Ruim honderd jaar geleden hongeroproer in Schiedam Woningen en bedrijven weg voor stadsuitbreiding KANONNEERBOOT BEëINDIGDE GEVECHTEN Gouden priesterschap KUNSTGEBITTEN vanleeuwen Verkeersstatistiek Wmm \van I \Leeuwen DE HAVENLOODS donderdag 18 augustus 1966 weekblad voor stchiedam 15e jaargang no. 42 Deze editie wordt buis aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Viaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAUE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" "\adat het reeds enkele avonden onrustig was geweest in Schiedam, waren er relletjes uitgebroken. By een twintigtal bakkers werden de ruiten ingeworpen en werd er gedreigd dat hetzelfde zou gebeuren by de grutters en bij de handelaars in aardappelen. Daar de politie en schutterij machteloos stonden, werd om troepenversterking gevraagd en kwamen 60 man infanterie uit Delft en een groep van 20 bereden artilleristen uit Leiden. Toch bleef het onrustig. Er sneuvelden tal van ruiten en het kwam tot vechtpartijen, waarbij het paard van een artil lerist werd doodgestoken. Daarop kwamen uit Delft nog 40 en uit Leiden nog 60 man, terwyl op de Maas de kanonneerboot no. 12 verscheen. Dit machtsvertoon werkte afdoende, zodat na enkele dagen de troepen konden worden teruggetrokken." Men zal hebben begrepen, dit is geen verslag van gebeurtenissen van de hfgelopen dagen, maar uit het verleden. Om precies te zijn, uit de septemberdagen van 1854. Men leefde toen nog in de tijd van het Zwarte. Schiedanté". Overal in den lande waren hongerrelletjes aan de orde van de dag. Niettemin vormden zij in' Schiedam wel een bijzonder stukje geschiedenis, want dit soort gebeurtenissen vond hier nog niet eerder plaats. Het optreden was plotseling, maar verdween ook weer even plotseling na het verschijnen van de „kanonneerboot". Uiteraard is het niet geheel duidelijk wat het vaartuig hier kwam doen. het klirikt onwaarschijnlijk dat Schiedam onder vuur" zou worden gelegd, maar nadat op 6 september de hongerrelletjes waren uitgebroken, konden de troepen op 17 en 18 september de troepen plus kanonneerboot weer inrukken. De geschiedschrijver dr. H. Schmitz deelt mede, dat de gemeente de kosten mocht betalen, zijnde 10.000, wat werd bestreden uit een lening op het Groot boek der Nationale Schuld. Rente: 2'A procent Moge in Schiedam dan tot dusver een oproer onbekend zijn geweest, stakingen waren er wel. Zo brak in 1896 veel later dus de eerste staking in Schie dam uit, nl. aan de kaarsenfabriek Apol lo. Tot dusver had de bevolking geleefd in een seviele onderdanigheid aan hun patroons en een diep ontzag voor de ..Heren" in het algemeen. Toen er moei lijkheden dreigden, liet burgemeester Knappert de schutterij oproepen, die dan tijdelijk door troepen uit Delft en Leiden werd geassisteerd. Het optreden door burgemeester Knap pert werd door de regering geappri- cieèrd en later betuigde in een schrijven de minister dan ook diens tevredenheid daarover en op 26 september werd de burgemeester benoemd tot Ridder in de Orde van de Eikenkroon. Dat de Schie- damse arbeidersbevolking het alles rus tig onderging wordt mede geweten aan de omstandigheid, dat de vakbeweging hier moeilijk voet aan de grond kon Vakvereniging IN 1870 werd als eerste opgericht de schildersvereniging „Voorzorg". ge volgd door de typografenvereniging „Adelphismus". Zij hadden echter alleen betekenis voor wat betreft het verlenen van hulp en voor ontspanning. Van een „klassestrijd" was toen nog geen spra ke. Enkele malen werden pogingen aan gewend om te komen tot oprichten van consumptie-coöperaties, maar het kli maat bleek daar niet geschikt voor te zijn. In zijn brochure „Zwart Schiedam" trekt thahs wijlen de heer P. de Bruin, een zeer bekende figuur op politiek ter rein in Schiedam, fel van leer tegen de arbeiders in hun lijdzaamheid. De men taliteit van de bevolking vond daarin een sterke rem. Omstreeks 1900 had het so cialisme in Schiedam nog maar nauwe lijks enige aanhang en de bevolking bleef in lethargie doorgaan, zoals dat al tijd was gegaan. De heer De Bruin vertelt verder over het feit, dat van de bedrijven in het al gemeen weinig positiefs bekend was, om dat de werklieden in den regel er niet over wilden spreken. Wel weet men, dat in tal van fabriekep onmenselijk lang werd gewerkt. In een bepaalde distilleer derij werd iedere avond overgewerkt, in een cheonisöhe fabriek kwamen werkdagen van 16-18 uren voor. Wat daarvan de oorzaak is, bleek niet "duide lijk, omdat niemand er over wilde spre- De heer P. de Bruin, schrijver van de brochure „Zwart Schiedam" waarin hij socialeen economische problemen uit de jaren na 1900 scherp onder de loep Een bekend voorvechter uit de rijen van de toenmalige S.D.A.P. die in Schie dam zeer op de voorgrond trad en aan het politieke- en vakverenigingsleven deelnam. ken. Feit was, dat vele arbeiders een jacht hadden naar overwerk en moed willig zich alle genietingen ontzegden en het leven verkortten. De typografen, die tot de vroegst ge- organiseerden gerekend kunnen wórden, ontvingen in 1899 hun eerste loonsverho ging van rond f2.- en de arbeidsduur werd met plm. een uur verkort. Het loon bedroeg toen f 12. Om nog een aantal lonen uit 1899 te vermelden, onderwijzers f 10-16 (arbeids tijd was 5'/2 uur per dag) gemeentewerk lieden f 10-12, reinigingsdienst f 7-9, gas fabriek f 12-14, schilders f 11.50-12.50, timmerlieden f 12.50-14, metselaars f 13.20-16.50. brandersknechts f 6-14, glas bewerkers f 10-12, bakkersgezellen f 9-10, en dat alles bij werkuren van 12-14 uur, maar voor de brandersknechts tot 17 W M ospolder innenhuiskunst voor HEUGAFELT direct uit voorraad leverbaar 25,95 per M2 Winkel: Mesdaglaan 29 Telefoon 26 07 11 Expositie Burg. Knappertlaan 33 Telefoon 260530 - Schiedam AUTO.CROSS A.s. zaterdag aanv. 2.30 uur te Zwijndrecht 8 BAAN CIRCUIT foto van het- Schiedamse uit dp dagen vjan 1S94. £>e foto iberd genoinen voor Het vroegere politiebureau op de Markt, tegenover hei stadlyuis. Het korps telde toen 32 man. Zittend van Hhks naar rechts: inspecteur G. A. Hassley, inspecteur J. C. Norenburg en de ..onbezoldigd inspecteur" G. A. M. Mulder. Commissaris Walffensperger ontbreekt op de foto. In 1905 werd aarzelend een afdeling van de bond van Gemeentewerklieden opgericht tegen een contributie van 3 cent per week. Geleidelijk aan volgden andere organisaties. Dit had tot resul taat, dat hier en daar enige verbeterin gen in .lonen en werkuren aangebracht konden worden. Glnsblazers Móge het bij de brandersknechts bit ter slecht gesteld zijn geweest met de arbeidsvoorwaarden, veel beter waren de glasblazers er in die tijd niet aan toe. Het is bekend, dat de glasblazerijen in Schiedam van betekenis waren. Zij ston den bekend om hun lange arbeidsuren, gemiddeld werd 12 uur per dag gewerkt. Dat was niet alles, want het was even eens bekend, dat het glasblazen als een ongezond beroep gold. De mentaliteit van de glasblazers stond niet hoog aan geschreven, in het algemeen waren zij ruw van aard. De harde, lange werktij den zullen daarop sterk van invloed zijn geweest. Zo op het oog waren de lonen niet zo slecht; voor de plaatwerkers van f 10-12, stellers f 7-16, blazers f 12-22. Evenwel moest vaak een „verzuimwer- ker" worden aangesteld, wanneer een blazer ziek was en dan stond het loon van de „verzuimwerker" toch op zijn staat aangegeven. Geen menselijk gestel was nl. bestand tegen de zware eisen, die het, glasblazen stelde en zelfs de meest werkwillige arbeiders moesten herhaaldelijk verzuimen of het werk op geven, Voorts hadden de glasblazerijen periodiek een tijd van stilstaan, blijft er van het schijnbaar beste loon toch niet zoveel over. En volgens de opvattingen in die tijd, moest een glasbalzer veel drinken, zij het dan ook niet beslist ster ke drank, en goed-worden gevoed. De schijnbaar hoge lonen waren dan onvol doende voor .dat alles. Ook de bakkers gezellen waren matig in hun organisatie talenten. Zij hadden het eveneens te verduren. Veel nachtarbeid en dagen, zodat er eigenlijk geen tijd een vergadering te bezoeken. De bedrij ven waren achterlijk, tal van heel kleine bedrijven hielden zich met moeite staan de. Men had als ideaal een 66-urige werk- Ondanks de moeizaam verkregen ver beteringen, kende men in Schiedam om streeks 1900 nog arbeidsuren van 10-13 uur en was het loon van f 7-14. Het was een armoe-leven, sparen voor de kwade dag was er niet bij. Zes da gen moest de arbeider werken, soms nog een zevende erbij. De huishuren wa ren in de tijd tot f 2 per week, een be langrijk deel van het loon dus. Omstreeks 1900 was de prijs van een pond suiker 22 cent, meel 6 cent. waterbrood 11 cent, spek 30 cent, vlees 40 cent, aardappelen 5 cent, sigaar 2 cent. Het staatje voor kosten levensonderhoud van een arbei dersgezin zonder kinderen werd op ruim f 10 gesteld. Geld voor ontspanning, ver nieuwingen in meubilair, kleding enz. is niet berekend. Indien ziekte enz, zich liet gelden, dan was de toestand soms hopeloos. Geen wonder, dat de heer De Bruin over „Zwart Schiedam" conclu deert: „En zo is het gezin van de loon arbeider overgeleverd aan alle grillen van het noodlot, zonder tot verweer in staat te zijn. Iedere week, elke dag brengt nieuwe zorgen, niet naar behoef ten, doch naar vermogen moet worden geleefd. Of de vrouw nieuwe kleding be hoeft omdat de oude, verschoten of ver- Ten behoeve van de stadsuitbreiding, kon liet afgelopen jaar door de gemeen te Schiedam 10 ha. grond in liet Ontei geningsplan voor Kethel- en Spaland in der minne worden gekocht. De aankopen van panden (krotten) in de binnenstad ten behoeve van de sanering moesten in verband met de investeringsbeperking tot de strikt noodzakelijke beperkt blij- In totaal werden gekocht: 42 percelen voor de sanering van de bin nenstad; 1 perceel ten behoeve van de bouw van het nieuwe stadhuis: 2 percelen ten behoeve van de bouw van de scholen aan de Dwarsstraat; 1 perceel voor de verbetering van de verkeerssituatie aan de Sint Liduina- straat: 7 voor afbraak bestemde percelen aan de Parallelweg. Om in aanmerking te kunnen komen voor een rijksbijdrage sanering, werden de daarvoor benodigde gegevens verza meld, in staten verwerkt en toegezonden aan het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Met de rijksaccountants werden ver scheidene besprekingen gevoerd en toe lichtingen gegeven. Tengevolgde hiervan ontving de Ge meente op 6 oktober 1965 een rijksbijdra ge groot f375.415,45. De bebouwing in het blok Singel-Over- schiessedwarsstraat - Overschiessestraat -Stationsplein werd afgebroken. De vrijgekomen grond zal als parkeerterrein worden benut. Ook elders in de gemeen te werden verscheidene panden geamo- veerd. In totaal werden in 1965 41 woningen en 15 bedrijfsruimten gesloopt. Op 31 december 1965 waren in totaal 39 pachtcontracten aanwezig, waarbij los land en boerderijen waren verpacnt, een en ander met een totale oppervlakte van 117.79.42 ha. Per 1 januari 1965 werden de pacht contracten van 2 boerderijen niet ver lengd en wel één wegens overlijden van de pachter en de ander voor de aanleg van nieuwe industrieterreinen. In de loop van het jaar werden 7 Bad Groenoord heeft nu verwarmd water De viering van het tienjarig bestaan van bad Groenoord heeft een bekroning ontvangen, doordat er een nieuwe ver warmingsapparatuur is aangebracht, waardoor het water op goede tempera tuur kan worden gehouden en het dus mogelijk zal zijn ook op koudere dagen van het bad gebruik te maken'. Hierdoor kan Groenoord dus vroeger worden ge opend en langer in bedrijf zijn. Ter opluistering van het zwemfeest, werd door leden van de Zwolse Kunst- zwemgroep „De Daphnia's" in het ver lichte bad een zwemshow gegeven, die door de talrijke toeschouwers bijzonder werd gewaardeerd. Het waterpolotoer- nooi trok minder belangstelling, hoewel er toch een interessante wedstrijd werd gespeeld. Het Zuidafrikaanse team gaf prachtig samenspel te zien. Het resultaat was: 1. Zuid Afrika team. 2 Zuidhollands team, 3. London 1 Ned. Jeugd Zevental. pachtcontracten van los land ontbonden wegens realisering van stedebouwkundi- ge plannen, een en ander (inclusief ge noemde 2 boerderijen) met een totale op pervlakte van 31.83.25 l^a. Eveneens in de loop van'het jaar wer den door aankoop 2 pachtcontracten bij de regds bestaande gevoegd. Het betrof fen 2 boerderijen met een totale opper vlakte van pl.m. 9.02.42 ha. Per 1 janua ri 1965 werden 26 pachtcontracten geslo ten. waarvan 25 continueringen. Het be troffen verpachtingen van los land en boerderijen met een gezamenlijke opper vlakte van 81.5507 ha. De pachtprijzen werden in deze gevallen tevens aangepast aan de'hogere pachtnormen. Per 1 januari 1965 werden d huurde percelen (volkstuintjes drijfsterreintjes) in de complexen Bur gemeester Verveenstraat, Burgemeester Verveenstraat z.z., Spoorbaanstraat, Schiedamseweg, Meeuwensingel en Oost singel, wederom voor 1 jaar gecontinu eerd op dezelfde voorwaarden. Enige Alsof het alles haar niet aangaat, staat bij tie Vijfsluizen, op het grens gebied van Schiedam en Vlaardingen nog het oude gemaal „Van der Goes". Reeds sinds 1937, toen het moderne gemaal Mr. v. d.. Schalk in gebruik werd genomen, is „Van der Goes" op non- aciiviteit gesteld door het Hoogheem raadschap Delfland. De contouren van het oude gebouw weerspiegelden zich in het stille water en niemand schijnt zich om het „oudje" meer te bekommeren. Maar in wijde omgeving is er enorme bedrijvigheid, worden nieuwe wegen aan gelegd, graaft men de Benelux-tunnel. De vraag is, hoelang „Van der Schalk" dit alles nog zal overleven en wanneer de slopershamer een einde zal maken aan dit rustieke gebouw, dat in 1863 werd gebouwd en dus ruim een eeuw getrot seerd heeft. verlengd. Voorts werden 22 nieuwe contraeten gesloten. Met de voortuinen aan de Schie damseweg (18), de gronden aan de Schie- karle <16), voormelde volkstuintjes e.d. (96) en de verspreid in Schiedam gele gen percelen van allerlei aard, bedroeg eind 1965 het totaal aantal verhuringen 215. Wij hebben Nederlands grootste sortering nge LEO VAN IERLAND LljNBAAN $0 REPARATIES le klas werk vanaf f 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. R'dam, Tel. ^010-126010 Trams 1 - 2 3 - 4 - 9 - 10 - 16 - 17 en bussen 31 en 34 HET is een grandioos priesterfeest ge worden dat de oud-deken van Schie dam R. Reijnen heeft mogen vieren. Na het hoogtepunt van een Mis. door de jubilaris zelf opgedragen volgde in Huize St. Liduina een receptie, waar een stroom van bezoekers de jubilaris de hand kwamen drukken. Het waren uiter aard velen uit de Schiedamse parochie, doch ook wel uit den lande. De thans 73- jarige ere-kanunnik die vele jaren pas toor van de Frankenlandsekerk was. ver keert nog in een vrij goede gezondheid, maar teneinde hem niet teveel te ver moeien, had men de receptie over twee dagen in verschillende uren verdeeld, wat wel een goede maatregel bleek te zijn. Tot degenen die hun gelukwensen met het 50-jarig priesterschap kwamen aan bieden behoorden ook burgemeester Roelfsema en wethouder Sabel. De viering van het eucharistie werd opgeluiiterd door het gemengd koor van Jan Remmerswaal en het bleek wel. dat de oud-deken bijzonder die viering, en medewerking op prijs heeft gesteld. Brillant - schitterend bezit altijd! Hoogst Beyerlandselasn 17# Rotlerda Brilmonturen van klassiek tot pro gressief modern vindt u bij ons In een overvloed, waaruit u gemak kelijk kiest. Leverancier van ALLE ZIEKENFONDSEN, een éxtra waarborg voor u. o OPTICIEN 'S GRAVENZANDESTR 53, SCHIEDAM sleten is en haast niet meer zonder zonder schaamte kan worden gedragen, het doet niets ter zake. Zonder geld is niets te verkrijgen en waar het geld in het arbeidersgezin zeldzaam is, wordt de oude-plunje bij herhaling nogeens beke ken en in functie gehandhaafd". Met dit alles voor ogen, is het niet zo onbegrijpelijk dus, dat er in september van 1854 in Schiedam enkele „wilde da gen" werden beleefd, waaraan dan de komst van de „kanonneerboot 12" een einde maakte! De verkeersstatistiek van de Schiedam se politie toont aan, dat gedurende de maand mei 223 ongevallen plaats hebben gevonden tegen 227 in ddezelfde maand van 't vorig jaar. Er waren 25 (20) geval, len met zware schade en 191 (200) met lichte schade. De belangrijkste oorzaken waren geen voorrang verlenen 61 maal (62), onoplettendheid 36 (16) onvoorzich tig achteruit rijden 18 (9), slippen 10 (18). Bij botsingen waren 217 auto's (198) per sonenauto's en 52 vrachtauto's (38) be trokken, benevens 85 bromfietsen (70). Op zebra's vond 1 (4) aanrijding plaats. In de maand juni vonden totaal 242 (204) verkeersongevallen plaats, waar van 13 (9) met zware schade en 210 (183) met lichte schade. Er waren 2 (1) doden onder 15 jaar. De belangrijkste oorzaken waren geen voorrang verlenen 59 (65), te dicht volgen 22 (21) onoplettendheid 34 19onvoorzichtig achteruit lijden 24 (10). slippen 9 (12). Er gebeurden 4 (3) aanrijdingen op zebra's. De meeste ongevallen (31) vonden plaats tussen 17 en 18 uur, 21 tussen 18 en 19 uur, 19 tussen 16 en 17 uur. I Uit onze uitgebreide 1en eigentijdse kollektie luurwerken, goud- en \zilverwerken, waarin Iook de klassieke mo- Idellen aanwezig zijn, 1 maakt u gemakkelijk 1 een goede keuze. Ihorloger juwelier I's Gravenzandestraat 53, 1 Schiedam Zomeraanbieding EUROTOP - TAPIJTREINIG1NG. Nu 2 voor de prijs van 1 slechts f3,25 per m2. ('t kleinste gratis) MO-TEX Rotterdam ^010-133916^

De Havenloods | 1966 | | pagina 1