'fP sn $£13333 STIJLVOLLE INTERIEURS P.v.d.A.: „Over zes jaar zal Schiedam vol zijn" C.P.N.„Nog 2000 woningen" Overtrekt nu Bankstel B.P. „Constructieve politiek" K.V.P.Rijnmon is een laaghangende Wethouder mevr. De Graaff hield maidenspeech P.S.P.„Rente; twee procent Lachertjes uit raad de HAVENLOODS DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 /"\VER res jaar zal Kethel vol ge- bouwd zijn, hoe komen we dan aan de woningen ter vervanging in de stads- sanering. Er kunnen nog 9500 woningen worden gebouwd, 4800 verdwijen er uit het saneringsgebied, zodat we nog 3600 woningen over houden. We kunnen nu snel saneren en daar voor de nieuwbouw gebruiken, of we kunnen de nieuwbouw vertragen ten be hoeve van de toekomstige sanering. Van de oorspronkelijk 4100 ha. indus trieterrein welke Schiedam bezat, res teert nog 50 ha. waarvan 12 ha. bij onderhandelingen is betrokken. We moe ten dus wel zeer voorzichtig zijn met de uitgifte van dit terrein." Aldus een onderdeel uit de algemene beschouwingen van drs. J. H. Simons (P.v.d.A.) tijdens behandeling der Schle- damse gemeentebegroting. Spreker ving aan met te constateren dat bij de jongste verkiezingen de P. v.d. A in Schiedam twee zetels heeft verloren en twee nieuwe partijen, de Boerenpartij en P.S.P. hun intrede in de raad hebben gedaan. „Uiteraard is onze partij bedroefd over het verlies, doch met 33 procent van het totaal aantal stemmen vormen we toch nog de grootste partij in Schiedam," zo constateerde drs. Simons. Hij verklaarde dat men samenwerking met alle fracties gewenst achtte om welr ke reden dan ook zij betrokken werden bij het overleg inzake de wethoudersze tels. Van de B.P. is nog niet gebleken wel ke richting zij uitgaat en belangstel lend ziet spr. uit naar het program- Met de wethoudersverkiezing kan spr. acoord gaan,al heeft spr. met verbazing kennis genomen van enkele uitlatingen naar aanleiding van het vooroverleg. Het verkiezen van een wethouder is echter te belangrijk, om dat aan het toe val over te laten. De raad als geheel is voor die verkeizing verantwoordelijk, en aan de democratie is alle recht we dervaren. Ttot nog toe heeft spr. de Prot. Chr. fractie als een geheel be schouwd doch de vraag is ook gezien de landspolitiek of zulks nog wel het geval is. Ook in Schiedam zijn grote verschillen naar voren gekomen en het zal moeilijk zijn in de toekomst de fractie als een geheel te blijven zien. Aan het college stelt spr. de vraag, om welke reden een wijziging heeft plaats gevonden in de taakverdeling, waarbij de burgemeester o.a. de dienst van openbare werken tot zich heeft ge trokken. Spr. stelt zich de vraag of zulks wel juist is. omdat ook om politieke redenen de burgemeester altijd beter buiten schot kan blijven. Gaarne wenst spr. het college kracht en wijsheid toe bij het volbrengen van zijn taak Inzake de informatieve nota voor de begroting meent drs. Simons dat zij meer het karakter van een beleidsnota dienen te krijgen, zowel het afgelopen als het volgend jaar betreffende. Tal van vraagstukken doen zich gelden, zo als de werking der Mammoetwet, de Bijstandswet, ziekenhuisbouw, technische bedrijven, grondpolitiek, vuilverbranding, verplaatsen reinigingsdienst, sam king met andere gemeenten enz. Er bestaat een achterstand in de be strating van tZVi miljoen, hetgeen zich vooral in de oudere stadswijken laat gel den. Ziet het college posten welke door nog dringerder aangelegenheden vervan- Drs. J. H. Simons (PvdA) Wat betreft de nieuwbouw heeft Schie dam zeker succes gehad. Gemiddeld zijn in Schiedam 600 woningen per jaar ge bouwd ,in 1966 zelfs meer. Wat hebben we nu in concreto bereikt? We bouwen wel veel: in zes jaar 3448 woningen, terwijl er 1023 zijn afgebro ken. Doch de bevolking is met slechts 1091 zielen gestegen. De gemiddelds w betekent. De huren der huizen, ook der woningwetwoningen worden echter hoog, zodat velen liever in oude huizen blijven zitten. Op het gebied der woningverbetering valt nog heel wat te doen, vooral wat betreft sanitair, douches enz. Het tempo is daaromtrent niet bevredigend. De genen die in oude huizen zitten, moeten niet de indruk krijgen dat we hen ver waarlozen. Er moet een duidelijk fase plan worden opgesteld voor de sanering. In het oosten van Schiedam is nog steeds geen speeltuin, zoals de zo actieve buurtvereniging van het Singelkwartier onlangs klaagde. Ook is nog steeds de speelplaats aan de Daltonstraat, waartoe de raad besloot, niet aangelegd Ten slotte betuigt drs. Simons dank aan de burgemeester voor diens toezeg ging, om indien gevraagd en waar mo gelijk, het politiebeleid te willen bespre- p stijlmeubelen a exclusieve lampen p perzische tapijten Louis XV fauteuil met petit-point bekleding VAN BOLHUIS EN MEYER 's-Gravelandseweg 616 Verlengde Broersvest Schiedam - Tel. 267793 Advies aan huis FABRIKANT voor bijzonder lage prijs Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25.31.11, Rotterdam b.g.g. tel. 28.34.63 ,,Wat moet er In Schiedam gebeuren en welk beleid denkt het college van B. en W. In deze te voeren. De thans verschenen begroting doet zien dat deze is afgestemd op deze stad wat er is en wat het kost. Er staan momenteel wel 250 woningen in Schiedam leeg, doch welk een inkomen moet men hebben, om die huur te kunnen betalen!", aldus de heer B. E. Collè (CPN) tijdens be handeling der gemeentebegroting. Hij kon zich niet aan de indruk ont trekken, dat de beschouwingen rond de ze begroting gehouden, wel sterk in het teken van de komende verkiezingen staan. Spr. constateerde, dat Rijnmond nog niet eens in de kinderschoenen staal. We moeten wel oppassen, dat de ge meentelijke autonomie niet wordt be knot. De problemen der woningbouw bespre kend, constateerde de heer Collé, dat aan het verbeteren der oude woningen nog heel wat dient te worden gedaan Een douchecej is toch zeker wel nood zakelijk in iedere woning. Doch wat moet er gebeuren met de ^huurprijzen, die voor woningwetwoningen reeds tot f 175 per maand zijn gestegen. Wat voor een in komen moet men dan wel hebben, ook om één der 250 leegstaande woningen uit de premie- of vrije sector te kunnen betrekken. Dat is voor een gewone man haast piet meer te betalen. Zoals het nu staat, zullen er in Schiedam nog min stens tweeduizend woningen bij moeten komen. Wanneer men thans echter gaat sane ren, moeten die mensen uit de woningen ergens worden odergebracht en al wordt er gesproken over inrichten wan een kampeerterrein in Groenoord, daar zou spr. hen toch niet onder willen bréngen! Wat betreft de stichting van een ge bouw ten behoeve van culturele uitingen constateerde spr., dat men daar al 9 jaar mee bezig is en niet te lang moet wachten, want dan zal een en ander weer verouderd zijn.. Door het onderwijs zal het volgend jaar de eerste stap Worden gezet op de weg van het Mammpetonderwijs, waar voor diverse eisen gelden, zoals spr. na der uiteen zette. Wielerbaan De wielerbaan blijft alsmaar zakken: het enige zou zijn er een houten béan te leSgen, doch dat zou plm. f400.000 kosten. Is dat wel nodig, zo vraag spr. zich af. Als we ergens iets Een kapmanteltje van vlinder- luchtig Nylon,» rijkelijk met kant afgezet... zo practisch en toch eigenlijk een n/odzaak bij iedere toilettafel. Zo'n gezellig luxe dingetje... kiest U morgen uit, als welkom Sintpresentje of voor U zelf, voor bijna de halve prijs, voor nog géén een gulden dertig. Dhr. B. E. Collé (CPN) onbehagen ontstaat. Het is niet alleen dat sommigen wat over de wielerbaan fietsen, doch daar zijn ook vele toeschou- Met belangstelling heeft spr. verno men, dat de heer Roede een construe-' tieve politiek wil voeren. „Hij laat dus wel een ander geluld horen dan de leider der Boerenpartij," aldus de heer Collé. Overigens constateerde spr., dat de KVP bij de te voeren politiek nu toch wel gebonden is aan ae jongste rege ringsgebeurtenis. „De nacht van Schmelzer is wel een zwarte nacht geweest". Voorzitter: „Nou, nou. De heer Collé betoogde, dat de ge meente in elk geval in een financieel benarde situatie is en het noodzakelijk moet worden geacht, dat de bijdragen uit het Gemeentefonds aan de gemeen ten gaan stijgen. Kap**» Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze ragfijne Nylon kapman teltjes, met breed kant gegar neerd, in diverse kleuren, Géén tel. of schrift Ruim 48 taken Inzake de Bedrijfscommissie consta teert spr. dat deze 48 taken tot zich heeft getrokken en wat blijft er dan nog over van doelmatig werken? Hoe is deze dienst in het gemeentelijk apparaat inge- Sanering van het gebied Kreupel- stra%t-Broersvest idient naar voren te worden getrokken Ibij uitvoering van de plannen, waarbij de afbraak zo goed mo gelijk dient te worden afgerond. Het zou wel tijd worden met dit werk een aan vang te (maken. |Het is te wensen, dat een grotere aanpak van het sociaal wljk- werk tot stand komt. Er zijn donkere wolken inzake de gemeentefinanclën, waarbij Rijnmond een laag hangende wolk is, „aldus het oordeel van mr. J. B. Schueler (KVP in de Schiedamse ge- Een duiter Is geen luxe meer voor die huismoeders, die steeds meer zelf moeten doen In huis, door gebrek aan hulp. Neen, zo'n duster Is een nood zaak, en U kiest natuurlijk een charmant vlot model, om er gezellig mee uit te zien en toch Uw kleding te beschermen. Tricot Nylon dusters, norma le prijs 9.75, met flinke zakken, in practisch 3/4 mo<jel en royale lengte, koopt U voor nog géén zes gulden. nyl on Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Nylon dusters, In prachtige, schotse ruitdessins in de maten 38 t/m 48, i*V*i Giin °f 'Shrift, best. Hij behandelde eerst enkele zaken die het openbare leven betreffen en daarna die welke meer van interne aard zijn. De presentatie der gemeentebegroting had de waardering van spreker. Hij was benieuwd naar het woningcontingent dat voor 1967 aan het Rijnmondgebied zal worden toegewezen. Want de woning bouw staat in iedere raadsvergadering wel voorop in belangrijkheid. Wat de scholenbouw betreft, deze houdt wel ge lijke tred met de woningbouw. Spr. verzocht het treffen van voorzie Hingen ten behoeve der bouw van acht winkels aan de westzijde van Groen oord, zulks in verband met de woning bouw in deze omgevinig. De kwestie der sanering besprekend wees mr. Schueler erop, dat deze nu reeds jaren in studie is en het tijd wordt tot uitvoering van de plannen te komen. Het is noodzakelijk te komen tot een in- ventarisatie van de parkeermogelijkhe- den. gezien de problemen daaromtrent. Door in verschillende straten een één richtingsverkeer toe te passen, zou reeds veel gewonnen kunnen worden. De co ördinatie van maatschappelijk werk in Schiedam is belangrijk, nu het particu lier initiatief onvoldoende van de grond komt. vPit dient door B en W gestimu leerd te worden. Er is te weinig grootse aanpak in 't centrum. Ook in Groenoord bestaat hieraan behoefte. Voorlopig zul len we wel met gastarbeiders moeten blijven werken, om welke reden spr aan dacht vroeg voor hun belangen. Het is niet voldoende, dat de politie toezicht op hen houdt. Hun verzorging dient ook ten laste van de bedrijven te komen. De fractie is verheugd over de wijze waarop de begroting is ingediend. Evenwel acht te spr. de informatieve nota onvoldoende voor wat betreft de informatie. Zou het niet beter zijn om in het voorlopig ver slag een voorbehoud te maken om bepaal- fa zaken nader mondeling te bespreken? Mogelijk zou dit tijdbesparend werken, omdat vele menen anders bepaalde za ken niet aan de orde te kunnen stellen. Dat er een nieuwe chef der afd. finan ciën is, stemt spr. tot dankbaarheid, vooral nu we zulk een uitnemende chef binnenkort gaan missen. De financiële positie der gemeente, aardgas, bouw zie kenhuis, woningbouw, zij staan allen in het teken der financiën. Een laag han gende wolk vormen de kosten van Rijn mond en spr. stelde de vraag of het niet noodzakelijk is een voeding uit het Rij fonds in deze te verkrijgen. De fractie kan slechts node deze be groting aceepteren en mr. Schueler stel de zich de vraag, of het niet wenselijk zou zijn bepaalde afschrijvingen over een langere termijn uit te strekken. Met invoering van een vragenhalfuur- tje zou spr. het willen wagen, hetgeen mogelijk een bekorting geeft der behan deling van de begroting. Inzake de wethoudersverkiezdng, gaat spr. accoord met hetgeen drs. Simons hierover reeds zei, waarbij spr. eveniwel constateerde, dat de burgemeester van Rotterdam wel de havens onder zijn zorg heeft genomen. Onze burgemeester heeft friss/s ideeën, waardoor hij zich met een nieuwe taak kan belasten. De algemene politiesfeer in Schiedam achtte spr. goed, al verzocht hij de burgemees ter toch bij tijd en wijle in te gaan op Hoe lang gesproken? TN de spreek-marathon, di« ook 1 wel de „behandeling valn de gemeentebegroting" wordt ge- noemd, werden in de eerste ron- den, ook wel „algemene beschou- r wingen" geheten, de navolgende tijden gemaakt: drs. Simons: 43 flinuten; drs. Houtman: 31 min.: mr. Schueler: 26 min.; de heer Collé: 24 min.; de heer Kuiper: j f 19 minuten; mevr. Gerding: 11 i> minuten; mevr. Blaauw: 9 minu- ten; de heer Roede: 9 minuten. Totaal 172 minuten (2 uur ert 52 j f minuten) gesproken. t Pauze: 21 minuten. Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta „Het is bekend, dat er reeds teveel ambtenaren zijn en we verwachten nilet, dat de noodzaak om dat aantal nog meer uit te breiden kan worden aange toond. Daarom zijn we tegen het plan tot uitbreiding van het ambtenaren corps", zo verklaarde de heer A. Roe de (Boerenpartij) in de Schiedamse raadsvergadering. Hij constateerde, dat de woningnood nog steeds groot is, maar merkte op, dat in deze een ander beleid nodig is. „We hebben geen behoefte aan nog meer dure woningen, welke niet kunnen worden betaald," aldus spreker, die wel aandrong om een groter oouwcontin- gent te verkrijgen voor bouwen van goedkopere woningen. Het is gewenst bij de regering aan te dringen om een ruimer bijdrage in de bouw van het ziekenhuis. Bij een bezoek had spr. ge constateerd dat het een fraai en, prak tisch gebouw gaat worden. We verkeren in financieel opzicht in een benarde po sitie. Spr. vroeg alle aandacht ook voor het onderwijs. Het parkeren is een voortdurende bron van ergernis en naar het oordeel van spr. wordt daar te wei nig aan gedaan. Spr. had vernomen, dat de middenstand in het centrum bereid is in financieel opzicht mee te werken Mr. J. B. Schueler (KVP) bepaalde vragen ook omtrent de rampen organisatie en BB. Spr. verwacht, dat in 1967 de Bedrijfseconomische dienst plan nen zal gaan uitwerken en hij vroeg ook aandacht voor uitreiking der paspoorten in het volle seizoen. „Men kent ons zwak voor het woonwa genkamp'', aldus spr. „en met zorg gaat men de winter tegemoet. Door het col lege is opgemerkt, dat misschien enige verbetering aangebraoht zullen worden, waarbij spr. het woordje „misschien" zou willen doen vervallen. In een vlot tempo heeft de vrouwe lijke wethouder o.a. voor cultuur en on derwijszaken, mevr. G. D. de Graaff een aantal zaken betreffende haar taak be handeld. Het was de maidenspeech van de nieuwe wethouder in het college en uiteraard kon zij over alles niet uit eigen wetenschap spreken, doch uit haar vroegere werk ais hoofd ener school, was zij wel volledig op de hoogte van de ontwikkelingsgang in het onder wijs. Mevr. De Graaff gaf een uitvoerige uiteenzetting over de toekomstige wer king der Mammoetwet op het onderwijs en merkte o.m. op, dat op de school voor gewoon lager onderwijs in Schiedam tot dusver geen les in Frans werd gegeven. „Die taal is mogelijk wel van belang voor de algemene ontwikkeling en uit oogpunt van cultuur, doch niet zozeer voor het internationale handelsverkeer", aldus hét standpuiit van de wethouder. Zij kon mededelen dat het voornemen bestaat in de buurt van de sporthal een landijsbaan in te richten. Het staat niet vast of het wel zo gewenst is in het Beatrixpark een kampeergelegen heid te scheppen want de vraag is, of daarvan niet een beter gebruik door an dere groepen der bevolking gebruik kan Van de wielerqlub Schiedam is dezer „Het ls een aantasting der gemeen telijke autonomie, wanneer Ged. Staten de gemeente gaan voorschrijven welke tarieven geheven moeten worden en wel ke belasting verzwaard, zoals dat is ge beurd in verband met de tarieven om trent ophalen van vuilnis. De regering geeft f 3,5 miljard uit voor defensie doel einden, laat men liever een deel hier van aan de gemeenten geven, waardoor plaatselijk meer tot stand kan worden gebracht", aldus het oordeel van mevr. A. C. M. Blauw-RIeu (PSP), bij de al gemene beschouwingen der Schiedamse gemeentebegroting. Zij vestigde de aandacht op de finan ciële problemen voor de gemeente wel ke ook op de gewone dienst drukken. Er zal dan odk meer geld van het Rijk1 dienen te komen. Spreekster bepleitte meer medezeggenschap van het perso neel in de commissie van bedrijven en men moet zich tot de gemeenteraad kun nen wenden, indien zich een geschil V juist. Voorzitter: „U is er anders nu toch mee bezig". Mevrouw Blaauw vervolgde dat het absurd is te moeten betalen voor het vuilnis dat de mensen zelf op de stort- particuliere woningbouw met geldlenin gen van twee procent en looptijd van vijftig jaar. inst worden gemaakt, aldus Blaauw. Haar fractiegenote, mevr. J. H. H. Gerding-Eggink vroeg excuus indien niet de gebruikelijke volgorde in de raad wordt gevolgd, doordat er twee spreek sters namens een fractie zijn. Men had ons gezegd, dat zulks kon, maar we zijn met het college doet. Spr. verklaarde tegen subsidie t. zijn aan militaire tehuizen, dat zijn rijks instellingen en niét van belang gemeete. Er is in een krant wel beweerd, dat I Snuif en wrijf I I Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met D Am PO .Indien we intelligent zijn, mogen aannemen dat de gemeente raad dat is, dan weten we dat de B.B. bij een oorlog niets zal kunnen uitrich ten en toch worden er nu grote bedra gen aan betaald, aldus mevr. Eggink, die een breed betoog hield omtrent het optreden der Europese Beweging en uit eindelijk door de voorzitter werd aan gemaand zich tot het gemeentelijk ter rein te beperken. „We zijn in elk ge val tegen die beide subsidies", conclu deerde mevr. Eggink. afwachten. Voor het dempen der Pol dervaart is nog geen concreet plan of er bepaalde delen bewaard zullen blijven. Erkentelijk was spreekster voor de waardering, dat de scholenbouw in Schiedam wel gelijke tred houdt met de woningbouw. „Moge dat Zo blijven". Er komt binnenkort een plan aan de or de om totaal negen ha. grond, verdeeld over Schiedam te bestemmen voor speel terreinen ten behoeve van de jeugd. Het college acht Inrichten van ontmoetings centra voor de jeugd van belang doch het is uiterst moeilijk daarvoor de ge- sóhikte gelegenheid te vinden- Het was aan wethouder M. Eijke- naar om in hoofdzaak vragen betreffende de werking der Bijstandswet, sociale De wethouder constateerde dat nu enige tijd de Bijstandswet in werking is, er is nog een studie gaande over de taak van het college van Bijstand. De vroegere commissie voor Armenzorg had een ruime bevoegdheid. Op grond van de Bijstandswet zijn er vele mogelijkhe den, o.a. een adviserende taak. Omtrent de coördinatie op het gebied van sociale zaken deelt spr. mee, dat hiervoor de belangstelling niet groot mee houden, dat de bewoners dergelijk kamp een geheel ander soort mensen zijn. De aanwezigheid van sloopauto's enz. geeft een rommelig aan zien. Over de werking van het punten- stelsel bij toewijzig van woningen, zal spr. vertrouwelijk deraad inlichten. Voor de zorg van buitenlandse gastar beiders berust ook bij de werkgevers, dich er is een commissie samengesteld welke een rapport over een en ander zal' uitbrengen. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Dhr. A. Roede (BP) tot het verkrijgen van parkeergelegen heid. De heer Verhulsdonk: „Mij niets van bekend"? De heer Roede vervolgde, dat meer centralisatie van de gemeentelijke dien- jj steh zeer gewenst is, hetgeen veel over- bodig werk, oqk van geldtransporten S enz. kan voorkonden. Het instellen van J een reinigibgspolitie'achtte hij noodza- n kelijk. De kosten voor onderhoud van plantsoenen stijgen aanzienlijk, doch het ls wel gewenst de jeugd liefde voor de natuur bij té brengen. Ook,ontspannings mogelijkheden, voor de jeugd zijn nood- zakelijk, Waarvêor meer ruim'e béschik- B- baar dient te zijn. Nü de gemeente er financieel niet zo best voorstaat, zou m spr. willen adviseren wat 1 anger met~*L het materiaal te doen Niet dat hij be-~"^ zwaren heeft tégen nieuwe aanschaffin- h' gen, doch dat dient niet te snel te worden vervangen. Wat de subsidie betreft aan kunstin- stellingen merkte de heer Roede op, dat hij geen bezwaar heeft tegen het kunst- bedrijf, i doch dit moet niet gaan ten koste van de gemeenschap. Bijzonder tot drs. Simons zei spr., dat zijn fractie gaarne wil medewerken aan een gemeentebeleid in constructie- ve zin. HET gedurende vier uur luisteren naar 3 allerlei soms pessimistische vertogen zou een raadsvergadering tot' een wel zeer onprettige gebeurtenis maken ware heb niet, dat de ernst ook wel door de luim wordt afgewisseld, waarvan, hier enkele- t proeven volgen. Drs. Simons: „Waarom heeft de burge- meester enkele taken aan zich getrokken en de wethouders daarvan ontlast?" Wethouder mr. Van Bochoven: „Vanwege hun hoge leeftijd Mr. Schuier: „De burgemeester kan best"* die taken aan, hij is nog zo fris als een hoentje. Nu ja, zeg maar gerust als een hoen De heer Kuipers: „V begrijpt het mis schien nog beter dan wij, dat de nationale.,, kip bijna uit gelegd is De heer Collé: „Ik ben te rade gegaan by mijn buurman van de Boerenpartij en die zei, dat een kip die is uit gelegd, moet worden geslacht en in de soep gaat Maar misschien is het ei op de verkeerde plaats* gelegd en moest de 3'/t miljard voor defensie in het gemeentefonds. We kun nen in elk geval op 8 februari een nieuwe hen aanschaffen Wethouder Van Bochoven: „We hebben al een hele toöm hennen Voorzitter: „En een hoenDe heer Collé: „De Rijnmondraad is nog niet eens uit de kinderschoenen, die zit nog in de luiers..." Mevr. Gerdink: „We zijn nog zeer pril. Nu ja, niet zozeer in leeftijd, maar wel als fractieMevr. Blaauw: „Dames en herenDiverse stemmen: „XJ bedoelt: voorzitter....."

De Havenloods | 1966 | | pagina 11