Uit het foto-album van de Niéuw Amsterdam mmm 1 mmm. - Wy DE HAVENLOODS DONDERDAG 15 SEPTEMBER SC c; De „Grand Hall" van' de Nieuw-Amsterdam, in 1938 in de oorspronkelijke staat (ontwerp van architect Wijdeveld). De salon is sedertdien totaal ge wijzigd. Het plafond bevindt zich thans in de foyer van de Schouwburg. Een ogenblik, dat niemand die er bij was ooit zal vergeten! Op 10 april 1946 keerde de Nieuw- Amsterdam voor het eerst na de oorlog, terug naar Rotterdam. In de vroege morgen bewoog het schip, zich langzaam over de Nieuwe Wa terweg naar de Wilhelminakade. Degenen, die het tpgemoetgevaren waren, zagen het bij Vlaar- dis^gen ineens opdagen tegen een achtergrond van donkere wolken. Op dat ogenblik brak in tern de zon door de wolken.' In Rotterdam wachtte de Nieuw Amsterdam een uitbundige ontvangst. Aan boord bevonden zich repatrian ten uit Indië. Toen het in dé oorlog troepentransportschip was geworden, t luxe meubelen en versieringen uit het schip weggenomen; in stonden standees. Prins Charles Hugo en zijn drie zusters op de Nieuw-Amsterdam, als passagiers, een aantal jaren geleden. Deze foto werd nog nimmer gepubliceerd. In de bijna dertig jaren, dat het stoomschip Nieuw-Am- sterdam een sieraad van de oceaan is, zyn er tienduizen den foto's aan boord ge maakt; door de fotopers, door de boordfotografen en door de passagiers. Hoeveel pagina's een foto-album, waarin ze allemaal opgenomen waren, zou moeten tellen, weten wij niet. In ieder geval zou men alleen al om die kieken te bekijken, vele uren nodig hebben Misschien wordt er nog wel eens een fotoboek uitgegeven over de geschiedenis van het schip. Voor een ieder, die op welke wijze ook kennis gemaakt heeft met het schip, zou het een aardige herinnering zijn! Op deze pagina tonen wij een heel kleine selectie uit de her gen foto's, die zich in de archie ven bevinden; platen, die om verschillende redenen tot de merkwaardigste behoren. J. v. R. JÜ MÉöI Vijfentwintig jaar geleden werd de Griekse koninklijke familie gedoopt. De fa milie, o.w. de huidige koning Cohstantijn, zijn ouders en zuster Sophie, reisden in de zomer van 1941 met de Nieuw-Amsterdam van Suez naar Durban. Deze foto werd gemaakt tijdens de gebruikelijke pdoop" by het passeren van de evenaar. Onder: Deze Amerikaan nam zijn hele gezin mee aan boord voor een overtocht. Het was de grootste fa milie, 'die ooit met de Nieuw-Am- sterdam reisde! Tijdens de oorlog vervoerde de Nieuw-Amsterdam duizen den geallieerde militairen. De fotó toont het schip, op het punt staande uit Halifax te vertrekken met 800 Canade zen. Links: Minister-President Colijn, tijdens de proefvaart van de Nieuw-Amsterdam ge kiekt. Onder: Wijlen Clark Gable en gezin tijdens een persconfe rentie op de Nieuw-Amster dam, een der vele filmsterren die met het schip reisden. M/;:"

De Havenloods | 1966 | | pagina 11