4? MEEL HOOFDEN Qp MEEL ZINSNEDEN Mechanische rups legt pijpleiding van 30 kilometer door IJsselmeer Chinezen kennen neushoorn als geliefde „medicijnman" rihclc j Werf Gusto bouwt supersleepzuiger Unieke aanbieding dia projector f169.- FDI HAVENLOODSuÜNDERDAG 25 AUGUSTUS 1966 13 (ADVERTENTIE) OOK VOOR ALLE TECHN. TEKENMATERIALEN er maar weinig zijn, die zich „Khali" niet her inneren. De zwarte neushoorn van de oude diergaarde, die in „Blij- dorp" nog gestorven is, na er talrijke vernie lingen te hebben aan gericht. Want bepaald een lieverdje was,Khali' niet, hoewel hij volop In de publieke belang stelling stond; meer nog dan de twee witte neus hoorns, die thans, sedert 1963, in „Blijdorp" rond lopen, in het tehuis der dikhuiden, waar wij in ons vorig verhaal reeds vertoefden. Doch hoe gewaardeerd de tegenwoordige bewo ners ook worden, zij zul len nimmer de reputatie genieten van ..KhaLi", het dier met de „gouden neus" zoals het wel eens genoemd werd. De neus, waarmede hij stormliep op een ijzeren plaat, dicht bij de ingang van de oude tuin en waardoor hij zoveel lawaai maakte, dat hij wel moest opvallen in zijn behuizing langs,de Diergaardelaan. Een liefhebberij die hij nog vele jaren in „Blijdorp" heeft botgevierd, hoewel het in zijn nieuwe -behuizing minder op Viel. -i -e. Maar in ieder geval heeft de „gouden neus" van Khali de ondergang van de neushoorns mede verhinderd. De Chinezen hechten een hoge geneeskrachtige waarde aan de „voorgevel". Daardoor moest het dier in bescherming worden genomen. Want hoewel de neushoorn veelal een kwijnend bestaan lijdt, is het winstbejag der Chinezen zo groot, dat uitroeiing op grote schaal wellicht het gevolg zou zijn geweest, wanneer niet tijdig was inge grepen. In ieder geval is het nog wel zo, dat iedere Chinese apotheek gaarne hoge bedragen betaalt voor delen van een neushoorn en speciaal voor de neus. De Chinezen zijn er namelijk van over tuigd, dat een neushoorn heilzaam is voor de gezondheid. Zo zou de neus van het dier bijvoorbeeld een liefdesdrank opleveren, waaraan veel betekenis wordt gehecht en ook de huid is van belang voor de bestrijding van vergiftigingen en tevens voor het vervaardigen van zalf, uit bloed in olie, tegen reumatiek. Delen van een neushoorn geven door de kracht van het dier, nieuwe krachten aan de" mens, aldus het bijgeloof in" China. Het geen de oorzaak is van veel stroperij en derhalve van jacht op „medicijn", die naar China geëxporteerd wordt. Er bestaan in de wereld vijf soorten neushoorns. Drie in Azië en twee in Afrika en zij hebben voor de Chinezen allg dezelfde aantrekkingskracht. In Azië leven in een groot natuur-reservaat in Kazinanga (India), met een oppervlakte van 43.000 ha, nog 350 gróte pantser- neushoorns. Verder is er op West-Java een klein reservaat in Oedjoeng Koelon, waar zidh 12 Javaanse neushoorns be vinden en bovendien is er een kleine soort op Sumatra, waarvan niemand het fijne weet, in zoverre, dat men het aantal op 80 en in ieder geval op niet meer dan 200, taxeert. In Zuid-Afrika en voor een groot ge deelte in Oost-Afrika, leven de zwarte neushoorns nog in groten getale. Er zijn er naar schatting 25-30.000; veel meer dan witte exemplaren, die in 'hoofdzaak in reservaten leven en'wier aantal ongeveer 2.000 bedraagt. Het zijn dieren, wier leven echter steeds wordt bedreigd, want er is van Afrika uit een levendige export naar China, het land van het „neushoorn-bij geloof". leidde tot de aankoop van de beide witte neushoorns, die thans zo vredig in de Rotterdamse diergaarde rondlopen. Zij hebben f60.000,— gekost, geld, dat dient voor de herbevolking van de reservaten in Zuid-Afrika. M. VAN DEN BERGE. Meent 120 - Tel. 118525 S'se Dorpstr. 114 - Tel. 187022 jerlandselaan 158 - Tel. 191429 B. en W. van Rotterdam zijn, zoals gemeld, van plan als proef een vaargeul van twee kilometer voor Hoek van Hol land uit te diepen. In de komende jaren zullen namelijk reuzentankers met een grote diepgang de wereldzeeën gaan be varen en de Rotterdamse havenmond is te ondiep voor deze schepen. Er zal dus een geul gegraven moeten worden. maar waarmee? Er is namelijk nog geen enkel baggervaartuig dat snel en economisch verantwoord een sleuf van dertig meter diepte kan graven. De West minster Dredging Co. Ltd., de Bos en Kalis-Westminstergroep te Papendrecht heeft echter bij I.H.C. Holland een su persleephopperzuiger besteld, die een laadruimtecapaciteit van 9000 m3 zal krijgen bij een zuigbereik van 30 meter. Dit zal dan de grootste sleepzuiger ter wereld worden. De grootste sleepzuiger die I.H.C. tot nu toe afgeleverd heeft haalde de 4800 m3. Da hopperinhoud van de supersleep zuiger is dus bijna, twee keer zo groot. De sleephopperzuiger, die bij Gusto in Schiedam zal worden gebouwd en onge veer 30 miljoen gulden gaat kosten, zal begin 1968 haar werkzaamheden kunnen beginnen. Ik ben niet preuts, werkelijk niet, maar veel moderne blijspelen Zijn ge woon onsmakelijk. Eindeloos draaien om sex die altijd verborgen blijft en uiteindelijk nergens heen gaat. Alleen maar de mist in. Hans Croiset (dir. Toneelgr. Theater) Moeilijkheden bij het vinden van een geschikte baan, een woning; niet meer geaccepteerd Wórden door de buurt en dergelijke kannen al weer de basis vormen voor een nieuw delicfi. Hier door wordt nog eens onderstreept, dat niet alleen de delinquent heropgevoed moet worden, maar ook onze samen leving. Prof. Bulkhuisen (Groningen) Het blijft een feit dat we allemaal, van hoog tot laag, boven onze stand leven. Dat moet op den duur vastlopen. Nordhoff (dir. Volkswagen) Onze tijd kent in geloofszaken geen genade voor de halfheid. Wat men is moet men hélémaal zijn. Nu men steeds duidelijker ongelovig wordt, kunnen de christenen er niet meer mee toe op onduidelijke wijze gelovig te zijn. Dr. C. Rijnsdorp. Bruens neemt afscheid van arbeidsbureau Op 1 oktober aanstaande zal de heer B. A. C. M. Bruehs zijn functie als adj.- directeur van het gewestelijk arbeidsbu reau Rotterdam neerleggen in verband met zijn benoeming als hoofdambtenaar, toegevoegd aan de directie van de Ge meentelijke Sociale Dienst te Rotterdam. Tot opvolger van de heer Bruens is benoemd de heer G. v. d. Gijp te Ter- neuzen. De heer v. d. Gijp, 42 jaar oud. is sedert 1943 bij de directie voor de Arbeidsvoorziening wérkzaam. Na diver se functies als bemiddelaar, afdelings chef, chef bijkantoor te hebben doorlo pen, o.a. te Dordrecht, Ridderkerk, ÏJmuidep e.a., is hij sedert 1958 direc teur van het G.A.B. te Terneuzen. Als u in een debat met Koekoek zegt: Parijs ligt in Frankrijk, dan vegi hij: bewijs dat eens. Dat kunt u Mn niet. En dan zegt Koekoek: die man beweert d^oen die hij niet kan be wijzen. Dn. E. v. Beek (oud-lid B.P.) Ik heb eens een gedichtje gemaakt. Dat ging hierover: ik stond in een trein, er was geen plaats om te zitten. Ik stond daar maar tussen weinig toe schietelijke tassen en koffers en plot seling riep ik zo maar: Is hier iemand? Dat liedje werd gepubliceerd. Enige tijd later kreeg ik een brief van een meisje uit Den Haag, die schreef dat ze in die trein zat en teruggeroepen had. En dat had ik niet gehoord. Jules de Corte. Is het geen genot om In deze tijd,, waarin bijna alleen sprake Is van imitatie, nu eens iets te kopen dat werkelijk écht Is. Nu kunt U dat... 100% Nappa lederen dameshandschoenen In lang, elegant model, met per fecte pasvorm. Hoeveel betaalde U de laatste keer dat U ze kocht? Was het 12 of 14 gulden? Kies nu Uw Nappa lederen dameshandschoenen uit, In het modieuze zwart en In diverse modekleuren, per, paar voor nog géén vijf gulden. Zwendel Want hoe groot de aantrekkingskracht van delen van het dier is voor de han- delaar, hebben wij kunnen opmaken uit het verhaal dat de directeur van „Blij dorp", de heer A. C. V. van Bemmel, ons in dit verband vertelde. Toen de heer Van Bemmel voor de oorlog op 's Lands Plantentuin in Buitenzorg gevestigd was, gebeurde het, dat de politie neushoorn medicijn in beslag ging nemen ter hand having van de warenwet. Er bestand n.l. twijfel aan de echtheid van de medicijn en men wilde dit eens onderzoeken. Zodoende stopte op een goede dag een grote vrachttank bij 's Lands Plantentuin om er 24 kisten vol kleine monsterzakjes af te leveren. Drie maanden lang heef» het onderzoek geduurd en toen bleek een gedeelte van het in beslag genomene ver valst te zijn. Er was wel poeder gevonden, maar gemalen uit paardehoeven, kar. bouwhoeven, koeie- en geitehoorns en schrik niet, zelfs gemalen poeder van hoefijzers, autobanden en geschaafde radiotoestellen. Een bepaald percentage was echter echt en daarvoor moesten de bezitters zich vanwege de warenwet ver antwoorden. Er werden verscheidene boetes uitgedeeld, totdat een slimme Chinees vertelde, dat hij een neushoorn van zijn in Afrika woonachtige broer had cadeau gekregen. De heer Van Bemmel moest toen als deskundige uitzoeken, of de opgave van herkomst juist was, doch toen dit niet piogelijk bleek, ging het succes van de slimme Chinees als een lopend vuurtje rond en werd er geen enkele boete meer opgelegd. Alles wa« plotseling uit Afrika afkomstig en daarop was de warenwet nipt van toepassing. ii RINCK Deze prachtige halfautomatischeZelse ikon Ikolux J12 diaprojector alleen In Nederland bij Rinck. halfautomatisch halogeen lamp (bijzonder lichtsterk) universeel dlamagazijn moderne vormgeving monoknop bediening alléén bij pijpenlegger, gebouwd bij Swarttouw n.v. in Rotterdam en 127 meter lang, is „spreken met de bestuurder streng verboden". Want uit de eerste praktijkerva ringen met dit vernuftig gecon strueerde apparaat op het IJssel meer bij Medemblik is gebleken, dat „kijkers" en „praters" de pro ductie zodanig stagneren, dat de schade tienduizenden guldens gaat belopen. Alles is er op gericht, dat rond de jaarwisseling de Nederlandse Gasunie de tweede „Slochteren-Holland"-verbin-. ding via Friesland, het IJsselmeer en Noord-Holland tot Driehuis in gebruik zal kunnen nemen, zodat men deze win ter het stijgende aantal aardgaskachels ih Amsterdam, dat via een locale lei ding o.a. aan deze pijp komtte hangen, voldoende druk zal kunnen garanderen. Maar ook voor Rotterdam is deze „pijplijn om de noord" in de toekomst van grote betekenis. De Maasstad, nu nog aangesloten via locale leidingen over Gouda (Rotterdam-Noord) en de Betuwe (Rotterdam-Zuid) zal zo spoedig moge lijk rechtstreeks aan het hoofdtransport net worden gekoppeld dat via Utrecht en Voorschoten richting Rotterdam zal gaan lopen. Dit is de eerste „Slochteren-Hol- land"-verbinding. De pijp via het IJssel meer zal voor Rotterdam ke reserve-functie krijgen. a belangrij- Doch het Chinese bijgeloof is er in- De pijpenlegger op het IJsselmeer middels schuld aan, dat de neushoorn draait daarom op topcapaciteit Dage met uitroeiing bedreigd wordt. Het World wordt de..."zu?ker 33 Plukken Wildlife Fund besteedt hien- dan ook spe ciale aandacht aan. Een aantal Pantser- In onze Nouveauté afdeling ver kopen wij deze echt nappa lede ren dameshandschoenen, In lang over de pols vallend model, In zwart en div. modetlhten en in langer en schuift de pijpenlegger van Medemblik 400 meter richting Hindelo pen en Slochteren. Aan boord ervan wordt gewerkt door 95 technici van des morgens 7 uur tot 's avonds 6 uur. Al leen bij stormweer moeten de werkzaam heden Wórden gestaakt. De 127 meter lange en 18 meter brede pijpenlegger die uit 65 verschillende pontons is 'samengesteld, kan echt wel een zeetje hebben. Enkele baggerbak ken liggen op de wind voor de pijpen legger als golfbrekers. Acht poten, die hydraulisch kunnen worden neergelaten geven deze ..waterrups" ook de nodige stabiliteit. een goed overzicht op het IJsselmeer de tientallen schepen, die bij deze werk zaamheden zijn betrokken. Als alle zeven stations de centraalpost het signaal „veilig" geven, trekt de wa terrups" zijn poten omhoog. Rupsban den, die om de pijp zijn geklemd, ko men in beweging en duwen de pijpenleg ger weer 12 meter voorwaarts in de rich ting van Hindelopen, waar de aannemers deze IJsselmeer-gaspijp-kruising half ok tober willen voltooien. De afstand Medemblik-Hindelopen is 30 km. Er zijn 2405 pijpstukken nodig voor deze verbinding, die stuk voor stuk met veel zorg gelast moeten worden. Al deze lassen worden daarna weer met röntgenfoto's gecontroleerd precisie werk waarbij belangstellenden zullen worden geweerd. Hoewel het een ingenieus karwei is, de ze pijpkruising door het IJsselmeer, is het pijpleggen, door middel van deze „waterrups" stukken goedkoper dan het leggen van de hoofdlijn door het vlakke polderland van Noord- en Zuid-Holland. Daar kost één kilometer pijp, compieet gelegd, ca. 1 miljoen gulden. In Ameri ka kost hetzelfde £450.000. „Deze hoge kosten zitten in de vele kruisingen die moeten worden gemaakt door sloten, vaarten en dijken", zeggen de mannen van de Nederlandse Gasunie. „Autoriteiten van Waterstaat en Water schappen zijn erg bang voor lekkage en eisen daarom veilige, maar ook kostba re constructies. De kruising van de hoofdlijn door een 10 meter brede pol dervaart kost daardoor soms tweederde van het bedrag dat nodig is voor een dubbel uitgevoerde rivierkruising over 1 kilometer. Kortom miljoenen guldens". Gelijktijdig met de aanleg van aeze gaspijp door het IJsselmeer, wordt ook gewerkt aan de „landlijn" in Friesland en Noord-Holland. Een zinker in het Noordzeekanaal ligt al klaar. Deze ver binding is in augustus 1964 gemaakt sa men met de Hoogovens en het Waterlei dingbedrijf Rijn- en Kennemerland, die ook pijpen in deze 'drukke scheepvaart verbinding met Amsterdam wilden latéri zakken. Contactavond Old Fanclub De Old Fanclulb organiseert ^zaterdag en zondag contactavonden in gebouw Spes aan de Dordtsestraatweg. Zaterdag 27 augustus zullen optreden de „Road Runners Sekt" en de beatband „Afde ling Harakiri"; zondag zal in het teken staan van de rhythm and blues, \frant dan treden op de nieuwe band „Justus" en de al genoemde Road Runners Sekt. De avonden beginnen om acht uur. Zaal open om half acht en zijn toegankelijk voor leden en introducees. Gymnastiek voor bejaarden De U.V.V. begint op vrijdag septem ber om half tien 's morgens weer met de gymnastiekoefeningen voor bejaar den. De lessen worden gegeven door me vrouw Stenstra, gediplomeerd heilgym- naste, in het gebouw ,,'t Vlot", Heem raadsingel 191. De kosten bedragen 25 cent. Een pijpstuk wordt in positie getakeld om aan de buis te worden gelast. Links op de voorgrond een aak, die de pijp stukken aanvoert.' Cooliingel 52 Korte LUnbaen 24 Zuidplein 26 ï'eppelweg 60a Jac. v. Campenl I Ouden van dagen Noord gaan dagje uit Het comité Ouden van Dagen Rotter dam-Noord organiseért op maandag 29 'augustus weer haar jaarlijkse autotocht. Ongeveer 1000 ouden van dagen vertrek ken 's morgens om half acht van het Zwaanshals met bestemming Hillegom en omstreken, 'a Avonds komt men om- streeks half acht terug. De route die wordt gevolgd is: Kanaalweg. Gordel- weg, Lisplein, Bergselaan, Schiebroekse- laan, Bergweg, Zwart Janstraat, le Pijn- ackerstraat, Ruivenstraat, Soetendaalse- plein. Zwaanshals, Noordmolenstraat. De stoet zal worden begeleid dooi de Harmonie Kapel van de Holland Ame rika Lijn en de Rotterdamse Harmo niekapel. alle Gêin tel. of tchrift. bert. paren zijn reeds in het bezit van dier gaarden en in Bazel zijn er zelfs reeds -vijf in gevangenschap grootgebracht. De grootste groep (witte), leeft echter in het reservaat Umfoiozi, in Nathal, dat spe ciaal voor bescherming is ingesteld. Het is een reservaat van 20.000 ha, waarin echter reeds te veel dieren vertoeven, zodat inmiddels ook in nationale parken in de Unie van Zuid-Afrika dieren zijn ondergebracht, op een plaats waar de neushoorn vroeger al eens geleefd heeft, maar later is uitgeroeid. Ook streeft men ar naar om dieren te gaan uitzetten in reservaten, waar zij niet meer voorkomen, maar dit wordt een kostbare geschiedenis, want er is een staf van mensen voor nodig en bovendien trucks enz. Zodoende is men op de ge dachte gekomen, een aantal diergaarden aan te schrijven, die in staat worden geacht om de dieren te houden en te -fok-ken. -Het waren er - maar een -paar, -totaal zeven werkstations" Dezé*"stations in Amerika en in Europa, doch ook „Blij- zijn steeds één pijplengte van elkaar dorp" kwam op de erelijst voor, hetgeen verwijderd. Al deze stations staan in Eigen „haven" Maar dit is ook nodig om de 12 meter lange en 15 ton zware pijpstukken, die met binnenschepen in de „eigen ha ven" van de pijpenlegger worden aan gevoerd, met las-apparaten tot één lan ge 90 cm dikke gaspijp te formeren, met bitumen, fiberglas en beton te bekle den en daarna voorzichtig te water te laten in een gebaggerde negen meter die- Aan boord van deze pijpenlegger zijn ZüNDAPP de meest verwende BROMFIETSRIJDER Onovertroffen soliditeit en kwali teit. Langste levensduur houdskosten een te verwaarlozen factor. Zeer zuinig in gebruik. Verkrijgbaar in: Het Motorpaleis tal van andere gerenommeerde Rotterdam en omgeving Zondagsschool „Benjamin" weer van start De zondagsschool „Benjamin" begint weer op zondag 28 augustus. De school wordt gehouden ln Centrum Kralingen, Hoflaan 132 van twee tot drie uur. De kinderen worden in leeftijdgroepen on dergebracht en de vertellingen worden aan hun leeftijd aangepast. Nieuwe leer lingen zijn natuurlijk ook weer welkom.

De Havenloods | 1966 | | pagina 11