Rijksloodsdienst doet niet mee aan coördinatie Twintig jaar Jeugdhaven Houding vooral pijnlijk voor de Havendienst Vervroegde verhoging gemeentelijke bij standsnormen KUNSTGEBITTEN VROON Autografie DE HAVENLOODS weekblad voor rotterdam 16e jaargang no. 6 - donderdag 1 december 1966 Huis aan huis bezorgd in Rotterdam-Rechter Maasoever, Schiedam. Vtaardingen, Maassluis, Hoek van Holland, ïJssel- en Lekstreek en randgemeenten. OPLAGE 232.000 Advertentie-mogelijkheid in geheel Rijnmond door combi natie van „De Havenloods" en „Het Zuiden" TOT ALK OPLAliE 405.500 onder accountantscontrole. Aangesloten bü de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers. WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 Tussen de Rijksloodsdienst en de Rotterdamse Havendienst beginnen zich moeilijkheden te ontwikkelen. Kapitein ter zee J A. van Beusekom, directeur van het Loodswezen 4e en 5e district, heeft meegedeeld, dat zijn dienst niet zal deelnemen aan de coördinatie van de diverse dienst- verlenende instanties in de haven. Zoals wij vorige week reeds schreven moet deze coördinatie een efficiëntere werkwijze bij aankomst en ver trek van de schepen bevorderen en een grotere veiligheid op de rivier waarborgen. De heer Van Beusekom is het niet eens met de huidige opzet, die hij als „van niet veel waarde" betitelde. Uiteraard is deze houding vooral pijn lijk voor de Havendienst, die reeds gro te onkosten heeft gemaakt om de no dige apparatuur te laten plaatsen. Zo als bekend zou er aan de Merwehaven een coördinatiekantoor komen, waar af gevaardigd,en van de betrokken diensten zitting hadden. Via een telex zouden zij op de hoogte worden gehouden van al le bewegingen in de haven. Op de kan toren van deze diensten zoo men op de telex kunnen meelezen. Op het 10- ordinatickantoor zou men het werk, dat door de verschillende diensten moet wor den verricht bij aankomst of vertrek van een schip, gezamenlijk kunnen rege len. Daarmee kan ook worden voorko men. dat er tussen de betrokkenen on derling eindeloze telefoongesprekken moeten worden gevoerd. De Rijksloodsdienst zou aanvankelijk wel meewerken in deze coördinatie. La ter deelde de lieer Van Beusekom mee, dat niemand van zijn dienst zitting zou krijgen op het coördinatiekantoor aan de 'Merwehaven, omdat hij niemand van zijn personeel kan missen. Thans heeft meegedeeld, dat hij wel zat maar dpt hij 'icieel zal be- «fh - al- KHI aftfcHjke bevestigingen van de telefoon", aldus de heer Van Beusekom. Dat betekent dus, dat op 1 Geen waarde de telex, maar i piet als offtcme )e Telexberichten GESCHENKEN o.a. SOLA HOOGSTRAAT 173 -ROTTERDAM-TEL129221 REPARATIES INSTITUUT DENTIL1A Hoogstraat 4», Rdam, Tel. 01# - 12.00.10 Trams 1 - 2 - 3 - 4 - 9 - 10 - 16 - 17 banketbakkerij Walenburgefweg 76-78 1-40 Telefoon 24 54 01 VRIJDAG: ROOMBOTER AMANDEL SPECULAAS, per 250 grar van f 1,75 voor ZATERDAG: SLAGROOMTAART, f 3 00 SPECIALE AANBIEDING: VROON'S MARSEPEIN BONBONS, per 250 gramf 2.511 van f 3.50 voor J ROOMBOTERLETTER VAN ZUIVER AMANDELSPIJS, f 7.- per 500 gram. Indien afgehaald I 6,65. „Ik heb er geen enkele behoefte aan om zes mannetjes' aan de Merwehaven aan een tafel te zetten met een asbak vol peukjes tussen hen in", aldus de heer Van Beusekom. „Als iemand een loods bestelt, is dife er altijd. Een man die mij vanuit de Merwehaven daar voor moet opbelleh. heeft voor mij geen waarde". De heer Van Beusekom vindt trou wens de hele opzqt van de coördinatie waardeloos. „Het is een bijzonder scha mel surrogaat v«fn wal wij nastreven", zo vertelde Ipj ons. „Wat wij nastre ven is een haven-operatiecentrum met een groot piotbord, waar alle diensten een gevolmachtigde hebben zitten". Bij de Havendienst betreurt men de ze gang van zaken, ook al omdat men zelf ook tot dat haven-operatiecentrum wil raken. Het is de bedoeling, dat dit i zal moeten komen in een Havengebouw, waar dan alle diensten moeten worden samengebracht. Voordat dit gebouw, er is en men vreest, dat het nog wel even op Joch zal laten wachten - wil men eclrer er varing opdopn tnet deze coördinatie. ■"Daarom heeft men destijds be.-.loteh da- ze opzet in ieder geval bij wijze van proef door te 'laten gaan. Gevolgen Welke gevolgen het standpunt van de Rijksloodsdienst kan hebben voor de - verhoudingen in de haven is nog moei lijk te zeggen. Bij de Havendienst is men vastbesloten op 1 januari door te zetten met of zonder medewerking van de Rijksloodsdienst. Wanneer deze dienst op eigen initiatief blijft doorwerken, zonder rekening te houden met de co ördinatie van anderen, zou het theore tisch kunnen voorkomen, dat op de ri vier moeilijkheden ontstaan. De coördi natie is ook mede opgezet om deze moeilijkheden opstoppingen of aan varingen zoveel mogelijk te voorko- De vraag zou gesteld kunnen wor den of men de Rijksloodsdienst dan aansprakelijk kan stellen. Zelfs heb ben wij reeds de gedachte horen uit spreken, dat de gemeente Rotterdam de Rijksloodsdienst zou moeten ver bieden zonder voorafgaande toestem ming een schip te beloodsen zowel binnenkomend als uitgaand wan neer die moeilijkheden door het gebrek aan medewerking niet te vermijden zijn. Welke achtergronden precies meespe len bij het besluit van de Rijksloods dienst is moeilijk te zeggen. Wel is het zo, dat d'e sfeer tussen beide diensten niet altijd even goed is. Zo schijnt -de Rijksloodsdienst bij het vertrek van een schip ook vaak minder haast te heb ben dan de Rotterdamse diensten. Een ander voorbeeld van de minder prettige samenwerking is het feit, dat de Rijksloodsen na elke reis twee uur lang vertoeven op het kantoor van de gemeentelijke Havendienst aan de Mer wehaven, waar voor hen nauwelijks plaats is. En dat terwijl 'er in het ge bouw van het Loodswezen aan de Pie- ter de Hoocihweg voldoende .,.4^.1 ZWAAROPDEMAAC Van Sinterklaas is bekend dat hij let ters weggeeft. Chocoladeletters. Het is daarbij gebruikelijk dat het een letter is die bij je naam past. Sta je als laatste op zijn lijstje dan kan het gebeuren dat het niet een voorletter is maar gewoon een letter die ergens in je naam voor komt.-De oude heer kan daar ook niets aan doen. Zeljs aan het laadvermogen van een Spaanse stoomboot komt een De voorraad moge beperkt zijn, atten te ouders zullen desondanks hun kinde ren desillusies kunnen besparen. In iede re banketbakkerij zien <we in deze'tijd van het jaar de meest, fraaie en om vangrijky letters (alle winkels zijn. zoals bekend - filialen van de otfde Goedheiligefirma). Oudere jongens en meisjes, die al op eigen gelegenheid dóór de straten zw i'Uiaalstelsel begrijpen, staren dik wijls verlekkerd naar zo'n moUjSter(etter Maar Velts ih hun stonts'c dromen )wti de» ftcze drie joitffens niet kiTnUen be vroeden dat 'zij 'no ge ens 'Op straat let ters zouden tegekomen, even groot als zij zelf. Er is echter een kleine teleur stelling. Deze letters zijn wel watf zwaar Natuurlijk is dit.een fotografische in greep. Maar men zou het ook kunnen zien als een mid'del om de karaktertrek ken naar voren te halen. Deze auto bij voorbeeld doet op het eerste gezicht den ken aan een buldog. Een grimmig uiter lijk, hangwangen en een klein schedel dak. Van buldoggen is échter, bekénd dat het uiterst goedaardige beesten öjn. En dat geloven we van deze wagen niet. Laten we eens een hulpmiddel gebrui ken. Zet er in gedachten eens een hoofd deksel op. Een petje? Nou, nee.... dat is het niet. Een Stetson? Toe nou! Een hoge hoed? Een belachelijke vertoning. Een légerpet? Ja.... ja! Een grimmige generaal. Met een klein schedeldak.... (Foto Hans Hunefeld) Tijdelijk Aanbod Een pakje van 250 grs. 4 55 ets. Stearinevrlj bak-, braad- en frituur vet BLANC DE BOEUF OSSEWIT ECHT GRATIS f» pakjes van 3.30 voor VRAAGT UW WINKELIER I 1 Brillant schitterend bezit voor altijd! van Andel Hoogstraat 164 dsetaan 176 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DEJEUGDHAVEhr In de oude stadswijken van Rotterdam komen vrijwel elke dag honderden kinderen, oudere jeugd en volwasse nen bijeen in de veertien goed geoutil leerde clubhuizen van Stichting Club huizen De Jeugdhaven. De jeugdgroe pen hebben namen als Kruisers, Kot ters, Punters. Jollen en nog zoveel meer op haven en scheepvaart geïnspireerde namen die de Rotterdammer bij uit stek aanspreken. Ook ons blad, uitgave van de Stichting, dankt zijn naam aan één der belang rijkste elementen in het havenbedrijf: de loods, die ais een goede gids de schepen door moeilijk vaarwater stuurt. Nu de Jeugdhaven twintig jaar bestaat, is het goed er op te wijzen dat deze symboliek niet alleen maar ge kozen is omdat het ons zo fijn in de oren klinkt! De Jeugdhaven is in de loop van twintig jaren een werkelijke ..haven" geworden voor velen die. mede door de schuld van een vroeger nalatige kerk en een afstand nemende, onverschillige maatschappij, van de ..geordende" gemeenschap waren ver vreemd. Bij de viering van het twintigjarig bestaan van de Jeugdhaven kan men dankbaar wijzen op vele uiterlijke verworven heden van de organisatie, maar be langrijker is, het zich bewust te wor den dat de Jeugdhaven vóór alles een organisme is, een lichaam waarin de mensen van de oude stadswijken samenleven met de mensen die in dienst van de Jeugdhaven jeugdwerk, sociaal-pedagogisch en maatschappe lijk werk bedrijven. Dit samen-leven en samen-doen is nog lang niet overal tot ideale gestalte gekomen, maar in allerlei relaties en op allerlei niveaus zijn de scheidsmuren toch radikaal gevallen en is er wederzijdse open heid en een nieuwe leefruirrtte ge schapen. Konkreet en officieel handelt de Jeugd haven in opdracht van de Gerefor meerde Kerk van Rotterdam-Centrum, in wijken waarin het geloof aan. God geen gestalte meer had, maar deze op dracht heeft niets te doen met ..zieltjeswinnerij'Van meet af aan, stond de initiatiefnemers voor ogen- juist in dézd ivïjkengestalte te geven aan het evangelie door het evangelie te beleven in gemeenschap met men sen uit maatschappelijke „randgebie den" en die zo ón-christelijk en liefde loos als randbewonerswerden ge ëtiketteerd'. Vooral in de oude wijken had de kerk van voor de oorlog een kapitalistische „image", de „club met de hoge hoe den", die zich niet bezighield met „randbewoners" en „buitenstaanders". Afgezien van de vraag in hoeverre dit verwijt gerechtvaardigd was, zagen de pioniers duidelijk in, dat de kerk hier schuld had; dat het er niet om ging mensen in een van hen vervreem de kerk te praten, maar wezenlijk kerk te zijn in het midden van de wijkbewoners, met hun eigen speci fieke waarden, gedachten en- levens vormen. Het was dit grote waagstuk wat de Jeugd haven in 1946 begon. Het was toen niet meer: jullie moeten maar bij ons komen, graag of helemaal niet, maar. wij komen tof jullie. Nu, na 20 jaar gaat men een stap verder: nu voelt men dat men tot elkander gaat komen, dat men samen gaat leven. Dat wil o.m. óók zeggen, dat de Jeugd- havenleiding in gelijkwaardigheid wil omgaan met de mensen in hun domein en dat zij van de mensen waaronder zij werkt, wil leren. In deze nieuwe levensruimte is allengs een grote onderlinge openheid ont staan. Er is nu in de clubhuizen een geest van samenwerking tussen ouders en jeugdleiding op pedagogisch ge bied. Door de confrontatie met peda gogische problemen krijgt de leiding ook inzicht in de gezinsproblematiek en leren de Jeugdhavenwerkers veel waarderen van het andersoortige denk- en leefpatroon van de wijk. Op deze basis is het na jarenlange strijd mogelijk geworden de fundamentele beginselen van het evangelie uit te dragen en in alle mogelijke verhou dingen gestalte te geven. Deze ver worvenheden, die ongetwijfeld ook van grote waarde kunnen zijn voor de verheffing van het gemeenschaps leven in de „grote wereld" buiten het Jeugdhaven domein, verlenen de jubi leumviering van de Jeugdhaven zijn wezenlijke waarde. De Jeugdhaven is een stuk praktisch evangelie, waarin de kerk gebroken heeft met wereldvreemd isolement. Iets van het Godsrijk is achter de oude fagades van Rotterdams volkswijken doorgebroken. Het ïs goed en juist, hier uitdrukkelijk te verklaren dat de bereikte resultaten mede geïnspireerd en te danken zijn aan andere club huisorganisaties. zowel de humanis tische' als de katholieke! H.V. Naai: wij vernemen zal een in de beleidsnota van de wethouder voor Soeiale Zaken aangekondigde verhoging van de gemeentelijke bijstandsnormen niet op I januari 1967, maar reeds op 1 oktober 1966 ingaan. Het betreft hier de bijstand aan personen, die geen inkomsten uit arbeid (meer) kunnen verwerven, zoah bejaarden, weduwen boven een bepaalde leeftijd, blijvend invaliden e.a. irljSj het voor 1966 geit loon Van f 120 per w unt i.s genomen. Hot Vrijwel al 'déze, liérsoiten eigoa inkomsten, bestaande u" of tmiere .soeiale verzekering? A.O*W., A.W.W.. Interimwet Invalidi- teitsrentetrekkers e.d. Omdat deze uit keringen doorgaans lager zijn dan wat de Algemene Bijstandswet tot de „nood zakelijke kosten van het bestaan" re kent, verleent de gemeente krachtens deze wet een aanvullende uitkering. In de afgelopen jaren is deze aanvullende bijstand steeds gelijktijdig met de re gelmatige verhogingen van de waarde vaste s.v.-uitkeringen verhoogd. Nu de s.v.-uitkeringen —naar wij kortgeleden publiceerden tussentijds t.w. per 1 oktober 1966 zijn verhoogd, li ebben B. en W. besloten* ook de voor genomen verhoging van de bijstandsuit keringen op die datum te laten in gaan. De bijstand zal met ingang van die datum woEden betékend aan de hand van een r'fchtingbèdfag van f75 per week (bestemd voor een eenheid van twee personen, b.v. een echtpaar), ver meerderd 'met afzonderlijke vergoedin gen vodr de individueel verschuldigde ziekenfondspremie en huishuur. Óp bet berekende totaal bedrag wordt de (verhoogde) s.v.-ujtkering in minde ring gebracht, zoals gebruikelijk is. Het verschil tussen de verhoging vpn de s.v.- uitkering en de verhoging van de bij standsuitkering, die voordien op een richtnorm van f73 was afgestemd, zal daarbij echter buiten beschouwing wor den gelaten. Ook de in december uit te keren extra 2 pet (de z,g. vakantietoe slag) zal niet op de bijstandsuitkering in mindering worden getaacM, Tot het thans geldende richtbedrag van f75 is de gemeente gekomen op grond van een hypothetische berekening van de „noodzakelijke kosten van het ■en de minimum-.oon »g, kis uitgangspunt ls li £$5. dé bedoeling de lïbogt-é van de bij stand ook in de toekomst te blijven af stemmen op het bedrag wan het mini mum-loon. Dit geldt echter alleen voor de boven genoemde categorieën, welke tezamen het grootste contingent (ruim 90 pet) van de ca. 15.000 bijstand-ontvangenden uitmaken. Degenen, die wel nog bij het arheidsbestel zijn betrokken, ontvangen bi jstand op basis van de normen der rijksgroepsregeling Werkloze Werkne- BOON E VERF VERF BOO NE Noordmolenstraat 68 - Tel. 24.08.57 ïijdens dé wintermaanden hebben wij een enorme sortering bouwmodellen Monogram. Airfix, Jo-Han, Reveil, U.P.C., Pyro, Heller, Breiter, Lincoln eii diverse Japanse schepen en tanks. ;a'g' V Deze goede raad, een vondst van een hoogvlieger inde humor, staat te lezen op een bord langs de weg.Utrecht-Amersfoort in Soesterberg. GEB BLAAST HARDOP AF Er bereiken ons verschillende klach ten van bewoners uit het westelijk stads deel die betrekking hebben op de niet bepaald geruisloze wijze waarop de GEB zijn werkzaamheden aan de cen trales uitvoert. Naar aanleiding van de ze gefundeerde klachten kunnen wij het volgende mededelen. Enige tijd geleden werd bij het schoon maken van ketels'van de Centrale .Seine haven inderdaad.-meer lawaai gemaakt dan nodig was, maar dit vond zijn oor zaak in het defect raken van een zgn. geluidsdernper. Bij het werk aan de Cen trale Gailileistraat wordt hard gewerkt om de extra luidruchtige overlast zoveel mogelijk te beperken. Men is hier bezig omloopleidingen te 'leggen waardoor ge noemde overlast van voorbijgaande aard is. Hiermee is ongeveer een maand ge moeid. Mocht u echter nog eens opschrikken als de GEB weer eens afblaast dan moet u wel begrijpen dat er weinig elec- triclteit in ons land is. De keuze tussen tijdelijk kabaal of het gemis van éleé- triciteit zal niet moeilijk zijn. Bejaarden voor 3 gulden naar Holiday on Ice De Rotterdamse ouden van dagen kun nen tegen de gereduceerde prijs van drie gulden naar de ijsrevde „Holyday on Ice" op zaterdag 10 december of woens dag 14 december. De kaarten hiervoor worden verkocht op maandag- 5 decem ber aan de Westblaak 73, op vertoon van zegelkaart of ander betalingsbewijs of A.O.W.-bewijs. Het bestuur van de Rotterdamse Bond vanouden van pingen heeft' geen kaar ten ontvangen, zodat men deze niet, zo als anders gebruikelijk is bij de be stuursleden kan kopen. Hét telefoonnum mer van het secretariaat is, 228110. Padvinders kunnen zieh weer aanmelden De NPV heeft weer plaats voor-welpen en verkenners. Op zaterdag 10 'decem ber komen de jongens bijeen in het gymnastieklokaal in de Zwarte Paarden straat 111-1. Jongens'van 811 jaar kun nen zich melden bij-de welpen en jon gens van 11 jaar en ouder bij de ver kenners, Zij die van spelen houden in de meest gevarieerde vorm in de bui tenlucht, kunnen zich melden bij „Zes tien". BECKERING Speciaalzaak voor handschoenen (Mil ik „oom dl kmd:: Rotterdam - K. Lijnbaan 12

De Havenloods | 1966 | | pagina 1