LONDEN EN PARIJS BODEN VEEL NIEUWS De automobilist als melk-koe Bij alle nieuwe modellen: nadruk op veiligheid FORD IS BEZIG MET ELECTRISCHE AUTO 78 automerken op de a.s. RAI Gehoord in de garage Peugeot introduceerde in Parijs deze fraaie uitvoering op basis van de 204 11111111 j J3E HAVENLOODS DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 Op de Londen.se automobieltentoonstelling, die deze week de deuren sluit, heeft men opnieuw kunnen ervarende fa brikanten zien niet alleen in glanzende carrosserieën en stoere motoren, maar ook in de veiligheidsvoorzieningen een be langrijk verkoopargument. Het is een tendens, die ook al op de deze maand in Parijs gehouden internationale autosalon viel te signaleren. Ook daar werd door de fabrikanten op de stands geen auto besproken, zonder dat al in de eerste minuut het woord veiligheid viel. Het spreekt vanzelf, dat In Lon den hei accent lag op de Britse auto-industrie. Geen wonder dus, dat hier de nieuwe Ford Cortina in première ging. Juist als het Duit se „broertje", de Ford Taurius, kreeg ook de Engelse Ford een nieuw jasje. Bovendien ligt er on der de kap een nieuwe 1300 cc mo tor van 58,5 SAE PK met een vijf maal gelagerde krukas. Het is de bedoeling, dat de wagen ook wordt geleverd met een anderfhalve liter motor. De nieuwe carrosserie heeft ge bogen zijruiten en portieren en biedt meer ruimte dan de huidige Cortina. De benzinetank is ver groot en kan nu 45 liter bevatten. Opvallend is, dat het luchtverver- sings-systeem is verbeterd. Dit is een ontwikkeling, die we dit sei zoen bij veel nieuwe modellen te genkomen. Het schijnt, dat de fa brikanten plotseling (toevallig?) hebben besloten: kom, laten we de automobilisten eens wat meer fris se lucht gtven. Enfin, het is een prettige ontwikkeling, die boven dien in het belang is van de vei ligheid, want beslagen raampjes zijn, zoals bekend, levensgevaar lijk. Verder nieuws op de pondense tentoonstelling kwam van Hill- man. Als opvolger van de Hillman Super Minx verschijnt er nu een „Hunter" op het toneel. De wagen heeft een moderne carrosserie met een korte achterkant. Onder de motorkap ligt een 1725 cc motor. Het interieur zdet er goed afge werkt uit. De wagen, die overi gens ook op de Parij se Salon al werd getoond, heeft een topsnel- snelheid van 145 kilometer per uur. Slaapzittingen zijn standaard. Vei ligheidsvoorzieningen: sloten, die de deur vasthouden bij een botsing, kindersloten op de achterdeuren, een bekleed dashboard, een ver zonken stuurwiel, verzonken scha kelaars, veiligheidsranden op de wielvelgen. De luchtverversingsin stallatie ververst achterin elke hal ve minuut de lucht, zo delen de constructeurs mee. en daarmee volgen ze dan de al eerder in dit artikel gesignaleerde algemene tendens. In ons land zal de wagen onge veer 10 mille gaan kosten. Zoals bekend, hebben Chrysler en Roo- tes (Humber, Hillman, Sunbeam en Singer) op personenwagenge- bied de krachten gebundeld en voor Nederland betekent dit, dat de Rootes personenwagens in de toekomst door Chrysler Benelux N V. worden gedistribueerd. Triumph pronkt in Londen met de nieuwe zes-cilinder Spitfire, de GT 6. De wagen heeft een opge voerde 2-liter motor, die '95 pk le vert. Het interieur is zeer luxueus: het dashboard is uitgevoerd in walnotehout. Het stuur is verstel baar en grote aandacht is besteed aan de geluiddemping in de wa gen Als acceleratietijden wordt opgegeven: van 0 tot 80 kilometer in 7.8 seconden en van 0 tot 96 km per uur in 11 seconden. De top ligt in de buurt van de 190 ki lometer per uur. Bezitters van een Imp konden kennismaken met de IMP Sport (herkenbaar aan gleuven in het Dit ls de nieuwe Cadillac „El Dorado", die onlangs door General Motors is onthuld Ford heeft aangekondigd, hel volgend voorjaar tevoorschijn te komen met het proto-type van een elektrische auto. Het zal een stads wagen worden, geschikt voor twee volwassenen en twee kinderen. De nieuwe batterij, die voor de nodig» energie zorgt, ligt plat op de bo demplaat en de elektromotor be vindt zich achter de voorzittingen. Nieuw is dit initiatief beslist niet: al vanaf de begintijd van de auto was het iedereen duidelijk dat de geruisloze, hygiënische elektromo tor eigenlijk 'n veel betere kracht bron was voor auto's dan de la waaierige en stinkende benzine motor, die bovendien maar een nuttig rendement had van nog geen dertig procent. Nietteminde explosie-motor kreeg zijn kans en de electromotor voor auto's ver dween op de achtergrond. Maar nu wordt de elektrische auto plotseling weer actueel. En het is niét onwaarschijnlijk, dat het euvel van de luchtvervuiling Hierbij een rol heeft gespeeld. Bij Ford heeft men een accu ontwik keld, die naar men zegt vijf tien maal meer energie levert dan de normale lood-zuur accu. Het hart 'van deze accu bestaat uit door Ford ontwikkelde kristalach tige keramiek, dat voor een groot deel is samengesteld uit alumi- ni' rn-oxyde. Het materiaal wordt gebruikt als poreuze elektrolyt in een electrochemische cel, die, ge bruik makende van lichte, gereed verkrijgbare reactie-stoffen, dienst kan deen als een veel elektrische energie bevattende accu. De Ford natrium-zwavel accu gebruikt vloeibaar natrium en vloeibare zwavel, die gescheiden zijn door een ionen geleidend kera misch materiaal. De accu werkt met hoge temperaturen (250300 graden Celsius), waardoor alle reactiestoffen en produkten vloei baar blijven. Voor de automobilist is dit een interessante ontwikkeling. Eep tijd lang had het er alle schijn van, dat de grote autofabrieken Weinig heil zagen in elektrische auto's en hun hoop hadden gevestigd op de brandstofcel, die de energie direct omzet. Maar bij Ford zegt men, dat men wel met deze brandstof cellen heeft geëxperimenteerd, maar dat zij in de huidige staat te omvangrijk, té zwaar en te duur zijn. Daarom is men doorgegaan met de ontwikkeling van de nieu we natrium-zwavel accu. die veel belovende kansen schijnt te bieden. motordeksel en emiblemen op deu ren en motorkap), die dank zij een opgevoerde motor in minder dan 18 seconden van 0 tot 96 km per uur (60 mijl) accelereert en een top haalt van 145 kilometer per uur (bij de gewone Imp 128 km per uur). Op de Parijse Salon was het vooral de Peugeot-fabriek, die met nieuws kwam. Een nieuwe Coupé en een nieuwe Cabriolet, geba seerd op het 204-model. Leuke mo derne modellen Audi introduceer de daar de Super-Audi met een 90 pk motor, die een topsnelheid haalt van 165 k'ilometer per uur en Gene ral Motors introduceerde er de Ca- maro, een sportieve Chevrolet, die is bedoeld om de succesvolle Ford Mustang mee te gaan beconcurre ren. Traditiegetrouw kreeg men hier de gelegenheid om de nieuwe Amerikanen te zien, ook die mo dellen. die niet in ons land worden geïmporteerd. Ford pronkte er met de Cougar, een sportieve Mer cury voor de mensen die nog Juist iets méér willen dan een gewone Mustang te bieden heeft en Chrys ler liet er de nieuwe carrosserieën zien van de Plymouth Valiant en de Dodge Dart. Ook hier weer: het veiligheidsaspect. Alle model len kregen nieuwe, schokwerend» stuurkolommen en een nieuw, dub bel uitgevoerd hydraulisch reim- systeem. Een andere verbetering is het naar vier zijden licht uitstralend waarschuwingssysteem. Als dit wordt ingeschakeld, gaan zowel de parkeerlichteir als de achterlichten van de auto aan beide kanten knip peren. Verdere veiligheidsvoorzie ningen bij de Chryslers opgevul de dashboards, wielen met velgen, die bij een klapband het afdraaien van de band beletten, anti-spiegel dashboard en verzonken instru menten. Een interessant detail op de Pa rijse autosalon was voorts de aan wezigheid van een nieuwe experi mentele Vauxhall, de XVR en een opgevoerde Rally Kadett. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat General Mo+ors een steeds sterker belang stelling begint te krijgen voor de sportieve wageps. Overigens was het grootste automobielconcern ter wereld in Parijs ook aanwezig met een splinternieuwe Cadillac, de „El Dorado", met als opvallend detail een hoekige, weinig beschei den neus en voorwielaandrijving. Natuurlijk geeft ook DAF op de ze internationale auto-ontmoeting acte de présence. De nieuwe DAF 44 personenwagen trekt overal gro te belangstelling, mede dankzij de eenvoudige „automatische versnel lingsbak", waarvoor nog steeds e bestaat. Op de komende RAI-tentoonstel- ling van donderdag 16 tot en met zondag 26 februari in het RAI-ge- bouw in Amsterdam zullen in to taal 78 automerken uit 11 landen aanwezig zijn. De oppervlakte van de tentoonstelling wordt groter: nok de Noord- en Oosthal worden gebruikt voor de auto-stands. Alle automobilisten in een monster-brein Op het ogenblik worden er be sprekingen gevoerd om te komen tot één groot monster-brein, waar in alle gegevens over de automo bilist. samen kunnen worden opge borgen. De eerste stap is al gezet: bij Financiën staat een computer, waarin al onze kentekenbewijzen zijn opgeborgen. Als de fotografi sche dienst, die in volkswagens over onze wegen zwermt, met de buit van' vele duizenden wagens per dag thuiskomt, controleert de computer in een oogwenk, of al die mensen ook inderdaad hun we genbelasting hebben betaald. De camera's zijn scherp tot een af stand van veertig meter. Ook bij nacht kan worden gefotografeerd: dan werkt men met een zeer snel le (niet-verblindende) blitz. Alleen bij mist zijn de fotografen mach teloos. Dan kan de wegenbelasting ontduiker zich met de meeste kan® op succes op de weg begeven, als hij daan in de potdichte mist, dan tenminste nog interesse in heeft Het is de bedoeling dat het „monster-brein" ook de ande re gegevens in het achterhoofd krijgt, zoals o.a. feiten over de verzekering van de auto. Audi bouwt nu naast het gewone model ook i i nog snellere „90". Het voorstel van de regering, om de benzineaccijns met nóg eens vier cent per liter te verho gen, heeft bij vele automobilisten het gevoel gewekt, nog meer dan voorheen als melkkoe van de fis cus te moeten fungeren. Nu al be taalt de automobilist bij de pomp op elke liter benzine die er in zijn tank verdwijnt maar liefst circa 33 cent belasting en dadelijk zal dat nog meer gaan worden. De Bovag besloot, dat alle automobi listen dat nu maar eens goed móesten weten en verspreidde on langs grote aanplakbiljetten onder de leden met een voor een groot deel bedekte gulden en de tekst: dit deel van uw benziaegulden gaat naar de belasting. Het is wellicht nuttig er hier even op te wijzen, dat zestig pro cent van de auto's die er in Neder land rijden toebehoren aan mensen Uit de lagere inkomens-groepen. De redenering, dat „die rijke automo bilist" dat gemakkelijk kan beta len, gaat dus zeker niet op. Tallo ze mensen moeten met de auto hun brood verdienen en het klinkt voor automobilisten, die hun wagen zien als een stuk werktuig, weinig overtuigend, dat zij nu naast de voorgenomen verhoging van de benzine-acCijns boven dien nog eens een verhoging van de wegenbelasting op hun brood krijgen. Om te bepalen, hoeveel de „ver hoging van de opcenten" voor uw wagen gaat bedragen, moet u uit gaan van het gewicht van de auto. Tot een gewicht van 700 kilo is een bedrag van 48 gulden per jaar ver schuldigd. Daarna gaat het tarief met 8 gulden per honderd kilo om hoog. Voor een Volkswagen 1200 van 745 kilo wordt dus berekend 56 gulden- Daar komt dan bij een bijdrage aan het Rijkswegenfonds van 65 procent en dadelijk nog ei fis dat bedrag. Nu betaalt men dus voor die wagen 56 gulden plus 36,40, is f 92,40. Straks wordt dat dus na de verhoging van de „opcenten" f 56 plus f 36.40 plus /nog eens f36,40, is samen f 128,80. Het maximum van het opeenten- bedrag was vroeger f 75. In de toe komst wordt dat f200. Voor een paar wagens hebben we hier de „verhoging" uitgered kend. Merk Was Wordt Austin Seven 79.20 ƒ114.40 BMW 1800 ƒ132.— ƒ184.— Citroën Ami 79.20 110.40 DAF 750 92.40 ƒ128.80 Fiat 500 79.20 ƒ110.40 Opel Kadett 92.40 ƒ128.80 Renault 10 ƒ105.60 ƒ147.— Volvo 544 ƒ132.— ƒ184 Uitgaande van de wetenschap, dat de gemiddelde Nederlandse automobilist gemiddeld 18)000 kilo meter per jaar rijdt, betekent de nieuwe maatregel dat die gemid delde automobilist circa honderd gulden per jaar méér kwijt is aan zijn auto dan voorheen. Die ge middelde Nederlandse automobi list is intussen ook nog niet ver geten. dat het vorig jaar de om zetbelasting op auto's drastisch werd verhoogd, een maatregel, waarvan hij eveneens de dupe werd. Zoals gezegd: het autorijden is voor velen een noodzaak- Ofwel, om het dagelijks brood te verdie nen, ofwel om het eigen gezin voor verstikking in onze opgepak te steden te behoeden dopr buiten nog wat recreatie te zoeken. Het is de vraag, of het geen tijd wordt dat we hier in Nederland de auto als normaal ding gaan accepteren, inplaats van het voertuig te blijven beschouwen als een geldautomaat voor de fiscus. Het nieuwste ontwerp uit de studio van de onlangs overleden grootmeester in de auto-bouwkunst Pininfarina is een Ferrari, met als opvallende bijzonderheid het stuur in het midden. Links en rechts van de bestuurder bevinden zich nog twee stoelen, waarop de passagiers kunnen plaats nemen. Het spreekt vanzelf, dat ook de versnellingspook in het midden ls aangebracht. We zijn er eens in gaan zitten en om heel eerlijk te zijn: het was allemaal wel een beetje nauw. Misschien iets voor tengere mensen, die èrg van ge zelligheid houden? BIJ FIAT liep deze maand de honderdduizendste Fiat 124 van de band De wagen werd geïntrodu ceerd op 5 april van dit jaar. Op het ogenblik bedraagt de dagpro- duktie 1000 stuks. SKODA heeft deze maand d: prijzen verlaagd. De Skoda 1000 MB standaard die voorheen 5.985 kostte, kost nu f5.695 en de MB de Luxe kost thans f6.130 (voor heen f 6.250).

De Havenloods | 1966 | | pagina 15