BEESTEN KRAAK deze puzzel voor 'n KNAAK z x NRT speelt twee maal Wolkers VIEUX Mac Muzzle en het geheim van de Gouden Boeddha VRIJMOED Het hangt mede van ons af ~r 1 s 0 sr srj Bi i X WASAUTOMAAT DE HAVENLOODS DONDERDAG 24 NOVEMBER I960 2 S'd V. SCHIEDAM Herr. Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds. A. J. Jorissen, Utrecht, 7 uur ds. A. H. Bos, Vlaardingen; Betfhelkerk 10 uur ds. A. Hoffman, 7 uur drs. R. H. Wissink; Opstandingskerk 10 uur ds. C. v«n der Steen, 7 uur ds. A. Hofftnair Vredeskerk 10 uur ds. J. G. Jansen: Rooms-Katholieke Kerk, Blnaaplein, 7 uur kapelaan Banning, Liturg, ds. C. van der Steen, Preddcator; Kethel, Dorp> kerk 10 uur ds. W. Vons; De Rank 8.30 uur ds. W. Vons, 7 uur ds. J. G. Jansen. Schiedam. Geref. Kerk: Oosterkerk 10 uur as. J. Boveniberg te Leiden, 5 uur ds. G. W. Rijksen te Hillegersberg; Kethel ,,De Ark" 9.30 uur ds. C. Brilman te H. I. Amfoaoht, 5 uur ds. J. Appeloo te Den Haag; Miagnalia De' Kerk 10 uur ds. M. J. Lever te Vlaardingen, 5 u. ds. Boven berg; ,,De Goede Haven" 10 uur ds. G. W. Rijksen, 5 u. ds. C. Brilman; Juliana- kerk 10 uur ds. C. Kersten, 5 uur ds. Lever. Chr. Geref. Kerk, hoek Warande, 9 •n 4 uur ds. J. Westerink. Ned. Prot. Bond, Wesbvest, 10.30 uur da. G. S. Westerouen van Meeteren. Leger des Heils, Lange Haven 71, 10 uur Heiligingssamenkomst, 8.30 uur openludhtsamenkomst Koemarkt 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Leiding majoor C. C. G^rstel. Oud-Geref. Gemeente, Geref. Jeugd huis, Lange HaVen 97, dienst 9 en 3.48 Oud-Katholieke Gemeente, Dam 28, 10 uur H. Mis. Jehova's Getuigen, Vodksgetoouw, Tuinlaan 50, 6 uur toespraak. 7 uur. Wachttorenstudie. Vrije Geref. Gemeente, Tuinlaan 50. 10 en 4 uur dienst. Baptisten Gemeente, Lange Haven 125, 7 uur samenkomst. Mission to the Seamen, Anglicaanse dienst, kantine Wilton-Fijenoord, iedere eerste, derde en vijfde zondag van de maand om 9 uur Rev. Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot Verbreiding der Geref. Leer, Lange Ndeuwstraat 67. 10 en 5 uur ds. H. Hofman. Evang. Lnth. Kerk, hoek Oranjestraat, 10 uur ds. A„ Steinhart. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30. 9.30 en 4.30 uur ds. C. Vonk. Gemeente voor Oorspronkelijk Chris tendom, gebouw Lange Haven 129, 4 uur voorganger de heer N. v. d. Brugge te D<en Haag. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie 10 uur Grote Kerk ds. A. J. Jorissen. te Utrecht 4 uur Irene ds. A", van Edjck be Bergsdhenhoek. MAASSLUIS KOrln_ en ae Gereformeerde Kerk: Immanuëlkerk zich oolc dan 9.30 uur ds. A. J. Aaftink, 4.30 uur ds. - E. J. Duursema; Maranathakerk 9.30 uur ds. E. J. Duursema, 4,30 uur ds. A. J. Aaftink; Andreaskapel 7 uur ds. E. J. Duursema. R.K. Kerk: H.H. Petrus- en Paulus- parochie, pastoor L. P. M. Vester, H.H. Missen zijn zaterdag 19 uur, zondag 8.30 uur hoogmis, 10.15 uur, 11.30 uur en 19 uur avondmis; H. Andreasparochie, noodkerk Korhoenstraat, pastoor C. J. M. Vermeulen, H.H. Missen zijn zater dag 19 uur, zondag 8 uur en 10 uur hoogmis. VLAARDINGEN Geref. Kerk: Oosterkerk 10 uur ds. H. J. Kouwènhooven, 5 uut ds.1L. R. Krol; Emmaüskerk 10 uur ds. L. R. Krol, 5 uur ds. Th. Swen; Holy-Kapel 9 uur ds. Th. Swen, 5 uur dr. F. L. Bos; Pniël- kerk 9 en 10.30 uur ds. J. F. ter Hart, 5 u. ds. H. J. Kouwenhoven; Maranatha kerk 10 uur dr. F. L. Bos, 5 uur ds. J. F. ter Hart; De Wetering 10.15 uur ds. Gi Aalbersbegr; Prof. Rutgersschool 11 uur de heer S. B. v. d. Molen. Oud-G-erf. Gemeente, Dijkseeg 6, 10 en 5 uur de heer Nijhof. Rem. Geref. Gemeene, Hoflaan, 10 uur ds. H. R. Postma. Leger des Heils, Baanstraat, 10 en 7.30 uur samenkomsten. Op zaterdag 10 december zal het Nieuw rotterdam; karei doormaastiaat294 den haag; venestraat serie wandeltochten. Ter voorkoming van vragen, wordt er op gewezen, dat hoe slecht het weer ook is, een winterserietocht altijd door moet gaan. De deelneming staat open voor speel tuin, school en wandelgroepen en na tuurlijk ook voor de individuele wande laars. De afstanden waarvoor ingeschre ven kan worden bedragen 8 en 12 km, te volbrengen in resp. 2% en 3 uur. Er kan voor deze tochten worden in geschreven bij mevrouw G. de Leeuw- Van Weener. Millinxstraat 54b, Rotter dam20 of door storting op gironum- van de C.W.O. Tevens bestaat er gelegenheid in tn schrijven bij de startbureaus, op r>; datum van de tocht. Per tocht bedraagt het inschrijfgeld ƒ0,75 of ƒ2 voor de gehele serie wanneer hiervoor» gelijktij dig wordt ingeschreven. De data en startbureaus zijn 10 de cember Malcomesiusschool, Herkingen- straat, RotterdamPendrecht. 14 janu ari M. I. Vredestein, Straatweg 280 in Hillegersberg en 11 februari Chr. Technische School, Nieuwe Damlaan762 Schiedam. Hervormd rusthuis wordt gerestaureerd Het Rusthuis der Hervormden aan de Tuinlaan in Schiedam, ondergaat belang rijke herstellingen zowel wat het exte rieur als interieur betreft. Dit Rusthuis bestaat reeds 35 jaar en de erfgenamen van wijlen de heer Alex de Groot, die naast het Rusthuis woonde stellen er prijs op, dat het pand in goede staat blijft. Het vroeger door de heer De Groot bewoonde pand is met de nalatenschap in een Stichting ondergebracht, welke bedoeld pand nu aan het Rusthuis heeft overgedragen, zodat het eveneens als bejaardenhuis kan worden ingericht. De voorwaarden die werden gesteld, bleken volledig aanvaardbaar. Het is hierdoor mogelijk, om in deze uitbrei ding binnenkort nog negen bejaarden op kers' „Wegens sterfgeval gesloten". Vooraf aan deze eenakter, een comedia della morte gaat een andere eenakter van Wolkers „De ijzeren voorraad", een farce over de BB-handleiding, die ons voorhoudt voedsel in blik in huis te nemen voor een atoomoorlog. Wolkers is op het ogenblik bezig aan een avondvullend toneelstuk ,,Het mui- zenorakel". Hoewel het Nieuw Rotter dams Toneel dit stuk graag zal spe len is het nog niet zeker of het ook in derdaad naar Rotterdam komt. Wol kers heeft namelijk" in principe met Kees van Ierjel afgesproken dat Stu dio zijn toneelwerk uitbrengt. Ter gelegenheid van de première van ..Sterfgeval" hadden wij een gesprek over de toneelplannen van Wolkers dat in dit nummer staat afgedrukt Win terwandel toch teii In de twee voorgaande jaren is geble ken, dat voor enkele honderden wande laars de winterserietochten van de Christelijke Wandel Organisatie, voor zien in de behoefte bok in de winter te genieten van een wandeling. Wandelen in de vrieskoude, of door knerpende sneeuw, heeft een aparte be koring en de echte wandelliefhetobers hiln element. Ongetwijfeld zullen er hier en daar nog al wat mensen zijn die de opkomst van de NDP in Beieren met grote zorg dit weekend hebben waargenomen. Wie jl. zaterdagavond de leider van deze partij voor de televisie zag en hoor de, herinnerde zich maar ai te goed het „argeloos" begin van de NSDAP. Ook toen waren het allemaal „on schuldige" gevoelens die zich een weg moesten banen Wat dat betreft is er geen enkele reden tot gerustheid of op pervlakkigheid. Toch geloof ik, dat vooral wij het hoofd koel moeten houden. De NSDAP kon zich alleen een weg naar de macht ba nen door het verslechteren van de economische omstandigheden en door daarbij te apelen op allerlei rancuneu ze gevoelens- Ongetwijfeld zullen ook Neo-Nazis in de NDP dit trachten te doen. Maar zij hebben er een motief bij, dat vooral niet al te snuggere men sen aanspreekt, nl. de verachting die er in het buitenland zou heersen tegen over de Duitsers in het algemeen. Daar wordt mee gejongleerd. een interview in Trouw met dr. Thie- lecke, een zeer bekend Duits theoloog komt de laatste tot twee uitspraken die elkaar schijnen tegen te spreken. Ge vraagd naar zijn mening over een mo gelijke kerkscheuring in Duitsland zegt hij op een benaald ogenblik: het Duit se volk is onberekenbaar. Maar even verder, als het gaat over het Neo-Na- zisme van de NDP, beweert dezelfde dr. Thielecke dat het Nationaal-Socia- llsme in Duitsland voorgoed dood is en vooral bij de jongeren, eze twee uitspraken li... nen voet met elkaar te kenbaar wil zeggen: er kan van alles gebeuren. En „dood" wil zeggen: je hoeft er geen enkele vrees meer voor te hebben. De waarheid zal hier wel twee kanten hebben. Laten we ervan uitgaan dat dr. Théelecke wat betreft de jongeren inderdaad gelijk heeft. Het heeft er alle schijn van dat dit zo is. Dan rust np ons als ..bufi»nlnnders" een belangrijke taak. als wij iets wil len doen ter voorkoming van erger nl. dat wij die jongeren steunen. Moreel en daadwerkelijk. Dat zal niets af kun nen doen aan onze waakzaamheid ten aanzien van iedere vorm van herle vend faclsme, ook in ons eigen land, maar dat zal wel van ons vragen een genuanceerd oordeel over de Duitsers en hun aspiraties. Zij, onder onze Oosterburen, die inder daad vrede en gerechtigheid willen, zullen op ons meeleven moeten kunnen rekenen. Het hangt mede van ons af of hernieuwde pogingen om de gang ster-mentaliteit van het Nazisme leven in te blazen zullen lukken. MEDEMENS Daar had de arme chauffeur natuurlijk niet van terug. Hij gehoorzaamde gedwee en reed prompt naar Krabbelbos. „Het vuurijzer van de ontwapende tuinwaker is de groot machtige Mac Muzzle goed van pas gekomen", lachte Pie Yah Ma, toen ze ingestapt waren. „Zo is het, Pie", lachte Mac. „De chauffeur fungeert liever ook voor bloö Jan dan voor doö Jan. Kijk maar: hij rijdt ons linea recta naar het politiebureau in Krabbelbos toe." En nu ont wikkelde de geschiedenis zich snel. Hoewel het nog diep in de nacht was, werden de twee vrienden op hun aan dringen toch toegelaten tot de werkkamer van de commis saris. Deze werd zelfs uit zijn bed gebeld en binnen een kwartier verscheen hij. Hij was een afstammeling van een oud en adelijk geslacht en heette Money de Penoze. Hij luis terde met grote belangstelling naar het relaas, dat Mac Muzzle en Pie Ya Ma te vertellen hadden, en nauwelijks waren ze klaar, of hij nam de hoorn van de telefoon. Hij drukte op een knop, draaide een nummer pn baste: „Alarm voor sectie vier. Onmiddellijk uitrukken voor stormaanval. Bewapening als gewoonlijk, doch extra meenemen traan- gasbommen en snelvuurgeweren. Grootste spoed!" En nog geen uur na de aankomst van Mac Muzzle en Pie Yah Ma in het politiebureau raceten reeds een jeep en een overvalwagen, vol zwaar gewapende manschappen, door de ochtendschemering over de nog rustige landwegen in de richting van de Kruishoek Maar waar Mac Muzzle en Pie Yah Ma al bang voor geweest waren, kwam ook precies uit. Toen ze bij de Kruishoek arriveerden, was er van de bendeleden niemand meer te vinder). En wat nog erger was, van het eens zo grote huis was niets anders meer over dan een troosteloze, rokende ruïne. „Brandstichting! Opzet! Benzine!*' gromde commissaris Money de Pénoze kortaf, de lucht opsnuivend. Toen wendde hij zich tot Mac Muzzle en zei: „Goed werk van jullie beiden. Maar speel in het vervolg niet meer zelf voor detective. Laat dat maar aan ons van de politie over." Een nader onderzoek wees toen uit, dat de boel zo afdoende was vernietigd, dat er van de daders werke lijk geen spoor meer te vinden was. Daarom keerden de politiemannen onverrichterzake naar de stad terug. Diezelfde middag zaten Mac Muzzle en Pie Yah Ma te etdn in hotel „Het Dorstige Hert", waar ze ook hun intrek hadden genomen. Ze zaten op hun eigen kamer en konden dus vrijuit spreken over wat er in die korte tijd allemaal was gebeurd. „We hebben nu in elk geval een aantal spo ren in handen zei Mac Muzzle. „We kennen zes man van de edele bende van gezicht, namelijk Heinrich, de Kille, de dikke neger, de chauffeur van de auto, de waker in de tuin en dan nog de man. wiens gezicht ik door het' sleutelgat heb gezien. Verder zijn de oude hut in het bos en het landgoed de Kruishoek als kwartier verdwenen (Wordt vervolgd) KONINGIN DRAAGT „JAVAZEE" OVER Naar wij vernemen zal koningin Julia na op 27 februari van het volgend jaar de nieuwe reddingboot „Javazee" over dragen aan de Kon. Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij. De Javazee, die mo menteel nog in aanbouw is op de werf van de „Merwede" te Hardfnxveld. is gelijk aan de nieuwe typen reddingboten, waarover de maatschappij thans be schikt. De nieuwe reddingboot is een geschenk van het thans nog in dienst zijnde en het reeds gepensioneerde personeel van de Koninklijke Marine. In mei van dit jaar werd daartoe een comité opgericht. Op 27 februari is het precies 25 jaar geleden, dat de slag in de Javazee werd gestreden. Met dit geschenk wil het per soneel van de Kon. Marine allen die tijdens die slag zijn gesneuveld, herden ken. Een jong tapjjtkevertje had een vast tapjjt waaraan het vrat, want steeds wilde zjjn moeder weten - Wat heb je nu weer uitgevreten - JANTJE VAN LElJEiN. HORIZONTAAL: 1 lichtzinnig 4 vervoermiddel 8 deel van weg 10 Mozes' broeder 11 zoon van Rembrandt l 3 1 s 6 1 8 9 14 10 II 'K u 13 13 14 11 15 16 1 18 19 19 20 22 2* 2i 21 Vi is IS 26 26 H 18 30 30 31 i3 34 35 35 36 iï 39 3S HO 91 41 1* 11 w 99 45 96 96 W 1? ia"" na 99 50 SI C 51 R> 12 smakelijk 51 kloof 13 opgewekt 52 Sortering 14 flauw geluid 15 broos VERTICAAL: 16 grap 1 vrag. v.n.woord 17 reeks 2 flambouw 18 hevig 3 deel van gewei 19 afwateren 4 vis 20 soort kramp 5 voorzetsel 21 voorspoed 6 geheel de uwe (afk.) 22 Nederl. rivier 7 jongensnaam 23 projectiel 8 visbak 24 ter plaatse (alk.) 9 platte steen 25 metaal 10 muziekstuk 26 buigzaam U koor 27 schuifbak 12 piek 28 afkorting vóór jaartal 13 deel van W.-Duitsland 29 voorzetsel 14 vrucht 30 lidwoord 15 boom 31 diepe wrok 16 individu 33 geluid 18 plooisel 35 getij 19 pers. v.n.woord 36 soort benzine 20 beet 37 wilde haver 21 plaatsaanduiding 38 bijwoord van tijd 22 helder 39 plas 23 begroten 40 gereedschap 24 vloerbedekking 41 paradijsfiguur 25 meisjesnaam 42 goed 26 kansbriefje 43 voorzetsel 30 gebrek 44 soort verf 31 pers. v.n.woord 45 vaartuig 32 klank 46 gehalte 33 tweetal 47 tegen 34 familielid 48 griffelen 35 driekroon 49 verdikt sap 36 van bast ontdoen 50 bedvulling 37 in orde (afk.) 38 huldebetoon 40 pachter 41 hardrijden 42 muur 43 voorzetsel 44 heks 45 mogelijkheid 48 pers. v.n.woord 47 lichaamsdeel 48 voorzetsel 49 pers. v.n.woord OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK: Horizontaal: 1 kapok; 7 stram; 11 A.D.O.; 12 ave; 13 etc(etera); 14 ore; 15 ratel; 16 dar; 17 heten; 18 overste; 19 genot; 21 lonen; 24 wijken; 26 gemelijk; 27 kotelet; 28 en; 29 re; 30 penibel; 32 beslaan; 33 rijpen; 34 tango; 37 egaal; 38 pre sent; 39 avond; 40 ree; 41 taart; 42 air; 43 Ate; 44 fee; 45 nee; 46 nadat; 47 rijten. Verticaal: 1 karig; 2 Ada; 3 poten; 4 kalot; 5 re delijk; 6 verstek; 7 schel; 8 roten; 9 are; 10 menen; 16 ar; 20 ene; 21 opening; 22 overleg; 23 ere; 24 wijzer; 25 Noren; 27 men; 28 Lea: 30 era; 31 lijderes; 32 beleefd; 33 ara; 34 *raan; 35 noord; opdat; 37 etter; 38 akant; 39 se(lenium); 40 via; 41 laten; 42 ree. Een KNAAK verdiende: N. A. Kats, Spilbergenstraat 55, Hoek van Holland. Neem aan: uw kat of luw hond schiet de weg over op het ogenblik dat er een auto nadert. De bestuurder gooit opzettelijk of in een schrik reactie het '*uur om. En botst tegen een andere auto op. Of pikt een fiets. Of een kind dat op de stoeprand loopt te hinkelen, in de ge dachte dat het op die stoep veilig is... In alle gevallen is de eigenaar van kat ot hond aansprakelijk. Mis schien kan hij de aangerichte materiële schade vergoeden. Misschien ook niet. Mogelijk is hij WA verzekerd. Dat ts dan natuurlijk voor alle par tijen erg plezierig. Maar de doden kan hij niet tot leven wekken. Niet de volwassenen die achter het stuur van de getorpedeerde auto, op het zadel van de geschepte brom fiets of de verpletterde fiets j zaten. Niet de kinderen, die hun spel speelden op het trottoir waar zij veilig be hoorden te zijn Naar ruwe schatting door de bevoegde instanties worden er in Nederland jaarlijks ca 25.000 verkeersongevallen veroorzaakt door honden en katten. Vaak worden de die ren er zelf het slachtoffer van, vaak ook een automobilist, een fiet ser of bromfietser of een argeloze voet ganger. Helpt allen mee dat gevaar te bezweren door de volgende regels in uw geheugen te prenten. 1. Houd uw hond In de bebouwde kom bij voorkeur aan de lijn en in drukke straten ALTIJD. 2. Loopt uw hond Ios aan de overzijde van de straat en wilt u hem bij u hebben, roep hem dan niet, maar ga liever naar hem toe en vat hem bij de halsband of lijn. hebt beter kijk op het verkeer dan de meeste dieren. 3. Loop met uw hond altijd zo ver moge lijk van rijbaan of fietspad af en teel zo dat de hond rechts van u loopt, wan neer u aan de rechter- en links van u, wanneer u aan de linkerkant van weg of straat loopt. 4. Druk alle pogingen van uw hond om te blaffen tegen of te bijten naar fiet sers, bromfietsers, scooter- en motor- rijders en auto's krachtig en resoluut de kop in. V redt er waarschijnlijk zijn leven en mogelijk mensenlevens mee. 5.Lijn uw hond aan of vat hem bij de halsband alvorens met hem over te steken. 6. Neem als automobilist de hond nooit naast u op de voorbank en leg hem, wanneer u alleen met hem bent, op de achterbank vast. Hij zou de eerste hond niet zijn, die de baas de macht over het stuur doet verliezen door hem een poot op de arm te leggen of een vriendelijke kopstoot geven. 7. Wanneer u met uw hond vaak in het donker wandelt, bevestig dan een paar rode reflectoren aan zijn halsband of schaf u een speciale, met de bekende reflecterende rode glaspareltjes bezaai de halsband aan. Ook aan dekjes kunt u gemakkelijk ter weerszijden een reflector bevestigen. 8. Hoe gehoorzamer uw hond in het ver keer is, des te langer leven zal hem be schoren zijn.' JAN VAN f Toneelwedstrijd S.G. Het wedstrijdsdhema voor de toneel wedstrijd 1966'67 vanwege de Schie- damse Gemeenschap, is als volgt sa mengesteld: 15 dec. Utile Dudci met „Miss Poes", 12 jan. Brederode met „Ben ik nu getrouwd of niet?", 26 jan. Geron met „De Koppelaarster", 16 febr. Tot steun in de strijd met nog onbe kend stuk, 16 maart Othella met „Fan- farella", 6 april Succes met nog onbe kend stuk. 20 april Onyx, idem en 27 april Intermezzo, idem. (ADVERTENTIE) Welk merk Welk type Welke prijs? Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten vara het Con sumeniten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon invullen en opplakken op briefkaart of in ge sloten enveloppe zenden aan: Consumenten voorlichtingsbnreai (C.V.B.) Postbus 207, Dordrech naam adres (blokletters s.v.p.)

De Havenloods | 1966 | | pagina 2