caball GEEF met kerstmis een JUWEEL van een GESCHENK van REINIER van den BERG HAVENBELEID is in 1969 gereed CONTACTLENZEN IVOROL Gemeenteziekenhuis Wordt Proveniershuis kunstenaarscentrum anders dan andere 0% B. en W. Schiedam willen schoolraad instellen 15 DECEMBER 1966 TfTANNEER er niet teveel tegensla- gen komen bestaat de kans. dat het nieuwe gemeente-ziekenhuis in Schiedam begin 1969 gereed zal zijn. Thans is ongeveer een derde van het totale bedrag verwerkt, doch uiteraard is op lange termijn bii de uitvoering van het bouwwerk en financiële proble men. moeilijk een juiste voorspelling Dit deelde de directeur van het zie kenhuis, dr. J. H. v. d. Berg mede tij dens een uiteenzetting over de vordering van de werkzaamheden. Van het zieken huis is thans de zesde laag gereed ge komen. spoedig volgt de zevende laag doch pas in maart 1967 wordt het hoog ste punt van het gebouw bereikt, om dat dan het dak afgewerkt moet worden. De bouw van het zusterhuis zal onge veer l' jaar vorderen. Het nieuwe ziekenhuis zal voorzien worden van de meest moderne inrichting, zowel wat betreft de medische verzorging, die voor de verpleging als de administratie. Gebruik zal wordeq gemaakt van de modernste methoden, ook ter bespa ring va.n arbeidskrachten. Want, al heeft men momenteel in het ziekenhuis vol doende hulp, de vraag is hoe het in 1970 er bij zal staan, terwijl uiteraard ook de exploitatiekosten bij een en an der een belangrijke rol spelen. Tot nu toe is het bij de bouw slechts op enke le punten noodzakelijk gebleken van het nu... beduidend goedkoper Voor meubels, tafels, wanden, deuren en auto-bekleding... U kunt 't zo gek niet verzinnen of kunstleer is dé ideale stof om van oud nieuw te maken. Op onze afdeling kunstleer zoekt U uit tientallen soorten juist die soort uit, die U lijkt, maar dan voor minder dan de halve prijs. Kunstleer met schuimplastic rug, 125 cm breed, Suede kunstleer in een mooie, reebruine kleur, 130 cm breed, Prachtige plastic folie voor wandbekleding, 130 cm breed. kunstleer 130 cm breed oorspronkelijke ontwerp af te wijken als gevolg van veranderde inzichten. Vooral wat betreft de afdelingen voor zieken en bejaarden worden maatrege len genomen, aangepast aan de nieu we tijd. Wat laatstgenoemden betreft, is deze afdeling alleen bestemd voor bejaarden die ziekenverpleging nodig hebben. Het plan is daarvoor plm. 30 bedden te bestemmen. Omtrent de po litiek zijn ook weer nieuwe inzichten. Er zijn ziekenzaaltjes met slechts zes bedden, aan de kop van een etage zijn dagverblijven ingericht. Op de gélijkvloerse etage komen o.a. behandelingsikamers, meest voor eerste hulp omdat de ambulances er binnen het gebouw kunnen rijden. Hier is ook de administratie-patiënten onderge bracht. Op de "tweede verdieping aa. een polikliniek, laboratorium, afdeling voor psychische therapie, apotheek, in terne patiënten. Op derde en vierde verdieping chirurgische afdelingen, neu rologie, Röntgen-afdeling. -Op de achtste verdieping is de klasse-afdeling. In het gebouw vindt men verder de diverse dienstvertrekken, kamers voor internisten, behandelingskamers, me disch archief etc. Op iedere etage zijn dagverblijven. Aan beide zijden van het gebouw zijn liften. ..We zullen in dit nieuwe gebouw ui teraard meer efficiënt kunnen werken", zo beantwoordde dr. v.d. Berg de vraag inzake de personeelsvoorziening. Hij wees erop, dat de opleidingseisen in de verpleging verzwaard zijn en het is dus de vraag, of en in hoeverre er voldoen de verplegend personeel zal zijn. De dis tributie van de maaltijden zal ook een wijziging ondergaan, middels een transportband. Het oude gebouw, dat in slechte staat verkeert, zal gedeeltelijk benut blijven en verbonden worden mét het nieuwe gebouw. Kerstuitvoering de muziekschool De jaarlijkse kerstuitvoering van d* Schiedamse muziekschool zal plaat* vinden op dinsdag 20 december in zaal Arcade, Lange Haven 71. De opbouw van het programma is ge heel in de sfeer van het naderend kerst feest en omvat enkele soli en klein* ensembles tot en met koor en orkest. Bij de einduitvoering moesten ver schillende belangstellenden worden te leurgesteld omdat de zaal spoedig te klein bleek, daarom is het van groot belang, dat van de reeds gestarte kaartver koop aan de administratie van de school op korte termijn gebruik wordt ge maakt. De plaatsbewijzen kosten f 1 per per soon en zijn alleen af te halen op alle werkdagen, behalve op zaterdag, van 9.30—12.30 en vanaf 2.00—6.00 en wel voor 't laatst op maandag 19 decem ber. Er is géén kaartverkoop aan de zaal. Aanpassing in samenwerking met de oogarts. Geheel pijnloos en onzichtbaar. contactlenspracticus c. J. STUIJ Optiek "de Lens" S«SEWEG 64 - TEL. 236055 PEPPELWEG 131 - TEL. 188465 ROTTERDAM Onbetwist de beste tandpasta constante kwaliteit WEST KRUISKADE 51-55 TELEFOON 12.56.08 B. en W. van Schiedam doen de ge meenteraad het voorstel over te gaan tot instellen van een zgn. School raad voor de openbare scholen, dit in gevolge de nieuwe bepalingen in de L. O. wet. De bedoeling van de wijziging is tegemoet te komen aan het in krin gen van het openbaar onderwijs leven de verlangen naar meer invloed van de ouders op het beheer en het bestuur van de openbare school. In de onderwerpelijke algemene maat regel van bestuur zijn de ouderconj- missies en ouderraden gehandhaafd. De schoolraad is thans aan deze organen toegevoegd. In een gemeente waar meer dan één oudercommissie bestaat moet de gemeenteraad een ouderraad instel len. Naast of in plaats daarvan kan echter ook een schoolraad worden ih- gesteld. De ouderraad bestaat uit ouders, voog den of verzorgers die lid zijn van een oudercommössie, aangevuld evenwel met hoofden of onderwijzers verbonden aan openbare lagere scholen ter plaatse, ge meentelijke bestuurders of functionaris sen. Bovendien kunnen andere deskun digen en belangstellenden zitting in de schoolraad hebben De taak van de ouderraad bestaat uit het bevordéren van de bloei van de gezamenlijke scholen voor openbaar la ger onderwijs in de gemeente door be langstelling hiervoor aan te kweken, het voorstaan van de belangen van deze gezamenlijke scholen bij burgemeester en wethouders en de gemeenteraad en ten slotte uit het verschaffen van alle gewenste inlichtingen aan de gemeente raad, burgemeester en wethouders en de leden vaq het rijksschooltoezicht. De taak van de schoolraad is gelijk aan die van de ouderraad, aangevuld met het volgende: De schoolraad moet gehoord worden over: a. de voordracht tot benoeming van hoofden van scho len: b. de per leerling beschikbaaar te stellen vergoedingsbedragen; c. deleer- plannen der openbare scholen; d. de WET BEHOUD VflN UW TANDEN A CH wel ja, ik wil best eens zo'n teach-in bijwonen en misschien pak ik dan ook wcleens de microfoon", zei ons burgemeester Roelfsema als ant woord op een suggestie welke uit Schie damse kunstenaarskringen was ge daan, om zulk een moderne discussie te houden over het probleem der huis vesting van deze bevolkingsgroep. Het ging hierbij vooral over de vraag, of het Proveniershuis te benutten zou zijn als kunstenaarscentrum iets, waarover do burgemeester nu niet direct zo en thousiast bleek te zijn. „In de jaren dat ik nu In Schiedam ben heb ik nog niet kunnen ontdekken, wie tot de kunstenaarsgroep behoren en wat men nu eigenlijk wil", aldus burgemeester Roelfsema, tijdens het pe riodiek persgesprek met het college van B. en W. en hoofden van diensten. Het is bekend en we schreven er over dat het met de huisvesting van de kunstenaars in Schiedam niet zo flo- risant is gesteld. De individuele schil der» „nestelen" hier en daar, soms in reed* onbewoonbaar verklaarde wonin gen, garages werden als „expositieruim te" benut, kortom, er bestaat geen cen traal punt. Zelfs de opening van het Zakkendragershuisje heeft daarin geen verandering kunnen brengen. Een enke le maal is egn suggestie gedaan om een gezamenlijke atelierruimte te ver krijgen, o.a. in een oud pand aan het Broersveld en het gemeentebestuur verklaarde zich tot medewerking be reid, doch er is van die suggestie niets terecht gekomen. Weliswaar zijn er in Schiedam enke le ateliers, doch veel schilders hebben geen kans zich te ontplooien door gebrek aan belangstelling en de mogelijkheid die aan te kweken. Nu geleidelijk aan het Proveniershuis ontruimd wordt, doordat de moderne bejaardenflats meer in trek zijn, dan de weinig rian te woningkjes in het hofje, is de ge dachte ontstaan daar een kunstenaars centrum in te richten. Zoals gezegd, daarpver was de burgemeester nu niet erg optimistisch, gezien ook de gang van zaken tot dusver. De vraag is, wie in deze als „gesprekpartners" kunnen dienen. Veel organisatie is er bij de kunste naars in Schiedam niet en bovendien is de eensgezindheid in deze ook nu niet bijster groot, een verschijnsel, dat men vaker op dit terrein tegen komt. Of een „teach-in" een constructieve bij drage zal zijn om tot een oplossing van te komen, wagen we zeer te betwijfe len. Mogelijk dat, indien niet het Zakken- dragershuisje reeds een bestemming in die richting heeft gevonden, met steun van Jan Schaper en de zijnen een meer hechte basis voor het gebruik van het Proveniershuis kon worden ver kregen, doch dit is thans niet het geval. Ateliers yEER nadrukkelijk stelde de burge- /j meester ook, dat de huisjes in het Proveniershofje, beslist niet meer voor bewoning in aanmerking kunnen ko men, hoogstens dus tot atelier kunnen dienen. En dus dringt zich de vraag op, hoe veel „kapitaalkrachtige" schilders er zijn. die zich de weelde kunnen veroor loven om er zowel een woning als atelier op na te houden Wie enigszins bekend is in het kunste naars Jeruzalem weet, dat daarin nu B.L.O. duurder Enkele raadsleden van Maasland merkten op dat zij met genoegen en veel waardering hebben kennis genomen van de verhoging van het bedrag per, leerling van f75 tot f80. Alhoewel, zo' merken B. en W. op de begroting voor de dienst 1967 een verhoging van het bedrag per leerling eigenlijk niet toe laat. hebben zij niettemin gemeend dat het onderwijs-hiervan niet de dupe van het bestaan van een tekort op de begro ting kan worden. Vergeleken met de be dragen die in andere gemeenten worden uitgetrokken, is het door B. en W. ge raamde bedrag ad. f 80 per leerling niet »an de hoge kant. Noid<*eri-'-~"'"*,m heb ben B. en W. z Géén tel. of schrift, best. Voor het komende jaar zijn te Maas land tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim herbenoemd de heren: P. Buitelaar, A. van Hemert, J. Klootwijk, Q. A. de Vette, G. J. van der Kieft, D. van der Lely Dzn., A. Moer man Jbzn., W. G. T. Bakker en A. Vis- rijdag en zaterdag verkopen ij deze prachtige soorten jnstleer, voor handige doe- POEPER - CREME - OLIE - ZEEP niet direct gefortuneerden zijn te vin den Een andere vraag is, wie tót de kunstenaars gerekend mogen en wil len worden. Bekend is eveneens, dat vele, zoals niet de meeste kunstenaars het schilderen als „bijbaan" moeten doen en op andere wijze in hun levens onderhoud voorzien. De vraag is dan, wat het op den duur wint en hoe lang een kunstenaar het volhoudt, ook dus wat betalen van huui; betreft. De ate lier-mutatie zal, zo vrezen we, wel zeer groot zijn zodat het een open vraag is, in hoeverre de beschikbare ruimte in het Proveniershofje permanent bezet zal zijn. Met bovendien de vraag, wat met het hoofdgebouw moet gebeuren. Indien een en ander bij wijze van ex periment tot stand zou moeten komen, uitgesmeerd over een periode van jaren vrezen we, dat de hele animo spoedig dood zal zijn. Al met al, we zien het Proveniers huis nog niet als kunstenaarscentrum, hoe aantrekkelijk het op zichzelf be slist wel zijn zou en het aardige stads- plekje een waardige en passende be stemming op die wijze zou kunnen ver krijgen. Hetgeen een teach-in overigens niet in de weg behoeft te staan! organisatie en de uitbreiding van het openbaar lager onderwijs. De gemeentebesturen dienen zorg te dragen, dat binnen zes maanden na de inwerkingtreding van meergenoemde al gemene maatregel van bestuur (d.i. vóór 27 januari 1967) de ter voldoening aan artikel 20 van de Lager-onderwijswet 1920 vereiste organen tot stand komen op de wijze als in het „Besluit advies organen openbaar lager onderwijs" is bepaald. De raad zal ingevolge de be palingen van meergenoemd besluit thans hebben te beslissen over de instelling van^ óf een ouderraad en/of een school- B. en W. zijn echter van mening, dat de instelling van alleen een school raad het meest voor de hand ligt. Een schoolraad, die meer bevoegdheden heeft dan een ouderraad, heeft ongetwij feld meer levenskansen. In overeenstem ming met het gevoelen van de Commis sie voor Onderwijszaken geven zij raad in overweging te besluiten tot l^. instellen van een schoolraad en hiertoe het besluit te nemen dat u hierbij in ontwerp wordt aangeboden. Zij delen mede, dat het aantal leden van de schoolraad zal worden be paald op zeventien, te weten: a. negen vertegenwoordigers van de oudercommissies; b. drie hoofden of onderwijzers van de openbare lagere scholen; c. drie gemeentelijke bestuurders of gemeentelijke functionarissen (wethou der van onderwijs en culturele zaken, gemeentelijk inspecteur van het onder wijs en chef van de afdeling onderwijs der gemeente-secretarie) d. twee belangstellenden (een vertegen woordiger van de Vereniging „Volkson derwijs" en een vertegenwoordiger van de „Algemene Bond van Onderwijzend Personeel"). Ingevolge de bepalingen van meerge noemd besluit zal met de eventuele tot standkoming van een schoolraad, ouderraad zijn opgeheven. „Den „teirquasth" luidt het oudejaar uit De 12e avond van de Schiedamse s cieteit „den teirquasth" in 1966 is vrijdagavond 30 december. Van 8— uur wordt het 364 dagen oude jaar uitgeluid. Een oliebollenfuif is het ge jaapt wordt de t0Pav°nd van het Het programma zief er als volet uit- BEAT VAN Group Square, bfkend van vorige avonden. DE TOPTIEN VAN 1966 zal gedra worden. een grandioze platenquiz met drie prijzen. praten, dammen, schaken etc. in Time-out, het bijzaaltje. als hoogtepunt het optreden van Frank Verhoef uit Dordrecht. Hij zingt amusante, interessante, navrante en pi kante liedjes en begeleidt zich hierbij op een buitenmodel guitaar of een schip- persklavier (miniatuuraccordeon) dat alles in een gezellig versierde zaal met mistletoes voor de liefhebbers, •atoegangsprijs: ƒ2,- Alleen toegang voor leden (met ƒ2,50 inschrijfgeld en 2 pasfoto's kun je lid worden bij: Jan v. d. Meer, Prof. Poelslaan 56b, Rot terdam. Cis van Mansum, B.K. laan 245a, Schiedam. Tel. 263633. Leeftijd: 16 - plm. 22 jaar) plaats: benedenzaal Opstandingskerk, IDr. Kuyperlaan te Schiedam. het belooft een „hippe avond" te worden. ITet onzakelijke, onredelijke beleidj* van diverse Rijksoverheden txi.v. de Rotterdamse haven heeft onze mili tante burgemeester Thomassen de bit tere opmerking ontlokt dat „Den Haag" de expansie van de haven voór- taan maar op zich moet nemen. Rot terdam vecht zich immers dood in 's lands belang, maar de landelijke overheden overtreffen elkaar in on toereikendheid waar het om een zeer gerechtvaardigde en noodzakelijke ontwikkeling van de Rotterdamse ha ven gaat! Deze „visie" van de overheid wordt nog onbegrijpelijker nu de nationale eco nomie voor talrijke problemen komt te staan en de welvaart dreigt te da len. Men zou toch mogen veronder stellen dat Rotterdam juist nü steeds sterker moet worden gemaakt Ook een autoriteit als drs. Hagenaar heeft onlangs nfo opgemerkt dat de con currentie van de buitenlandse ha vens enorm groot is. Buitenlandse ha vens hebben hun sterke concurrentie positie t.o.v. Rotterdam overigens voor een belangrijk deel te danken aan 'ie subsidies die zij van hun re geringen ontvangen. Rotterdam heeft altijd en terecht de „image' gehad van de stad waar alles kon en waar men zelfs de finan ciën wist op te brerigen, die nodig wa ren voor de uitbreiding en vervolma king van de haveninrichtingen Mo gelijk hebben de Rotterdammers zelf te lang gezwegen over de mogelijk heden van de Rijkssubsidies en speelt hier een onjuiste en irreële image- trots ons parten Deze spekulatie neemt echter niet weg, dat de voor mannen van de Rotterdamse haven en de scheepsbouwers reeds geruime tijd sterk aandringen op hulp van de Rijksoverheid,nu er niet meer met miljoenen, maar met miljarden moet worden gerekend.' In ieder geval blijft de houding van de overheid een onbegrijpelijke zaak, te meer waar het Rijk wel alle revenuen geniet van een haven die voor een belangrijk deel van het nationale in komen zorgt! De klacht van burge meester Thomassen dat er binnen be trekkelijk korte tijd drie ministers van Verkeer en Waterstaat zijn geweest, waardoor dé continuïteit in het banen beleid geschaad is, betreft een onge lukkige omstandigheid. Erger is, dat de negatieve houding tegenover Rot terdams expansie wél een hardnek kige continuïteit vertoont. Het wordt de hoogste tijd en misschien is het reeds te laat, gezien de nood in de financiële middelen dat de rege ring, welke het dan ook is, alles doet om de havenvoorzieningen van Rotter, dam en Delta voorrang te verlenen. Burgerheester Thomassen heeft, als hij een zaak in' Den Haag gaat bepleiten, die geen pleidooi behoeft, blijkbaar met talrijke onwerkelijke en onzake lijke motieven te doen. Als dr reoerinq deze emotionele factoren en sentimen ten niet wegvaagt, zal ons volk een rekening gepresenteerd worden die nog wel eens de zwaarste aanval op onze welvaart zal kunnen blijken te rijn.

De Havenloods | 1966 | | pagina 6