BEESTEN BBL M KRAAK deze puzzel voor 'n KNAAK z z z s z z Schiedam en Vlaardingen bespreken grenswijziging de Ooievaar Qrunott ADVENT III d" V 1 X X V Ji 1 JF wF X 50 1 Overtrekt nu Bankstel i 1PE HAVENLOODS - DuraiafctuMG 15 DECEMBER 1 Een zaak, #l die vijf-en-zeventig jaar bestaat, en immer bezield bleef met jeugdig éhn. Dt fraaie, feestelijke Kerstgeschenken kollektie, waaruit u thans bij Van Roon een keus kunt doen, staat inderdaad in dit teken. 'JUWELIER 1 HORLOGEN HOOGSTRAAT ,2ló -^ VLAARDINGEN T>. en W. van Schiedam schrijven O raad het volgende: Het tracé van de rijksweg 18, voor sover gelegen tussen de grens van de gemeenten Schiplulden en Vlaardingen en de Nieuwe Waterweg, zal op wille keurige wijze worden doorsneden door de grens tussen de gemeenten Schie dam en Vlaardingen. Het gevolg hier van is, dat genoemd tracé, te beginnen hij de grens tussen de gemeenten Schip lulden en Vlaardingen. over een lengte van plm. 1860 m over het grondgebied van Vlaardingen loopt, vervolgens over een lengte van plm. 3200 m over Schie dams gebied, daarna weder ter lengte van plm. 1200 m over Vlaardlngs ge bied, om verder te gaan over het ge bied van de gemeente Rotterdam. Een dergelijke situatie kan bij een verkeers weg van een betekenis als de onderha vige niet worden gehandhaafd. Niet al leen uit een oogpunt van verkeersbe- lang en toezicht is een hier een voor ziening geboden, doch ook omdat de af snijding van betrekkelijk kleine gebie den, voortvloeiend uit de aanleg van de weg, moeilijkheden kan opleveren. De bedoelde voorziening zal moeten worden getroffen door een herziening van de grens tussen de gemeenten Schiedam en Vlaardingen. zodanig dat het tracé van de weg, voor zover dit in beide ge meenten ligt, onder één gemeente komt te vallen. In groter verband bezien vormt het gedeelte van genóemde weg tussen rijks weg 20 en de zuidelijke randweg om Rotterdam een deel van de zgn. kleine rechthoek om Rotterdam. Het ligt voor de hand dat het verkeer, komende uit het centrum van Rotterdam naar de Beneluxtunnel, intensiever zal zijn dan dat uit de richting Vlaardingen. Het knooppunt van de rijkswegen 19 en 20 zou daarom geheel binnen de gemeente Schiedam moeten worden gébracht. Noordelijk hiervan zal een aansluiting komen van de door te trekken Doenka- de op rijksweg 19. Verdere doortrekking van de Doenkade zal in eerste instan tie niet plaatsvinden. Op dit kruispunt zal derhalve voorlopig alleen verkeer uit oostelijke richting op de rijksweg komen. In onderzoek is nog de mogelijkheid om op de Rechter Maasoever dicht bij de tunnelingang verkeer zowel uit oos telijke als uit westelijke richting tot de tunnel toe te laten. Zou dit onderzoek tot een positief resultaat leiden, dan staat wel vast, dat de nodige kunstwer ken vrij veel. terrein zullen vereisen en dat de daarvöor ter beschikking te stel len ruimte vrijwel uitsluitend op Schie dams grondgebied te vinden is. Voorts moet worden verwacht, dat de in uitvoering zijnde tunnel spoedig tot de maximumcapaciteit zal zijn belast. Het voornemen bestaat alsdan een twee de tunnel aan te leggen, terwijl de bouw van een spoorwegtunnel naast de ver- keerstunnel steeds in overweging is. De ze voorzieningen zullen alleen aan de oostzijde van de in aanbouw zijnde tun nel tot stand kunnen worden gebracht. Zou men hier de grens tussen de ge meenten Schiedam en Vlaardingen aan de oostzijde van de weg en tunnel (si willen leggen, dan zou deze zó ver moe ten worden verlegd, dat voldoende ruim te overblijft om in ieder geval de no- 1 ZOJUIST GEOPEND I v.Oldenbameveltstr.111, Rotterdam Jv.h. Mauritsweg 54 Brillont Mac Muzzle en het geheim van de Gouden Boeddha chique om te dragen ipvaardevait om te bezitten [»nlOflVSRLOVIN63RIKlQ WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 1§ iX'.. TELEFOON 11.68.15 - ROTTERDAM dlge voorzieningen binnen het gebied van één gemeente te treffen. De juiste afstand kan echter op dit ogenblik niet worden aangegeven. Dit probleem doet zich niet voor bij verlegging van de grens westelijk van het tunneltracé. Op grond van bovenstaande overwe gingen dient het beloop van de grens langs rijksweg 19 vanaf de grens tus sen de gemeenten Vlaardingen en Schip luiden tot aan de grens tussen eerstge noemde gemeente en Rotterdam zodanig te worden gewijzigd, dat de weg met de nodige aansluitingen en de Beneluxtun nel over die afstand binnen de gemeen te Schiedam komt te liggen. De tunnei zelf zal dan nog in twee gemeenten blij ven liggen, doordat hij een rivier kruist, die de grens tussen die twee gemeenten zou vormen. Voor het uitoefenen van toezicht en het verlenen van hulp zal tussen betrokken gemeenten overleg wor den gepleegd. Een klein bericht zette mij tot naden ken. De regering heeft voor 4,5 mil joen gulden automatisch werkende in jectie-apparaten met atropine-vulllng besteld voor het leger. De auto-injec tor" een drukknopmechanisme kan men eenvoudig tegen de dij houden en in minder, dan geen tijd zit de inhoud in je lichaam. De soldaten kunnen dit nodig hebben wanneer zij door zenuw gas bedreigd worden. Zenuwgassen veroorzaken een sterke vernauwing van de bloedvaten atro pine verwijdt die dan weer drastisch. Men kan het apparaat tegen de broek houden en de naald gaat dan door de textiel heen en het is zo gebeurd. U vraagt: waarom een automaat? Al eerder heeft het leger met een on schuldige zoutoplossing proeven geno men. De mannen moesten zichzelf dan een injectie geven door de naald onder de huid te steken. Maar slechts één op de drie mannen bleek de moed te kunnen opbrengen om de naald In eigen vlees te steken 'Nu kun je bij zo'n bericht je 'gedach ten alle kanten op laten zwerven. Je kunt er bij stil staan dat onze solda ten dus niet Zo bijzonder moedig zijn. Er zonden proeven met andere groe pen van mensen genomen moeten wor den om tot een soort vergelijking te kunnen komen. Maar wanneer solda ten niet meer moedig zijn, waar ko men we dan terecht? D.ie kant wil ik eigenlijk niet op. Want het zou me niet verbazen wanneer ook andere groepen soortgelijke resultaten te zien gaven. Wie steekt er graag een naald in eigen huid? Dat doet pijn. En je zélf pijn doen is niet zo'n prettige aangelegenheid. Mijn gedachten gingen uit naar advent. De adventsweken ztijn, van oude tij den af. weken van boete. De oude kerk vastte in deze weken. Men deed zichzelf pijn. Dat kwam omdat men er toen nog oog vow had, dat er zo iets was als de genade van de pijn. Wij schuwen de pijn. Wij reduceren de pijn met allerlei middelen tot het minimum. Je hoeft geen pijn te heb ben, zegt de dokter tegen zijn patiënt. Het doet geen pijn, klinkt het van al le kanten. Wij zijn sterk in verdoven de middelen. In het uiterste geval zijn we bereid ons zelf te injecteren (pijn te doen) om daarmee grotere of langduriger pijn te ontgaan. Soms denk ik dat heel wat gedoe in de ze weken vóór kersfeest alleen maar dient om de pijn kwijt te raken. Eén machtige verdoving. We worden hele maal ingepakt in rood en groen, in t, exceptionele aanbiedingen en bijzon dere koopjes. En we vergeten de pijn. En we missen de moed om pijn te hebben, om het hoofd te buigen en te erkennen dat die „komst" (adventus) van het kind van Bethlehem heel erg nodig was, en is. Medemens SCHIEDAM Ned. Prot. Bond, Westvest, 10.30 uur dr. J. F, van Royen te Rotterdam. Leger des Heils, Lange Haven 71. 10 uur Heiligingsaamenkomst, 8.30 uur openluchtsamenkomst Koemarkt. 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Leiding majoor C. C. Gerstel. Oud-Geref. Gemeente, Geref. Jeugd huis, Lange Haven 97. dienst om 9 en 3.45 uur. Oud-Katholieke Gemeente. Dam 28. 10 uur H. Mis. Jehova's Getuigen, Volksgebouw. Tuinlaan 50, 6 uur toespraak. 7 uur Wachttorenstudie. Vrije Geref. Gemeente. Tuinlaan 50. 10 en 4 uur dienst. Baptisten Gemeente, Lange Haven 125. 7 uur samenkomst. Mission to the Seamen, Anglicaanse dienst, kantine Wilton-Fijenoord, iedere eerste, derde en vijfde zondag van de maand om 9 uur Rev. Ohr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. Leer. Lange Nieuwstraat 67. 10 en 5 uur ds. H. Hofman. Evang. Luth. Kerk, hoek Oranjestraat, 10 uur ds. A. Stelnhart. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30, 9.30 en 4.30 uur ds. K. C. Smouter ie Breda. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge bouw Irene, Nieuwe Haven 155 10 uur ds. Joh. Verwelius te Waddinxveen, 5 uur Grote Kerk ds. G. Spilt te Utrecht. MAASSLUIS Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur eerw. heer G. H. Verhaere, 7 uur ds. E. H. Kalkman: Rusthuis 4 uur ds. E. H. Kalkman: Ichtihuscentrum 10.30 uur ds. A. Ie Coq, Schiedam, Jeugddienst. Gêref. Kerk: Immanuëlkerk 9.30 uur ds. A. J. Aaftink. 4.30 uur ds. P. A. Bohlmeijer; Maranathakerk 9.30 uur :1S. P. A. Bohlmeijer, 4.30 uur ds. A. J. Aaftink; Andreaskapel, Westwijk, 7 uur ds. P. A. Bohlmeijer. R.K. Kerk: H.H. Petrus- en Paulus- Toen ze weer buiten stonden zagen ze een eindje verder in de steeg een klein cafétje. Er hing een uithangbord naast de deur, waarop een vat geschilderd was. „Zullen we een biertje gaan drinken?" vroeg Mac Muzzle aan Pie Ya Ma. „Ik heb een reuze dorst. Bovendien zit mijn hoofd vol over die slagerij. We kunnen dan meteen eens rustig praten." „Graag lispelde Pie Ya Ma en samen liepen ze het cafétje binnen. Al gauw had een grote, bars uitziende waard het tweetal een glas bier voorgezet. Het was een vreemde vent, die maar één oog had. Misschien was dat er de reden van, dat hij niet merkte, dat de tafel van Mac en Pie niet al te schoon was. Er lagen nog plasjes bier oj: en peinzend zat Mac Muzzle daarnaar te kijken. ,,Ik weet niet wat het is", zei hij. „Ik ben hier nog nooit geweest, maar tóch komt de zaak me bekend voor. Calé het Vat in de Elleboogsteeg.. waar heb ik dat méér gehoord „De nietswaardige Oosterling brak hier over ook zijn geringe hersens", antwoordde Pie Yah Ma. „Doch hij meent dit vraagstuk te kunnen oplossen. Ten gevolge van onze eigen onachtzaamheid bevinden wij ons nu in een van de muffe holen van de misdadige jakhals. Immers op het briefje dat wij aantroffen in het knekel been, konden wij de woorden vat en elleboog lezen „Wel verdraaid!" riep Mac Muzzle uit. „Je hebt gelijk! Dat is het!" hoogmis, 10.15 uur, 11.30 i uur avondmis; H. Andreasparocshie, noodkerk Korhoenstraat, pastoor C. J. M. Vermeulen, H.H. Missen zijn zater dag 19 uur, zondag 9 uur en 11 uur hoogmis. VLAARDINGEN Herv. Gemeenté. Grote Kerk 1 en 2 10 uur ds. J. Bouterse, 5 uur ds. G. Bies- broek. Nieuwe Kerk ds. L. Kievit, van Leiden, 5 uur ds. A. A. Bos (HA). Be- thelkerk 10 uur ds. A. P. Nauta, 7 uur ds. A. A. Bos. Immanuëlkerk 10 uur ds. A. A. Bos, 5 uur ds. J. Bouterse. Rehobothkerk 9 uur dhr. A. van Zetten, 10.30 uur ds. K. Blei, 7 uur ds. G. Biesbroek, Ichtus- kerk 10 uur ds. J. W. de Jong, m.m.v. Cantate Deo o.l.v. Joh. Groen, 7 uur ds. J W. de Jong (HA). Holykapei 10.30 uur dhr. A. van Zétten. Zaal Harmonie 10 uur ds. J. E. van Veen, combo-jeugd dienst: onderwerp: Kiezen of delen. Gereformeerde Kerk. Oosterkerk 10 uur dr. F. L. Bos, 5 uur ds. Y. J. Tie- merama. Emmauskerk 10 uur ds. Th. Swen, 5 uur ds. H. J. Kouwenhoven. Holykapei 9 uur ds. H. J. Kouwenhoven. 5 uur ds. Joh. Lever. Pniëlkerk 9 uur ds. Joh. Lever, 10.30 uur ds. G. Aalbersberg, ev.-dienst, 5 uur ds. L. R. Krol. Marana thakerk 10 uur ds. Y. J. Tiemersma, 5 uur ds. Th. Swen. Holy-ziekenhuis 9 Uur ds Y. J. Tiemersma. Geref. Gemeente. Kerk Westnieuw- land 56, 10 en 5 urn- leesdienst. Chr. Geref. Gem., Dijksteeg 6, 10 en 6 uur dhr. Nijhof. Rem. Geref. Gem., Kerkhoflaan, 10 uur ds. H. R. Postma. Leger des Heils, Baanstraat, 10 en 7.30 uur samenkomsten. Terwijl Mac Muzzle en Pie Yah Ma zo in een diep ge- sprek gewikkeld waren, had de eenogige waard een seintje gegeven aan een ongure kerel, die voorzichtig om het hoekje van een deur had gegluurd. Dit twijfelachtig heer- schdp had zich toen dadelijk teruggetrokken naar de ach terkamer, Daar greep hij een telefoon, draaide een nummer en fluisterde zachtjes: „D'r zitten twee wildvreemde snoes hanen in het Vat, baas! Het bennen geen jongens uit de buurt. Geen linke jongens dus| begrijp U? Ik vertrouw ze niet. Wat mot ik doen, baas? Opruime?" „Nee, ezel", was het antwoord. „Kijk alleen waar ze heengaan en neem daarna je maatregelen. Zorg, dat ze uit de buurt blijven. Stel je voor, dat ze op de hoogte waren van onze bijeen- Postduivententoonstelling De Schiedamse Postduivenhoudersver- eniging De Vrijheid organiseert een postduivententoonstelling op 17 en 18 dec. voor oude duiven en op 24 en 25 dec. voor jonge duiven broed 1966. ver deeld over 8 klassen. Er zal door een bekend keurmeester worden gekeurd op vliegtype. Deze tentoonstelling die ge houden wordt in het clublokaal Nieuwe Haven 29 is voor het publiek kosteloos te bezichtigen, er komen pracht exem plaren van vele bekende liefhebbers, inbrengen der duiven 16 dec- en voor de jonge 23 dec. komst." „Zo als je wilt, baas", klonk het ontevreden commentaar van de ongure kerel. En toen hij weer bij de eenogige waard was gekomen, gromde hij: „Ik mot ze sohaduwe. Ik had ze liever opgeruimd!" „Jij bent mijn veels te pruimerig", zei de waard. „Maar ze bennen al weg. Misschien roken ze lont. Afijn, kijk nog maar even." Toen de ongure buitenkwam, zag hij nog net dat Mac Muzzle en Pie Ya Ma op e enstadsbus stapten. „Weg is weg", bromde hij toen, „Maar ik ken ze nou en ik zal ze uit de buurt houwe. Daar zorgt me blaffer wel voor!" En een liefkozend tastte hij in zijn zak naar het handvat van zijn revolver (Wordt vervolgd) Op woensdag 21 december geeft Fei- ke Asma een orgelconcert in de Gro- te Maassluis. Het programma staat jn het teken van de Advent. Er zal worden besloten met een samen- acht' Het c0ncert be*int om kwart over handschoenen 1\\avl rotter dam: karei doormanstraat 294 den haag: veneatiaat.) Men wordt er niet toe verplicht maar volgende week mogen de winkels in Maasland tot 's avonds 9 uur geopend zijn. Op zaterdag tot 6 uur. 1 2 1 4 4 6 8 9 10 II 12 13 14 19 IS 14 17 iï- 18 14 20 20 21 21 22 22 21 29 29 is 2S 26 26 «7 24 M 29 29 30 30 H 31 32 33 31 3S 34 N 3Ï" 37 39 N 39 HO 41 V* 13 li 99 99 IS 97 Ti 7 18 18 9» 99 50 SI SI 52 S3 SI SI 55 Sb 57 58 59 R> b 13 zangnoot 14 herhalen 15 kleverig produkt 16 afkondiging in Staatsblad (afk.) 17 uit de toon vallen 20 militaire rang (afk.) 21 gebroken 22 rond voorwerp 23 spelleiding 24 naam voor rustoord (byb.) 25 binnenplaneet 26 eega 27 Indonesisch eiland 28 plaats in Gelderland 29 grappenmaker 30 insekt 31 flauw-grappdg 33 eiland in Middellandse Zee 35 liefdegod 36 kleur 37 Spaans landvoogd 38 dwingen 39 Frans lidwoord 40 repareren 41 lengtemaat (afk.) 42 het gehele land betreffend 43 tijdeiyk (alk.) 44 roofdier 45 open plek in bos 46 maanstand (afk.) 47 soort plaatje 48 zijtak van de Donau 49 familielid 50 soort aap 41 laatste levensperiode Verticaal: 1 hoofdbeweging maken 2 spil 3 de oudere (afk.) 4 deel van Azië 5 te eniger tijd 6 zwijn 7 soort rol 8 vaartuig (afk.) 9 voegwoord 10 Slot 14 eenvoudig 15 soort kussen 16 dansfeest 17 de boventoon voeren 18 ordezuster 19 soort spraak 20 gewricht 21 zaadje 23 levervocht 25 voorgaand 26 duivel 27 model 28 muziektaken 30 onderdeel van auto 31 grap 32 kleine stukjes 33 gemeenteweide 34 vogel 35 boer 36 maïker 37 windrichting (afk.) 38 weldoorvoed 39 voetpunt (van zenit) 40 deel van het jaar 42 buigzaam 43 zangstuk 46 wal, gracht 47 afkorting vóór datum OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK Horizontaal: 1+8 inka; S percent; 9 select; 11 hommel: 13 kant; 14 luw; 15 lier; 16 tak; 17+18 boel; 19 nek; 20 dag; 21 formeel; 23 ter; 24 iingenieu)r; 25 pot; 26 fee; 27 rij; 28 dor; 29 pee; 30 eva; 31 bei; 32 twisten; 33 mee; 34 kou; 35 L(agere) T(echnische) S(chool); 36 mep; 37 L(aus) D(eo); 38 kim; 39 Man; 40 bij; 41 oer; 42 moorden; 44 pas; 45 gom; 46+47 loot; 48 bar: 49 eeuw; 50 kok; 51 bede; 52 antiek; 54 maling; 56 +58 rede; 57 gamelan. Verticaal: 1+52 Isar; 2 nek- tar; 3 p(er)c(en)t; 4 et; 5 cru; 6 N(oord) -H (olland)7 tol; 8 kerker; 9+55 alge; 10 laag; 11 enk; 12 min; 13 meet; 14 lor; 15 wee; 17 bot; 19 lef; 20 dia bolo; 21 fortuin; 22 meester; 23 leenman; I" rijbewijs; 25+ 34 pook; 26 ?6 even; 28 dik; 29 pil; 30 ets; 31 amp(ère); 37 degene; 38 mol; 39 met; 40 Barend; 41 roet; 42 ook; 43 dok; 44 padi; 45 mui: 48 bel; 49 weg; 50 ode; 51 ban; 53 ka; 54 ma. Een KNAAK verdiende: mej. E. Langenbc.g, Hondiusstraat 31c, Rotterdam (3). De bij de parkieten vrij regel matig voorkomende wrattenziekte, ook wel aangeduid alI „scalp face", wordt veroorzaakt door een met het blote oog nauwelijks waar neembare mijt, waarvan het vol wassen wijfje 0,4 mm., het man netje 0,2 mm. lang is. De behande ling van de infectie berust op het afsluiten der kruipgangen, waar door zowel de volwassen mijten als de larven door gebrek aan lucht omkomen. Dit kan geschieden door de aangetaste plekken in te smeren met een of andere vettige sub stantie. Het meest geschikt daartoe is een penicilllnezalf, die tevens een helende werking uitoefent. Hebt u last van algen in uw aquarium, zodat de bak en vooril de beplanting er onfris of zelfs uit gesproken onsmakelijk uitzien Breng dan uw vissen tijdelijk over>2 in een andere bak en voeg aan het aquariumwater per 200 liter een kwart theelepel (zwaar giftig!) ko persulfaat toe. Zodra de alg slap wordt, hevelt u het aquariumwater volle dig af en vervangt het door tiers water. Een door aquariumhouders meest ge vreesde visziekte is wel de stipziekte. V kunt deze met een der vier volgende middelen bestrijden. A. Halamid. 1 gram op 100 liter water. Tijdens de kuur niet filteren over kool of zand, maar hoogstens over ■nylonwol. Goed doorluchten, vooral in een sterk bevolkt aquarium. Ver hoging van de temperatuur tot 28 a 30° heeft een gunstige uitwerking. B. Sulfamezathine-natrium. 1 gram (3 cc van de standaard-oplossing) op 100 liter aquariumwater. Filteren en temperatuur als by Halamid. Even tueel na 3 dagen nogmaals dezelfde hoeveelheid toevoegen zonder het water te verversen. Ook na de kuur behoeft het water niet ververst te worden. C. Aureomycine. 10 mgr. per titer aqua riumwater. Filteren als by Halamid. Temperatuur tenminste 25 graden C. D. Terramycine. 10 mgr. per liter aqua- ruimwater. Verder als bij aureomy cine. Aangezien de beide laatste mid delen duur zijn, verdient het aanbe veling de vissen over te brengen naar een kleinere quarantaine-bak. Hemde- en katteharen op het tapijt zijn voor vele huisvrouwen een ergernis, want ook met de beste stofzuiger valt er nauwelijks tegen te vechten. Een probaat middel is een vochtige spons van schuim- plastic, waarmee tapijt en meubelbekle ding baan voor baan worden afgenonten. Er zijn ook borstels van celrubber, die statische elektriciteit opwekken en daar door de haren aantrekken en vasthouden. Geweekt brood, insektenvoer, eivoer en vlees bederven vaak snel en leveren dan voor «to vogels gevaar op. Ook veront réinigd drinkwater kost jaarlijks he$l wat vogels het leven. JAN VAN RH BENEN. UW voor bijzonder lage prijs! Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25.31.11, Rotterdam b.g.g. teL 28.34.63 Een haan studeert te Mozambique in toegepaste fonetiek; als hij viktorie kraait, hoort u alleen nog maar qklq- JANTJE VAN LEI JEN.

De Havenloods | 1966 | | pagina 2