BEESTEN BOEL Driekwart eeuw spoorweg Schiedam H. van Holland x F r Mac Muzzle en het geheim van de Gouden Boeddha MIJN EN DIJN Ernstig ongeluk op rijksweg 20 Vinyl WASAUTOMAAT X I h J h V J" V F X ECOLE FRANCAISE Nog meer huizen op de Zalmplaat i TJet reizend publiek en ook niemand anders heeft er iets van kunnen be merken, dat in de maand augustus een bijzonder spoorwegjubileum pas seerde. Het was nl. 75 jaar geleden, dat de spoorlijn SchiedamVlaardingen MaassluisHoek van Holland in gebruik werd genomen. Op 17 augustus 1891 reed nl. de eerste trein op dit traject, na vele jaren van moeizaam plannen maken en discussies. Er werd nl. strijd gevoerd over de vraag, of de spoorlijn meer langs de havengebieden zou worden aangelegd, dan wel in een boog om de steden heen, zoals dat uiteindelijk ook is geworden. Het is wel een heel verschil met het aantal reizigers van de „spoortrein" uit 1891, toen een reisje naar Rotterdam of Delft al een belevenis was! We hebben in tussen in Schiedam het prachtige nieuwe stationsgebouw gekregen. Hoek van Hol land heeft zo goed als Vlaardingen en Maassluis de ontwikkeling voor een groot deel aan deze nu driekwart eeuw oude spoorlijn te danken. Zaterdagmiddag omstreeks 13.45 uur, vond op rijksweg 20 in de gemeente Maasland een ernstige aanrijding plaats, op de kruising met de Westgaag. De heer J. A. van der Sluys, wonen de te Rotterdam stak met zijn brom fiets Rijksweg 20 over zonder op het verkeer op de rijksweg te letten. Hij kwam uit de richting Maasland. Een personenauto komende uit de richting Vlaardingen kon hem nog juist ontwijken, doch de daarachter rijdende personenauto bestuurd door T. Flach wonende te Vlaardingen kon hem niet meer ontwijken. Zeer ernstig gewond werd de brom fietser per ambulance naar het Holy- ziekenhuis te Vlaardingen overgebracht. Het was in de tijd, toen in Nederland de aanleg van spoorlijnen ih de algeme ne aandacht en discussie stonden, dat ook Schiedam zich in dat vraagstuk verdiep te. Dat was omstreeks 1880. Er waren reeds diverse concessies verleend voor exploitatie van spoorlijnen. Er waren in feite twee maatschappijen die zich daarmee bezig hielden, de H.IJ.S.M. en de Rijn-Spoorwegmaatschappij, welke zich vooral in Pruisische bewoog, maar ook een spoorlijn Scheveningen-Gouda t stand wilde brengen. De Schiedamse ge meenteraad zag wel wat in de spoorwe gen meer nog dan in de Waterweg, want hij maakte zich niet zo druk over de Rot terdamse plannen tot verbetering van de Waterweg in 1858, dan wel de verbinding met de spoorwegen. Het was trouwens in die tijd wel een lastige geschiedenis voor de industrie in Schiedam, om de produkten op de trein te krijgen. Voor verzending naar Duits land, moest men nl'. de goederen naar Rotterdam brengen. En dus diende de ge meenteraad van Schiedam een adres bij de Tweede Kamer in met verzoek tot een betere spoorwegverbinding. De aanslui ting van de lijnen der H.IJ.S.M. Leiden- Woerden en de Rijnspoorweg 's-Graven- hage-Gouda, zou de kans aan Schiedam geven de goederen meteen te verladen, hetgeen vooral voor het snel aan bederf onderhevig zijnde produkt ais gist, van veel betekenis moest worden genoemd. De Tweede Kamer vond, de aanleg van „Zuiderspoorlijnen" van betekenis, doch Schiedam had daar minder interesse voor. Het bleef niet bij een enkel adres, later volgden er nog vele anderen, want het schoot maar niet op en telkens waren er andere plannen. De kamer van Koop handel in Rotterdam bepleitte een spoor-" lijn Rotterdam-Dordrecht via de Alblas- serwaard aan te leggen, döch Schiedam drong aan dit via IJsselmonde te doen, zodat overbruggen van'Nieuwe- en Oude Maas nodig was. En Schiedam heeft zich ook nog bemoeid met de spoorlijn over het Hollands Diep. Van veel belang werd de spoorwegver binding vanuit Holland geacht en aanslui ting op de H.IJ.S.M. Het werd 1899 voor dat de bekende Ceintuurbaan in Rotter dam gereed kwam als verbinding met het „station Maas." Kennelijk zag men toen nog niet zo bar veel in de verbinding met de Waterwegsteden en Hoek van Hol land, want daar werd nauwelijks over gerept. Men maakte zich zelfs niet eens zo erg druk, hoe uiteindelijk het tracé van die lijn zou worden al werd voorkeur uitge sproken die langs het havengebied te leg gen. In Vlaardingen had men liever de lijn door het stadsgebied, zoals dat ook Welvaart is lagere prijzen Vanaf morgen knapt U zelf die .kleine karweitjes op... zonder vakkennis of dure materialen... Met Vinyl wandbekleding In «en wip... en goedkoop. Vinyl wandbekleding, het meest Ideale, afwasbare mate riaal, Vinyl plastic op papierbasis voor het bekleden van deuren, wanden, kasten enz. In handige rollen van 70 cm breed In lifchte kleuren en rollen van 140 cm breed In donkere kleuren, per meter door elkaar voor nog géén tachtig wandbe 70 cm a po- breed 2^ 140 cm Op onze eerste verdieping ver* kopen wij deze Vinyl wandbe- kleding, In donkere en lichte kleuren (met kleina foutjes}. 140 en 70 cm breed, door elkaar per meter voor Dit was het eerste station van Schiedam in 1880. Later is er een ander voor in de plaats gekomen, dat de meeste Schiedammers zich nog wel zullen herinneren en nog slecht enkele jaren geleden plaats maakte voor het meest moderne station in Nederland. is gebeurd. In 1875 probeerde de Schie damse raad nog de spoorlijn langs de ha vens te krijgen, doch de Tweede Kamer had toen reeds een beslissing genomen. Het plan was dan, om in het Frankeland een station te doen bouwen, zodat even tueel aan te leggen havengebied een di recte verbinding op de grote lijnen zou krijgen. Het één, noch het ander is er van gekomen! En uiteindelijk werd de Schiedamse spoorlijn in een wijde boog om de stad gelegd, waarover het gemeentebestuur zich toen kennelijk niet erg druk beeft ge maakt. En zo kwam dan de eerste spoor wegverbinding tussen Schiedam en Vlaar dingen op de hiervoor genoemde datum tot stand. In de aanvankelijke plannen der regering had men ook niet gedacht de verbinding met Hoek van Holland te leg gen: later kwam die min of meer onver wachts er bij. Zowel in S'dam als Vlaar dingen was er feest. Sindsdien is de bete kenis van het station Schiedam wel sterk toegenomen, vooral als knooppunt. Ruim een miljoen mensen reizen per jaar op het traject Hoek van Holland-Vlaardin gen om dan maar niet te gewagen van het aantal dat de andere richtingen uitgaat. WASAUTOMATEN TIJDELIJK MET HOGE KORTING! De beroemde Constructa kookauto- maat (type K-4 extra). De enige vol- automaat met hetzelfde droogeffect als een losse centrifuge. CONSTRUCTA K-4 EXTRA f 1480,— - 300,— NU TIJDELIJK t 1180,— Bel nu op voor een vrijblijvende demonstratie of een map met folders! GERARD DE LANGE 1e Middellandstraat 68, tel. 236101. Elke klant gratis premie-chequeboek. Walk mark? Welk type? Walka prijs? Vraag da voliediga brochure vai alle wuautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon Invullen opplakken op briefkaart of In slotan anveloppe zenden a Consumenten voorlichtings bureau (C.V.B.) 1 3 H S k 7 S 9 10 12 13 13 14 IS IS Ik 7 If ia 19 20 21 21 22 21 *4 24 25 24 24 27 27 21 29 30 31 32 33 34 35 31 31 30 34 34 40 40 41 41 42 43 43 44 45 41 47 4» 30 SI Si Horizontaal: 1 muziekstuk f 6 raad der ouden 11 sierplant j 12 vuurwapen 13 uitsluitend 14 klein deeltje f 15 rauimimer 16 opschepper 17 drinkgerei 18 Géén til. Of schrift, best. 40 voordat 41 schadelijk 42 soheeptouw 43 snoeperij 44 rijshoofd 45 eega 46 bloem 48 plaats op Veluwe 49 luisteren 50 vastbinden met scheepstouw 51 windstreek pepervreter (vogel) o3 dadelijk Verticaal: 1 zeer buigzaam 2 naderen 3 plaats in W.-Duitsland 4 telwoord 5 plus 6 ondernemingsvorm (Frans, afk.) 7 griezelig 8 middag 9 jongensnaam 10 treuzelen orieggei «sa ontkenning 22 heil de leawr <a£k.) 23 hap i 24 paiadüs 25 anonymus (afk.) 26 hoog zetelen 27 een der Vier. Staten 'j 28 achting 29 plaats in Gelderland 30 (ver)wachten f 33 gave 36 Italiaanse rivier 37 muziektaken 38 oosterse titel 39 eerw. heer (afk.) Oplossing van deze puzzel elders in dit nummer 12 mengen en knijpen 13 arbeidzaam 14 Russische rivier 15 strijdperk 17 hap 18 verstond 20 omlaag 21 mistig 23 Russische jongensnaam 24 dichterbij 26 ankerplaats 27 boom 30 onbeschaafd 31 geestdrift 32 maapen 33 rekenen 34 vriendin (Frans) 35 deel van ladder 36 waanwijs 39 moeten 40 water in Z.-Holland 41 tandbeen 42 keurregiment 43 stuk sigaar of sigaret 45 voedsel 47 meisjesnaam (afk.) 49 bijwoord 50 voegwoord 51 voorzetsel „Hèhè". bromde de man, die zojuist uit de bus van Raeren- burg naar Krabbelbos was gestapt. „Hèhé! Ben blij dat ik uit die rijdende broeikas ben!" Hij trok eens stevig aan zijn pijp en liep met forse stappen een zijpad in, dat naar bet bos leidde. Iedereen, die hem zag, was er zeker van met een vakantieganger te doen te hebben. Hij droeg een sportieve trui, stevige schoenen, en zo met die ransel op zijn ryg, was er dan ook geen twijfel mogelijk of hij was op een tippel- tocht. Toch was dit niet helemaal juist, want Mac Muzzle zo heet onze held was op zoek naar avontuur. „En dat zal ik vinden", gromde hij, al moet ik er de hele wereld voor doorkruisen!" Zo mijmerend over allerlei dingen had hij de zoom van het woud bereikt en onvervaard liep hij het binnen. Hij wilde er dwars doorheen trekken om aan de andere kant weer op de weg naar Krabbelbos uit te komen. Dapper liep hij door en hoe later en donkerder het werd. hoe minder hij kon zien. Ten slotte zag, hij zelfs geen steek meer. „Geeft niks", gromde hij. „Ik heb een deken en een reuzeslaap. Die twee zullen me wel door de nacht heen helpen." Een beschut plekje was snel gevonden en toen da maan een uurtje later opkwam, zag zij tof haar verwondering een rustig slapende figuur tussen het kreupelhout liggen. Toch zou de slaper niet lang genieten van zijn nachtrust, want op een gegeven moment schrok hij wakker van een geweldig geblaf van honden. Mac gluurde voorzichtig tussen dè struiken door en zag toen een héél grote hond lopen met een been in zijn bek. „Da's gek!" dacht Mac. „Welke hond loopt er nu 's nachts met een been in zijn bek door het bos?" Hij besloot de boel eens goed te verkennen en hees zien omhoog in de boom, waaronder hij geslapen had. Vandaar had hij een prachtig uitzicht op de hond, die nerveus naar alle kanten loerde. „Wat een rare lichte hond is dat!" dacht Mac. „Zo eentje heb ik nog nooit gezien. Het lijkt wel of hij bang is voor el die andere honden, die ik nog in de verte hoor blaffen." Doch toen stierf het janken van de andere honden in de verte weg, waarop er iets héél vreemds ge beurde. Het grote dier richtte zich op, begon duivels te lachen en mompelde: „Ze hebben me tóch niet gekregen, die politiekerels met hun spoorhonden! Hahaha! Joop was ze te slim af!" Toen trok hij uit een holle boom een pak kleren te voorschijn, schoot ze aan en verdween lopend als een gewoon mens uit het gezicht. Het been, waarmee hij in zijn bek had gelopen, had hij in zijn zak gestoken. wordt vervolgd. Weer booreiland klaar Woensdag, 31 augustus zal op het I.H.C. Holland bedrijf Werf Gusto te Slikkerveer een boorplatform, hetgeen een deel zal zijn van een vast booreiland aan de British Petroleum Co worden op geleverd. Deze 38 meter hoge constructie waarin ruim 350 ton staal is verwerkt, zal eerst naar de rivierzijde worden ver schoven en daar door vier drijvende bok-' ken worden opgenomen. Voordat dit plat form op de ponton wordt geplaatst, moet het in de takels hangende, nog worden gekanteld. Dit zal een bijzonder spec taculair karWei zijn waarvoor vele be rekeningen en voorbereidingen nodig ren. Half september volgt het event zo n 350 ton wegendebovendek. Nada het boorplatform op een locatie in he Engelse deel van het Noordzee-oliejacht terrein is geplaatst, wordt het dekge deelte aangebracht. Ondanks verschillende wijzigingen en aanvullingen, is het toch gelukt om het boorplatform binnen de overeengekomen drie maanden te voltooien. In december 1965 is een well-jacket voor dezelfde op drachtgeefster in de recordtijd van 21 dagen gebouwd. J Mr. P. van Bochoven, wethouder van Schiedam heeft bericht gestuurd, dat hij in verband met drukke werkzaamheden bedankt als lid van de Rijnmondraad. Reeds bij zijn benoeming had hij me degedeeld deze functie hoogstens voor een jaar te zullen waarnemen. Zijn opvolgster op de lijst is mevr. G. Broeder-Brautigam. Onder dit opschrift vermeldden vroeger de kranten allerlei kleine en grote diefstallen, voorzover ze althans niet onder het kopje' „Gemengd nieuws" een plaats gevonden hadden. Ik wilde er wat dieper op ingaan dan u te vermoeien met een serie inbraken, be rovingen en oplichtingen. Van een oude anonieme joodse schrij ver las ik eens het volgende. Hij zegt: er zijn vier soorten mensen. Ten eer ste de mensen van het: wat van mij is, is van mij en wat van jou is, is van jou. Dat is het gewone, alledaag se soort. Dan is er een soort dat zegt: wat van mij is, is van jou en wat van jou is, is van mij, dat zijn mensen die er niet veel van begrij pen. Er zijn ook mensen die zeggen: wat van mij is, is van mij, maar wat van jou is, is ook van mij, dat zijn misdadigers. En ten slotte is er de vrome, die zegt: wat van mij is, is van jou -en wat van jou is, is ook van Die vier soorten zullen er wel zijn, want je moet een oude joodse geleerde nooit te veel tegenspreken, maar toch valt er nog wel iets over op te merken. Die vrome komt me namelijk iets te idealistisch voor. 't Zou natuurlijk mooi zijn als het zo was. In de bijbel staat ook zoiets van meer bezorgd zijn voor het goed van een ander dan voor dat van jezelf. Maar ik dacht dat in de bijbel overwe gend was de gedachte van het rent meesterschap. Wij zijn rentmeesters. Met andere woorden: niets is eigen lijk volstrekt van ons. Wat van mij is, is nooit helemaal van mij alleen. Het is in de eerste plaats van Hem, die het maakte en mij ter beschikking stelde. Laten we maar niet te veel vasthouden aan de gedachte dat we onze bezittingen verdiend hebben. Dat is een nogal rekbaar begrip. Veel ver dienen komt neer op een soort aange boren handigheid om het geld van an deren in je eigen zak te laten ver dwijnen. Of het berust op een eens verworven positie, die nu verder ge woon doorgaat. Bovendien is er een soort van bezitsverwerving die niet veel anders is dan gewoon nemen van een ander. De bijbel zegt dat niets van ons is, maar dat het alles van God is en dat we het alleen maar tijdelijk mogen be heren en er eens een soort verantwoor ding van moeten doeai. En bij die ver antwoording zal dan de naaste een be hoorlijke rol spelen. M.a.w. kan het lijden dat die ander er straks bij is als we de boekhouding van al onze bezittingen, inclusief onze gaven en krachten, moeten overleggen? Mijn en dijn is ook maar betrekkelijk. De rentmeester spreekt feitelijk alleen maar in een oneigenlijke zin over „mijn bezittingen". Ze zijn van zijn heer. En die Heer doet ons samenle ven met anderen. En ik dacht dat Hij daar vooral naai zal kijken, hoe die an der er daarbij afgekomen is. medemens I goudsesingel 33a - rotordam - tslef.124104 I U wilt zich dus een jonge hond aanschaffen? Laat ik u dan een goede raad mogen geven: zorg dat u alles waf u vogr zijn ver zorging npeffg zuU, hebben, in huis hebt op het ogenblik dat hij zijn intrede doet in uw woning. Óm te begint nen de ligplaats. Een goede winkel in dierenbenodigd heden toont u ze te kust en te keur: marlden in talrijke vormen en afmetingen, banken op pootjes en met een verhoogde rand, badjes van zeildoek, uitgespannen tussen metalen stangen. Be denk dat kleine hondjes gauw groot worden en dat dè ligplaatsen die klein genoeg zijn om hen een gevoel van geborgenheid te geven als gauw te klein zijn. Begin dus met een simpel kistje van de vereiste afmetingen, waarin een matrasje van schuimrubber of -plastic ligt. Wanneer u het matrasje voorziet van een overtrek met bandjes of knopen, kunt u het er makkelijk afhalen om het te wassen. Eet en drinkbakken zijn eveneens in alle soorten en afmetingen in de handel. U kunt ze krijgen in roest vrij metaal duur maar hygiënisch in aardewerk goedkoop maar breekbaar en plastic. De laatste hebben het bezwaar dat ze erg licht i zijn en de hond ze vaak als speel goed gaat gebruiken. De drinkbak moet dagelijks en de etensbak na l iedere maaltijd met heet water en een goed reinigingsmiddel worden schoongemaakt. i Neem geen beschadigde onderdelen i van uw eigen servies in gebruik: de hond leert dan minder gemakkelijk het verschil tussen het mijn en dijn en is gauwer geneigd tot gappen en snoepen dan een hond die zijn maal- tijden uitsluitend in het eigen bakje i voorgezet krijgt. Bent u van plan i een spaniel of een andere hond met lange hangoren aan te schaffen, vraag dan naar een zgn. „spanielbak", die zo geconstrueerd is dat de oren onder het eten niet In de bak komen te hangen. i Als eerste halsband want ook die groeien niet met de hond mee! kunt u uitstekend een eenvoudig zacht leren riempje met een gesp gebruiken, als eerste lijn een stuk koord met een lus aan het ene en een karabijnhaak aan het andere eind. Later kunt u zich dan een hals band aanschaffeii die bij het uiterlijk van de hond past, want er zijn voor in de handel. De sterkte van de bijbehorende lijn moet in overeen stemming zijn met de grootte en de kracht van de hond en van een karabijnhaak zijn voorzien, want de zgn. schaarmusketons bezwijken snel en altijd op een ongelegen ogenblik. Aan de halsband kunt u een hanger tje bevestigen, waarin een papiertje met uw naam, adres en telefoon- Borstel en kam zijn eveneens Qn misbaar. Voor glad- en ruwharige honden kiest u een borstel met hard, voor langharige een met zachter haar. De kam moet van metaal zijn en stompe, niet te dicht bij elkaar geplaatste tanden te hebben, anders beschadigt u er de huid mee of trekt het onderhaar bij bossen uit. Speelgoed? Uitstekend, maar geen diverse rassen speciale halsbanden rubber botten of rubber ballen, waar van de hond stukken kan afbijten en inslikken. Vraag uw slager een flink stuk schenkelbot glad af te zagen of koop een nylonbot, dat in allerlei maten verkrijgbaar is en, J/schoon duurder dan rubber, gegarandeerd ongevaarlijk. JAN VAN RHEENEN. DE ROTTERDAM Westersingel 22 - Rotterdam - téléphone 127807/131579 heeft nog enkele plaatsen beschikbaar in de kleuter klas en de voorbereidende klassen voor het schooljaar 1966/1967. Onderwijs volgens het Franse lesrooster. Inlichtingen worden gaarne ter plaatse verstrekt. Uit waardering v Jardin d'enfants et classes primaires, quelques places encore disponibles pour la rentrée de sept. Renseignements sur place Het bouwfonds Nederlandse Gemeen ten zal binnenkort op de Zalmplaat de eerste paal slaan voor 60 eengezinswo ningen. Deze huizen komen vlak achter de Antwoordkerk te liggen, direct langs de Oude Maas en de achtertuinen zijn gunstig gesitueerd ten opzichte van de zon. De huizen zullen een woon- en ach terkamer en drie flinke slaapkamers be vatten, een eetkeuken, douchecel en zol der. Zoals gemeld zullen op de Zalmplaat ook nog 321 woningen worden gebouwd door het Aannemingsbedrijf Joost G. Mak. Dit complex zal overgedragen worden aan de bouwvereniging Patrimonium.

De Havenloods | 1966 | | pagina 2