard. Op de vrijgekomen bedding van de trambaan zal de spoorbaan van het ha- venspoor van de NS worden gelegd. Deze baan loopt vlak langs de graansilo. Met een grote bocht buigt hij naar de Brielse laan af. Door de verlegging komt deze bocht te vervallen. Als ook dat karwei geklaard is, zal de naast de spoorbaan gelegen grond bestraat worden. Als wij goed zijn ingelicht, is het de bedoeling dat het verkeer, komende vanaf de Maas haven en Putselaan, door het dan ont stane „muizegaatje" naar de Brielselaan geleid wordt. Ongetwijfeld zal dit voor het verkeer een verbetering betekenen, daar de Brielselaan dan recht-toe recht aan bereikbaar^ is, dit in tegenstelling met het kruip-door sluip-door-tracé zo als het nu loopt langs de omheinde „werkplaats" van de bouwers aan het metroviaduct tussen de graansilo en de huizen aan de linkerzijde van de Brielse- Van vader op zoon Van de heer W. van der Giesen, Kerk hofstraat 44b te Rotterdam, ontvingen wij naar aanleiding van een vorig artikel in ons blad over de RTM, met als onder werp het opbreken van de trambanen voor het perron van het station aan de Rosestr., 'n lange brief. In deze brief zet de heer Van der Giesen uiteen hoe het er „vroeger bij de stoomtram haar toe ging". Bij de oprichting van de RTM in het jaar 1878 was zijn vader één der eer sten die in dienst trad bij de toen als modern geldende paardetram. Dat ook zijn zoons in dienst van de tram traden, toen zij daar de leeftijd voor hadden be reikt, was een vanzelfsprekende zaak in het gezin Van der Giesen. Enfin, leest u zelf maar, wat onze briefschrijver over „de stoomtram" weet te vertellen. Als lezer van uw gewaardeerd blad treffen mij telkens weer de artikelen over de stoomtram. Dit zal u niet bevreemden, als u weet dat ik tien jaar bij de RTM in dienst ben geweest, en wel van 1919 tot 1929. Hoe ik en mijn broers bij de stoomtram in dienst kwamen?, zult u zich afvragen. Mijn antwoord daarop is; dat ging precies eender als dat bijv. het geval was bij de koffie- en theefabriek van de firma Van Nelle: van vader op zoon! Mijn vader is bij de indienststelling van de Rotterdamse paardetram bij de RTM in dienst getre den; tot aan zijn dood toe is hij daar als ploegbaas bij weg "n werken werk zaam geweest. Nu moet u weten, dat ons gezin vijf jongens rijk was. Het was een uitge maakte zaak, dat als je daar oud genoeg voor was, net als vader bij de tram ging werken.In enkele jaren was zodoende va ders lijnwerkersploeg versterkt met zijn 5 zoons. Elke zoon kreeg van moeder iedere dag een „stikkezak" met 12 sneeën brood erin mee naar zijn werk; vader kreeg er twee meer dan wij. Dat betekende voor moeder iedere dag 72 sneeën brood klaarmaken. De bakker had een goeie klant aan ons gezin. Een flink deel van het verdiende loon ging naar de bakker. Doch dat kon er af; we hadden een vaste betrekking bij de tram en een Inkomen van 7,50 per week per persoon. Vader verdiende als ploegbaas (zilveren koord om de uniformpet) iets meer dan wij. Na tien jaar „aan de lijn" gewerkt te hebben nam ik ontslag bij de tram. Dat was in 1929, in welk jaar ik als chauf feur bij Van Gend Loos in dienst trad. Mijn vader trok zich dit heel erg aan: tram-man in hart en nieren als hij was beschouwde hij dit als een schande en verraad ten opzichte van zijn directeur, zijn colleea's en de Klaaswaalse buurt waarin wij woonden". Eén van m'n broers is de tram trouw gebleven; heden ten dage werkt hij nog als lijn- en wegwer ker bij de RTM; door de opheffing van de tram m t hij er nu aan meewerken de trambaan op te breken

De Havenloods | 1966 | | pagina 11