De Jong's machinefabriek trok in nieuw pand Dreigt veer hengelaars parten te gaan spelen Het snoekseizoen komt met de herfstwinden Wethoudersportefeuilles zijn nu verdeeld Bouwaktiviteiten in Schiedam NTTB zonder bestuur „Wijkagent" komt weer terug m HUUR '*''45 PIANO'S HUUR - DE HAVENLOODS DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 i/JX)EN zaterdag 7 mei, na een bewogen week de verhuizing achter de rug was, hebben we de poorten van ons^bedrijf open gezet voor ons personeel dit te komen bezichtigen. We hadden van de opening een •inclele gebeurtenis kunnen maken, maar we hebben daaraan niet de voorkeur gegeven, al hebben we ais gevolg daarvan mogelijk de kwinkslagen welke de Commissaris der Koningin weet te geven, moeten missen." Zo ongeveer stelde de heer A. de Jong, directeur der A. de Jong N.V. Scheeps werf en Machinefabriek Schiedam-Vlaardingen de feiten, toen hij een wel- de gasten die nu gekomen waren, om het nieuwe bedrijf aan de Westfrankelandsedijk in ogenschouw te nemen. Na de drukte der verhuizing en na de vakanties, was er nu zoiets van een „open huis" voor de relaties van de N.V. En dat bleken er heel wat te zijn! conditioning anderzijds. De 1 De uitnodiging vermelde daartoe ken nismaking met de activiteiten van de afdeling „de Jong Stromingstechniek", maar kon worden uitgebreid tot het hele bedrijf, dat zowel scheepsbouw, aircondi tioning als vele andere afdelingen omvat. Dl zijn welkomstwoord gaf de heer De Jong eerst een korte uiteenzetting om trent -de ontwikkeling van dit „van vader op zoon"-bedrijf, dat in Vlaardingen zijn oorsprong heeft. Reeds in de vorige eeuw en eigenlijk al voor de eerste we reldoorlog hield men zich daar bezig met de bouw van zeilloggers ter lengte van 24 meter, gevolgd door stoomloggers. Men heeft tijdens die eerste oorlog ook wel granaten gemaakt, doch in 1937 be gon een nieuwe fase in de ontwikkeling van het bedrijf, toen men zich vooral op stookinstallaties voor ketels in stoom schepen ging toeleggen. Ook „te land" werd deze activiteit ont wikkeld en na de oorlog sterk uitgebreid. De komst van het aardgas bracht weer een heel nieuwe fase in het bedrijfspa- troon en men stelde zich ook geheel in op het leveren van allerlei gasstook-in- stallaties. Ten dienste van raffinaderijen werden leveranties gedaan over vrij wel heel de wereld. Portugal, Brazilië, Italii enz. Door de komst van het aard gas wijzigde de brandstofvoorziening zich ten dienste van de energie-opwekking volkomen en sinds 1959 wordt dit nu in de praktijk aangewend. Een onstuimige groei heeft de afdeling V.-V. elementen. Naarmate de gebouwen groter worden, is kunstmatige ventilatie een noodzaak. Deze worden dan ook ge bruikt in kantoren, scholen, hotels, zie kenhuizen en ook op schepen. D« eenvoud wn de installatie maakt ook toepassing van de V.-V. elementen in woonhuizen mogelijk, indien een hoger standaard van comfort wordt gewenst dan met de gebruikelijke installaties het geval is. In dit element wordt de ventila tielucht met een ondertemperatuur toe gevoerd. Deze ventilatielucht wordt via een geluiddempend meopreen-rubber uit- blaasmonden waarvan men de richting kan wijzigen, uitgeblazen. Deze uitgeblazen lucht mengt zich dan met de door injectie aangezogen ver- treklucht en dit mengsel kan naar keuze door of langs de ingebouwde naverwar- mer worden gestuurd. Het is mogelijk om ln elk vertrek de verwarming afzon derlijk te regelen. Dan is er de zgn. Airo- solve Filter welke een uitstekende reini ging ran de ventilatielucht bewerkstel ligt. Aandere bedrijfstakken zijn die der luchtverwarming enerzijds en de air- Dit Is het exterieur. - toepassing luchtkoeling en -verversing vindt steeds ruimer plaats in welk verband de heer De Jong melding maakte van een opdracht welke werd ontvangen tot aan brengen van deze installaties in het 20 verdiepingen tellend, hoogste Rijkskan toorgebouw te Den Haag. Zoals de heer De Jong constateerde, Is vooral de stooktechniek in de laatste ja ren aanzienlijk gewijzigd. Daar is b.v. h industrieel gaststoken, dat zoveel voorde len biedt boven olie- of kolenstoken. Er zijn veel minder schadelijke gassen: geen roet- en ook geen vervuilingsprobleme. Door De Jong zijn boorveld-ketels met aardgas-stookinstallatie met een capa- cieit van 1500 m3 per uur geleverd. Er zijn handbediende installaties, halfauto- matische- en volautomatische. Onder oc trooi vallen de olie of gas gestookte lucht verwarmers in capaciteiten van 50.000 - 300.000 kcal/h, welke in een groot aan tal Nederlandse, doch ook buitenlandse bedrijven zijn geplaatst. Dan Is er de afdeling, welke zich specialiseert in het vervaardigen van branders, zowel voor gas als olie als brandstof. Ook tal van turbineschepen zijn met deze branders uitgerust. De „airconditioning" geeft tal van mo gelijkheden en op dit modernste terrein der verwarming en luchtregeling, is het ls de toepassing van eenvoudige monta- geramen, fundatiebalken montagelijsten. Voor de voorbehandeling van lucht, b.v. volgens het systeem der V.-V. elementen wordt gebruik gemaakt Van een luchtbe handelingstoestel, waarvan de compo nenten als bouwpakket worden geleverd. De grondgedachte hierbij is, met behulp van verschillende gestandaardiseerde, componenten elke gewenste combinatie mogelijk te maken, zonder gebruik te moeten maken van dure en speciale uit voeringen. Deze verschillende compo nenten laten zich gemakkelijk monteren in een bouwkundige ruimte, die geen en kele speciale voorziening nodig maakt. De luchtbehandelingstoestellen worden opgebouwd uit verschillende elementen. waarvan de afmetingen 600 x 600 mm. in doorsnede zijn. Het is dus duidelijk, dat bij het installeren van deze luchtbehan deling veel tijd wordt bespaard. Zo heeft dit bedrijf, dat in Vlaardingen met de bouw van de eerste loggers be gon de tijd wel op de voet weten te vol gen en zich daaraan volkomen aangepast. Hierdoor was het ook noodzakelijk, dat uitbreidingen moesten plaats vinden, toen men in Vlaardingen steeds meer in het nauw kwam. In Schiedam waar Nu de zomer allengs verdwijnt, Is voor veel hengelaars het visseizoen voor bij. Het zijn de mooiweer-vissers die van hun sport en tevens van de vrije na tuur hebben genoten. De meeste van hen die regelmatig de vijvers hebben bevist, zijn ook dit jaar niet teleurgesteld ge worden. Menig mooi visje is er opge haald, waaronder veel karper, die zoals het een goed sportvisser betaamt, weer in het water werd teruggezet. Wij mogen dus rustig stellen, dat het bestuur van de 'hengelsportvereniging Schiedam en Omstreken hier een stukje viswater heeft weten te creëren dat een waar dorado genoemd mag worden. De vraag is maar of dit alles behou den zal blijven. De veenlaag in dit deel van Schiedam waar de visvijvers liggen, dreigt de vissers parten te gaan spelen. Volgens experts is de veenlaag hier een vijftien meter dik en steeds in beweging. Dit vindt zijn oorzaak door de druk van het zand, dat voor hét bouwrijp maken van grond en het aanleggen van wegen, straten en dijklichamen, in enorme hoe veelheden wordt gestort. Deze druk stuwt het veen opwaarts en gel te maken. Dit z< overheid er voor te zorgen dat de hen gelaars op Schiedams grondgebied hun sport kunnen blijven beoefenen. Als een gezonde besteding van vrije tijd staat de hengelsport zelfs bij de regering in hoog aanzien. In ieder geval telt een gewaar- droog. Ook stroomt er nog steeds water door de Poldervaart maar niettemin moeten de belangen van de Schiedamse hengelsport hierbij nauwkeurig in het oog worden gehouden. i de vijvers. Het uitbaggeren hiervan Drengt bijna onoverkomelijke bezwaren met zich mee. Het zou ook weinig ef fect sorteren, daar elke gegraven put in dit veen binnen de kortst mogelijke tijd weer zou dichtvloeien. De tijd'zal leren wat er gaat gebeuren. Met dit alles voor ogen is het nuttig eens nader te bezien of het niet zonde is de gehele Poldervaart te dempen. Het is nog wel zo ver niet, want de precai re positie van rijksschatkist zal ook dit voorgenomen werk wel even naar de achtergrond dringen. Men vraagt zich in hengelaarskringen af, of de mogelijkheid zou kunen bestaan het gedeelte tussen Blauwe Brug en Schie af te dammen en van de Poldervaart zo een lange sin- reeds een helling voor bouw en reparatie van coasters was ingericht, vonden enor me uitbreidingen plaats. Er werden fa briekshallen gebouwd, de modernste kan toren en tekenkamers ingericht, zodat nu het Schiedamse bedrijf een oppervlakte van 100.000 vierkante meter beslaat. Onnodig te zeggen, dat in die gebou wen de moderne principes van verwar ming en luchtverversing zijn toegepast, we hebben in de diverse gebouwen dan ook een temperatuur aangetroffen, wel ke ideaal kan worden geheten. De werkruimten in de kantoren zijn prettig, geluiddempend en ruim. Ook de diverse tekenkamers geven alle moge lijkheden om rustig te kunnen werken. In de werkplaatsen is gezorgd voor een royale opstelling van de diverse mari nes enz. Er is geen opeenhoping meer van mensen en machines, zoals steeds meer het geval was in het oude bedrijf. In 1964 werd de eerste paal geslagen voor deze bedrijfsuitbreiding waar reeds steigers en dokken voor schepen aanwe- waren. Nu zijn er vier hallen o.a van 80 x 68 meter. Er is een speciale leer school, welke dezer dagen van start gaat. De techniek der luchtbehandeling, elektrotechnische apparaturen, luchtka- nalen, koelers, luchtbehandelingstoestel- Jen, stookinstallaties die in bewerking zijn, vindt men in verscjillende afdelin gen opgesteld. Schiedam is hiermee niet alleen een belangrijk bedrijf rijker geworden, doch ook één, dat tot de modernste wat in richting en produktiè kan worden gere kend. Cursus EHBO De Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken te Schiedam deelt mede, dat de nieuwe cursus ter opleiding voor het Eenheids-diploma zal aanvangen, voor beginners op maandagavond 3 oktober a.s. van 7.30 tot 9.30 uur. Deze cursus wordt gehouden in gebouw Westmolen straat 26, hoek Westvest. De cursus voor gediplomeerden zal eveneens aanvangen in de eerste week van oktober, maar hiervan krijgen de leden nader bericht. Aanmeldingen voor de nieuwe cursus kunnen geschieden bij: Mevr E E. Kockx-v. Gerven Lange Singelstraa't 25, bij onze voorzitter de heer C. J. van Reede, Hargsingel 39 en bij het secre tariaat. Vlaardingerdijk 335a (liefst schriftelijk). Inschrijvingen van H.H. werkgevers voor leden van hun personeel worden gaarne ingewacht. Scholieren krijgen museumlessen Vanwege het Stedelijk Museum Schie dam zal in het komende seizoen aan scholieren in een drietal lessen een en ander worden verteld omtrent de verza melingen die aanwezig zijn. Er zullen enkele rondleidingen plaats vinden wat ook mogelijk zal zijn voor. verenigingen enz. Er is thans meer ruimte beschik baar gekomen, zodat een eigen collectie kan worden ingericht. Dit betreft o.m. werk van leerlingen der inrichtingen van onderwijs vanaf het zesde jaar GLO. Speciaal het educatieve werk zal aan dacht ontvangen en zo zal een cursus worden georganiseerd om met behulp van verf, hout, klei enz. iets tot stand te brengen. Deze cursus wordt iedere veer tien dagen gegeven op woensdagavond met een maximum aantal deelnemers. Waarschijnlijk zal de cursus in okto ber aanvangen. Voorts worden er tal van lezingen en concerten georganiseerd door de Vereni ging vrienden van het Stedelijk Mu- TVe eerste windstoten van de laatste rJ dagen en wat vallende bladeren zijn de onmiskenbare voortekenen dat de herfst voor de deur staat. Dit brengt een nieuw facet in de hengelsport want juist in de herfst, als de wind over het water giert, is het tijd om de snoek te benaderen. Heer Esox Lucius, de kille doder van het zoete water, zal juist bij een ruig weertje het felst het aasvisje besprin gen. Over het waarom zijn verschillen de meningen gevormd. Bij stil weer heeft de slimmerik gauw dam de taken onderling als volgt deeld: De burgemeester: Bescherming Be volking, brandweer, Gemeente-archief, gemeentewerken, industrie- en bedrijfs vestiging, perszaken, politie. Wethouder van financiën en personeels zaken: mr. P. van Bochove; financiën, Door het gemeentebestuur van Schie dam zijn in de afgelopen maand de vol gende bouwvergunningen verstrekt: 1. J. P. Baans, tot de bouw van 'n mot- hok, een centrale verwarmingsruimte en een aan de voorzijde open loods op een terrein achter de industriehal aan de Plesmanstraat 54. 2. Directeur van de Gemeentelijke Wo- ningdienst, tot de bouw van 549 z.g. Ele- mentumwoningen (5 hoogbouwflats in 9 woonlagen) op een terrein in Groenoord- noord. De bouwvergunning met toepas sing van artikel 20 der Wederopbouw wet werd goedgekeurd door Gedep. Sta ten der provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 13 juli 1966 GS no. 807. 3. Mr. S. de Waard te 's-Gravenhage, tot verbouwing van de panden Voltastr. 9b, 11b, 15 en 19b, omvattende het ma ken van een douchecel in elk van de wo ningen. 4. L. de Bruijn, tot verbouwing van het pand Polderweg 218, omvattende het wij zigen van de indeling van de begane grondverdieping, het maken van een douchecel, het maken van een dakkapel in de achtergevel en het aanbrengen van ferote ramen in de voor- en zijgevel. 5. Gebrs. Beumer, automobiel- en ga ragebedrijf, tot afwijking van het bouw plan tot het vergroten van de verdieping van het pand Nieuwe Haven 7, met een magazijn- en verkoopruimte. 6. Mevr. E. C. J. van Harmelen-Meers- seman, tot verbouwing van het pand Ger- rit Verboonstraat 23, omvattende het ma ken van toiletten in de gang naast het pand, het verwijderen van het bestaande toolet en het wijzigen van de toegang tot het café. 7. A. Nooteboom, fabriek van Weg transportmiddelen NV, tot verbouwing van de fabriek aan de Strickledeweg 23, omvattende het vergroten van de noor delijk gelegen fabriekshal. 8. Bestuur van de cricket- en football- vereniging Hermes DVS, tot afwijking gemeentebelastingen, Havendienst Mark wezen, personeelszaken, vervoers-, rei- nigings- en ontsmettingsdienst. Wethouder voor de woningdienst en de technische bedrijven: mr. M. J. M. v. Kinderen; Stedelijk Museum, technische bedrijven, woningdienst. Wethouder van sociale zaken en volks gezondheid: M. Eijkenaar; algemeen handelsentrepót, geneeskundige- en ge- zondsheidsdienst, huisvesting, openbaar slachthuis, sociale zaken, ziekenhuis. Wethouder van onderwijs en culture le zaken: mr. G. D. de Graaf; culturele zaken, jeugdzaken, onderwijs, openbk- re leeszaal en bibliotheek, sportzaken. Bij verhindering van de burgemeester zullen de wethouders in onderstaande vol gorde als loco-burgemeester fungeren: mr. P. van Bochove, mr. M.J.M. van Kinderen, mw. G. D. de Graaf, M. Ey- kenaar. „Harga". 9. Fa. 1 5. van Dorp, tot verbouwing van het pand Hoogstraat 111, omvattende het wijzigen van de indeling van het pand en het veranderen van de voorgevel. 10. G. M. C. van Hassel, ot verbou wing van het winkelpand Dam 52, om vattende het veranderen van de voorge vel en het dichtmetselen van enkele deuropeningen. 11. S. Timmermans, tot verbouwing van het pand Middelharnissestraat 27, omvattende het veranderen van de voor gevel. 12. NV Branderij en Gistfabriek Hol- landia II, tot de bouw van 2 bedrijfswo- Sinds verleden week verkeert de afde ling Rotterdam van de NTTB in een ernstige bestuurscrisis. Op de toen ge houden ledenvergadering is geen nieuw snoek, bestuur gekomen en zo is de afdeling Rotterdam van de Nederlandse Tafel Tennis Bond een stuurloos schip gewor den. Gelukkig heeft het bondsbestuur in de heer H. van Doorn een man gevon den die bereid is als contactman op te treden en de zaken voorlopig waar te nemen. De heren N. Bolleboom, D. van Os, en H. Degreef hebben zich inmiddels voor een functie beschikbaar gesteld. Het rommelt en gist allang, in en rond om het bestuur van de afdeling en in die afdeling zelf. Misschien daarom had het bondsbestuur de heer Gubbi Sr. de opdracht gegeven een nieuw bestuur voor de afdeling te vormen. De heer Gubbi heeft deze opdracht terug gege ven. Misschien wel met de bedoeling dat enkele personen uit het vorig jaar weggestemde bestuur door de ledenver gadering, bij het ontbreken van andere kandidaten, wel weer gekozen zou wor den. Daarmee zoudert zij dan zijn gere habiliteerd. Dit is niet gebeurd met het rolg dat, met het nieuwe, seizoen voor deur, de afdeling Rotterdam nog zon der bestuur is. Dit is allemaal bijzonder onplezierig, temeer daar er in de afdeling Rotter dam tal van mensen schuilen die uiter mate geschikt zijn een functie- in het bestuur op te nemen. Hopenlijk vindt de i heer van Doorn naast de drie aanwezi ge kandidaten nog zes lieden, die geza menlijk en eendrachtig, zonder persoon lijke rancune gevoelens achter de groe ne tafel gaan zitten tot heil van de afde ling Rotterdam van de NTTB. De klok weer vele jaren terugdraaien- - de, zal de Schiedamse politie een oude koers in nieuwe „montering" van de vroegere „wijkagent" weer gaan instel- len. Acht politiemannen worden momen- teel getraind voor een speciale taak ten dienste van bepaalde rayons, waarin zij J dienst zullen gaan doen. Zij zijn vaak woonachtig in dat rayon, dus min of meer bekend met de situatie in deze omgeving. Uiteraard is hun taak in de eerste plaats politieel, doch daarnaast is het de bedoeling, dat zij ook een vertrou- wenspositie in hun rayon verkrijgen, om indien nodig, ook adviserend en bemid delend té kunnen optreden. Het is ongetwijfeld een goede gedach te om het voetspoor van de zo vaak be zongen „wijkagent" weer te gaan vol gen: uiteraard is het de vraag of in de moderne samenleving zijn figuur nog zal passen. Dat zal de praktijk dan wel leren. Van betekenis kan in elk geval zijn. dat ieder stadsrayon een politieman krijgt, die bijzonderlijk de belangen van dit rayon gaat behartigen en aandacht besteden aan speciale problemen welke daar bestaan. Het personeelsprobleem heeft zich nogal sterk doen gelden om aan het plan uitvoering te geven, doch thans hoopt de leiding van het Schiedamse po litiecorps acht man voor de speciale dienst beschikbaar te kunnen stellen, en zullen binnenkort hun taak aanvangen. Postkantoor ook zaterdags open Het Schiedamse postkantoor zal mgE ingang van 17 september op zaterdafe morgen van 8.30 tot 11.30 uur voor hefe publiek geopend zijn. L- Weliswaar is het kantoor dan voor aTZ ie spoedzaken geopend, doch het is zeejL. gewenst dit zoveel mogelijk te beperken*" dit ook in verband met het gebrek aanC personeel. De mogelijkheid Destaat, dSC in de toekomst voor déze zaterdag-ibehan^* deling een extra recht zal worden geheJV ven. Wat de verhuizing van het postkaren toor betreft, zeer waarschijnlijk zal dez,££ plaatsvinden gedurende een weekeipcöS tussen 1 en 14 oktober. in de gaten dat hij vanaf de walkant wordt belaagd. Verscholen tussen het groen en vaak vlak onder de wal ligt hij op de loer om een argeloze voorn te ver rassen. Hierbij staat hij op de grond en tuurt met zijn naar boven gerichte ogen naar hetgeen zich in zijn omgeving af speelt. Die loerende ogen zien heus wel de hengel dus blijft hij liever in zijn schuilhoek. Als felle windvlagen echter het water opjagen is ook voor de snoek het kijk- venster naar de vaste wal vertroebeld waarvan de hengelaar dan kan profite- In het voorjaar en gedurende de eer ste zomermaanden hoeft de snoék zich weinig in te spannen om aan de kost te komen. Sloten, vaarten en plassen weme len dan van het jonge broed en hieraan kan hij zich dik eten. Eenmaal wat uit de kluiten gewassen weet de jonge vis al gauw waar het gevaar vandaan komfen dan wordt het voor de snoek weer tijd om met overleg te werk te gaan. Al verslindt een snoek heel wat witvis hij heeft ook zijn nut. Als opruimer van zieke en decadente vis helpt hij de sport vissers een handje bij het gezond houden van de visstand. Het komt voor dat een ziekte de visstand dreigt te decimeren. In het betrokken perceel wordt dan een partij zware snoek uitgezet met als ge volg dat de aangetaste vissen in de ma gen van deze snoeken terecht komen. Veelal worden deze snoeken dan zelf het slachtoffer en sterven. Voor de vergunninghouders voor het viswater van de Hengelsportvereniging Schiedam en Omstreken begint het snoekseizoen op 1 oktober a.s. Gezien wat in de vijvers van het Prinses Biea- trixpark de laatste jaren aan pootsnoek is uitgezet en wat de broodvisser hier aan volwassen snoek losliet, zijn de vangkansen voor hef komende seizoen vast niet gering. Of er werkelijk die monsters huizen waarover de schrijvers van streekromans zo graag gewagen valt te betwijfelen. Geen snoeken met koppen als varken? en muilen waarin een jonge hond gemakkelijk kan ver dwijnen. Wel snoeken van een meter lengte, altijd nog knullen wa&r een sportvisser de handen vol aan heeft om hem in het schepnet te krijgen. Op de foto een hengelaar jaagt op een WurliTzer met rechf van koop OJÏ m v.o. Z.9 ■p.mnd. zondereerste storting Demonstraties Van de modellen 1967 te Rotterdam dagelijks van 19—4 uur door onze Wurlitzerorganist Joop Walvis Bij aanschaffing v«n een oigel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT. Enorme sortering "••••■••••luunn»! Prijzen vanaf 675.- met recht van koop f? v.a. A%#ap.mnd. zondereerste storting Letwel: hoge inruilwaarde voor Uw oude PIANO of ORGEL. Vraag folders en inlichtin gen over de nieuwe serie 1967. bij de Wurlitzer- importeur: Fa. J.van Urk we0 Westersingel 42-44 R'dam tel.(0+0)1350 25 ninge de Jravenlandseweg hoek Delflandseweg. 13. A. L. J. Kunze, tot de bouw van van een bungalow met garage op een terrein aan de Warande. 14. NV Werf Gusto v.h. Fa. A. F. Smul ders tot het uitbreiden van de kopersla gerij op het terrein aan de Maasdijk 5. „Groene golf" werkt al bevredigend De eerste resultaten van de „groene golf" over de Burgemeester van Haaren- laan zijn bevredigend. Langzamerhand beginnen de autobestuurders te besef fen, dat het geen enkele zin heeft om na verspringen van het rode stoplicht, weg te stuiven, omdat zij dan toch weer door het volgende rode licht worden opgevan gen. Slechts bij een snelheid van ruim 40 km., kan men ongestoord de gehele Van Haarenlaan af rijden. Overigens wordt nagegaan of het mogelijk is die snelheid wat op te voeren, omdat de maximum snelheid 50 km is, en dus 40 km. „bene den de maat" blijft.

De Havenloods | 1966 | | pagina 6