Monsterpuzzel Bestaat vrije wil of niet? Fiets uit de (re)bus huur PIANO'S HUUR VK <S#UKL 1P=V DE HAVEJSiLQOiJD - uuinl/^xUJAü la jjECEMBER 1966 11 S'd Raadsagenda 0 Maandagavond, 19 december. om acht uur zal de gemeenteraad van Schie dam in vergadering bijeen komen ter behandeling van een agenda, die 24 punten telt. 0 B. en W. stellen de -raad voor op diens verzoek aan de heer S. van der Wal met ingang van 28 februari 1967 eervol ontslag te verlenen ifi verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Om gelijke redenen wordt voorgesteld aan mej. J. C. D. Wertman eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de Prof. R. Casimir- school. In verband met haar huwelijk wordt voorgesteld aan mej. J. L. C. Flippo. lerares in tijdelijke dienst aan het Stedelijk Gypinasium ontslag te ver lenen. 0 Tér vervanging van de oude en ver sleten stenenschrapmachine, wordt van de raad een krediet gevraagd van f5900. Voorts is het gewenst een motorbezem voor herstrate straten aan te schaffen, waarvan de kosten op f 3700 worden ge raamd. 0 Omdat geen overeenstemming kon iworden bereikt met de eigenaresse van enkele percelen weiland, water en bos- hakhout in het onteigeningsplan Woud- hoek-Spaland, stellen B. en W. de raad voor over te gaan tot het voeren van een onteigeningsprocedure. 0 In verband met het feit, dat de hui dige gemeente-ontvanger, de heer Joh. Knape met ingang van 1 febr. functie zal neerleggen, bieden B. en de raad ter vaststelling aan een ontwerp- functie zal neerleggen, bieden B. en We gaan rustig verder. Deze week de ■evende opgave van onze monsterpuzzel. De zevende, dait betekent dus dat we od 4e helft zijn. In totaal krijgt u 14 opgaven te verwerken, wé schieten dus al aardig op. Het is ditmaal een betrekkelijk kleine opg-ve. Niet zo gek, dan kupt u het deze week wat rustiger aandoen eh wat bijko men van de vorige inspanningen. Wij maken onze lezers er nog even op attent, dat aan het kantoor van de Ha venloods, Westhlaak 25, nog steeds over drukken beschikbaar zijn. Tegen betaling van een dubbeltje kunt u een exemplaar komen halen. HORIZONTAAL: 61 bijbelse stad .2): Kleur (4): vo.chtig- koud (41: plaag (31; deel slokd<airm (4); eerste minister (7); verzetten tegen til); vlas bewerken (71; telwoord (41; lidwoord (3); rei (4); lichaamsdeel (41 titel (afk.l (2). 82 Europeaan (3); lichaamsdeel (4); ge ring (61; keukengerei (3): nauw (41: enb. v.n.woord (5); schreeuw (3); scherts (51; visgerei (3); vrucht (5); tijd (4): mandje (3): walvisprodukt (6): haarstrik (li; familielid (31 BS lengtemaat (4): bep. aank. v.n. woord (71; sterrenbeeld (3): berg (3): bloem (41; groente (31; buigzaam (51; tijd perk (3); zitplaats (5); bedorven (31; Romeins keizer (4); derhalve (3): vis- ingewand (3)bestuur (7)voor hang (4). 64 wondvocht (5); situatie (51; slede rij den (5); geslachtsaanduiding (8); grondsoort (4); eerw heer iafk.) (2>: voorzetsel (2); lucht <41; zich schik ken (8); helpen (5); traject (5): voer tuig (5). 85 buitendijks land (3j; spil (2); jaarge tijde (Frans) (3); modder (7); dreef (4); vocht (3): priesterkleed (4); in stallatie (9); dierenverblijf (4); koeie- maag (31kapot (4)besturen (7)uit roep (3); Ver. Naties (afk.) (2); boom (3). 86 titel (afk.) (2); deel vr.n huis (5): me talen staaf (4); aangeboren (5); fami lielid (2); speelkaart (3); feestelijk herdenken (7); slaan (7); huisdier (3): voedsel (2); plaats in Engeland (5); soort laken (4); werkelijk (5); Ro. meinse rijk (afk.) (2) 87 lus (5): strook (4); waterkant (5); be roep (8); prijzen (5); slang (3); scha den (al: klaarmaken (8); reizigersver- blijf (5); schaakstuk <4>; inslag van kledingstuk (5). 88 pauselijke rechtbank (4); deel van kledingstuk (7); 'afkorting vóór jaar tal. (2); rivier in Limburg <51; vogel (3): aardig (4); precies <31; barak (5): pulverig (3): schoof (4>: vochtig (3); bevrachten <5,; onmeetbaar ge tal (2); sierlijk (7); gerecht <4) 69 jongensnaam (5); linie i7>: de oudere (afk.) (2); lans (5); smerig (4): kle- WurliTzer Tf 25 zondereerste storting Demonstraties Van de modellen 1H67 te Rotter dam dag van 10- 4 uur door jn- Bij aanschaffing van een orgel Prijzen vanaf f 675,- met recht van koop 1 C m v.a X 9 ap.mnt hoee inmilwaarde Fa. J.van Urk.js?; Westersingel 42-44-. R'dam tel.<01011350 25 dirtgstuk (11); vxag v.n. woord (4); gebak (5); bijwoord i2); doen blijken (7); meisjesnaam (5)- 70 plek (4); in bezit nemen (7»; buit (5); vogel (4); St. Nicolaas-gesehenk (6), streep (3); bladnerf (3): vaartuig (6); dus (4); muze van minnedicht (5); ijlen (7); ouderwetse stof (4). „Kinderfeest" in het Stedelijk Museum In aansluiting op een vorig persbe richt over de sluiting van het Stedelijk Museum Schiedam, wordt medegedeeld, dat de opening van de tentoonstelling Kinderfeest", vrije expressie van schoolkinderen ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Margriet en de heer mr. P. van Vollenhoven, op vrijdag 16 december 1966 te 16.15 uur zal worden verricht door de bur gemeester van Schiedam, de heer H. Roelfsema. Deze opening is alleen toe gankelijk voor deputaties van leerlingen en leefkrachten van alle Schiedamse scholen voor K.O. G.L.O. On zaterdag. 17 december 1966 te 16.00 uur opent de burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelfsema. de expositie „Oranje en Schiedam". Deze opening is alleen toegartkelijk voor ge nodigden. In verband met deze opening is het museum zaterdag, 17 .december 1966 de gehele dag gesloten. Beide ex posities zijn dus vanaf zondag, 18 de cember 1966 om 13.30 utrr voor het pu bliek te bezichtigen. Chr. Overheidspersoneel hield vergadering Onder voorzitterschap van de heer J. van Dam heeft de afd. Schiedam van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel een vergadering gehouden, waarm de heer B. L. de Jong, lid van het hoofdbestuur sprak over diverse actuele vraagstukken, zoals de hoogconjunctuur, samenwerking met andere instanties, arbeidstijden, vakantieregeling enz. Er volgde een onderlinge discussie over de diverse onderwerpen. Bij de bestuurs verkiezingen werd mr. J. Knape tot voorzitter herkozen en tot leden van het bestuur de heren D. van Bochove, J. Kostense. D. Krabbendam, J. van Rhijn, J. Verzijl, G. J. van Aalten en A. de Winter. GEVONDEN EN VERLOREN Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 9— 17 uur; behalve op zaterdag en zondag: fietstas, regenpak, brood en tasje ge reedschap; bruine aktetas; zwarte da mestas met inhoud; zwarte damespor temonnee met knip; groen geruit jasje sen een sloof; herenhoed, groen; zonne bril; zwart lederen dameshandschoen <R> zwart lederen herenhandschoen; f;etspomp. Post Kethel: zwart plastic fietspomp; brbmfietsplaatje NOL 203: Te bevragen bij het Dierenasiel. St. Anna Zusterstraat: gladharige fox, pl.m. 4 mnd.; bastaard herder, reu, pl.m. 40 cm. hoogte; bastaard fox, reu, pl.m. 30 cm. hoogte: bruine hond, reu; bastaard herder, pl.m. 4 mnd. zwart geel; kater, zwart-geel, pl.m. 3 mnd. Oud; Te bevragen bij de vinders: bankbil jet, Hatenboer. B.K. Laan 88; verchr. herenhorloge, met rekband, Klaasse, Warande 180, tel. 260366; damespara plu, nylon boodschappennetje, groen verordening met betrekking tot de orga nisatie van de financiële administratie en kasbeheer der gemeente. 0 Dóór het in werking treden van de Algemene Bijstandswet, zijn de werk zaamheden van de burgerlijke en ge mengde instellingen in deze gestaakt en moeten de bezittingen aan de gemeente worden overgedragen. Hiertoe doen B. en W. de raad een betreffend voorstel. 0 B. en W? stellen de raad voor ten -be hoeve van gemeentewerken een diesel- maaimachine met rol aan te schaffen, waarvan de kosten op f4800 worden ge raamd. Voorts is een nieuwe hegge- snoeimachine nodig tot een bedrag van f1850. Voor het maaien van grasvelden in diverse stadswijken is gen maaima- chine nodig, waarvoor f 11.500 nodig is. De oude transportwagen voor het ver voer van de maaimachines dient te worden vervangen met een kosten van f4000. AGENDA SCHIEDAM 15 december Musis Sacrum: 20.00 uur S. G. Toneelwedstrijd: Utile Dulci. 16 december Aula Sted. Museum: 16.15 uur. Opening expositie „Kinderfeest". Tivoli: 20.00 uur Green Rythm and Blues Sociëteit: dansavond. t 17 december Tivoli: 20.30 uur Schded. Jazz Sociëteit „Guillaume" bijeenkomst Opstandingskerk: 19.00 uur Kerkdienst voor N.P.V. en N.P.G. Arcade 15.00 uur Harmonie okrest St. Ambrosius: concert. Aula Sted. Museum: 16.00 uur Opening Expositie „Oranje en Schie dam. Sursurn Corda: 14 uur Wandel- Sportvereniging „De Trekvogels": ont- spanningamiddag. Musis Sacrum 20.00 uur HBS Ver. Onder Ons": feest avond. «---- - J- R.K. Light- BB-oefening gaf nogal wat deining Er is nogal wat deining geweest rond de onlangs gehouden grote BB-oefening Noord vest te Schiedam. Een deelnemer schrijft hierover in het Kringorgaan o.a.: .^Allereerst de goede punten. De goede ontvangsfin gebouw „Irene', waar voor ons een prima kop koffie werd be reid. Het prima vervoer door de „Megga" naar „Margriet Sporthal". Ook niet te vergeten de prima lunch en koffie, ons aangeboden door de BB- organisatie. En last but not least het goede weer. Niet aangenaam was o.a. het lange wachten in de Sporthal en in de trucks bij het vertrek. Dit vergroot geenszins de animo der BB-ers. Kan dit bij een eventueel volgende oefening niet wat worden verkort? Een eenvoudig program ma met bijzonderheden over vertrek tijden, doel en tijdsduur der oefening, zou de mensen ter hand gesteld kunnen worden Wat niij als EHBO-er is opgevallen, is het groot aantal slachtoffers dat uit per celen in de Ketelstraat per brancard vervoerd moest worden, waarbij o.a. pp hun kaartje te lezen was, dat zij horizon taal vervoerd moesten worden. Nu is dit juist een kardinaal, om niet te zeggen hoofdpunt, van het gehele reddingswerk. 'Gezien echter het enigs zins trage tempo waarin deze oefening verliep, zou dit zeer tijdrovend werk zijn geweest. Doch ik dringer bij u op aan om bij een volgende oefening daarop juist de nadrukte leggen. Persé omdat ditjuist geen gemakkelijk karwei is. Ik bedoel hier natuurlijk mede, het met behulp van een ladder en touwen hori zontale transport van de slachtoffers 'Nu is het natuurlijk maar oefening, maar in werkelijkheid (laten we hopen dat het nook nodig zal zijn) zou dit toch persé moeten gebeuren. Dit is nietalleen een taak voor de EHBO-er doch evengoed van toezichthou- dend kader en leiding-reddingsdienst in het algemeen. Afgezien natuurlijk van de praktische uitvoerbaarheid in een zo smalle straat als de Ketelstraat nu juist is. Ik hoop hiermede wat constructieve kritiek te hebben geleverd eh dat de BB-organï- satie hierdoor zo perfect mogelijk wordt gemaakt. Een organisatie waar de bevolking resnect voor heeft. En waarom zouden we het niet kunnen proberen? Hei materiaal (auto's en red- dingsvyateriaal) is 100 De geest in de BB is 60k goed, ook bij de leiding, daar ben ik van overtuigd! Dus 'alleen wat meer animo!" Een grote uitgave te doen? Finata helpt u snel aan contant geld door een persoonlijke lening Laag rentetarief - Geen aanvraag- of behandelingskosten-De restantschuld wordt bij overlijden kwijtgescholden. 20 bijkantoren in Nederland Inlichtingen bij FINATA N.V. Prinsengracht 749, Amsterdam; Tel. 020-67411 Aardgasslag gaf goede resultaten W ETHOUDER M. J. M. van Kinde- ren kon met tevredenheid constate ren, dat als gevolg van de Invoering van het aardgas en al hetgeen daar- met plm. 50 procent in Schiedam heeft doen stijgen. Het gebruik van gas voor verwar mines- en andere doeleinden heeft be vredigende belangstelling. Orgelfonds niet ruim f 3500.- «resterkt De' 'sjoel-, 'schiet- en kegelavond, dié in .bet .Trefpunt te Maasland :s gehoii» den ten bate van het orgelfonds van dfe Ned: 'Herv. kerk is 'éen succes gewor^ den, .Er. zijn heel wat boterletters, spe^ culaaspoppen en diepvries kippetjes van de- hand gedaan. De opbrengst bedroeg niet. .minder .dan ƒ3,500. wat f.500 meer is dan vorig jaar. De negenjarige Bas v. d. Bos Delftweg 81 te Rotterdam kan overstap pen op een nieuwe fiets. Hij heeft na melijk deze week de fiets gewonnen van de rebusactie ten behoeve van het steunfonds van de algemene kinderbe scherming. Dat betekent, dat hij de fiets, die hjj samen moest delen met zijn broer, de elfjarige Teunis Pieter, nu verder met rust kan laten. Misschien vindt hij dat dan wel een beetje jam mer, want die fiets, waarmee hij op de foto staat afgebeeld, had hij samen met zijn broertje gemaakt. Maar als hij straks op zinj eigen nieuwe, blauwe fiets rondrijdt, zal dat afscheid niet zo zwaar vallen, denken wc. De rolschaatsen zijn deze week gewon nen door mevr. E. van der Gaag, Wi- baan 54 te Rotterdam, die er ongetwij feld wel raad mee zal weten. De bei- de bioscoopkaartjes gaan naar J. Kop- pejan, Waleweinpad 50 te Rotterdam. Dan zijn er de boekenbonnen. De bon van ƒ5.- is gewonnen door N. Ris-Hoo- genboezem, Newtonplein 8a te Schiedam. De bonnen van flO,- zijn voor Erik de Wolff, -Mgr. Nolenslaan 678 te Schiedam en voor D. van Zanen. Sóhoonenburglaan 27 te Nieuw Lekker- land. De boekenbonnen van 5,- gaan naar T. Nobel-van Leenen, Vaartweg 122a te Vlaardingen, A. van Zetten, G. W. Burgerpléin 2b te Rotterdam en haar Bram Heuser, Berkelstraat 40 te Rotter dam. We beginnen langzamerhand tegen het ëinde van de rebusactie aan te ko men. We hopen dan ook, dat nog vele mensen deze laatste kansen om een fiets, een paar rolschaatsen, een paar bioscoopkaartjes of een boekenbon te winnen, zullen aangrijpen. Te meer. om dat men daarmee een goed doel, name lijk de algemene kinderbescherming steunt. En dat is toch wel iets, waar wij vooral in deze tijd gevoelig voor zijn, lijkt ons zo. Het is echter jammer, dat er nog steeds mensen zijn, die de oplossing op een verkeerde manier opsturen. Jam mer, omdat zij daarmee hun kans op een prijs verliezen, maar ook jammer omdat daarmee geld voor de kinderbe scherming verloren gaat. Zo moet men de vijftig cent aan extra postzegels op de «dreszijde van de briefkaart plakken Gok mag men geen enveloppen gebrui ken. Voor diegenen, die toch nog voor de eerste keer meedoen, vermelden we nog. dat de oplossingen van deze ré bus voor dinsdag 27 december moeten zijn ingezonden aan postbus 1685 te Rot terdam, ten name van Rebusactie „Stichting Gerard Hulscherfonds". Op de briefkaart moet duidelijk naam en adres van de afzender worden vermeld (Rebusactie goedgekeurd door b. en w van Rotterdam bij brief afd. AZ. nr 132-lb da"- rpoti •--t i oud. bruine mohair sjaal, 3 sleutels in rood etui, Postkantoor, Lange Nieuwstraat; Christen, Klaas Katerstraat 148; brui ne aktetas* met inh., Kolling, Brugman straat 24; bruine lederen portemonnee met inh., v.d. Veen, Van Maanenstraat 2; zwarte damesportemonnee met inh., Aalbrecht, Lorentzlaan 12D, na 15.30 uur zwarte damesportemonnee met inh. Van Eijk Heemskerkstraat :6: bruine aktetas met inh., Warnawa, B.K. Laan 176: zwarte sjaal, Korpel, W. Pij perstraat 41; plastic regenjas, van Hoy- ten, Strijensestraat 33; militair petje, grijs, Ton, Oosterstraat 65; groen voet balbroekje met shirt, Politie Rotterdam afdeling Gevonden Voorwerpen, telefoon 143144: zwarte lage herenschoenen van Dijk, Dwarsstraat 35; zwarte jongens trui, met gekleurde afzetting, v.d. Spuïj, Marchantlaan 22; badhanddoek, div. kleuren. Vervoets, B.K. Laan 239; wol len sjaal, Zuidema, Pr. Mauritsstraat 10a: grijze herenhoed, init. S.B., Rem brandt Apotheek, Rembrandtlaan 5; da- mesbril bruin montuur, Korpel, W. Pij perstraat 41; damesbril, doublé met wit montuur, Hagestein, van Ostadelaan 48; ripg met twee sleutels. Raatsen, B van Haarenlaan 548; rozenkrans. Planken, Bilderdijkstraat 47; ring met 2 sleutels, van Dijk. B. van Haarenlaan 572; sleu teltje V.W. Schot, Brugmanstraat 19a; autosleuteltje, Simca, Van Drunen, Mgr. Nolenslaan 802; goudkleurige dames- bril Concierge, C.T.S., Nieuwe Dam- laan; bos sleutels in zwart etui, Boom sluiter, B. van Haarenlaan 778; 4 sleu tels in donk. bruin etui, v.d. Biezen, Provenierssingel 21c, Rotterdam; een paar zwarte lederen wanten. Dekker, Obrechtstraat 60; een paar grijze hand schoenen (led.), Frenks, J. Oudegeest straat 74; paar zwarte wanten, Smit, Leeuweriksingel 7; blauwe lederen da meshandschoenen. Kingma, Heinsiusstr. 51; bruine herenhandschoen, Shell Tank station, Lange Nieuwstraat; donker brui ne dames glacé (R), Bornemah. Dr. de Visserlaan 44; blauw kinderfietsje, Moll. B.K. Laan 157; popje, Mulder, Makker straat 1achter licht van auto, van Liere, Woonark Anjo, Nieuwe Haven t.o. 147; rol met nylon petje, Wijzen- broek, Leibnitzstraat 9b; bruin-witte kat, de Waard, Vlaardingerdijk 386, Vijfslui- xenflat In mijn gedachtenwisseling met Multatuli heb ik de wereld vergeleken met een schilderij, dat door een groot kunstenaar (God) is geschapen, maar door een vervalser (de Boze machten) is geschonden en verminkt. We moeten zo stelde Ik niet de Schepper van het kunstwerk op die verminkingen aanzien (dat is m.i. de fout van Multatuli) maar ons oog richten op de restaurateur (Jezus) die overal bezig is, het bedorven kunst werk van God naar Zijn oorspronkelijke bedoeling te her scheppen. De heer J J. Roschar redeneert nog wat vérder op mijn beeldspraak door en vraagt: Als God toelaat dat een grote vervalser rustig zijn gang kan gaan en de gevolgen bovendien afwentelt op de arme schep selen. die hiervoor toch niet-verantwoordelijk kunnen worden gesteld, is God: 1. of niet almachtig wanneer Hij zijn meesterwerk zo laat bederven: 2. of niet liefdevol als Hij „derdén" de dupe laat worden. Hoe zou U Rembrandt kwalificeren als hij toestond.dat zijn meesterwerken werden beschadigd om dan later een res- raurateur te zenden om de Zaak weer op te lappen? Ik meen echter te weten waar het centrale geschilpunt ligt tussen U en Multatuli. Volgens U kunnen we natuurlijk óf de vervalser óf de restaurateur bij vallen. En dit "is altijd weer het kardinale, verschil in opvatting dat zich bij dergelijke polemieken ver oont .0.1. heeft dè mens die mogelijkheid of heeft hij die niet? Met andere woorden: bestaat er een vrije wil of niet. Onder vrijheid verstaat men: het n i e gebonden zijn aan een oorzaak. Kunt U echter ergens in de n^uur of in Uw gevoels- en gedachten wereld iets aanwijzen ^lat nie; door een oorzaak bepaald is? Hier past een hartgrondig: „Neen". Elke ver andering, elke daad is bepaald door een oorzaak. Ergo is Uw geloof aan de restaurateur door zekere motieven bepaald, welke U verhinderen Multatuli volkomen gelijk te geven. Wanneer U ergens in he- wereldgebeuren een moment van vrijheid kunt aantonen zou Gpd kunnen bestaan in de zin als door U en de Christelijke religie bedoeld. Wanneer U dit niet kunt (en U kunt 't niet) dan hééft Multatuli gelijk. Ieder sohept zich een God die het beste pas' bij zijn aard en aarrleg. Er zijn zelfs mensen die e: in Met geheel geen Godsbegrip op na houden Niemand zal ook ontkennen dat de wereld een mees erwerk is. Ook Multatuli niet. Maar ook zal niemand kunnen ontkennen dat het een ..gruwelijk" meesterwerk is. waarin de mens geen doel. doch slech's middel is en waarin alles verloopt volgens de onontkoombare wet van oorzaak en gevolg. In dit bestel is zelfs geen olaats voor. „Boze machten om ons en in ons", die we gemakshalve voor de vervalsingen de schuld kunnen geven. Dit zou neerkomen op een God die een spelletje met ons speelt En dat kunt U tóch zelf niet menen? Hoogachtend, J. J. ROSCHAR. Graag wil ik de scherpzinnige opmerkingen van de heer R. met enige tegenopmerkingen beantwoorden. 1. Iedereen is natuurlijk vrij, om over vrijheid zijn eigen gedach'en te hebben. Maar is het nu wel juist, dat vrijheid betekent: het niet-gebondèn zijn aan een oorzaak? Dan wordt vrijheid domweg willekeur. We gebruiken allemaal de uit drukking: „zo vrij als een vogeltje in cle lucht". Betekent dit, dat die vogel daarboven ons allerlei willekeurige dingen kan uithalen, waarvoor geen oorzaak bestaat? Of betekent het, dat die vogel daarboven in zijn element is en zijn natuur kan uitleven? Een mens is vrij. als hij in zijn element is. Als hij kan leven volgens zijn aard. En wat is ons element? Ons element is n i e t: oorzaakloze willekeur. Ons element is harmonische banden met de Ander. Het is niet toevallig, dat in onze taal „vrij" dezelfde stam heeft als b.v. vrijer, vriend, vrede, waarin we het element van harmonieuze onderlinge gebondenheid van partners heel duidelijk voelen. Zo durf ik te stellen, dat een waarachtig geloof in God de mens tot de hoogste en diepste vrijheid voert. Geloof is ver trouwen: en vertrouwen is het element waarin wij mensen alleen kunnen gedijen. Zoals zijn ouders te vertrouwen het element is, waarin het kind kan groeien tot volwassenheid, zo is God te ver'rouwen het element, dat ons innerlijk vrij maakt en volwassen. 2. R. heeft volkomen gelijk: mijn geloof aan de restaurateur is door zekere motieven bepaald, die mij verhinderen, om Multatuli volkomen gelijk te geven. Dit motief is: Ik vertrouw de restaurateur. Jezus. Ik zie Hem overal aan het werk. in dé mensen, in de wereld, in mijzelf. Ik zie er nog veel te weinig van, en ik kan hem iang niet altijd' vólgen. Ik vind het vooral vaak moeilijk, dat hii niet sneller opschiet en dat hij de be dervers van zijn werk: zó ruim baan lijkt te laten. Maar wat ik van Jezus merk. is aan de andere kant zo. wonderlijk, zo heerliik dat ik geloof: Hii speelt hel klaar. En: zoals Hij het doet. zo is God. Nu kunt u natuurlijk zeggen: de mens wil nu eenmaal graag in een betere wereld geloven, en daarom Wil hij geloven in God"en in Jezus. (Wat'men hoopt! geloof men graag!) Of zou Jezus zelf qps dit vertrouwen inboezemen? Zou Hij zelf nóg steeds bezig zijn. ons tot dit geloof tg wekken. Zoals b.v. een man zijn vrouw tot'vertrouwen en een mondig partnerschap? 3. Ook R. vindt een wereld, waarin alles verloopt vólgens de onontkoombare wet van oorzaak en gevolg toch eigenlijk onleefbaar. Ziin hart protesteert tegen een wereld, waarin de méns alleen maar middel is en geen doel hij noemt het ..een gruwelijk meésterstuk". Is dat nu heus het laatste woord, dat er over onze wereld gezegd kan worden? Dan kan ik nog beter een dier zijn. Want dan weet ik tenminste niet beter, en dan verlang ik nfets meer. dan alleen maar een stuk natuur te zijn. Of is het waar. wat de Biibel zegt, dat er zelfs in die dierenwereld en in heel de onbezielde natuur een onbewust verlangen is naar een wereld, waarin dp mens geen middel is maar doel. omdat daar eindelijk de mens zijn element harmonie met God en de medemens als zijn trouwe partners heeft gevonden 4. Oo school heb ik indertijd een duidelijk voorbeeld van een drogreden geleerd: (2 2) x (2—2) 2 y <2—2). Deel je dit allebei door <2—2) dan kriig je. dat 2 2 gelijk aan 2 is. dus dat 2 gelijk is aan 4. De fout is hierbij, dat, als je door nul deelt, je eigenlijk niét deelt door een eindig getal, maar dat je iets oneindigs Binnen smokkelt. en bij dat oneindige ver/inkt een verschil van twee of twee miljoen eenvoudig in het niet. Aan deze schoolwijsheid moet ik denken, als ik R. zo ongeveer wiskundig zie bewijzen, dat God niet tegelijk liefdevol èn almachtig kan zjjn. Ik ben bang. dat je. als je zuiver-verstan- delijk met begrippen als almacht en liefde en toelating en vrijheid gaat opereren, allerlei drogredenen kunt binnen smokkelen, de beste bedoelingen ten spijt. Als ik in het gesprek met Multatuli het voorbeeld gebruik van een kunstenaar, een'knoeier en een restaurateur is dat inderdaad maar een vereeliikitig Maar ik mag met die figuren niet gaan werken, alsóf het een redenee-rsom is. waarin ik de ene factor teigen de andere kan wegschrappen. Dan bega ik ongelukken. Het gaat nie' om een denk-constructie. God. de Boze machten, Jezus, de oude en de nieuwe wereld ziin ontzagliike werkelijkheden, die ik kan ontmoeten Die ik moet gaan ontdekken; Maar waarmee ik niet als verstands begrippen opereren mag. Overigens ben ik ook voor de eerlijke reactie van de heer R. zeer erkentelijk. Dr. K. J. KRAAN. PJCS vraagt ruimte voor 'open jeugdwerk' Het „Politiek Jongeren Contact Schie dam" heeft aan het gemeentebestuur een schrijven gezonden waarin Wordt kennis gegeven, dat een motie cjoor de- ze jongeren is aangenomen waarin als mening wordt uitgesproken dat de meente Schiedam op korte termijn een gelegenheid en ruimte moet b,eueu waar de jeugd door middel van ,,open jeugdwerk" bezig kan zijn: B. en W. stellen de raad voor dit schrijven voor uitbrengen van pr»-ad- vies in hun handen te stellen. Genoemde jongeren „verzoeken" de door B. en W. opgelegde beperkingen inzake behandelen van onderwerpen in de raadzaal te herroepen. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat zij zulks ongewenst achten, maar adviseren de aula van de dienst aan gemeentewerken kosteloos ter beschik king te stellen opa onderwerpen bulten spreken. Bij Koninklijk Besluit werd aan de heer K. de Bone, wonende in Schiedam aan de Nieuwe Haven 107b in verband met trouwe en langdurige dienst, toege kend de bronzen ere-medaille verbonden ago de Orde van Oranje-Nassau. De heer De Bone, huisbewaarder bij de N.V. Unilever, vierde op 12 decem ber'' zijn veertigjarig jubileum bij Unile ver N.V- Genoemde onderscheiing werd hem uitgereikt in een speciaal voor dat doel belegde bijeenkomst door de Chef van het Kabinet van de Burgemeest heer mr. H. Snoep. in het kantoorpand I van genoemde N.V. aan de Nieuwe Ha ven 105 in Schiedam.

De Havenloods | 1966 | | pagina 11