Amsterdamse fotograaf verzamelt al vijf jaar Parijs brengt de A en I-lijn Rokken boven de knie Sleutelringen-rage in Frankrijk ™°«ram vooi jJabO VIEUX Reorganisatie bij Katholiek Maatschappelijk Centrum VRIJMOED ,Camelbag9 Verhuisfirma jubileert HAVENLOOD DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 9 frankrijk is door een verwonderlijke verzamelvirus aangestoken. Twee miljoen Fransen hebben zich in korte tijd met graagte overgegeven •an de „copocléphilie" het verzamelen van sleutelringen, evenknie van onze (inmiddels al wel uitgewoede) speldjesrage. De Franse sleutelringenfabrikanten zijn de „copocléphiles" hoogst dankbaar Zij hebben hun boeken over 1965 met snel kloppende harten afgesloten. Want in dat jaar verkochten zij tezamen maar liefst 300 miljoen sleutelringen, tegen 10 a 12 miljoen in andere jaren. Copocléphile ook voor een nog niet besmette Fransman een vreemdsoortig woord, in geen enkel woordenboek na te •laan, gevormd door wat bijeengegrepen lettergrepen. En ontleding lijkt niet over bodig, dus: „co" is afkomstig van „col lection" (verzameling), „poclé" van „porte-clefs" (sleutelring) en „phile" van ..pbllie" (Grieks voor vriend van). De Parijzenaars onder de „copocléphi- les' komen elke zondag vijfhonderd man sterk naar hun ruilbeurzen in het gloed nieuwe radio- en televisiepaleis aan de Avenue Kennedy. En 's maandags kun nen zij beurzen in een bar in de rue Cau- martin, waarvan de eigenaar een collec tie van dertienduizend ringen bezit. Lan delijk hebben de verzamelaars zich ver enigd in de „copocléclub", zij hebben hurt eigen maandblad met een oplage van tweehonderdduizend stuks en van zelfsprekend hun Miss Porte-Clefs: een negentienjarig zangeresje dat wel wat publiciteit kan gebruiken om de weg naar platenroem te openen en daarom ijverig vijfhonderd sleutelringen bijeen heeft gegaard. MISTER SLEUTELRING Lang voor de sleutelringenrage Frank rijk overspoelde, was de 38-jarige Am sterdamse fotograaf Lodewijk Manuel al bezig. Het resultaat van vijf jaar trouw verzamelen hangt in speciale kasten in zün slaapkamer: ruim twaalfhonderd blinkend gepoetste en zorgvuldig blank- gelaVte sleutelringen. keurig gerang schikt en met plastic tegen stof be schermd een verzameling om door een ringetje te halen. De heer Manuel: „Ik geloof wel dat ik samen met een vriend, de eerste in Nederland was die sleutelringen ging sparen. Daarvoor verzamelde ik biergla zen, maar die zijn allemaal eender en nemen zoveel plaats in. Gelijk met m'n vriend kreeg ik wat sleutelringen ca deau, ik vond ze leuk, hing ze ergens op, keek onwillekeurig uit naar andere, ruil de er eens wat en bemerkte plotseling dat mijn verzameldrift zich niet meer op de bierglazen maar uitsluitend op de sleutelringen concentreerde. Toen kreeg ik er steeds meer gein in. De clou van deze liefhebberij is hoe aan de sleutelringen te komen. Het hebben is wel aardig, maar het bemachtigen is veel leuker. Dat is voor mij gewoon een leuke sport geworden". Hoe heeft hij de grootste collectie van Nederland bijeen gekregen? „Ik schreef lukraak naar allerlei fir ma's, vraag ze nu nog aan automobilis ten, aan mensen bij wie ik thuis kom, en ook weieens aan iemand die er in de tram gedachtenloos mee staat te spelen gewoon bietsen dus, maar dat vind ik niet erg, daar ben ik erg gemakke lijk in geworden, hoor! En als ik met vakantie in het buitenland ben, stappen mijn vrouw en ik naar fabrieken en kan toren. Daar is wat moed voor nodig, maar het loont wel. Soms wórdt me zelfs 1 I Wat soliditeit en heerlijke warmte betreft, gaat er toch niets boven eigengebreide kle ding... maar dan moet de wol van prima kwaliteit zijn. En als U normaal 1.98 of meer betaalt voor zo'n bol fraaie sportwol, dan kunt U zichzelf en Uw gezin méér luxe kleding veroorloven als U die bol nu koopt, per 100 gram voor nog géén een gulden dertig. Sterke sportwol, In een geluk kige combinatie van wollen en synthetische vezels (meer slijt- vist), 4-draads, dus lekker vlot uitbreiend, in magnifieke kleuren. Vrijdag en zaterdag, verkopen wij deze warme en toch slijt vaste sportwol, 4-draads, In de kleuren wit, rood, bleu, marine, grijs, anthraciet en mosgroen, Gein tel. of schrift, best. Amsterdamse fotograaf Lodewijk Manuel met een vaandel vol sleutel ringen een klein gedeelte van zijn twaalfhonderd exemplaren gevraagd liet gastenboek te tekenen". Maar het schrijven van brieven naar de industrie is niet meer je dat. VERKNOEID „De speldjesrage heeft dat verknoeid. De maatschappijen worden het beu. Nu schrijf ik niet meer lukraak, maar alleen naar zaken waarvan ik zeker weet dat zij sleutelringen hebben. En dan vraag ik of ik ze kan kopen, want ik wil er best geld voor geven. Voor antwoord sluit ik steeds een postzegel in. Als ik geen antwoord krijg, probeer ik het gewoon opnieuw. De Air France liet tot driemaal toe niets van zich ho ren. Toen heb ik in een vierde brief Sleutelringen van velerlei firma's, in Nederland nog een exclusief verza melobject, in Frankrijk verzameld door twee miljoen liefhebbers. geschreven dat ik van een Franse maatschappij toch wel meer hoffelijk heid had verwacht. Een paar dagen later had ik een ring van hen in huis. Met het schrijven van brieven heeft de heer Manuel overigens slechts een tien de deel van zijn collectie bijeen gekre gen. De andere elfhonderd heeft hij met „bietsen" en ruilen bemachtigd. „Ik heb zelfs met een verzamelaar in Amerika geruild. Die had het consulaat in Amsterdam om adressen van liefheb bers gevraagd. Maar hij heeft het con tact onverwachts verbroken. Ik ben er nog voor zeker twintig ringen mee in gestonken. Overigens wordt de mogelijk heid tot ruilen steeds groter, want er zijn steeds meer Nederlanders die er liefhebberij in krijgen". MASSASPEL Verwacht hij dat de Franse rage naar Nederland zal overwaaien? „Ik hoop van niet. Want dan krijg je hier ook dat massaspul, het goedkope montage goed: een plastiek houdertje met steeds een andere merknaam. Dan gaat het precies als met de speldjes: je krijgt een heieboel rommel en dan is -- ----r mij de lol al af'. dan r „Ik weet het niet. Het is moeilijk iets dat je met moeite en plezier bij elkaar hebt gekregen, zo maar weg te doen. Misschien kan ik me specialiseren in, bijvoorbeeld, ringen van luchtvaartmaat schappijen. Daar heb ik er al vijftig De heer Manuel is een trouwe bezoe ker van overal in het land gehouden ruilbeurzen. „Sommigen lachen me uit. Wat moet zo'n grote vent nou met sleutelringen? denken ze. Anderen vragen me recht op de man wat ik er nu aan vind en som migen zeggen me ronduit: „Hé, ik wist niet dat er nog zoveel in zat". „Als de fabrikanten er lucht van krij gen dat sleutelringen ook een steeds ge wilder object voor verzamelaars worden, zullen zij ze wel in grote massa's gaan aanmaken. En dan is het gauw afgelo pen. Maar voorlopig blijf ik er normaal mee bezig. Ik heb er nu dus ruim twaalf honderd, maar de markt heb ik nog lang niet leeggemolken. Slot woord van sleutelringenspaarder Lodewijk Manuel aan de trap van zijn étagewoning in de Amsterdamse Mauve straat: „Och... ieder mens moet z'n liefheb berij hebben hè! Enne.... ik hou me aan bevolen voor sleutelringen!" DICK DIJS. Het bestuur van het Katholiek Maat schappelijk Centrum Rotterdam begint per 1 oktober met de nieuwe opzet van het maatschappelijk werk in de distric ten Centrum-West en Noord. Het bestuur is van mening dat eén doelmatige uit voering van het maatschappelijk werk in Rotterdam onder meer vereist centra lisatie van beroepskrachten in teams on der leiding van een leidinggevend maat schappelijk werker. Het huisvestingspro bleem heeft lange tijd realisering van deze plannen tegengehouden. Mochten er ook in de andere wijken van Rotterdam geschikte huisvestingsmogelijkheden ge vonden worden dan zal ook daar tot dis trictsvorming worden overgegaan. Het team werkzaam ten behoeve van het district Centrum-West is gehuisvest op het adres Heemraadssingel 134, tele foon 231557-255272 en van maandag t.m. vrijdag bereikbaar van 8.30 tot 17.30 uur. Dit district omvat de volgende pa rochies: H. Albertus Magnus, H. Anto- nius Abt, H. Dominicus, H. Elisabeth, H. Hart van Jezus, H. Jozef, H. H. Lau- rentius en Ignatius, H. Nicolaas, H. Petrus, H. Willibrordus. Het team zal geleid en gerepresenteerd worden door mej. J. W. de Korte. De teamleden zullen ieder afzonderlijk als representant fungeren en contactper soon zijn t.b.v. een of meerdere paro chies, t.w.: dhr. W. P. H. Adema - H. Jozef, Mej. C. E. J. van Dijck - H. Wil librordus, Mej. C. M. van der Pluym - H. Dominicus, H. H. Laurentius en Igna tius, Mej. M. R. A. H. Roovers - H. Nico laas, Mej. T. M. Schlaman - H. Petrus, Mej. A. Th. M. IJland - H. Albertus Magnus, H. Elisabeth. Mej. P. Wijne - H. Antonius Abt, H. Hart van Jezus. Op het districtsbureau zal van maan dag t.m. vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur en van 18.00 tot 19.00 spreekuur worden ge houden. Bovendien zal er spreekuur worden gehouden op maandag van 9.00 tot 10.00 uur en op woensdag van 18.00 tot 19.00 uur op de adressen: van Vollen- hovenstraat 5, Zweedsestraat 110. Het team, werkzaam ten behoeve van District Noord, is gehuisvest op het adres Noordsingel 106, telefoon 240909 - 241040 en is van maandag t.m. vrijdag bereikbaar van 8.30 tot 17.30 uur. Dit district omvat de parochies: H. H. An tonius en Rosalia, H. Familie, H. Hilde- gardis, H. Rozenkrans. Dit team zal geleid en gerepresenteerd worden door dei heer F. W. Etman. Te vens zal de heer Etman als contactper soon fungeren t.b.v. de parochie van de H. H. Antonius en Rosalia. Als represen tant van het team en als contactpersoon zal optreden ten behoeve van de paro chie van H. Familie - mej. M. Tordoir, H. Hildegardis - Mej. M. S. van Dijk, H. Rozenkrans - mej. CMC Hoogeboom.. Op het districtsbureau zal van maan dag t.m. vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur en op maandag, woensdag en vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur spreekuur wor den gehouden. Eerste Vensterdienst Op 18 september zal de eerste Ven sterdienst van dit seizoen worden gehou den, in 't Venster, Gouvernestraat 129. Ds. W. R. van der Zee, Jeugdpredikant van de Hervormde Gemeente gaat in deze dienst voor. De yensterdiehsten zijn voor mensen van 18 tot 30 jaar en be ginnen (op de derde zondag van elke maand om half elf. Als U straks voor de overvolle toonbanken met heerlijk wol len pullovers zult staan... dan vraagt U zich af hoe het mogelijk Is, dat deze jumpers die stuk voor stuk in de serie van 13.95 thuishoren aangeboden worden voor nog géén negen gulden. En toch is het een feit,, want U kiest deze wollen pullovers uit... de grote vraag van dit seizoen, in modieuze kleuren. Wollen pullovers met col, met de vlotte aangebreide boordjes, in een prachtige kwaliteit. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze wollen pullovers met col, in alle courante maten en in vele kleuren, o.a. mosterd, Géén te), of schrift, best. Binnenkort zal een nieuwe rage in Nederland doordringen, een rage die in Stockholm is be- gonnen en die nu ook in Londen, Rome en Parijs welig tiert. De oorzaak van deze opwinding is een gooi-en-smijt-tas, de „camel- j 'f bag", waar alles in kan, en die ■j dank zij de sterke en toch soe- pele leersoort en de stevige stik- seis jaren meegaat. Op de Le- derwarenbeurs Utrechtis deze vol-prop-tas imèt slot en twèe aparte vakjes) in ons land ge- introduceerd. Behalve in camel j wordt deze noviteit ook gebracht in de kleuren cognac rood, groen, 'f wit, beige en zwart. in de oorlog begonnen De Verhuis- en Transportfirma J. van Nimwegen bestond dezer dagen 25 jaar. Op zichzelf nog geen feit om te vermei den, maar de firma hield ter gelegenheid van het heuglijk feit een rijtocht door de stad met fraai versierde wagens, waar op men trachtte uit te beelden hoe de geschiedenis van de firma was geweest. In zoverre is de geschiedenis een bij zondere, dat men is begonnen in de oor log, in 1941. Met een bakfiets. En oók meer dan dat. Desondanks heeft de heer Van Nimwegen zijn zaak op kunnen werken en reeds tijdens de oorlog, was hij zover dat er een oud, bouwvallig vrachtwagentje kon worden ingescha keld. Momenteel telt het wagenpark 5 wagens. Drie echte, grote verhuiswagens en nog twee bestelwagens voor het klei ne werk. Of 4 1 i s b v Steelband in „Spes" De Antilliaanse Steelband Orchester treedt zondag 18 september op in Spes aan de Dordtsestraatweg 25 voor de leden van de Old Fanclub. Tevens zal optreden de Rhythm Blues Group „Just Us". De avond begint om acht uur. Een bijzonder mooi voorbeeld van de kuitlange mantels van ontwerper Marc Bohan van het huis Dior. De wollen mantel is een beetje Russisch. De mantel wordt gesloten met twee rijen knopen in militaire stijl. Een forse lederen ceintuur benadrukt dit nog. De wollen mantel is voorzien van bontmouwen, wat een bijzonder apart én slankmakend effect heeft. Op het hoofd de bij Dior vee\, getoonde baret. Bij deze mantel worden lange suède laarzen gedragen. De Paryse couturiers mogen het dan onderling niet eens zyn over het aantal centimeters: de rokken zyn in elk geval kort. Het zat er ge zien de collecties dit voorjaar eigenlijk dik in. Tal van ontwerpers hadden toen de schaar al drastisch in de zoom gezet en de wat meer behoudende groep volgde schoorvoetend met rokken die tot op de knie schijf vielen. Nu is het algemene beeld in Parijs een rok die even boven de knie eindigt. De mannequins lieten in Parijs dus nogal wat been zien, al verschilde men per salon wel van mening over de vraag hoeveel been dat den wel moest zijn. Jac ques Esterel en Louis Feraud toonden a! dan niet bij yeah-yeah-muziek crea ties die men rustig bij de mini-look in kan delen. Pierre Cardin toonde ook zeer korte rokken en hij werd daarbij gesteund door ontwerper Yves Saint Laurent, die zo'n zeven cm. boven de knie ook stof vol doende vindt. Kort dus, maar géén mini. Zijn grote rivaal Marc Bohan van het huis Dior daarentegen deed het, zoals de meesten in Parijs voorzichtiger. Bij hem kwamen de zomen dus even boven de knie. Mocht dit de vrouw wat frisjes in de oren klinken: Parijs heeft daarentegen in verscheidene collecties lange mantels getoond die tot de kuit reiken. Het huis Dior zorgde vooral voor dit warme nieuwtje. Mare Bohan bracht veel van dergelijke overigens toch wel fraaie mantels in collectie. De lange rokken bij mantels zag men ook tussen de „traditionele" bij onder meer Jean Patou en Yves Saint Laurent. Zelfs bij Balenciaga waren er enkele, al heeft deze befaamde ontwerper niet met zijn collega's mee geshowd voor de pers. Inkopers meenden echter dat nu de grote Balanciaga de lange mantel heeft geïntroduceerd dit nog wel eens een mo denieuwtje kon zijn dat door zal zetten. Geen korte rok Balenciaga heelt ook niet meegedaan aan de korte rokken-rage. Bij hem be dekten de creaties de knie. Dat geldt ook voor de collectie van Coco Chanel. Deze ontwerpster verraste overigens eenieder door haar bekende pakjes met boorsels plotseling drastisch te wijzigen. In plaats van jasjes zonder knopen bracht zij jasjes met knoopsluitingen én kragen. Zij garneerde ook met bont, zo als veel in Parijs. Bovendien maakte zij haar jasjes langer en die met bont wa ren gegarneerd extra lang. Bont is erg populair in Parijs. Er wer den veel bontmantels getoond, maar ook werd er veel met bont en ook met veren gegarneerd. Een prijzige mode dus maar tot troost: Konijnenbon', is niet zó razend duur en helemaal „in". Mare Bohan van Dior voorzag zelfs lange mantels van bontmouwen, wat bijzonder grappig en nogal rijk staat. Deze mantels waren overigens van mi litaire stijl met epauletten op de schou ders en soms koperen knopen en een vrij brede lederen ceintuur. Yves Saint Lau rent bracht maar meteen mantels die he lemaal van leder vervaardigd waren. Lekker duur in deze tijd nu het leder toch al schaars is! Laarzen Geheel in militaire stijl werden bij de lange mantels nogal eens laarzen ge dragen. Laarzen zag men eigenlijk in al le afmetingen in Parijs. Pierre Cardin, die zijn collectie had geïnspireerd op de ruimtevaart liet lage laarsjes dragen bij „ruimte-creaties" die bestonden uit truien met nogal diep uitgesneden arms gaten. De rokken van de dames waren daar bij tonvormig, de heren-mannequins droe gen nauwsluitende pantolons. Overigens werden bij dit „ruimtekostuum" helmen gedragen. Ze bedekten soms maar met een het hele gezicht op ogen en neus na zodat de mannequin door een soort .raamloos" venstertje kon kijken. Naast al deze toekomst-muziek bracht Pierre Cardin echter ook een serie japonnen en pakjes die de mode-minnende vrouw wel licht zeer mooi zal vinden. Enkele uitzonderingen daargelaten heeft Parijs overigens vrij eensgezind de I en de A- lijn gebracht. De A-lijn werd ook wel de trompetlijn genoemd omdat de creaties smal zijn in de schou der en naar beneden langzaam uitlopen. Bij sommige ontwerpers begint de wijdte vdn mantels en japónnen onder de arm (Patou bijvoorbeeld) en bij Yves Saint Laurent en Cardin op de heup. Met de geometrie is het nu echt wel afgelopen al deed Pierre Cardin origine le dingen met stofuitsnijdingen die ons nog een tikkeltje aan de geometrische stijl doen denken. Maar voor de rest Is het allemaal veel minder star zijn de lij nen soepeler en het algemene beeld vrou welijker. Ceinturen zijn er weer veel, soms zelfs zeer breed. De Givenchy, een zeer toon aangevend ontwerper, bracht niet één model zonder ceintuur en gaf de vrouw meteen haar natuurlijke taille terug. De verhoogde taille werd eihter eveneens veel gezien en soms was de taille ook op heuphoogte. Spijkerkoppen Een heel fraai pakje van ontwerper Pierre Cardin dat toch wel laat zien dat de korte rok echt niet lelijk hoeft te zijn. Grappig is de stofuit snij ding op het voorpand, iets wat bij Cardin veel te zien was, evenals de opstaanae kraag die nogal wijd van de hals staat. Het pakje is van witte wollen gabardine. De „ruimtehelm" past won derlijk goed bij dit geheel al zullen we daar niet aan willen 1 Yves Saint Laurent bracht na Mon driaan thans Picasso ai sprak men ook wel van „pop-japonnen". In elk geval waren sommige van zijn creaties ver vaardigd van stoffen waarop een reuze been stond afgebeeld of rode lippen of goivende strepen met. als variatie een maan of een hart. De man die destijds nogal aandacht trok door het gebruik van pompoenen ge bruikte nu spijkerkoppen als garnering op mantels, op tailleurs en japonnen. Hij bezaaide er zelfs helmen mee die hij overigens zo uu en dan laat dragen bij namiddagen:«2mbles. Iets voor u me vrouw, met een helm op theevisite? Het kan best, want Parijs had er heus hele leuke voorbeelden van. Het haar mag behalve kort daarbij ook lang gedra gen worden (waar halen die vrouwen die niets voor een pruik voelen zo gauw al dat haar vandaan??). Sommige ontwerpers vonden een page kopje charmant (Mare Bohan) maar Cas tillo bijvoorbeeld liet zijn mannequins met veel vlechtjes paraderen. Op de vlechtjes, het pagekopje of de paarde- staart overdag de baret (Dior) en ook wel het hoofddoekje (eveneens Dior) en daarnaast de helm dus. Ter geruststel ling: een gewone hoed mag ook me vrouw, al zien er veel wel wat helmach tig ,uiiü Alice in Wonderland Voor de avond zijn linten en haarspel den „in". Wel bij romantisch lange lok ken waarbii de pruik of extra paarde- staart wellicht dan toch noodzakelijk wordt. Bij Yves Saint Laurent en Coco Chanel waren van sommige mannequins de haren gekapt in Alice-in-Wonderland- stijl. Er hoort sprookjesachtige kledij bij want voor de avond is Parijs eensge zind: Veel zilver, veel geschitter en veel lovertjes. Avondjaponnen, lang zowel als kort zijn een en al geschitter en geflon ker, maar wel eenvoudig van lijn. Yves Saint Laurent bracht avondjaponnen in Renaissance-stijl met lange mouwen die in een punt lopen en met gordels op mid deleeuwse manier en bastikt met flonke rende steentjes. Bij Dior liepen cocktailjaponnen aan de zoom vaak in een punt en deze asym metrische zomen zag men ook bij cock tailjaponnen van Pierre Cardin die snoe zige japonnetjes toonde met opstaand kraagje maar met blote fKhouders. Veel zilver (van top tot teen) voor 's avonds, heel veel kleur voor overdag. Het is een bijzonder zonnige mode waar op de couturiers ons tracteren. Heel veel felle kleuren: rood. groen, geel en oranje met het veel getoonde violet er bij maken op blauw na de regenboog dan ook helemaal compleet.' Voor wie het iets minder bont wil: bruin, wit en zwart. Voor wie het nóg bonter wil: Van violet tot en met oran je wordt het allemaal ook nog eens ge combineerd. Mogelijkheden genoeg dus en wat die (hele) korte rokken betreft: Mevrouw het went wel. STEFFIE STOKVIS

De Havenloods | 1966 | | pagina 13