ROTTERDAM KAN (TRAM)LES GAAN VOLGEN IN GÖTEBORG De Havenloods Citroënshow DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 DECEMBER 1966 GJTEEDS meer Nederlanders gaan op vakantie naar noordelijke streken, vooral naar Zweden, een land van bijna 450.000 km2 (121/2 maal zo groot als ons Nederland) met een bevolking van slechts 7Vi miljoen inwoners. De ruimte en de rust die wij hoe langer hoe meer gaan mis sen vooral in de provincie Zuid-Holland, waar we gemiddeld met meer dan duizend mensen op een vierkante kilometer hokken trekken ons aan. We biyven in dit artikel echter In het auiden ran Zweden en wel in de tweede atad van het land, Göteborg, dat «o'n 420.000 Inwoners telt. Dat is dus ruim 300.000 minder dan Rotterdam. Dit cessen we er even by omdat we het er vooral over willen hebben hoe deze stad haar openbaar vervoersproblemen oplost. Evenals elders in Zweden maken be volking en stad een welgestelde Indruk. Hen kan düit aten aan de gebouwen zowel Jn de atad als op het platteland, asm par ticuliere huizen in de centra, maar vooral aan de buitenwijken. Ook de wegen en straiten maken een verzorgde en schone Indruk: de Zweed leeft Sn een zekere maite van weelde. Dit blijkt ook duidelijk wanneer we het aantal personenauto's de len op het aantal inwoners. Deze cijfers Huiden als volfijt: Zweden Nederl. aantel personenauto's 1.4 müj. 1.8 milj. aantal isrWv. p. auto 4t4 ±>at w* hieruit niet mogen afleiden dat het in het Zweedse verkeer tweemaal zo diruk is als bij ons, zal ons al duidelijk wondien als we bedenken, dlait de afsten- den er relatief veel groter zijn dan bij ons. Naast de meestal rulmene opzet van de nieuwe stadswijken spelen hier nog meer oorzaken een ral, maar daarover strak®. Voor wie niet per boot of vliegend naar Zweden gaat, is de wetenschap van be lang dat buiten het rolden de mogelijke snelheid op de wegen matig is, de vele bochten en hellingen worden echter ge compenseerd door een over het algemeen bijzonder goed wegdek. In de steden we zagen het al aan het aantal auto's zijn de parkeergelegenheden op straat zeer beperkt; wel zijn er hier en daar ln de centra flinke parkeergarages. Begrijpelijk is dat velen van de over het algemeen goed geoutilleerde openbare vervoersdiensten gebruik maken. Er zijn tn verhouding meer bussen en trams dan bij ons, getuige volgende cijfers: Zweden Nederl. aantal autobussen 10.000 9.600 aantal inw. p. autobus 750 1.300 Het verkeer in de steden Js goed georganiseerd, de verkeersinstalla- ties verzekeren een vlotte doorgang en de Nederlandse toerist zal hooguit even moeten wennen aan het lamikshouden in plaats van rechts verkeer, hetgeen echter volgend jaar gaat veranderen. Geheim van de smid Zelfs voor de toerisit, <he zo hier en daar iets van de stad gaat zaen en dan bijvoorbeeld met lijn 5 over de grote Got a •1 Bron, de Maasbrug van Göteborg, maar dan zeer breed en modern, naar het noor delijk stadsdeel gaat, is het niet moeilijk te ontdekken dat het trambedrijf er op- Vallend modem is en bijzonder goed func tioneert. Zowel de royale, moderne en vooral snelle tramrijtuigen als de aan leg op de vrije baan (over 70% van het tramnet) zijn factoren, die de huiten. staander reeds doen ontdekken dat men in Göteborg bijzondere aandacht besteedt aan een goed functionerend en up-to-date openbaar vervoer. Wie deze materie wat nader onder de loupe neemt, zal ontdekken dat er tal rijke voorzieningen zijn getroffen <Me een bijzonder goed functioneren van het train- en busbedrijf dn de hand werken. Helt is als het wiare het geheim van de smid, dalt we echter gaarne hier uit de doeken dloen. Misschien zal ook ons Rot terdamse vervoerbedrijf geleidelijk door dergelijke hulpmiddelen zijn diensten en vooral de regelmaat daarvan weten te verbeteren. Juist die regelmaat die voor de reizigers van zoveel belang dB, blijkt namelijk in Göteborg bijzonder groot te zijn. Slechts zelden komt het voor diat het tramverkeer in Göteborg door vertragin gen wordt ontwricht. Door de ligging op vrye baan zyn tal van tramhalten niet per bus bereikbaar, zodat ingeval de tramdienst toch eens uit valt een vervangings-autobus de reizigers niet kan ophalen. De passagiers worden dan aan die halten ogenbllkkeiyk vla een vaste luidsprekerinstallatie gewaar - schuwd en ze krijgen te horen ln welke dichtstby gelegen straat de bus hen zal ophalen. Overigens ds de aanleg en de outillage van de halteplaatsen bijzonder goed te noemen. Meestal behoeven de reizigers niet achter de tram over te steken om. dat de tramstefflen in beide lichtingen vóór het overpad stoppen. Dit is heel wat veiliger dan b.v. de situatie op de Schie- diarnseweg tussen Marconipliedn en Schie dam, waar het oversteken van de passa giers van lijn 4 soms een levensgevaarlij ke aangelegenheid ils. Ook de breedte van de perrons Is er groot en de uitvoering van de wachthuisjes is meestal bijzonder goed, zodlat de reizigers niet doom» allerlei worden getroffen. Radioverbindingen Alle voertuigen, zowel trams, bussen, ais ook surveillancewagens en werkma terieel, zijn uitgerust met apparatuur waarmee rechtstreeks radiocontact moge lijk is met een centrale post op het hoofd kantoor. Hiermee kan men elkaar weder zijds oproepen over het 4-kanalensysteem, de opgeroepen® kan dan direct vender spreken. Het personeel ls verplicht by alle af. wykingen, waaronder ook reeds kleine vertragingen vallen, dit via het radio systeem ogenblikkelijk te melden. Dit ls ook van belang voor wanneer er door grote toeloop ergens reizigers biyven staan. Na zulk een melding kan de cen trale vervoersleldlng ogenblikkelijk ra dio-opdrachten geven voor het inzetten van extra wagens. Dit wordt vergemakke- ïykt doordat op drie punten in de stad reservebussen en op één centraal punt extra trams gereed staan om op zulke oproepen in te vallen. Deze extra trams behoeven niet altijd de gehele rilt tot heit eindpunt uit te rij den, want op meeir dan 20 punten heeft het zeven ïyoen tellende toamnet reserve- ENKELE PROBLEMEN VAN CENTRAAL SOCIAAL ECONOMISCH BELEID Sociaal economisch beleid is een pro ces van sociale beheersing, waardoor de mens beter tot zijn recht komt in het economisch leven. In een maatschappij, die een proces van economische groei doormaakt, blijkt de menselijke factor steeds sterker de strategisch belangrijk ste plaats in te nemen. Een voorbeeld kan men zien in de nadruk die in het eerste ONTWERP PROGRAM voor de economische politiek van de Europese Commissie gelegd wordt op typisch so ciale factoren, zoals de beroepsoplei ding, beroepsvoorlichting, om- en her scholing, de arbeid der gehuwde vrouw, enz. Dit sociaal economisch beleid ls niet alleen voorbehouden aan de overheid. Er ls een veelvoud van organen op het ma cro, mezo en micro sociale vlak, die so ciaal economisch beleid voeren. In deze oratie wordt vooral aandacht gewijd aan enkele problemen van dit beleid op het centrale vlak. In onze pluralistische maatschappij valt dit beleid vooral toe aan de over heid (geadviseerd door de Sociaal Eco nomische Raad) en aan de in de Stich ting van de Arbeid samenwerkende cen trale organisaties van werkgevers en werknemers. Men kan juist in het plu ralisme een voorwaarde zien voor de vrijheid en de democratie. Het is daar om de moeite waard om zich af te vra gen of dit systeem efficient kan werken en of het als zodanig houdbaar is. geeft opening van zaken Vrijdag 25 november opende Von Burg de Concurrent N.V. een splinternieuwe showroom aan de Aleidlsstraat 88. De moderne en zeer praktische inrichting draagt geheel het karakter van een toon zaal, wat volkomen in overeenstemming ls met de plannen, die de „Concurrent" t.a.v. deze nieuwe afdeling heeft. Het is namelijk de bedoeling, dat men hier de diverse elektrische en huishoudelijke ap paraten, de verschillende soorten radio's en T.V.'s komt bezichtigen, zonder bij het naar binnengaan de druk te voelen van „te moeten kopen". Men kan er, wel kopen, maar men is er hier niet op uit iets aan de man te brengen, omdat vooral de filialen in de 2e Middellandstraat en St. Andriesstraat voor de verkoop gehouden worden. De afgelopen tijd heeft men reeds ge merkt, dat deze methode zeer succesvol is en men is dan ook van plan na deze uitbreiding op dezelfde manier voort te gaan. Ons Nederlands sociaal economisch bestel, dat voor kort vrij bevredigend Werkte, staat bloot aan enkele vormen van spanning. In de eerste plaats kan ge wezen worden op het overwegend tech nisch karakter van de vragen waarvoor het beleid zich gesteld ziet. De schijn wordt weieens gewekt alsof men het over de fundamentele koers wel eens is, en slechts over de technische uitvoe ring discussieert. Nauw hiermee samen hangt het ver schijnsel van de apathie der leden van de massaorganisaties. Het is echter een voorwaarde voor het slagen van sociaal economisch beleid, dat het gegeven het sociaal economisch klimaat, geloofwaar dig ls en begrip en instemming vindt aan de voet van het stelsel. De Neder landse loonpolitiek faalde, omdat deze geloofwaardigheid werd ondermijnd, waardoor dit begrip en dit inzicht er in afnemende mate geweest zijn. Voor de ontwikkeling van redelijke in komens verhoudingen en voor het berei ken van een evenwichtige economische groei lijkt een zeker minimum aan cen tralisatie van het sociaal economisch be leid onmisbaar. Hierbij moet er rekening mee worden gehouden dat deze centra lisatie de introductie van sociale ver nieuwingen zoals bijv. medezeggenschap en vermogensaanwasdeling, tot een uiterst moeilijke zaak maakt, indien zoals de laatste jaren meer en meer' het ge val blijkt te zijn, de centrale organisa ties het niet eens kunnen worden. In plaats instantie kan dan slechts de overheid het beleid vormen en uitvoe ren. Zodoende lijkt een zekere verstate lijking van het sociaal economisch be leid moeilijk te ontgaan, indien de cen trale organisaties geen compromis kun nen vinden. Een tripartite samenspel, waarbij elk van de drie partners begrip opbrengt voor de problemen van de an deren, is daarom een fundamentele op gaaf voor een pluralistisch bestel. Af SINTERKLAAS Het Rotterdamse Studenten Corps heeft een groot aantal tradities. Dat is soms jammer, soms goed. Ik wil graag de aandacht vestigen op een tra ditie waar we allemaal blij mee kun nen zijn. Er zal in de dagen vlak voor sinterklaas door de eerste.jaarsleden van RSC weer worden gecollecteerd voor hun jaarlijkse „Sint Nikolaas Aktie". U kunt de collectanten herkennen aan hun groene baret. Laten we er met ons allen voor zorgen, dat deze aktie, zoals «1- fx:%Kr-vf; Eerste paal bedrijfscomplex Gebr- Nijman N.V. Vrijdag is de eerste paal geslagen voor het nieuwe bedrijfscomplex van de transportonderneming Nijman nv. Het complex wordt gebouwd aan de Van Weerden-Poelmanweg bij de Waalha- Dit complex bestaat uit drie gebou wen met een gezamenlijke vloeropper vlakte op de parterre van 2300 m2, zo dat 7700 m2 overblijft, die geheel be straat en verlicht wordt en dienen zal voor parkeerruimte voor de 65 vracht wagens en 40 opleggers en bijwagens ▼an allerlei typen. Ruime halte-accommodatie en geheel vrije baan: een algemeen begrip voor Europa's modernste tramfestijn. keeirlussen onderweg, waardoor boven dien ook in vertraging zijnde diensten weer op tijd kunnen t< Electrischc wissels In gevat van vertragingen, verkorte rit en/of extra ingelaste ritten wordt bij na atitdjd voorkomen dat de reizigers in een andere tram moeten overstappen. Dit is hinidleriiijk en kost te veel tijd, zo re deneert de trairwJirectie, en daarom stapt het bedienend personeel over op een an dere wagen. Dit komt niet alleen de vlot te afwikkeling, maar ook de regelmaat in het dienstrooster (aflossen van perso neel en dergelijke) ten goede. Niet alleen die wissels, die regelmatig in verschillende richtingen worden gepas seerd, maar ook alle overiige wissels in het tramnet worden elektrisch bediend. Dit voorkomt de zo omslachtige handbe diening en het terugleggen wanneer een wagen is gepasseerd. De meeste wissels warden niet meer met een bovenleldling- cantact bediend, maar d.m.v. een knop op het dashboard van de bestuurder, waar door een wissel zonder afremmen kan warden gepasseerd. Vooruit denken Een aardig voorbeeld van het ledt, dat het vervoersbedrijf dliirect alle nieuwe ontwikkelingen volgt, vonden wij het volgende. In mei 1963 werd door de Zweedse regering beslaten tot het invoe ren van reohts.verkeer ta plaats van het links-houden zoals ook nog in Engeland gebruikelijk is. Reeds de daaropvolgende maand bestelde het vervoersbedrijf van Göteborg een grote serie nieuwe auto bussen, dlie geheel op rechts verkeer zijn berekend en was daardoor het eerste Zweedse stadsvervoerSbedirijf dat deza rechtsverkeerbussen kreeg. Ook de trams, die alleen éénrichting- wagens heeft, moest aangepast worden en dit heeft men opgelost door een grote serie nieuwe tramwagens te bestellen ter vervanging van het oude materieel. Ook dit zyn éénrichtingwagens, doch nu met de deuren aan de rechterkant. Tot de overschakeling in 1967 ryden de oudere wagens voorop met daarachter, achterste voren, een nieuwe wagen. Zodoende zit ten alle deuren aan de goede zyde, ter wijl men op de dag van de overschake ling alle zo gevormde tweewagenstellen eenvoudig omdraait en de zaak ls voor elkaar. Mien heeft hier ook een goed inricht niet betrekking tot de toekomstige voor steden. Om alle mogelijke confldoten met overige verkeersmiddelen ai bij voorbaat uit te schakelen is het nieuwe eindpunt (sinds 1965) vain een lijn in een zuidelijk van de sitad in aanbouw zijnde, satelliet stad, reeds geheel ondergronds uitgevoerd. Dit ondanks er nog zó weimiig van de toekomstige bebouwing te zien is, dait de halte ter plaatse nog niet in gebruik is. Voorwaar een blijk vairf visie waar wij in ons land en in Rotterdam nog veel van zouden kunnen leren; alhoewel Groot. IJsselmonde reeds gedeeltelijk gebouwd en bewoond is, is er nog geen tramver- bindlinig (laat staan ondergronds), terwijl het plan voor sneltramlijn 2 niiet voor ziet in rechtstreekse verbindingen mét de binnenstad dan met overstappen in de Brielselaan! Moderne woonwijk met op nieuwe inzichten gebaseerde bebouwing en ruime parkeermogelijkheden temidden van de bossen in het zx>.-deeI van Göteborg. treft een plan voor een voarstadsverbto- diing, clie doet denken aan het sneltram- pnojeot dat geopperd is voor de toekom stige verbinding Den HaagZoetermeer. Bij een normale gemiddelde snelheid van 70 km zal de rijtijd van Göteborg naar Hjalübo, een afstand van 8 km, 11 minuten bedragen en men stelt zich voor dlat deze voorstad met 40.000 inwoners, dlie in de toekomst tot een satellietstad met 200.000 inwoners zai Uitgroeien, hier mede een ideale snelvervoersverbindling krijgt, dié in dat latere stadium bediend wordt met vierwage ntramsteliLen om de 2 k 3 minuten. Het ideale van deze ver binding is gelegen in het feit dat over enige tijd dleze nieuwe lijn, dlie in 1968 al gaat rijdlen vanaf het Centraal stalbton, via het ^e bouwen tummeljtraeé voor tram verkeer ook de gehele binnenstad zal be dienen en doorgetrokken wordt naar een woongebied aan de andere zijde van de GEBROKEN NEK Het moment begint te naderen waarop het studentenschip-huis de „Seven Seas" helemaal klaar zal zijn om zijn nieu we bewoners te, ontvangen. Onvoorzie ne omstandigheden maakten het onmo gelijk om de verbouwing van het schip op tijd (1 nov.) gereed te hebben. Maar begin december staan de drie beheer ders, de bootsman met enkele matro zen en een huishoudelijke staf klaar om de studenten op te vangen. Het zal voor de studenten een hele tour worden te wennen op dit schip, want er zullen aridere in sommige gevallen strengere huisregels nodig zijn dan in gewone studentenhuizen. Het is bijvoorbeeld verboden zelf maaltij den te bereiden of etenswaren op de Nieuwe voorstadslijn De thans nog bestaande, geheel ver ouderde smalspoorlijn naar voorstad Hjallbo, zal voor snelibramexploitetie op geheel eigen baan worden omgebouwd, waardoor de eerste stadspoorweg (met tramrijtuigen bediend) ontstaat. Dit be- Hervormde Kerk: Schiedam, Vredes- kerk 10 uur drs. R. H. Wissink, 7 uur ds. J. W. Zimmerman; Berkel en Roden- rüs, Dorpskerk 10 uur ds. G. van Noor dennen, 7 uur eerw. heer A. Jumelet; Bethlehemkapel 10 uur ds. T. Steen beek; Overschie, Gróte Kerk 10 uur ds. Van der Sluijs; Adventkerk 10 uur ds. Blonet, 7 uur ds. W. M. Kalmijn, Open Deur-dienst; Kralingen, Hoflaankerk, Hoflaan, 9.30 uur ds. Ruitenberg, 11 uur ds. Vollebregt, 5 uur ds. Moerenhout, 7 uur ds. Van Sinderen, Qpen Deur-dienst: Oosterkapel. Ringvaartweg 125, 9.30 uur ds. Van Sinderen; Laankerk, IJssel- mondselaan, 11 uur ds. Moerenhout; Wijkgebouw Elandstraat, 5 uur ds. Rad- stake; Immanuëlkapel, Berlagestraat, 9.30 uur ds. Van Wieringen, 11 uur ds. Radstake; Centrum, Grote Kerk, Grote Kerkplein, 10.30 uur ds. Visser en ds. C. E. Offerhaus, Oecumenische dienst, 7 uur ds. Van der Zee, dienst voor jonge mensen; Koninginnekerk, Boezemsingel, 10 uur ds. Lissenlburg, 5 uur ds. Kleer maker, Adventdienst; Prinsekerk, Sta- tensingel, 9.30 uur ds. Julius, 5 uur ds. Van Swigchum; Noorderkerk, Jacob Catisstraat, 10 uur ds. Van Swigchum, 5 uur ds. Van den Akker; Pauluskerk. Mauritsweg, 9.30 uur ds. Korevaar, 11 uur ds. Reitseima, 7 uur ds. P. G. de Veij Miestdagh; Opstandingskerk, Lisplein, 10 uur ds. De Graaff; Delfshaven, Oude Kerk, Aelbreohtskolk 20, 10 uur ds. G. M. J. Winter, 5 uur ds. Goedhart, 7 uur ds. Schrale, Open Deur-diienst; Nieuwe Kerk, 's-Gravendijkwal 134, 9 uur ds. Vos, 10.30 uur ds. Knottnerus; Mathe- nesserkerk, Alland PiersonStraat, 10 uur ds. Schrale, 5 uur ds. Diepersloot; Kapel Spangen, Van Lennepetraat, 10 uur ds. Quartel, 5 uur ds. Vos. Gereformeerde Kerk: Delfshaven, Kerk Duijststraat 10 uur ds. J. Vrolijk. 5 uur ds. C. J. Honig; Kerk Tideman- straat 10 uur ds. S. v. d. Veen, 5 uur ds. J. Vrolijk; Kerk Oud-Mathenesse 10 uur ds. C. J. Honig, Welkooldienst, 5 uur ds. S. v. d. Veen; Kralingen, Avenue Concordiakerk 10 uur ds. J. Offers, 5 uur ds. P. de Jong; Jeruzalemkerk 10 uur ds. P. de Jong, 5 uur ds. J. Offers; Alexanderstad, St. Ceciliakapel, Merkel- bachstraat, 9 uur ds. H. Vollenhoven, 3 uur ds. J. Offers, 5 uur ds. H. Vollen hoven; Lokaal v. d. Bassenstraat 10 uur ds. H. Vollenhoven; Centrum: Nieuwe Zuiderkerk, Westzeedijk 43 10 uur ds. J. P. Hörchner, 5 uur ds. A. Re^n; Berg- singelkerk, Bergsingel 152, 10 uur dr. K. J. Kraan, 5 uur ds. J. P. Hörchner; Statensingelkerk, Statensingelgel 105, 10 uur prof. dr. R. Schippers. 5 uur ds. G. Aalbersberg, Welkomdienst; Nieuwè Oosterkerk, Gerdesiaweg 94, 10 uur ds. A. Reen, 5 uur ds. J. Hindriks; Kerkzaal Eudokia, Bergsingel 2151 6 uur ds. J. C. Hagen; Gebouw „Jeugdhaven", Roohus- senstraat 13 11.45 uur kand. H. R. Stroes; Gébouw „Atrium", Karei Door- manstraat 143, 7 uur ds. J. Hindriks. Gereformeerde Gemeente H. V., Lin- kerrottekadehof 30. 10 en 5 uur ds. P. Overduin. Chr. Geref. Kerk: Centrum, Rehoboth- kerk 10 en 5 uur ds. De Bruijne; West, Coloniastraat 25, 10 en 5 uur ds. v. d. Ent; Kralingen, Oudedijk 113, 9.30 en 5 uur ds v. d. Zaal; Alexanderstad, Jac. v. Campenplein 35, 3 uur ds. De Bruijne; Overschie, Rotterdamse Rijweg 10, 10 en 5 uur ds. v. d. Knijff. Lutherse Kerk, Kerk Heer Vranken- straat 51, 10 uur dr. Jaanus; Luther- kapel Nozemanstraat 10. 10.30 uur ds. Mostert; Vaste Burchtkerk, Van Swie- tenlaan 1. 10 uur dr Lindijer. Remonstrantse Kerk, kerk Wester- singel 10 30 uur ds. G. S. Westerouen M.» "teren en kapelaan Naastepad; I Het Nieuwe Verbond, Zuid, 10.30 uur dr. J. F. van Roijen; N.P.B.-gebouw Schie dam 10.30 uur dr. P. D. Tjalsma. Leger des Heils, Congreszaa', William Bootlhlaan 6-8, 10 en 7.30 uur kapitein J. van Vessern; Noord, Teilinegerstraat 13, 10 en 7.30 uur kapijein A. van Gr even; Delfshaveji, Spanjaardstraat 11, 10 en 7.30 uur kapitein M. T. Cornelissen; Feijenoord, Oranjeboomstraat 293. 10 en 7.30 uur majoor J. H. Beimmink; Kra lingen, Hoge Boezem 1-2, 10 en 7.30 uur majoor A. de Graaf, 6.45 uur openluoht- samenkomst Vlietlaan; Zuid, Texelse- straat 39, 10 en 7.30 uur kapiteine K. Heijnekamp; Overschie, Willem de Zwij gerstraat 14, 10 uur majoor R. Berken bosch, 7.45 uur kapitein C.'P. Garretsen. R.K. KERKDIENSTEN ROTTERDAM. Weekeinde 3 en 4 december. Informaties: Katholiek Kerkelijk Bureau, Hang 8, telefoon 123396 Ziekemvervoer: Hildegardis: 9.00; A. H. Verlosser: 10.30; Antonius Abt: 9.00. Aan melding: N. Lijflamder, Waleniburger- weg 36 tel. 244625, of mej. Th. Specht, Waleniburgerweg 48, tel. 281914. Rechter Maasoever: Albertus de Grote (Blijdorp), Nic. Ruyschstraat 1: za 19.00, zp 8.00, 9.00, 10.15, 12.00, 20.00; Antonius Abt (Delfs haven), Jan Kruijffstraat 40; za 19.30, zo 7.30, 9.00, 10.45, 12.00, 19.00: Antonius en Rosalia (Bosje), Citykerk, Hofdijk 25: za 18.30, zo 8.00, 9.30, 11.00, 12.00, 19.00; Barbara (Crooswijk) Crooswijkseweg 36: za 18.45, zo 9.15, 10.45, 12.00, 17.30; Caecilia (Alexanderp.), Merckelbach- str 22: za 19.00, zo 8.00. 10.00, 11.30, 19.00; Christus Koning (Hlllegersberg) Staten- plein 1: za 18.45, zo 7.30, 9.0Ó, 10.45, 12.00, 17.00; Dominicus („Steiger"), Citykerk, Hang 18: za 18.30, zo 8.00, 9.30, 11.00, 12.15, 17.00; Elisabeth, Math.laan 307: za 19.00, zo 7.45, 8.45, 9.45, 11.00, 12.15, 19.00; Familie, Voorburgstraat 1: za 18.45, zo 8.00, 9.15, 11.00, 12.15, 18.00; H. Hart (Oud-Mathenesse), Pinasplein 2: zo 7.30, 9.00, 11.00, 12.15, 17.45; Hilde gardis, Hildegardisstraat 50: za 18.45, zo 7.30 9.00, 10.30, 12.00, 18.00; Jozef, West-Kruiskade 54, Citykerk, za 19.30, zo 1 7.30, 9.15, 10.45, 12.00, 19.00; Lambertus (Kral.), Oostzeedijk 1-3; za 19.00, zo 7.30, 8.15, 9.30, 11.00, 12.15, 19.00; Laurentius en Ignatius. Kathedraal, Westzeedijk 90: zo 9.00, 11.00, 12.45, 17.30; Liduina (Hil- ltgersberg), Lef. de Montignylaan 19: za 19.00, zo 7.30 8.45, 10.15, 11.30, 12.45, 19.15; Nicolaas (Spangen), Mathen.dijk 115: za. 19.00, zo 8.00, 9.15, 10.45, 12.00, 18.30; O. L. Vr. Altydd. Büstand (Nw. Overschie), Burg. Baumanmlaan 171: za 18.45, zo 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.45; Faulus (Schiebroek), Larifcslaan 182: za 19.00, zo 8.15, 9.30. 11.00, 12.15, 19.00; Petrus (Schoonderloo), Sohoonderloo- straat 35: za 19.00, zo 8.30, 10.30, 11.45, 18.30- Petrus' Banden (Overschie), Delftweg 13: zo 18.45, zo 8.00, 9.30, 11.30, 18.45; Rozenkrans (Provenier), Prove nierssingel 51: za 19.00, zo 7.45, 9.00, 10.45, 12.00, 17.00: H. Sacrament kapel Eendrachtsstraat 95: zo 8.30; Allerheilig ste Verlosser, Goudserij w - p 125: za 19.00, zo 7.30, 9.00, 10.30, 12.15, 18.00; Ver rijzenis van de Heer (Schiebroek), Mei doornsingel 208: za 19.00, zo 9.00, 10.45, 12.00, 19.00; Willibrord, Beukelsdijk 179: za 19.00, zo 8.30, 10.00, 11.00, 12.00, 18.00: Paulus (Capelle aan den IJssel), Berm- weg 77: za 19.00, zo 9.30, 11.05, 12.15, 18.00. V reemdelingen Duitssprekenden: kapel Meisjeslyceum, Breitnerstraat 92: zo 16.30: Fransspre kenden: kapel Huize Simeon en Anna, West-Kruiskade 12: zo 11.30; Engels sprekenden: kapel M.M.S., Walenbur- gerweg 35: zo 11.00; Italianen: Sacra- kamer te hebben. Het ratten -en brand gevaar is te groot. Toch lijkt het mij erg moeilijk te voorkomen, dat de stu dent, die zeventig cent voor een ont bijt wat veel vindt, niet zelf een halfje bruin koopt en het mee naar binnen smokkelt. Ook de bij studenten heersen de gewoonte om (vage) vriendjes en vriendinnetjes voor de lunch uit te no digen wordt met deze juiste huis regels de nek omgedraaid. Ik heb er nog niemand over gehoord, maar mijn ervaring met schepen is, dat die zo gebouwd zijn, dat je al een hele acrobaat moet zijn, wil je niet vier keer per dag je nek breken over allerlei richeltjes, bobbels en andere on begrijpelijke zaken- Met bezorgdheid vraag ik me dan ook af hoe het moet gaan met al die studenten, die midden in de nacht van een feestje thuis ko- ONZIN In de studentenpers wordt veel (on)- zin geschreven. Ik heb voor u een heel kleine selectie gemaakt uit een paar bladen. Wat zinnig en wat onzinnig ge schrijf is, *mag U zelf bedenken. „Andere mensen zijn ver, weg ge weest. Ik niet. Af en toe ben ik des nachts dronken geworden- em kwaad. Zo eenvoudig is het nu pp vakantie te gaan. Weet je wel, ruzie zoeken, uit huisweg lopen en op een vuilnisbak ontnuchteren totdat het ochtendcafé opengaat. Overbloesende Liesje benoemt jou met je homoseksuele lijf tot haar eigenste man. Een man. En als je dan van haar bent afgekomen kun je in een witbeschijderd koffiehuis in je een tje kleine gedichtjes zitten schrijven. Leuk hoor en dan wordt het licht. (Duco van Weerlee in Propia Cures) Misschien is de universiteit de laat ste menselijke onderneming, waar de amateur koning is. (Dr. Meeuwse, onderwijs research man aan TH Eindhoven, op het SVB-cpin- gres). De heer Luns heeft in de vergadering van de Verenigde Naties een rede af gestoken tegen Oe Thants plan voor vre desonderhandelingen en meer pro-Ame rikaans dan de Amerikanen het zelf kunnen. Er zijn tot nu toe nog geen vragen gesteld in de Kamer. Maar: Luns heeft in de vijftien jaar dat hij minister is, nog nooit zelf een rede geschreven. De eerste parlementai re vraag zou dus kunnen luiden: de minister kennis genomen van i de die hij in de VN heeft uitgespr# ken? Een zware lange groentijd is essi tieel voor het voortbestaan van d< vereniging in deze vorm. Je laat kerels die denken dat ze wat zijn dod him middelbare school cabaret je, dan^ les, meiden of stamcafé, merken da ze echt zo goed niet zijn als ze zei* wel denken. Om hun geknakte geloe in zichzelf weer te herstellen ontploq1 en ze activiteiten, proberen ze - zelf weer te bewijzen. Denk je, dat zonder afbreken die kerels gaal vechten om een houtje of kennis wi| len maken, ze worden dan liever dronjt ken bij Harry de Klok. ij. (Carmina Burana, orgaan van Sanctug Virgilius, Delft) STUDEI Van 29 november tot en met 4 de cember houdt Automobielbedrijf „Auto center" N.V. een unieke winterexposi- tie in haar showroom aan de Dynamo straat 16 achter het Verzamelgebouw Rotterdam zuid. Dit unieke slaat niet alleen op de veranderingen die de ver schillende types ondergingen. Het heeft niet in de laatste plaats te maken mót de onderlinge band tussen garage- en verkooppersoneel enerzijds en de cliënt anderzijds. Hier immers krijgt men de kans eens kennis te maken met de naamloze man die de auto repareert of die de auto verkoopt. Er zal dus niet alleen een expositie van automobie len zijn, maar alle medewerkers zuilen afwisselend op de showdagen aanwe zig zijn. De show is alle dagen geopend van 10—22 uur. Naast alle Citroënmodellen waaronder de nieuwe ID 19 mag „het stokpaard je", de met een bruine gloed overtrok ken zilvergrijze Pallas Palladium, na tuurlijk niet ontbreken. Met zijn echt leren bekleding steelt hij de show. Ver der is er de Ideal met geheel nieuwe motor (vierkant) en een betere accele ratie. Enkele kleine wijzigingen in de 2 C.V. en Azam een duurzame nyloh- bekleding, maken ook deze succesnum mers aantrekkelijk. Met de Ami is men wat verder ge gaan. Daar is een andere luchtfilter ink gebracht, de motorkop en de verwas» minigstunnels heeft men in geiuidsisol&» rend materiaal gevangen Waardoor hé$ motorgeluid tot een minimum geredu ceerd werd. Er is een sterkere moto» met een gesynchroniseerde eerste ver snelling. mentskapel, Eendrachtsstraat 95- zJJf 11.00; Hongaren: Sacramentskapel, Eeiw drachtsstraat 95: zo 17.00 (alleen le zon* dag v. d. maand); Polen: Sacraments kapel, Eendrachtsstraat 95: zo 10.00 (alleen 4e zondag v. d. maand): Span jaarden: Sacramentskapel, Eendrachts straat 95: zo. 11.30 en kamp Waalhaven: zo 10.00; Portugezen: Sacramentskapel* Eendrachtsstraat 95: zo 11.00 (alleen 3» zondag v d. maand): Apostolaat Ier Zee, Willemskade 13: zo 10.00, 20.08} Byzantijns-Slavische Ritus: kapel Drie vuldigheid, Hoflaan 113: zo. 10.00.

De Havenloods | 1966 | | pagina 7