De kern van de geschiedenis Groot assortiment gitaren op komende „Intertone" Maanman machine-bankwerker Met les van autorijschool NOZEMANSTR. 9a WERKSTERS 'NODIG? Dijkshoorn Kamper mannenkoor concerteert a AüLrÜÖTQS 19bö DE DOELEN KRIJGT OOK VOOR Gevonden - verloren CONGRESSEN GOEDE OUTILLAGE Naast elektronische orgels, piano's, slaginstrumenten, klokkespelen en blaas instrumenten nemen de gitaren op de komende muziekinstrumentenbeurs "In tertone" die van 5 tot en met 13 septem ber in Utrecht wordt gehouden, een be langrijke plaats In. Op zichzelf is dit natuurlijk niet zo verwonderlijk, wan neer men de gitaar ziet tegen de ach tergrond van de enorme populariteit, die de beatmuziek op dit ogenblik heeft. Met de komst van ensembles als "The Beatles" en "The Rolling Stones", namen, waarvan het begrip en de mu zikale waardering niet meer het exclu sieve privilege van 6e teener-jeugd zijn heeft de onvjet va-n gitaren (vooral elektronische gitaren) een enorme vlucht genomen. Meer dan 60 pet. van de te genwoordige amusementmuziek die via de radio en grammofoonplaat wordt ver spreid, heeft de gitaar als basis-muziek instrument. Ook in Nederland is de gitaar popu lair, getuige het feit, dat ons land onge veer 400.000 aktieve beoefenaren van dit instrument kent. De aantrekkelijkheid van het instrument is namelijk, dat men in korte tijd tot redelijke prestaties kan komen. Daarnaast is het een algemeen instrument: behalve solo-instrument is het tevens begeleidings- of ondersteu ningsinstrument. Gedurende de tweede wereldoorlog nam het zelfmusiceren in omvang toe. Echter deed zich de moeilijkheid voor, dat toelevering van muziekinstrumenten san de handel ernstige stagnatie onder vond vanwege het feit, dat het meren deel der instrumenten in het buitenland werd geproduceerd. Hierdoor werd het klimaat geschapen tot het intensiveren van de landelijke produktie. Grondstof fen leverden voor de gitarenfabrikant geen grote moeilijkheden op; de vraag werd groter, kortom een unieke kans de introductie van een nieuw Ne derlands produkt. Een gepensioneerde inwoner van Eind hoven voelde er niets voor te gaan ren tenieren en begon een kleine muziekhan del. Naast de winkel bevond zich een reparatie-werkplaats voor piano's. Een van zijn zoons kwam op de gedachte, gitaren te maken. De eerste serie was bevredigend en daarmee was de aan loop begonnen tot wat eens tot een van de grootste gitaarproducenten ter we reld zou uitgroeien. Het bedrijf de fir ma Van Egmond N.V. werd verplaatst naar Best in de omgeving van Eindho ven. Ruim 180 werknemers produceren thans meer dan 4.000 gitaren per week, variërend van klassieke gitaren, western gitaren, jazz-gitaren tot de serni-acous- tisdhe- en solid-body gitaren die thans een groot afzetgebied vinden. Meer dan 70 verschillende modellen, in prijsklasse variërend van ca. f30.- voor een eenvoudige studiegitaar tot meer dan f 1.000,- voor een professio neel instrument, dat de vergelijking met elk instrument van buitenlandse makelij kan doorstaan, worden door de ze fabriek geproduceerd. Van de totale jaarproduktie van gitaren is 90 pet. be stemd voor export, waarvan bijna de helft voor de Verenigde Staten. De vooruitzichten voor de muziekin strumentenbranche zijn nog steeds gun stig. In een onlangs gepubliceerde prog nose uit de Verenigde Staten blijkt, dat de handel in muziekinstrumenten tot 1970 een omzetstijging verwacht van 30 a 40 pet, wat, mede gezien in het kader van een goede vrijetijdsbeste ding, een verheugend verschijnsel mag worden genoemd. Op de tentoonstelling "Intertone" die in de Marijkehal op het Croeselaanter- rein wordt gehouden, zal een groot as sortiment gitaren te zien zijn. De Doelen blijkt als congresgebouw belangrijker te zijn, dan men bij het opmaken van de bouw- en inrichtingskos ten had verwacht. Om nu het gebouw te voorzien van een aan de eisen des tijds beantwoordende outillage ten dienste van de daarin te houden congressen, stellen B. en W. de raad voor, een aanvullend krediet van f 1.298.500,- beschikbaar te stellen. De voorzieningen hebben o.m. betrek king op de aankoop van vertaalinstalla- ties, tolkencabines, filmschermen, aan vulling van de communicatiesystemen en uitbreiding van de lichtinstallaties. B. en W. achten deze voorzieningen verantwoord, omdat het Doelengebouw, dat ter wille van de muziek is gesticht, ook als congresgebouw onmiddellijk zeer attractief is gebleken. Leerlingen Rotterdamse Muziekschool wonnen Tijdens de finale van het derde Natio naal Orgelconcours voor amateurs, za terdag in de Goede Vrijdagkerk in Den Haag gehouden, werd Jaap Slagboom te Vlaardingen tweevoudig winnaar. Hij behaalde zowel in de afdeling concertspel als in de afdeling improvisatie de eerste prijs. Hierdoor kwam hij in het bezit van de beide wisselprijzen. De 18-jarige Jan de Jong te Rotterdam ontving in dit concours de z.g. getorste orgelpijp, die wordt uitgereikt voor een bijzondere prestatie in de finale van dit concours. Beide winnaars studeren aan de Stichting Rotterdamse Muziekschool bij André Verwoerd, orgelleraar aan de Rotterdamse Muziekschool en organist van de Pauluskerk aan de Mauritsweg. Aan de voorselectie van dit Nationaal Orgelconcours namen 27 deelnemers uit het gehele land deel. Te bevragen aan het Hoofdbureau Politie te Schiedam, dagelijks van 8.00- 17.00 uur, behalve op zaterdag en zon dag: Wit fietspompje; bromfietsplaatje DVW 331; bromfietsplaatje PXL 806; bromfietsplaatje NPS 855; bromfiets- Jn „De Havenloods" van 14 juli heb ik een brief afgedrukt en beantwoord van een anonieme lezer, die schreef, dat ze in de oorlog beter alle dominees en pastoors hadden kunnen vergassen dan de joden. „Want dat zijn allemaal de schuldigen die nog nooit iets anders gedaan hébben dan de mindere man met leugens en bedrog om de tuin te leiden, en met het kapitalisme geheuld hebben en zo de hele mensheid in de afgrond geholpen hebben." Op dit artikel heb ik vier reacties van lezers ontvangen: 1. Mevrouw 't Hart uit IJsselmonde meende uit de corres pondentie te kunnen aanvoelen, dat de schrijver een eenzaam, verbitterd, maar oprecht zoekend mens is. Ze wil graag zo maar eens gewoon medemenselijk met hem praten. Haar telefoon nummer is: 22.69.06. 2. Een andere anonieme briefschrijver wil niet dat alle geestelijken vergast worden. Hij schrijft: „Dominees niet. Of schoon één wel. Die duikbootcommandant uit dat moffen- moordenaarsland, Niemöller, die nu staat te verkondigen: „Gij zult niet doden", terwijl hij in 1914—1918 velen de diepte in heeft gejaagd. Die ploert zou ik zo kunnen doodsteken. Ik geloof alleen aan een rechtvaardig God." Naast Niemöller (overigens zat deze jarenlang als persoonlijk gevangene van Hitler in Dachau opgesloten, om zijn fel protest tegen het Nazidom!) zijn volgens deze lezer ernstige kandidaten voor vergassing de paus, de katholieke dictators, de nazi's, prins Bernhard en prins Claus enz. Uit de brief blijkt, dat deze lezer nog steeds lijdt aan het in de oorlog van de Duitsers ondervondene. Hij moet bedenken, dat het hele nationaal-socialisme gedrenkt is in de geest van wraak over de Duitse nederlaag in de eerste wereldoorlog. Als wij even wraakzuchtig zijn als de nazi's, zijn we geen haar beter dan zij. Deze lezer lijkt ten prooi aan een boze geest van bloed-wraak. Er is er maar Eén die hem bevrijden kan. Dat is Jezus. Die bad voor zijn beulen: „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat ze doen." U staat voor de keus, lezer: ver teerd worden van blinde haat of bidden om ogen, die door liefde worden verlicht. 3. De heer v. H. uit Rotterdam vindt, dat ik de eerste anonieme schrijver niet goed beantwoord heb. Ik had hem moeten zeggen, dat hij eerst zijn eigen tuintje moest wieden. „Immers, indien ik naarstig zoek en zeker vind het onkruid in m'n eigen tuintje, dan bestaat bij mij geen enkele behoefte naar een ander tuintje te kijken. Aangezien ik nimmer gereed zal zijn mijn eigen tuintje van onkruid te zuiveren. Begrijpelijk bedoel ik met onkruid mijn tekortkomingen en zonden. Wij allen gaan gestadig stap voor stap naar 's levens einde, met Jezus Christus als enkel liefde, betrouwbaar en vertederend, als onze Goede Herder. Met dit perspectief, deze zekerheid en met hetgeen Hij gezegd heeft. „Zie Ik ben met u alle dagen tot de voleinding der wereld", is er geen plaats in ons, om allerlei te zeggen en te schrijven, wat het kwade ons probeert in te fluisteren!" Als ik deze lezer goed begrijp, dan vindt hij dat ik meer had moeten moraliseren. Zo iets als: „Verbeter de wereld, maar begin met jezelf." Of zoals dat oude rijmpje: Het ware te wensen, dat alle mensen hun eigen gebreken, eens beter bekeken ze zouden dan het praten over anderen wel laten. En die pil van het moreel vermaan moet dan volgens de heer v. H. ingenomen worden, samen met de liefde van Jezus. Ik ben bang dat moreel vermaan tegenover een verbitterde alleen maar een slag in de lucht is. Je kan tegen iemand, die aan handen en voeten gebonden is, niet zeggen, dat hij maar flink in zijn eigen tuintje aan het werk moet. Je kan hem alleen maar zeggen, dat hij zich door God zelf moet laten bevrijden. Ik blijf dus bij mijn dringende raad aan de man van het ver gassen, die ik hier nog éénmaal neerschrijf: „U wilt de oorlog uitbannen, maar dan moet eerst de haat en bitterheid uit ons hart verdwijnen. Kunt u die haat uit uw hart wegkrijgen? Kan een mens dat? Of kan God dat alleen? En zou het dan toch niet erg zinvol zijn dat wij „geestelijken" de mensen proberen duidelijk te maken hoe God dat doet? Wilt u bij God op de snijtafel om de kanker van de wrok bij u te laten wegsnijden, zodat u een nieuw en een blij hart kunt ontvangen? Als u dat niet wilt, bedriegt u uzelf met flauwe praatjes, hoe gekruid en eerlijk die ook mogen lijken." 4. De heer A. C., oud 81 jaar, schrijft een uitvoerige, interes sante brief, waaruit ik het belangrijkste citeer: „God heeft dus de mens gemaakt? U moet het mij niet al te kwalijk nemen, als ik u als mijn mening zeg, dat Hij het dan maar allerbelabberdst gedaan heeft. Wiè en wét de mens eigenlijk is leert ons de wereldgeschiedenis: oorlogen, godsdienstoorlogen, revoluties, vervolgingen en afslachtingen van andersdenkenden aan de lopende band. Dit is dan de mens, geschapen naar het beeld en de gelijkenis van God. Natuurlijk zijn er altijd goede mensen geweest, doch de over grote meerderheid verdient de naam van mens niet in de betekenis die wij er zo graag aan willen geven. Wellicht zult u zeggen: dat is toch niet de schuld van God of Jezus? Mijn ant woord is: zeer beslist wèl. Het deeg van de mens deugt niet en daarom is de mens wat hij is. De leraren van het M.O. vertellen ons dat slechts 40% van de leerlingen mee kunnen. Is het de schuld van de 60% dat ze niet mee kunnen? En wat voor het intellect geldt, geldt in veel grotere mate voor de moraal. Zijn m-ss"moordenaars, ver krachters enz. schuldig? Ik ontken dit t<m stenigs'* Als je moeder een prostituéc is en je vadei e mr 0f welke schurk dan ook, dan is je voorland de bajes. Maar als je ge boren bent uit intellectueel en moreel hoogstaande ouders, dan is je kans om te slagen in de wereld groot. Mijn conclusie is: aanleg, opvoeding, toeval en omstandigheden vormen de mens. En God heeft daarmede niets te maken. Misschien zult u zeggen: de mens heeft toch een vrije wil? Ja, dat wil zeggen, dat iemand die geboren is met een sterke wil nooit een slappeling zal worden; de geboren slappeling zal nooit een sterke figuur worden. De allerbeste opvoeding kan geen nieuwe kiemen inbrengen, zij kan slechts ontwikkelen wat bij de geboorte aanwezig is. Ik ontken dan ook ten stelligste schuld of verdienste van de mens. Socrates, Plato, Dante, Spinoza, ik,noem er enkelen, zijn door het stomme toeval geworden, wat zij geworden zijn. Dit geldt ook voor Napoleon, Hitier, Göbbels en andere wereld- misdadigers. Hebt u in de krant de foto gezien van Richard Speck? Op één van zijn armen stond getatoeëerd: „Born to raise hell" (Geboren om de hel te maken). Deze tot criminaliteit gedetermineerde was het zich bewust dat hij criminalist was; dit komt bij deze mensen weinig voor. Hitier beweerde dat hij door God gezonden was om de mensheid te bevrijden. Als God, zoals u zegt, bezig is aan een nieuwe wereld, geldt dit voornemen dan ook voor die miljoenen negers, bewoners van krotten, stallen, hutten en al die hongerlijdende stakkers? Het is dan toch aan Hem bekend, dat van de drie mensen op deze heerlijke aarde er twee honger lijden en in de erbarme lijkste toestand leven? Gelooft u dit werkelijk, geachte heer Kraan? Ik ben van mening, dat, als God voornemens is om in te grijpen, Hij toch werkelijk wat heel lang heeft gewacht. Ook vind ik dat God. die, zoals de kerken verkondigen, twee duizend jaar geleden Zijn Zoon naar de aarde heeft gestuurd om voor onze zonden te sterven, en zoals verder wordt beweerd, tot Zijn Vader is teruggekeerd, ook wel wat lang heeft gewacht, daar, zoals de wetenschap ons leert, de mens enige miljoenen jaren oud is. Zulk een bewering had misschien enige waarde voor de mensen uit de middeleeuwen toen men geloofde dat de wereld pas enige duizenden jaren oud was. Is de wereld door het christendom zoveel beter geworden? De geschiedenis leert ons wel anders. In de eerste eeuwen né Christus begon het. lieve leventje al. De geschiedschrijvers vertellen ons van het uitmoorden van hele sekten, zoals de Waldenzen en Albigenzen. En zo is het de gehele geschiedenis door gebleven. Heeft God in de laatste oorlog iets tegen de Duitse monsters ondernomen? Ik behoef toch waarlijk niet op te sommen wat die zwijnen de mensheid hebben aangedaan. Ook de kerken, met de paus aan het hoofd, hebben niets, maar dan ook niets tegen hen ondernomen. Wel hebben de priesters in alle eeuwen de wapens en oorlogsschepen gezegend. En God? God heeft zich altijd geschaard aan de zijde van het sterkste leger. Geachte heer Kraan, u of andere evangeliepredikers te be ledigen is beslist niet mijn bedoeling. Dit zij verre! Maar dat zij en bloc gefaald hebben, zult u moeilijk kunnen ontkennen. Het is mijn overtuiging dat priesters en dominees bewust een geheel verkeerd beeld van God hebben gegeven. Wat dunkt u van die boer uit Zeeland, die in het vinden van de goudschat de hand der Voorzienigheid zag? Dit Godsbeeld moeten de dominees hem toch van kindsaf hebben bijgebracht. Afschuwelijk! Van een schepping van het heelal is geen sprake. Alles wat is, is altijd geweest en zal ook altijd blijven bestaan. En als er niet altijd iets geweest was, zou er nooit iets hebben kunnen zijn. De stof is eeuwig en kan ook niet vernietigd worden. En wat niet vernietigd kan worden, kon ook niet gemaakt worden. De godsdienstpredikers stellen het voor of de aarde het middel- punt van het heelal is. En wat betekent de aarde in het heelal? Een zandkorreltje en niets meer. Vraagt u aan de redactie van De Havenloods of zij ruimte willen afstaan in hun blad voor een pennestrijd tussen u en één der leden van het Humanistisch Verbond. U kunt dan uw stand punt over God en de wereld verkondigen en zij zullen u dan antwoorden. Een briefje aan het Humanistisch Verbond en de zaak is klaar. Ik ben van mening dat zeer vele lezers van De Havenloods dit op prijs zullen stellen." Het antwoorden op al deze opmerkingen van de heer A.C. valt ver buiten het bestek van één artikel. Het idee van een discussie vind ik uitstekend. (De Havenloods ook. Red.). Daarom nu slechts enkele opmerkingen: 1. De heer C. verlaagt de mens tot een speelbal van het toeval en lot. God roept de mens tot Zijn medewerker in de strijd tegen het kwade in ons en om ons. God roept, en wij mogen en moeten in vrijheid antwoorden. Wie de mens zijn verantwoordelijkheid afneemt, maakt van hem een robot. Hij schendt de humaniteit, de ware menselijkheid van ons mensen. 2. God is inderdaad bezig voor miljoenen negers en andere vergeten mensen een nieuwe wereld te maken. In India heeft het Hindoeïsme het kastensysteem tot een religieus bolwerk van klasse-discriminatie gemaakt. En over de hele wereld wordt de religie misbruikt, om de bezitters te beveiligen tegen de bezitslozen. Alleen waar de Geest van Jezus doorwerkt, wordt alle discriminatie onmogelijk. Denkt u b.v. maar aan ds. King, de grote leider van de negers in Amerika! 3. Gods strijd voor een nieuwe wereld is niet pas met Jezus 2000 jaar geleden begonnen. Die strijd is de kern van heel de geschiedenis, en daarom ook zo oud als de geschiedenis van de mensheid. In Jezus heeft echter die strijd een beslissende keer genomen. In Hem is eindelijk helemaal onthuld, waarom het in de wereld nu eigenlijk gaat. U mag het ouderwets vinden of niet, ik geloof, dat op onze kleine planeet in de loop van onze geschiedenis (die in de geschiedenis van het heelal misschien maar een korte episode is!) het drama van het hele universum door God tot een blij einde, tot een machtige finale gebracht wordt. Deze'aarde is het kleine toneel, en de werelden daarachter zijn de coulissen. Dr. K. J. KRAAN ketting; bruin grijze plastic regenjas; blauw geruit kinderdekentje; blauw jon gens jack; grijze poncho; regenbroek; zwarte kaplaarzen en voetbalschoenen; gele pullover; blazer; regenkap; nylon windjack met capuchon; plastic regen jas; steekwagen met rubberbanden; con tributieboekje MBGK; kartonnen doos met inh; glassnijder; rabiespenning; meisjesfoto; meisjesbril; 6 sleutels aar touwtje; ring met autosleutels; ring met 5 sleuteltjes; ring met 4 sleutels; ring met 3 sleutels; bruine herenportemon nee met inh; gestreepte badtas met inh; portemonnee met inh; aktetas met inh; portemonnee; rode damesportemonnee met inh.; rode damesparapluie; zwarte portemonnee met inh.; bruine weekend tas met inh.; bruine portemonnee met inh.; kam in étui; blauwe kinderporte monnee met inh.tabakszak met inh. Te bevragen bij de vinders: kenteken plaat, Schipper, Rozenburgsestraat 32; kabelslot, Huizenga, C. v.d. Lindenlaan 109; koplamp, De Groot, prof. Aalberse- laan 55; dop benzinetank met sleutels, Politie Rotterdam, Bureau Bergsingel; wieldop Fiat, Lolkus, Smaleveltstraat 14- b; bagagerek voor scooter, De Leeuw, Beenekerstraat 12d, Rotterdam; steek- sleutels, Bouwkeet Muwi, Ed. van Bei- numlaan; zilveren broche, Smit, Troel- stralaan 61; 2 muntbiljetten, Van Mil. Schiedamseweg 187; munt, Nefkens, Charl. de Bourbonstraat 27; verchr. da meshorloge, Degeling, Alb, Thijmstraat 52b: ketting, Kampen, Nassaulaan 29; bankbiljet, Druppers. Leeuwenhoeckstr. 46; bankbiljet, De Ruiter, Heenvlietse- straat 26; kinderringetje, Groeneweg, Van Maanenstraat 20; bruine lederen he renportemonnee, De Bruin, Van Swinden- straat 33; beige damesportemonnee met inh., Kerkhof, Polderweg 144: gr. plas tic tas met inh., Hendrikx, Brigmanstr. 47; knipportemonnee (dames) met inh.. Mosterd, Kerklaan 85; geel kindertasje met inh Collenburg, Jan van Avenne- straat 45b; bruine portemonnee met inh., Zijlstra, Blijvenburgstraat 99, Rotter dam; fietstas met inh., Hamerslag, Van Ostadelaan 18c; grijze damesportemon nee met inh., Voeten, Idgnburgstraat 44; bruine herenportemonnee, met inh., De Smits, Galilei straat 39a; rode kinderpor temonnee met inh., Timmerman, Brug. van Haarenlaan 1159; bruine herenporte monnee met inh.. Brandt, C. v.d. Linde laan 38; witte kinderportemonnee met inh., Ten Hoven, Rhoonsestraat 5a. brui ne jongensportemonnee met inh., Zonne veld, S. van Houtenlaan 17; bruine porte monnee met kaarten, Van Maaren, Mgr. Nolenslaan 588, tel. 265388; bruine heren- portemonnee met inh., Prins, W. Pijper straat 5; portemonnee met inh., Bras, Jan van Zutphenstraat 39; grijze fietstas, Van Til, Dwarsstraat 25; bruine kinder portemonnee met inh., Romer, Bokelweg 66; tel.nr. 151416; lederen portefeuille met inh., v.d. Vlies, Lange Haven 87b; portemonnee met inh., Van Vliet, Loeff- straat 11; damesportemonnee met inh., Faassen, v.d. Duijn van Maasdamstraat 5; portefeuille met papieren, C. Kersen, Fultonstraat lc; zwarte damesportemon nee. met inh., T. v.d. Maas, Schiedamse weg 19; donker blauwe plastic regenjas, Van Otterloo, PKO-laan 146b; blauwe zwembroek en handdoek, v. Slobbe, Von dellaan 62; blauw damesbroekje, Kou- wenhoven, Bosboomlaan 6; rood regen- Veltenaar, Boerhaaveplein 3a; 1 paar jasje, A. van Mil. Schiedamseweg 187; bruin jack, Zeij, Willemskade 49; kinder wantje, Buckers, Graaf Florisstraat 16; rood jasje, De Rouw, Lange Nieuwstraat 167a: meisjesjack Posthoorn, Suiestraat 8a, Rotterdam; blauwe stoffen regenjas, witte kaplaarzen, Van Son, Heinsiusstr. 50; badhanddoek met badbroekjes, A. de Vries, Baan 62b; zwarte legerbroek, v.d. Voort, Overschiesestraat 52a; 2 badhand doeken, Schot, Populierenlaan 34; rood kinder sandaaltje, Roest, Emmastraat 5b; eendelige bamboehengel. Broekhui zen, Huijsmansstraat 22c: baal asbest- stof Weber, Overschieseweg 150; kam- peerbestek in geel etui, v.d. Wijngaard, PKO-laan 125b; plm. 30 meter bindlijn, Sjappelijn, Nieuwe Haven 257; 2 TV an tennes in doos, Wartman, Edisbnstraat 11; fotocamera, Smit, Joh. Straussplein 26 of 206; blauwe autostep, Tijsen, De Wildestraat 34; rode autostep. v.d. Lin den, Dwarsstraat 37; blauw kinderfietsje, v.d. Heide, Joh. de Wittsingel 183; rood kinderfietsje, de Klok, Hoofdstraat 135 autostep. Den Houting. Lekstraat 8; tamme kauw, kan praten, Van Gerven, Pendrechtsestraat 5; pekinees, Arnold. Parallelweg 5, Rotterdam; hond met riem Den Outer, Alb. Thijmstraat 25: blauwe duikbril, Bolmers, burg. Van Haarenlaan 1464; ring met 4 sleutels, Collenburg, Jan van Avennestraat 45; zonnebril. Rietkerk, Joh. Wagenaarstraat 17, tel. 262459: ring van 3 sleutels en pen netje, ring met bromfietssleutels, Zaal blom, Lange Nieuwstraat 149-22; ring met 10 sleutels, Café De Vest, Broers- vest 119; huissleutel, Lagendijk, Jan Oudegeeststraat 108; ring met 8 sleutèls in bruin etui, v.d. Veen, Van Maanen straat 2; bril in etui, M. Bouman, Scha perlaan 63; t Bejaarden van Spangen i er weer eens uit Door uitbreiding van onze fabricage-afdeling zoeken wij een ervaren Voor het vervaardigen van onderdelen voor kantoormachines leeftijd ca. 25 jaar; met Bemetel-opleiding. Gegadigden die hieraan voldoen, verzoeken wij schriftelijk of telefonisch contact met ons te zoeken voor een nadere afspraak. Meenman kantaormachines Voelt u zich letterlijk figuurlijk „thuis" op straat. Wip even binnen in de ROTTERDAM VLAARDINGEN MAASSLUIS Schrijver N.V. te Schiedam biedt Een baan met toekomstmogelijkheden voor een jongeman die belangstelling heeft voor de mechanische verwerking van administratieve gegevens Bij de afdeling mechanische administratie zal hij worden opgeleid tot operator van moderne administratieve machines en de daarbij be horende hulpapparatuur. Bij gebleken geschiktheid zal hij via cursussen in de gelegenheid worden gesteld zich verder theoretisch te bekwamen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door onze afdeling Personeelszaken, Lange Nieuwstraat 59, Schiedam. Tel. 269390. Bejaardentehuis SPALAND, Willem An- driessenlaan 2, Sohiedam-Kethel, vraagt voor direct nog enkele 's Morgens van 8 tot 12 uur. Sollioiteren of aanmelden: Schiedamseweg 105, tel. 26.95.23, of Hargsingel 15, tel. 26.34.86 of Lange Haven 106, tel. 26.31.29. Wij adviseren U gaarne bij Uw keuze uit onze uitgebreide kollektie modieuze brilmonturen BRANDSTOFFENHANDEL „ONDERLING BELANG" WIJ BIEDEN: goed loon premie voor speciaal werk premievrij pensioen 6 pet. vakantietoeslag jaarlijks gratificatie werkkleding en schoenen gratis kolen 3 weken vakantie Nadere inlichtingen SCHIESTRAAT 44, telefoon 11.92.90 of telefoon 13.86.63. gaan e Ongeveer 200 Spangense bejaarden gaan maandag 22 augustus een dagtocht maken naar Noord-Brabant en België. Gisteren, woensdag, is de eerste groep van 200 bejaarden een dagje op stap ge weest en woensdag 24 augustus gaan nog eens 200 ouden van dagen op reis. Om half acht vertrekken de bussen uit de Spartastraat. De eerste stopplaats is Zundert, waar koffie wordt gedronken. Vervolgens gaat het naar Baarle-Nassau. Daar wordt op het landgoed Schelluinen geluncht. In de middaguren wordt een bezoek gebracht aan Bobbej aanland in België. Tegen de avond gaat het weer op huis aan, maar voor het zover is, wordt eerst in Oosterhout gedineerd. Bij de terugkomst in Rotterdam wor den de bussen bij de Mathenesserbrug opgewacht door de drumband van „Ruim Baan". Met de muziek voorop rijdt men dan Spangen binnen. Het geld voor deze twaalfde bustocht is hoofdzakelijk afkomstig van donaties en de opbrengst van oude kranten. Wat dit laatste betreft, wijst het comité „Bejaarden Van Sapngen" er nog eens nadrukkelijk op, dat het voor dit de- alléén 's woensdags oud papier komt op halen. Dit wordt gedaan met wagens van de firma De Pauw. Het Kamper Mannenkoor DEV o.l.v. Klaas Mulder met Arie van Enk bariton en Henny Dorst tenor geeft zaterdag 27 augustus een concert in de Wilhelmina- kerk aan de Oranjeboomstraat. Kaarten zij-n a ƒ2,50 verkrijgbaar bij de Noor der Muziekhandel in de Noordmolenstraat en bij de Gereformeerde kerk in de Kuiper straat te Delfshaven. Voor inlichtingen tel 154815 of 250398. Reuzen-tankers hebben vaargeul nodig B. en W. van Rotterdam stellen de gemeenteraad voor als proef een vaar geul van twee kilometer voor Hoek van Holland uit te diepen. Als deze proef, die ongeveer vier miljoen gulden gaat kosten, slaagt, zal een vaargeul van tien tot twaalf kilometer uit de kust worden uitgediept. De kosten van dit werk moe ten naar de mening van B. en W. voor rekening komen van het rijk. Het uitdiepen van dit proefvak en uiteindelijk van de gehele vaargeul is noodzakelijk, omdat de oliemaatschap pijen, die in de Rotterdamse haven zijn gevestigd, volgend jaar tankers van 150.000 tot 175.000 ton in gebruik zullen nemen. Eind 1968, begin 1960 kunnen tankers worden verwacht van 200.000 tot 225.000 ton. Deze tankers hebben een lengte van ongeveer 365 meter en een diepgang van negentien meter. Uit een door Rijkswaterstaat ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze schepen tot voor Hoek van Holland kunnen ko men, al zullen zij daarvoor een andere route moeten kiezen dan de thans ge bruikelijke. De laatste tien tot twaalf kilometer zullen echter moeten worden uitgediept. Als deze schepen in de ha ven van Rotterdam kunnen komen, zal dit betekenen, dat nieuwe pijpleidingen zullen worden aangelegd en dat raffi naderijen uitgebreid zullen worden. In het voorstel van B. en W. wordt tenslotte nog gewezen op een opmer king over de verdergaande verzilting. die kennelijk na het uitdiepen van de vaargeul zal gaan optreden. De vraag wordt gesteld of die verzilting voldoen de kan worden tegengegaan. Benoemingen en ontslagen Bij de gemeente Schiedam vonden in de afgelopen maand o.m. de volgende benoemingen plaats. Tot hoofdingenieur chef afd. kunstwerken bij gemeentewer ken, de heer ir. W. C. Vos te Rotter dam, bij het Stedelijk Museum, P. IV van Haasteren, portier-concierge en me; G. Vermaat te Maassluis, schrijfstei Bij Soc. zaken mej. M. Kosters, schrijf ster. Eervol ontslag werd verleend te gemeente-secretarie aan de heer Mie loo als museumbediende en idem aan D. A. Brökling. Bij sociale zaken met ingang van 1 okt. aan W. H. Hekket wegens bereiken 65-jarige leeftijd Aa de hoofdambtenaar bij de technisch bedrijven F. Leeuwenburg is met in gang van 1 dec. eervol ontslag verleen wegens bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. 0 Op uitnodiging van het plaatselijk comité tot handhaving van de Statenver taling, zullen dinsdagavond 23 aug. in gebouw Irene om 8 uur ds. S. de Jong uit Houten en ds. P. J. Dorsman uit Staphorst een lezing houden. De afd. Schiedam van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zal zaterdagavond 7 september in gebouw Irene de ledenvergadering houden. De agenda bevat o.m. bestuursverkie zing, aftredend zijn de heren H. v.d. Gaag en G. de Kooter, die herkiesbaar zijn, terwijl mevrouw Van Klink heeft bedankt. Na de pauze zal de heer De Bruin, op zichter bij de gemeentelijke plantsoe nendienst spreken over kamerplanten. Op 29 september zal de heer J. Ver douw uit Bodegraven een lezing houden over bloembollen in huis en tuin. 0 Naar door het Schiedamse bureau van de V.V.V. wordt medegedeeld, be staat de mogelijkheid om aan dit bureau plaatskaarten te bestellen voor de tap toe Delft. Alles over verwarming in Bouwcentrum Tot en met 24 september wordt in he Bouwcentrum een expositie gehouden,- waarop men zich kan oriënteren op de thans in de handel zijnde systemen voor verwarming, zowel lokaal als centraal. Deze tentoonstelling wordt gehouden m het kader van de zogenaamde „Accent maanden", waarbij gedurende een aan tal weken door middel van een expositie, vergelijkende documentatie, lezingen en dergelijke de aandacht wordt gericht op één bepaald onderwerp. Uiteraard was het door de hoeveelheid van materiaal bijzonder moeilijk voor de organisatoren om deze tentoonstelling, zodanig in te richten, dat zij toch over-; zichtelijk bleef. Dat is dan ook de reden, dat de expositie in twee delen is ge splitst, namelijk in de lokale verwar-, ming voor één vertrek dus en de centrale verwarming. Beide zijn dan weer onderverdeeld in de systemen voor kolen, olie, gas en elektriciteit. Op de expositie wordt men uitvoerig ingelicht over de voor- en nadelen van; elk systeem, waarvoor tevens een uit gebreide documentatie beschikbaar is. Ook wordt ingegaan op de kosten, zowel voor de aanschaffing als het gebruik. Aan het einde van de tentoonstelling wordt men verwezen naar de permanen te expositie over diverse verwarmings systemen. Ter gelegenheid van deze tentoonstel ling is een boekje „Aardgas in de wo ning" uitgegeven, geschreven door ir; H. van Bremen en de architect J. de Vos. In dit boekje, dat verkriigbaer is bij het Bouwcentrum voor de prijs van; f8,990, wordt uitvoerig ingegaan op alle toepassingsmogelijkheden van aardgas.

De Havenloods | 1966 | | pagina 6