Ruine van Oud-Mathenesse wordt gerestaureerd Elektriciteitstarieven gaan weer omhoog W oningdoorstroming stelt probleem Vragen gesteld over de buitensluis Polderweg te Kethel JOH. BOELE N.V. -v TELEFONISTE-TYPISTE 1050.- DE HAVENLOOD - v v* - mm, B. en W. van Schiedam schrijven de gemeenteraad het volgende: „In de en- touraga van het nieuwe stadhuis is een plaats ingeruimd voor de ruïne van Oud- Mathenesse. Wil deze ruïne uiervoor be houden kunnen worden, dan zal zij in grijpend gerestaureerd moeten worden. De kosten, die globe al worden ge raamd op 100.000,-, fin aanmerking ge nomen, rijst natuurlijk onmiddellijk de vraag of deze ruïne een zodanige his torischs waarde heeft, dat het verant woord is dit bedrag te besteden. Wat dit betreft kunnen wij medede len, dat van de zijde van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg de ruï ne zeer waardevol wordt genoemd. Voorts, dat in een archeologisch rapport van recente datum wordt gezegd, dat de historische betekenis is, dat de nu ruim 700 jaar oude bouwval in wezen het eerste stenen gebouw van Schiedam is, welke plaats zonder de stichting van de voormalige burcht waarschijnlijk pas veel later of in het geheel geen stede lijke rechten in de Middeleeuwen zou ontvangen hebben. Volgens dit rapport is het vroegere hui« te Riviere boven dien één van de vijf dertiende eeuw- se kastelen, waarvan in Zuid-Holland nog opgaand metselwerk aanwezig is. Over de geschiedenis van deze voorma lige burcht kan, ontleend aan dit rap port, het volgende worden gezegd. Omstreeks 1240 is het dijkfront, dat Delfland en Schieland bescherming bood tegen het water in de Maasmond, naar het zuiden verplaatst. Tevens werd toen een dam dwars door de Schie aange legd. de tegenwoordige Dam alhier. Daar de graaf een deel van deze wer ken bekostigde, gingen de dam en een deel van het erachter liggende land tot liet grafelijke domein behoren. Bruidsschat In 1246 werden deze objecten hier uit gelicht om deel uit té maken Van de bruidsschat van ver 'is vrouwe) Aleyd, dochter van graaf Floris IV, bij haar huwelijk met heer Jan Twaalf jaar later is de drie en een half-jarige Floris V de enige erfge naam van de graafschappen Holland en Zeeland. Aleyd. inmiddels weduwe ge worden, is zijn voogdes. Mocht de jon ge Floris komen te overlijden, dan zou den Aleyd en haar zonen erfgenamen van Holland en Zeeland zijn. Dat bij een eventuele erfopvolging, in de vrou welijke lijn moeilijkheden zouden ont staan, evenals in 1204, toen Ada van Holland erfgename was, was echter wel zeker. Om haar weerbaarheid te ver sterken liet Aleyd op haar domein aan de Schie een burcht bouwen, die alle andere binnen het graafschap gelegen kastelen in grootte overtrof. Een com plex met walmuren ter lengte van 50 m, hoektorens èn een hoofdtoren met op de begane grond drie meter dikke mu ren. In 1268 evenwel blijkt het politieke spel voor Aleyd verloren te zijA. Haar zoon Floris krijgt de burcht in Schie dam, die toen echter reeds ten dele ont manteld was. De gehele dertiende eeuw door bleven de Avennes vanuit Schiedam intrigeren In het graafscnap Holland. Maar ook brkchten zij de nederzetting, die aan de voet van de burcht is ontstaan, tot ontwikkeling door het verlenen van voor rechten, door kerkstichting enz. Middelland 59, KRIMPEN a/d LEK, Telefoon 01895 3244, heeft plaats voor een voor eenvoudige correspondentie (3 lijnen). Indiensttreding bij voorkeur 1 januari 1967. i het bedienen van telefoon-centrale duid als huis te Riviere, grafelijk be zit. In 1339 werd de burcht verkocht aan de heer van Mathenesse, in wiens geslacht deze bleef tot 1688, toen de stad tot aankoop ervan met andere goe deren overging. In het begin van de tachtigjarige oor log, n.l. in 1574, is het kasteel door on voorzichtigheid van de erin gelegerde troepen door brand verwoest en daarna ten dele gesloopt. In de tweede helft van de negentien de eeuw heeft de gemeente enige con- serveringswerken aan de bouwval, waar van toen al sprake was, verricht. Wat er thans nog over is van de naar mag worden aangenomen eens zo trot se burcht, bestaat uit een onderbouty van de uit omstreeks 1260 daterende hoofdtoren, n.l. de begane grondverdie- ping en de eerste verdieping. In het metselwerk komen trappen, lampenis jes, een schouw, gemakken en een la vet voor. Aan de noord- en westzijde bevinden zioli tegen de toren de over blijfselen van twee veertiende eeuwse woonvleugels, ten dele gefundeerd op o.a. de restanten van een wenteltrap. Ten zuiden van de ruïne bevilnden zich onder de grond de resten van de voor burcht, van de dertiende eeuwse wal muren en van een hoektoren. Met de deskundigen zijn B. en W. van mening dat deze ruïne van zodanige historische betekenis is, dat het gewenst is haar te bewaren. Hiervoor gaven wij reeds aan, dat de restauratie 100.000,- zal gaan kósten. Een exacte kostenraming is echter niet te maken, omdat al restaurerende moet woiden bezien wat verder mogelijk is.j Hoewel de Rijksdienst voor Monumen tenzorg achter het restauratieplan staat, kan aan een grote restauratie met rijks- steun op dit ogenblik niet worden ge dacht; hiervoor zullen gunstiger finan ciële omstandigheden moeten worden af gewacht. Alsdan zal het Rijk in de kos ten kunnen subsidiëren voor 40 pet. Ge bruikelijk is, dat de provincie dan ook nog een klein deel van dëkosten voor haar rekening neemt. Overigens zullen de restauratiekosten meetellen bij de verfijningen, waarmede bij de uitvoe ring van de Wet financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten wordt reke ning gehouden, zodat op een extra uit kering uit het gemeentefonds geduren de 25 jaar mag worden gerekend. Gaarne zouden wij zien, dat u reeds nu met de voorgenomen restauratie-van de ruïne instemt, opdat wanneer de omstandigheden gunstiger zijn deze restauratie ter hand genomen kan wor den. Inmiddels is het evenwel hoogst nood zakelijk, dat voorlopig voorzieningen ter conservering van de ruïne worden getroffen, vooral om de verdere inkan kering van de metselwerken te voorko men. Deze zullen -in hoofdzaak omvat ten het vierkant ophalen van de metsel werken van de noord-west hoek en het volledig uitvlakken van de bovenzijde van alle wanden door het aanbrengen van een steengaasbekleding met cement- pleister en bitumen. Met deze voorzie ningen zal de plantengroei op de wan den in belangrijke mate worden tegen gegaan. De kosten van deze werkzaam heden worden begroot op f 7.000,-. ken, is niet zo gemakkelijk op te lossen. Dit bleek wel uit een beschouwing welke de chef van het bureau Huisves ting. de heer J. van de Griend gaf om trent de woningsituatie in Schiedam. Er zijn inderdaad wel woningen in ho ger prijsklasse (plm. f 140,-) beschik baar, doch ook dit betreft dan Woning wetwoningen. o.a. de 540 in de 's-Gra- venlandpolder. Het betekent dus ook, dat men bij ver laten van een goedkoper woning, men niettemin valt onder de voorgestelde be lastingbepalingen Bogaers. De heer Van de Griend deelde mee momenteel plm. 500 aanvrgen te heb ben voor een woning, waarvan 160 in een duurder woning. Een groot aantal van hen zijn ook be reid over te stappen naar een woning in de premie- of vrije sector, waardoor men in aanmerking kan komen voor de maximum bijdrage. De huidige situatie op e kapitaal markt benevens de verdeling vap de wo- ningcontigenten vormen nog vraagstuk ken. In de premie- en vrije sector gaan die kapitaalschaarste en hoge rentestan daard remmend werken op de woning bouw. Het is thans moeilijk om kopers voor die woningen te vinden en in de huur om deze rendabel te maken. De gemeente heeft verder het pro bleem, dat men weliswaar over grond beschikt, doch niet over de miljoenen welke het bouwrijp maken vordert. Overigens moet nog worden afgewacht wat er uiteindelijk met de voorgestelde Bogaers-maatregelen zal gaan gebeuren! In het algemeen bestaat er zoals be kend weinig instemming op de extra belasting. WAT de plannen van de stadssanering betreft heeft burgemeester Roelf- sema medegedeeld, dat het ontwerp- strüctuurplan voor Schiedam waaraan de stedebouwkundigen u reeds enige ja ren bezig is, nog steeds niet gereed is. In genoemd planis ook opgenomen een saneringsplan voor de binnenstad in fa sen, dat momenteel bij diverse instan ties in studie is. Dan zal advies worden uitgebracht aan het college van B. en W. Het ligt in de bedoeling t.z.t. het plan in maquettevorm ter bezichtiging van het publiek te stellen, waarna het voor de burgerij mogelijk zal zijn op- en aan merkingen te maken of suggesties te doen daaromtrent. Daartoe zal dan een ideëenbus worden geplaatst. In de raadsvergadering van januari zal aan de gemeenteraad ter beoordeling worden voorgelegd het plan bekend on der de naam Schienoko, dat o.a. de om geving Achter de Teerstof, Oude Sluis Dit is dan het eerste bestemmingsplan voor een te saneren stadsgedeelte vah Schiedam. Zoals we reeds hebben mee gedeeld wordt 't gedeelte tussen de Gro te Kerk en het station in één van de eerste saneringsplannen opgenomen. Verder kan nog worden meegedeeld, dat in! de—raadsvergadering van 23 ja nuari ook aan de orde zal worden ge steld het onderwerp der lijst gebodwen Erfenis In 1299 erft een kleinzoon van Aleyd, de heer Jan van Avennes, de graaf schappen Holland en Zeeland; hij is dan al graaf van Henegouwen. Hier door wordt het kasteel, meestal aange- Korle Hoogstraat 18- Rotterdam telefoon (OIO) 13 67 63 Middenstand wil geen koopavond In een vergadering van de Schiedam- se Handels- en Bedrijfsraad is ter spra ke gekomen de vraag of het invoeren van een wekelijkse koopavond gewenst is. zulks in verband met een advies dat daaromtrent door het college van B. en W was gevraagd. Hierbij is geconclu deerd dat men weinig animo voor de instelling van zulk .een avond heeft ook omdat men vreest, dat hierdoor het to taal aantal arbeidsuren zal worden ver groot. hetgeen met het personeelsgebrek moelijtoheden zal geven. Indien even wel Rotterdam tot instelling van zulk een avond overgaat, acht men het wel gewenst te volgen. Apothekersdienst De dienst vangt aan vrijdagavond Weelde, warmte winterluxe... ...hartewens van iedere vrouw U wordt uitgenodigd om eens geheel zonder verplichting onze nieuwste collectie te komen bezichtigen... passen l isam-rug Lange nerts tm Koop in een speciaalzaak! Betrouwbare service Vol ledige garantie Credietservice mogelijk Eigen atelier, ook voor veranderingen en reparaties Prijzen die binnen uw bereik lig gen Gespecialiseerd In grote en kleine maten. Bontmantels in elke prijsklasse. Grote sortering bontstola's tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Nieuwe Binnenweg Rotterdam I f U (bij 's-Gravendijkwal)Tei.234577 Van dinsdag 20 tot vrlldag 23 december ti 's avonds geopend. in Schiedam, welke onder de bepalingen van Monumentenzorg vallen. Hieromtrent hebben o.a. de directeur van gemeentewerken, i'r. J. C. Broeyer en gemeente-archivaris, drs. G. van der Feyst bepaalde adviezen uitgebracht en de verschillende objecten nader bekeken. In het algemeen werd wel overeen stemming bereikt omtrent de verschil lende te beschermen gebouwen, terwijl ook geadviseerd wordt hieraan nog en kele toe te voegen. Als gevolg van de wijziging van de elektriciteitstarieven door de gemeente Rotterdam, is het noodzakelijk geworden ook die voor Schiëdam hierbij te doen aansluiten. Het betreft hier de kleinvër- bruikerstarieven. Als gevolg hiervan zul len de betrokken verbruikers in totaal f 268.000 meer moeten gaan betalen, waarvan de helft het Schiedamse be- driif ten goede komt. Naar bekend is bestaan deze tarieven uit twee elementen, te weten een vast rechtbedrag en een prijs per afgenomen kWh. De verhoging is verdeeld over beide elementen en wel als volgt: a. Het vastrechtbedrag voor woonhuizen ad. f24 wordt verhoogd tot f30; b. het vastrechtbedrag voor woonhuizen ad. f33.96 wordt verhoogd tot f43.30; c. de kWh-prijs van het z.g. dagverbruik van woonhuizen wordt verhoogd van 7 cent resp. 6 cent tot 7.15 cent resp. 6.15 d. "het vastreohtbedrag voor winkels, be drijven, enz. wordt met 10 pet verhoogd; e. de kWh-prijs van het zg. dagverbruik van winkels, enz. wordt verhoogd van 7 cent tot 7.15 cent; f. de grens, waarbij het voor een ver bruiker van een woonhuisaansluiting voordeliger wordt over te gaan van het vastrechtbedrag sub a naar het vast rechtbedrag sub b, wordt gesteld pp 1.320 kWh per jaar. Middels een enquête is nagegaan, of en in hoeverre er belangstelling bestaat voor de zgn. „ringverwarming" als cen trale verwarming in de gemeentewonin gen en van de 6000 gezinnen hebben er 200 positief geantwoord. Er zal nu aan de minister worden ge vraagd, of dit systeem mag worden toe gepast, omdat zulks gevolgen heeft voor de huurbedragen. De wethouder, en ook de directeur van de Technische bedrijven, de heer J. van Hartingsveld waren tevreden over het verloop van de pmschakeling op aardgas. Van de 52 sectoren waarin Schiedam is verdeeld, zijn er nu plm. 27 omge- shcakeld. In de zes maanden zijn 20.500 gasapparaten omgebouwd over 12.000 aansluitingen verdeeld. Ongeveer 7.000 gasverbruikers ontvingen een nieuw kooktoestel. In 12.750 gezinnen te Schiedam wordt op aardgas gekookt en in 2750 woningen is men op .aardgasverwarming overge gaan. Aanvankelijk was de berekening 2250 geweest, zodat het aantal is mee gevallen. Er wordt ingevolge het raadsbesluit. 240.000 m3 „cadeaugas" geleverd als premie voor degenen die op gasverwar- ming overgaan. De totale gasafgifte is door dit alles toegenomen van 1.2 mil joen tot 1,8 miljoen kub. m. in aardgas equivalent, een stijging betekenend op oude basis met plm. 50 procent. Wat de ringverwarming betreft deel de de heer van Haringsveldt mee, dat Schiedam de eerste gemeente in Ne derland is waar deze in reeds bestaan de woningen zou worden toegepast, welk geschied' dit in gen. e bouwen wonin- Naar aanleiding van vragen, gesteld door drs. G. H. Simons en H- W. Me taal. omtrent de toestand van de Keer sluis, antwoorden B. en W. van Schie dam het volgende: Uit de pers hebben wij kennis geno men van de woorden, die de Dijkgdaaf van het Hoogheemraadschap Schieland in de Verenigde Vergadering van dit Hoogheemraadschap heeft gewijd aan de buitenwaterkering van Schieland, met als onderdeel de toestand van de Buiten- sluis in de Voorhaven van Schiedam. Volgens persberichten heeft de dijk graaf ongeveer het volgende gezegd: De Buitensluis in de Schiedamse Voor haven is ipderdaad een zwak punt in de schakel' van de Delta-dijken en wa terkeringen. Veedtien jaar geleden bij de grote waterramp van 1953, hebben de sluisdeuren het wel gehouden, maar het heeft er toen om gespannen. Daarna is er niets meer gedaan aan deze Buiten sluis. die er echt niet beter op gewor- De hoogte van de sluis is onvoldoende naar de normen in het kader van de Deltawet. Daarnaast vertoont de sluis gebreken, waarvan o.a. verzakking van de landhoofden zorg baart. Naar ze Schattingen nog buiten beschouwing gelaten. Verschillende voorstudies, ver band houdende met de vernieuwing van de Buitensluis, zijn reedis gemaakt. Verwacht wordt, dat de nieuwe sluis zonder tegenslagen gereed zal unnen zijn 2 a 3 jaar, nadat het kdediet voor de bouw ervan beschikbaar is gesteld- Het ligt in het voornemen als voor lopige maatregel nabij de sluis een /de pot van stortstenen in te richten, ten einde bij zeer hoge waterstand een mo gelijk opbarsten van de sluisvloer te kunnen tegengaan door het aanbengen van bovenbelasting met deze stortste- J. Warnaar won pony in derde trekking De derde trekking door de plaatsver vangend notaris G. Sluiter van de Maas- sluise middènstandaktie teh bate van het Prinses Beatrix Pollü Fonds werd vrijdagavond onder zeer slechte weers omstandigheden op de Markt gehou den. De belangstelling die. er daarom hiervoor was beperkte zichin hoofdzaak mening zouden een aantal verbeteringen tot een aantal jongeren. Mede hierdoor ter versterking de sluis kunnen worden aangebracht. Het heeft echter weinig zin deze verbeteringen aan te brengen, indien in het kader van de Del tawerken een nieuwe sluis noodzakelijk wordt geacht. Overigens moet naar onze mening, in dien gesproken wordt over de slechte toestand van de sluis, dit in zekere zin gezien worden als een betrekkelijke zaak. Bij de stormvloed in 1953 heeft de sluis de krachtproef, die zij toen te verwerken kreeg doorstaan. Dezer dagen is.' weliswaar telefonisch, beieht van de Rijkswatedstaat ontvan gen, dat het Bureau Sluizen en Stoven v.u. ±1* broodrooster. 12. H! Gordijn, strijktafel, de organisatoren het besluit de prijswinnaars de prijzen thuis te bezor gen, hetgeen dan niet telde voor de ge lukkige eerste prijswinnaar J. Warnaar die de keus maakte op de Shetland pony veulen, die natuurlijk niet zomaar op de stoep kon worden afgeleverd. De lijst van de laatste trekking ziet er als volgt uit: 1. Warnaar. 2. A. Groen heide, Radio, 3. W. v-d. Meer, Céntrifu- ge; 4. A. v.d. Hout, stofzuiger: 5. J. J. Rensen, platenspeler: 6. H. de Rooy, handmixer, 7. J. Booster, electrische deken. 8. I. Jansen, cassette tafelbestek, 9. C. Smit, strijkijzer, 10. A. v. Katwijk, twee persoonsdeken, 11. J. v.d. Meeberg, het plan voor de vernieuwing Buitensluis bestek ski a ar te maken, waar bij nadrukkelijk het voorbehoud is ge maakt, dat daarmede geen uitspraak is gedaan over eventuele kostenverdelingen tussen Rijk en gemeente. Binnenkort kan de Gemeenteraad in verband met het vorenstaande een aan vrage voor de beschikbaarstelling van het voorbereidingskrediet, dat rond f 1.350,000,- zal bedragen tegemoet zien. Volgens voorlopige en vrijblijvende schattingen zullen de kosten van de nieu we sluis f 10.000.000,- en voor de aan sluitende dijkwerken f 2.500.000,- belopen De kosten van de met deze werken sa menhangende voorzieningen zijn bij de- 13. J. Omwijn, reiskoffer, 14. mevr. Kesteren, kapstok: 15 mej. Hummelman electrische wandklok: 16. A. Pons. kam- Deer- of hobbykaet, 17. C. Warnaar. fo totoestel: 18. A. J. Hof'and, personen weegschaal: 19. C. v.d. Endt, electrische straal-kachel; 20. C M. v.d. 'Burg._ ge- réed=chankist. 21. Wilma Don, reistas; 22. .T. W. v.d. Hoeven, boekenrek- 23. Ha gort. keukengarnituur: 24. E. J. f! .Stolk, trio-tran-jteukenkruk; 25. L. Warren, theelichte. 26. Van Lasseur haa-droger: 27. M. Voor-den-Dag. stalap geldkist: 28. H. Gordtn. electrische kof fiemolen, 29. W. v-d. Ham. tUinstoel, 30. A. Warnaar, leren aktetas. "I^EN van de meest typische Hollandse landwegen in de buurt van Schiedam is wel de Polderweg. Ofschoon bedreigd door de uitbreiding van Schiedam zowel als van Rotterdam, hetgeen reeds duidelijk zichtbaar wordt door de volgespoten omringende polders, blijft de Polderweg een schilderachtige kronkelweg met fraaie boerderijen en een spiegelende vaart erlangs. 'En inderdaad, als voor enkele minuten het voorbij snellende verkeer ons met rust laat waant men zich in een landschap zoals men die ziet afgebeeld óp oude schilderijen. OCTAVE DECONINCK Heren van Juliana wonnen weer Voor de zesde maal in successie heeft het eerste herenteam van Julianp voor een overwinning gezorgd- Ditmaal werd runner-up Zeemeeuwen het slachtoffer van het strijdlustige Juliana. Beide ploe gen hebben een voortreffelijke itartij vol leybal laten zien dat het talrijke publiek vele malen in extase bracht. De Amster dammers, die gewend zijn in een grote re zaal te spelen, hadden de eerste set kennelijk met ^aanpassingsmoeilijkheden te kampen. Zij zagen geen kans de har de' smashes van de Schiedammers on der controle te krijgen en zagen meni ge bal tegen de muur of het plafond be landen. Juliana won zodoende deze set met ruim verschil; 157. In de tweede set leek het er aanvankelijk op dat Ju liana wederom op een royale setzege af zou stevenen. Het werd al spoedig dui delijk dat het grote verschil tussen beide ploegen lag in de afwerking van de pass. Dit onderdeel was bij Juliana veel be ter verzorgd en dit zou uiteindelijk de doorslag geven. Vooralsnog dachten de Amsterdammers er niet oved zich zon der meer gewonnen te geven. Juliana won deze set, na met 145 te hebben voorgestaan, slechts met 1512. In de derde set begonnen de gasten aan een verwoed tegenoffensief dat twee volle sets lang duurde. Met de setstanden 1512 en 1511 trokken zij de balans weer in evenwicht. In de vijfde en be slissende set werd echter al spoedig dui delijk dat Juliana, behalve over eep be tere conditie, ook over een geweldig goe de teamgeest beschikte. De oranjehem den speelden alsof de wedstrijd pas een paar minuten oud was. Zelfs uit de on mogelijkste situaties zagen zij nog kans gave passes en set-ups te geven. Het waren in feite de bedde spelverdelers A. Bremer en Aad Besuyen die de aanval lers keer op keer op sublieme wijze lan ceerden en aldus een groot aandeel had den in de laatste set dan ook volledig den in de laatste est dan ok volledig onder de voet gelopen: 154. Door deze overwinning neemt Juliana thans na 10 wedstrijden de vijfde plaats op de rang lijst in. De achterstand op de leiders be draagt nog slechts vier punten. Juliana's tweede herenteam won zon der al te veel moeite van stadgenote SVC-AC-2. De Juliana-ploeg stak niet in haar beste vorm en het was maar goed dat de tegenstanders eveneens teleurstl- den De setstanden waren: 1510, 152. 15—8- Heden 3 won in drie sets van SV Hoogvliet-2. Nadat de Julianaploeg de le set gemakkelijk had gewonnen, gingen zij het te licht opnemen en konden de gasten nog gevaarlijk worden: 156, 16—14 15—11. Het' damesteam kreeg ditmaal het sterke Spivo op bezoek. De Schiedamsen hebben de lijstaanvoerders voortreffelijk partij gegeven maar te veel fouten bij de serve en bij lange railey's stonden succes in de weg. (6—15. 1115, 1614 en 415), Meisjes-A won met 30 van Concordia-A.terwijl Meisjes-B met de zelfde cijfers verloor vap SVC-AC-B. 7^=4 Qc.

De Havenloods | 1966 | | pagina 9