Rappe vingers knopen schatten van wol RUILNUUWOUDETV Cl) OF RADIOGRAMMOFOON M: BU AANKOOP VAN II NIEUWE PHILIPS ENORME EXTRA INRUILPREMIE RADIO LEO RADIO LEO 1571 V...I Algemene meisjesschool exposeert werkstukken De Havenloods LEKKER RODDELEN EN JAMMEN IN 1 FIJN DAT U BELT personeel annonces Havenloods Rijnmond's grootste weekblad 232.000 EXIRA INRUILPREMIE EXIRAmUILPREMIE NÜ PHILIPS KOPEN IS VOORDELIG KOPEN! 4>E HAVENLOODS DONDERDAG 15 DECEMBER 1966 ^lE EEN COLLECTIE OOSTERSE TAPIJTEN bekijkt, moet onge twijfeld steeds meer bewondering krijgen voor de mensen die deze kunststukken hebben geknoopt. En als men dan weet dat de mooiste stukken door kleine meisjes zijn vervaardigd, die met hun dunne vingertjes tienduizenden knopen hebben moeten leggen voor één kleed, durft men er bijna niet meer over te lopen. Honderden nomaden- families in het Midden-Oosten beoefenen deze vorm van huisvlijt. Het duurt soms jaren vóór een tapijt klaar is. De families houden het dan voor eigen gebruik, maar worden soms door geldgebrek gedwongen het te verkopen. Het kleed wordt dan naar de markt van het dichtstbijzijnde dorp gebracht en verkocht en de familie, de kinderen althans, begint weer aan een nieuw. De vraag naar handgeknoopte Perzi- sohe tapijten wtordt steeds groter. Dat heeft men natuurlijk ook in Perzlë ont dekt, waar in de loop der jaren steeds meer factorijen zijn ontstaan. De eige- Binnen zes weken nieuwe „Ooievaar" Bij de rampzalige brand aan de Mau- ritsweg in de nacht van 27 op 28 okto ber werd Frank's Babyhuis „De Ooie vaar" geheel verwoest. Door medewer king van gemeentelijke Instanties en de genen, die verbouwing en interieur ver zorgden was het het echtpaar Frank mo gelijk zes weken na bovengenoemd ge beuren reeds een nieuwe zaak te ope nen aan de Van Oldenbarneveltstraat 111, die de naam draagt: Bébé Bou tique de Ooievaar". De echtgenote van de burgemeester, v Thomassen opende de nieuwe weg; na de oorlog was de zaak aan de Meent en nu is men definitief gevestigd in het hoekpand aan de Karei Door manstraat. In de ruime winkel zijn voor al antieke tapijten geëtaleerd. In de sou terrain zijn de tapijten te vinden die men dagelijks verkoopt, de „moderne" dus. Antieke tapijten. Het linkt wat vreemd, maar liet is een feit, dat hoe ouder een tapijt is, hoe kostbaarder het wordt. Zelfs al is het tot op de draad versle ten, de waarde blijft stijgen. Een tapijt wordt antiek genoemd, als het meer dan honderd jaar oud is. In Rusland zijn zelfs nog tapijtfragmenten die van vóór de jaartelling stammen. Maar die zijn natuurlijk niet te betalen. In Kau- kasië. Frankrijk en Polen zijn nog wel, tapijten te vinden, die enkele honderden jaren oud zijn. Perez heeft antieke ta pijten in de collectie die zelfs niet te koop Zijn. Voor een dubbeltje de wereld rond In het Museum voor Land- en Volken kunde aan de Willemskade 25 worden in de kerstvakantie diverse films vertoont. De aanvang is elke dag 11 uur. De toegangsprijs is een dubbeltje per persoon. Kinderen onder 12 jaar hebben zonder gelelde geen toegang. Het programma is als volgt: Maandag 19 december: TIBET, De geheimen van Tibet Tibetan traders; dinsdag 20 dec. CHINA. Inleiding tot de Chinese Kunst Sunrise; woensdag 21 december: INDIA. India, i Zuid-lndia; donderdag 22 december IRAN. Kashkai, veefokkers in hetlraanse bergland, Isfahan: vrijdag 23 december: PAKISTAN. Pakistan, Kashmir; dinsdag 27 december: ESKIMO'S, How to build an igloo, Angotee; woensdag 28 december: JAPAN. Japanse steden en gewoonten. Wasjo; donderdag 29 dec: INDONESIË, Indonesia to-day, Bali: vrijdag 30 dec NIEUW-GUINEA. De Baliemvallei en haar bewqners. Expeditie naar het Sterren gebergte; maandag 2 januari: INDIANEN, Kringloop van de zon (Bloed-lndianen), The Longhouse people (Irquois-Indianen) dinsdag 3 januari: SURINAME, Faja Lobbi, Wij, Sürinamers; woensdag 4 jan.: ANTILLEN. ABC (Aruba, Bonaire, Cura sao), Blue Peter (bovenwindse Eilanden): donderdag 5 januari: AUSTRALIË, Tas- manian Tapestry, Zo leven wfj in Austra lië: vrijdag 6 januari: NIEUW-ZEELAND (Maori's!. The legend of thë Wanganut River, People of the Waikate; bovendien 's zaterdags om 15 uur en 's zondags om 14. 18 en 18 uur filmvertoningen. „De Voorpost", de algemene meisjes- schooi voor nijverheidsonderwijs aan de Mathenesserlaan is voor enkele dagen veranderd in een grote tentoonstellings ruimte. Op deze expositie, die alle klas lokalen beslaat, worden de diverse op leidingen die meisjes hier kunnen krij gen helemaal uit de doeken gedaan. Ook vandaag nog is de tentoonstelling geopend van 9.Ó0 tot 11.30 uur, van 2.00 tot 4.30 uur en van 7 00 tot 9.30 uur. Zij is speciaal ingericht voor hoof den van scholen, ouders en kinderen. De werkstukken van de leerlingen, voor tachtig procent kledingstukken, zijn overzichtelijk gerangschikt. Ook aan de A.V.O.-vakken en de huishoude lijke vakken is ruiime aandacht be steed. Niet alleen kan men het nut van deze typisch vrouwelijke opleiding zien, de directrice de leraressen zijn steeds bereid alle mogelijke inlichtingen daar over te verschaffen. Vijfmaal per dag wordt bovendien nog een kleine modeshow door de leerlin gen gegeven. Daar worden praefhtige staaltjes van naaldfcunst vertoond, vaak zelfs een echte couturier waardig. Vlot te ontwerpen, keurig afgewerkt en met een uitstekende pasvorm. De leerlingen ontwerpen de kledingstukken, tekenen ze en voeren ze ook verder helemaal zelf uit, onder toezicht van hun lerpres. Veel bewondering oogstten een fraai mantelpak met brede bontkraag, een broekpak met rok en diverse mantels. De modeshows wordeb alleen van daag nog gegeven o mlO uur, half drie en half vier en vanavond half acht en half negen. Een nieuw aspect is een opleiding, enig in Nederland en alleen aan deze school, maar nog niet gestart omdat er te weinig belangstelling voor is. Het is de 1-jarige opleiding T voor technisch assistente. Er zijn wee fdeliragen: electrótechniek en metaalbewerking. Het getuigschrift van beide opleidingen geeft toelating tot technische opleidin gen en beroepen- De meisjes krijgen behalve de gebruikelijke vakken ook ma- terialenkennis en metaalbewerken. Men hoopt zo spoedig mogelijk hiermee te beginnen. Inlichtingen over de diverse opleidingen kan men verkrijgen hij „De Vooroost", Mathenesserlaan 191, telefoon 234662. geplaatst voor de taak een plastic ooie vaar op te blazen als symbool voor het opnieuw opkomen van „De Ooievaar". Mevrouw Thomassen sprak haar bewon dering uit over het feit, dat alles zo ont zettend snel verlopen was. De nieuwe naam „Bébé Boutique" past goed bij de sfeer, die men bij het naar binnengaan proeft. De zaak is klei ner dan die aan de Mauióitsweg. maar moderner en praktischer, terwijl de ge- - pen, krijgen zij de gelegenheid om op een speciale bon in te vullen op welke datum zij hun kindje verwachten. Blijkt later, dat zij dit juist gedaan hebben, dan krijgen zij de helft van het beste de bedrag terug, waarvan maximaal f 50,- in contanten en de eventuele rest in artikelen uit de Boutique. geeft opening van zaken Vrijdag 9 december opende Texsana, chemisch reinigingsbedrijf, haar vijfde filiaal in de Taborstraat. Het interieur van dit pand, waar vroeger een bakke rij was gevestigd, heeft grote verande ringen ondergaan en is volledig gemo derniseerd. Er wordt gewerkt met ge heel nieuwe installaties en de winkel, waar de eigenaresse, mevrouw 't Hart, de scepter zwaait, ia mede dank zij de fraaie met hout betimmerde wanden een bijzonder gezellige ruimte geworden. De andere filialen van Texsana zijn geves tigd ln de Polananstraat, Paradijslaan, Discusstraat en Joubertstraat Kerstconcert. Op maandag 19 december zal in de Befgsingelkerk te Rotterdam een kerstconcert worden gegeven. Be halve het Hillegerstoeares Chr. Mannen koor zullen meewerken de mannenzang- vereniging Vereenlgde Zangers, het Hoeks Mannenkoor, de zangeres Caroline Kaart en de organist Koos Bons. Hetcon- cert begint om acht uur. Een tapijt wordt gerestaureerd. Het is niet mogelijk een foto van een Perzisch' tapijtknoopstertje te publiceren, aange zien moslim-vrouwen niet gefotografeerd mogen wórden- naren daarvan recruteren uit de bevol king de meisjes met de kleinste en dun ste vingertjes en laten hen de tapijten aan de lopende band knopen. Sihds 1900 wordt met een chemisch middel, apaline gewerttt om de wol te kleuren. Een ech- te tapijtenverzamelaar prefereert echter de met plantaardige stoffen gekleurde wol. Niet om de kwaliteit, want die blijft hetzelfde, maar met plantaardige stoffen geverfde wol, is veel zachter Het procédé voor het maken van een tapijt is als volgt: het schaap wordt ge' schoren, de wol eenmaal gewassen en daarna gesponnen. De plantaardige verf maakt men uit blaadjes en wortels van bloemen en planten. De verf wordt eni ge tijd in de grond gestopt om te „ster ven" en de wol wordt geverfd. Het ge beurt heel vaak dat een gedeelte van het tapijt geknoopt is en de wol óp is. De knoopster maakt dart nieuwe verf, die natuurlijk nooit gelijk van kleur is als de eerste. In het tapijt is dat na tuurlijk goed te ziën en een tapijtenken ner spreekt dan van „kleurbanken" .Het komt soms voor dat er vijf of zes ver schillende kleurbanken in één tapijt zit ten. In gebedskleden zijn behalve een mi- rab, die altijd naar het oosten moet wij zen, ook diverse teksten geknoopt. Spreu ken als: „Haast je te bidden voor de tijd verstreken is en „Ik schaam mij, omdat mijn aangezicht zwart is" zijn in een gebedskleed uit Hula geknoopt. Handelaren stropen de markten af en brengen de atpljten naar de grote stad in Perzië ia dat bijvoorbeeld Teheran, waar vooral Amerikaanse inkopers de mooiste exemplaren zien te bemachti gen voor de verkoop in hun land. Een van de grootste tapijthandelaren in Nederland en ook daarbuiten is Pe rez NV. De directie, de heren J. P. Pe rez en G. Kinebanijan brengen elk jaar vele maanden door in het oosten om tapijten voor hun filialen in Engeland en Nederland te kopen. Zij reizen alle dorpen die daarvoor in aanmerking ko men af, en kopen rechtstreeks van de families die de tapijten geknoopt hebben. De tapijten worden geïmporteerd, de tus senhandel wordt uitgeschakeld en dit kan belangrijke prijsverschillen veroor zaken. Perez NV heeft vorige week een fili aal geopend in Rotterdam aan de Ka- rel Doormanstraat 129. Ver voor de oor log had men een filiaal aan de Stations- Eens per maand wordt naar de Rotter- damse (oude) jaïïwerdd êcn ultnodlflnf verstuurd om „lekker te komen Jam men" in B-14 .Vrijdagavond was het lazzkeldertje afgeladen met de fan* oude stijl en de ene muzikant na de andere kwam met zijn koffertje de trap af om te luisteren, te praten, een pilsje te drin ken of te jammen. We zagen en hoor den de vrij jonge bandleden van voorna- melijk de Green River Jase Band, 6e Eighty Eight en de Dynamic Town, sa men met de „ouwe -jongensdie niet meer geregeld spelen, gewoon omdat ze er geen tijd voor hebben of omdat de band uit elkaar ligt zoals bij de River side het geval is. Organisator Gerard Lamers, drummer van die ex-Riverside, vindt dat „alles door mekaar" juist het fijne van Zijn sessions. In oktober is hij ermee gestart omdat organiseren en spelen zijn groot ste hobbies zijn. Het jammen zelf wordt nu ook iets meer door hem in de hand gehouden, wat wel nodig is als er mm- «tens vier banjolisten komen opdagen Als er iemand was die te lang bleef door gaan wist Gerard er op diplomatieke manier een eind aan te maken: „Jij mag een pilsje van mij gaan pakken. Van jazz krijg je nu eenmaal dorst. Een jamsession is ook een van de ge- ichikste gelegenheden om jazznieuwtjea uit te wisselen. Zo werd er stevig gerod deld over de Magnolia, die door beneden de prijs op te treden de markt aan het „verpesten" is voor de betere bands. „Als ze vinden dat ze steengoed zijn, moeten ze het bedrag naar vragen, zijn enige gedupeerde jazzfiguren van me ning. Aan het jammen zelf kon iedereen zijn hart ophalen, wat eigenlijk niet anders kan als ook Ann van Duuren regelma tig meedoet. Ann, vocaliste van de Down Town, gekleed in zwarte broek en tijger velletje. kwam zelfs nog in „Down by the Riverside" boven een bezetting uit van twee tuba's, een enorme blazers- groep, twee banjo's en de rest van rit mesectie. Het klonk allemaal lekker oud, vooral toen een tubaïst zijn kazoo blo wing (een vloeipapiertje over een kam metje) niet kon laten. Heel fijn klonk het toen ze zong, met begeleiding van een triöotje: een „ouwe" drummer, een pianist die na maanden niet «pelen de blaren op zijn vingers kreeg, en een bas- sit die van zichzelf zegt: „Ik ben geen goede muzikant, maar ik kan me wel •'9'J aanpassen". t keldertje was intussen hoe lah- „Ik hoop alleen dat we het een beetje intiem kunnen houden", zegt de organi sator een beetje bevreesd voor beatfigu- ren in de toekomst. Jamsessions werden ook door hem georganlseedd tussen 1960 en 1963, totdat „Ons Huis" zich tot buurtwerk ging beperken. In zijn Lan taarn trad ook Louis van Dijk regelma tig op. „Alleen ging het er een beetje anders aan toe dan nu, we hadden van tevoren de bezetting samengesteld zodat het nooit rommelig kon worden", zegt Gerard, die era blij is dat er weer ge jamd kan worden, en dan nog wel in B- 14. „Een geweldige jazzsociëteit, ze dóen er wat aan". B-14 zelf iS ér ook gelukkig mee: de plaatsen in Nederland waar regelmatig gejamd wordt, zijn te tellen. 30-30 jaar), laten zich voor toenadering huwelijk of vriend schap uiterst discreet bemid delen door „Aqua-Libra". Ad vies A t 5.- na telefonische af spraak 246350, Noordsingel S3. '10—17 uur). er, 45 Jaar, zeer druk be drijf, wil sehaarsevrije tijd ge zellig doorbrengen met eenvou. dige vrouw tot 55 jaar. Br. o. 1841 bur, v.d. blad. Tralt-d'Unlon. Algemeen con- tactcentrum voor discr. huwe- Itjfcsbemidd. Lage contributie. Hoaoraium alleen na slagen. Ben* u eerzaam? Vraag dan eens uitv. inl. ln blanco cou vert aan: Trait-d'Union, Post bus 116. S'dam. Kantoor Rot- terdam, Postbus «16 tel. 248260 weekends ei gooit je van 11 jr te Lmter evt. huw. Br 2078, bur. blad. >t 55 jr. wil oon zorgen willen kennismaken rr eenvoudig, intelligent, me Revend en godsdienstig n Je. Br. met foto, e. r„ o. n 2078, bur. blad. Ieder gezin (ook Inwo nend) dat binnen ons verspreidingsgebied woont en waarvan de woning is voorzien van zijn naambordje behoort iedere week JDe Haven loods" te ontvangen. Waar gewerkt wordt worden echter ook fou ten gemaakt en mocht onze bezorger eens een steek laten vallen belt u ons dan op. Wij begrijpen dat u de krant werkelijk mist en zullen die graag nabe- zorgen. Bel in «o'n geval vó6r vrijdagmiddag 12 unr telefoon 13 2170. Onze lezers-servlce- dlenst staat voor u klaar op aan de Oplage exemplaren. Vraag Inlichtingen: Telefoon 13.21.70 boven de normale inruilwaarde van uw tegenwoordige toestel boven de normale inruilwaarde van uw tegenwoordige toestel •Philips super-ontvanger met 48 cm beeld-! •buis. Automatische fijnafstemming voorS •de kanalen 2-11, automatische synchro-S •nisatie. Naturel kast. 699.- iPhilips super-ontvanger,59 cm beeldbuis.} SMet extra luidspreker. Automatische fijn-} ïafstemming voorde kanalen 2-11. Automa- Stische horizontale en verticale synchroni-} Xsatie. Kast donker of naturel. 1029.- Waarom kopen bij de speciaalzaak? omdat u daar het besta advies en de grootste service krijgt omdat u daar de meest uitgebreide collectie aan treft omdat de specialist uw veiligste gtfrantie is omdat u daar het hoogst» inrullbedrag krijgt DE GROOTSTE KEUZE VAN DE STAD ROTTERDAM Vier Ambachtsstraat 29-35. Tel: 256700. EXTRA INRUILPREMIE i- boven de normale inruilwaarde van j 5 uw oude apparaat 4 Philips radiogrammo- j - foon voor FM-stereo- 4 ontvangst. FM- band, lange-, midden-, korte- golf en extra visserij- tl band. Twee dubbelco- nus-luidsprekers. Mat il notehouten kast. Afm.; SI 68 x97 x 35 cm. 078.- Sl V>«»e»»«8f «•tM»tet»n'j

De Havenloods | 1966 | | pagina 14