Is Sinterklaas dood? caballero Nationale teach-in over: n3H3Tïï?l Iswüi anders dan andere pAU Hl N.V. ZOMERHOF 40 JAAR P. J. v. d. ZANDE De Brasserie DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 DECEMBER 1966 Sint is een ezeltje, een ervaring voor kinderen zelfs een openbaring „Ga eens na of ik besta zei Sint, „Ik lijd wel erg aan ver jaring". 'J'WEE PROBLEMEN van het allerhoogste belang beheersten de teach-in die dezer dagen in Kras- napolsky in Amsterdam werd gehouden: „Is Sin terklaas dood?" en „Chaos rond Sinterklaas?". De zaal was tot de laatste plaats bezet waarbij vooral het grote aantal jongeren opviel.. Op de vraag „Is Sinterklaas dood?" ging de dichter Simon Vinkenoog, al meteen in. .Hij was van oordeel, dat Sinter klaas vooral een ervaring is. Dit vond de schrijver G. K. van het Reve een te wazige omschrijving. Hij meende, dat Sinterklaas een ezeltje is. Van het Reve werd hierin bijge vallen door een aantal jongeren, maar haalde zich de woede van senator Algra op de hals, die de schrijver betichtte van •intlasterlijke taal Ook Amsterdams provo-raadslid Roel van Duyn was het niet met Van het Reve eens, hoewel hij toch een eind mee wilde gaan in diens bewering. „Maar" zo zei hij, „het lijkt mij aannemenlijk om te veronderstellen, dat Sinterklaas een paard is." Een aantal oudere bezoekers wilde daar niet van horen. Zij zagen hierin een propaganda-stunt van de pro vo-beweging om de Smterklaasreligie te misbruiken en er •en witte paarden- en witte Pietenplan van te maken. rm De voorzitter van de Ne- /TTfjYilTfj^Temtt'/SïTÈ derlandse Middenstandsbond IILI" zag he(. allemaal niet ZQ zwaar. Hij vond ook in het idee van Van Dyyn geen kwaad, maar waarschuwde de vergadering wel tegen ver warring die dan zou kunnen ontstaan. „Anders zien we straks door de paarden de etalages niet meer", meende - hy. Het had er een ogenblik de schijn van, dat men bij de be- handeling van dit vraagstuk in details zou vervallen. Ten slotte was het Marcus Bakker, ZIEN WE MOR P£ PAARDEN DE EMAttiS NUT voorzitter van de C.P.N.-frac- tie in de Tweede Kamer, die de draad weer opnam. „Sinterklaas is dood", zei hij. „Sin terklaas is hardstikke dood en al heel lang. Marx schreef ai: Smterklaasdienst is opium van het volk. Bovendien heeft de Russische kosmonaut Yoeri Gagarin tijdens zijn tocht, uw aanbeden Klaas op geen enkel dak kunnen ont dekken." Vinkenoog vond deze uitspraak wat demagogisch. „Dat Gagarin mets ontdekt heeft, zegt niets", aldus de dichter, „tiet hangt helemaal af van het jaargetijde waarin Yoeri zyn ruimtereis heeft gemaakt De patholoog-anatoom dr. Zeldenrust betoogde eveneens dat de Spaanse bisschop al lang dood zou zijn. „Zolang leeft geen mens", aldus dr. Zeldenrust. „Dat zou een biologisch wonder zijn." Maar dat vond iedereen wat al te simplistisch „We moeten bedenken, dat het hier om een Sint gaat en niet om een gewoon mens, dokter", aldus Vinkenoog De heren Van Dis (S.G.P.) en Beernink (C.H.U.) zeiden alle bei te geloven in het bestaan van Sinterklaas maar vonden wel. dat men in Nederland, dat toch een protestantse natie is, moest waken tegen verroomsing. Uiteindelijk kreeg Vinkenoog toch de gehele vergadering mee in z«n stelling: Sinterklaas is na de dood van Sinterklaas een ervaring:" Men ging hierna over tot het tweede punt van het pro gramma: „Chaos rond Sinterklaas?" „Nu de regering de verkoop van Sinterklaaskledij aan minderjarigen heeft toegestaan, kan er een enorme chaos ontstaan, waarbij de jeugd er maar op los gaat rijden," luid de het oordeel van een groot aantal aanwezigen. Het forum wees erop, dat de verkoop van Sinterklaaskledij vóór 22 no vember niet is toegestaan en dat op deze manier de wet als een enorm voorbehoedsmiddel werkt. DE ANTI-KLM3 Een andere vragensteller wi'lde graag een antwoord op zijn probleem, of Sinterklaasviering vóór 5 december is toe gestaan, of dat men moet wachten tot het heerlijk avondje daar is. En dan zijn er de problemen van tal van getrouw de vrouwen, die al het lekkers van Sinterklaas bewust uit de weg gaan, omdat ze bevreesd zijn, nog meer slechte tan den en kiezen te krijgen. Het forum had op beide vragen een redelijk klinkend antwoord. Forumvoorzitster mejuf frouw Graagsma zei, bepaald geen' kwaad te zien in Sinter klaasviering vóór 5 december. „Maar dat is iets, wat ieder voor zich moet uitmaken". Eèn forumlid, mevrouw Van Kuisemeijer, was er vier kant tegen. „Dit is egoïsme van de vierder", zo meende zij, „en Sinterklaas moet daarin maar meegaan, anders vindt de vierder hem schijn-heilig." Zij stond in deze mening echter alleen. Wat het probleem van sommige getrouwde vrouwen be treft was het forum van oordeel, dat deze groep, Sinter klaas met zijn lekkers niet uit de weg behoeft te goon. De regering heeft er rekening mee gehouden, door fluor aan het drinkwater toe te voegen. Dit vraagstuk kwam overi gens niet helemaal uit de verf. Het zal nog wel enige tijd chaotisch blijven. In de rond vraag zei de heer Van Dis het te betreuren,, dat de duivel in ons land in staat wordt ge1 steld, zijn kerstmannetje naar voren te schuiven. „Deze kerstman die men in Amerika „Santa Claus" noemt is in we zen de anti-Klaas". De voor zitter van de Middenstands bond was het niet met hem eens De teach-in werd besloten met het staande zingen van „De zak van Sinterklaas, o jongens, jongens 'tis zo'n zak." Na de uitzending hebben we commentaar gevraagd aan men sen van verschillende stromingen in ons land. Een eenvoudir agrariër uit een van de Veluwse gemeenten. Een man, die hoe wel eenvoudig van geest, sterk en stoer In het geloof staat. „Wat vond u van de teach-in?" „Tjao". „Ik zal de vragen concreet stellen. Denkt u dat Sint, Piet en de Schimmel dood zijn of acht u het mogelijk dat zij nog bestaan. De jaren door zien wij in een bepaald jaargetijde de belangstelling sterk opleven. Tevens wordt in die tijd de alomtegenwoordigheid van de Drie geaccentueerd door afbeeldingen, die weliswaar nooit geheel aan de werkelijk heid kunnen beantwoorden, maar Hen toch dichter bij de mensheid brengen". ,Tjao". „Wellicht brengt de hoe veelheid vragen ineens u wat in de war. Ik zal de vragen een voor een herhalen. Wat denkt u van Sinterklaas?" „Bestaot". „En waf denkt u van Piet?" „Bestaot". „En als laatste, dat denkt u van Schimmel?" „Bestaot". „Dat zijn drie duidelijke antwoorden, waarvoor we u heel hartelijk danken. Hieruit moge blijken, dat er een kern in ons land is die ip geen en kel opzicht het bestaan van de Drie in twijfel trekt." WAARBIJ DE JEUGD ER MAAR OP LOS GAAT RIJDEN Vervolgens vroegen we commentaar aan Iemand uit de vrij zinnig-ethische hoek. Een leeraar van een lyceum. Op onze vraag of hij de uitzending van de teach-in gezien had, brand de hü meteen los. „Uiteraard heb ik met grote aandacht de gedachtenwis- selingen gevolgd. Wij moeten in de meest uitgebreide zin van het woord op de hoogte blijven van wat er onder de mensen leeft. Slechts op die manier kunnen wij op verant woorde wijze de jongeren begeleidden die aan ons zijn toe vertrouwd. Dat zoiets zich niet beperkt tot feitelijke zaken maar evenzeer zaken op het geestelijk vlak betreft, spreekt voor zichzelf." „U hebt dus uw mening over „Sinterklaas na de dood van Sinterklaas. Ja, dat was het onderwerp. Een onderwerp dat zeker niet nagelaten heeft diepe indruk op mij te maken. Zoals u weet zitten wij vrij zinnigen een beetje in de knoei met de Drie". ,Sint „Juist, Sint. Dat is geen klare zaak. Sint is duidelijk. Sint bestaat. Sint is niet dood, is niet ziek, is geen ezeltje. enfin ga zo maar door. Wij merken ieder jaar, iedere dag zelfs, zoveel van Sint dat het eenvoudig waanzin zou zijn aan Sint ook maar de geringste twijfel te koesteren". „Schimmel „Het geval van de Schimmel ligt voor ons iets moeilijker. Tja, hoe zal ik het zeggen? Schimmel is zo ongrijpbaar, zo. zosubtiel. Op daken klimmen en zo. Maar natuurlijk, vanuit het geloof in de Sint kunnen wij ook de Schimmel aanvaarden". „Piet „Ja, kijk, daar hebt u me nu. Daar zitten we echt mee. Dat is een probleem. Velen van ons moeten dan ook naar waarheid zeggen: nee! Piet?nee! Daar willen we toch niet aan". „Dus, als we het even samenvatten ,,Dan zeggen wij: Sint? Ja! Schimmel? Ja! Maar Piet? Nee, Piet kunnen we niet zo goed jjlaatsen". Freericksplaats 1 R'dam H'berg Vorige week woensdag werd aan de Claes de Vrieselaan 113 onder grote be langstelling het café De Brasserie, vaji de heer en mevrouw J. Zegers-Melief, geopend. De 53 bloemstukken die hier in de loop van de dag naar binnenge dragen werden, bewezen, naast een per soonlijk bezoek van enkele honderden vrienden en relaties, dat men de vroe gere chef van Melief aan de Binnen weg een goede start toewenst. Misschien ook wel omdat- de heer Zegers zich voor genomen heeft niet zo zonder meer een café in de lange rij toe te voegen, maar omdat hij van het idee uitgaat «en gezellige plaats in onze stad te ma ken waar iedereen terecht kan. De Brasserie is het niet aan te zien dat op deze plaats eens een kruidenier zijn beroep uitoefende. In een luttele twee maanden werd hier een sfeervol le gelegenheid opgezet dat naar idee- en van de eigenaar werd uitgewerkt. Het werd een behoorlijk grote ruim te (veertig plaatsen aan de tafels) met een typische staande mannenbar. De bedoeling van het geheel, om een boerderij-effect te verkrijgen, is beslist gelukt. Achter de bar zijn tussen ge woon gemetselde stenen stalramen aan gebracht. De gehele zaak is met hout overtrok ken en van^stoer uitziende balken voor zien. Zelfs een ouderwetse telefoon met twee bellen bovenop geeft aan dat men zelfs met kleinere details rekening gehouden heeft om hier iets speciaals te maken. Natuurlijk' heeft De Brasse rie de beschikking over een leestafel en uitgezochte lantarens langs de muur schijnen hun licht over de stevige West- friese stoelen en zogenaamde Wange-ta- fels. De schuin oplopende luifel boven de bar is van originele dakpannen voor zien. De heer Zegers heeft drie kelners in dienst, waaronder „Amsterdamse Jan" ondanks zijn accent een aparte plaats inneemt. BEZOEK AAN JAPANS GROOTSTE HAVEN Kobe, de grootste haven van Japan viert volgend jaar zijn honderdste ver jaardag. Burgemeester Ohujiro Haragu- chi heeft aan zijn Rotterdam-se collega gevraagd of het gemeentebestuur kan in stemmen met zijn voorstel om tot gro tere samenwerking tussen beide steden te komen. Kobe, een stad van 1,2 miljoen inwo ners, viert het 100-jarig bestaan van de haven op 15 mei volgend jaar. Het Rot terdamse gemeentebestuur heeft positief gereageerd op de uitnodiging en heeft ir. Posthuma gevraagd als vertegenwoordi ger van de stad in Kobe aanwezig te zijn. Politiepost in het „Lage Land" Naar wij vernemen, zal in het begin van het volgend jaar een politieposthuis in de woonwijk „Het Lage Land" worden gevestigd. Deze post zal verrijzen aan de Berlagestr-aat. Voorlopig zullen de bewo ners en de politiemensen het met een houten gebouw moeten doen, maar o.i behoeft da» geen bezwaar te zijn. Wie 't bouwsel aan de Koningslaan van het gas bedrijf beziet, kan onmogelijk meer be zwaren hebben tegen houten behuizingen, integendeel. Als nu ook de brandweer 'n post krijgt in dit langzamerhand dichtbe volkte deel van Rotterdam, kunnen we zeggen, dat men overal op is voorbereid. Het is vandaag veertig jaar geleden dat het Aaimemings- en Bouwbedrijf NV Zomerhof, door wijlen de heer Christiaan Faasen, werd opgericht. Dat was op 1 december 1926 en het zou 8 jaar duren voordat dit bedrijf haar eerste personeel in dienst zou krijgen. Tijdens de oorlog ging het met dit bedrijf net als met de meeste Rotterdamse bedrijven zeer slecht, maar met de intrede van de zoon van de oprichter, de heer J. C. Faasen (42), in 1948 waren er «1 weer 11 perso neelsleden. Nu heeft deze N.V. de beschikking over 160 personeelsleden en men voert hët beheer over een groot aantal panden en woningen in Rotterdam en omstreken. Want naast de activiteiten op bouwge- bied ging men ook over tot de oprich ting van een Makelaars- en Admini stratiekantoor. Aan de Beukelsdijk 136 heeft de N.V. in twee grote panden een onderkomen ge vonden. De heer Faasen, enig directeur wist zijn bedrijf naast alle andere activi teiten ook een belangrijke plaats te ver schaffen in de nieuwbouw. In de laatste 14 jaar werden elf ande re bedrijven opgenomen, men beschikt over diverse werkplaatsen, een groot wa genpark en een winkel voor schildersbe nodigdheden aan de Lusthofstraat. Het gebied waar de N.V. Zomerhof haar werkzaamheden uitvoert bestrijkt voorts Krimpen, Ridderkerk, Vlaardingen, Zwijndrecht enz. De aannemerij groeide uit tot een gecombineerd,bedrijf waarbij alles in eigen hand bleef. Vrijdag 2 december zal er in Engels een receptie zijn (46 uur) en hier zal tevens een dag later met het gehele per- Voor hen, die van huis of kamer iets weten te maken- verkopen wij deze alleraardigste schemerlampen. Geen zaak van vele guldens, neen, zo'n lamp koopt U In onze lampenafdeling voor nog géén drie gulden. Schemerlampjes met fantasie- kap, met satijn beplakt, in diverse moderne en smaakvolle dessins en kleuren, als speciale Sint aanbieding. Showroom: Nieuwe Maasstraat 2 Tel. 010-269150 Schiedam VRAAGT ADVIES constante kwaliteit I hï J U - STUKS f 1.50 EEN LAURENS PRODUKT Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze smaakvolle en sierlijke schemerlampjes met aardewerk voet, compleet met snoer en stekker, fn diverse /j k,c°rCT' vo°r 's Avonds tot 9 uur geopend behalve zaterdag. SIRENE-LUNCH Maandag 5 december wordt voor de derde maal de sirene-lunch gehouden in de bovenzaal van de Remonstrantse Kerk, Westersingel, hoek Mathenesserlaan, on. der de titel: „Mijnheer Jacques en Sin terklaas". Deze bijeenkomst zai in het teken staan van 5 december. Aanvang 12.30-13.30 uur.

De Havenloods | 1966 | | pagina 19