Coureurs met smalle beurs kunnen nu ook de baan op Kreijn van Noord: teleurgesteld maar toch boordevol animo Honkbalarbiters namen Sociëteit in gebruik alledag kerkHÉk H00GENB00M uw Teach-in levert geen nieuwe gezichtspunten FA. v. LOON-DAM BOUMAN [KEUS-MEUBELEN EXPOSITIE DAGELIJKS^. DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 DECEMBER 1966 15 M Foto boven: Pijlsnel over het circuit rijden in echte racewagens en ook mogelijk voor amateurs-met-een-smalle- beurs. Op het Zandvoortse circuit trainen elk weekeinde enkele tientallen jeugdige auto-enthousiasten voor weinig geld in wedstrijdrijden. Foto onder: Daan Constandse uit Heem stede (30), motor van de stichting Formula Vee: „Ik bij er van overtuigd, dat deze wagentjes nationaal en internationaal grote mogelijkheden hebben." DEALER SHOWROOM OOSTPLEIN 144 ROTTERDAM - TEL.127810 ook 's-Zaterdags geopend Weinig onderhoud Constandse: „Dat ligt gelijk aan dat van een gewone volkswagen. Je kunt het dus verwaarlozen. Verleden jaar hebben wij met een wagen vijfduizend wedstrijd kilometers gereden en er mee gelest. De motor bleek in Iets achteruit te zijn ge gaan." Tweede financiële verrassing: de cursusgelden liggen nauwelijks boven de prijs van een gerwone autorijles. Constandse: „Een cursus duurt tiwaalf lesochtenden. Per ochtend moet dertig gulden Wbrden betaald, waarvoor dan vier uur kan worden gelest. Als reser vering voor eventuele schades vragen wij wel een inschrijfgeld van 150 gulden." De stichting stelt zich niet alleen tot taak jeugdige coureurs op te leiden. Na afloop van de cursus zullen de rijders met talent in staat worden gesteld met materiaal van de stichting wedstrijden te gaan rijden. Deze beloven extra attractief te worden. Want In deze klasse zullen uitsluitend de kwaliteiten van de cou reurs doorslaggevend zijn. Constandse: „In deze klasse is het re glementair verboden de motor op te voeren. De wagens zijn in vermogen dus aan elkaar gelijk. Daarom heeft iedere rijder aan de start evenveel kans. Het zal van zijn rijkunst afhangen hoe hij het er tijdens de race gaat afbrengen en dat is een heel aantrekkelijk element. Daar om zal deze klasse nationaal èn interna- Een grote uitgave te doen? Finata helpt u snel aan contant geld door een persoonlijke lening Laag rentetarief - Geen aanvraag- of behandelingskosten - De restantschuld wordt bij overlijden kwijtgescholden. 20 bijkantoren in Nederland Inlichtingen bij FINATA N.V. Invitatietoernooi voor ereklasse driebanden Zaterdag en zondag 3 en 4 december zal Biljart Vereniging Engels een invi tatie-toernooi ereklasse driebanden in de biljartzaal Engels organiseren. Door zes topfiguren uit de wereld van de drie- banders zal dan gespeeld worden om de „Walda-Trophee'^en een prachtige beker die als wisselprijs in uitgeloofd door de penningmeester van het hoofdbestuur van de KNBB. Voor dit seizoen zijn uitgenodigd de heren M. Brosens, J. Doggen, H. Poppeyus, H. de Ruyter, W. Soeterbroek en de voorzitter van de or ganiserende biljartvereniging de heer L. G. J. Teegelaar. Het sp'eelprogramma ziet er als volgt uit. Zaterdag 3 decem ber, aanvang 1430 uur, tweede ronde 16.30 uur en de derde ronde om 20.30 uur. Zondag 4 december vierde ronde 14 uur, finale 16 uur. De prijsuitreiking zal om circa 18.30 uur plaatsvinden. De toegang is vrij. DE SCHEIDSRECHTER DIE KNOCK-OUT GING He dertigjarige, blondgekuifde, sohraalgebouwde, idealistisch gestemde auto- race-bevorderaar Daan Constandse uit Heemstede in het nabij het Zand voortse circuit gelegen café-restaurant De Vjjverhut: „Autoracen kost veel geld. Toch zijn er bosjes racegrage mensen. Maar het circuit blijft voor hen onbereikbaar, maar de sport is te mooi om haar voor een kleine groep beperkt te houden. Daarom zon ik al een paar jaar op een manier om dit mogelijk te maken." Zijn helblauwe ogen lichten enthousiast op, want verleden jaar zag hij kans zijn doel te bereiken. Begin november werd de stichtnig Formula Vee in bet leven geroepen. Sinds half november wordt nu elk weekeinde op de Zandvoortse race baan een eerste groep van dertig, hoofd zakelijk jeugdige auto-enthousiasten, voor weinig geld getraind in wedstrijd rijden. Hun materiaal: lichte, uit Amerika geïmporteerde en hier met Volkswagen- onderdelen uitgeruste, -eenpersoonswa gens. Constandse (eigenaar van enkele bars en een sportartikeleneaak in Amsterdam) „Coureur Ben Pon introduceerde deze wagens verleden jaar in ons land. Om goed van start te kunnen gaan, kreeg de stichting van het Pon-bedrijf vier van deze auto's. Twee weken na de geboorte van de stichting konden wij van start gaan. Over belangstelling hebben we niet De vier nu nog met de motor van de VW-1200 uitgeruste wagens, gieren met een topsnelheid van 165 km over het cir cuit. Aan het stuur instructeur Rinke van der Feer, de 17-jarige scholier Sam Wolf uit Heemstede, de 19-jarige admi nistrateur René Koen uit Zeist en de 26-jarige vertegenwoordiger Eric Deinum uit Aerdenhouf. Constandse: „Over een poosje schake len wij over op een motor van een VW- 1300. Dan kunnen we een snelheid van 185 km bereiken. Omdat de carrosserie van polyester is gemaakt, kunnen wij snelle rondetijden maken. Wij kummen het opnemen tegen een sportwagen uit de middelklasse". De prijs van de wagens is verrassend laag: zevenduizend gulden. Het onderhoud vergt ook niet veel. tionaal zeker een grote vlucht gaan ne men. In Oostenrijk kwamen verleden jaar 31 van deze wagens in een wedstrijd uit. In de autosport is het nog nooit vertoond, dat in het eerste jaar van ontwikkeling zon enorm starbveld uitkwam." Veel belangstelling Eind januari heeft de stichting Formula Vee haar wagenpark kunnen uitbreiden. Van enkele bij de autosport geïnteres seerde bedrijven kreeg zij opnieuw vier auto's cadeau. Het aantal cursisten kon daarmee worden uitgebreid. Toch moes ten er nog liefhebbers op een wachtlijst worden geplaatst. Zij blijken vanuit het gehele land (Groningen, Enschede, Zeist. Nijmegen, Rotterdam) de wekelijkse reis naar Zandvoort over te hebben om daar vier uur te raoen. Zelfs uit België hebben zidh cursisten gemeld. De reacties in de autosportwereld zijm bedachtzaam. Men wil het eerst eens rus tig aanzien. Maar circuit-directeur Hu- genholtz toont zidh geestdriftig. Daarom ook heeft hij zijn baan voor een spot- geldje beschikbaar gesteld. De coureurs-cursisten lopen met de week warmer. Hun geestdrift bereikt hoge toeren. De zeventienjarige, na negen jaar net uit Mexico teruggekeerde scholier Sam Wolf uit Heemstede: „Zonder de stich ting zou ik nooit elke week kunnen rij den. In Mexico heb ik al aan een paar wedstrijden meegedaan. Deze wagens doen het prima. Je kunt er echt fijn in lessen. Natuurlijk hoop ik dat ik straks voor de wedstrijden wordt uitgekozen. Jé. ik wil graag berroepsrijder worden." De 19-jarige, van jongsaf al racegekke administrateur René Koen uit Zeist: „Zonder de stichting zouden we niet voor deze prijs kunnen rijden. Nu kun nen we fijn elke week op het circuit trainen. Ik rij op de baan in Driebergen vaak met een skelter. Maar dit is toch wel wat anders. Jé, ik wil graag beroeps worden." De 26-jarige, dankzij zijn talenkennis als organisator In het Lotus-team van Collin Chapman werkzaam geweest zijn de Eric Deinum uit Aerdenhouit: „De school biedt je een mooie kans erin te komen. Als je opvalt, gaan ze je in een team stoppen. Het is dus mogelijk dit jaar al in wedstrijden uit te komen. Ja, Ik beschouw de school als een welkome springplank." geslagen, kreeg hjj vorige week een nieuwe teleurstelling te incasseren. De Dordtse voetballer Jan Smit die de arbiter in een opwelling van ontevredenheid naar de gras mat sloeg zei: „Ik vondhet eigenlijk heel normaal en lk heb er niet eens zo erg veel spijt van. Dat lk door de bond wordt geschorst doet me ook niet zoveel, want dan ben ik In leder geval verlost van die vervelende scheidsrechters". Deze woorden hebben de Vlaardingse arbiter wel heel erg onplezierig ver- weue .zorgen rast. Tot vorige week verkeerde hij in de veronderstelling dat Jan Smit in het vuur van het spel even buiten zichzelf was geraakt en ofschoon dat een forse kopstoot naar de scheidsrech ter natuurlijk niet had gerechtvaardigd had een berouwvolle Smit met een spor tief en verontschuldigend gebaar bij Kreijn van Noord zeker een goed ont haal gekregen. Nu zegt de VlaardingerSnap je nou zo'n mentaliteit? Is dat geen schan daal". het bestuur van de voetbal club Gelukvogels waartoe de wetr- spannige speler behoort, is met het in cident en met de houding van Smit achteraf allerminst gelukkig. Men heeft zijn speler een schorsing van niet min der dan vijftien jaar opgelegd en scheids rechter Van Noord is bedacht met een prachtige fruitmand .gestuurd door de spelers en de trainer van Geluksvogels. heel aangename De arbiter zakte tot ontsteltenis de toeschouwers en spelers in elkaar en bleef enkele minuten liggen. Spoedig was hij weer op de been en hervatte de wedstrijd. Na de pauze voelde hij zich echter niet meer in staat om te leiden en zijn Vlaardingse collega J. Noord heeft de wedstrijd van de kant af gevolgd. Hij werd omringd met goede zorgen van bestuursleden uit bel de kampen en de ontmoeting werd in de allerbeste verstandhouding uitge speeld. De kaakslag heeft de animo voor het leiden van wedstrijden bij deze enthou siaste referee overigens niet aangetast. Hij zegt: „Ik heb al eens eerder een klap in mijn gezicht gehad. Dat was jaren geleden bij de wedstrijd Schiedam- se Boys tegen Voorwaarts. De speler die dit voor zijn rekening nam werd door de bond vijf jaar uitgesloten. Arbiter van Noord (35 jaar, gas- en waterfitter bij de gemeente) staat be kend als een streng referee. Hij meent: De eerste tien minuten zijn bepalend je gezag in het veld. Wanneer je dat z n al- i dan loopt Kreijn van Noord wedstrijd, alleen Smit liep me nogal eens in de weg. Toen ik na vijftien mi nuten een vrije schop gaf vanwege bui tenspel trapte Smit de bal weg. Ik liep naar hem toe en zei: met zulk soort dingen moet je vanmiddag bij deze scheidsrechter niet aankomen. Is het onredelijk dat ik de spelers vraag zich netjes te gedragen? Vijf minuten later herhaalde hij dit nare optreden en onverhoeds gaf hij me een klap in het gezicht'.' Hoewel de teaoh-in over film, geld, politiek em religie, die de Medische Fa- eulteit maandagavond in de Lantaren hield, tot diep in de nacht duurde, le verde zij nauwelijks enig nieuw ge zichtspunt op noch enige dolle opmer king, die kenmerkend voor het karak ter van de bijeenkomst zou zijn. Of het moet de uitspraak zijn van Jan Blok ker, die, toen men was vastgelopen in bet drijfzand van een etische discussie over James Bcmd-films, Batman en an der krachtdadig tijdverdrijf, op de vraag waaraan hij het ontleende dat „dit soort sadisme" geen nadelige invloed had op de tere kinderziel, eenvoudig en doeltreffend zei: „Op vier kinderen". Hij constateerde dat zelfs zijn klein- •te kind geen geestelijk letsel had op gelopen bij de ferme vechtpartij, die zondagmiddag de aflevering van Flip per besloot. „Ik heb vroeger bij Bruintje Beer ge griezeld", zei Blokker. „James Bond ls gewoon een moderne Bruintje Beer". En hoewel we aan dit gelijk niet be hoeven te twijfelen, was het jammer dat vanuit de zaal geen beter en harder te genspel kwam. Het is natuurlijk ver standig alle censuur onaanvaardbaar te vinden in een samenleving die men met de maatstaven der volwassenheid meet, maar nu men met de werkelijkheid van een censuur te maken heeft, mogen en moeten er ook eisen worden gesteld, die verder gaan dan het knippen van wat onschuldig bloot, waaraan geen ster veling geestelijk zal bezwijken. Ongetwijfeld is James Bond een krachtpatser die niets toe of af doet aan ons zieleheil. Indertijd echter is op grote schaal het voorbeeld nagevolgd van de inbraak die in „Du riffifi ohez les hommes" zo minutieus werd, voor bereid en uitgevoerd. En thans wordt in ,41 mondo nudo" de bezoeker gesug gereerd dat kunstmatige inseminatie bij de mens een kwestie is, die in een mys tiek geniep wordt uitgevoerd en waar van de resultaten zeer twijfelachtig zijn- Maiar djt werd allemaal niet te berde gebracht. Het onderwerp draaide ten slotte he lemaal om de vrijheid en de onvrijheid van de filmmaker. Daar bleek einde loos veel over te zeggen. De vertoning van Joris Ivens' Rotterdam kwam als een verademing. Daarna kon men met de maker, die met Jan Blokker en Rob du Mee in het forum zat, opnieuw het gesprek voortzetten. TTET was zaterdag een heugelijke dag voor de Rotterdamse honkbal- scheidsrechters- Zij stelden namelijk hun eigen sociëteit in gebruik. Een unieke gebeurtenis, want geen enkele andere vereniging van honkbalscheids- rechters ln ons land kan bogen op een eigen „home". Boven café Mathenesse aan de Ma- thenesserweg heeft de Rotterdamse Honkbalsoheidsrechters Vereniging (RH3SV) de beschikking over twee ka mers, die geheel in de stijl van de honkbalsport zijn ingericht. De RHSV al een tijd speurend naar een gepaste gelegenheid heeft deze sociëteit te danken aan het initiatief van de heer Louwe en de Welwillende medewer king van de heer Kregel, de eigenaar van het café. Het ligt in de bedoeling van de scheidsrechters om van deze sociëteit een zgn. „Uhuishonk" te maken, waar wekelijks clubavonden kunnen worden gehouden en na de wedstrijden nog wat kan worden nagepraat. Maar daarmee zijn alle mogelijkheden, die dit onder komen biedt, nog niet opgesomd. In de sociëteit gaat de RHSV bijvoorbeeld scheidsrechterscursussen organiseren; wil men van tijd tot tijd spelregel- avonden beleggen; discussies over honk- balaangelegeneheden houden en beken de sprekers uitnodigen. Een lofwaardig initiatief is voorts, dat de RHSV nu reeds de verenigingen uit het rayon Rotterdam heeft uitge nodigd om zich beurtelings in een spel regeltest te meten met de scheids rechters. De vereniging, die de arbiters de grootste nederlaag toebrengt, komt in het bezit van een wisselbeker. Be langrijker is evenwel, dat op deze wij ze een betere verstandhouding ontstaat tussen de verenigingen en de scheids rechters. Jeugdig Met de waarlijk imponerende opmars, die de honkbalsport in Rotterdam en om streken maakt, mag het scheidsrech- terskorps zich gelukkig ook in een even redige groei verheugen. Op het mo ment telt het rayon Rotterdam van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond 53 arbiters; een aantal dat zelfs in Amsterdam en Haarlem nog steeds het centrum van de honkbalactiviteiten in ons land niet wordt bereikt. Wat vooral zo tot tevredenheid stemt, is de gemiddeld zeer jonge leeftijd van de hier aanwezige honkbalarbiters. Het ac centueert, dachten wij zo, de belang stelling die de jeugd voor de spectacu laire honkbalsport heeft. Elf jaar geleden werd de Roterdam- se Honkbalscheidsrechters Vereniging op schuchtere wijze in het leven geroe pen. Het handjevol scheidsrechters vocht onder leiding van de heer De Ruyter voor erkenning. Men kreeg bitter weinig steun.Inmiddels is de heer De Ruyter niet meer actief als honkbalscheidsrechter, maar zaterdag middag nam het jonge bestuur van de RHSV de gelegenheid te baat om bij monde van voorzitter Pieters de heer De Ruyter tot eerste ere-lid van de ver eniging te benoemen, uit dank voor de indertijd verrichte pioniersarbeid. Het betekende een geslaagd slot van de opening van de sociëteit. Er zal be slist druk gebruik worden gemaakt van de gezellige eigen behuizing. te Veel toelaat denken les met je kunnen doen de zaak uit de hand." Zeshonderd wedstrijden In totaal heeft hij al zo'n zeshonderd wedstrijden op zijn naam staan. Zijn leven wordt voor een deel beheerst door het fluiten. Hij is op de onderste tree van de ladder begonnen en in de loop der jaren is hij opgeklommen tot de vierde en soms derde klasse van de grote bond. Niet alleen is hij zondags op het sportveld te vinden, ook een deel van de zaterdag is meestal aan het flui ten gewijd. Dan weer fungeert hij als grensrechter bij de seniiprofjes en dan weer valt hij in bij een willekeuri- rige wedstrijd wanneer een andere scheidsrechter het laat afweten. Met een enthousiaste glimlach zegt hij: „Ik doe dat werk zo graag. Ik laat soms mijn eten ervoor staan. Gelukkig heb ik voor mijn hobby de medewer king van mijn vrouw." Het is zondagmorgen en Kreijn van Noord doet zijn koffertje open en zegt tevreden „Alles keurig gewassen en ge streken." Ondanks enkele onprettige ervaringen op het veld vindt deze arbiter niet dat het spel er de laatste jaren ruwer op is geworden. „Wel harder, maar dat geeft niet. Er mag flink gespeeld wor den, maar het moet netjes blijven." Onlangs bleef het niet netjes toen GelukvogeU Smit van Kreijn van Noord een ongeluksvogel maakte. Wanneer Van Noord echter de balans opmaakt van vele jaren achtereen opereren op de groene velden dan is hij tevreden. Te vreden over de houding van de be stuursleden die onvoorwaardelijk de partij van de scheidsrechter kiezen, te vreden over de houding van de meeste voetballers die wèl weten wat sportivi teit en zelfbeheersing is en tevreden over zijn mooie staat van dienst bij de KNVB, waar hij nu staat aangeschre ven als een correct en standvastig ar biter. Hij concludeert: „En daarom ga ik zeker de eerst komende jaren door met het leiden van de wedstrijden. Als de stapels Pocketboeken U boven het hoofd groeien... en U er geen raad meer mee weet, dan Is de aanschaf van deze pocketboekrekken geen luxe en zelfs goed te doen voor de jonge lui met bescheiden zakgeld... Zo'n 3-delig boekenrek voor pockets, bestaande uit 3 planken (44 x 11 cm) en 2 zijsteunen, geeft iets gezelligs, staat opge ruimd en is ook voor jongens- en meisjeskamers ideaal. Metalen pocket-boekenrek, In fleurige, moderne kleuren ge lakt, opbergplaats voor ±100 pockets, morgen voor nog géén twee gulden. boekenrek Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Pocket boekenrekken, 3-dellg, voor de boekenwurmen onder onze klanten, per stuk voor s Avonds tot 9 uur geopend behalve zaterdag. Winkels Karei Doormanstraat op 3 december tot 9 uur open De leden van de winkeliersvereniging „Karei Doormanstraat houden hun win kels op zaterdag" 3 december tot negen uur 's avonds geopend. Unilever Rotterdam won schietwedstrijd - De Vereniging van Unilever Scherp schutters te Rotterdam heeft zaterdag beslag gelegd op de eerste plaats in het toernooi om de landelijke Unilever kam pioenschappen scherpschieten. De wed strijden werden gehouden op de 100 me ter banen van de Koninklijke Scherp schutters Vereniging aan de Kralingse- weg. Gestreden werd tussen de ploegen van Unilever-Emery te Gonda, Lucas Aardenburg te Hoogeveen en Unilever- Rotterdam. De eerste prijs, bestaande uit de zilve ren „Harold Hartog-wisselbeker", werd gewonnen door Unilever-Rotterdam I - totaal puntenaantal van 239. De Math.laan 388 Rotterdam Rotterdam op de eerste plaats met 49 punten. De poedelprijs ging naar de schutters van Lucas Aardenburg I. De prijzen werden uitgreikt door ir. J. Loopuyt, lid van directie-Nederland van Unilever. FABRIEKSSHOWROOMS IJSSELMONDSELAAN 175 VLAK BIJ BRIENENOORDBRUG Enorme belangstelling voor metrostation Er blijkt onder de Rotterdammers een enorme belangstelling te bestaan voor het metrostation Stadhuis. De RET is hierdoor tevens in staat het station te „testen". Men kan zien hoe de ap paratuur zich houdt als een grote men senstroom er gebruik van maakt. Deze week is het station in verband met d« koopweek ook 's avonds opengesteld. De openingstijden zijn als volgt (tot en met zaterdag 3 december) overdag van 10.30 tot 16.30 uur en 's avonds van 19.30 tot 2U0 uur. De cijfers van liet avondbezoek zul len uitwijzen of het ook aantrekkelijk zal zijn het station gedurende de koopavonden voor de Kerstdagen open te stellen. Alledagkerk (12.50—13.10 uur) op dinsdag 6 november in de St. Laurene- kerk. Voorganger ds. M. C. Don. Onder werp: „Hij komt niet uit Gal ilea", Joh. 7 vers 41.

De Havenloods | 1966 | | pagina 15