Jan Jansen weet waar de schoen wringt Brieven van mrs. Cornelius Nederlands enige bottier (24) alledag kerk mI met elkaar Overtrekt nu Bankstel DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 lOOK/A SHOWS* TOK.MY New-BOEN BABy-StST€R In onze parfumerie-afdeling ver kopen wij deze spiraal borstel- kruliers, in 3 diktes en in series van 4, 5 of 6 stuks (al naar de dikte) per setje voor JN een van de kleine zijsteegjes van de Kalverstraat te Amsterdam wordt een bijzonder beroep uitgeoefend. In de Jonge Roelensteeg op no. 16 zetelt namelijk twee hoog Jan Jansen: Nederlands enige bottier. Het beroep bottier is zeldzaam. Er zijn er niet veel in de wereld en wat Nederland betreft is Jan Jansen dus de enige. Wie de loodrechte trapjes opgeklauterd is om het atelier twee hoog te bereiken komt tot de ontdekking, dat Nederlands enige schoencouturier een aardige, jonge man is (24) en sinds kort de trotse bezitter van een zoon: Olivier Jan Jansen. Om te beginnen vertelt hij dat zijn atelier in de Jonge Roelen steeg zijn langste tijd heeft gehad. Jan Jansen verhuist namelijk naar een eigen pand aan de Prinsengracht en tegelijk zal dan een wens van hem in vervulling gaan: een eigen boutique te hebben als de schoen couturier Roger Vivier, voor wiens werk hij toch wel de meeste bewon dering- heeft, We zijn nieuwsgierig naar het feit hoe deze man komt aan dit beroep. Hij lacht en zegt op zijn plezierige manier: „Dat heb ik geloof ik al wel een keer of honderd verteld'. Jan Jansen zo blijkt uit zijn verhaal is met schoenen op gegroeid. Zijn vader was verkoopleider bij een schoenfabriek en uiteraard móest er nogal eens gereisd worden. En zoals dat pleegt te gaan zijn er altijd vier koffers vol als er maar twee mee moe ten. „Ik was er altijd bij om dan mee uit te zoeken', vertelt Jan Jansen. „En ik weet wel dat ik dan steeds zei: Waarom laat je dat nou niet zó maken. En dat Een open hiel en een open teen met lage blokhak. De schoenen zijn van rode lak en versierd met plastic pailletten. Een typisch voorbeeld uit zijn collectie voor komende zomer. 1967 dus! nu... beduidend goedkoper Vanaf nu steeds met een keurig verzorgd kapsel verschijnen alsof U iedere week bij de kapper zit en er een massa geld èn tijd aan spendeert En dit "dure" kappersresultaat bereikt U met deze spiraal borstelkrullers, in 3 diktes (de echte die iedere kapper ge bruikt) compleet met pen, die U nu koopt per set voor nog géén veertig cent. Haarkrullers voor mooier en natuurlijker slag en waarmee het haar sneller droog Is. met een gebaar van ik-kan-hot-ook-ni et- helpen: „Ik wou altijd maar wat aan die schoenen veranderen'. „Soft line" JAN JANSEN leerde het vak, maar het was hem niet genoeg. In vakbla den las hij toen over Follie de bekende couturier in Italië. Er werd gecorres pondeerd en uiteindelijk vertrok Jan Jan sen voor enige tijd naar Italië om bij Follie dat te leren wat hem nu tot een meester maakt. Nu kan hij zich dan ook een meester noemen, want deze 24-jarige heeft al een hele schoencollectie voor Dior ontworpen en is momenteel bezig met de voorjaarscollectie 1967 voor het Franse modehuis Carèl. Hij neeimt een van de schoentjes op die klaar zijn: Een allerliefst modelletje, rond en vloeiend van lijn met een lage hak en erg jeug dig. Het is een combinatie 1 roze lakleer. „Ik vind het combinatie, zegt Jan Jansen, die zijn collectie de soft-line heeft genoemd. „Weet u, voor mij is de geometrie nu toch echt voorbij. Er is trouwens hele maal, vind ik. een anti-geometrische ten dens, zegt Jan Jansen. „Het gaat een beetje naar Jugendstil. Maar helemaal Jugendstil is het toch niet en daarom heb ik het dus de soft-line genoemd'. De schoentjes die hij ons uit de nieuwe col lectie toont moeten zo te zien behoorlijk wat vakmanschap vragen. Want niet al leen ontwerpt Jan Jansen zijn schoenen dus. Hij maakt ze ook. Helemaal met de hand. En de schoentjes die hij ons laat zien tonen een verwerking van twee kleuren lakleer op een manier die ons doet afvragen hoe hij het in vredesnaam voor elkaar heeft gekregen. Nachtwerk ■jnrOE dat gaat? „O, soms maak ik wel schetsen, soms teken ik ook meteen op de leest", vertelt Jan Jansen. Behal ve voor het modehuis Carèl ontwerpt hij schoenen voor verscheidene buitenlandse fabrieken en in Nederland voor Swift. En dan heeft hij natuurlijk zijn eigen klantenkring. „O, er zijn al mensen die hun achtste paar schoenen van me heb ben", vertelt hij. „Laatst kwam er hier een maar meteen in een keer voor f 1200 schoenen bestellen". Men kan zich dan ook wel voorstellen dat zulke schoenen zitten als een handschoen aan de hand. De klant komt er dan ook voor passen. Jan Jansen, die eerst bij moest verdie nen als etaleur heeft het nu zo druk dat het regelmatig nachtwerk wordt. Dat is momenteel eigenlijk zijn grootste zorg. Hij heeft hulp nodig, maar „ik wou dat ik iemand kon vinden die het beter kan dan ik. zegt hij bescheiden. „Ik wou ook zo graag eens een paar schoenen voor mezelf maken vertelt hij. En dat blijkt nodig ook, want Neder lands enige bottier heeft een paar schoe nen aan zijn voeten met zolen die behoor lijke slijtage vertonen. Hij grijnst breed als hij ze laat zien. „Ik kom er zelf maar bekaaid af, zegt hij grinnekend, „ik heb er geen tijd voor en voor mezelf moet ik dan uiteindelijk ook meestal naar de winkel. Wat zo'n paar gemaakte schoenen nou kosten? Tweehonderd gulden is wel het minste. „Het is eigenlijk veel te weinig, want er zit ongelooflijk veel werk aan, zegt Nederlands enige bottier en dan jongensachtig 4en bar onzakelijk: „Maar f200 vind ik' zelf zo duur, zeg. Hij lacht. ,,Ik ben ook helemaal niet zake lijk. Hij vertelt dat hij eens f25 heeft gebeurd voor een tekening waarop een fabrikant niet minder dan 30.000 paar schoenen heeft verkocht. Dat vindt hij best. Het was een juiste overeenkomst. Minder te spreken is hij over het feit dat hij wel vindt dat zijn werk ook wel eens is gebruikt zonder dat hij ervoor betaald kreeg. Bottier is in Nederland namelijk geen beschermd beroep. Gelukkig heeft hij nu echter een manager. „Ze zien 't niet" TV/'AT hij nu van de Nederlandse schoe- nen vindt? Hij zegt ronduit: „De Nederlandse modelleurs zien het niet. Ze gaan naar Parijs en dan gaan ze het ook maken' en dan ineens vol vuur „maar ze doen het anders". Hij neemt een schoen in zijn hand die voor het grijpen lag en adriaan van houdt wijst met een vinger: „Hier bijvoorbeeld nét wat te hoog en daar nét wat te laag". Hij zet de schoen weer neer en vervolgt: „Er is gebrek aan mode-inzicht. Er is een achterstand en in die hele ontwikke ling want het wordt wel beter kun je natuurlijk niet zomaar een stukje overslaan". Wat vindt u nu van de naaldhak, vra gen we. „Afschuwelijk", zegt hij, „die is ouderwets. Uit de tijd. Er was trouwens in 1964 in Frankrjk al nagenoeg geen sterveling meer die op de naaldhak rond liep. Maar', zo voegt hij er peinzend aan toe terwijl hij zijn nieuwste rood roze modelletje met open teen bekijkt: „Misschien vind ik dit wel afschuwelijk over een paar jaar". Een open teen en een dichte hiel is overigens het kenmerk van zijn nieuwe collectie voor de komen de zomer. De hak is ongeveer drie centi meter. „Veel lak", vertelt Jan Jansen, „in twee kleuren". Of het nu niet moeilijk is om voor een voet steeds maar weer wat nieuws te verzinnen? Hij kijkt ons aan met een ge zicht van hoe-is-t-mogelijk en zegt: „Oh nééé, er is -zo ontzettend veel aan te doen. Leesten, hakken, open tenen, dich te hielen of andersom. Kijk dit is een heel andere schoen dan die en dit is weer een hele andere dan deze. Ik zou elke drie weken wel wat nieuws kunnen brengen ais dat zou moeten. Vandaar dat Jan Jansen nu ook enige van zijn ont werpen zal laten vervaardigen zodat bin nenkort in bepaalde zaken schoenen van Jan Jansen te krijgen zullen zijn. Schoe nen dus van Nederlands enige vieren twintigjarige bottier. Steffie Stokvis Dear Folks, Hier in Amerika heersen hechte ge bruiken. Het zijn dikwijls romantische overleveringen en men handhaaft deze tradities, die zeer waardevol kunnen zijn, zowel in figuurlijke als letter lijke zin. Zo heeft men hier om maar aller eerst bij mijn eigen veramerikaanste landgenoten te blijven een „Dutch Society Club". Deze is slechts toeganke lijk voor de nazaten van de beroemde Pilgrim-Fathers, die Amerika binnen zeilden met het schip The Mayflower. Aan het ledental te zien moet het nogal een flinke boot zijn geweest. Indien men dus kan aantonen, dat men tot dat nageslacht behoort dan zit men goed en anders is er nog altijd wel de wat een voudiger ,Jlolland-Club". Eens per jaar geeft deze Society Club een diner en dan ziet men een paar Amerikaanse dames in Volendams kostuum, de hul harlekijnachtig op het haar gehecht. Dit jaar was de attractie GOUDA en zag men de dames uit lange Goudse pijpen roken, zoals de gewoonte is in Gouda. Ja waarUU De leren hebben ook zo hun traditie, namelijk St. Patrick's Day. Men ont moet iedere Heer-Ier met een knalgroen* das, waarop een klavertje drie is ge borduurd; de dames dragen een groene jurk en 's avonds mogen de minder be deelden naar hun huis komen om gratis een Ierse maaltijd te komen gebruiken. Mrs. John Kennedy ontving op deze dag een deputatie van Iers-Amerikaantjes en ook zij was in het groen gekleed, aan gezien de vroegere President van Ierse afkomst was. Wat de Amerikanen zelf beslist hand haaft zijn de „Showers". Uw beste vriendin heeft een zoon of dochter ge kregen en nu geeft niet zij, doch u te harer ere een feestje. U koopt baby kaartjes en hierop nodigt u de gezamen lijke kennissen uit. U bent dan wèl de hele week druk met het verzorgen van deze Shower. Op de vastgestelde dag zit ma zonder pa aan het hoofd van de tafel, waarop in het midden en aan de beide kanten een bloemstuk van blauwe en roze bloemetjes. Meestal zijn deze show er-stukjes van plasticbloemp jes, doch wel zó kunstig nagemaakt, dat Verloren: Portemonnee in telefooncel Vierambacfatstraat, met inhoud, Lammes, Willem Buytewedhstraat 93a, tel. 255222; doublé dameshorloge, West-Kruiskade, tel. 125660 na 6 uur; wollen turqoise junk, centrum naar Blijdorp, Villensen, Statenlaan 51, tel. 182370; beige paraplu- huisje en zijden ceintuurtje, Smaibroek, J. v. Gesthellaan 10; gouden dameshor loge centrum, W. de With straat 8^b, tel. 135968; bril in zwarte étui en op- vouwibare paraplu, telef. 250575; licht bruine léren schooltas met inhoud, Kees v. Boven, J. W. Frisostraat 19a. Gevonden: Ingang Vroezenpark wit babyschoentje, Pikaar, Insuiindestr. 247. Vermist: Cyp. poes, grijs-wit, grote vl. op 1. heup, rose tenen, Van Empel, Pleinweg 156d, tel. 171572; Cyp. poesje, klein, gele ogen, gek op kinderen, Bus sing, v. Blommensteinweg 43, telefoon 292005; bruine parkiet, M. Koopman, Koolvisweg 85 Hoogvliet; grijze kater, P. de Boer, Burg. Meineszlaan 113, tel. 255097; bruine poedel „Terry", geel bandje, Delgaro, Kortenaerstraat 43; zwart hondje, grijze kop, rode halsband, A. v. Roon, v. Heusdestraat 89b; dwerg papegaai, groen-rose-rood kopje, blauwe staart, Huyser, Schoonveld 68, telefoon 278537; witte poes, donkere vlekken, r, slagtand afgebroken meldingen aan tel. 137628; muisgrijze kater met veel wit, Spier, Beatrijsstraat 16a, tel. 255300; gele parkiet, naam Pietje, was vakantieiogé, tel. 246158. Aangetroffen: Boxer, W. Huizinga, Noordschans 18: 6 witte muizen, H. Vo- lugo, Brekelsveld 27; jonge Dalmatiner, tal. tel. 137628; bruin jaohthondje, Blonk, Dijkstraat 2a, tel. 142289: muisgrijze kat, inl. mevr. Miaaskant, Krekelstraat 22, tel. 135735; jong cypers poesje, wit befje en poten, A. Teeuw Wilgenlei 69, telef. 185579. Jan Jansen, 24 jaar en Nederlands enige bottier. In zijn atelier laat hij schoentjes zien uit zijn nieuwe collectie voor een Frans modehuis. Veel lak in twee kleuren. Aubergine met roze lak. De tas is ook een ontwerp van hem. „Dat heb ik zo maar eens voor de aardigheid gedaan", vertelt hij, „omdat ik de combinatie schoenen en tas nu eenmaal mooi vind, maar ik ben geen tassenontwerper." FABRIKANT voor bijzonder lage: prijs Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25 31 11, Rotterdam b.g.g. tel. 28 34 63 groom and de maid of honor van de bruid. Dit is een hele eer, indien }e daarvoor wordt uitgezocht. Mee'stal kiest men een jong iemand de beste vriend of vriendin of een oom en tante en het was dan ook ontroerend te zien, dat deze eer te beurt viel aan een dametje van zeker in de tachtig. Het was de oma van de bruid, aan uhe zij zoveel te danken had. Al die geharde dollar mensen, die dikwijls struikelen over een dime zaten nu allemaal met de zakdoek over hun gezicht te vegen. De volgende dag staat dan het hele huwelijksverhaal met foto van de brtfid zonder bruide gom weer in de krant; de jurk wordt besproken, fret bruidsboeket, wie wie weer was; nu de werkkring van de bruidegom en waar het huis is gebouwd De showers ter ere van tie pasgehuwden zijn dan ook niet meer te tellen. Deze aankondigingen van voorstellen, verloving en huwelijk worden gratis door de dag- en weekbladen verzorgd, doch men moet wel in een weelde-wjjk wonen. Ook u kunt een .beste, brave belastingbetaler zijn en uw zoon of doch ter geen „drop-out" van de Highschool (ULO), dit geeft u allemaal nog niet het stempel van „Society". Er is echter nog een andere Shower en deze dans ben ik waarschijnlijk, per ongel uk, ontsprongen. In sommige gedeel ten van Pennsylvania, ook in Philadel phia, is het de gewoonte, dat men zijn nieuwe buren een uitnodiging stuurt voor een gezellige kennismaking Zoals ook wel in Holland. Men stelt datum en uur vast en daar kómen ze dan aan: de linker buurvrouw is gewapend met de vuile was van de hele week, omdal ze nu eens geen zin in wassen heeft, en dit mag u nu voor haar doen als goede ihiur. De rechtse heeft een adresboek vol kennissen, die een uitnodiging moe ten hebben voor een of ander doel U mag die briefjes schrijven, versturen en de postzegels uit eigen zak betalen. De ene overbuur komt met kratten vol lege flesjes aanzetten in haar wagen; daarvan mag u het statiegeld gaan innen en het haar brengen en de andere geeft u haar stopwerk. U heeft zich afgesloofd om de boel knap aan kant te hebben, koffie en koekjes staan klaar en dan doet de hele goegemeente haar best om maar zoveel mogelijk „per ongeluk" te morsen, cake te verkruimelen en de boel op z'n kop te zetten. U moet blijven lachen en na afloop dank je wel pro beren te prevelen. Na gewassen, ge schreven, gestopt en geld geïnd te heb ben, koopt u een cadeautje voor allemaal en brengt u alles weer terug. Men is dan „aangenomen" Ik moet de uitnodigingen nóg ver sturen, doch zal er wel in blijven stekenIk heb dan maar liever een verre vriend dan een goede buur. Zelfs hier in Amerika. Tot schrijft, Jullie Mrs. CORNELIUS. Dinsdag van 12.50—13.10 uur spreekt in de St. Laurenskerk ds. M. C. Don over Joh. 14 vers 6 „Ik ben het leven". ik steeds weer moet voelen of ze echt onecht zijn. De geflodigden brengen wat kleinighedén mee voor baby-son of baby- girl en dit wordt dan een shower van cadeautjes. De servetjes zijn met grote luierspelden vastgemaakt en na het dineetje aan ma overhandigd. Het tafel gesprek draait om babies en nog eens baby's (tot 4 jaar dragen ze deze titel en het is dan ook alleen maar voor dames interessant. Inditn pa een-zeker dollar-niveau heeft weten te bereiken dan wordt een meisje „voorgesteld", wanneer ze de leeffijd van 16 jaar heeft. Aan het democratische Amerika geeft dit iets van Koninklijke allure. Dit voorstellen gaat gepaard met grote advertenties in de krant, plus foto van de debutante, pa en ma en vooral niet te vergeten de grootouders, die meestal wel de grondleggers zijn geweest voor de hoge maatschappelijke rang orde. De gastvrouw, die al deze buigin gen in ontvangst moet nemen is meestal de echtgenote van een grootindustrieel. Deze „bows" beginnen in de maand jujt.i, doch worden met veel tam tam reeds in september van het voor. gaande jaar bekendgemaakt. Is het meisje dan voorgesteld, dan geven de grootouders nog een Shower voor hun kleinkind, die nu opgenomen is om alle society-gebeurtenissen met haar dure charmante aanwezigheid op te luisteren. Gaat het meisje zich verloven dan krijg je het volgende. Het jonge stel plaatst zelf geen advertentie, doch dit wordt bekendgemaakt door de ouders van de bruid-to-be. De foto van haar komt in de krant en u kunt dan de hele doopceel van beide partijpn lezen. Wie de ouders en de grootouders zijn, de schoolopleiding, waar iedereen woont en de vermoedelijke huwelijksdatum. Het is wat vreemd te lezen, dat ze eventueel beiden nog „op school" zijn. doch aan gezien het onderwijs hier heel anders verloopt is dit dus gewoon. Op deze school-,,educatie" kom ik in een vol gende brief terug. Ook nu geeft het verloofde stel geen feestje, doch een goede suikertante of beste vriendin zorgt voor de „bridal- shower". Er worden dan heel wat gasten uitgenodigd, ivant niemand wil overge slagen worden en is het dus wel een kostbare kwestie. Heel dikwijls worden de bloemstukken nu in het paars en wil opgemaakt en zo zag ik tevens paarse papieren parapluutjes met wit en paarse bruidssuikers er in. Het gaf mij. eerlijk gezegd, het idee van een begrafenis waar men liever geen zwart wilde ge bruiken en de vrouwelijke gasten droe gen haast allemaal dat „little black dress" voor elke gelegenheid. Er was echter niemand, die een rok plus truitje aan had. Het huwelijksfeest geeft kopzorgen Trouwen in de morgenuren wordt zel den gedaan (uitzonderingsgevallen daar gelaten). Men mag dan niet in het lang en ook de vrouwelijke gasten niet want dit is tegen madame etiquette. Men huwt in de namiddag, een uur 75 b.v doch als status heeft men nü een Kerkdienst laat in de avond en dan de Kerk slechts ver licht door honderden kaarsen De bruid wordt door haar vader weggegeven en de „sluier der illusie" hangt voor haar gezicht. Nu zijn niet de getuigen de voor naamste gasten, doch de bestman van de

De Havenloods | 1966 | | pagina 13