Zegels van Végé voorbij aan PTT BEZOEK AAN ROME WERD MEER DAN 'N PELGRIMAGE De cheetahSnelheidsmaniak die met uitsterven wordt bedreigd RADIO HENFU Sleephopperzuiger gaat te water Ontspanning arbeidsmarkt gaat nog steeds voort FIJN DAT U BELT DE itrt-v-LUNUJODS - DONDERDAG 10 NOVEMBER 1 Vorig jaar is in de diergaarde een cheetah gestorven. Het was een wijfje, al enigszins op leeftijd, dat hoe het er aan gekomen is, is nog steeds een raadsel een staalborsteltje had opgegeten. Dat had natuurlijk noodlottige gevolgen, zodat de directie van Blijdorp zich genoodzaakt zag om in West-Afrika een jong stel aan te kopen. Want een cheetah is een dier, dat in een dierentuin niet gemist kan worden^ omdat het het snelste dier ter wereld is, met een geschiedenis, die klinkt als een klok. Wel is het een dier. dat zich in gevangenschap niet voort plant, evenmin als een olifant. Het is een jachtdier, dat als zodanig reeds duizenden jaren achtereen gebruikt wordt Een wild dier is het bepaald niet, hoewel men het ook weer'geen huisdier kan noemen. Zo heeft althans de rechter eens beslist, toen er een klacht was binnengekomen, dat een jachtluipaard een Cheetah in de bebouwde kom aan de lijn had gelopen. In dit proces werd dr. A. C. V. van Bemmel destijds als des kundige gehoord. Zodoende is het thans toegestaan, dat chee tah s evenals olifanten, aan de lijn, op de openbare weg mogen lopen. Dit zal overigens heus geen bekend verschijnsel worden, want de cheetah lijdt een bestaan, dat met algehele ondergang bedreigd wordt. De beschermers in de dierenwereld voelen zich dan ook voor een nagenoeg niet op te lossen puzzel geplaatst. Men weet natuurlijk niet. wat er tegen gedaan moet worden. Is het dier ziek geworden door de huisdieren, die het omringen of komt het doordat zij niet meer op kleine antilopen kunnen jagen T Men weet het niet en in ieder geval ia het een pijnlijke zaak, waarvan men alleen maar het beste kan hopen. De cheetah heeft reeds duizenden jaren als jachtluipaard Voortreffelijke diensten bewezen, getuige de reliëfs en afbeel dingen uit de tyd van de pharao's, toen de jagers de dieren meenamen, voor op het zadel van hun paarden en ze dan, wanneer er wild ln zicht was, loslieten. Ze behoefden verder niets anders te doen dan af te wachten, want de dieren ont wikkelden een enorme snelheid van 95 km per uur zelfs en voor de ruiters was er dan ook geen bijhouden aan. Toch is de cheetah een merkwaardige kat, hoewel zij anders loopt dan een kat, doordat zij bij het lopen haar nagels niet intrekt. Natuurlijke „spikes" zou men ze kunnen noemen. Het is een langbenig dier, dat voor onze jaartelling in Perzië, Arabië en India reeds voor de jacht werd afgericht, maar, hoewel tam, nooit een echt huisdier is geworden, omdat ze zich in gevangenschap nimmer voortplanten. Ook in onze moderne dierentuinen niet, hoewel er in de'laatste jaren in sommige tuinen wel enkele geboren zijn. Maar van de verdere fok is nooit iets terecht ge komen. zodat men op dit gebied geen verwachtingen meer koestert. Heel vroeg had de cheetah een vrij grote verspreiding. In alle srteppengebie- den kwamen zij voor, in Zuid-Oost en NoOrd-Afrika, in Azië, van Palestina over Perzië, Afghanistan tot India toe en verder in Turkmenië en in een be langrijk deel van Arabië. In Azië is er echte' nagenoeg geen enkele meer over. Èan treft er nog een paar aan in Centraal-Azië, in Perzië en wellicht ook nog in Saoedi-Arabië en dan nog aan de grens tussen Pakistan en Afghanistan. Maar in totaal zijn het er toch niet meer dain enige tientallen. De oorzaak hiervan ligt waarschijnlijk in hat feit, dat er in Azië veel op de dieren gejaagd wordt, op de manier, waarop dit met de Onagers gebeurde: achtervolging met snelle auto's, van waaruit dan de dieren met geweerkogels werden doorzeefd. Ook in Afrika neemt het aantal chee- ta's snel af. hoewel hier de jacht er op verboden is. evenals trouwens in Turk menië, dat onder Russisch beheer staat. In het Krügerpark en ook in Rhodesië genieten zij eveneens volledige bescher ming. Hier treft men dan ook nog vrij veel exemplaren aan. Eén lichtpunt is er echter voor de cheetah; de vraag naar cheetah-bont is de laatste jaren afgeno men en dit heeft reeds geleid tot minder sterfte onder de luipaarden. Is het doordat de mens te zeer in haar levensgebied door dringt, dat de cheeta zo in tal terugloopt? Komt het doordat te land en in de lucht het lawaai steeds toeneemt? Men vraagt zich dat af, in de wetenschap, dat de cheetah zich moei lijk aan gewijzigde omstandigheden aan past. Maar zijn het de werkelijke oor zaken En wat moet er verder gebeu ren om het voortbestaan van het dier te verzekeren Het is een vraag waarop tot nu toe geen afdoend antwoord is ge geven. De alarmklok heeft ln leder geval ge luid. De cheeta, die. zoals men in „Blij dorp" kan zien. een aardig en vrolijk dier is, verkeert in nood. Het zo snelle dier, sneller dan een windhond, zoals bij wedstrijden reeds Is gebleken, dreigt uit te sterven en dat zou voor onze fauna werkelijk aan gevoelig verlies zijn M. VAN DEN BERGE Klaprooscomité vraagt collectanten Klaproosdag valt dit Jaar op zater dag 12 november. Op die dag worden de gelden verzameld die het Nederlands Oorlogsgraven Comité nodig heeft om maar werk te kunnen verrichten. Door toedoen van dit oorlogsgravenwerk in het reeds twintig jaar mogelijk vaders moeders, vrouwen en kinderen van de geallieerden die in ons land hun laatste rustplaats vonden, in staat te stellen bet graf van hun familielid te bezoeken. Klaproosdag staat daarom in het te ken van: „Hun offer ons antwoord". Ons volk heeft de jaren doorsterk be seft, dat tegenover het offer voor zijn vrijheid gebracht, zijn antwoord diende te staan. Dat antwoord is sedert 1945 llliill Amsterdams a zo brutaal brief te plak je moet toch wel ee meisje van tien jaar zijn te zijn VéGézegels op een ken en dan de brief doodgemoedereerd in de bus te laten glijden. En je moet bij de PTT zijn om met zo'n methode ook nog succes te hebben. Dat overkwam Robby Kop uit de Boylerstraat in Schiedam. Robby ont moette in de vakantie een tienjarig Am sterdams meisje en het samengaan in de vakantie resulteerde in een correspon dentie. Tweemaal ging alles normaal, maar de derde keer had het vriendinnetje geen postzegels bij de hand en plakte toen maar VéGé-zegels op de brief. Robby kreeg de volgende dag een keurig afgestempelde brief in de bus, zonder commentaar van de bezorger of welke afdeling van de PTT dan ook. Een unicum. Robby vond het wel leuk en gaf de brief aan zijn zwager, d.e heer H. M. van Vessem, die buiten zijn normale werkzaamheden tevens postze gels verzamelt. De heer Van Vessem legde Robby uit dat de zegels als zodanig geen waarde hadden voor een postzegelverzamelaar, maar alleen als curiositeit nog enig geld zouden kunnen opbrengen. „Nou", zei Robby, „verkoop hem dan maar voor mij. Dan geef ik het geld aan de VARA-speel- goedactie. Dat komt goed uit want ik was van plan wat te geven, maar ik heb geen speelgoed dat daarvoor geschikt is." Voor de mensen die van dergelijke din gen houden is de brief met afgestemplde VéGé-zegels nu dus te koop bij de heer H. M. van Vessem, Heemraadssingel 250b, telefoon 259028 in Rotterdam. Op 11 november zullen kort na el kaar op de I.H.C. Holland werven in Schiedam en Vlaardingen twee tewa terlatingen worden verricht. De eerste bij Werf Gusto (Schiedam), betreft de sleephopperzuiger „Geopotes IX". De doopplechtigheid wordt om 15.30 uur verricht door mejuffrouw Marijke Schram, dochter van een der directeu ren van de cliënt. Met een hopperinhoud van 8000 m3 (een laadvermogen van 9300 ton) is dit schip in zijn soort het grootste dat tot dusver door I.H.C. Holland werd ge bouwd. Het 125 meter lange en 21 me ter brede schip krijgt twee zuigbuizen, met een diameter van 900 mm, waar mee tot op 31 meter diepte gebaggerd kan worden. De beide schroeven wor- dn aangedreven door eigen I.H.C. Hol land motoren fabrikant Smit-Bolnes elk met een vermogen van 2720 pk. Zij geven het geladen schóp een snel heid van 12 knoop. Twee Smit-Bolnes motoren van 1700 pk drijven de zand- pompen aan. Ter verhoging van de ma noeuvreerbaarheid van het 'sohip wordt een boegschroef met een motor van 600 pk ingebouwd. Evenals de sleepzui- ger „Geopotes VI" en „Geopotes VIIT krijgt de „IX" kegelkleppen, waarmee de inhoud van het laadruim wordt ge lost. De sleepzulger zal een belangrijke an- winst zijn voor de baggervloot van de opdrachtgever, de Koninklijke Maat schappij tot ret uitvoeren van Open bare Werken „Adriaan VoBcer" N.V. in Rotterdam. Een uur later zal in Amsterdam bij Verschure &Co., Mevrouw E. Paollela echtgenote van de directeur van de Compagnia Construzioni Generali SRL in Rome, de cutterzuiger „PR 201 Vene- zia" tewater laten. De ontspanning op de arbeidsmarkt gaat nog steeds voort. Eind oktober be droeg de geregistreerde arbeidsreserve in ons land, het aantal werkzoekenden dus, 36754. Daartegenover stond een vraag naar personeel van 65855. De re serve nam ten opzichte van september toe met 5602, terwijl het aantal aanvra gen afnam met 9263. Eind vorige maand was het aantal wrijvingswerklozen 17000. Stijging van dit aantal behoeft niet veel verder door te gaan, voordat van conjuncturele werkloosheid sprake is. Vooral ln de provincies Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland is het aantal openstaande aanvragen nog altijd groter dan de arbeidsreserve. In Lim burg daarentegen is de arbeidsreserve groter dan het aantal openstaande aan vragen. We nemen nu even deze provin cie, in verband met de recentelljke ont slagen bij de Vasco Mij. Wat het gewest Rotterdam betreft, be droeg de geregistreerde arbeidsreserve eind oktober 1491. terwijl er 7735 open staande aanvragen waren. Ook hier is er een stijging, respectievelijk daling ten opzichte van oktober '65. Vooral in de bouwberoepen is de reserve toegenomen. Deze bedroeg eind september van dit jaar 55 en eind vorige maand 120. Een groot deel van deze stijging betreft Schil ders. maar hier is sprake van seizoen werkloosheid. Nochtans is er in de bouw beroepen en dan voornamelijk in de wo ning- en utiliteitsbouw van ontspanning sprake. Zo is er een daling in de vraag naar timmerlieden en betontómmerlde- den. In de chemische beroepen is de vraag gewest Rotterdam ten opzichte >rig jaar, sterk toegenomen. De oorzaak daarvan is, dat de Botlek, v enkele chemische bedrijven zijn geves tigd, sinds april onder het Gewestelijk Arbeidsbureau Rotterdam ressorteert. Voorts is de pendel, met name uit Bra bant. iets toegenomen. De vraag naar ongeschoolden is in het afgelopen jaar fors gedaald. In oktober '65 bedroeg het aantal openstaande aanvragen namelijk 1119 en vorige maand nog slechts 3l7. Ook de vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten is afgenomen. Tooh is het aantal openstaande aanvragen nog altijd 3111, terwijl de arbeidsreserve 179 be draagt. Tenslotte de buitenlandse arbeids krachten; van* de ruim 5000 die in het gewest Rotterdam werken, zijn er 50 als werkzoekenden ingeschreven bij het Ar beidsbureau, dat is dus slechts 1 procent. In het gehele Rijnmondgebied bedraagt het tekort aan arbeidskrachten op het ogenblik 13000. Afdeling bevolking naar Koopmansbeurs Blijkens mededeling van B. en W. ligt het in het voornemen, de afd. Bevol king van de gemeente Schiedam te zij ner tijd over te brengen op de begane grond van de Koopmansbeurs, welke thans in gebruik is bij een aantal tafel tennisclubs. Voor een meer royale op zet van het semi-permanente gebouw zoals gevraagd werd was in de tuin aan het Oude Kerkhof geen ruimte. We waren samen als rooms-katholieken en als pro testanten in Assissi en in Rome. Dat bleek een ideale vorm te zijn om deze wereldstad te bezoeken. Paters die in Rome hebben gestudeerd en gewerkt zijn uitstekende gidsen en beschikken over een ruime mogelijkheid van introduktie. En het samen als Katholieken en Protestanten met Rome geconfronteerd worden maakt dat het beleven van die ontzaglijke stad meer wordt dan een grootse toeristische ervaring en zelfs meer dan een pelgrimage. Het wordt een diepe en existentiële beleving van wat Rome voor je eigen geloof betekent gespiegeld aan die van reisgenoten met een geheel andere geestelijke achtergrond. Je staat b.v. samen voor de z.g. Pilatustrap ln het Lateranen paleis. De legende wil dat kruisvaarders het marmer van de trap waarop Jezus voor Pilatus in Jeruzalem zou hebben terechtgestaan, naar Rome hebben meegesleept. Men acht het in katholieke kring een daad van hoge piëteit die trap onder het zeggen van gebeden op de knieën te bestijgen. Protestanten kennen deze trap alleen maar uit de zielsge schiedenis van Luther. Hij zocht op alle manieren vrede voor zijn ziel, o.a. ook door een pelgrimage-reis naar Rome en hij probeerde met dat bekruipen van die treden vergeving voor zijn zonden te verdienen. Maar hij ging even wanhopig heen als hij gekomen was. Zo vertoont deze trap voor een Protes tants-opgevoede vaak alleen maar het „image" van Roomse „werkheiligheid". Maar dan zie je als Protestant opeens een van je Katholieke reisgenoten heel vredig en toegewijd diezelfde treden al knie lende opgaan. Je kan haar niet van krampachtige „werkheilig heid" verdenken. Je voelt aan dat ze het alleen doet uit piëteit jegens onze Heer, als middel om dieper met zijn heilig lijden en bloedvergieten voor ons allen te worden verbonden. Je vindt het eigenlijk helemaal niet vreemd, dat je het zelf mis schien als evangelisch Christen ook eens een keer zou doen. Maar je voelt ook: dat kan een Protestant niet zo maar opeens. De liefde tot de Heer is dezelfde, maar de spiritualiteit is anders. Een andere ervaring: Je ziet in de 400 kerken van Rome de prachtigste wijwatervaten. Vaak als doopbekkens zo groot. Men heeft als Protestant dat wijwater altijd maar een rare zaak en een dom bijgeloof gevonden. Een soort tover middel, om met het slaan van een kruis de duivel af te weren, als hij bij het binnengaan of uitgaan van de kerk met je meewil. Nu wordt ons verklaard dat het wijwater de gelovige herin nert aan zijn doop. Het duidt dus op een in Christus begraven worden met je oude mens en op een met Hem opstaan tot een nieuw leven. Je ziet een van je reisgenoten naar een wijwater bakje toegaan. En je beleeft het even met hem mee, dat als het ware weer het doopwater op hem wordt gesprenkeld, net als vroeger als baby. Weer ondergedompeld m de Liefde van de Heer. Zulke ervaringen kunnen ook zeer tegenstrijdig zijn. Je gaat met zijn allen de St. Pieter binnen. Je ziet in het hart van die grootste Kerk der wereld de z.g. confessio, de plaats waar ge lovigen van alle tijden en plaatsen hun geloof hebben beleden en nog belijden bij het graf van Petrus. De nieuwste archeo logische vondsten hebben het vrijwel zeker gemaakt dat de St. Pieter-Kerk inderdaad is gebouwd boven een oeroud kerkhof, waar Petrus na zijn marteldood ter aarde besteld werd. Lang te voren heeft Jezus aan Petrus deze marteldood voorzegd en ik mocht aan de reisgenoten bij die voorlezen uit een van zijn brieven, hoe tenvolle bereid de apostel dit lijden onder het oog zag. Daarna zei ieder lid van het gerechtshof stil voor zich heen de apostolische geloofs belijdenis op en baden we samen het Onze Vader. Een kleine maar diepe oecumenische demonstratie Maar dan zie je achter die confessio en het geweldige pause lijke altaar de z.g. stoel van Petrus staan, die nu tot zetel van de paus is geworden. Door een prachtig albasten raam ln de vorm van een duif het symbool van de Heilige Geest wordt deze cathedra Petri belicht. Als Protestanten bedenken, dat onder leiding van Pausen die meer van kunst dan van mensen wisten, deze kerk gebouwd is o.a. met behulp van verkoop van geestelijke ambten en aflaten, en dat juist op dit punt de breuk tussen Rome en de Reformatie is begonnen, krijgen ze het in de Sint Pieter die een glorieuze feestzaal wil wezen waarin de triumfen van de Katholieke Kerk in ruimte en vorm en kleur zo imposant mogelijk worden vertolkt, wel heel moeilijk. En Rooms-Katholieken niet minder! Dat we overigens in dezen toch wel enigszins genuanceerd moeten denken, bepeinzen wij als we denken aan Paus Adria- nus VI, de tijdgenoot van Luther, de enige Nederlander en de laatste niet-ltaliaan die ooit paus geweest is. Hij ligt niet ver van de St. Pieter in de St. Maria dell' Anima begraven. Hij stond als trouwe leerling van Thomas d Kempis en andere Nederlanders uit de ascetische kring van Geert Grote van Deventer wars tegenover alle kerkelijke praal. Hij vroeg zelfs, toen hij de prachtige Sixtijnse kapel in de Vaticaanse paleizen zag, of dit de badkamer was! Aan een ruimte voor gebed doet dit hoogtepunt van kunst inderdaad heel weinig denken. Wat jammer dat deze man, verguisd en verbitterd door de gewel dige tegenwerking, die hij in eigen kring bij zijn hervormingen moest ondervinden, al na twintig maanden Paus te zijn geweest is overleden. Op zijn graf staan de bittere woorden: „Helaas wat maakt het toch een groot verschil in welk een tijd zelfs de beste mens leeft". M.a.w. zelfs de voortrefiykste mens kan niet tegen de tijdgeest op. Bijbelser sprak zijn Nederlandse biograaf pater Dr. Polman bij zijn graf op zijn eeuwfeest in 1959: „Wie als Christus kopers en verkopers uit de tempel verdrijft en hun geldtafels omgooit, heeft geen beter lot te verwachten dan Hem zelf ten deel viel". Protestanten zijn helaas wel eens geneigd, om het niet helemaal serieus te nemen, als Rome wederzijdse schuld aan de scheuring erkent. Men vraagt zich dan af: „Kan zo'n onfeilbare paus dat echt menen? Paus Adriaan VI erkende met zoveel woorden, dat ook bij deze Heiligt Stoel reeds sinds menig jaar vele verfoeilijke zaken hebben plaats gehad: misbruiken in geeste lijke zaken, overdrijvingen in voorschriften, ja dat alles zich ten kwade heeft gericht. Zo is het niet te verwonderen, dat de ziekte zich van het hoofd op de leden, van de -pausen op de prelaten heeft overgeplant. .Mij deze heilige stoel zei Adrlanus VI. Het is goed om bij deze zetel in de St. Pieter samen aan zijn eerlijke schuld belijdenis te denken. Dan krijgt het diepe zin, als je in die Sint Pieter als katholieken en protestanten ivederzijds de woorden van het Onze Vader bidt: „En vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren". Wat hebben we veel aan elkaar en aan de mensheid goed te maken! Gelukkig, als we daaraan maar erg hard bezig 'zijn. Dr. K. J. KRAAN. Rijksbijdrage voor rijdende viswinkel van iandbouw en Vis- serij wil trachten te komen tot een ero- Ijff f^t van vis- en visprodnkten. "»iL\ onderdeel van de maatre gelen ter verbetering van de structuur van de Nederlandse visserij. Een de zer dagen zal de Staatscourant een van de maatregelen publiceren. Het betreft de regeling omtrent een bigdrage van het Ministerie voor de sroen, imo ®ansahaf ^an rijdende viswinkels. Over met gulheid gegeven, doordat de collec- r®fe regelmg verschenen al eerder en- kele publikaties. De Directeur-Genraal van Visserijen kan nu onder bepaalde omstandigheden aan detailhandelaren die van plan zijn door middel van rijdende viswinkels nieuwe afzetgebieden te ontsluiten, een bigdrage verlenen van ten boogste een derde, tot een maximum van ƒ6000- van de totale koopprijs van de rijden de viswinkel. E.H.B.O. wedstrijden Te Maasdijk worden zaterdag 12 no vember in gebouw de Vluchtheuvel wed strijden gehouden voor EHBO-groepen waaraan rullen deelnemen diverse afde lingen die aangesloten zijn bij kring Schiedam. De wedstrijden vangen te 2 tebussen woerden gevuld. Gaarne voldoen wij aan het verzoek ▼an Het Comité te Vlaardingen, dat op roept tot het helpen bij de collecte,r want van het aantal collectanten en collectrices hangt het srucces van de op brengst at Wie enige uren van zijn vrlje tijd za terdag wil besteden aan dit werk kan zich opgeven bij de heren: G. C. Buyse, Frank van Borsselenstraat 61. M. Struys, Huygensstraat 71a, M. A No bel, Vanriebeeckstraat 17 en J. 'Kuil, Waalstraat 63, respectievelijk onder de telefoonnummers: 3285 3367, 1533. 2401 en 3755. vijfdaagse reis naar Londen maken waartoe de British Legion (Engelse oud- tanten jaarlijks uitnodigd. Iedere collec tant kan ditpot treffen. Onze nieuwe collectie 1966/1967 omvat vele moderne en klassieke modellen in diverse bontsoorten. o.a. 'U KALGANLAM 245,— V. CUMMAFIX sWi'_ LANG LAMBLEG jm,— LANG DANKALI 4SJ5,— LANG NERTSKOPPEN iedere bontmantel met garantie bewijs. Grote sortering bontkra gen - mutsen - cravates - en gar- neringsvellen in nerts - bever - vos enz. Betaling kan worden geregeld. Burg^Mtineszlaan 89 B Tdef. 239118 Wij geven geen 500,voor Uw oude T V-, maar voor 585, heeft U een nieuwe T.V., 59 cm., type 1967 (1 jaar schriftelijke garan tie). Desgewenst betaling in 18, 12 en 6 maanden. HET 2e NET compleet geplaatst voor f 94,50 jaar garantie). BANDRECORDERS, speciale aanbieding Gründig van f 498,- voor f 325,-. NAOMIS WASAUTOMATEN van f 898,- voor f 698,-. STEREO MEUBELS met wisselaar van f 898,- voor f 698,-. LUZACSTRAAT 23 Rotterdam (Blftdorp) - Telefoon 24 39 37 Haast u, de voorraad is beperkt. Loodsbootjes worden gespeld en kosten weinig geld Ieder gezin ,ook tnwo- need) dat binnen ons verspreidingsgebied woont en waarvan de woning is voorzien van z«n naambordje behoort iedere week „De Haven loods" te ontvangen. Waar gewerkt wordt worden echter ook fou ten gemaakt en mocht onze bezorger eens een steek laten vallen belt u ons- dan op. Wh begrijpen dat u de krant werkelflk mist -r. zuilen die graag nabe zorgen. Bel in zo'n geval vóér vrijdagmiddag 12 uur telefoon 13 2170. Onze lezers-service-

De Havenloods | 1966 | | pagina 8