Samen twee of drie jaar in concilie 3 Samenspel r.k. en niet r.k. Tuberculose-bestrijding brengt kerst-sluitzegel Huwelijksgeschenk prinses Margriet Maasvlakte kost Rotterdam 70 miljoen extra BANDEN In de Kieuwstraat 0 BOUMAN KEUR-MEUBELEN EXPOSITIE D AQELIJ KS uua__ Pastoor van de Berg nam afscheid O DE HAVENLOODS DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 S'dL 15 waren samen op werkbezoek ergens op de Noordsingel. Nee, niet in het grimmige complex van gerechtsgebouwen, waardoor de Noordsingel bij tedere Rotterdammer heel gemengde gevoelens op roept. Maar bij pater dr. Th. C. A. Goddijn, directeur van het z.g. P.I.N.K., het Pastoraal Instituut vpn de Nederlandse Kerkprovincie. Met het bureau van ie „Actie voor God" in Heemstede sameri verricht iit instituut het voorbereidend werk voor het Pasto raal Concilie van de Nederlandse Kerkprovincie, dat zondag zal worden geopend, in alle Nederlandse R.K. Kathedralen en parochiekerken. De bedoeling is, dat niet alleen de Nederlandse bisschoppen, maar dat heel het Roomse Katholieke kerkvolk met vele niet- katholieke Nederlanders, zowel kerkelijken als niet- kerkelijken, samentweeof driejaarincon- c i 1 i e g a a n. Ben geweldig avontuur, een grootse conceptie en een stout moedige improvisatie. Waarvan je. als bedachtzame Neder lander je afvraagt: Hoe durven die kerels het aan? Het heugt ons nog als de dag van gisteren, hoe Paus Johannes XXIII. door Gods Geest geïnspireerd, de roomse Christenheid in het avontuur van het Tweede Vaticaans Concilie stortte, en daar over hielden en houden nog Iteeds duizenden' hun hart vast Wat In Nederland gaat gebeuren, is niet minder gedurfd, en als we verzuchten ,,God zegene de greep", is dat niet een uiting van welwillend scepticisme maar een gebed, dat dit Nederlandse avontuur van de Heilige Geest inderdaad ten- volle door God zelf mag worden geleid en gezegend: We mogen en moeten hier inderdaad van een heel nieuw avontuur spreken, want het Nederlands concilie, hoewel zich enerzijds nauw aansluitend aan het Vaticaans Concilie, zal een geheel ander beeld vertonen dan die plechtige bischoppelijke kerkvergadering in de St. Pieter. Het speelt zich niet af in een machtige kathedraal, maar in een eenvoudige huiskamer, waar een gespreksgroep samenkomt. Of In een verenigings gebouw of op een bureau waar de een of andere studie-groep samenkomt. Of om een postbus in het een of ander hoofdpost kantoor. waar Jan en Alleman zijn noden kan spuien (In het bisdom Rotterdam is het postbus 4073). Het Vaticaans Concilie heeft heel duidelijk de vernieuwing van de roon se kerk aan de orde gesteld en beleden, dat de Kerk niet in de eerste plaats de paus of de geestelijkheid is. maar het hele Godsvolk, dat langs de wegen van alledag, sa men met vele anderen, het Godsrijk tegemoet Jrekt Men wilde in Rooms-Katholieke kring in Nederland zich er op bezinnen, hoe de besluiten van het wereld-conoilie in Ne derland konden en moesten worden toegepast. Moest dit van boven naar beneden gebeuren, zoals dit tot dusver in katho lieke kring gebruikelijk was? Of moest men het inderdaad, wagen, er tenlninste ernst mee maken, dat de Kerk in de eerste plaats het hele kerkvolk is. Moest men zich niet aller eerst zelf op de plaatselijke en Nederlandse situatie beraden, om daarna samen te bekijken, in hoeverre de Vaticaanse st.i. mulansen voor onze situatie in bijvoorbeeld Rotterdam of Alk maar of Hoensbroek relevant zijn. Dat zou meebrengen een heel ander type van leiderschap, zoals d!bijvoorbeeld in Paus Joannes XXIII en, om een Ne derlandse naam te noemen, in wijlen bischop Beckers zo n duidelijke gestalte heeft gekregen. Het oude type leiding in .Kerk en in samenleving is patriarchaal: autocratisch zich van van boven m<ar beneden bewegend. Het nieuwe type leiding is veel meer luisterend, democratisch, vooral pp dialoog en en op samenspel uit. Het is heel begrijpelijk, dat men zich in Nederland veelal in deze vorm nog erg onwennig voelt. Ty perend is wel de opmerking van Nederlandse bisschoppen over het komende concilie: Mogen we misschien ook nog meedoen? Gelukkig kan men zich mede door de aanpak van bisschop Beckers in Brabant laten inspireren en bezielen. Toen hij met zijn wenk begon, vormde hij overal in'zijn bisdom gespreks groepen. die hem als „isschop moésten informeren over wat er in het kerkvolk leefde. Het werd een hele catalogus van wensen en verbeteringen, die door de nieuwe bisschop moes ten worden verwezenlijkt. Het tweede jaar ging hij met de gespreksgroepen praten, en hij vroeg hun open en eerlijk, of ze nu werkelijk dachten, dat hij als bisschop dit allemaal zelf kon realiseren. Hij legde de verantwoordelijkheid toen bij de gespreksgroepen zélf. Zo werden deze kringen geroepen tot een nieuwe wijze van kerkzijn, waarin men samen ging zoeken naar de gestalten van de dienende liefde in de eigen omgeving. In Brabant zijn er nu al 3500 van zulke groepen en over het hele land zeker 10.000. In het Gdpi heeft men bijvoorbeeld 5000 deelnemers, waarvan 2000 n;ei-katholieken. Een bewijs, dat men er ernst mee wil maken, dat ook vele niet-roomsen behoren tot het pelgrimerend volk. Om duidelijk te maken, dat het in deze hele beweging niet gaat om vrijblijvend praten, maar om een existentiële ontmoe ting, waarbij men vooral ook de noden van enkeling en samen leving in het vizier probeert te krijgen, zijn er enerzijds de postbusseri, via welke mei» kennis neemt zowel van crepeer- gevallen ais van individuele kritiek en .persoonlijke sugges ties. Arderziids wordt in de studie-groepen het hele Roomse .organisatie-loven, bijgesta:door vele deskundig», en belang stellenden (zowel katholiek als niet-katholiek)de hele pro blematiek van vernieuwing der samenleving aan de orde ge steld. Het is verheugend, dat vanuit deze studie-groepen tel kens spc an naar de verslage: der gesprekgroepen gevraagd wor 'i Men wil studeren: niet in de ivoren toren van alleen- theoretische bezinning, maar in nauw verband met wat er bü en in het volk blijkt té leven. Dat men overigens in R.K.-kring zich niet wil verliezen in een zeker activisme, maar wel degelijk ook de geloofsbezirining wil vernieuwen en daarin het hele kerkvolk wil betrekken, bewijst wel de Nieuwe Catechismus, die geweldig de aandacht trekt en door een Hervormd blad, Woord en Beeld, zelfs een catechismus voor heel Christelijk Nederland genoemd wordt. We hebben hiifcboven voor het pastoraal concilie de uit drukking „stoutmoedige improvisatie" gebruikt. Zorgvuldige voorbereiding had zeker de zaak een paar jaar vertraagd en men was bang, dat men misschien de inspiratie van het Vati caans Concilie dan wat verflauwd zou zijn. Aan dit improvisatie-karaktei is het bijvoorbeeld toe te schrijven, dat dé publiciteit tot nog toe niet al te best verzorgd is. Pas een paar dagen geleden zijn b.v. de parochie-geestelijken over de opzet ingelicht. Het is de bedoeling dat zondag in Utrecht de andere christelijke kerken landelijk, in de zeven kathedrale kerken (W.o. de R.K. kerk aan de Wpstzeedijk) ook provinciaal, en in de oarochie-kerken plaatselijk en wijksgewijze van hun be- langstelirig en meeleven kunnen laten blijken. Dat zal wel niet helemaal uit de verf komen. Al is de zaak zelf onÈ aller meeleven waard. Je staat er eigenlijk verwonderd over, als het gesprek aan de Noordsingel is beëindigd, dat juist in Rotterdam, waar toch een groot deel van de voorbereiding plaats vindt, en waar alle rapporten ter tafel zullen komen en in beleidslijnen zullen worden verwerkt, deze machtige opzet nog zo weinig weerklank vindt. Huivert men in Rotterdamse kring wat terug voor dit stoutmoedig avontuur? Ploeteren we te hard in havens ;n kantoren, om 's avonds nog tijd te hebben voor bezin ning en gesprek? Of zijn we in deze stad van het „geen woorden, maar daden" te bang, dat veel gepraat niet echt ter zake zal zijn? Het gaat om een pastoraal concilie. Heeft.dat pastoraal, herderlijk voor ons misschien een te gezapige, naar binnen- f°'-°erde klank? Laten we dan bedenken, dat voor Katho lieke oren het woord pastoraal spreekt van de kerk als geheel „voorzover ze een dynamische, sociologische ge structureerde, aan de telkens wisselende en veranderlijke geschiedenis onderworpen grootheid is, die zich hier en nu moet actualiseren om werkelijk te zijn wat zij is en om te doen wat zij moet doen." Dat is toch waarachtig voor Rotterdam „dynamisch" genoeg! Het Concilie in Rome heeft sterk gestaan in de ver wachting van een leiding en vernieuwing door de Geest "an God zelf Met minder kunnen we, alle grootse plannen incluis, ook in Nederland niet toe. Terecht oriënteert men zich geheel op wat het Concilie in Rome over de gemeente van Christus beleed: Bovendien heiligt en geleidt de Geest haar niet alleen door de sakramenten en bedieningen. Hij versiert haar niet alleen met deugden, maar, aan ieder Zijn gaveh uitdelend zoals Hij dat wil (1 Kor. 12:11) verspreidt Hij onder de gelovigen van elke rang ook bijzondere genaden, die ze geschikt en bereid moeten maken om allerlei werk en taken, die voor de vernieuwing van de kerk dienstig zyn, op zich te nemen, zoals er geschreven staat: Aan ieder wordt de openbaring van de Geest meegedeeld tot welzijn van allen (1 Kor. 12:7). Zo r aat het ten diepste óm een mobilisatie en toerusting van elk kerklid en van het hele kerkvolk in al zijn relaties en verbanden door de Heilige Geest zelf. We mogen dus Zondag en daarna wel met alle hartstocht van onze ziel persoonlijk en samen smeken: Veni Creator Spiritus. Kom, Schepper, Geest. dieder schrift. MICHËUN 300 B een nieuwe hand toe de "300 B". .heproeWB conventionele In december geen brief zonder kerst zegel". Onder dit motto houdt de Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose ditmaal haar jaarlijkse kerstze- gelactie. Hiervoor biedt de vereniging iedereen een twintigtal sluitzegels aan, die dit jaar twee dagen voordat men dit leest, aan alle Havenloodsïezers zijn gezonden. De medew 'king en de steun, die vrijwel alle Nederlanders al gedurende 6? jaar geven zijn er de oorzaak van, dat de resultaten van de tuberculosebe strijding in ons land tot de beste ter wereld behoren. Me' de kerstzegels wil de vereniging de belangstelling proberen levendig te houden en daarom vraagt zij aan ieder de zegels achteron de poststukken te p .kken om op die manier de propa ganda voor een kraolitige tuberculose bestrijding voort te zetten Maar men kan nog meer doen. namelijk f2, op postgiro-rekening nummer 112988 ten name van de penningmeester van de vereniging overmaken om op deze ma nier ook financieel bi.i te dragen aan het bestrijdingswerk in eigen woon plaats. De eerste keistzegels ten bate van de t.b.c.-bestrijding kwamen in Nederland en wel in Rotterdam in 1905 uit. Toen luidde het opschrift op de zegels „Vpor de arme tuberculeüzen". Dat de vereniging de verzamelde gel den goed besteedt blijkt wel uit de uit- 'gaventabel van het vorig jaar. Er werd toen bijgedragen in de reiskosten van de ouders van de kinderen, die werden getroffen door de tb.c.-explosie in IJs- Als praktisch geschenk en toch als gezellige luxe te gebruiken, verkopen wij deze fraaie ont- bijtlakensets in feestelijke cadeau verpakking. Flinke ontbijt- of koffietafel- lakens, (115x145 cm) met vier 5 vingerdoekjes (32 x 32. cm) uit 1 de normale series van 10.90, voor fleurig gedekte tafels, voor nog géén zes gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze 100% katoenen tafel sets, bestaande uit onfbljtlakens met 4 vingerdoekjes," In fraaie dessins en kleuren, Tit,» («i %r,ci selmpnde. Verder werden extra kleding, zakgeld en kerstpaketten verstrekt aan ernstig ge» upeerde t.b.c.-patiënten, kre gen 12 r.otterdamse patiënten een reis je aangeboden met de „Henry Dunant" rondkomen, aanvulling gei-.-... „Geen wapenstilstand in de t.b.c., want niémand is-veilig zolang niet allen veilig zijn". Deze uitspraak van de we reldgezondheidsorganisatie wordt ook ge huldigd door dr. H. A. van Geuns, ge- ne-sheer-directeur van het districtscon sultatiebureau te Rotterdam. Door het verre terugdringen van de t-bc. in Ne derland komt het vaak voor dat de be langstelling van het publiek voor deze ziekte aan het verflauwen is. „Dit is bepaald funest, want we zitten wat be treft de tuberculose bepaald nog lang niet op rozen", aldus dr. Van Geuns. In Nederland zijn ongeveer 50 consul tatiebureaus waarbij ruim 100 longart sen werken. De vraag wordt nogal eens gesteld of dit, nu de t.b.c. vrijwel over wonnen is. nog wel noodzakelijk en lo nend is. Dr. Van Geuns vindt, dat het De door de VNFG (v.m. Oranje-Ver eniging) geleide aktie voor het aanbie den van een huwelijksgeschenk aan Prin ses Margriet en de heer mr. P. van Vol- lenhove begint goede resultaten af te werpen. Grote en kleine bedragen komen nu regelmatig binnen en de verwachting, dat vanuit Schiedam een behoorlijk ge schenk kan worden aangeboden, zal ze ker in vervulling kunnen gaan. De keuze is gevallen op een aantal fraaie zilveren lunch-couverts. Hoeveel dit er tenslotte zullen worden, hangt van de Schiedammers af. Door de wijze, waarop de aktie wordt gevoerd zullen de stortingen via de giro een belangrij ke rol spelen. Dit geeft voor hen, die iets willen bijdragen enige moeite en werkt enigszins vertragend. En spoed is geboden. Het bestuur van de VNFG verzoekt daarom dringend om bijdragen via de giro zo spoedig mogelijk over te ma-, ken op een der hieronder vermelde gi ro-rekeningen. Verenigingen en wijkverenigingen zijn thans ijverig aan de slag om in hun kring een zo goed mogelijk resultaat te verkrijgen. Op de volgende giro-rekeningen kan gestort worden met vermelding: Huwe lijks-geschenk V.N.F.G. Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. bij kantoor Schiedam 5093, Alg. Bank Ne derland, kantoor Schiedam 278328. Boe renleenbank Kethel 382623, Ned. Midden- standsbank N.V. kantoor^Schiedam 9399, Mees Hope, bijkantoor Schiedam 4444, Spaarbank Anno 1820. Schiedam 2717, t.g.v. rek. no. 146800, N.V. Slavenburg's De geneesheer-directeur doet dan ook een beroep op de gehele Rotte'damse bevolking om de kerstzegelactie dit jaar weer volkomen te laten slagen. Het wordt de gemeente Rotterdam met de aanleg van de Maasvlakte beslist niet gemakkelijk gemaakt, ondanks het feit. dat de minister van Verkeer en Water staat heeft meegedeeld, dat nu eindelijk met het werk op de Maasvlakte zal wor den begonnen. De beide dammen, die rijkswaterstaat zal aanleggen, zullen ech ter niet erg hoog worden, omdat ae mi nister het zo goedkoop mogelijk wil doen. Dat betekent, dat de gemeente Rotterdam ongeveer zeventig miljoen gulden extra zal moeten opbrengen voor die verhoging, omdat het terrein binnen de dam tegen wateroverslag moet wor den gevrijwaard. In zijn beleidsnota over de haven deelt de burgemeester van Rot terdam mee, dat een dergelijke uitgave niet verantwoord is. Overigens zal het werk duurder wor den dan de ƒ360 miljoen die m 1963 waren geraamd De meerkosten zullen 140 miljoen bedragen, ondanks het feit. dat het werk in technisch opzicht goed koper zal worden uitgevoerd dan bij het aanleggen van de dammen in IJmuiden. Zoals bekend zijn voor dat werk spe ciale kranen geconstrueerd, die de be nodigde steen zullen storten. Bij net werk op de Maasylakte zullen de mate rialen door speciale schepen .rden aan gevoerd. Daardoor behoeven de dammen ook niet hoger te worden dan voor hun stroom- en scheepvaartgeleidende func tie nodig is. aldus heeft de minister bur gemeester Thomassen meegedeeld. De voor de Maasvlakte gekozen constructie, zo deelt de minister verder mee, is zeker niet minder sterk dan dé voor IJmuiden gekozen constructie, maar gezien de om- standighedën bij Hoek van Holland, naar verhouding wel aanzienlijk goedkoper. Rotterdam blijft echter tegen die ze ventig miljoen gulden extra aanhikken. Want ook op de toekomstige haventer reinen op de Maasvlakte zal men droge voeten moeten kunnen houden. Door grootste omzet, laagste prijzen I Bank kantoor Schiedam 350972. Het, bestuur der Oranjevereniging deelt voorts mede, dat giften, klein of groot, afgedragen kunnen worden aan het kantoor der Spaarbank Anno 1820, gevestigd in het gebouw van het Schie- damse Postkantoor. Concert Harpe Davids Er was goede belangstelling voor het concert, dat de Chr. Harmonie vereni ging Harpe Davids gaf onder leiding van- de, heer A. L. Gotzbacb. Medewerking werd verleendd.oor het Schiedams Chr. Mannenkoor dat geleid werd door de heer J. v.d. Ree. De vborzitte' de lieer J. van Keulen sprak een welkomstwoord,' waarna de harmonie zich liet gelden midd"'" rvke- le marsen en ouvertures. Het Mannen koor wisselde muziek af. terwijl ook de bekende organist Feike Asma aan het welslagen van het geheel zijn medewer king heeft gegeven. Deze straat is voornamelijk onder de Schiedammers bekend door het feit dat er de gemeentesecretarie is gevestigd. Een tekenaar bekijkt zon straatje uit een ander oogpunt en met een ander motief. De vroeger zo stille straat is thans ook het domein geworden van auto's en vrachtwagens, die ik hier wijselijk heb weggelaten. Schilderachtig is het hier nog wel. De huizen die betere dagen (jaren!) hebben meegemaakt, bezitten hier en datir nog een zweempje van stijl en het koepeltje van de kerk aan de Lange Haven geeft ook hier acte de prèsence. FABRIEKSSHOWRO IJS S E LM O NDSELAAN 17 Er was grote belangstelling voor het afscheid dat pastoor C. P. van den Berg nam van de Oud-Katholieke paro chie Schiedam in verband met zijn be noeming te Gouda, 'waar hij a.s. zondag zijn intrede zal doen. De pastoor hield bij zijn afscheid een preek over Col. 1 vs 9, waarbij de pastoor de betekenis van het priester schap omschreef. Na de dienst volgde een receptie in de zaal van de Paters Dominicanen aan de Mgr. Nolenslaan. Hier verschenen o.a. ds. D. J. Spaling, hervormd predikant, ds A. D. Klaassen van de Ned. Prot. Bond, ds J. Steinhart, Evang. Luthers en de pastoors Van Kléeff en Raaymakers uit Rotterdam. Namens de Oecumenische Raad voer de de heer H. Teeuw het woord. De heer S. W. J. Schade van Westrum overhandigde de scheidende pastoor na mens de parochie een geschenk onder couvert. Intocht St. Nicolaas St. Nicolaas heeft dan ook in Schie dam weer zijn intocht gemaakt, waartoe de jeugd in grote getale naar de Voor haven was gestroomd, teneinde hem op hartelijke wijze te verwelkomen. Onder sirenegeloei arriveerde de motorboot en de diverse muziekgezelschappen, w.o. de harmonie van Gusto, maakteri er een vrouwelijke stoet v?n. Het Schiedamse Politie Muziekgezel schap blies een goede noot en op het bordes van het stadhuis sprak burgemees ter Roelfsema een welkomstwoord tot de jaarlijkse gast, waarbij tal van klach ten en wensen werden geuit. Ook de Chr. harmonievereniging Harpe Davids verleende medewerking aan deze wel geslaagde intocht Weer zo'n aanbieding van een artikel, waarvan de aanschaf wel eens uitgesteld wordt, omdat andere dingen vóór gajin.. Maar nu een zuiver rundlede ren herenportemonnaie, met 2 zilvergeldvakken en 2 porte feuillevakken, voor de helft van de normale prijs, voor nog géén drie gulden. Een fraaie portemonnaie, zorg vuldig afgewerkt... (en wat een uitgezocht cadeau voor de heren der schepping... straks met de Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze luxe huishoud- of herenportemonnaies, van kwali- teits rundleder, in bruin,'

De Havenloods | 1966 | | pagina 15