Dan Oscar Peterson at Stratford Scholieren grepen hun kans! Feliciano, de gelukkige Tenor Hierarchy iMexico Dave Garrick A1 gehoord van Lambert, Hendricks en Bavan DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1966 ZWARTE SCHIJVEN PARADE MarijkZonntvtlA Natuurlijk kent u deze LP van het Oscar Peterson Trio at the Stratford Shakespearean Festival (Verve 711039). Een plaat van de eerste tot de laatste groeve met muziek die tintelt. Een Peterson op zijn best en een „Oscar" waar dig in nummers als: Falling in love with you, How about you, Swinging on a star, Noreen's Noc turne, Gypsy in my soul, How high the moon en Love you madly. Als u deze plaat niet kent dan het vol gende: de samenstelling Oscar Pe terson, Herb Ellis gitaar! en Ray Brown bas, maar wat voor één(!) geven u de garantie van een stuk muziek dat op dit terrein moeilijk geëvenaard zal worden. Een Oscar die volkomen „in" meehikt op de achtergrond, opvoering van de spanning op de bas tot bijna de climax en dan opnieuw tot -een hoogtepunt, met nog net even die paar accoorden waarop het publiek (live opname) al minutenlang wacht om tot een weldadige ova tie over te kunnen gaan. Wij ko men woorden tekort om die voel bare spanning, dit raffinement op de gitaar van Herb, de briljante piano van Oscar en een van subtiel tot bonkend geluid uitgroeiende bas van Ray te beschrijven. Mis schien heeft uw platenhandelaar deze wondermooie LP nog in voor raad, maar dat valt te betwijfelen omdat de vraag het aanbod bijna overtreft. Dat is logisch want de liefhebbers van Oscar Peterson zijn wel wat gewend, maar de combinatie die Verve ons hier schenkt mag op z'n minst uniek genoemd worden. David Garrick werd geboren als Phi lip Darrel Core in Liverpool op 12 sep tember 1945. Hij is de jongste uit een gezin van vier en begon op 9-jarige leef tijd al in het openbaar te zingen. Da vid was toen een groot aatjhanger van de klassieke zangkunst. Van school af, was hij vast van plan om een loopbaan als zanger te beginnen maar dat lukte niet zo geweldig. Hij werd toen maar manager van een beatgroep, The Dions een jaar hield hij dat vol. De groep had echter weinig jaar was hij erin geslaagd enkele be langrijke kontakten te leggen zodat hij een paar keer kon optreden in The Ca vern (waar ook The Beatles hun car rière begonnen zijn) en nog een andere club in Liverpool The Blue Angel. In laatstgenoemde club werd hij offi cieel ontdekt zoals dat heet door Robert Wace en Gren/ville Collins, manager van The Kinks. Zij waren zo onder de indruk dat ze een proefophame maak ten en die naar de Engelse grammo- f oonplatenmaatschappij Pye brachten. Een dag later tekende David Garrick zijn eerste platenkontrakt. In mei 1965 kwam de eerste plaat van David uit. Hij heette „Go" maar was een complete flop. Daarna volgde nog o.a. „One Little Smile" (zijn eerste klei ne succes) en toen was het dus raak met „Lady Jane", eerst in Engeland waar het nummer op de hitparade be landde en daarna in Nederland. Aart Maat (15 jaar), St. Annalandstraat 56, Rotter dam. Klas 2 Hervormde Ulo Charlois Het plaatje dat ik ontving is van Nana Mouskouri en The Athenians met „Griekenland" en „Kom naar Korfoe". Het plaatje is wel goed, maar haar uitspraak is niet helemaal feilloos. Het laatstgenoemde nummer is wel het meest onverstaanbaar, ondanks dit kan ik het plaatje wel waarderen. De begeleiding, vooral bij het eerste nummer vind ik goed en de zang van Nana is een beetje als die van Anneke Grönloh. Het is een rustig plaatje, maar het had m.i. meer tot zijn recht gekomen als het in het Grieks gezongen was. (Fontana tf 261562). Marian Smit (16 jaar), I.usthofstraat 75 b, Rotter dam. Klas 3c van het RK MMS „Stella Matutina". Ik ontving een plaatje van deze voor mij nog onbe kende groep, met „One track mind" en „I must be doing something right" van The. Knickerbockers (London HL 10035). Ik vind laatstgenoemde wel de beste. Het steinmenspel van deze jongens komt hierop duidelijk naar voren en is geweldig. Ook de muziek is niet te druk, hoewel de gitaren misschien iets zach ter zouden kunnen. „One track mind" doet wat rom- Voor de liefhebber: Havin'a ball at The Village Gate. (RCA Victor LPM 2891) in New York City is The Village Gate, een club waarvan artiesten zeg gen dat het er zo prettig werken is dat publiek niet nodig is want er is altijd nog het applaus van de vakkundige kel ners en barkeepers. Zij zijn de mensen die duizenden keren geconfronteerd wer den met topprestaties en weten dus hun weetje. Mocht u na het eerste nummer daarom denken dat alleen het personeel klapt, na het tweede nummer is dat be slist iedereen. Het is misschien een moeilijk te beluisteren zang die Lambert, Hendricks en Bavan u schenken, mis schien moet u het woordje zang zelfs doorspekken met cabaret, tongkunst, muzikale fantasie en vocale prestaties op het zeer zware pad van de Instru mentale jazz klassieken. Soms mono toon, soms erg gewild, maar als het u zo gaat als ons dan blijft u luisteren en zet steeds weer opnieuw op. Hier is een stel zangkunstenaars twee man nen en een meisje aan bod, dat pre cies weet wat zij willen en dat niet af kerig is van moeilijke (voor zang), com ponisten als Count Basie (Jumpin' at the Woodside), Benny Carter (Meetin' Time) en het It's Sand, Man van Ed Lewis. In een fantastisch goede begelei ding van The Gildo Mahones Trio met Gildo Mahones piano, George Tucker, bas, Jimmie Smith drums, en gastarties- ten als Thad Jones, cornet en hoorn met Booker Ervin op de tenorsax. Ja, het is een feest daar in dat weekend dat L, H B in Art D'Lugoff's Village Gate in het kleurrijke Greenwich Village op treden. Horen we nog kreten van ver bijstering uit het publiek om de zeer eigen interpretatie van Henry Mancini's en Johny Mercer's „Days of Wine and Roses", dan gaan die verloren in de ovatie van een veel groter publiek dat waardering en bewondering heeft voor het perfecte vakmanschap en sound- timing". Dat u net zoveel plezier mag beleven als de artiesten en wij van dit grootse bal (cabaret)! Don Byas - Coleman Hawkins - CHU Berry - Flip Philips - Ben Webster - Fraflkwess „Tenor Hierarchy". Surrender Dear - Bod. and Soul - Sleep - Dedication - Wess Point - On The Sunnyslde Of The Street - I Can't Believe That You're In Love With Me - Candy - Some Other Spring. Vogue (NT 40024. Daar staan we even stil bij al die grote namen van mannen die weten wat tenor is, bij gróte componisten die de serie „Commodore Jazz Classics" van Vogue eer aan doen. Juichende, zwoel zwevende, huilende en swingende tenorsax een hele LP lang zonder te vervelen! Met medewerking van arties ten als: Roy Eldridge, Sid Catlett, Ar tie Shapiro, Teddy Wilson, Slem Stewart en Al Casey. Een goede greep op net moeilijke terrein van de plaat die uit samenstellingen wordt opgebouwd. Bijeengezochte diamanten met eenzelf de karaat, maar een steeds weer wis- de Blue Grass banjo en mandoline; brengt de typische Latin America muziek naast o.a. de bossa nova. Kort nadat hij als kind van Puerto Rico naar Amerika verhuisde leerde hij accordeon spelen. Op zijn zevende jaar had hij daar balen van en schaf te een gitaar aan. De gitaar is nu zijn instrument en zal het oók wel blijven. Hij studeert dagelijks en is daarbij zo gelukkig over een flexibele stem te kunnen beschikken die hem in staat stelt zijn vele (muzikaal verantwoor de) ongerijmdheden op de gitaar met de stem te volgen. LSP 3358 The voice and guitar of José Feliciano. Hi-Heel Sneakers Mule Skinner Blues Dos Cruces Duelin' Banjo I Got a Woman Manha de Carnaval Walk Right In Since I Met You Baby Son de la Lorna Don 't Think Twice. It's All Right Flight of the Bumble Bee Chinita. selende glinstering. iMexico! van Mariachi Miguel Dias en zijn Mexicaanse trompetten, gitaren, violen, harpen en stemmen is wel een heel ander geluid in deze serie. We wil len echter niet nalaten ook deze zeer aparte muziek weer eens te introduce- iMEXICO Mariachi Miguel Dias, Juan Colorado, Cocula, El guaco, El tirador, Las trompetas del diablo, Las Copeto- nas, Alma Lianera, El Gusto, Yo Ven- do Unos Ojos, Las Campanitas, La Cu- caracha, La Adelita, AFSD 5957. Levenslust, blijheid genuanceerd door de bekende juichkreten op deze in Mexico opgenomen LP. Mexicaanse mu ziek die voor een groot -deel geparen teerd is op de pre-Spaanse periode. De aztekencultuur zit in deze muziek op gesloten. Dwingend en fel ritmisch met uit elke streek van Mexico weer een an dere kenmerkende invloed. Luister naar deze warm kloppende, soms fel opzwe pende muziek, die niet alleen cultuur maar ook karakter bezit. José Feliciano (vertaald: de geluk kige) heeft zijn zeer aparte, veelzijdige stijl al voor onze televisie laten be wonderen. Wat duidelijk gemaakt kon worden in een te korte uitzending wordt nadrukkelijk, en gelukkig ook iets laniger, onderstreept door zijn prestaties op zijn eerste LP: The voice and guitar of José Feliciano (RCA Victor). Geen stijl lijkt onmogelijk voor hem. Hij is thuis met de folksong, rhythm and blues, ballades, jazz en de Spaanse stijl met een zelfbewustheid die men deze twintigjarige (blinde) musicus niet zou aanzien. José bewijst met dit album dat het mogelijk is dat een enkel artiest in staat is op zeer uitgebreid muzikaal terrein te werken zonder vervelend te worden. Hij maakt een zwoele blues naast de rock: zingt in zeven verschillende ta len. inclusief het Jiddisch, geeft een fantastische imitatie op de gitaar van het geheel voor mij zeker niet overtuigend, terwijl „On est heureux" mij nogal zoetsappig in de oren klinkt. Misschien een echt plaatje voor de liefhebbers: ikzelf hoor liever iets anders. Marijke Zonneveld (17 jaar), Claes de Vrieselaan 22b, Rotterdam. Klas 4a van de Maria Regina Ulo. Mij is mijn mening gevraagd over „I put' a spell on you" en !,Iechyd-Da" door The Alan Price Set (Decca f 12367). Dit plaatje heeft lange tijd in de top 40 ge staan en de voorkant vind ik erg goed. De andere kant vind ik minder goed, niet slecht, maar ik hou niet van instrumentale nummers. Al met al vind ik dat deze ex-Animal een meesterlijke plaat heeft gemaakt. Luc Everwijn (14 jaar), Boezemlaan 4b, Rotterdam. Klas 2a van de Petrus Canisius Stichting (geen gek kenhuis schrijft Luc!) afd. Ulo. Ik heb een plaat van Willy Alberti „Nessuno mi puo Giudicare" en „Yo soy Aquel" «Philips jf 333529) ontvangen. Ik vind het in èèn woord waardeloos. Mis schien is hij in zijn genre wel goed, maar hij ligt mij absoluut niet. De violen maken de plaat nog zoeter. Ik hoop dat ik nog iemand kan vinden die deze plaat wil kopen, want ik hou 'm in geen geval zelf. melig aan, de begeleiding is echter goed. Een plaat voor de top 40! Janine Stevens (13 jaarl, Ruys de Berenbroucklaan 12, Schiedam. Klas 1 d Gemeente Lyceum Vlaardin- gen. Elpee van het jaar „Paint it, black" en „Long, long While'' van de Rolling Stones (Decca f12395). Het is jammer dat het eerste nummer zo afgedraaid is door o.a de radio. Desondanks toch een leuk nummer met goede drum. Misschien zal het daardoor komen dat ik de andere kant leuker vind. Het is melodieus en mij ligt dat plotselinge veranderen van ritme wel. De gitaarsolo hierin is redelijk. Al met al een leuke plaat. Ria Noordegraaf (15 jaar), Singel 122, Schiedam. Klas 3 gb, Groen van Prlnsterer Lyceum. Het plaatje dat ik kreeg om te bespreken was „Le Cinema", met op de andere kant „On est heureux", gezongen door Sheila (Philips 328 059). Het begin van „Le Cinema" is wel aardig, maar de rest van dit nummer gaat verloren in de lange uit halen van Sheila en het getokkel van de snaarinstru menten. Ondanks het pittige stemgeluid van Sheila is

De Havenloods | 1966 | | pagina 9