■EISTEN iBOELl l»o Brunott KRAAK deze puzzel voor 'n KNAAK x r 96 Mac Muzzle en het geheim van de Gouden Boeddha Voorzienigheid BobjHej/den 1 r 1 r Een meisje van omstreeks 18 jaar JUWELIER VAN ROON Overtrekt nu Bankstel Z KRATZi 1 Effen Polysette vitrage KEES VERKERK 1' 1" X 1 X X X X I X f X X I X X 1 X X X 1 X X 1 s ^oini^KDAG-IO NOVEMBER 1966. V. S'd 2 met interesse voor de goud- en zilverbranche, die het prettig vindt de clientèle op vriendelijke wijze bij de verkoop van dienst te zijn, kan een aantrekkelijke werkkring krijgen bij aan de Hoogstraat in Vlaardingen Indien er in Vlaardingen of omgeving een meisje is, dat zo'n werkkring ambieert, dan behoeft zij slechts te schrijven of een telefonische afspraak te maken. JUWELIER VAN ROON is een werkgever met begrip voor goede sociale voorzieningen en is eventueel genegen een redelijke termijn van (wederzijds) oriënteren in acht te nemen. Welk (serieus) meisje van omstreeks 18 jaar zou hier iets voor voelen UW UIT DE KERKEN SCHIEDAM Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds. D. J. Spaling, 5 uur Open Deur- dienist; Beth e like rk 10 uur ds. J. G. Jansen 7 uur ds. J. W. Zimmerman; Opstandingslkerk 10 uur ds. A. Hoffman, 7 uur ds. C. van der Steen; Vredeskerk 10 uur ds. C. van der Steen, H. Doop, 7 uur ds. J. G. Jansen; Kethel, Dorps kerk 10 uur ds. W. Vons, 7 uur ds. J. van Noort, Vlaardingen; De Rank 8.30 uur ds. W. Vons; Huize „Spaland" 5 uur ds. W. Vons, Dankdienst. Geref. Kerk: Oosterkerk 10 uur ds. J. v. d. Klauw te 's-Gravemzande, 5 uur ds. J. F. Mantz te Rozen/burg; Kethel „De Ark" 9.30 uur ds. Mantz, 5 uur ds. J. M. Nammenisma; Magnalia Dei Kerk 10 uur ds. Narnmensma, 5 uur ds. D. Riezebos te Hoogvliet; ,,De Goede Haven" 10 uur ds. A. Reen te Rotterdam, 5 uur ds. v. d. Klauw; Julianakerk 10 uur ds. Riezebos, 5 uur A. Reen. Chr. Geref. Kerk, Warande. 10 en 4 uur ds. J. van Dalen. Ned. Prot. Bond, Westvest, 10.30 uur ds. G. Chr. Du inker te Rotterdam. Leger des Heils, Lange Haven 71, 10 uur Heiligingssamenfcomst, 6.30 uur openludhtsamenkomst Koemarkt. 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Oud-Geref. Gemeente, Gerief. Jeugd huis, Lange Haven 97, dienst om 9 en 3.45 uur. Oud-Katholieke Gemeente, Dam 28, 10 uur H. Mis. Jehova's Getuigen, Volksgebouw, Tuin- laan 50, 6 uur toespraak, 7 uur Wacht torenstudie. Vrije Geref. Gemeente, Tuinlaan 50. 10 en 4 uur dienst. Baptisten Gemeente, Lange Haven 126, 7 uur samenkomst. Mission to the Seamen, Anglicaanse dienst, kantine Wilton-Fijenoord, Iedere eerste, derde en vijfde zondag van de maand om 9 uur Rev. Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. Leer, Lange Nieuwstraat 67, 10 en 5 uur ds. H. Hofman. Evang. Luth. Kerk, hoek Oranjestraat, 10 uur ds. A. Steinhart. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30, 9.30 en 4.30 uur ds. A. Kooy te Emimen. Gemeente voor Oorspronkelijk Chris tendom, gebouw Lange Haven 129. 4 uur voorganger de heer N. v. d. Brugge te Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge- Den Haag. (ADVERTENTIE) Voor meer sfeer en luxe In Uw hall, gang of corridor... deze lampen In smaakvolle moderne uitvoeringen. Ganglampen met gedecoreer de glaskelk 14 cm doorsnee, gemonteerd met ^kunststof, compleet met snoerpendel en plafondplaat, uit de series van 8.95, Voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze moderne gang- of corridorlampen, compleet met_ snoerpendel en plafondplaat, In verschillende Géén ter. of schriftbest. fraaie, degelijke V°Ö MANICURE- ETUIS 1. r. I Korfe Hoogstraat 18-Rotterdar telefoon COIO) 13 67 63 dubbeldraads geweven van geankerd garen, o zo fijn en toch zo sterk. Krimpvrij, niet strijken, blijvend nieuw. Ook voorradig op de vol gende breedtes: 150,160, 220 en 300 cm. „Of je gelijk hebt," gromde een ander waardig lid van de bende. „Mijn idéé, rooje. Ik zal het hem ook wel 'es even onder zijn neus wrijve. En als dat niet helpt, dan gaat ik naar z'n huis. Ik weet waar.ie zit in Krabbelbos." „Waar dan?" vroeg de rooje. Mac Muzzle sprong op van vreugde, want als alles een beetje meeliep, dan gaven ze hem daar zo maar even het adires van de Kille cadeau! Eilaas, plot seling vloog de kamerdeur open, het licht werd aangedraaid en de chauffeur van de auto trad binnen. Het was dezelfde man. die Mac en Pie Yah Ma die middag had laten meerijden. „Benne dat niet me lifters!'» snauwde hij. „Wat mot dat hier, lelijke pottekijkers!" „Dat mot dit," antwoordde Mac Muzzle en hij diende de kerel een liefkozing toe, die hem onmiddellijk roerloos ter aarde deed storten. Gelukkig scheen de bende in de kamer ernaast nog niets gehoord te hebben, want ze roezemoesden rustig voort. Maar voor de tweede maal ging de deur open en nu trad er een gevaarlijk grote neger binnen, die meteen begreep wat er aan de hand was. Grommend vloog hü op de kleine Pie Yah Ma af bouw Irene, Nieuwe Haven 155, 10 uur ds. C. Treure te Hasselt, 4 uur ds. H. Stodk te Seheveningen. VLAARDINGEN Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds. G. BieSbroek, 5 uur ds. J. W. de Jong; Nieuwe Kerk 10 uur ds. A. A. Bos, 5 uur ds. G. Bieabroek; Bethelkerk 10 uur ds. A. P. Nauta, 7 uur de heer A. van Zetten; Immanuëlkerk 10 uur ds. A. J. Hoorn, 7 uur ds. A. J. Hoorn (H. A.): Rehobothkerk 9 en 10.30 uur ds. K. Blei, 7 uur de heer J. Hoogendam; Ichühuskerk 10 uur ds. J. W. de Jong, 7 uur ds. J. W. de Jong (H. A.); Hoily- kapel 10.30 uur de heer A. van Zetten. Holy-ziekenhuis 9 uur ds. A. A. Bos. TriangeldJienst 10.30 uur drs. J. Kroeze. Onderwerp: ,,Er zijn oude en nieuwe Christenen". Geref. Gemeente, Westnieuwland 56. 10 en 5 uur ds. L. Huisman. Chr. Geref. Gemeente, Dijksteeg 6, 10 en 5 uur ds. Kloot., Rem. Geref. Gemeente, kerk Hoflaan, 10 uur ds. A. de Jonge. Leger des Heils, Baanstraat. 10 en 7.30 uur samenkomsten. Geref. Kerk: Oosterkerk 10 uur ds. H. J. Kouwenhoven, 5 uur ds. L. P. Krol; Etamaüskerk 10 u. ds. Joh. Lever, 5 uur ds. J. W. Dercksen; Zonnehuis- kapel 9 uur dr. Bos; Holy-kapel 5 uur De afschuwelijke natuurrampen van de laatste weken hebben veel journalis ten, ministers en burgemeesters op nieuw doen grijpen naar het begrip „voorzienigheid". Nietwaar, men moet wat zeggen. Zwijgen gaat niet. Doen is waarschijnlijk altijd het beste, voor al als we denken aan al die acties tot hulpverlening die meteen hier en daar op touw zijn gezet. Maar daarbij moet gesproken worden. Ook onze daden voorzien wij van verkla rende, stimulerende woorden. En dan doet de „voorzienigheid" het nog atlijd bijzonder goed bij heel wat mensen. Het is een alleszins acceptabel begrip, zo meent men, voor „gelovigen", want zij horen er iets in van God, en het heeft tegelijk dit plezierige dat de „on gelovige" door het erbij roepen van God niet gefrustreerd wordt. Goed, maar weet men wat men doet door de voorzienigheid, met of zonder hoofdletter er bij te halen? In een rede, die de onlangs tot professor be noemde dichter dr. J. W. Schulte Nord- holt in Leiden hield (een dichter in de politiek) lees ik, dat hij daar een merkwaardig woord van Ralph Waldo Emerson aanhaalt. Deze schreef in die vorige eeuw: „Laten we er niet omheen draaien, de Voorzienigheid volgt een wilde, ruwe, onberekenbare weg om zijn doei te bereiken, en het dient nergens toe om zijn ontzag lijke onontwarbare manier van doen te proberen schoon te wassen, of die ver schrikkelijke weldoener netjes in het schone overhemd en de witte das van de student in de theologie te steken". 't - Merkwaardige is, "fial iedereen met dezp woorden ingenomen zal zijn. Wij zijn er vanaf om met de Voorzienig heid te spelen als met een goedheid die ons alleen het goede toeschikt. Hitier kon de Voorzienigheid nog te hulp roe pen om zijn fanatieke volgelingen van zijn gelijk te overtuigen van „het recht aan zijn zijde", bij ons lukte dat niet. Een eens te meer gingen we vooral die Voorzienigheid wantrouwen. En terecht. Want wat wil men in 's-he- melsnaam met „de Voorzienigheid"? Wil men iets anders, iets minder hards dan „het Lot"? Wil men 't een religieus tintje geven? Dat verandert intussen niets aan de zaak dat zowel „het Lot" als „de Voorzienigheid" denk-dingen zijn. Dingen die wij heb ben uitgedacht. Namen voor het on grijpbare, voor datgene wat ons ont gaat. Maar geen mens die er ver der mee komt. Noch met te smalen noch met z'n pet af te nemen, als die Voorzienigheid of dat Lot in de buurt is. Bovendien stellen zij geen problemen. Wat de Voonzienigheid wil, of wat het Lot wil, dat dient eenvoudig geaccep teerd te worden. Het zijn de „aan de touwtjes trekkers" in een grillig ma rionettenspel. Wat hebben „Icdepop- pen" daartegen in te brengen? Met God is het een andere zaak. Ik schreef het u al eens. Hij spreekt tot ons. En Hij verwacht ons antwoord. Of we het nemen of niet. Of we het met hem eens zijn of niet. Of we er ons bij neerleggen of niet. Maar Hij wil het gesprek, de dialoog. En dat is alleen met Hem mogelijk. MEDEMENS ds. J. F. ter Hart; Pniëlkerk 9 en 10.30 uur ds. Derckaen, 5 uur ds. Joh. Lever; Maranathakerk 10 uur ds. Y. J. Tie- mersma, 5 uur ds. J. Lever; Wetering 10.15 uur ds. J. F. ter Hart. Dat wordt een beetje teveel van het goede, dacht Mac Muzzle en hy stormde Pie Yah Ma te hulp Maar de kleine Pie had geen hulp nodig, want voor de dikke neger begreep wat er met hem gebeurde, had de Chinees hem reeds in een vreemde greep genomen. Er volgde een rukje én on middellijk begon de kerel een vreemde luchtreis, die hem al spoedig tegen het venster deea belanden. Daar kon het glas natuurlijk niet tegen en rinkelend vioog het in scher ven. De neger verdween uit het gezicht en even later hoor den ze een doffe smak, toen het logge lichaam van de vent op de grond terecht kwam. Maar dit was niet ontgaan aan de bende in de kamer ernaast. Mac Muzzle en Pie Yah Ma hoorden tenminste stoelen schuiven en meteen klonken er woeste kreten. Ook werd er aan de verbindingsdeur ge rammeld. „Lopen, Pie!" riep Mac Muzzle. Ze verdwenen Zo sinel ze konden uit de kamer en verdwenen als een haas weer achter de kelderdeur. Ze deden snel de grendel er op én konden nu vrij veilig hun weg verder zoeken. Ze scharrel den op het kelderraampje af, waardoor ze ook binnen waren gekomen en Mac Muzzle zei: „De tuin weer in. Pie!" Hij begon maar vast naar buiten te klimmen. En boven hun hoofd in de gang hoorden ze duidelijk geloop en„geroeze- (Wordt volgd):;;* WERELDKAMPIOEN komt adviseren en verkopen. Zaterdag 12 november van 36 uur Schiedamseweg 105 Tel. 253871 DE SCHAATSENSPECIALIST MAASSLUIS Gereformeerde Kerk: immanuëlkerk 9.30 uur ds. E. J. Duursema, 4.30 uur ds. A. J. Aaftink; Maranathakerk 9.30 uur ds. A. J. Aaftink, 4.30 uur ds. E. J. Duursema; Andreaskapel, Westwljk. 7 uur ds. A. J. Aaftink. R.K. Kerk: H.H. Petrus- en Paulus- parochie, pastoor L. P. M. Vester, H.H. Missen zijn zaterdag 19 uur avondmis, zondag 8.30 uuz hoogmis, 10.15, 11.30 uur en 19 uur avondmis; H. Anüreas- parocïiie, noodkerk Korhoenstraat, pas toor C. J. M. Vermeulen, H.H. Missen zijn zaterdag 19 uur avondmis, zondag 8 uur en 10 uur hoogmis. Dit is sltcbts één voorhtlj uit onze bijzonder mooie kollektie Gouden Ringen Horizontaal: Verticaal: OPLOSSING PUZZEL 2 i 1 S 6 9 10 II 12 11 IS 6 19 20 21 12 21 is 28 12 13 sr 39 HO Hl 13 11 19 52 51 56 53 60 61. 62 8 worp 9 verdovend middel 12 soort klooster 13 dunne stof 15 Oosterse titel 17 Laban's dochter 19 voorste deel 20 voorzetsel 21 stuk papier 22 titel (afk.) 24 lengtemaat 26 bijwoord 27 hefwerktuig 30 Nederl. rivier 31 vleeswaar 33 voegwoord 35 helpen 36 lidwoord 37 onmiddellijk 38 deel van bijbel (afk.) 3 zuil n.woord het jaar 39 metaal 42 deel 45 rijk 46 wak (afk.) 50 vast 52 geograf. term (afk. 53 vaartuig 54 streek 55 bezitt. v.n.woord 56 kleverig produkt 57 soort verbod 58 loopvogel 59 schrijfwijze 60 nauwte 62 slimheid r hij meent (afk.) 5 bijwoord van tijd 6 vleeswaar 7 gedachte 10 specerij 11 te kennen geven 14 klein kind 16 voertuig 18 paradijsfiguur 21 ploegsnede 23 vlug 25 voorbijgaand 26 dwaas 28 slaapplaats voor hoenders 29 voegwoord 31 wachtsman 32 vis 34 telwoord 35 hakwerktuig 40 vloeistofvat 41 bloeiwijze 43 nieuw (voorvoegsel) 44 nakomeling 46 bouwspecie 47 bijna 50 zitplaats 51 dichten 53 bijbelboek 54 pers. v.n.woord 55 windrichtine (afk.) 56 plaats in woestijn 57 dessertcrème 58 hogepriester 61 pers. v.n.woord Hor al: slapen; 9 karpet; 10 kiezel; 11 niet; 12 sla; 13 kuil; 14 been; 15 apart; 16 sein; 17 Eem; 18 die; 19 bul; 20 Lea; 21 Kaatst) Heden); 22 kade; 23 Elim; 24 fr(anc); 25 Aller zielen; 27 giro; 28 wijd; 29 Turk; 30 morgenappèl; 34 R (everendus) D(ominus); 35 - fier; 36 dier; 37 N(omen) N(escio); 38 erg; 39 tip; 40 ent; 41 vee; 42 naam; 43 teelt; 44 gein; 45 laat; 46 net; 47 deeg; 48 kenner; 49 dienen; 50 klodderen. Verticaal: 1 paneel; 2 open; 3 net; 4 T (•Hiring) T(rophee); 5 lila; 6 P(aarde) K(racht); 7 eik; 8 neus; 9 reliëf; 10 riem; 11 ziel; 12 speerwerpen; 13 Arbeid adelt; 14 belegeren; 15 aide; 16 tule; 17 narekenen, 18 dal; 19 lil; 22 kloof; 23 meter; 25 arm; 26 zijn; 27 nul; 30 rit; 31 geit; 32 pint; 33 pet; 34 dralen; 37 neigen; 38 gaan; 41 veen; 42 mank; 43 eend; 44 geen; 45 tel; 47 die; 48 R(atio) O(fficii); 49 d(octo)r. Een KNAAK verdiende: J. C. de Koning, Gordelweg 54a, Rotterdam. De langharige Schotse herdershond of collie er is ook nog een kort- harige variëteit, maar die is veel zeld zamer en het spijt me, dat ik hel zeggen moet veel sympathieker dankt zijn in de laatste jaren zo ge weldig gestegen populariteit aan de „lassie" boeken en „lassie"films die geregeld voor de TV worden gedraaid Dat blijkt wel uit het feit dat een op de vijf collies Lassie heet of wordt genoemd. Zelfs veel reuen worden Lassie genoemd, ofschoon het een typische tevenaam is, want het be tekent „meisje". Populariteit is gevaarlijk, ook voor een hondenras. Want populariteit wu zeggen: grotere afzetmogelijkheden en hogere prijzen, met het gevolg dat men een dergelijk ras maar al te vaak aan de lopende band gaat fokken, soms zelfs met honden die op grond van uiterlijke afwijkingen of, wat nog er ger is, karakterfouten eigenlijk van de fok zouden moeten worden uitgeslo- het rasbeeld beantwoorden steeds toenemend aantal ongeneeslijke angstige en daardoor bijterige en on betrouwbare honden. Gevolg: Een op grond van dié exemplaren hel grote publiek laat de goede eenvoudig bui ten beschouwing gegrondveste re putatie, die het ras in zijn geheel zeker niet verdient. 'e populariteit neemt ten gevolge daarvan automatisch af. De fokkers om den brode laten het in de steek en slechts enkele serieuze liefhebbers blijven het trouw. Het ras bereikt opnieuw het peil van voor de populariteit. Het wordt, door welk toeval dan ook, opnieuw populair. En de kringloop neemt wederom een aan vang. De collie heeft het allemaal al eens eerder meegemaakt. Boeken van om streeks 1800 beelden deze schaapherder af als de zgn. working collie van nu, niet veel groter dan zijn nu zoveel kleinere neefje van de Shetland-eilanden, de sheltie, want hij mat niet veel meer dan 35 cm aan de schouder. De voornaamste kleuren waren zwart met wit en soms wat bruin. Maar omstreeks 1880 begint hij in de mode te komen. Misschien om dat hij de aandacht heeft getrokken van koningin Victoria? De prijzen stijgen en de bruikbaarheid daalt. Want bruikbaar was hij voordien zeer zeker: naar men beweert waren drie herders, ieder met twee collies, voldoende om 2000 schapen te hoeden. Maar de ten- -"»* UY>) toonstellingshond bracht meer op dan de gebruikshond: voor de beste exemplaren, werd 1000 tot 1500 pond sterling twaalf»' tot achttienduizend gulden neergeteld. En dat omstreeks de eeuwwisseling.1 Natuurlijk achtte men het nodig hem, te verfraaien door het inkruisen van an dere rassen. De Ierse setter moest er aan te pas komen om hem de fraaie rood- bruine kleur te geven, die men „sable" noemt. En van de barzoi kreeg hij het mooie, lange, smalle hoofd, benevens een aantal minder gewenste eigenschappen, die men er thans echter grotendeels weer uitgefokt heeft. Ook momenteel bestaan er ten aanzien var. de tentoonstellingscollie bepaalde controversen, voortvloeiend uit het leii dat h"t ras hier te lande een type heeft ontwikkeld dat vrij sterk afwijkt van dat. waaraan men in het land van oorsprong en overal elders de voorkeur geeft. Hier door kan het gebeuren dat een Neder landse collie die onder Nederlandse keur meesters een lange reeks kamp loense haps- pryzen heeft gewonnen, in het buitenland eenvoudig nergens is. Een vreemde en zeer onbevredigde situatie. Jan van Rheenen Een groene kruisspin in de tropen, is daar door niemand om te kopen „Het Groene Kruis neemt," zegt ze dan, „geen ondersteekpenningen an-" JANTJE VAN LEIJËN. I

De Havenloods | 1966 | | pagina 2