Wegenruit om Rotterdam later klaar dan gepland Voor 40-ste keer kinderpostzegels nu naar .WONDERFUL COPENHAGEN" Voltooiing project op z'n best in 1975 OPNIEUW EXCLUSIEVE 2-DAAGSE VLIEGREIS „DE HAVENLOODS"-lezers nu naar Kopenhagen Start op 15 november HERMAN BAVINCX: Erudiet en realist bestuurder en pleiter DE HAVENLOODS - DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966. S'd 15 CENTRUM:SCI ZUlDï KORTE I WEST? BETTO' ROTTERDAM CENTRUM:SCHIETBAANSTR.7,TEL251234 ZUID: KORTE HILLESTR. 2-4-6, TEL. 173969 WEST: BETTOWEG11 (SPAANSE POLDER) TEL.153393 EN 154409 Het enorme project van wegen voor don gnsnd verkeer, dat Rotterdam en Schiedam gaat ontsluiten en ruim 41 km lang wordt zou in 1971 voltooid moeten zijn. De zogenaamde ruit rond Rotter dam zal omstreeks genoemde tijd niet klaar kunnen zijn. dat is wel duidelijk gebleken. Het zal zeker 1975 worden eer de gehele ruit, waaraan overigens gesta dig wordt gewerkt, zal zijn voltooid. De Rotterdamse ruit zal worden ge vormd door vier wegen. De noordelijke randweg bestaat uit de rijkswegen 20 (Den Haag - Vlaardingen - Rotterdam) en rijksweg 3 (Amsterdam - Waddinx- véen Rotterdam), de oostelijke rand weg wordt gevormd door rijksweg 16 (Breda - Dordrecht - Rotterdam), de zuidelijke randweg is een nieuw ontwor pen weg en de westelijke randweg maakt deel uit van de zg. Zoomweg doro - Bergen op Zoom - Antwerpen). Ais deze ruit eenmaal klaar zal zijn zal het verkeer in Rotterdam en Schie dam aanzienlijk worden ontlast, want al le doorgaand verkeer zal dan via de ruit worden geleid. Alle wegvlakken van de ruit zullen twee rij non en krijgen van elk drie rijstroken met een middenberm. Bo- ver.dienzullen all?'uitvalswegen op de randwegen gaan aansluiten. Ingevolge een in 1958 genomen besluit zulléjn ook alle rondwegen twee banen1 van drie rij stroken met middenberm en doorlopende verharde vluchtbermen krijgen. Het is beslist geen kwestie van tientallen guldens.om met de Sint voor grote verrassingen te zorgen... Neen, voor nog géén zes gul den koopt U een elegant kap- garnituur... een weelde op elke toilettafel. Kapgarnituren, goudkleurig gemetaliseerd, uiterst fijn en elegant, gedecoreerd met fraai dessin. Luxe kapgarnituur, dat gegaran deerd goed blijft, bestaande uit geschenkdoos met handspiegel, borstel en kam... voor bijna de helft van de normale prijs. Zes projecten Vooral de aanleg van deze randwegen vergt nogal wat moeilijkheden. Hiervoor moeten maar liefst zes grote projecten worden gebouwd. Dit zijn: 1. Zes werken in kruisingen met spoorlijnen; 2. een ruim 1 km lang viaduct in rijksweg 20 in de Spaanse polder met de aansluitende beweegbare brug over de Delfsfiavense Schie: 3. een onderdoorgang onder het Klei-npolderplein tussen de rijkswegen 3 en 20; 4. een onderheide weg tussen de Bergweg en de spoorlijn Hofplein - Den Haag; 5. een ruim 1300 meter lange brug met aanhangbruggen over de Nieuwe Maas bij het eiland Van Brienenoord en 6. de Beneluxtunnel tussen Schiedam en .Vlaardingen. V,n deze twee oeverver bindingen is de Van Brienenoordbrug al sinds februari 1965 in gebruik. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze goudkleurige kapgarni turen, in luxe geschenkdoos verpakt, Financiën De voltooiing van rijksweg 16 van de noordelijke Maasoever tot de rijksweg 3 (Rotterdam Gouda) zal door de hoge financiële eisen pas in 1967 klaar kun nen komen. Medio 1967 zal de Beneluxtunnel voor het verkeer worden opengi sieid. Deze is gebouwd door de directie Sluizen en Stuwen van de Rijkswaterstaat a!s toltunnel voor rekening van de NV Bene luxtunnel met aansluitende verbindings wegen, die in een later stadium onder deel zullen uilmaken van de Zoomweg (Rotterdam - Numansdorp - Bcigen op Zoom - Antwerpen) tussen de Vonde lingenweg i„ het zuiden en van rijksweg: 20 in het noorden. Dan zal tevens een nieuw wegvlak van rijksweg 20 in gebruik worden genomen en wel het gedeelte ten westen van Vlaardingen I Broek weg) tot de aanslui ting aan Schiedam ten oosten van de spoorlijn Schiedam - Delft in het ver lengde van de Broersvest. De voltooiing véh het laatste gedeelte van rijksweg 20'tot aan het Kleinpolderplein kan pas in 1968 of misschien nog wel later tege moet worden gezien. Op hei ogenblik is in uitvoering het ruim 1000 meter iang viaduct in de Spaansepolder met de bruggen over de Delfhavense Sehie. Na 1967 zullen de oostelijke en de westelijke randwegen v»n de ruit. gereed komen. Men hoopt evenwel voor 1970 ook rijksweg 20 tot aan het Kleinpolderplein klaar te heb ben. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zouden dus in 1970 ongeveer 20 km van de ruim 41 km lange ruit klaar kunnen zijn. Ten zuiden van de Beneluxtunnel zal medio volgend jaar de aansluitende weg tot de op deze tekening bovenaan gete kende Vondelingenweg gereed zijn. Ten zuiden van de Vondelingenweg komt een enorm verkeersknooppunt met vier ni veaus, waarvoor nu met de voorbereiden de grondwerkzaamheden is begonnen. Het verkeer uit de Beneluxtunnel in zui delijke richting, zal over de bovenste ver dieping worden geleid. De parterre wordt gevormd door de zuidelijke zandweg, die van Europoort komt en naar Rotterdam- Zuid voert. Tussen de Zoomweg en de zuidelijke randweg tporden twee viaduc ten gebouwd, waarvan het bovenste be stemd is voor het afslaande verkeer uit de tunnel naar Rotterdam-Zuid, alsmede voor het verkeer uit het zuiden naar Europoort, terwijl de onderste van deze twee ..tussenviaducten" bestemd is voor het afslaande verkeer van Rotterdam- Zuid naar het zuiden en van de Euro poort naar de Beneluxtunnel. (Overgenomen uit Bedrijfs- 28 okt.) Leden van de Schiedamse' begrotings commissie vragen: Kunnen de adver tent.es van de gemeente e; n mode. ner opmaak en stijl verkrijgen?" B. en W. antwoorden: ,,De advertenties van de gemeente waarbij personeel wordt opge roepen, behelzen in grote lijnen steeds weer dezelfde technische gegevens, als: vereisten. sa!arië":ng, enz. waarbij de stijl een meer ondergeschikte rol speelt Niettemin zal aan dit ppnt alsmpde aan de opmaakt bijzondere aandacht worden Tf voor de unieke prijs van Inclusief f 10.- luchthavenbelasting op vrijdag 25 november en zaterdag 26 november Na de succesvolle tocht naar Londen nu éen romantische trip naar Kopenhagen, waar wij o.a. op ons programma hebben staan: if sightseeing if diner-dansant bij candle-light if bezoek bierbrouwerijen Tuborg if Smorrebrod-lunch desgewenst sightseeing in Seeland met zijn oude cultuur. if prima le klas hotel if bovendien nog voldoende vrije tijd om een eigen programma at te werken, bijv. een tocht met de draagvleugelboot naar Malmo Tickets verkrijgbaar bij DE HAVENLOODS. Westblaak 25, telefoon 132170, en op hijkantoor van der Driftstraat 4, Vlaardingen, telefoon 018984349. Damclub Schiedam won in hoofdklasse nijverheidsscholen is er ook een prijs vraag. die het ontwerpen van een affiche, een vignet of prentbriefkaart als onder werp heeft. Deze wedstrijd sluit reeds op 18 november a.s. Ten slotte zal het Rijdende Postkantoor een rondrit door Nederland maken, te beginnen bij Amsterdam en eindigend in Den Haag. nadat het postkantoor op 12 en 13 december Rotterdam heeft bezocht. Voor de filatelisten is dit echt wel iets om naar uit te kijken, want het rijdende postkantoor gebruikt in elke plaats het stempel van die plaats. De kinderpostzegelactie is in 1924 in navolging van Zwitserland, waar men in 1912 al begonnen was, in ons land gestart. De eerste opbrengst bedroeg 52.000,. welk bedrag in 1926 al was verdubbeld. Daarna ging het steeds in stijgende lijn. In 1933 werd het eerste miljoen bereikt. In 1958 overschreed men het tweede mil joen en vier jaat later werd het derde miljoen volgemaakt. Vorig jaar bracht de actie viereneenhalf miljoen gulden op. De snél e stijging van na de oorlog (in 1946 bedroeg de opbrengst nog „slechts" 326.000) is vooral ook te danken aan de acties van de schoolkinderen. Op maandag 7 november 1966 verloor Rotterdam een van -1- m-ec toege wijde zonen: mr Herman Bavinck. Nauwelijks zal 't brede bedrijf van onze stad door deze gebeurtenis zijn ge raakt. Het werk ging zonder' onderbre king door, vergaderingen zijn er niet om afgelast, op straat zag men geen groepjes verslagen stadgenoten. Hij zou «lat volkomen juist hebben ge vonden. Zijn gehele ontreden was on opgesmukt en realistisch, wars van vertoon en mensverheeriijking. Hij kon de dingen op een afstand bekij ken, was daarin zelfs een meester, maar zelf werd hij er niet groter aoor. Wij Rotterdammers kennen hem als dezelfde gewone minzame man voor iedereen. Geen air. geen strijkages. Maar ook geen goedigheid! Altijd za kelijk en kritisch, op zijn qui vive. Van een soort geestelijke adeldom, die niet afstotend maar stimulerend werk- Merkwaardig, zoals Bavinck het ver trouwen genoot van allen, zonder het vertrouwen te verliezen van zijn par tij. Zeker, zijn scherpzinnigheid en sterk ontwikkeld gevoel voor politieke verhoudingen kwamen hem daarbij van pas. Maar de hoofdzaak was, dat hij vanuit zijn geloofsovertuiging nuch ter en zonder oogkleppen zijn stad wilde dienen. Taktisch en slagvaardig, maar ook eerlijk en bewust van eigen beperktheid ais mens. Temidden van zjjn mede-Rotterdammers van de v nirste linie was hij een apar te verschijning. Geen econoom maar jurist, geen handelsman maar advo caat, geen functionaris maar beleids- figuur. Iemand, die niet ohi er beter van te worden bereid was tot hei wet houderschap. Maar die als raadslid zo zeer te maken kreeg met de proble men van de woningbouw, die zozeer onder de indruk was van de behoeften en mogelijkheden op dat gebied, dat hij meende zijn krachten daaraan te Of hij er veel vreugde aan heeft be leefd? Hij morht de voldoening sma ken van een flinke stijging van de productie, en dat was een gienntisehe prestatie in de ingewikkelde en moei zaam draaiende machinerie van een grote stad. een zelfbewust provinciaal bestuur en een rijksregering met steeds wisselende direktieven. Het was zijn werk. de Waterweg-gemeen ten tot samengaan te brengen, en dat heeft bet gebied geen windeieren ge legd. Maar de verdeling van het top- gestane kontingent moet hem moeilijk gevallen zijn als een tocht door moe rassig oerwoud. En het bouwen in de eigen stad werd een steeds onmogelijker opgave. Want de direktieven van de minister waren niet alleen wisselend, ze waren ook in toenemende mate irreëel. Zozeer, dat zelfs een man als Bavinck zijn ver ontrusting en verontwaardiging open lijk lucht moest geven. Terwijl hij toch als weinigen bedacht was op het open houden van alle wegen, die hi f met anderen moest gaan om iets te hereiken. Doelgericht, dat was hij! Prestige en ideëele suksesje? waren niet in tel. Grote plannen keurde hij aanstonds op hun levensvatbaarheid. Echt Rotter dams was zijn praktische instelling. Zo kon hij een Veemarkt-kwestie terzijde stellen door de vondst var 1(1 iaer iis- kast. Zo kon hij samenwerken met Ca- pelle aan den IJssel en haast geruis loos opschieten bij de bouw van „Ale. xanderstad", ook ai lagen er levens grote bestuurlijke problemen voor de toekomst. Zo kon hij de getroffen tuin ders uitnodigen, over verplaatsing of iikwidatie te komen prat«-n. liever dan de voor beide partijen nadeliger weg van de onteigening te bewandelen. Eigenlijk kon hij slechts dat waarde ren. dat direkt bijdroeg tot een werke lijk resultaat. Openlijke kritiek, zoals ook in ons blad wel eens geuit op toe standen en handelwijzen, was bij hem maar zelden welkom, omdat hij het effekt eerder nadelig dan voordelig waardeerde. Ofschoon hij een positie had van woor den. was hij een man van daden. „Wat koop ik ervoor?" zal hij bij menige fraaie suggestie binnen of buiten de raad gedarht hebben. Kon het Rotter- damser? En toch: geen harde Drauf- ganger. Maar iemand met een strikt respekt voor billijkheid, een gepaste vindingrijkheid bij het toepassen van de spelregels een wijze van uiteenzet ten van dingen, die tintelde van oor spronkelijke en met humor gekruide geest. Niet voor niets rijks-bemidde laar. Een pleiter, in de volle zin. Waaraan Rotterdam zich met een ge rust hart toevertrouwde. Wii gedenken hem met bewondering en «Inkbaarheid. Onze gedac'-'-n ziin hij zijn vrouw en kinderen Men vergete hen niet. Zeker niet als men danken en bidden kan. W. F. Schut Damclub Schiedam heeft wederom ^M,Men V€fras5in« in de competitie Tibofdklasse der R.D.B. gezorgd en dit maal door het zo sterk gestarte Vree- wtjk te verslaan met 11—9. De Schie dammers hebben hierdoor 6 punten ge haald uit 6 wedstrijden en staan op een goede plaats, vrijwel zonder degrada- ti eg eva ar. Het was een zeer aantrekkelijke en spaannende wedstrijd met als voorbeel den de partijen aan bord 1, den Boer tegen Soetens en aan bord 2, Onink te gen Berghout. C. den Boer speelde tegen 4e ex-kampioen van Zuid-Kolland eiT fi- rjalist in het persoonlijke katnioenschap -van Nederland, de heer M. Soetens.Bei- de spelers speelden een aanvallende partij met dreigingen en combinaties: zij schuwden de moeilijkheden niet «wïhtén ze veeleer op. Dit leidde tot een schitterende partij. Den Boer ging in op Hetgesloten spel van Soetens en kwam éven later in een hekstelling. Dit was juist een kolfje naar zijn hanid, zodat dit genre het hele spelbeeld heeft be paald. Door ijzersteek spel spel kwam de jeugdige Schiedammer in een winst positie, miaar een blunder deed hem als nog verliezen. J. C. Onink had eveneens een zeer aanvallende partij, waar zijn tegenstan der grif op in ging. Ook hier werd de strijd beslist door het gesloten combina tie- en tempoapel. Onink had de beste papderen, doch verkeek zich even op een eenvoudige slagzet, waarna hij nog eens een fout maakte. Hierdoor had Vreewijk al 4 punten ca deau gekregen van Schiedam. De ande re heren lieten het er echter niet bij zitten. Invaller C. Korpel aan bord 3 speelde een zeer verdienstelijke remise. J. de Wilde aan bord 4 en A. Ris- $eeUW, aan bord 10 maakten evenei Winstpartijen brachten A. van Otter- Ibo, W. C. Heuvelman, M. den 'Houting en C. W. Sleeuwenhock. De heer M. Erkel Verloor" zijn partij. Al met al 1 Schiedams Damclu'b terugzien op zeer spannend en verdiend gewonnen weir rijd,, Aanstaande vrijdag speelt D.C.S. Weer en dan tegen Cosstant 2, die ais enige tegenkandidaat van V.D.V. staat aagesehreven voor het kampioen- iohap. Misschien zorgt D.C.S. weer voor een verrassing door Constant te verslaan. Op dinsdag, 15 november, zullen op alle postkantoren voor de veert'gste keer de nderpostzegeis verkrijgbaar zijn. De officiële start van de verkoop van de zegels zal plaats vinden in het Rjinhotel in Rotterdam, tegelijk met de opening van de jubileumtentoonstelling van de eveneens veertigjar'ge Rotterdamse Phi- latelisten Vereniging. Deze tentoonstelling zal geheel gewijd zijn aan k nderpost- zcgels. Zij is tot en met vrijdag 13 nov. dagelijks geopend van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Op zaterdag 19 november is de tentoonstelling geopend tol vijf uur 's middags. De toegang is Het veertigjarig bestaan van de kinder postzegelactie zal door vele evenementen worden gekenmerkt Zo zullen er naast de tentoonstelling ih het Rijnhotel op vele andere plaatsen in ons land even eens postzegeltentoonstellingen worden georganiseerd. Daarnaast is er een foto wedstrijd voor iédereen onder het motto: „Met het oog op het kind". Voor deze wedstrijd wordt samengewerkt met de Stichting tot bevordering van de amateur- fotografie. De wedstrijd is ingedeeld in vijf groepen: bab.v, kleuter, schoolkind, tiener en „kind" van 18 tot 21 jaar, de zelfde groepen, die men ook op de kinder postzegels van dit jaar tegenkomt. De fotowedstrijd sluit op 15 januari van het volgende jaar. Voor de leerlingen van de Academies voor beeldende Kunsten en de Kunst- 0Onder leiding van de'heer J. van der Most wordt een actie gevoerd om te komen tot een nieuw, orgel in de Arend Franszkapel, de aula der Dr. Kohn- stamschool aan het Schiedamse Lorentz- piein. Hier wordt iedere zondagmorgen jeugdkerk gehouden, doch het thans in gebruik zijnde orgel is niet meer bruik baar. Getracht wordt voldoende geld bij een te krijgen voor aanschaf van een klein elektronisch orgel. Ir De Schiedamse Accordeonvereniging ..Fantasie" zal zaterdag 19 nov. in ge bouw „Irene" een feestavond geven, waarvoor een aantrekkelijk programma is samengesteld mét verscheidene me dewerkenden. Door grootste omzdt, laagste prijzen I VRIJMOED

De Havenloods | 1966 | | pagina 9