belangrijker als „verkoop-argument'' NIEUWE OPELS A utotentoonstellingen Straks een „stem" in de auto? Na het parkeren... Gehoord in de garage L DE HAVENLOODS DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1966 Zowel in Amerika als in Europa zijn de automobielfabrikanten snel begonnen met: a) het opvoeren van het aantal proefnemingen met hun wagens om te achterhalen op welke manier de veiligheid van passagiers en bestuurder nog beter kan worden gewaarborgd er b) het etaleren van de positieve veiligheidsaspecten van hun auto's in advertenties, direct mail en persbulletins. Het is moeiljjk te zeggen, in welke mate de publikaties van de Amerikaanse veiligheidsapos- tel Ralph Nader, die helemaal alleen de stryd aanbond tegen de onveilige auto's, direct tot deze acties hebben meegewerkt. De 34-jarige advocaat, die zelf in zyn leven maar één auto mobiel heeft bezeten, heeft in alle geval voor de nodige deining gezorgd in de automobiel- wereld. En terstond na deze deining volgde het „Veiligheids-offensief", waarvan de automo- buist duidelijk de kentekenen kan waarnemen. Vooral ln Amerika, waar men oh» op het gebied van de motori- gertng nu eenmaal een tijdje voor is, klinkt de roep om veiligheid hard. De regering wil daar aan de wagens, die ten behoeve van de ambtenaren zullen worden ge kocht. elaen gaan stellen, die niet mis zijn, zoals een verende stuur- kolom en een verend dashbord en veiliger wielen, veüiger glas en bumpers op gestandaardiseerde hoogte. Het spreekt va mei f dat de industrie met deze eisen rekening zal moeten houden, want de Amerikaanse regering is een goede klant van de autofabrikan ten. Ook in Engeland is men hard aan het werk. Vorige maand is er la Londen een conferentie gehou den' v,an Britse autofabrikanten, doktoren en verkeersdeskundigen. Vastgesteld werd, dat er stevig wordt gedokterd" aan nog bete ra remsystemen, zodat het blokke ren van de wielen tot het verleden zal gaan behoren. Al» gevolg van onderzoekingen op het gebied van het uitzicht, dat de chauffeur van een auto moet hebben, zijn nor men geformuleerd voor voorruit- oppervlakte en deurstijlen. Vol gend jaar zal het ook voor de Britse wagens verplicht zijn, be vestigingspunten voor veillglieids- gordels te bezitten. (Trouwen», op het ogenblik be zitten al praktisch alle Engelse auto's bevestigingspunten voor riemen. Dat deze riemen slechts in 15 procent van de wagens te vin den zijn, lt een feit det betreurd wordt) Op het vroegere vliegveld ki Warwickshire nemen op het ogen blik drie grote maatschappijen aan de proefnemingen deel. Om de sterkte van de passaglerscom- partbnenten te beproeven, worden botspoppen geplaatst in op afstand bestuurde seriewagens. Dan sttiurt men de auto tegen een met staal bekleed betonnen blok op: aan de hand van de verwondingen van de poppen tracht men daarna te on derzoeken, hoe de auto meer be- sohei-ming zou kunnen geboden h«bben. Op het ogenblik houdt het British Research Laboratory zich, samen met het Cornell Research Labora tory in de' Verenigde Staten, bezig met het verzamelen van meer ge gevens. De drie belangrijkste vra gen zijn: li Welk soort' ongelukken doet zich het meeste voor en onder wel ke omstandigheden? 2< Welke onderdelen van het voertuig worden daarbij betrok ken? 3( Welke lichaamsorganen en beenderen worden het meest ge- Als een van de belangrijkst» vragen kwam op de conferentie de vraag naai- voren: in hoeverre zal veiligheid in de toekomst ver koopbaar zijn. ..Kunnen wij ons veroorloven", aldus een spreker van èen Brits» autofabriek. ..aller lei speciale snufjes aan te brengen, die onze prijzen boven die van on ze concurrenten in Duitsland en Italië zouden doen stijgen?" In het verleden is he* begrip veiligheid een moeilijk verkoopbaar argu ment geweest. Hoe zal dat in de toekomst zijn? Het antwoord is aan de automobilist en aan de automobilist alléén. ---„ sanieugepersie lucht worden de cabines met na- maakautomobilisten gelanceerd. Een scherp gefluit een harde klap en de wetenschap is ho pelijk weer wat verder gevorderd. Om de testpoppen zo natuurlijk mogelijk te doen zijn, is o.a. het hoofd voorzien van een huid van leer. Elke pop ts uitgerust met negen versnellingsmeters, drie in het hoofd, drie in de borstkas en drie in de lies. D© eerst© infprnntmnaiz» ou*n i•»-» Bij Amerieain Motors Is deze nieuw» (voorlopig nog experimen tele» ..Cavalier" geconstrueerd met onderling verwisselbare car rosserie-panelen. Zo is het roat- scherm voor-links gelijk aan het spatsöherm achter-rechts. Voor- en achterbumper zijn gelijk en ook is liet kofferdeksel precies hetzelfde sis de motorkap. Gemakkelijk, zo wel voor de fabrikant els voor de dealers, die nu minder verschillen de panelen in voorraad moeten hebben. Tja, waarom eigenlijk ook niet Stel u voor: ut rijdt op de weg tussen Amsterdam en De «Haag. Het is avond en het weer Is een beetje weifelend: het kan vrezen en het kan dooien. Voor u schijnt de weg leeg. te zijn. Dan klinkt plotseling een. stem ih 'de cabine die Zegt: minder gas. U nadert •en verkeersopstopping. Doe het voorzichtig. De weg kan glad zijn. Als u nu voorzichtig vaart min dert, is er niets «an de hand. Ik herhaal Langzaam vermindert u vaart en ja, daar doemen de achterlich ten al op van de .auto's, die yqor u in een fuik zijn gereden. Zonder deze waarschuwing zou u waar schijnlijk sneller hebben moeten remmen en zou dé kans op een alip-partij niet uitgesloten zij nge- Nee, het li jammer genoeg nog niet zo ver. Maar het kan er wel eens van komen. In Amerika wordt hardt gewerkt aan systemen die de automobilist vocaal kunnen Waarschuwen," als dat nodig is. Kleine zendertjes kunnen perma nent langs de autowegen worden aangebracht bijvoorbeeld op druk bereden, gevaarlijke routes of kunnen door politiewagens wor den neergezet en later weer wor den weggehaald, als de opstopping voorbij is. Politiewagens, ambu lance» en brandweerwagens zou den bovendien zélf zo'h zender aan boord kunnen hebben, en zo de weg kunnen „schoonvegenHallo hallo, hier spreekt een ambulance- auto. Ik nader u. 'Wiltu rectus gaan rijden, Ik herhaal Dit systeem wordt in Amerika nu reeds door Ford experimenteel gebruikt. Het speelt geen rol. of de radio van de auto al dan niet staat ingeschakeld. Het hart van het apparaat bevindt zich in de bagageruimte van de Wagen. Het neemt Weinig ruimte in en bevat o.a. een aantal cassettes met band opnamen. De zendertjes sturen een signaal, dat een van de band jes laat afdraaien. De bestuurder hoort de boodschap drie keer. Wie weet. wordt dit systeem nog Wel eens algemeen toegepast. Naarmate het aantal boodschap pen langs de weg. dat ons via on ze ogen moet bereiken toeneemt 'het is al te groot, om goed tot ih is al tc goot. om goed tot ons door te dringen zullen we er- Op 23 augustus J.l. presenteerde Opel officieel de nieuwe Rekord- serle aan de internationale auto pers. Een interessante serie, be staande uit een nieuwe twee- en vierdeurs Sedan, een Rekord ,,L", in twee- en vierdeurs uitvoering' Stationcars van deze typen en een bijzonder sierlijke Rekord Coupe. Deze nieuw» Coupe die gele verd wordt met naar keuze eén 1.7 liter, een 1.9 liter en een 2,2' liter motor vertoont duidelijk de bekende fast-back lijn. De zijra men zijn geheel wegdraaibaar. Ook bij de „normale" nieuwe Re kord valt de schuin naar achteren hellende achterzijde op: het front is zeer fraai van vorm. Opvallen de verbeteringen: nog betere weg- ligging dóór andere achteras-con- structie en nieuw luchtverversings- sysleem. De nieuwe Rekord met 15 liter motor haalt een top van 133 km per uur, m»t 1,7 liter mo tor is dat 13ft km per uur en met de 1.7 liter S-motor en de 1.9 liter S motor is dat respectievelijk. 148 en 160 km per uur. De Rekord Cou pe is nog wat sneller en haalt met de 1.7 liter S-motor 153 km per uur De Groene Kaart wordt bij de Belgische grens vereist: niettemin trachten toch heel wat Nederland se automobilisten de grens te pas seren zonder dit document. Zij denken, dat nu ook in Nederland een verplichte WA-verzekering geldt, er geen controle meer op deze „Groene Kaart" wordt uitge oefend. Dat is wel zo. Zorg er dus- voor, deze Groene Kaart bij het passeren van de grens bij de hand te hebben. Bij Ford in Amsterdam (aan de Hemweg) arriveren scheepladin- gen kisten met onderdelen, die be stemd zijn voor de assemblage. Ho» zorgvuldig men die kisten ook het i niet dat er Spijkers het 30.000 vierkante meter grote terrein. Spijkers, die een gevaar kunnen opleveren voor de banden. Daarom is op gezette tijden een magnetische spijkerzoeker aan het werk: een trekker, die het gehele terrein afzoekt. Autowegen moéten namen heb ben inplaats v4n nummers, zo is vastgesteld in het maandblad van het genootschap ..Onze taal". Ri vieren hebben dat toch ook. En autowegen zijn uit economisch oogpunt tenminste ■- ■- rijk als rivieren. «us» internationale tentoonstelling, die nu alweer bij- na voor de deur staat, Is de Salon t van Parijs van 6 tot 16 oktober i a.s. Het is Zeker, dat daar heel i wat nieuws te zien zal zijn. Vooral de Franse auto-industrie zal daar naar wordt verwacht goed uit de verf komen. Veel autofabrieken, die na afloop van de fabrieksva- kanties een nieuw type in. produk- tie nemen, gebruiken Parijs voor de officiële introductie bij het pu bliek, al dient te worden gezegd, dat het „nieuws" dan meestal al geheel of gedeeltelijk bekend is Belangrijk voor de Parijse Salon is voorts hej feit, dat men daar de meeste nieuwe „Amerikanen" te zién krijgt. Londen .volgt traditiegetrouw al tijd Pariji op de voet: de ten toonstelling wordt hier gehouden van 19 tot 29 oktober. Ook hier: de internationale parade van de nieuwste modellen en de introduc tie van (vaak Britse) primeurs. Verwacht aantal bezoekers: een half miljoen. Dan volgt Turijn van 3 tot 13 november met een show, waarop altijd veel speciale carrosserieën te zien zijn: de.IJalianen zijn op dit terrein, nu eerimaal heer en meester in de internationale auto- mobielweréld. Na de jaarwisseling komt Brussel weer aan de beur! en dan is het weer tijd voor de twee-jaarlijkse personenwagen, tentoonstelling in- de RAI in Am. sterdam, van 9 tot 19 maart 1907. Ten slotte volgt dan Genève van 9 tot 19 maart: daarna wordt het weer even stil. De nieuwe reek» begint dan weer met de Tentoon, stelling van Frankfurt van 14 tot 24 september 1967. Nieuwe Wartburg Wartburg de Oostduitse fa. briek van tweetakt wagens heeft een nieuw model in produktie ge nomen: de 353, die vooral opvalt door de moderne carrosserie. De drie-cilinder tweetakt-motor levert voldoende vermogen om de wagen een topsnelheid te geven van 130 kilometer per uur. Nieuwe autolamp van Philip: Bij Philips is een halogeenlamp ontwikkeld, die een nieuwe stap op het gebied van de autoverlich ting mag worden genoemd. De lamp heeft de voordelen van de jodiumlamp(meer licht, kleine afmetingen) en is z6 gebouwd, dat de lamp zowel voor gedimd licht ais voor vol licht geschikt ds. De nieuwe Rekord Coupé, die dezer dagen voor het eerst werd getoond. Ook hier: de schuin-af- lopende achterkant, die meer moderne wagens kenmerkt en met de 1,9 liter S-motor 165 km per uur. Met <Jeze lgatste mo tor accelereert de auto in 18 secon- den van 0 tot 100 -kilometer per Uur. De Caravan-Uitvoering wordt gebouwd met drie en met vijf deu ren. In combinatie met de 1,9 li ter en 2,2 liter motoren kan een automatische versnellingsbak wor den geleverd. Chrysler bouwde kantoorauto Bij Chrysler in Amerika is een „gewone Imperial Crown Coupe" omgebouwd tot kantoor-auto. De zakenman kan de auto als werk ruimte gebruiken. In de cabine be vinden zich: een uitklapbare tafel, een bureaulamp, een schrijfmachi ne, een dictafoon en een televisie toestel. Verder is er een apparaat In de auto aanwezig, met behulp waarvan rapporten, tekeningen e.d. kunnen wordt overgeseind. De stoel naast de bestuurdersplaats kan 180 graden draaien en komt zo in „conferentie-poaitie". Zowel de voorin als de achterin zittende per sonen kunnen dan „rond de tafel" zitten. Als het werk is gedaan, kan de auto weer snel in een normale auto worden omgebouwd. VW-Kever nu ook met 1,5 liter motor Volkswagen is deze maand be gonnen met de fabricage van een .sterkere „kever": het bekende tor- model, dat is uitgerust met een 1500 cc mötor. De max. (en kruis 1 snelheid is volgens de fabriek 125 kilometer per uur: acceleratietijd van 0-80 km per uur: 13 seconden. Deze sterker» kever Wbrdt ge bouwd naast de bestaande VW 1200 en VW 1300 en gaat in ons land f 5.990' kosten, dat is f 300 meer dan de VW 1300 Cf 3.890». De VW 1200 kost thans f 5.175. Aan het kever-model zijn kleine verbeteringen aangebracht. Betere sloten voorkomen openspringen van de portieren. Van binnenuit wordt portlervergrendeling met een extra veiligheidsknop gere geld. Met het oog op de veiligheid zijn de knoppen van de schake laars en van de raamslingers van zacht, flexibel plastic vervaar digd. De knop van de asbak is uit veiligheidsoverwegingen vérvallen en vervangen door een verzonken handgreep aan de onderzijde. Na het parkeren volgt het lopen. Een bezigheid, waaraan de moderne, door autorijden verwen de mens nog maar nauwelijks ge wend is. Hinderlijk wordt het, in dien men, zoals bijvoorbeeld bij een vliegveld, ook nog met zware bagage moet sjouwen. Wie wel een-» met een vliegtuig vanaf Schiphol is vertrokken en zich per auto naar de parkeer-akkers heeft begeven, weet, wat we hiermee bedoêlen. In Amerika kent men het pro bleem uiteraard ook. Op het vlieg veld van Houston in Texas wor den nu proeven genomen met een monorail, die de automobilisten snel. ongestoord en zowaar nog trillingsvrlj over een platte stalen rails naar de vertrekhal brengt De afstand van 450 meter van de parkeerplaats naar het eindpunt wordt in vijf minuten afgelegd, men zit in de cabine hoog (10 me ter) en droog en koel. dankzij air conditioning. De aluminium cabin» fungeert tevens als lift, waardoor de passagiers gemakkelijk in en uit kunnen stappen. Men behoeft slechts op een knopje te drukken en de cabine zakt geheel automa tisch naar beneden. Een elektronisch controle-sys teem voorkomt, dat de cabine wordt overbelast. Als net gewicht te hoog wordt, stopt de cabine, waarna door middel van een band recorder de reden van het opont houd wordt verklaard met het ver zoek, de cabine van het teveel aan gewicht te ontdoen. Er bestaat in Amerika veel belangstelling voor dit in samenwerking met Goodyear door Goodell Monorail Inc. ontwik, kelde systeem. Kosten van deze eerste Sky-Taxi: 500.000 dollnr. De cabine, die tegelijk als lift fungeert, loopt op acht Goodyeai vrachtwagenbanden over een plat. ten stalen rail.

De Havenloods | 1966 | | pagina 6