H Mevrouw Spaling-Talsma trouwt 50-ste bruidspaar ff VROUWELIJKE AMBTENAAR BURGERLIJKE STAND: V erkeer songelukken Als brandweer feest heeft gaat het materiaal mee Toren van Babel KUNSTGEBITTEN jéÊÈ w BE HAVENLOODS weekblad voor schiedam 15e jaargang no. 52 donderdag 27 oktober 1966 Deze editie wordt bats aan huis bezorgd in Schiedam en OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities In Rotterdam, V laardingen. Maassluis, Hoek v Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: totale oplage 2:12.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huishlad Pers WESTBLAAK Z5, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUODHAVEN" Wij hebben Nederlands grootste sortering erlovlngsrlngen TJiermee verklaar ik dan als ambtenaar van de Burgerlijke Stand en naar de wet, dat u door het huwelijk aan elkaar zjjt verbonden." Het zijn bekende woorden, althans voor de gehuwden en anderen zullen die ter zijner tijd wel vernemeh: Zij worden immers telkens opnieuw uitgesproken bij het voltrekken van een huwelijk en toch hebben zij niets aan waarde en betekenis ingeboet Het is in Schiedam mevr. Y. Spaling-Talsma, die sinds 1 augustus van dit jaar mede huwelijken voltrekt en sindsdien aan de vijftigste toe is. Onze informatie luiddedat mevr. Spaling maandag een huwelijk zou voltrekken. „Nou. dat wist ik nog niet dat ik dan moet trouwen", verklaarde mevr. Spaling hij de mededeling daarover. Het klinkt mogelijk wat vreemd „trouwen" als werkwoord aan te merken, maar zo is dat toch wel ambtelijk gesproken, al is het in de „lijdende vorm" veel prettiger. eerst alle handtekeningen natelt en con troleert. Trouwen is een verantwoordelijk werk je. ,Ik doe heel graag arbeid in het maatschappelijk leven", vertelt mevr. Spaling verder. „Eigenlijk was dat over het voltrekken van huwelijken van mij grapje bedoeld, maar mijn het s s op". Kfevi Of het huidige ambt iets met haar vroegere werkkring te maken heeft, vra gen we. .Neen", antwoordt mevr. opaling, „ik heb medicijnen gestudeerd, maar mis schien is door het pastorale werk mijn belangstelling op het terrein van het maatschappelijk werk wel sterk gestimu leerd. U weet hoe dat gaat, je krijgt allerlei werkjes te doen en zo kom je als vanzelf in het gemeentelijk werk te recht". NU van de drie kinderen er twee „uit huis" zijn, heeft mevr. Spaling er de tijd voor. Het voltrekken van een hu welijk vergt wel enige stemmigheid, vandaar dat mevr. Spaling in een don ker mantelpakje haar ambtelijke taak vervult. Tegen een toga heeft ze beslist geen bezwaar, al vreest ze, dat het gauw wat te plechtstatig wordt. De toespra ken vormen wel eens een probleem. Het moeilijke is veelal, dat ze pas vlak voor Spaling, zelf moeder van drie ae huwelijksvoltrekking "ftnr' Gedurende de maand augustus jl. heb ben zich in Schiedam totaal 205 ver keersongevallen voorgedaan, tegen 211 in dezelfde maand van het vorige jaar, In 17' (24) gevallen betrof dit een onge val met zware schade. 178 (177) met lichte schade en 10 (10) zonder schade. Van de aanrijdingen vonden er 19 plaats tussen 16—17 uur, 31 tussen 1718 uur. 21 tussen 18—19 uur De belangrijkste oorzaken waren: geen voorrang verlenen 55, (55) te dicht vol gen 14 (26) onoplettendheid 21 (4) onvoorzichtingheid 12 (15) onvoorzichtig achteruit rijden 12 (15) en slippen 8 (7). Bij de botsingen waren betrokken 181 (190) personenauto's, 36 (44) vracht auto's. 82 (57) bromfietsen. 23 (32) wiel rijders en 13 (11) voetgangers. Op zebra's gebeurden zes aanrijdin- 0 De collecte voor het Prot. Interker kelijke thuisfront heeft in Schiedam f 6440,91 opgebracht, hetgeen aanzienlijk hoger is dan het vorig jaar. Het comité a n'n -ned verk-nw - n degenen die door giften het werk steunden. Mevrouw Spaling.. kin-deren, heeft dat trouwen alg stukje arbeid in liet, maatschappelijk leven op zich genomen. In één van de jongste raadsvergaderingen va-n Schiedam was er een vrouwelijk raadslid, dat aan de huwelijksvoltrekkingen niet alleen wat meer decorum wilde verbinden, maar ook de vraag stelde, of dat nu persé door eên ambtenaar moest gebeuren en het niet aardig zou zijn, als een vrouw een dergelijke plècntigneid voltrok. „We zullen het overwegen.' zegde de burgemeester toe. Dat. las mevrouw Spaling in de krant. „Zou dat niks voor mij zijn?" stelde ze haar echtgenoot predikant de vraag. Die knoopte dat in z'n oor en toen hij een paar dagen later burgemeester Roelfséma ontmoette, maakte hij deze deelgenoot van de door zijn vrouw ge maakte opmerking. En zö werd mevrouw Spaling dan be noemd tot ambtenaar van de burger lijke stand te Schiedam, legde voor de rechtbank te Rotterdam de daartoe ver eiste eed af en „trouwt", nu. Dat is het „zakelijk" verloop. Maar ïo bezien de bruigoms en bruidjes die „getrouwd worden" het niet. Er zijn nog wel wat verwonderde ge zichten in de trouwzaal" wanneer daar een dame verschijnt om het huwelijk te voltrekken mevrouw Spaling wordt weliswaar gesecondeerd door hoofdbode Bos, doch die blijft beschei- denlijk op de achtergrond, heeft alleen de trouw-regie in handen. Ouders van de bruid hier. van de bruigom daar, getuigen op die stoel en dan later: handtekening van de bruid hier, van de bruigom daar en dan de diverse andere handtekeningen. Maar mevrouw Spaling is de hoofd persoon bij dit grote gebeuren in het leven van een mens. Ze neemt eerst plaats in de zetel die gewoonlijk door de burgemeester wordt bezet, stelt de formalistische vragen, zoals de wet die VeZe1Sspreekt het jonge paar toe: „De ze dag zal een hoogtepunt in uw leven blijven, nu ik als ambtenaar namens de gemeente uw huwelijk mag voltrekken Dan wijst ze op de rechten en de plichten, zoals het burgerlijk Wetboek die aangeeft en later voor de toehoor ders aanleiding zijn tot te pas en te onpas herhalen. Zoals: dat de man het hoofd van de echtvereniging rs.. Formaliteiten ouders, het officiële „ja-woord" en de handtekeningen. „Het leven zal vanaf vandaag voor u beiden heel anders zijn", constateert me vrouw Spaling. „Dat merkt u straks al, wanneer u hier de trappen van het stadhuis afdaalt. U besteeg die aan de linkerzijde,- daalt de- dtEn zo mediteert de ambtenaar nog wat verder over hetgeen het leven verder zo al gaat brengen en besluit: Ik hoop nu maar dat u er iets boeiends van zült maken en later zult zeggen: Wat was het toch goed op die 24ste oktober 1966 Dan de uitreiking van Het trouwboek je: („Een klein boekje, met een grote plaats in het leven") een hartelijke handdruk aan bruidspaar en ouders, me vrouw Spaling heeft weer „getrouwd Of ze ni) zenuwachtig r zullen verschijnen. Seintje -E1 moeten IGENLIJK zou je bij het aanteke- i mensen even dienen te ont- een gesprekje hebben, zodat je wai meer van hen weet, maar dat is om praktische redenen niet mogelijk geeft ze toe. Soms is het nodig dat ze len bepaald „seintje" krijgt omtrent de levensomstandigheden van het byu'ds- paar maar overigens ziet mevr. Spaling eigenlijk pas uit „de stukken" wie ze. zal gaan trouwen. Dit feit maakt het wel lastiger een sterker persoonlijke kleur aan de huwelijksvoltrekking te geven, hetgeen mevr. Spaling zelf wel jammer vindt. Maar ze waakt tegen een „cli ché-toespraak" heeft welisw tar zo wat algemene lijnen voor zichzelf uitgestip peld. maar dat zit_altijd welvariatie- TttrkcrpliiVhpden ook min of meer a l'improvisl enkele maanden tijd heeft mevrouw Spaling zoiets van vijftig huwelijken vol trokken. Dat doet ze dan altijd vast ter afwisseling van haar mannelijke ambtelijke collega - op dinsdag of woensdag wisselend ochtend en middag en op maandagen. Gemiddeld betreft dat ongeveer twaalf huwelijken pet week, waarbij dan enkele die gelijktijdig wor- den voltrokken. De a.s. bruidsparen zou den dus keus kunnen maken of zij nu door een vrouw of man „getrouwd wen sen te worden. We bedoelen er niets on vriendelijks mee tegen de heer dei- schepping, of in de ambtelijke taal. Hot hoofd ener echtvereniging", maar we zouden ons toch liever door 'n vrouw rlin een man laten trouwen althans zo als mevr. Spaling dat doet. Zij het dan ook, dat voor ons de tijd der keuze voorbij is Dit trouwen gaat gezellig en charmant, al is het heel iets anders dan op thee- visitie zijn. Het is misschien net zoals het hiervoor bedoelde raadslid het wens te minder informeel en statig. Het is nog niet gebeurd, maar het zou weieens kunnen gebeuren, dat eerst mevrouw Spaling een huwelijk voltrekt,_waarpa Mevrouw Spaling feliciteert het pas getrouwde bruidspaar hartelijk. BLANC DE BOEUF/OSSEWIT Stearinevrii frituur-, bak- en braadvet rV-kok Ben J Kuype; zegt: „Ik zweer bij Ossewit je kunt er alles mee doen" Vraag uw winkelier. ALS de brandweer feest viert, dan gaat liet materiaal mee naar het feest. Per slot van rekening zou hrt nl« Hij bood „n bloemen. De heer Stip werd fraaie rookstandaard aan erelid der ver- delete kler^n'dat ^andwe^lieden «Igi^enoemé. n enlging" van bevelvoerders dank voor de prettige verstandhouding. Hij bood o.a. een legpenning aan. De heer J. Mak sprak voor de wacht dienst. „Je bent net een half jaar langer dan ik bij de Schiedamse brandweer zo constateerde hij A ""1Wa «O CClStC nvui -i» met feestneuzen op ijlings Z1C" een brand moesten spoeden. Om die re den stond dan ook een motorspuit en de ladderwagen voor het gebonn van Mu sis Sacrum geparkeerd, terwijl de leden van de Schiedamse vrijwillige brand weer het zestigjarig bestaansfeest vier den. Het is allemaal zonder alarm verlopen maar je kunt nooit eens weten en een wcel o-~~ goede brandweer dient op alles te zijn hebben meegemaakt, doch bracht bood zijn collega De toespraak is dan SDanne een hwwchja haar echtgenoot, Ned. Herv. predikant in wijk 7 (Het Nieuwland) dat kerkelijk ^jeer, zoals inzegent. Maakt u het allemaal met te sensa tioneel, ik hou daar niet zo van waar schuwt mevrouw Spaling ons nog. Per slot van rekening is het voltrekken van een huwelijk niets sensationeels, in le te een alledaagse gebeurtenis. Maar niet voor degene die „getrouwd worden Voor hen maakt het veel uit op welke wijze dat gebeurt. Zij kunnen het aan mevrouw Spaling wel overlaten. voorbereid. En Schiedam heeft een goede brand- vweer zoals men reeds in „De Haven loods" heeft kunnen lezen. Er was dus feest in het Musis Geen brandweermensen m uniform de ze avond, het zag er alles even gezellig uit, mede dank zij de royale bloemver- siering in de zaal en een band zorgde s altijd een prettige verstandhouding. Het is bij de brandweer net een grote familie, zo constateerde hij. „Ik zal graag nogeens komen kijken als er een fikkie is," zo beloofde hij. Het verdere van de avond werd op amusante wijze gevuld door de Wicos met hun accordeon, Gino en Gina Ma- nelli als jongleurs, het trio Pajares met Spaanse- en Zuid-Amerikaanse muziek de rest. .o1;m. terwiil de dansmuziek daarna Werd ver- Hoofden van diverse gemeentel j ballroom orkest van de diensten, de heer K. Rijpma, commissa- De crisis waarin zich het Nederlandse partijwezen bevindt is door de ver deeldheid in de KVP n.a.v. de motie Schmelzer en de. val van het kabinet Cals nog duidelijker aan de dag ge treden. Wat de grote-, niet extreem opgestelde partyen betreft gaan voor uitstrevende en behoudende groepen zich steeds scherper tegenover elkaar opstellen binnen die partijen. Ais wij over progressief en conservatief praten mogen deze begrippen niet zonder meer vereenzelvigd worden met „links" en „rechts". Links" en „rechts" moeten tegenwoordig begre pen worden als begrippen die hoofd zakelijk afgestemd zijn op hel beleid t.a.v. de sociaal-economische sector. Ofschoon gematigd links en rechts el kaar in de praktische sociaal-econo mische politiek van de m-oorlogse jaren dikwijls dicht genaderd zyn, aen wij anderzijds een toespitsing pan ae tegenstelling progressief-behoudend binnen die partijen, vooral waar Het gaat om grote wereldproblemen ut* bijvoorbeeld erkenning van com munistische staten, rassengelijkheid, apartheid, ontwikkelingshulp, ontwa pening etc. Met name in de PvdA, de KVP en de ARP tekenen deze tegen stellingen zich duidelijk af. Wie groter duidelijkheid in het Neder landse politieke bestel wil dient zich niet langer vast te zetten op hei klas sieke maar overleefde schema-links- rechts, maar hij zal zich moeten be zinnen op de wezenlijke verschillen tussen vooruitstrevendheid en behou dendheid. Deze scheidslijn wordt inans in alle gematigde partijen getrokken er zijn behoudende socialisten en voor uitstrevende liberalen en confessio nelen. Van een echte reactie die terug wil naar overleefde vormen en ver houdingen is slechts sprake bij extreem rechts. Te weinig wordt dan ingezien dal de crisis in het pélitieke denken en de politieke formaties nauw verband houdt met grote bewustzijnsverande ringen, die op hun beurt samenhangen met een zich door de Snelle ontwikke ling van wetenschap en techniek toe spitsende tegenstelling tussen fette- lijke-onbevredigende-situatie en niet verwerkelijkte -ongekende- mogelijkheden! De progressieven bin nen de partijen meest jongeren zier. iets van deze mogelijkheden en willen ze ook binnen korte tijd ge realiseerd hebben. De behoudende ele menten houden dit streven tegen, enerzijds omdat ze bevreesd zijn voor te grote sprongen in een toch al zo adembenemende evolutie, anderzijds uit vrees voor stemmenverlies in de nog altijd zeer behoudende en deels opportunistische achterban. politie, oud-wethouder Van Schoonèveld behoorden tot de gasten. Zij allen werden verwelkomd door de Uil Cliacil vv Cl uvn commandant der brandweer, de heer U- ^Hif^was dankbaar voor bet feit dat Roelfsema haar echtgenoot kwam «w>rio+ rio VtnrcfPTTippster door' Wijziging normen van huisvesting Het college van .B. en W. 'van Schie dam heeft een wijziging aangebracht in de normen voor het verkrijgen van huis vesting. 1. Öm voor élke woning in aanmer king te kunnen komen, dient een gezin, een echtpaar of een a.s. echtpaar als regel de gezamenlijke leeftijd van ten minste 50 jaar te hebben bereikt, even tueel leeftijd van kinderen) inbegrepen. 2 Om voor een woning, gebouwd vóór mei 1943 in aanmerking te kunnen ko men dient een gezin, een echtpaar of een a.s. echtpaar de gezamenlijke leef tijd van ten minste 46 jaar te hebben bereikt, eventueel leeftijd van kind (eren) inbegrepen. schappen van ae ocnieuamse >i>j»""»- 3. Ken gezin, een echtpaar of een a.s. brandweer nu hun beste krachten in het echtpaar dat de gezamenlijke leeftijd belang der gemeenschap gegeven en de van 48 jaar. eventueel leeftijd van kind heer De Jager sprak de wens uit, dat (eren) inbegrepen, nog niet heeft be- zii dit in de soms gevaarlijke, doch ook reikt, kan uitsluitend in aanmerking ko- anderzijds mooie taak nog vele jaren mo- weertn* vervangen, omdat de burgemeester door een belangrijke vergadering was ver- Zowel mevr. Roelfsema als mevr. Moesker, weduwe van de vroegere brandweercommandant ontvingen bloe- mDe commandant herinnerde aan de verbeteringen welke het materiaal van de brandweer heeft ondergaan; voor de oorlog spuiten op massieve banden, thans het modernste materiaal sinds de modernisering in 1954 Dankbaar was spr. ook, dat het ge meentebestuur voor dit alles de nodige gelden beschikbaar heeft gesteld. Ji„ iaar hphhPTl Het geld stroomde maandagavond bij spaarbank te Schiedam binnen voor Vluchtelingenhulp. REPARATIES le klas werk vanal 15.- pei reparatie 20-karaats gouden kroon i'-t™ O kunt ei op wachten INSTITUUT DENTILIft Brlllant - schitterend bezit voor altijd 1 van Andel Hoogstraat 164-152 Ro'~Se"n Wenst u werkelijk EERLIJKE VOORLICHTING 5 bij zulk e plechtige gebeurtenis? vriibüTvend"bezoek. Geb^De VeldTTiel- „Nu ja, de eerste keer wel. Dan moet 23. Schiedam. Tel. 26.86.38 je goed opletten of alles gaat zoals het moet gaan", antwoordt ze. Vandaar.dat ze voor ons gesprekje, os polder innenhuiskunst HEUGAFELT direct uit voorraad leverbaar 25,95 per M2 Gratis kleurstalen op zicht. Winkel. Mesdaglaan 29 Telefoon 26 07 11 Expositie Burg. Knappertlaan 33 Telefoon 260530 - Schiedam gen blijven vervullen. De beer M. Aaldijk, distnctsmspec- teur van de brandweer in Zuid-Holland constateerde dat 60 jaar niet zo erg lang is vergeleken bij de 600 jaar waarover in het oosten van ons land wel wordt ge sproken. Het gaat echter niet ste plaats mBij het brandweerwezen zijn ook de vrouwen van de manschappen nauw be trokken en aan haar bracht spr. dan ook bijzondere dank. Hij wenste de Schie damse brandweer sterkte toe om in de toekomst de eervolle taak te blijven ver- Na 34 jaar Na 34 jaar aan de Schiedamse brand weer verbonden te zijn geweest, nam de chauffeur-pompbediende T. C. Stip thans afscheid van het corps. „Ik weet dat dit niet prettig voor u is en dat het moeite kost de brandweer los te laten", zo constateerde de comman dant in diens afscheidswoord. Hij herin nerde aan de verschrikkelijke oorlogsda gen toen bij de blussingswerken in Rot terdam spr. met de heer Stip dagen en nachten achter de spuit heeft gestaan. Bijzondere woorden van dank richtte spr. ook tot mevr. Stip. „We wisten soms niet of u bij de brandweer was of uw man, zozeer leei- de u in alles met de brandweer mee al dus spr. De voorzitter der vereniging VZOD, de heer J. Holswilder wees erop. dat de heer Stip gedurende ruim 25 jaar penningmeester van de Vrijw. brand weer was en zijn echtgenote er vaak op uit ging om de contributies te innen. woning met een huurprijs van ten hoogste f 12.'50 per week of f 55,- per maand. 4. Een woning, waarvan de koopprijs ten hoogste f 9.000,- bedraagt, kan door de koper zelf worden oetrokken. 5. Voor de onder nrs. 1, 2, 3, 4 be doelde woningen komen als regel in aan merking Schiedamse ingezetenen of aan Scni.edam economisch gebondenen, voor zover zij hoofd Of aanstaand hoofd van een gezin zijn. De grootte van hét gezin of het a.s. gezin dient redelijk overeen te komen met de grootte van de te betrekken woning. 6. Woningen, van een huurprijs van ten minste f 190,- pér maand, zonder warmtelevering. kunnen eveneens wor den betrokken door hen, die niet aan de onder de voorgaande npmmers gestel de bepalingen voldoen (z.g. „vrije sec- 7. Éen woning waarvan de koppprijs ten minste omstreeks f 40000 -bedraagt kan eveneens vrij dooi de koper wór den betrokken. 8 In de gevallen genoemd onder 6 en 7 dient door de eigenaRr van een wo ning aan een Schiedamse ingezetene of voorrang te worden gegeven boven deren. 9. Wanneer de eigenaar van i komende woning :en kandidc der voordraagt die in «Schiedam een zelfstandige, redelijk bewoonbare, wo ning vrijlaat en wiens gezin, wat groot te betrek rtfHit»"' komt met de grootte ken woning, dan kan eiste vergunning tot van worden verleend. vrij de te betrek - deze de ver- betrekken er- Zowel het idealisme als het behoudend realisme, zich aftekenend in progres siviteit en conservatisme, hebben hun redelijke argumentaties. De vooruit gang bergt zijn grote gevaren tn zich, in de eerste plaats omdat de onmondige mensheid een tovenaarsleerling dreigt te worden, die de door hem opgeroe pen krachten niet kan beheersen en bovendien omdat er grote onzekerheid bestaat over de norm der vooruit- Het conservatisme laat de nieuwe mo gelijkheden en verworvenheden liggen en aangezien de ontwikkeling viel le stuiten is, verzuimt zij daar een posi tieve richting aan te geven. Waar het aan ontbreekt is een deze beide tegen stellingen overkoepelende visie, die beslist niet a-politiek behoeft te zyri. maar in elk geval gericht is op het leren samenleven van mensen en uot- ken -in een wereld die de ding en steeds beter weet te ordenen en te organiseren. De ontwikkeling van liet menselijk be wustzijn in religieus, cultureel, weten schappelijk en technisch opzicht vol trekt zich veel sneller dan de starre maatschappelijke en politieke kaders toelaten, waardoor een onverdraaglijke spanning ontstaat tussen realiteit en mogelijkheden. Het leren samenleven is natuurlijk volkomen' verbonden met het leren leven, en dit laatste is geheel en al afhankelijk van een leer over het mens-zijn en een leer over de be stemming van het mens-zijn. De politieke partijen moeten ophouden met hun overleefde schema's, toillen zij zinvol kunnen voortbestaan. Zij moeten de scheidslijn tussen vooruit strevend en. behoudend consequent doorvoeren waar het gaat om tuezen- lijk vooruitstrevend en wezenlijk be houdend. Wat dan vooruitstrevend is moet niet langer bepaald worden door de een of andere politieke ideologie, maar door wat wetenschappelijk haal baar is voor de ménsheid zonder dat zijn menselijkheid wordt aangetast! De normen voor deze progressie zullen moeten worden vastgesteld vanuit het mens-zijn in zijn relaties tot Clod en de ^naaste. Wnpdl deze norm niet ge vonden of genegeerd, (jan zal iedere politiek een toren vin Babel zyn H.V.

De Havenloods | 1966 | | pagina 1