-G§5- Evert Dolman hield woord en werd wereldkampioen Apollo bereidt grootse huldiging voor ftOiA- RAADSZAAL KRUGT NU MICROFOONS Een stil hofje Bejaarden trokken in nieuw tehuis Wat doet Schiedam NETTE WERKSTER DOORSLAAND MUURWERK? HOUTWORM NETTE CHAUFFEUR AGA NEDERLAND N.V. BANEN a. MAGAZIJN BEDIENDE b. CORVEEëR c. 2 ONGESCHOOLDE KRACHTEN DU ÜAVüiiN LOODS DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1 |n de woonkamer achter de slagerij van de heer Van Riel in de Vier-_ ambachtsstraat in Rotterdam zaten zondagavond drie glunderende mannen rond de tafel met een stapel problemen. Het opgewekte debat was gewijd aan het wereldkampioenschap van Eef Dolman, lid van de Rotterdamse wielervereniging Apollo. Een van de mannen, voorzitter H. A .van Leeuwen, merkte op: „De huldiging die wij nu voorbereiden moet alles overtreffen". Voor het bestuur van Apollo overigens geen eenvoudige zaak om zoiets op touw te zetten. Wat dat betreft heeft Dolman zijii clubbestuurders het vuur na aan de «chenen gelegd, want wat moet men nog aan nieuwe festiviteiten bedenken na een tweevoudig kampioenschap van Nederland en een gouden medaille door Dolman in Tokio behaald Deze week zal men daar meer over horen. Voorzitter Van Leeuwen: „Dat Dol man de titel heeft behaald is voor ons niet helemaal als een verrassing geko men. maar er zijn in zo'n toernooi zo veel kanshebbers, dat je er nauwelijks in durft te geloven. Eef is een heel merkwaardige jongen. Een moeilijk ka rakter. zeggen velen. In de dagen voor het wereldkampioenschap zei zijn moe der: wat die jongen van mij heeft weet ik niet, maar hij zegt alsmaar dat hij wereldkampioen wordt." De gedachten van voorzitter Van Leeu wen gleden af naar de Nürburgring waar de jeugdige Rotterdammer zaterdagmid dag na een weergaloze rit in gezelschap van de Brit Lesley West de regenboog trui greep. De buitenwereld heeft wat vreemd aangekeken tegen de prognoses van Dolman, dat hij in Duitsland een prominente rol zou spelen. Voor de bestuursleden van Apollo be tekende de uitlating van hun succesvol le lid een ernstige vingerwijzing in dt richting van het aanstaande feest. Spaarresultaten In de maand juli werd bij de Spaar bank anno 1820 te Schiedam f 2.744.035,77 ingelegd en f 2.788.251,78 terugbetaald. Een geringe ontsparing dus. Wij moeten tot november 1963 teruggaan om bij deze Spaarbank een maand te vinden waarin de terugbetalingen de inlagen overtreffen. Ongetwijfeld speelt het feit dat de mensen steeds meer gaan sparen voor vakantiedoeleinden hierbij een grote rol. Tot en met juli werd dit jaar bij de Spaarbank ingelegd een bedrag van f 19.358.918.14 tegen f 15.915.366.42 vorig jaar. Terugbetaald werd in de afgelopen zeven maanden f 16.842.662.15 tegen in dezelfde periode vorig jaar f 13.150.541,32. Een opmerkelijke stijging van de geld- omzet. De aan de Spaarbank toevertrouwde gelden en de reserves waren ultimo juli voor f 29.363,149,26 belegd in effecten, voor f 8.843.788,72 in hypotheken en voor f 16.097.879,84 in onderhandse leningen aan Gemeenten e.d., terwijl de liquide middelen f 6.781.434,41 bedroegen. Drumbandconcours weer van start Georganiseerd door de sectie Muziek van de Schiedamse Gemeenschap, gaat zaterdag 10 sept. het jaarlijkse Drum bandconcours weer van start. Reeds ze ven jaar vindt dit concours plaats, zo wordt in het voorwoord van het pro gramma geconstateerd. Elk jaar worden in vele plaatsen z.g. vrije concoursen georganiseerd, toch blijkt steeds weer dat het Schiedamse concours in deze reeks een geheel eigen plaats inneemt. Dit blijkt niet alleen uit het grote aantal korpsen dat elk jaar deelneemt, ook niet omdat zoveel korp sen op 10 september a:S. voor de 8e maal Schiedam komen, maar tevens Ondanks deze verheugende belangstel ling zou dit concours niet kunnen wor den gehouden, indien de „Stichting Schie damse Gemeenschap" dit werk niet in belangrijke mate steunde. Elk jaar on dervinden wij grote medewerking en be langstelling van het gemeentebestuur en verschillende gemeentelijke instanties, hiervoor zijn wij bijzonder erkentelijk. Gaarne brengen wij dank aan de heren die wederom zitting hebben willen ne men in bet ere-comité. Reeds eerder werd gememoreerd dat dit soort vormingsdagen nog steeds in een behoefte voorziet en dat de omge ving waarin het concours wordt gehou den een geheel eigen sfeer biedt: daar naast wordt getracht voor een goed func tionerende organisatie te zorgen. Zijn alle reacties dan gunstig geweest' Wij durven gerust „neen" te zeggen Een enkele maal hebben wij ook min der gunstige kritiek ontvangen, die wel iswaar niet de organisatie betrof. Toch heeft de commissie met die kritiek - voorzover deze opbouwend was en bin nen de grenzen der mogelijkheden lag rekening gehouden. Het concoursterrein is weer aan de Plantage en er zal een défilé plaats vinden. Er r i 33 verenigingen deel. Uitgekookt Slager J. van Riel, instructeur van de vereniging, zei: „Voor veel mensen die Eef niet kennen, klinkt zo'n opmerking blufferig. Eef is een renner die zich door weinig mensen iets laat zeggen. Er zijn er zoveel die hem hun wijze opvat tingen willen opdringen en dan zijn ze boos wanneer een renner het toch an ders doet. Wij hebben daar ook wel eens vreemd tegenaan gekeken, maar tenslot te moet zo'n jongen toch zijn eigen wed strijd rijden en hij weet zelf veel te goed wat hij kan en wanneer hij in de slag moet. Op de Nürburgring is hij van het eerste moment af in het offensief ge weest. In het begin van de wedstrijd was het al te zien dat het hem ernst was. Eef is een uitgekookte sportman die al zijn tegenstanders kent. Hij ver staat de kunst van het observeren en luisteren. Tenslotte gooit hij alles door de zeef, trekt lering uit alle opmerkin gen van goedwillende en bezorgde offi cials. weegt zijn eigen krachten en be paalt dan zijn strijdplan." Voorzitter Van Leeuwen: „Ik weet bij- voorbèeld dat coach Joop Middelink een tegenstander is van een te grote ver snelling en dit zal hij Eef stellig heb ben gezegd, maar toen ik hem zaterdag middag aan het werk zag had hij weer dat verschrikkelijke grote mes op staan. Zeg dan nooit tegen Eef dat het anders moet, maar laat hem rustig gaan want hij voelt-gelf of het gaat of niet." Van Riel: „Eef is een renner die zich zelf overal naar toe heeft gedragen. Hij is een individualist, maar dat is iets an ders dan een eigenwijze jongen. Onze sport is er een voor individualisten en iemand die zich zo intensief voor het wielrennen interesseert en er zo intens in leeft mag zijn eigen weg zoeken." Voorzitter Van Leeuwen: „Merkwaar dig is. dat Eef Dolman enkele maanden geleden werd afgekeurd voor de mili taire dienst omdat hij aanpassingsmoei lijkheden had. Hij is ongeveer vier we ken onder de wapenen geweest, maar in die tijd is hij dertig kilo afgevallen. Waarom? Omdat deze jongen zijn hele wereldje vol idealen ineen zag storten. Zo iets kan een knaap die zichzelf over al naar toe heeft gebracht ten koste van veel offers en grote inspanning niet ver werken. De sport zit hem in zijn ziel gebrand en hij dacht dat zijn hele car rière naar de bliksem was. Als een jon gen als Eef dat eenmaal in zijn hoofd heeft is het er door niemand meer uit te praten." Penningmeester W. Verhoeven: „Apollo bestaat al 56 jaar. maar nog nooit heb ben we een kampioen van dit formaat gehad. Tweemaal een Nederlandse titel en nu een regenboogtrui. Zijn prestatie is de grootste gebeurtenis uit de historie van de club en we hopen dat ditmaal ook het Nederlands clubkampioenschap dat half september in Wijk bij Duur stede wordt gehouden voor Apollo zaï zijn. Vorig jaar maakten we al een prachtige tijd en kort voor het einde belde ik naar Rotterdam om te zeggen dat we zeker tweede, maar waarschijn lijk eerste waren. Tenslotte werd het toch nog een vierde plaats. Dit jaar kunnen we het misschien dunnetjes over doen. Voor ons starten straks Dolman, Bravenboer, Vogelaar en Uittenbogaart". Voorzitter Van Leeuwen (terug naar de analyse van de sportheld): „Vanaf zijn dertiende jaar is Eef lid van onze club en wij hebben hem geleidelijk naar deze prachtige hoogte zien groeien. Zo'n overwinning komt niet toevallig en wij weten hoe Dolman stap voor stap vooruit is gegaan. Doorzetter Waarom slaagt deze jongen en waar om moeten zoveel andere talentvolle eoureurs het laten af weten? Omdat ze niet dat doorzettingsvermogen hebben. Omdat ze niet bezield zijn van de opvat ting dat moderne sportbeoefening alles vergt. Vijf jaar geleden hielden wij bij Apollo een atletiek vijfkamp in de win ter. Het zand in de bak van het hoog springen was hardbevroren en Eef maak te een goede kans op een overwinning wanneer hij de lat zou kunnen passeren. Hii nam een reusachtige aanloop, kwam goed omhoog en liet zich weer pardoes op de harde grond vallen. Arm gebro ken! Kijk. dat bedoel ik nou: hij was de hoogste geweest, hij had de prijs en om de rest bekommerde hij zich amper. Hij wil winnen, ten koste van alles". Instructeur Van Riel: „Die mentaliteit heb je nodig om de top te kunnen be reiken. Wanneer ik in de wintermaanden de indoortraining leid voor 25 mensen, maken 24 er een spelletje van. Eén man gaat echter altijd serieus door: Evert. Hij werkt zeer geconcentreerd en hij Wereldkampioen Eef Dolman. leeft voor de sport. Dat wil trouwens niet zeggen dat hij een slechte verlie-z«r is. Al enkele keren heb ik gezien hoe hij in een wedstrijd in verloren po sitie lag. De meeste renners van klasse stappen dan af, maar hij gaat door. Dat is sportief." Voorzitter Van Leeuwen: „En dan te bedenken dat Eef. voordat hij met wiel rennen begon, één van de grootste bel hamels uit de buurt was. Hij gooide rui ten in, verbrandde kerstbomen op straat en schopte vuilnisbakken om. Zeker een maal in de week zat hij op het politie bureau. Toen kreeg hij interesse voor de sport en hij meldde zich bij ons. In het wielrennen heeft hij een enorme uit laatklep gevonden voor zijn energie en dat is toch weer het bewijs dat onze sport wel degelijk een belangrijke taak kan hebben. We praten nu over een man die plotseling wereldnaam heeft ge kregen; over een uitzonderlijk talent, maar het is goed om te beseffen, dat Eef n De triomf is zaterdag op de Nürburg ring bejubeld door de ouders van Evert, door mecaniciën Wout Verhoeven uit Rotterdam, (vertrouwensman van de nieuwe titelhouder) en door enkele men sen van Apollo. Op het gerucht over Evert dat hij wereldkampioen zou wor den, hebben ze haastig hun koffertjes ge pakt. Het thuisfront bleef onder leiding van de heren van Leeuwen, Van Riel én Verhoeven in ongewone spanning achter. Slotakkoord van een nog steeds verbaas de voorzitter Van Leeuwen na enkele dagen van grote onzekerheid: „Wat die jongen zegt doet ie ook, noem dat maar een moeilijk karakter...." Naar aanleiding van hetgeen in „De Havenloods" onlangs werd meegedeeld over de lekkende woning aan de Zalm straat in Schiedam, zou ik graag nog het volgende willen zeggen. De woning kocht ik vijf jaar geleden voor mijn zoon, die er toen een half jaar in heeft gewoond. Daarna trok mijn dochter en schoonzoon in die woning. Zij woonder er drie en een half jaar in, hebben nooit geen moeilijkheden van lekkage van de woning gehad. De vol gende bewoonster had evenmin klach ten en de schoorsteen was uitstekend. De nieuwe bewoners wilden het huis mo derniseren. Er is een bouwkundig teke naar van de gemeente bij geweest, die zei dat het weliswaar een oude woning is doch dat er een bouwfout is gemaakt, waar ik niet aansprakelijk voor kan zijn. Door de nieuwe schoorsteen is een gat ontstaan. Ik heb ruim f 300 voor herstel betaald en de dakkapel die is gemaakt werd goedgekeurd. Zelf zouden de bewo ners die bijwerken. De vergunning ont: ving ik pas. toen alles gemaakt was. De keuken is op eigen houtje wegge broken, zonder toestemming. Ik heb verleden jaar f 1100 aan onkosten gehad om de bewoners een plezier te doen. Nu krijg ik f 2,50 per week terug en f 8 40 voor een woning, waar hypotheek op staat, de belasting en verzekering Over de akoestiek in de raadzaal van wordt dan vermeden «i de ruimte in het Schiedam, zijn reeds heel wat klachten mi^df"pa^.^1J|",f"a^"|®^zlin B en W geuit, omdat vaak sprekers onverstaan- Gelet op het A ff n z vail dé zijn of slechts met de grootste in- van mening, dat de ling gevolgd kunnen worden. Over complete discussie-installatie verre de s B - voorkeur verdient. De installatie zal zodanig worden aan gelegd, dat de kabels onder de vloer van de raadzaal worden weggewerkt en de microfoons op gemakkelijke wijze ver wijderd kunnen worden als de zaal voor andere doeleinden moet worden gebruikt. De bediening van de apparatuur is vrij eenvoudig en het in. en uitschakelen van de microfoons kan via een in éen der hoeken van de zaal op te stellen Tegel tableau door een ambter spanning gevolgd L deze aangelegenheid heeft de Dienst van Gemeentewerken rapport uitge bracht. De geraadpleegde deskundigen zijn van oordeel, dat in de zaal bij vol ledige bezetting van de zetels o.a. als ge volg van de aard van de wandbekleding, een overmaat aan absorptie aanwezig is. Hierdoor is de zaal inderdaad moeilijk bespreekbaar. Een oplosréng voor deze moeilijkheden kan slechts verkregen worden door de aanleg van een geluids installatie. waartoe in het rapport twee mogelijkheden worden aangegeven. r worden uit- nog af moet. Ik kan dus moeilijk zo door blijven gaan. Hoogachtend. Middelharnissestraat 8. Mej. Hoogeveen. Schiedam. Mijnheer. Naar aanleiding van een verzoek van het Rotterdamsch Parool .,De Schie dammer, eens te ruiken aan het aard gas, heb ondergetekende de vrijheid ge nomen, een briefje aan de redactie van het bovengenoemd blad te schrijven, met het verzoek een kleine doch zeer belangrijke aanwijzing aan te brengen. Tot nog toe heeft men hierop niet ge reageerd. en aangezien ik meen dat het zeer belangrijk is. verzoek ik u beleeft dit in uw blad op te nemen, zodat een ieder op zijn hoede is. Gassen hebben alle een bepaalde geur. en men herkent hieraan het product, op den duur raakt men vertrouwd met deze geur en dus ook met het gas, hoe wel dit niet weg neemt dat alle gassen gevaarlijk zijn, en men dus op zijn hoe de moet blijven, trots men er mee ver trouwd is. Zo ook het AARDGAS waaraan een bepaalde geur is aangebracht, zodat men het kan herkennen. Op de duur zal men ook met deze geur vertrouwd zijn. Voor dat men er mee vertrouwd is, is het zeer gevaarlijk om aan 't AARD GAS te gaan snuiven, zonder dat men maatregelen heeft getroffen. Mijn verzoek aan de redactie is ge weest: Het snuif eens aan het aardgas aan te vullen met de woorden of te wij zigen in. Zet ramen en deuren open, zorg voor een goede ventilatie en snuif dan eens aan het aardgas om met de geur ver trouwd te geraken. Zet de kraan spoe dig dicht en wacht enige tijd met het aansteken van uw toestel. Als uw toestel is geplaatst in een ruimte waar geen goede ventilatie te maken is SNUIFT dan niet aan het aardgas het is dan zeer gevaarlijk, door zuurstof gebrek kunnen moeilijkheden ontstaan, welke onprettige gevolgen kun nen hebben. Ook wanneer uw toestel brand is het noodzakelijk dat er frisse lucht toe kan stromen. Mogelijk dat u dit in uw blad op wil nemen ter waarschuwing aan le velen welke nog niet vertrouwd zijn met de geur van het AARDGAS. Hoogachtend, A. v.ri. LINDE. Burgm. v. Haarenlaan 1265. Schiedam. Te midden van het zich sterk moderni serende Schiedam ligt nog een doolhof van steegjes en hofjes. Tussen de Schotse Poort en de Herenstraat bestaal nog een heel stif hofje dat kadastraal tot de Herenstraat behoort. Van dit plekje biect de tekening U een beeld gezien m de richting van de Lange Kerkstraat. De achtergrond wordt gevormd do oor da achterkant van de merendeels ouae huizen gelegen aan laatstgenoemde straat. Octave De Coninek In een speciale dienst ls zondag af scheid genomen van een aantal bejaar den der ned. herv. gemeente van Schie dam, die hun intrek zullen gaan nemen in het bejaardenhuis „Spaland" aan de Willem Andriessenlaan in Kethel, dat thans vrijwel gereed is. Zoals we enige tijd geleden reeds hebben medegedeeld, zal eind september of begin oktober de officiële ingebruikname plaats vinden, doch teneinde de inrichting op rustige wijze te doen geschieden, nemen iedere week een beperkt aantal bejaarden hun intrek. In totaal kunnen er dertien echtparen en honderddertig alleenstaanden een tehuis vinden. Het aantal gegadigden bleek zo groot, dat thans reeds een gro te wachtlijst is aangelegd. De directrice, zuster M. van Hors- sen is reeds enkele maanden in functie en geleidelijk wordt personeel aangetrok ken, zodat in totaal plm. dertig perso nen werkzaam zullen zijn voor verzor ging en onderhoud. Voor het personeel zijn enkele wonin gen beschikbaar. Voorts zijn er biljart kamers in het tehuis, een bibliotheek, recreatiezaal enz. Het tehuis is nog niet geheel klaar wel de bovenverdiepingen die dus betrokken kunnen worden. In de beneden etages moet nog een en ander afgewerkt worden. Brand in sloop woningen Vanwege het groot aantal en ernstige alarmeringen, stuurde dinsdagavond om streeks 6 uur de Schiedamse brandweer veel materiaal naar de Paralelweg, waar een felle brand zou woeden in een leegstaande winkel. Het alarm bleek niet helemaal onge grond, want hoewel de brand inderdaad in een leegstaand pand bleek te woe den, waren de gevaren voor uitbreiding toch niet zo denkbeeldig. Het betrof een leegstaand en voor af braak bestemd blok woningen waar op de derde verdieping de jeugd kennelijk veel brandbaar materiaal had opgesta peld en in brand had gestoken. Het werd dan ook een uitslaande brand, die evenwel door de brandweer onder leiding van commandant De Ja ger vrij spoedig was bedwongen. Daar na moest de brandweer overgaan tot sloopwerk, omdat gevaar dreigde van in storting. Er is een landelijk comité opgericht met het doel enigszins regelend op te tre den voor de aanbieding van geschenken bij het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Naar is me degedeeld ligt het niet in de bedoeling om een soort van nationaal geschenk te or ganiseren. er is een ruime mate van vrij heid in deze. En dit nu doet ons de vraag stellen: „Wat doet Schiedaim?". Zonder overdreven chauvinisme en op eisen van rechten, mag wel worden ge constateerd, dat de bijzondere plaats die de „stadgenoot" mr. Pieter van Vollen- hoven inneemt aanleiding mag zijn, dat uit zijn woonplaats speciale aandacht aan zijn huwelijk wordt geschonken. Tot op heden is niets bekend van een initiatief op dit terrein en we zouden het jammer vinden, indien Schiedam dit bijzonder echtpaar zou vergeten. De vraag is, wie neemt het initiatief om te komen tot een speciale Schiedamse attentie bij het hu welijk van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven? gevraagd voor slagerij, van zaterdagmiddag 2 uur tot 6.30 uur. 15.— (schoon) Modelslagerij JAN VAN GALEN BEL OF SCHRIJF: N.V. DEGENS IMPREGNEERBEDRIJVEN AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR ».a. RENAULT 8 ook: Volkswagen Volkswagen bus Opet Rapitan 'Consul Mercedes Alles m. radio H. L. VAN KOPPEN RODENBURGSTR. 55, TEL. 152489, OVERSCHIE Eventueel gehaald en gebracht. De eerste mogelijkheid omvat de aan leg van een volledige discussieinstallatie, bestaande uit 15 tafelmicrofoons, 4 ge luidsboxen en daarbij behorende appara tuur en de tweede een uitvoering in een meer beperkte vorm, waarbij van slechts twee microfoons gebruik wordt gemaakt. De kosten verbonden aan de volledige installatie bedragen naar raming f 12.100 en die van de beperkte f3.500. Aan de uitvoering in beperkte vorm kle ven een aantal bezwaren. In de eerste plaats zal voor de leden van de Raad dan slechts één microfoon beschikbaar zijn, die in het middenpad van de zaal geprojecteerd is. Ieder raadslid dat het woord wenst te voeren, zal zich derhalve van zijn zitplaats naar 'de microfoon moe ten begeven. Dit zal veel tijd kosten, terwijl het heen en weer geloop in de in toch al beperkte ruimte bezwaarlijk is en de vergadering een rommelig verloop zal geven. Bovendien zal bij de micro foon nog een lessenaar geplaatst moeten worden, waardoor het middenpad vrij wel geblokkeerd raakt. Ook voor het Col- lege is in deze uitvoering slechts één Jongedames met belangstelling voor klassieke muziek microfoon beschikbaar, welke op de ta- voorkeur enige repertoire-kennis, kunnen solliciteren bij. fel voor de Voorzitter geprojecteerd is. - -■ Als derhalve een van de Wethouders wil spreken, zal deze microfoon van het ene eind van de tafel naar het andere gescho- ven moeten worden. Het eerste voorstel ondervangt de hier- Gevraagd: boven genoemde bezwaren geheel. In de ze uitvoering worden op de tafel van het College drie microfoons geplaatst, zo dat vandaar zonder belemmering ge sproken kan worden. De twaalf overige kunnen zodanig worden geplaatst, dat ook de leden zonder veel moeite vanaf de hun vertrouwde zitplaats kunnen spre ken. Het storende heen en weer geloop nze geheel vernieuwde platenafdeling is plaats voor VERKOOPSTER GRAMMOFOONPLATEN radiomonteur aankomend radiomonteur Begrafenissen Crematies en Transporten J. VISSER NASSALLAAN 68 TELEFOON 267678 DAG EN NACHT DIRECTE HULP BIJ OVERLIJDEN Gelegenheid tot opbaren ta de ROUWKAMER. Nassau laan 68 raagt voor haar bestelwagens, die door heel Nederland rijden liefst in het bezit van rijbewijs B/C/E FIRMA JOHS. DE KUFPER ZN., BUITENHAVENWEG 98, SCHIEDAM. TEL. (010) 26 92 34. t op haar fabriek te 25 enige vacant voor hen die middelgroot bedrijf. voor opleiding in het gas- en zuurstot vulstation. Behoorlijk loon met pre mies, gratificatie, 6 pet. vakantietoeslag en vergoedingregeling bedrijfskleding Mogelijkheid tot opneming in het pen sioenfonds. Alle inlichtingen worden u gaarne persoonlijk, schriftelijk of telefonisch verstrekt door de be drijfsleiding tel. 15.05.44 of 15.07.39.

De Havenloods | 1966 | | pagina 8