vliegreis naar LONDEN „Geen pessimisme, ^^TWEE-DAAGSE maar toekomst baart zorgen" Monsterpuzzel Drs. Hagenaar wegens het enorme succes weer een De Isaac Hubertstraat overstelpt de beschouwer met indrukken PRIJS f 1390.- PE HAVENLOODS DONDERpAG 1 DECEMBER 1966 13 WE HOEVEN niet pessimistisch te zijn, maar de toekomst baart mij wel zorgen. Er zijn voor de haven van Rotterdam te weinig In vesteringsmogelijkheden. We zijn veel te vroeg begonnen met het pot verteren en men Is vergeten, dat er eerst verdiend moet worden, voor dat we de pretjes kunnen hebben. Dat geldt ook voor de toekomst. Als we niet proberen de achterstand ten, opzichte van het buitenland in te lopen, zullen we steeds verder achterop komen. Dat wordt nog veel te weinig begrepen, misschien ook wel in Rotterdam. Daarom zijn wij ook zo teleurgesteld in de Zeehavennota, omdat die te weinig rekening houdt met de historische groei." Vrijdag 9 en zaterdag 10 december a.s. organiseert DE HAVENLOODS weer een tweedaagse reis naar Londen. Zij die wij vorige maal moesten teleurstellen, kunnen nu alsnog van dit unieke aanbod gebruik maken. Dra. J. M. C. Hagenaar, economisch onderdirecteur van het Gemeentelijk Ha venbedrijf, is niet erg gerust op de vooruitzichten voor de toekomst. „In Nederland vergeten we, dat de welvaart hegint bij het loonzakje.'' zegt hij. „En een goed loonzakje is in Rotterdam een veel haalbaarder kaart dan in vele andere gebieden. Dat is geen verdien ste van Rotterdam, maar het is een gevolg van de geografische ligging. Euro poort is eigenlijk de enige mogelijkheid in ons land en misschien zelfs wel in heel Europa om werkelijk grote zee schepen te ontvangen". Dra. Hagenaar is een man, die zijn soms wat boude uitspraken bedachtzaam doet. Hij heeft het gevoel, dat de eco nomische groei van Rotterdam wordt bedreigd door de te geringe medewer king van de overheid. „Het is een kwes tie van mentaliteit." zegt hij. ..Mis schien is het een gevaarlijke uitspraak, maar ik geloof, dat er in Rotterdam meer mensen zijn dan elders met een beter inzicht van wat er moet gebeu ren voor de toekomst. Een toekomst visie is altijd een gok en niemand kan bewijzen, dat hij gelijk heeft. Maar in Rotterdam heeft men die gok beter be grepen. Kijk maar eens naar een figuur als K.P. van der Mandele. En die menta liteit heeft misschien geleid tot jaloe- De economisch onderdirecteur van het Gemeentelijk Havenbedrijf is vooi- stander van een betere samenwerking tussen de Nederlandse havens. „Wij moe ten een compleet assortiment van in dustrieterrein kunnen aanbieden", zegt hij. „Rotterdam heeft alleen industrie terrein aan diep vaarwater. Andere in dustrieën, die geen diep vaarwater no dig hebben, moeten naar een andere haven, bijvoorbeeld Delfzijl en in de toe komst de Delta, worden verwezen. Dat is in het verleden ook al gebeurd. Daar om is het jammer, dat er zo'n ver- schil van mening bestaat tussen Am sterdam en Rotterdam. Beide steden hebben ten opzichte van elkaar het spel niet goed begrepen. Ze proberen elkaar steeds weer een hak te zetten.Maar zo liggen de kaarten niet. We zullen gezamenlijk moeten werken om ons na tionaal inkomen, dat beslist te laag is. op te voeren Concurrentie Uiteraard komt het gesprek ook de concurrentie van de buitenlandse vens, die steeds groter wordt, op tenland staat de overheid veel achter de zeehavens dan in Neder land", zegt de heer Hagenaar. „Antwer pen wordt gesubsidieerd. We zeggen niet dat meneer Delwaide de kwaaie pier is, maar wel, dat hij door de staat wordt geholpen. Rotterdam moet het allemaal alleen opknappen en daarom zijn we ge dwongen onze industrieterreinen duurder aan te bieden. Overigens heeft ook Nederland boter op zijn hoofd. Behalve in Rotterdam subsidieert de regering ook de industrie vestiging door middel van goedkope grond of goedkoop gas, bijvoorbeeld. Waarom dat In Rotterdam niet kan, be- 16-daagse vliegreis naar Israël met o.a. als hoogtepunten: KERSTNACHT in Bethlehem 8 dagen in Jeruzalem 5 dagen Jordanië Nieuwjaarsdag in ATHENE ir Bezoek aan CA'iRO uitgebreide excursies o.l.v. een Noorse predikant (spreekt Engels) alles inbegrepen Inlichtingen «n reserveringen bij ons kantoor De Havenloods Westblaak 25, Rotterdam, tel.: 13 21 70 en bij ons bijkantoor te Vlaardingen, v. d. Driftstraat 4, tel.: 01898— 4349.. Reservering geschiedt alleen bij vooruitbetaling van f250.— in schrijfgeld. Beperkt aantal plaatsen beschik baar. Rotterdam toch rijk genoeg Is en toch voldoende verdient, zodat we het zelf wel kunnen opknappen. Maar dan vergeet men, dat er hier een belang rijk deel van het nationale Inkomen wordt verdiend en dat onze toekomst plannen dat deel alleen maar groter kun nen maken." In dit verband wijst drs. Hagenaar ook op een ander verschil met Amster dam. In Rotterdam drukken alle kos ten van de haven op het gemeentelijk havenbedrijf ook als er bijvoorbeeld in het havengebied een nieuwe weg moet worden aangelegd. In Amsterdam heeft men voor die financiering een andere regeling getroffen, waardoor het haven bedrijf daar gunstiger uitkomt. Maasvlakte Uiteraard kijkt drs. Hagenaar voor de toekomst ook naar de Maasvlakte en dan niet alleen voor de havenuitbrei ding. „Het zou de redding voor de scheepsbouw kunnen betekenen als er in de toekomst op de Maasvlakte een gigantische scheepswerf komt. waar men enorme tankers kan bouwen en repare ren. Misschien kan zon' project geza menlijk door de Nederlandse scheeps bouwers worden opgezet en misschien kunnen zij dan net zo rationeel bouwen als Japan. Een waarom zou men daar dan niet meteen de mogelijkheid schep pen nucleaire schepen te repareren? Men heeft daar ruimte genoeg om het even tuele stralingsgevaar tegen te gaan en er komen toch geen Op het programma staat Wereldberoemde Show Black and White Minstrels Wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud Sightseeing per bus Originele Engelse High Tea Prima le klas hotel met ontbijt en diner. alles inbegrepen Ook vorige week is weer een fout in de opgave van de monsterpuzzel geslopen. De opgave van horizontaal 39, het derde woord is weggevallen. Het moest zijn; hor. 39, derde woord, 4 letters, omschrijving: weefsel. We hopen nu maar dat het niet al te veel moeilijkheden heeft opgeleverd. Hieronder volgt de 5e opgave van de in totaal 14 weken durende puzzelmarathon. Ook in deze opgave zitten enkele fouten. De volgende correcties moet u even aanbrengen: Horizontaal 42: het ACHTSTE witte vakje moet zwart gemaakt worden. Dat geldt ook voor het ACHTSTE vakje van ACHTERAF gerekend. Horizontaal 58: hetzelfde; het ACHTSTE vakje moet zwart gemaakt worden, evenals het ACHTSTE vakje van ACHTERAF. Bovendien zal er nog voldoende tijd zijn om op eigen gelegenheid interessante bezienswaardigheden te bezoeken o.a.: HYDE PARK het huis van Charles Dickens de beroemde gevangenis THE TOWER één van de musea of gezellig winkelen In een feestelijk "Als hij over deze toekomstpiannen iu- MHPRliê- - versierde stad. denkt, wordt dra. Hagenaar geestdriftig, zegt hl.i, „als men ze maar wil zien. Je moet je nooit laten deprimeren door Inlichtingen aan ons kantoor, zie ook De Havenloods van 29 september '66! wedetoüh nfet^klagen! e™tensiotteThe" Een beperkt aantal tickets verkrijgbaar bij het kantoor van het Week- is wei goed. dat de concurrentie zo blad De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam, tel.: 13 21 70 en het Mkkii!8 Rotterdamnhet "^vaa^'hêbiwn bijkantoor te Vlaardingen, v. d. Driftstraat 4, tel. 01898—4349. bestaan, dat men was ingeslapen" ^AN de Isaac Hubertstraat kleeft nog altijd een associatie met de tram. Tot voor enkele jaren heeft in de Isaac Hubertstraat het hart van onze RET geklopt. Daar ging je heen als je dacht in de tram wat te hebben verloren en het moet tot ere van het personeel worden ge zegd, dat menigeen daar niet ver geefs kwam. Daar zetelde, op nr. 92, de directie, met in zijn glanstijd de RET-paus dr. ir. J. G. J. C. Nieu- wenhuis, railvervoerman in hart en ziel, tramkampioen, een kei van een directeur, voor het gemeente bestuur niet bepaald een doetje, en sommigen beweren bij hoog en laag, dat de metro-doorduwers geen schijnl van kans zouden hebben ge had voor hun langjarige ordever storing als hij nog aan de „Isaac Hubert" zou hebben geresideerd. Maar dat is een als. Je moet dat nemen voor wat het is. Nog altijd beschikt deze straat over een tram halte, die er waarschijnlijk nooit zou zijn geweest, als de straat niet zo trambewust had gedaan. Nu ligt er nog maar een stukje rail, dat de moeite van het opruimen niet waard was, doch de verbindingen met de RET zijn verbroken. Die huist nu in het voormalige Allan- complex. Deze oude fabriek is op de fles gegaan, een krachttoer waarbij de RET destijds flink heeft meegeholpen, door ruimschoots ten faveure van de concurrentie be kend te maken, hoe slecht haar trams waren bevallen. Nu is er een aardig onderdak mee gewonnen. Het leven maakt elegante kronkels. In all* opzichten. De gewone Rotter dammer, die nooit In de Isaac Hubert straat toefde, tenzij hij bij de RET moest zijn, heeft de straat beschouwd als een verlengstuk van het trambe- werd inderdaad veel gerepa- drijf. reerd, geadministreerd, gemanaged, zo als dat nu heet. Maar dat was heus niet alles. Wie vandaag de straat be- kijkt, wordt als het ware bekogeld met indrukken van sociale, economische, stedebouwkundiga en zelfs historisch* aard. De laatste hangen samen met de naam. In 1871 werd de straat benoemd. In die tijd werd de Rubroekse polder bebouwd. Het Straatnamewboekje ver meldt, dat Isaac Hubert omstreeks het midden ran de 18de eeuw een rege ringspersoon te Rotterdam was, die in de tweede helft van die eeuw eigenaar van verschillende erven en gronden aan de oostelijke Rottekade werd. De naam la dus niet zo maar gekozen. Het was toen «en vrij bewogen tijd t* Rotter dam, getuige o.m. het Wijnkopersoproer vin 1751. De oorzaak van veel ongenoe gen. onrecht en onmin lag vooral in het toenmalige belastingstelsel, eigen lijk een onbegrijpelijke knoeiboel, al thans In onze hedendaagse ogen. Laat ons oppassen: over zoveel jaren zegt men waarschijnlijk hetzelfde van het onze en zal men de schouders ophalen over de zeer hoge belastingvrije mil joenensalarissen, die vandaag aan bui tengewoon rijke personen worden be taald. Toentertijd werden de belastingen verpacht, ook met de postdiensten werd heel gek omgesprongen, en men was zo'n post had weten te draaien bln- eraan gewend, dat iemand die zich In nen worden. Daartegenover kon staan, dat op hun tijd zulke superverdieners nen korte tijd schatrijk bleek te kun- door het kaal geplukte volk flink wer den afgeranseld. Enfin, Isaac Hubert was ruim een dozijn jaar bij de rege ring en kocht zich daarna gronden, waarop later een straat zou verrijzen. Nu ja, verrijzen Zó Indrukwekkend i» het ook weer niet. De Isaac Hubertstraat begint anders niet slecht. Vooral rechts, bij de Rotte, zie je woningen, met nog veel koper aan de deuren, brievenbussen, naam borden, trekbellen met veel poetswerk. dus denk er niet te min over. Na tuurlijk vraagt de buitenstaander zich af, wat er van dr. ir. Nieuwenhuis' oude burcht is geworden. Dat ia nu Hel- neken Technisch Beheer N.V. en in de ze straat is van het openbaar vervoer nog veel meer naar het bier overge heveld. Nu begrijp je, waarom de beurs altijd zo hoog tegen de aandelen van Heinekens Bierbrouwerij opkijkt. Hier rit al een kluit stille reserve. Doch het RET-terrein was groot. Komt bij het directiegebouw het kapitalisme aan zijn trek, aan de overkant, waar vroeger de remises stonden, overheerst de sociale bewogenheid. Daar is de werkplaats Erasmus verrezen, waar ongeveer 300 Invalide arbeiders, behulpzaam per bus afgeleverd en opgehaald, werkzaam zijn. Deze Gemeentelijk Sociale Werkplaats is een geweldige verbetering, bij vroe ger vergeleken! Is dit duo Heineken-G.S.W. reeds in staat het raderwerk in onze hersenpan in beweging te brengen, er dient zich nog wel meer aan. De straat loopt door, tot aan de Crooswijkseweg toe, en het is daar niet bepaald de 19de eeuwse bouw op zijn best. Een flinke moot is dan ook al tegen de grond gemokerd Wat er nog staat, bespringt je met al lerlei gedachten. Daar achter de RET Wemelde deze IsaSc Hubertstraat van de hofjes, inhammen of hoe je het wilt noemen. Volgens de gevelsteen heet een ervan zelfs officieel het St. Antoniushof- je. Allemaal hofjes, maar het ia opval lend hoe ze verschillen. Het een doet vriendelijk aan, het ander rommelig en erg bouwvallig, zodat men. wat het schilderwerk betreft, de indruk krijgt, dat de eigendom behoort aan het roem- ruohte geslacht der baronnen Van Pluckwegen tot Lamarotte, welk ge slacht van oudsher met de verfindus trie overhoop ligt. Men ontdekt ook overeenkomst tussen de woningen en de daar prijkende auto's. Naast wat keurig in de lak is en nog prima rijdt, staan hier wrakken, die reeds lang zijn uitge kleed. Om het sociale beeld nog inge wikkelder en belangwekkender te ma- kgn: hoe verachlllend wordt op dez* woonklimaten gerageerd! Deze buurt gaat gegarandeerd tegen de grond, daar niet van, maar weer staat men voor het verschijnsel, dat vooral in de best onderhouden hofjes mensen met veel plezier wonen, in de weldadige schijn der wederzijdse keurigheid, en daar, laten we het grote woord gebrui ken, gelukkig zijn, voor zover dat in deze wereld mogelijk is.... Ook de jeugd beleeft de Isaac Hu bertstraat. Een openbare school is er al lang uitgerangeerd, maar de kleuter school „Olijk en vrolijk" kwettert er nog op los. De r.k. scholen met en zonder Montessori hebben er stand gehouden. Het bijzonder onderwijs heeft zijn belij denis zelfs in een muursteen gegrift, namens de Pastoor Gompertz' Stichting, met een uitspraak van het Vaticaans concilie: „Het geloof behoedt de rede voor dwaling." Dat was een oud conci lie. De opgroeiende jeugd kan nog te recht in een clubhuis, het Martinushuis. Het heeft alles zijn achtergronden. Je bespeurt ze, zo maar in een straat die het niet lang meer zal maken, getuige ook de hier en daar reeds volgens een modern gemeentepatent gebarricadeer de vensters. Zulke woningen zijn echt levende lijken. In geen straat hebben wij zo sterk gedacht aan Goethes grote waarheid, -weergegeven in het begin van zijn Faust, waarin eigenlijk élles staat, namelijk dat wóar je me.t de hand in het meinselijk leven grijpt, het interes sant is. En hoe! HORIZONTAAL ♦1 aanduiding (4sierplant (5): vijl (4); zoog dier (3); harssoort (5): vervoermiddel (5); pulverig (3); precies (4); deel Ned. leger (afk.) (51; gebakje (4) 42 plaats (4); oosterse jongensnaam (3); vogel- verblijf (4); deel van wee(k (3); rechtsge bied (afk.) (3); kuip (3); vrag. v.n. woord (3): koppelriem (4); achting (3); hemelli chaam (4) *3 vogel (4); strandmeer (6): heldendicht (4); aartsdom (7): soort regelaar (7); (geM)over- schrijvirag (4); vaartuig (6); telwoord (4) 44 verlichtingsartikel (5); kledinggebrulk (4); uurwerk (6); bep. aank. v.n. woord (6); één der drie Musketiers (6): ziekteverschijn sel (6); delfstof (4); jongensnaam (5) 4(5 oosterse bijbel (5); schatting (6); uitkijk (4); vrouwenverblijf (5); deel van honing raat (3); driekroon (5); wig (4); vreemde taal (6); draaien (5) 46 verdriet (4): sector (4); deel van bijbel (afk.) (2); voegwoord (2); soort schaap (4); Turkse titel (3); rund (3); voeg (4); heilige (afk.) (2); eenheid van kracht (afk.) (2); ongevuld (4); taaie lekkernij (4) 47 grafisch prodiukt (3); verhindering (5); teug (5): vlas bewerken (7); boom (3); uitroep (3): aantekening (7); beeldverhaal (5); on derwijzen (5); bijeenhorend stel (3) taboom (2); honingdrank (3): consciëntie (7); bilwoord (3); gebed (3); pers. v.n. woord (3); onto. v.n. woord (3); genotmiddel (7); beet (3): koning-keizer (afk.) (2) 49 assistentie (4); achten (4): vaardigheid (5); rijksdeel (eiland) (4); zo Gad wil (afk.) (2): ondernemingsvorm (Duits) (afk.) (2); kleur- wtaht merken (4) 60 muziekinstrument (4); benauwd (6); zede lijk verheften (6); plaats tn N. Italië (61; vreemde taal (6); vis (4) VERTICAAL De eerste (tussen haakjes geplaatste) 'om schrijving is de laatste van de voorgaande 1 (benoemen): soort garderobe (11) 2 (In 't afgelopen jaar afk.); rijtuig (5); merk- 3 (klamp); krijgsgod (4); pers. v.m. woord (3): honingdrank (4) 4 (vriend); hoemderbeet (5); telwoord (8) 6 (stok); boterton (4); schel (3); holte (3); opening (4) 6 (schuifbak); spil (2): reinigingsmiddel (4); kort geluid (4); bijwoord van tijd (2) 7 (treffen); uit (2); rond voorwerp (3)deed van mond (3) 8 (telwoord); rijschool (6); alom (6) 9 (Eng. voegwoord); lengtemaat (9); aamdul- 10 (familielid); groet (3); opnieuw (5); soort papegaai (3) 11 (gunstig gezind); boom (3); strook water (3); achterdochtig (10) 12 (manier); graanprodukt (4); vrucht (4) ,13 (metaalvoeg); windrichting (afk.) (3); op sturen (9) 14 (heester); weikeltjk (5); anonymus (afk). (2); slee (2); ernstig (5) 15 (sluis); lekkernij (4); hoeveelheid bananen 16 (omhoagbrengen); blijven (6); (8) (3); il (4) Vergadering Rotterdamse Tuinlieden Studieclub Op vrijdag 2 december vergadert de Rotterdamse Tuinlieden Studieclub in de kantine Huishoudelijk Personeel, eer ste verdieping ziekenhuis Dijfczigt Dr. Molewaterplein 36. Op het programma staat de beoorde ling van meegebrachte bloemen, plan ten en tekeningen. Verder zal er een lezing warden gehouden over het ma ken van kerststukjes. De avond begint om acht uur. In december wordt een excursie georganiseerd naar Diergaar de Blijdorp. I (gang); voorzetsel (3); onderdeel van aut* (7): soort hond (3) .8 (gerafelde naad); droog (3); soort glas (4); geestdrift (4); tocht (3) 9 (metselspecie); deel van schoen (3); tel woord (3): voorzetsel (3) !0 (onduideldjk): vrouwspersoon (4); deel v*n verhemelte (4) II (vuurtong); deel van Rusland (6); zoon v*i Noatoh (3); langzaam (3) !2 (borduurgaas); wier (4); uitstalling (7); ga- had (4) Ï3 (triumvir); slaapplaats (3); lastig (7) !4 (zamelen); (weg) effenen (5): deugniet (3) 15 (pens. v.n. woord); tiental (6); furore (6) !6 (deel Celebes); gelofte (3); vogel (3) 17 (gereedschap); maalinrichting (5); afgele gen (3); soort vezel (5) 19 (toegang); veilingibod (5); bijl (3); soort stempel (5) 10 (scherp uitkijken); deel van naald (3); op- ohuddtag (3); godsspraak (6) >1 (ankerplaats); erkentelijkheid betuigen (6); tasten (6) tZ (liaü. rivier); bedrag (5); plaat* in West- Duitsland (5) 3 (prijk)verzuimen (7); vogel (3); pelgrime staf (7) >4 (beurskoers); half (voorvoegsel) (4); kle dingstuk (7); kost (4) 15 (richtsnoer); Uefteltjk (gelegen) web (3); ijle stof (5) >6 ionverschillig); eentonig (4); water in N.- Holland (4) '7 (dundoek): knaagdier (3); speculatie (2): bloedvat (3); legende (4) >8 (kleur): klap (3); beest (4); tip (4); mo ment (3) (9 (paard); bevallig (7); drinkgerei (3) 9 (ln 't voorbijgaan): detl v/h jaar (5); lief hebben (8) 11 (ontkenning); reek* (4); zaadje (3); soort rubber (4) 12 (frisheid); toets alleen (afk.) (2): famihelM (2); spijker (5) 13 (wetboek afk.): noodsein (3); 73 procent (9): voorzetsel (3) 14 (damp); uniek (4); slimheid (4): klos (5) 13 (onwaarheid spreken); klamp (3); voeg (3)! gelukzoeker (10) 16 (Ned. leger afk.); bar (3); soheepsuitrust*r (5); watering (3) 17 (verhalen); niets (9) 18 (plaag); snel slijtend (6); hoffelijk (6) 19 (kiesstelsel afk.); adviserende instelling (afk.) (3); geinoeg (3) 0 (stijf); maanstand (afk.) (2); eb of vloed (2); stel (4); Frans lidwoord (2) 1 (Eng. telwoord); weekdier (4); gril (3): vi* (3); zijde (4) 2 (plaats in Betuwe); soort textiel (5): pla neet (8) 3 (rund): god der liefde (4); rtjdhoofd (S)J geestelijke (4) '4 ibijwoord); krijgsmacht (5): gezwel (5) '5 (donker I: vurige vaderlander (11) Voor hen dl* de dagelijkse douche of badbeurt tot een genot willen maken... een grote onbreekbare flacon (bljn* een halve liter) met verukkelljk geparfumeerd (dennegeur) schuimbad. Schuimbad, dat Uw huid zo stralend en tintelend fris en schoon maakt... met kastanje extract, als extra stimulans voor de huid, normale prijs 2.95.,. nu met gratis badspons erbij voor nog géén gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze luxe flacons met bijna een halve liter schuimbad met gratis spons, JÊ* £k met dennengeur- wMmM 's Avonds tot 9 uur geopend behalve zaterdag.

De Havenloods | 1966 | | pagina 13