Zoek het voor meneer deze keer in 't leer „Status" wijst aardappel af e ii Fiets uit de (re)bus VIEUX BTonchiletfen Voorlichting VRIJMOED DamP°breekt Nieuw identiteitssysteem vervalsing niet mogelijk Succesvolle reis naar Kopenhagen FA. N. VAN OORT U bent in de winkels KAREL DOORMANSTRAAT ook zaterdag 3 dec. tot 9 u. 's avonds welkom DB HAVENLOODS DONDERDAG 1 DECEMBER 19M 11 Een cadeau voor mijnheer la bijna een traditioneel december-probleem gewor den. De vraag „Wat moeten we nu weer geven?" geeft de hulsvrouw meer kop- aorg dan alle ontvangsten en etentjes in de decembermaand bij elkaar. Als mijn heer geen verwoed doe-het-zelver is, geen uitgesproken muziekliefhebber en ons bovendien niet redt door er een hob by op na te houden dan rest het rijtje: Zakdoek, stropdas en sigaretten. De zak doeken vallen sinds zijn verjaardag zo wat uit de kast, de stropdas kreeg hij met vaderdag en er resten dus de si garetten Tot vreugde van mijnheer ver moedelijk, die reeds bevreesd was voor een nieuwe das met spikkeltjes die hij niet mooi vindt, maar voor zijn fatsoen toch eens zal moeten dragen. Misschien is het daarom wel aardig eens bij het leder te kijken. Het is een materiaal waarin buitengewoon mooie en geschikte geschenkartikelen te krij gen zijn. Bovendien zal vrijwel elke man een dergelijk cadeautje toch wel op prijs •tellen. Afgezien van ieders persoonlijke •maak zijn er namelijk heel veel echt mooie geschenken in leer. Voor- mijnheer is het blijvend en voor al: Weer eens wat anders Toegegeven: leder Is niet goedkoop. Maar u hoeft er-nou ook weer niet een hele bureau- eet tegenaan te gooien. Ook voor wat minder geld zijn er leuke en vooral eens persoonlijke; cadeautjes te vinden en aangezien we elkaar naar schatting in een Jaar voor meer dan een half mil jard aan cadeaus geven, hoeven we blijkbaar in de maand december nou ook weer niet over elke gulden te vallen. Voor wie er echt wat geld voor over heeft en kan hebben is een bu reauset echt het overwegen waard. Br zijn zeer fraaie sets te krijgen, zoals we orjiangs een bruin lederen set zagen kompleet met schemerlamp met wit perkament. Zelfs prullemandjes zijn bij dergelijke sets te krijgen. Hele mooie geschenken, maar uiteraard een hap uit het cadeau-budget. Klokken zijn er ook in heel wat varia ties. Een nieuwtje op dit gebied is een klok. die in het midden van een blok noot' zit. Voor mijnheer, die dagelijks heel wat afspraken heeft wellicht een leuk idee. Om de klok heen kunnen da afspraken namelijk als het ware per uur worden genoteerd, zodat de dagindeling ln een oogopslag te zien is. Buitenge woon origineel was een klok die we on langs zagen op een enorme ceintuur van buffelleder met vergulde gesp. Uiteraard om aan de wand te hangen, waar deze klok op batterijen het erg leuk zal 0 n KRANTENHANGER Deze lederen prullemand is niet alleen praktisch, maar ook gezellig in elk ver trek. De prullemand is aan de binnen zijde afwasbaar. Ze zijn er zowel los als behorend bij een burèauset. De kleur van deze prullemand is rood. del Is de krantenhanger als een ceintuur, die verticaal wordt opgehangen. In lus sen passen dan onder elkaar een behoor lijk aantal kranten en tijdschriften, die anders toen maar rondslingeren. Erg leuk doet de krantenhanger van wijn rood leder het. De kranten zitten er overzichtelijk in, niet rommelig, wel ge makkelijk en bovendien gezellig. Wat prijziger is een buffellederen weekendtas die naar verkiezing ook lang gemaakt kan worden zodat mijnheer 'n plunjezak heeft waar een heleboel ln kan. Materiaal zowel als model heel erg sportief. Geschikt voor weekend en sport. De prijs van een dergelijke tas met een ruit gevoerd, is f325 ongeveer. Voor minder dan eenderde van die prijs heeft men dan een ander sportief cadeautje, namelijk een opvouwbaar schaakspel in leder. Voor da schaaklief- hebbers een buitengewoon gewaardeerd bezit denken we zo. Niet al te klein, zodat het plezierig schaken is. PECHLAMP Voor de reiziger» onder de heren zijn er tal van geschenken. Bij de pechlamp in hoedendoos met zwaailicht en zuig nap of bij kleine dan wel grotere EHBO- tasjes in leder vermelden we wel haas tig dat we iedereen een goede reis toe wensen! Wat „opgewekter" cadeautjes in de reissfeer: een defroster in lederen etui voor de autoruit; een valutamap met al le mogelijke afdelingen voor autopapie ren en erg handig een reismap met auto- kaarten die niet uitgevouwen behoeven te worden, maar waar men op een vol gende kaart gemakkelijk de route verder kan bekijken. Handige kleinere geschenken aljn een kleerborstel met een uittrekbare schoen lepel ln etui, een scheerspiegel en een handig kokertje dat zich door een rits sluiting in twee kokertjes laat verdelen. Daarin zitten een klein borsteltje voor ln en uitwrijven, een wrijfdoekje en een tube schoenpoets. THUIS De echtgenoot of vriend die een echte thuisblijver is zal Mij zijn met een pij- penrek of rookaet of een fraai met leder beklede cooler. Wat de drankjes betreft: Een borrelgarnituur is ook een gezellig cadeau. En nu we het toch over drank jes hebben. etuitje ln de kleuren zwart (his) en wijnrood (hirs) en uiteraard bedoeld voor een slokje „onderweg". Uiteraard niet in de auto mijnheer vanwege het „Glaasje op en zo". En mevrouw, als u toch voor mijnheer aan het uitzoeken bent: Misschien kunt u tussen neus en lippen door even ver tellen later dat u zo'n leuke ronde spiegel hebt gezien. Met een wijnrode lederen rand rondom. Een heel erg leuk cadeau. Voor u wel te verstaan.... STEFFIE STOKVIS Hoestdronk in tobletvorm.95ct Er zijn twee soorten voorlichting waar ouders danig mee in hun maag zitten. Over het Sexuele en over Sinterklaas. Ze hebben zeer zeker niets met elkan der uit te staan, maar vroeg oj laat moet je er toch aan, om niet te zeg gen aan ge loven. In deze tijd verdient Sint zeker voor rang boven sex, bij ons tenminste wel en we zijn vol vertrouwen begonnen de feiten over de bisschop te vertellen. „Hij is héél oud, nog ouder dan opa en hij draagt een rode tabberd, néé, het is geen schort. Hij rijdt op een tuit paard en daar is hij zo handig mee, hij gaat zelfs op het dak met zijn paard om aan de schoorsteen te luisteren of er mooi gezongen wordt". Hier wacht ten wij even op een strikvraag. Je moet het je maar weer eens even voorstellen, die oude man én dat paard, plus Piet, allemaal naar boven, en HOE dan? En hoe komt hij er dan weer af? En als hij nou valt???? Zelf vinden we het ineens zo volkomen onmogelijk dat we verwachten dat het kind aan enig geloof in de Goedheiligman gewoon niet toekomt. Maar er komt geen en kele vraag, het accepteert al onze leu gens. Volgende fase is de de cadeautjesge- verij, alles meegebracht in die stoom boot uit Spanje. Ook dat gaat er in als koek en het blijft er in als alles wat volgens ons in Spanje zou komen hü de dorpskruidenier ook voorhanden blijkt te zijn. Zijn uitstalling echter geeft geen aanleiding tot wankelen van het pas- verworven geloof. Het hoofdstukje schoen-zetten-met-peen-voor het paard wordt ooic vlot verwerkt. Wij menen onderhand dat wij Sint van alle noodzakelijke zijden belicht hebben.dat wij wat je noemt een fraai imdge van de Heilige hebben opge bouwd. Alles wat tot enige vorm van frustatie zou kunnen leiden, hebben we uit de voorlichting weggelaten, kortom we zijn hoogst verantwoord bezig ge weest. Tenminste dat dachten we. Mij Is nu echter gebleken, na het afluisteren van een lange monoloog in de speelkamer, dat Sinterklaas in de fantasie van ons kind zit verankers als een soort super- ijscomannetje dat op de rug van een bok(!) gezeten, zijn professie geheel gra tis uitoefent ten bate van de om hem spoelende kinderschaarWe hebben de moed nu maar opgegeven en wachten tot we aan de sex toezlin. Misschien hebben we dan meer geluk. 4 S. K. heeft het dit jaar gemak- vijfjarige kleindochtertje E. Smits-Breitner. Elle- mare 125 te Rotterdam. Mevrouw Smit» heeft namelijk deze week met de goede oplossing van de rebus de fiets gewon nen en ze heeft dit geschenk onmiddel lijk haar kleindochtertje toebedacht. Toen we mevrouw Smits opbelden om Vroeger sprak men met een soort eerbied over een auto- plaid... slechts zij, die een automobiel hadden, konden zich ook een plaid veroorloven. Maar nu Is de auto bereikbaar voorledereen en een plaid hoort er nét zo goed bij. Dubbelzijdige fantasie auto plaids, uit de prijsserle van 12.50, om helemaal In stijl te blijven, aan één kant met; gljnlge Old-Timers de andere kant In fleurige schotse ruiten, voor mlnder dan de halve prijs, voor nog géén zes gulden. De aardappelteler» beleven een druk ke tijd. Honderdduizenden tonnen aard appels moeten voor de consumptie wor den aangevoerd. Deze winter kunnen wij extra-bloemige aardappels eten iets wat op de Nederlandse tafel gTaag wordt gezien, voor zover wij nog aardappelen willen eten, tenminste. Want de con sumptie van aardappelen daalt de laat ste jaren geleidelijk. Wat zijn de redenen daarvan? „Een welvaartsverscihijnsel" zegt de heer B. J. Hermans, sinds tien jaar di recteur van de Propagandastdohting Con sumptieaardappelen. „Men heeft de aardappel steeds als volksvoedsel beschouwd. Nu men over een ruimer gezinsbudget beschikt, Wil men als eerste de aardappel afstoten. Men denkt dat de aardappel niet bij een ruime beurs past". De heer Hermans snijdt daarmee het statussymbool in de keuken aan. Om de zelfde redenen wordt witbrood boven bruin-brood verheven, in zo grote mate zelfs dat er dorpen zijn waar men in het geheel geen bruin-brood kan kopen. Het eten van margarine of roomboter ligt in hetzelfde vlak: het wordt vast geklonken aan bepaalde «tand. taak hun da ogen te openen. Wie van hen weet dat zij met aardappelen een heel diner kunnen samenstellen? Ik heb het in Friesland eens getoond: bij de koffie kregen de aanzittenden iets van aardappel, bij de aperitief aten zij aandappelsprits, aan tafel begonnen zij met aardappelsoep, de verschillen de gangen bestonden uit enkele aard appelschotels en tot slot kregen zij a ardappelpuddi ng1 Ruim vijftig De heer Van Dijk kan de Nederlandse huisvrouw nog veel over de aardappel leren: hij beschikt over,een repertoire van meer dan vijftig aardappelrecepten. In opdracht van de stichting heeft de heer Van Dijk ook in Engeland, in Duits land, in Zweden en zelfs in Egypte zijn kunde gedemonstreerd. „In Cairo dron gen zij de patateskraam bijna onderste boven" zegt hij. Buiten gezinsverband neemt het aard- appelverbruik wel toe: de patatesbars zien hun omzetten alsmaar stijgen. Tien procent van de totale aardappelconsump tie wordt als patates-frites gegeten. De chips-omzet stijgt ook aanzienlijk. „Maar in het gezin neemt de belang stelling ontegenzeglijk af. Voor de oor log aten wij 130 kilo aardappelen per hoofd per jaar. Nu is het gebruik tot negentig kilo gezakt. Wij zullen al tevre den zijn als wij de daling tot stilstand hebben gebracht", aldus de heer Her- de kracht van een verkoudheid mm bij Vader, Moederen Kind. Dubbelzijdige fantasie „De mensen weten niet half wat zij allemaal met de aardappel kunnen doen" zegt de zeventigjarige kok Jo van Dijk uit Bolsward, die over ten reper toire van niet minder dan vijftig aard appelreoepten beschikt. Vrijdag en zaterdag .verkopen wij deze dubbelzijdige fantasie- autoplalds, 130x160cr 's Avonds tot 9 uur geopend behalve zaterdag Grote opbrengst astma-collecte heeft in Rotterdam dit jaar f45. opgebracht. Vorig jaar was de op brengst f 18.845.01. Een aanmerkelijk verschil, voornamelijk te danken aan de manier waarop de reclame-actie voor dit doel gevoerd is. Reeds weken van te voren is het publiek op de actie attent gemaakt door middel van advertenties en artikelen in de pers. Bovendien vlo gen op de dag van de collecte drie re clamevliegtuigen regelmatig boven de ■tad en reden geluidswagens rond. Daar naast was het aantal collectanten '1200) ruim tweemaal zo groot als vorig jaar. En ten slotte heeft het weer ook een handje geholpen. Vorig jaar waren de straten spekglad en was het bitter koud. Dit jaar waren de weersomstan digheden aanmerkelijk beter. Zoals bekend wordt van de opbrengst een paviljoen In Hilversum gebouwd voor Rotterdamse astmapatientjes. De heer B. J. Hermans bestrijdt al tien jaar lang de miskenning van de aardappel. Als tweede oorzaak van de daling van het gebruik van consumptieaardappelen in gezinsverband ziet de heer Hermans de misvatting als zou de aardappel dik maken- Het steeds meer in trek komen van Chinese en Indische schotels doet het aardappelverbruik ook geen goed. .JWensen die willen vermageren, laten als eerste de aardappel staan. Maar het is vergeefse moeite", aldus de heer Her mans. „Want koolhydraten en vetten zijn de stoffen die dik maken en ln aard appels komen zij maar heel matigjes voor. Een normale portie vooirzlet slechts voor een tiende deel ln onze da gelijkse behoefte aan koolhydraten. De andere stoffen (vitamine B en C en mi neralen) zijn veel belangrijker". Miskenning De stichting bestrijdt sinds vijftien jaar de miskenning van de aardappel. Allerhande middelen woorden te baat ge nomen- Op huishoudscholen worden de leerlingen van de goede eigenschappen op de hoogte gebracht, met een platen atlas en ook met een reizende tentoon stelling. Op vrouwenbeurzen concurreert de aardappel om de aandacht van de bezoeksters met stofzuigers, mixers en wasmachines en met succes! Nog effectiever ls het werk van de zeventigjarige kok Jo van Dijk uit Bols ward, die ln het winterseizoen bijna •vond aan avond op stap is om voor allerlei hulsvrouwenverenigingen kook demonstraties te verzorgen. „De aardappel heeft niet de naam die zij verdient" zegt hij. „De men sen weten nietj wat zij er allemaal mee kunnen doen. ZIJ moeten wat meer fantasie opbrengen. Het is mijn Een vliegtuig vol met vrolijk lachende en pratende passagiers landde vorige week zaterdagavond om kwart over acht op Schiphol. Er was dan ook alle reden tot tevredenheid: de reis naar Kopen hagen, die ons blad. in samenwerking met reisbureau Bel Air had georgani seerd, is een overweldigend succes ge worden. Niet alleen heeft men genoten van Kopenhagen dat zich reeds in Kerst tooi had gestoken, en van de gastvrij heid van de Denen, maar vooral ook van de overheerlijke gerechten, die de Deense keuken weet te bereiden. Het was dan ook beslist geen reis, waarbij men aan df lijn moest denken. De hoogtepunten van het tweedaagse bezoek waren wel het diner-dansant in het prachtige hotel-restaurant Kysten's Perle (Parel van de kust) en het „smarrebrod" in het al even sfeervolle hotel Europe. Maar ook de excursies in Kopenhagen en in de omgeving van de Deense gids, de heer Gustav Ottosen, die een sterke band voelde met zijn Hol landse gasten. De reizigers hadden na die twee da gen slechts één wens: nog een paar da gen langer in Kopenhagen blijven of, aangezien dat nu eenmaal niet mogelijk was, weer heel snel terug komen. En omdat bij een volgende reis naar Kopen hagen de Tuborgbrouwerij weer zijn gastvrije deuren voor ons zal openen en hotel Victor weer dezelfde prettige service zal verlenen, zullen verschillen de Havenloods-reizigers ongetwijfeld de volgende keer weer van de partij zijn. Een onvernietigbaar en niet te ver valsen identiteitskaart je met kleurenfo to, ln klein formaat, ls het resultaat van een nieuw identiteitssysteem dat ln Amerika reeds grote opgang heeft ge maakt, en waarvan door overheidsinstel lingen als het ministerie van Defensie, de politie en grote bedrijven intensief ge bruik wordt gemaakt. Dit snelle systeem berust geheel op de fotografie. Met de Polaroid-ID-camera duurt het slechts en kele minuten een legKtmatiekaart, voor zien van pasfoto in kleuren, gegevens en handtekening te vervaardigen. In Keulen is dit systeem reeds op de onlangs gehouden Photokina gedemon streerd. Begin volgend jaar zal deze ca mera op de Nederlandse markt worden gebracht. Grote bedrijven met veel per soneelsleden als Hoogovens, Shell, Phi lips en AKU hebben reeds van hun be langstelling blijk gegeven. Ook deze polaroid-camera bersut op het klaar-terwij 1-u-wacht'-systeemBin nen één uur kan aan 200 personen een legitimatiekaart in kleur worden afge geven, terwijl tegelijkertijd een tweede archiefkaart is vervaardigd. Door de korte ontwilkkeltijd van zestig seconden kan indien nodig direkt een correctie worden aangebracht met een nieuwe foto- Ook kantoorpersoneel kan door de een voudige bediening van de camerabeeld en informatie op één foto vastleggen. Handtekening, stempel of merk wordt over de foto heen gedrukt. Dit gebeurt fotografisch doordat een speciaal plaat je in de camera kan worden geschoven, voorzien van firmanaam, handtekening, bureau van uitgifte, datum, handelsmerk enz. Een plastificeerapparaat voorziet de bovenkant van de foto van een harde, doorzichtige plasticlaag, die het kaartje beschermt. Deze laag kan niet worden verwijderd jionder dat de kleurenfoto of informatie wordt beschadigd. Men kan dus stellen dat het kaartje niet te ver valsen is. lijk al weer vergeten, dat ze de rebus had opgelost. Maar toen we het haar duidelijk hadden gemaakt, dat er echt teen vergissing in het spel was, vertel- e ze ons onmiddellijk, dat de fiets voor haar kleindochter was. Ze moest nog wel even nadenken over de kleur, maar la ter besloot mevrouw Smits, dat de flets rood moest worden. Aan die wens heb ben we uiteraard evenals aan alle an dere fietswensen voldaan. De rolschaatsen zijn deze week voor Hans Tettelaar, Mathenesserstraat 22 ln Rotterdam. De twee bioscoopkaartjes gaan naar Hilde Smit, de Klerkstraat 55, eveneens in Rotterdam. En dan de boe- kenbonnen. De bon voor 15 is gewon nen door Han Verveer, Kerkwervesingel 191, in Rotterdam. De twee boekenbon- nen van 10 gaan naar Kees Boer, Mijnsherenlaan 73d en naar L. van Her waarden, Eben Haezerstraat 72b, beiden te Rotterdam. De drie boekenbonnen van f 5 zijn gewonnen door Sanny Maas, Maassluis en door C. v.d. Oudenhoven, Leppedijk 36 te Rotterdam. Zo langzamerhand beginnen de organi satoren van deze rebusactie waarvan de opbrengst dus bestemd is voor het steunfonds van de algemene kinderbe scherming en de vele inzenders goe de bekenden van elkaar te worden. We kunnen gelukkig constateren, dat vele puzzelaars trouw elke week de oplossing Insturen. Daarnaast zien we ook elke week weer nieuwe „gezichten". Wat we ook prettig vinden, is, dat veis mensen het doel van deze rebusactie kennelijk zo sympathiek vinden, dat zij het niet laten bij de extra vijftig cent aan postzegels, die men op de briefkaart moet plakken. Velen maken daar een gulden van en we hebben het al eer der geschreven we kunnen iedereen aanraden dit goede voorbeeld te volgen. Bovendien mag men net zo veel oplos singen inzenden als men wil. Men heeft dan tevens nog meer kans op het win nen van een prijs. Hierboven staat dus weer de volgends rebus. Oplossingen van de vorige moe ten uiterlijk maandagochtend in ons be zit zijn. Met de oplossingen van deze re bus heeft men de tijd tot maandagoch tend 12 december. De oplossingen moeten per briefkaart, waarop minstens voor vijftig cent aan extra postzegels is geplakt, worden op gezonden aan postbus 1685 te Rotterdam, ten name van Rebusactie „GerardHuls- cherfonds". Op de briefkaart moeten duidelijk naam en adres van de afzen der zijn vermeld. (Rebusactie goedgekeurd door B. en W. van Rotterdam bij brief afd. AZ, nr. 132-lb). Het ministerie van ibefensie in de V.S. maakt gebruik van het nieuwe Polaroid ID-systeem om onvervalste legitimatie- kaarten in kleur te maken van de dui zenden militaire- en burgerpersoneels leden. Het gehele systeem bestaat uit vijf onderdelen die door iedereen, die met eenvoudige kantoormachines kan omgaan, bediend kunnen worden. Op de foto poseert een militair voor de camera, terwijl de operateur een licht puntje richt op zijn gezicht, om dit pre cies op de daarvoor bestemde plaats op de foto te krijgen. Terwijl men de ont- spanningsknop indrukt, maakt de camera tegelijkertijd een opname van de per soon èn van de kaart met personalia, die van te voren i» ingevuld en ln de camera is geschoven. Het resultaat is één kleurenfoto van gezicht en kaart, waardoor geknoei of vervalsing wordt uitgesloten. Deze foto is na 60 seconden klaar. Abtsweg 58, Overschle - Tel. 244327 Kleyngeld exposeert bij firma Lucas Bij de firma Lucas Nieuwe Binnen weg 126, wordt van 6 tot en met 31 december een expositie gehouden van schetsen, litho's en schilderijen van de kunstenaar Jac. H. Kleyngeld. De ex positie is met uitzondering van de zon en maandagen en de Kerstdagen, iede re dag geopend van negen tot zes uur. De toegang is vrij. Hl mm (ADVERTENTIE)

De Havenloods | 1966 | | pagina 11