Schiedam maakt placts voor 2109 woningen 3 Opnieuw aardgasontploffing in Schiedamse woning GEMEENTERAAD MOET NOC GOEDKEUREN FAVORIET \van I Leeuwen KUNSTGEBITTEN vanleeuwen BE HAVENLOC weekblad voor scliiedam 15e jaargang no. 44 donderdag 1 september 1966 Deze editie wordt bats aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAGE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Per» WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" os polder innenhuiskunst HEVGAFELT direct uit voorraad leverbaar 25,95 per M2 Gratis kleurstalen op zicht. Winkel: Mesdaglaan 29 Telefoon 26 0711 Expositie Burg. Knappertlaan 33 Telefoon 260530 - Schiedam ^/anneer de gemeenteraad van Schiedam maandagavond aan het plan goedkeuring hecht, zal in het Groenoord-complex spoedig een aan vang worden gemaakt met de uitvoering van het bestemmingsplan „Randbebouwing Groenoord", dat in totaal 210 woningen omvat. Er komen flats met 9 en 12 woonlagen en zelfs twee „afsluitflats" ieder van 20 woonlagen Men verwacht spoedig met de uitvoering van de plan nen te kunnen beginnen, waarbij het mogelijk zou zijn het geheel in 1968 gereed te hebben, indien er geen bepaalde moeilijkheden zich voor doen, vooral wat de bouw in de premie- en vrjje sector betreft.. Aanvankelijk waren in dit plan 1600 woningen opgenomen, maar door toe passen van Elementenbouw enz., kan het aantal nu worden uitgebreid. „Tot nog toe ben ik best trots op alles wat in Schiedam niet alleen is ge bouwd, maar ook de wijze waarop de bouw en aanleg van de wijken is uitgevoerd", aldus wethouder W. toelichting op het plan. Bij de Laan van Bol Es en aan de andere zijde, dus de toekomstige Kennedy- weg, komt ter afsluiting een flat van 20 woonlagen. De begrenzing van dit gebied is als Schooneveld tijdens diens volgt: zuidelijk de as van ^e Laan Bol 'Es, westelijk de as van Rijksweg 19 (Beneluxweg), Noordelijk de as van de verbindingsweg Spaanse polder Holy (Vlaardingen), oostelijk de as van de Peter van Anrooylaan, de Borodin- laan, de Mozartlaan en de Provinciale- weg no. 15 (Churchillweg). Het ontwerp van het bestemmingsplan „Randbebouwing Groenoord" (Partiële wijziging van de uitbreidingsplannen in onderdelen „Groenoord" (midden) en ,,Groenoord-noord", het ontwerp van de bijbehorende voorschriften alsmede de toelichting lagen van 1 augustus 1966 af voor de tijd van één maand ter gemeen te-secretarie voor een ieder ter inzage. Bezwaarschriften zijn niet ingekomen. Aan de definitieve vaststelling van het ontwerp-plan met de voorschriften staat op dit moment niets meer in de weg. De Schadevergoedingsverordening zal op het plan van toepassing moeten wor den verklaard. Groenoord is één van de vier qua- dranten van het uitbreidingsplan Schie- dam-Kethel. a. De begrenzing van het plan Groen - oord-midden valt in het oosten samen met de as van de provinciale weg no. 15 nl. de Churchillweg, en in het wes ten met de as van ï'ijksweg no. 19 de z.g. Beneluxweg. De noordelijke begren zing van het plan wordt gevormd door de as van de Mozartlaan en de Vivaldi- laan. b. De begrenzing van het plan Groen- oord-noord valt in het zuiden samen met de noordelijke begrenzing van het plan Groenoord-midden (Mozartlaan en Vi- valdilaan), aan de westzijde met de Rijksweg 19 de z.g. Beneluxweg aan de noordzijde met de as van de verbin dingsweg SpaansepolderHoly (Vlaar dingen) en in het oosten met de as van de provincialeweg no. 15, de Churchill weg. De wijziging van het plan betreft een gebied in beide bovengenoemde plannen, welke als zuidelijke begrenzing heeft de as van de Laan van Bol'Es, aan de westzijde de as van Rijksweg 19 (Bene luxweg), aan de noordzijde de as van de verbindingsweg Spaansepolder—Holy (Vlaardingen), aan de oostzijde de as van de Peter van Anrooylaan, de Boro- dinlaan, de Mozartlaan en de Provincia leweg no. 15 (Churchillweg). Een wijziging van de westelijke en noordelijke rand van Groenoord is nood zakelijk in verband met de volgende factoren: 1. De invoering van de voorschriften en wenken voor het ontwerpen van wo ningen 1965; onder meer inhoudende een vergroting van de oppervlakte van de woningen, een verbetering van de wo ningkwaliteit en het streven naar stan daardisatie en normalisatie. Deze voor schriften nopen tot een gewijzigde maat voering ook in verband met de ruimere toepassing van systeembouw. 2. De ontwikkeling van het bouwsy steem Elementum. Dit bouwsysteem werd gekozen door de „Technische com missie hoogbouw" (aangewezen door het bouwdistrict Waterweggebied). Dit sys teem leidde tot een uniform woonblok dat voor alle deelnemende gemeenten, waaronder de gemeente Schiedam, aan vaardbaar is. Bij besluit van de Minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid krijgt de gemeente Schiedam in 1966 en 1967 de beschikking over plm. 540 van deze woningen, te bouwen in de woningwetsector. 3. De noodzaak tot intensivering van de woningbouw in verband met de ex ploitatie-rekening, die sinds de prijsstij gingen anno 1964 om herziening vroeg. Op vigerende plannen was in het gebied der wijziging een woningaantal bereikt Meer winkels de verhoging van het aantal woningen in het vigerende plan, het aantal voor Groenoord geprojecteerde winkeleenhe den uit te breiden. Aangezien deze win keluitbreiding nodig is voor de gehele wijk Groenoord lijkt het in verband met de loopafstand juist om deze winkeleen heden niet op te nemen in het winkel centrum Kethel, doch deze te situeren op een plaats welke hiervan verwijderd is, doch wel centraal gelegen in de wijk Groenoord. Hiervoor is een terrein bestemd aan de Peter van AnrooylaanBorodinlaan. aan het einde van de Vivaldilaan. Het te bebouwen oppervlak bedraagt ca. 1500 m2. Hierbij is gedacht aan plm. 9 winkeleenheden van plm. 120 m2 en een grotere winkeleenheid, bijvoorbeeld een kleine supermarkt. Deze winkeleenheden zijn uiteraard bestemd voor het kopen van de eerste levensbehoeften. De hoofdtracering van de wegen is on veranderd met uitzondering van het ge bied tussen de Mozartlaan en de Chur chillweg en de incidentele wijzigingen, welke nodig waren in verband met de veranderde situering van de woonblok ken en wijziging van de terreinen be stemd voor bijzondere bebouwing. Het voetgangerstracé is bij elke wijziging aangepast aan de nieuwe situatie; de aansluiting van de Borodinlaan, door GroenoOrd-noord, op de Mozart laan, is Uit verkeerstechnische overwe gingen veranderd in een T-kruising; binnen de grenzen van het gewijzigde plan zijn, uitgezonderd de parkeergele genheid ten behoeve van het winkelcen trum Kethel en de winkelbebouwing ten westen van de Peter van Anrooylaan Borodinlaan 1400 parkeerplaatsen plus 180 garages geprojecteerd. Dit betekent een parkeercapaciteit van 1 auto per 1,3 woning. Het aantal parkeerplaatsen, res pectievelijk ten behoeve van het winkel centrum Kethel en bovengenoemde win kels bedraagt 250 resp. 40. Verwacht wordt dat een toekomstig parkeertekort opgevangen kan worden door een 2e parkeerlaag. Het wonen Tn het gemodificeerde gebied zijn langs -*- de west- en noordrand 5 dubbelgeknik- te woongebouwen geprojecteerd van elk 12 woonlagen op onderbouw. Per woon gebouw is het aantal woningen ca. 240 dus totaal ca. 1200 woningen; in het noordoosten bij de kruising van de Churchillweg met de verbindingsweg Spaansepolder—Holy (Vlaardingen) en in het zuidwesten bij de Laan van Bol 'Es en Rijksweg no. 19 (Beneluxweg- zijn 2 torenvormige woongebouwen ge projecteerd van elk 20 lagen op onder bouw. Per woongebouw bedraagt het aantal woningen ca. 160 woningen, dus totaal ca. 320 woningen; in het noordoosten tussen de Mozart laan en Churchillweg zijn 5 woongebou wen van het systeem Elementum gepro jecteerd van elk 9 woonlagen op onder bouw. Per woongebouw ca. 108 wonin gen. eventueel met toevoeging van een aantal bejaardenwoningen. Het totaal aantal zal ca. 540 tot 549 woningen be dragen; in het noordwesten is een buurtje van 40 eengezinshuizen ontworpen in 2 la gen op onderbouw, met in de onderbouw een garage. Aangezien deze woningen in eerste instantie bestemd zijn voor art sen, tandartsen e.d. zijn er bij verschil lende woningen praktijkruimten gedacht, in totaal 10. In verband met de hoge stichtingskos- ten van het beoogde woningtype zal hier te zijner tijd en ten dele een dubbele bestemming mogelijk zijn n.l. alternatief en ter beoordeling door B. en W. de be stemming voor gewone eengezinshuizen; het aantal wnoingen in meergezinshui- zen bedraagt dus 2069. Tezamen met de hierbij gelegen par keerterreinen dragen deze terreinen bij tot het behoefte rapport van het ETI en is voorzien in het totaal benodigde opper vlak van het wijkcentrum Schiedam-Ket- hel. De overige terreinen aan de west- en zuidzijde van het gewijzigde plan, wel ke bestemd zijn voor bijzondere bebou wing, vormen met een oppervlakte van ca. 12140 m2 een aanvulling op de reeds ais zodanig bestemde terreinen voor' bij zondere bebouwing heeft Groenoord een aanvulling nodig door de toename van het aantal woningen. In het zuidwes telijke gedeelte is een garagebedrijf ge- Ambulance had pech Op weg met drie personen, die bij de ontploffing aan het Johan Straussplein te Schiedarh zich had voorgedaan, raakte onderweg de ambulance door een ont ploffing in de benzineleiding onklaar. Dr. Van der Kuij, "die de eerste huip had verleend en mee op weg was naar het ziekenhuis, heeft daarop de patiën ten overgenomen, waarna met een poli tieauto als geleide, de tocht in allerijl werd vervolgd. (ADVERTENTIE) WILT U VERZEKERD ZIJN VAN VAK KUNDIGE SERVICE EN ONDERDELEN VOORZIENING? Koop dan uw MOBYLETTE-EEG (f 399,-) Bij de: Hoofddealer voor Nieuwland en omstreken. Mgr. Nolenslaan 696 - Franselaan 281 Opnieuw vragen over aardgasontploffing Door het lid van de Schiedams# Ge meenteraad, de heer J. B. Sohueler (KVG), zijn opnieuw thans de volgende vragen gesteld: Verontrust door de ontploffing die zich nu elders in Schiedam-Kethel heeft voor gedaan met als gevolg persoonlijk let sel en materiële schade, zou ik de vol gende vragen willen stellen in aanslui ting aan die van 22 augustus j.l. 1. Kan het resultaat van het onder zoek waarvan in mijn laatste vraag van 22 augustus 1966, sprake is, thans met spoed worden medegedeeld? 2. Staat dit ongeval op zichzelf of is het een herhaling van het op 20 augus tus j.l. gebeurde te noemen? 3. Ligt het in de bedoeling van Uw college om nu de aardgasgebruikers zelf ook rechtstreeks van te nemen veilig heidsmaatregelen op de hoogte te stel len? Schilderij weg.... Het veel omstreden en door kunstcri tici verguisde en geschilderde portret van H.M. Koningin Juliana waarover we onlangs schreven, is uit de Schiedamse raadszaal verdwenen. De gelegenheid dat in tal van offici ële gebouwen in ons land een min of meer uniform portret van de koningin is verschenen is kennelijk ook door het gemeentebestuur van Schiedam aange grepen dit heel wat heter gelijkend portret van de Landsvrouwe aan te schaffen en een plaats in de raadszaal te verlenen. Wat er met het verbannen schilderij gaat gebeuren, is niet mede gedeeld. We vrezen dat zelfs het Mu seum er geen prijs op zal stellen. Ten zij als curiositeit .Wenst u werkelijk voorlichting op gebied paratie .en of inruil -\ t.v. Nodig ons uit voor heel vrijblijvend bezoe De Veld, Tielman Oei Schiedam. Tel. 2686:;8 JJET is ook voor ons een vervelende zaak en het wordt echt een onhoudbare situatie", zo verklaarde de wethouder voor de Technische bedrijven te Schiedam, mr. M. J. M. van Kinderen, tijdens de bespreking van een vrij ernstige aardgasontploffing in deze gemeente, de tweede binnen een week Ditmaal betrof het de woning aan het J. Straussplein 256 in het voormalige Kethel, waarbij twee werklieden ernstige brandwonden opliepen en in de woning een enorme ravage werd aangericht. A.ls waarschijnlijke oorzaak van de ontploffing noemde de wethouder de mogelijk- an een materiaal fout, waardoor de breuk in de leiding en dus lekkage ont staan, anderzijds kan het voortdurend verzakken van de grond de 'breuk Hebben veroorzaakt. Feit was, dat toen de beide werklieden bezig waren eenzgn. kruipgat aan de voordeur te herstellèn en dtiarbij gébruik maakten van een Butaanapparaat, een luik ging branden, waarna plotseling een zware ontploffing zich voordeed en een steekvlam vpn enkele meters lengte werd waargenomen. De beide mannen werden per ambu lance naar het ziekenhuis vervoerd, waar één van hen na behandeling naar huis kon worden vervoerd- en de ander moest worden opgenomen. Ook de bewoonster van het getroffen hui$ mevr. G. van Zijl werd door de steekvlam getroffen, maar alleen het hoofdhaar werd geschroeid. In de achterkamer, op plm. 5 meter afstand, vloog een grote ruit en een tus senruit aan scherven, werd de 10 cm dikke betonnen vloer opgetild, zodat deze scheurde en werd aan het meubilair veel schade toegebracht. In de woning aan weerszijden van het getroffen perceel, werd door de luchtdruk welke zieh ondergronds vërplaatste, het deksel van het kruipgat tegen het plafond geslagen. Dadelijk is men nog begonnen met alle leidingen in het woonblok op te graven en te controleren. Het voortdurend verzakken van de grond, geeft reden tot enige ongerustheid maar gevaarlijker is de situatie, door dat het aardgas vrijwel reukloos is. Om die reden zal nu door de Techni sche bedrijven met grote spoed worden getracht het gas een zodanige geur te merkt' lekkages men dit spoediger De nodige apparatuur hiervoor wordt uit_ Duitsland gehaald. „De Havenloods" reeds be- ïn zijn vragen aan B. en W. aange- drohgen éen penentrante geur aan het gas toe te voege. Bij de bespreking over het gebeurde deelde wethouder Van Kinderen ons mee dat niemand de lekkage heeft kunnen ruiken, ook de arbeiders niet. Na opgraven is geconstateerd, dat een breuk was ontstaan in een loden stuk van de leiding gesoldeerd./ ter onderzoek in neutrale deskundi- te gaan of hier sprake ng, juist onder de plaats de koperen koppeling was eerd./ gedeelte handen gesteld gen, teneinde n< is van een materiaalfout. „Het kan oojc best zijn, dat de ge meente in deze partij is en we willen voorkomen dat de gedachte postvat, dat wij ons bij voorbaat vrij willen plei ten", aldus de wethouder. Het is ook npg niet bekend of en in hoeverre de justitiè- in deze 'een onder zoek zal gelasten. Nadat het betreffende stuk was verwij derd, werd meteen een ander ingezet, zodat de gastoevoer weer spoedig her- ,,Maar ik durf het gas bijna niet meer aan te steken", aldus feen zeer hevi® geschrokken mevr. A. van der Meulen het betrokken pand op num- Uit onze uitgebreide en eigentijdse kollektie uurwerkengoud- en ^zilverwerken, waarin ook de klassieke mo rtellen aanwezig zijn, IwaaA-f u gemakkelijk I een goede keuze. Ihorloger juwelier |'s Gravenzandestraat 53, Schiedam dacht dat zowel bereikbaar is van de Laan van Bol'Es als van de Peter van Anrooylaan. In het noordoostelijk ge deelte is een garagebedrijf gedacht dat zowel vanuit de wijk, als vanaf de Churchillweg bereikbaar is. Het water en openbaar groen werden op die plaatsen waar het nodig was i.v.m. de gewijzigde woonbebouwing, c.q. de gewijzigde terreinen voor de bijzon dere bebouwing aangepast. Deze modi ficaties zijn niet van invloed op de wa terhuishouding. Langs i de Beneluxweg zijn voor de 3- woongebouwen 3 speelvel den geprojecteerd van elk 3400 m2, to taal 10.200 m2. mer 257 woont ravage in haar woni Noch wethouder :Tr ■ir. J. yan Willigen, adjunct-directeur der Technische, Bedrijven, durfden met be slistheid zeggen, dat iets dergelijks zich nimmer zal herhalen. Beiden onder de indruk van het gebeurde. Het feit, dat toen de werklieden bezig waren met de brander, de lijm der coly- vinyltegels vlam vatte behoeft niet direc* de ontploffing te hebben geleid. De m 's in het kruipgat geslagen en zocht uitweg naar boven. De Rotterdamse arbeider G. de Snoo kwam er alleen met brandwonden aan zijn handen af, doch zijn collega E. Roe- lofs uit Schiedam had zwaarder verwon- dingen en moest in het ziekenhuis blij ven. Mevr. van Zijl die eveneens naar het ziekenhuis was vervoerd, kon dit met een weer verlaten. De Schiedamse brandweer, die enkele minuten na het gebeurde ter plaatse was, heeft met behulp van een gasmas ker een onderzoek ingesteld. Toen de wagen reeds was vertrokken moest deze later terugkeren toen ontdekt werd dat 0 Zie verder pagina 0 REPARATIES le klas werk vanaf f 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. R'dam, Tel. 010-126010 Trams 1 - 2 - 3 4 - 9 - 10 - 16 - 17 en bussen 31 en 34 Brillant - schitterend bezit voor altijd 1 van Andel Wij hebben Nederlands grootste sortering LEO VAN IERLAND Auto-cross s zaterdag 3 sept. aanv. 2.! te Bergschenhoek 8 BAAN CIRCUIT Zomeraanbieding 1 EUROTOP - TAPIJTREINIGING. Nü 2 voor de prijs van 1 J slechts f3,25 per m2. ('t kleinste gratis) MO-TEX Rotterdam ^010-133916^ Brilmonturen van klassiek tot pro gressief modern vindt u bij ons in een overvloed, waaruit u gemak kelijk kiest. Leverancier van ALLE ZIEKENFONDSEN, een éxtra waarborg voor u. - OPTICIEN 'S GRAVENZANDESTR 53, SCHIEDAM

De Havenloods | 1966 | | pagina 1