Burgemeester besprak bestrating sanering, politie en allerhande Raadslid Muijs uit Boerenpartij PHILIPS T.V. „NE0"-NAZI's KUNSTGEBITTEN DE HAVENLOODS weekblad voor Schiedam 16e jaagang no. 4 donderdag 24 november 1966 Deze editie wordt bais aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v HoUand, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAI.E 2:12.000 under accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bii de Nederlandse Huis-aan-Huishlad Pers WESTBLAAK 25, ROTTCRDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING ,,OE JEUGDHAVEN" TWEEDE AVOND GEMEENTERAAD: Tn de tweede zittingsavond van de Schiedamse gemeenteraad hebben de leden van het college van B. en W. gerepliceerd op de vragen en opmerkingen gedaan door de fractievoorzitters tydens de algemene beschouwingen der begroting 1967. De vier wethouders hebben ieder de zaken betreffende hun portefeuille besproken, de burgemeester be handelde algemene beleidskwesties en een aantal onderdelen tot zyn terrein behorende. de VVD-fractie. De burgemeester wees erop dat de nieuwe werkverdeling in het college is ingegeven om het gemeentelijk belang te dienen. In andere gemeenten heeft de burgemeester ook wel een eigen por tefeuille Het vragenuurtje in de raad is geen oplossing voor alle kwaaltjes; niet overal is dat een succes geweest. Het moet niet ontaarden in een dorps praat in ongunstige zin; er moet iets gevraagd worden als er werkelijk iets gevraagd moet worden en zich niet uit putten om iets te vragen. De bedoeling is om met de fractie voorzitters in deze eerst nog overleg te plegen. Is het door onderlinge gesprekken niet mogelijk het aantal vragen bij behan deling der gemeentebegroting in de di verse fracties wat te bundelen? Het moet er niet om gaan, wie het grootst aantal vragen kan stellen, aldus de voorzitter. Inderdaad is de werkruim te van het nieuwe stadhuis zeer nood zakelijk- De afdeling bevolking is be hoorlijk in de Korenbeurs onder te bren- BIJ de aanvang van de gemeente raadsvergadering van Schiedam zorgde maandagavond de heèr C. Muijs voor een verrassing, door het voorlezen van de navolgende verklaring: „Ik heb er behoefte aan in het open baar de volgende verklaring af te leg gen: Ik heb besloten met ingang van he den uit de BP te treden terwijl ik voorts, gezien in het licht van de belofte tot de conclusie ben gekomen mijn taak als onafhankelij k gemeenteraadslid Wat de motieven betreft die mij heb ben doen besluiten deze stappen te on dernemen, kan ik u het volgende mede delen: Zonder het verlangen te hebben mij in het beleid van het hoofdbestuur van de BP te mengen, wil ik opmerken, dat ik dit beleid de laatste tijd met gro te bezorgdheid heb gadegeslagen. De houding van het in bescherming nemen van personen met een politiek of besmet oorlogsverleden, had ook mijn bezorgheid, terwijl mij indertijd ge vraagd was of mijn verleden schoon Voorts heb ik ernstig bezwaar tegen bepaalde tendensen die zich de laatste maanden hebben geopenbaard. Ook de verhoudingen in Schiedam zijn niet ideaal. Gebleken is mij ook dat de col legiale samenwerking tussen mijn voor malige fractiegenoot en -mij, niet goed mogelijk is. Er bestond bij hem niet de minste bereidheid om met mij de ge meentelijke problemen serieus en nauw gezet onder de loupe te nemen om zo doende tot een gemeenschappelijk stand punt te komen. Onder deze omstandig heden had voortzetting van de samen werking met hem in één fractie geen enkele zin meer. Te grote karakterver schillen beletten het naar elkaar toe groeien. Ik distancieer mij dan ook vol ledig van zijn optreden. In de troebele situatie die er thans zo wel in Schiedam als in het land bestaat en die ik heb zien aankomen, noch waaraan ik heb meegewerkt is het mij niet duidelijk waar ik heen gemanoeu vreerd wordt. En dat is iets wat ik persé niet neem. Op grond hiervan heb ik, zoals opge merkt, het besluit genomen uit de BP te treden. De heer Koekoek zelf zegt duidelijk en open elkaar tegemoet te treden, maar dit bleek niet mogelijk binnen het verband van de BP in Schiedam. Ik spreek de verwachting uit dat ik, door deze verklaring af te leggen, han del in overeenstemming met het over grote deel van de kiezers; ik heb hierin persoonlijk voldoende aanleiding gezien om mijn taak als onafhankelijk ge meenteraadslid voort te zetten. Gaarne hoop ik dat mijn collega's raadsleden deze houding van mij respec teren en mij hun steun in voorkomende gevallen niet zullen onthouden. TVTAMENS de P.v.d.A. verklaart drs. ■L Simons deze openhartige verklaring van de heer Muijs op prijs te stellen. Veelal wordt in een dergelijke situatie een zetel ter beschikking van de partij gesteld, doch hier ligt het inderdaad an ders, omdat een groot aantal kiezers der BP ongetwijfeld het met de heer Muijs eens zullen zijn en zich van de BP distanciëren. „U kunt uw kiezers thans recht in de ogen zien, hetgeen anderen vaak niet kunnen", aldus drs. Simons. De heer Collé (CPN) juicht het toe, dat de heer Muijs uiteindelijk zijn keus heeft gemaakt en tot dit standpunt is gekomen, en spr. deelt de mening, dat de heer Muijs zijn^zetel kan behouden omdat een groot aantal van zijn kie zers bedrogen zijn uitgekomen. BECKERING Speciaalzaak voor handschoenen dotili fatjiMegetclwnk „cwm dl huid" Rotterdam - K. Lijnbaan 12 De heer C. MUIJS Drs. Houtman (WD) kan begrip voor het standpunt van de heer Muijs op brengen dat hij zijn zetel blijft bezetten. De heer Kuiper (Prot) vindt het fijn als iemand in het openbaar van de dwa ling zijns weegs terugkomt. Mr. Schueler verklaart van mening te zijn, dat de heer Muijs het recht heeft zulks te doen en spr. heeft er res- De heer Collé; „En als de voorzitter het goed vindt, zal ik nu maar een plaatsje opschuiven, dat lijkt me wel beter." (De heer Muijs zat nl. naaét zijn fractiegenoot, de heer A. Roede. Thans zit de heer Collé tussen hen bei den in!), gen. De clubs, die er nu gebruik van maken weten, dat dit maar tijdelijk is. De laatste jaren moesten zoveel lei dingen enz. worden gelegd dat het her straten niet meer is bij te houden. Bovendien is het uiterst moeilijk om straatmakers te krijgen- De be doeling is te trachten de ploeg voor her straten uit te brisiden. Spr- weet niet precies in hoeverre Schiedam zuid ten achter komt doch wel is er de laatste acht jaar 80 pet. van de trottoirs ge wijzigd van klinkers in tegels en er is ook meer groen aangebracht. Het is niet gebleken, dat de buurtvereniging Singfel- kwartier om een speeltuin heeft ge vraagd. Wel is getracht een vereniging op te richten hetgeen is mislukt. Een speelgelegpnheid aan de Daltonstraat heeft nog' geen goedkeuring van Ged. St. ontvangen. De sanering der stad is een langdurige zaak. Eerst moet er een structuurplan komen waarna pas een bestemmingsplan kan volgen. Overigens moet het saneringsplan worden gezien met een einde omstreeks 1980 Het tweede bestemmingsplan voor de r4*.ad Schiedam betreft hei gedeelte tussen Grote Kerk en het rtlation dus na het plan „Schlnnko" dat de omge ving Kreupelstraat omvat. Spr. verklaart dat het gemeentebe stuur bereid is om mee te werken aan een kunstenaarscentrum, doch tot nu toe is er geen gesprekspartner in deze gevonden, hetgeen noodzakelijk is. Er is momenteel nog plm. 50 h.a- industrie grond, hetgeen niet zo slechts is al moe ten we in deze wel selectief te werk gaan. Hiertoe rijn pok. richtlijnen ge steld, o.a. inzake eeh economische ver bondenheid, niet vuilwekkenid enz. Na besprekingen met het ministerie is het mogelijk gebleken te komen tot een Groenoord, zulks in verband met de grondprijsregeling. Dat men waardering heeft getoond voor de politie, heeft spr. tot dankbaar heid gestemd. De taak van de politie in deze tijd is niet gemakkelijk. We hebben vrijwel geen vacatures bij de politie zulks ook gezien de sociale ver zorging. Omdat er geen vacatures zijn, is men niet overgegaan tot aanstellen van vrouweljke agenten. Het optreden van vrouwelijke agenten blijft altijd beperkt, nachtdiensten kun nen niet worden verricht, zodat de man nelijke agenten meer dienst krijgen.Het parkeren geeft inderdaad veel proble men. Op den duur zullen We moeten ko men tot bepaalde gedeelten der stad voor het verkeer of te sluiten. Aanleg gen van parkeerterreinen bij woningen drukt op de grondprijs; Om de Hoogstraat tot verkeersprome- nade te maken stuit af op de noodzaak deze dan voor het verkeer af te sluiten- De winkeliers aan de Hoogstraat zijn in deze niet eenstemmig. Allerhande TENSLOTTE behandelt de voorzit ster nog enkele zaken die hij onder „allerhande'' wil rangschikken. Inzake het regionale woonwagenkamp deelt spr. mee dqt er diverse besprekingen zijn geweest en daarbij in het slop is geraakt. Er is grote verwarring op dat punt ontstaan. Het kleinste plan zou al drie ton gaan kosten. In overleg met Vlaardingen en Maassluis zal nu ge tracht worden tot enige verbetering van het huidige kamp te komen. Als er in Rotterdam een koopavond komt, zal het in Schiedam wel moeilijk zijn en zullen we ons ook daaromtrent moeten bera den. Er zal binnenkort aan de raad een voorstel worden gedEian wat voor lopig mogelijk is de ruïne Mathenesse te conserveren. Het bedrijfsleven heeft geen belangstelling vodr een kunstijs baan. Tenslotte wijst de burgemeester er op dat de post voor B.B. verplicht op de begroting behoort. ®Als we deze schrap pen, wordt deze toch door Ged. Staten er weer op geplaatst, zoals b.v. in Fin- sterwolde het geval is- Over de Rijmond hoopt spr. In zijn nieuwjaarsrede geheel persoonlijk een en ander te zeggen, mede aan de hand van besprekingen die Zijn gevoerd. NERGENS GOEDKOPER 59 CM GROOTBEELD model 1967, geschikt voor alle Richtprijs f 799,-. Tijdelijk bü ons f 599.- Financiering mogelijk. Volledige garantie; eigen technlscne dienst. TEGEKO Hoogstraat 26 a, Rotterdam. Telefoon 010—1215 75 Aan het begin der vergadering, staande de burgemeester, gesecondeerd door ge meentesecretaris mr. Blok (links) mr Van Kinderen en de heer Eijkenaar en aan de andere zijde mr. Van Bochoven en mevr. De Graaf, wethouders. Hoofden van de diverse diensten zijn (achter het college) bij de hand, om waar nodig „ter plaatse" informaties te ver strekken. OP het eerste gezicht is men geneigd mee te gaan met de perscommentaren die de stemmenwinst van de neo nazi's in Beieren van niet zo'n grote betekenis achten. Verschillende Duitse bladen wijzen er immers op, dat de NPD met 15 zetels in de landdag is gekomen, een bagatel tegenover de 189 zetels der democratische partijen. Toch moeten wij bij nader inzien deze geruststellende visie verwerpen! In de eerste plaats is de binst van de neo nazi's een ernstig symptoom van op geschorte gevoelens en activiteiten. De jaren dat er van noemenswaardige nazi-activiteiten niet gesproken kon worden, gaven velen de illusie, dat het nazidom dood was. De uitkomsten der verkiezingen in Hessen en Beieren laten duidelijk zien, dat er slechts van een taktischewachttijd sprake is ge weest. Het is misleidend genoeg uit een betrek kelijk „geringe" politieke invloed aj te leiden, dat het nazidom in Duitsland nu aan zijn limiet is. Niemand kan ons garanderen dat het gros van de nazi's niet slechts „betere" tijden afwacht om weer op te staan. Het is bijv. on doordacht te beweren, dat de „echte" nazi's nu allemaal oud en uitgeteld zijn. Bedenken wij dan dat nationaal- socialisten die tijdens de oorlogsjaren omstreeks 25 30 jaar waren, thans nog in de kracht van hun leven zijn. Een andere overweging is, dat de meeste nazi's niet „nieuw" zijn, maar dat men het „neo" gerust kan vergeten. Daarbij komt, dat deze potentieel nog altijd zeer sterke volksgroep in Duitsland zich niet democratisch opstelt, ook al moet zij thans het democratische spel in het' parlement meespelen! Van een democratische politieke partij kan men verzekerd zijn dat zij eerst zullen regeren als zij daartoe geroepen wor den of als zij een grote meerderheid van stemmen verwerven. De ondemo cratische nazi's zullen, zodra de teugels nog verder gevierd worden, hun be langen langs ondergrondse kanalen en op straat behartigen. De welvaart in West-Duitsland is nog altijd een belangrijke rem op extreme uitingen, maar mocht deze wegebben dan zal men zien, hoezeer de nazi- aanhang zal stijgen. Deze en andere overwegingen moeten er bij de wel denkende en verantwoordelijke men sen toe leiden, dat men de huidige ont wikkeling in West-Duitsland met de grootste nauwlettendheid en zorg volgt en controleert. H.V. Brillant- schitterend bezit voor altijd 1 van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 171 Rotterdam K WILT U VERDER DAN f 20.000 km.. voor hetzelfde geld? Neem dan onze ban den van wereldfaam! Ons garantiebewijs staat borg voor de beste banden... Door de inruil van Uw oude banden be spaart U zoveel geld, dat U al weer gespaard hebt voor min stens 10.000 km op uw volgende banden- Na gratis montago en uitbalan ceren rijdt U de wereld rond (40.000 km) met banden van: FILIAAL SCHIEDAM: RAAM 26 TEL. 26.83.51 's avonds geopend tot 19.30 uur ook 's zaterdags Vol aandacht zijn de journalisten op de perstribune, die de raadsverslagen voor de Schiedamse bladen verzorgen. Zie voor verder begrotingsnieuws pagina 6 en 11 Overplaatsing personeel N.V. Ver. Glasfabrieken Het personeel der N.V. Ver. Glasfa- briene te Schiedam, betrokken bij de sluiting van de vestiging te Nieuw Bui- nen. waar verpakkingsglas wordt ver vaardigd en dat betrokken bij de con centratie van de kristalprodukten der vestiging te Leerdam, die bij de N.V. Kristalunie te Maastricht zal worden on dergebracht, is in de afgelopen dagen in kennis gesteld van de overplaatsings regeling, die overeenstemt met ,die is aangegaan met de Vakorganisaties. Het is hierbij mogelijk dat leden van het personeel binnen het concern voor een andere betrekking in aanmerking kunnen komen. Zij die hiervan geen gebruik willen maken, vallen onder een eveneens met de vakorganisaties overeengekomen af vloeiingsregeling. Zoals bekend, zijn bij een en ander plm. 200 personeelsleden betrokken. Naar we vernamen is het theoretisch mogelijk, hen allen elders onder te brengen, hoewel dit uiteraard met per soonlijke wensen van leden van het per soneel verband houdt, alsmede met huls vesting, het acceptabel zijn der nieuwe betrekking enz. De buitenlandse arbeids krachten in het bedrijf, vallen, onder gelijke voorwaarden. WIJ hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN 50 Wees niet boos op ons, service-klanten gaan voor Logisch als een „vreemde" klant ons belt voor een T.V.-reparatie, helpen wij graag en indien mogelijk zo snel als het maar kan. Alleen wanneer even later een „service"-klant belt gaat deze klant (welke bij ons een T.V. kocht)voor Eerlijk niet waar? Pijlsnelle service maar service-klanten gaan voor. GEBR. BE VELD Tielman Oemstraat 22 Schiedam - Telefoon 26.86.38 Na 18 uur: 250699 Iospolder innenhuiskunst voor HEVGAFELT direct uit voorraad lever,baar 25,95 per M2 Gratis kleurstalen op zicht. Winkel: Mesdaglaan 29 Telefoon 26 07 11 Expositie Burg. Knappertlaan 33 Telefoon 260530 - Schiedam Zie verder onze advertentie op pagina 5. REPARATIES le klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIIIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 010-126046 Trams 1 - 2 - 3 - 4 - 9 - 10 - 16 17 en bussen 31 en 34 Tijdelijk Aanbod Een pakje van 250 grs. a 55 ets Stearinevrtj bak-, braad- en fritu vet BLAISC DE BOEUF/ OSSEWIT ECHT GRATIS 6 nakjPK van 3 30 voor VRAAGT UW WINKELIER 2.7.7

De Havenloods | 1966 | | pagina 1