w I Kalkoen: de grote „topper" Fiets uit de (re)bus „Eten om te leven" of hoe men in de tropen aan de kost komt iyu OPHEFFINGS UITVERKOOP DE HAVENLOODS DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 jmmy - ET internationale jaarlijkse culinaire hoogtepunt nadert met rasse schreden. Over enkele AJU dagen zullen in vele huiskamers de tafels gedekt zijn met het mooiste bestek en de mooi- ste schalen. Dan worden de kaarsen aangestoken en bij het zacht glanzende licht geniet Heer iedereen van het jaarlijkse feestmaal, dat zowel wat samenstelling als wat bereiding betreft menige huismoeder en ook menige huisvader veel kopzorgen heeft gekost. Eigenlijk bestaat er geen kerstmenu. Tijdens lie t kerstdiner eet men verfijnde gerechten, die meestal stammen uit de Franse keuken. Daarbij is het echter wel zo, dat in vele landen de natio nale keuken ook een belangrijke rol speelt. In D uitsland bijvoorbeeld neemt de gans een belang rijke plaats op het menu in. Over het algemeen is het echter zo, dat de kalkoen een steeds grotere rol begint te spelen. In Engeland en in Amerika vormde de kalkoen al altijd het hoogtepunt van het kerstdiner. Ook in ons land begint deze vogel meer en meer het wildbraad te verdringen. Wanneer men dan ook de kerstmenu's van de restaurants bekijkt, ziet men ook, dat kalkoen op vele ver schillende manieren op het menu voorkomt. Omdat het wel interessant is eens na te gaan waar men in de diverge landen zo al de voorkeur aan geeft, heb ik een aantal recepten uit ver schillende keukens bijeen gezocht. Omdat ik de keuze had uit veel kal koenrecepten, heb ik een heel bijzondere gekozen uit de Amerikaanse keuken, waar men immers een bijzonder groot assortiment heeft. Een grote uitgave te doen? Finata helpt u snel aan contant geld door een persoonlijke lening Laag rentetarief - Geen aanvraag- of behandelingskosten-De restantschuld wordt bij overlijden kwijtgescholden. 20 bijkantoren in Nederland Inlichtingen bij FINATA N.V. Ce Amerikaan heeft bij een feestdi ner als voorgerecht graag een grape- friiitcocktail. Daarvoor snijdt men twee van de schil' en de witte vliezen ontdane grapefruits 'n kleine stukjes, die zorg vuldig ontpit worden. De stukjes worden verdeeld over vier cocktailglazen en men mengt er enkele rode bigarreau (Franse vruchtjes) doorheen. De grape fruit wordt besprenkeld met wat likeur en sherry Eventueel kan men over de partjes grapefruit wat suiker strooien. V Deze frisse cocktail is een uitstekende Inleiding voor de gebraden kalkoen met vulling van champignons en oes ters. Eventueel kan men er tussendoor nog een lichte bouillon geven. De kal koen wordt op de normale manier ge braden. De vulling is wat ingewikkeld. Men heeft er voor nodig: fijngehakte groene pepers, walnoten, gesauteerde (licht gebakken) champignons en licht gesauteerde oesters. Smelt nu een kwart kopje boter, voeg er twee eetlepels of meer gehakte uit bij en laat dat twee minuten sauteren. Combineer al deze ingrediënten met vier koppen korstlozeen in stukjes ge sneden brood. Dan voegt men er bij twee of drie eieren, vier eetlepels ge hakte peterselie, een kwart tot een hele kop gehakte peterselie, driekwart eet lepel zout, een halve eetlepel paprika, een achtste eetlepel nootmuskaat, ander halve kop walnoten en melk, bouillon of gesmolten boter om deze vulling licht te 'aevochtlgen. Bij deze kalkoen geeft men een cranberriesaus, die men kant en klaar kan kopen of die men zelf ook kan maken van in pakken ge kochte cranberries. Als nagerecht eet men in Amerika, evenals in Engeland, vaak een plum pudding. Deze pudding vereist echter heel veel werk. Men kan ze ook kant en klaar kopen, maar de pudding is alttld bijzonder zwaar en meestal „valt" ze niet goed na een copieuze maaltijd. Wanneer men echter tooh een kerstpud ding na wil eten persoonlijk geef ik altijd de voorkeur aan een assortiment Franse kaas, besproeid met een goede port kan de „Ponding Noël", die wat lichter ls, heel goed zijn. Men maakt van een halve liter melk vier eieren, dertig gram suiker, een mengsel. Men hakt veertig gram gecon- fijte sinaasappelsnippers zeer fijn, snijdt veertig gram gember vijftig gram bitterkoekjes en vijftig gram pudding biscuits in kleine strikjes, snippert 200 gram zure appelen en vtjftig gram handperen en braadt deze aan om het vocht er uit te verwijderen. Daarna wordt alles in een geprepareerde vuur vaste puddingvorm overgebracht, het mengsel van melk, eieren en suiker wordt er overheen gegoten en men laat de pudding anderhalf uur au bain maris nu... beduidend goedkoper Eert clippertas, 3-vaks, een wensdroom van Iedereen, die veel heeft op te bergen en toch z'n paperassen gescheiden, wil hebben. SKAI-DUR (met etiket) lp het moderne zèehonden-prlnt,. een grote tas met twee zeer ruime binnenvakken en 45 cm bodem lengte. Sterker en lichter dan leer, solide uitvoering, met slot en vast handvat, normale prijs; 1-9.50, morgen In twee kleuren, voor nog géén twaalf gulden. koken Als de pudding, die warm wordt .opgediend, uit de vorm is gestort, wordt ze overgoten met rum en brandend op gediend. Wat dacht u van gevulde gans De Duitser zal op een „Weihnachts- tisch" een gevulde gans kunnen waar deren. Daarvoor, wordt uit een schoon gemaakte gans het borstbeen verwij derd en de gans wordt van binnen en buiten met zout ingewreven. Men hakt de lever, het hart en de maag van de gans fijn, waarna men ze in twee le pels boter even aanbakt. Men weekt een dikke snee witbrood zonder korst sKa> dur Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze sterke 3-vaks Skai Dur herenclippers, geopend, gesloten men en de dadels ontpit en evenals de kersjes in kleine stukjes gesne den. Dit mengsel begieten we met de rum en de likeur en laten het dan toegedekt staan. De volgende dag roeren we de margarine zacht, we doen er de suiker, het meel en het vruchtenmengsel door. Dan brengen we de blikjes melk en het blikje wa ter aan de kook, gieten dat warm over het 'bicarbonaat en roeren dat ook door het meelmengsel. Desgewenst kan men er nog een lepel cacao aan toevoegen. Het geheel doen we in een beboterde cakevorm en bakken dit een tot anderhalf uurin een oven met een temperatuur van 350 F. Uiteraard zijn de bovenstaande recep ten slechts een heel kleine greep uit het vele, dat er op culinair gebied te vinden is Volledigheid is onmogelijk. De hoop daartoe heb ik allang opgege ven. Maar bij het grasduinen in buiten landse keukens komt men steeds weer tot de ontdekking dat vele gerechten een grotere bekendheid waard zijn. Het bief stukje met gebakken aardappels en dop erwten is echt niet de enige feestmaal tijd. gemaakte aardappel, drie geschilde fijngesneden goudreinetten, tien fijnge hakte hazelnoten en vier lepels rozijnen aan de gehakte organen toegevoegd en op smaak afgemaakt met peper en zout en een scheutje witte wijn. De gans werdt met dit mengsel gevuld, dicht genaaid en gebraden. De Weense keuken kent ook al vele heerlijke specialiteiten. En de Wener kiest voor zijn kerstdis ook graag een gevulde vogel, in dit geval een braad kip. Voor een „Gefülltes Brathuhn" heeft men nodig twee braadkippen, drie sne den witbrood, een achtste liter melk. dertig gram boter, twee eieren, peter selie, zout, peper,nootmuskaat en kip- pelever. Het brood, wordt van de korst ont daan, in kleine stukjes gesneden en met wat melk bevochtigd. De eieren worden door de weekgemaakte en tot schuim geklopte boter geroerd, samen met de uitgeknepen stukjes brood, het zout, de peper, peterselie, nootmuskaat en eventueel een in kleine stukjes ge sneden kippelever. Dit mengsel wordt met behulp van een lepel in de kippen ge bracht. De kippen mogen niet onder een te hoge temperatuur worden gebraden, omdat anders het gevaar bestaat, dat de vulling er uit komt. Ook op de Italiaanse dis verschijnen eigen specialiteiten. De Noord-Italiaan- se keuken zal weer een kalkoen als hoofdgerecht nemen. In Zuid-Italië houdt men het liever op een bijzondere schotel van spaghetti met verse sar dines of op lamsbout. Een speciaal menu van de Antillen Een speciaal menu. afkomstig van de Antillen, stelde de heer J. Hulsbergen van restaurant Bellevue in Sliedrecht, voor mij samen. De gerechten zijn zo ge kozen, dat alle ingrediënten ook in ons land verkrijgbaar zijn en de heer Huls bergen verzekerde mij, dat ze het 'be reiden zeer zeker waard zijn. We beginnen met een „Sopito", een kokossoep. Daarvoor heeft men nodig twee-en-eén-half pond pekelvlees, een grote moot vis, een klein stukje Spaan se peper, een uitje, een tomaat, kokos, drie lepels meel een lepel boter, een liter water, citroen en nootmuskaat. De kokos wordt geraspt daarna een tijdje in het water gezet en later in een doek uitgeperst. Het pekelvlees laat men een uur goed weken ih water. Daarna zet men het vlees met een liter koud water op. Men voegt er de Spaanse pe per, het uiltje, de tomaat en de noot muskaat bij en laat dit allemaal onge veer drie kwartier koken tot het vlees zacht is. Dan laat men de vis meeko ken, tot die gaar is. Men haalt de vis eruit, verwijdert eventueel de graten en snijdt de vis in kleine stukjes. Het vocht van de uitgeperste kokos wordt toege voegd en direct daarna doet men er onder goed roeren de drie in water op geloste lepels meel bij, evenals de stuk jes vis en de boter. Dan laat men alles nog vijf minuten zacht doorkoken. Bij het opdienen geeft men er een stukje citroen bij. Daarna komt een „Galinja Coe Aroos (kip met rijst). Daar nemen we voor een kip. een pond rijst, wat tomatensap, een ui, een toriiaat, twee knoflookteen- tjes, een zoete peper, een blikje garna len, een blikje fijne doperwten, een blik je crab, boter en een lepel azijn. De kip wordt gewassen en in stukken gesneden. Daarna worden de stukken met zout en peper bestrooid en in hete olie bruin gebakken. Kook de rijst droog. Maak olie heet en bak de rijst waarna de rijst uit de olie wordt ge haald. Nu voegt men de rijst, de kip en alle specerijen bij elkaar en laat dit op een zacht vuurtje samen gaar ko ken Het laatst voegt men de garnalen de crab en de doperwten erbij. Voeg er naar smaak nog een lepel mosterd en wat tomatensla bij. Als nagerecht voor dit Antilliaanse kerstdiner nemen we een „Bolo Pretoe" (vruchtentaart). De ingrediënten daar voor zijn: een half pond gedroogde pruimen, een half pond krenten, ander half pond rozijnen zonder pit, een halve pot geconfijte vruchten, een klein fles je cocktailkersen, een half pond dadels, een half pond margarine (beslist geen boter, staat in het oorspronkelijke An tilliaanse recept), een pond meel, drie kwart pond suiker, drie theelepels bi carbonaat, twee kleine blikjes gezoete en geconcentreerde melk met de hoe veelheid van een blikje water, een kelk je rum en een kelkje likeur. Wanneer we dit grote assortiment ingrediënten bij elkaar hebben, gaan we aan het werk. De avond voor het bereiden van de taart worden de prui- Jan Dijkstra. De fiets van deze week is gewonnen door Johnny van der Hoff uit de Van Dijckstraat 14a te Schiedam. We heb ben door omstandigheden nog geen con tact kunnen opnemen met Johnny, maar we nemen aan, dat de flets heel wel kom is. We zullen er voor zorgen, dat hij de fiets van zijn keuze zo spoedig mogelijk krijgt. Nu de andere prijswinnaars. De rol schaatsen zijn voor mevrouw Bijl Palt- zerkamp 10c te Rotterdam. Als me vrouw Bij! zelf geen zin heeft om ze on der te binden, zal ze ongetwijfeld wel iemand weten, die er heel blij mee is De twee bioscoopkaartjes gaan naar Arie Geneugelijk, IJssellaan 3, Ouder Natuurlijk, de Sinterklaas-toestanden zijn weer voorbij, maar dat betekent nog niet dat daarmee ook de hgrten van de kinde ren zijn opgehouden vol verwachting te kloppen! Zie de verwachtingsvolle devotie van deze knaap in aandachtige beschou wing van het kerstdiner bij uitstek, kalkoen kerk a.d. IJssel. Dan krijgen we de bo». kenbonnen. De bon van f 15, is gewon nen door mej. T. Roest, Koninginneweg 14a te Lekkerkerk. De bonnen van f 10 zijn voor H. Engelfriet, Willebrordus- straat 160b, Rotterdam en voor Lem* van Oeveien. van Maanenstraat 11 te Schiedam. De bonnen van f 5, ten slotte zijn gewonnen door H. M. Beekman- Vink, Valeriusstraat 86, Vlaardingen, Jo- bine Hartgrink, p.a. J. Groeneveld-vari Es, Olivier van Noortlaan 38, Vlaardin gen en P. M. Noble, Resedastraat 51a te Rotterdam. Deze week publiceren we geen rebus meer. De actie begint af te lopen. Vori ge week stond de laatste in de kram en de oplossingen van die rebus kan men nog opsturen, mits ze uiterlijk op dinsdagmorgen, 27 december, in ons ba- Voor diegenen, die nog even willen te ruggrijpen naar de krant van vorige week om alsnog de kans te pakken een fiets, een paar rolsohaatsen of een van de andere prijzen te winnen, vermelden we nog, dat de oplossingen moeten wor den gezonden aan postbus 1685 te Rotter dam, ten name van Rebusactie van Stichting Gerard Hulscherfonds. Op de briefkaart moet duidelijk naam en adres van de afzender worden vermeld. Aan de adreszijde moet voor vijftig cent aan extra postzegels worden bijgeplakt. (Rebusactie goedgekeurd door F W. van Rotterdam bij brief afd. nr. 132-lb), Bij nationale acties of inzamelingen ten 'behoeven van hongerlijders en gc- brekkigen elders in de wereld ziet men dikwijls foto's die dat gebrek en die honger op navrante wijze illustreren. Bij zulke bewijzen is iedereen met een beetje menselijk gevoel wel bereid in de beurs te tasten. Dat is duidelijk gebleken bij „Eten voor India" en de actie voor deTibetaanse vluchtelingen, De Arbeiderspers heeft nu een foto pocket uitgegeven onder de titel „Eten om te leven". Het boekje is samengesteld door prof. H. A. P. C. Oom en en B. Lawson ten behoeve van de NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand. Het gaat dus ditmaal' niet om een collecte. Men krijgt iets voor zijn geld terug. Het boekje kost ƒ3,50 dus ook geen bedrag waar men zich „een buil aan valt". Het is in elke boekwinkel te-koop of doof japonnen, rokken <pje van WW I TEGEN Haal nu het koopje storting van 3,75 op giro 645300 ten name van de NOVIB te Den Haag. Trouwens, men kan deze pocket met een gerust hart kopen. Er staan maar heel weinig enge plaatsjes in van on dervoede en uitgemergelde kinderen. Het bevat 130 foto's en de samenstellers wil len ermee laten zien, hoe men in de tropen aan de kost komt en hoeveel moeite men zich daarvoor moet getroos ten. Bij het zien van de foto's wordt duidelijk hetgeen de directeur van de NOVIB de heer G. J. van Vlijmen zegt in zijn inleiding: „In minder welvarende gebieden is het grootste deel van de bezigheden van de gewone man gericht op de verwer king van voedsel. Hij mag er dan wat onverzorgd bijlopen, hij mag zijn brood eten, letterlijk in het zweet zijns aan- schijns, maar een mens blijft een mens. Een maaltijd is een hoogtepunt van de De foto's tonen hoe een boer in Af ghanistan zijn lgnd ploegt; hoe in Kon go de cassaveknollen worden bereid: het slachten van een koe in Tunesië; bereiden van rijstbier op Borneo enz. Men is bij het zien van deze foto's misschien geneigd te zeggen: Ze leiden geen honger, ze hebben toch te eten? Maar hongerlijden is een genuanceerd begrip. Het wil niet altijd zeggen: niets te eten hebben. Onvoldoende voedsel krijgen is ook hongerlijden. Het is voor deze mensen niet zozeer een kwestie van verhongeren alswel van ziek wor den. Ook als gevolg van te eenzijdige voeding. Als men dit alles bedenkt is ƒ3,50 niet veel. De kerstkalkoen of -kip, of de rollade die het komende weekeinde op tafel komt, kost meer En dat is dan nog maar één bestanddeel van ons feestmaal. Op 24 december zal de organist Dirk Jansz. Zwart een concert geven in de kerk aan de Simonstraat. Medewerking zal worden verleend door het Rotter dams Sweelinck Ensemblekoór onder leiding van Jan Zwart jr. Aanvang 8 uur. Op maandag Tweede Kerstdag wordt in de Wilhelminakerk, Oranjebooin- straat, het traditionele kerstconcert ge geven door de organist Feike Asmi. Aanvang half elf. Op zaterdag 24 december geeft de organist Jan v. d. Berg een kerstconcert In de Hervormde kerk. te Bergschen- hoek. Aanvang acht uur. Het gehele jaar door brengen wij iedere keer opnieuw onze bij zondere aanbiedingen, en ook de laatste weken laten wij geen verstek gaan. Zij die al eens eerder tijdens zo'n bijzondere aanbieding luxe damast gekocht hebben, weten dat zij dan de mooiste damast- overgordijnstof konden kopen ver onder de normale prijs. Jacquard damast uit de serie zeven gulden, in een bijzonder mooie uitvoering koopt U nu per meter voor nog géén vijf gulden. Plaveisel bij Monument Bij het 75-jarig jubileum van de N.V. Pelt Haaykaas (natuursteenwegen-) en waterbóuwmateriaal, isolatiemate riaal) werd vrijdag 16 december aan Burgemeester Thomassen een na tuurstenen plaveisel rondom het Monu ment voor de Gevallenn (Stadhuis plein) overgedragen. Namens de N.V. sprak de directeur, de heer J. A. Hooi kaas, een kort woord tijdens de plech tigheid die op het stadhuis plaatsvond. De totale oppervlakte van dé siervloer is ongeveer 375 vierkante meter en be staat uit 960 hardstenen vloerplaten uit de groeven van de SA des Carrières du Hainaut te Soignies (België). Van Si- lezisch graniet zijn de banden (geel bruin) en het ontwerp was in handen van de Dienst Stadsontwikkeling. lux® Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze luxe damast 120 cm breed, in diverse kleuren, per meter AZ, HAVENBEDRIJVEN VERHOGEN PENSIOENEN Door het bestuur van het Pensioen fonds voor de Vervoer- en Havenbedrij ven, bij welk fonds de havenbedrijven van Rotterdam en omgeving zijn aan gesloten, is besloten met ingang van 1 januari i967 een belangrijke verhoging op de ingegane pernsioenen toe te ken nen. Hoewel ook voor de pensioenen, welke reeds zijn toegekend in het jaar 1948 in dit jaar werd het fonds opge richt de z.g. back-service geheel ge honoreerd wordt, waren in verband met de steeds verder gaande geldontwaar ding in het bijzonder de pensioenen, welke reeds lang geleden waren toege kend, achtergebleven bij de stijging van de kosten van levensonderhoud. Op ba sis van de cijfers betreffende deze stij ging is nu besloten de pensioenen welke zijn toegekend in het jaar 1948 te ver hogen met ongeveer 74 procent. De pen sioenen welke in het jaar 1949 zijn toe gekend, worden verhoogd met ongeveer 65 procent en zo vervolgens op basis van een aflopende reeks. De toeslagen zijn slechts toegekend voor het jaar 1967. Het is echter wel de bedoeling dat, indien de financiële resul taten zulks toelaten, de toeslagen ook in volgende jaren te verstrekken. Verder is het de bedoeling dat indien de geldont waarding voort mocht gaan, telkens de pensioenen met toeslagen verder te ver hogen. Hierover kunnen uiteraard thans nog geen toezeggingen worden gedaan, aangezien niet te overzien is in welk tempo de geldontwaarding zich verder zal ontwikkelen. 's avonds tot 9 uur geopend, zaterdag om 5 uur gesloten. Géén tel. of schrift, best. Nationale wedstrijd v rijetij dsbested ing In het kader van de 22e Internationale Huishoudbeurs/Idee van 31 maart tot en met 9 april 1967 in het RAl-gebouw 1e Amsterdam, zal voor de tiende keer de Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding worden gehouden. Deelgenomen kan worden in de vol gende groepen: haken en breien, weven en kantklossen, borduren-fivob'té. pop- penmaken, meubelmakerswerk, inleg- en fineerwerk, snijden en beeldhouwen in hout, speelgoed, modelbouw, werkstuk ken van metaal, schilderen (olieverf en gquarel), tekenwerk (tevens hout- en linosnede) en foto's. De werkstukken" worden kort vóór het begin van de Internationale Huishoud beurs door een deskundige jury beoor deeld. Aanmeldingsformulieren kunnen wor den aangevraagd bij het kantoor van de Internationale Huishoudbeurs. Gerrit van der Veenstraat 94, Amsterdam Zuid. te lefoon 725376 en 720798. n.v. verzekerings maatschappij tëoveti de -&xmgze*i6? Voor een goede particuliere ZIEKTEKOSTENVERZEKERING kiest u dan het beste een polis van de RIJNMOND. PREMIE-TARIEF* (tot 1-1 -'68) Verpleging in klasse per jaar per maand volw. kind volw. kind nr 196.- 118.- 17.48 10.52 nb 260.- 150.- 23.18 13.38 la 320.- 192.- 28.53 17.12 "Toeslagen bij hogere leeftijden: 55-60 jaar: 30%; 60-65 jaar: 50%; voorvrouw(en)-alleen tevens 30%. Per gezin wordt premie berekend voor hoogstens drie kinderen beneden 16jaar; voor studerende kinderen tot 27 jaar kinderpremie. In de verzekering is begrepen: verpleging in een ziekenhuis, sa natorium, psychiatr.inrichting.incl. bijkomende kosten, ziekenver- voer. Specialistische behandelin gen inclusief medicijnen, röntgen foto's, laboratorium-onderzoek, bestraling, enz., enz. westblaak 22-r'dam tel. 010-110004* ...cm 'W'

De Havenloods | 1966 | | pagina 15