Schiedamse raad kwam voor het laatst in 1966 bijeen 1 5 pug OPHEFFINGS UITVERKOOP Interessante jeugdexpositie in Stedelijk Museum Schiedam's Singelkwartier HUUR 0 V1 PIANO's HUUR él A iü «««r DE MAGNEET VAKANTIE GIDS IS UIT! DE HAVENLOODS DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 r WEINIG INSTEMMING TOT VERHOGING ELECTRICITEITSTARIEVEN Hoewel de agenda voor de gemeenteraadsvergadering van Schiedam maandagavond op zichzelf niet zulké belangrijke agendapunten bevatte, was het toch ruim elf uur alvorens de voorzitter de raad prettige kerst dagen en goed nieuwjaar kon toewensen, waarbij hij dank bracht voor de prettige samenwerking in zijn eerst volledige bestuursjaar van Schiedam. De raad kon er wel mee akkoord gaan, dat ingevolge een schrijven van het Politiek Jongeren Contact een gelegenheid zal worden gezocht, waarin de Schiedamse jeugd middels een „Open Jeugdweek" bezig kan zijn, doch accepteerde een motie van de heer G. P. Verhuls- donk (VVD) waarin werd uitgesproken, dat genoemd Politiek Contact de raadszaal mag blijven gebruiken, ook voor behandelen van onder werpen buiten het gemeentelijk politiek terrein. De voorzitter wees er hierbij op, dat zaken met betrekking tot verhuur van gemeentelijke zalen en gebouwen in handen is van het college, zodat de motie slechts een wens van de raad kan inhouden. Schoolraad Bijstandsnormen Overdracht Met weinig instemming ontving de raad het voorstel van B. en W. om d.e elektriciteitstarieven te verhogen, zulks ten einde deze aan te passen bij die van Eottrdam, zoals de contractuele ver plichtingen met zich brengen. De heer J. van Katwijk(Prot) constateerde, dat deze verhoging aan Schiedam f 134.000.- meer zal opbrengen, dit terwijl onlangs reeds de waterleidingtarieven zijn ver hoogd. Dit btekent, dat de burgerij nieuwe lasten wordt opgelegd. Spr. ver zocht in het vervolg tariefsverhogingen voor de diverse diensten zoveel moge lijk gelijktijdig te behandelen, zodat een duidelijker inzicht in het totaal der verhogingen wordt verkregen. Wethouder mr. J. J. M. van Kinde ren verklaarde, dat Schiedam door het contract met Rotterdam aan de verho ging is gebonden. De overeenkomst met Rotterdam is opgezegd, doch daarna wordt een verlenging toegepast. Drs. J. H. Simons (PvdA) constateer- ède, dat door de f 134.000 het wellicht mo gelijk zal zijn extra werken, zoals aan bestrating uit te voeren. Hij verzocht wel bij eventuele vernieuwen van ht contract, een en ander eerst m de be trokken commissie te bespreken. Een motie, ingediend door mevr. A. C. M. Blaauw- Rieu (PSP) óm bij het nieuwe contract te bepalen, dat niet mag worden opgenomen een verbod aan Schiedam om een lager tarief toe te passen dan Rotterdam doet, en vooral wat betreft de kleine industrie, vond in de raad geen meerderheid, waarna de raad akkoord ging met het voorstel van B. en W. Bij de hamerstukken bevond zich ook het voorstel van B. en W. akkoord te gaan met het ontwerp voor de grensrege ling Vlaardingen-Schiedam, zulks in ver band met de wegen naar de Benelux- tunnel. B. en W. stelden de raad voor over te gaan tot instellen van een School- Drs. Houtman (VVD) juichte de in stelling van de Schoolraad op zichzelf toe. Het is begrijpelijk dat hoofden van openbare scholen in deze raad zijn op genomen doch acht het ongewenst dat nu... beduidend gqedkoper Een aanbieding van werkeiijk fraaie overhemden, met alle gemakken van niet strijken, maar waarvan de prijs nog altijd rond'.de tien gulden ligt... Bel O Fastzelfstrijkende pope- line, een magnifiek hemd, hagel wit en... Tricot Enkalon in fijn streep- motief, overhemden van en pracht-kwaliteit, allen No Iron .voor één prijs, voor nog géén acht gulden. dan advies moet worden uitgebracht over benoemen van schoolpersoneel. Ook de verhouding van negen ouders en acht buitenstaanders vond spr. min der juist. De heer Dijkstra (PvdA) sprak de wens uit, dat de geschikte leden voor deze raad verkregen kunnn worden en de raad de winst in de zeilen zal krij gen, zpfiSt hij zich beter kan ontplooien dan tot nu toe mogelijk schijnt te zijn geweest. met grote "Instemming kennis te heb ben genomen van dit voorstel. Door wie worden de mensen uit schoolkringen can- didaat gesteld? Is het niet mogelijk dat de onderwijskrachten dit zelf doen? De heer Collé (CPN) constateerde dat een Schoolraad in wezen heel anders is dan een Ouderraad, vooral omdat deze iets kan gaan doen ein zich met het onder wijs zelf bezig houden, hetgeen, gezien in het licht van de Mammoetwet, van betekenis is. Ook pm deze reden acht spr. het ge- de Graaff wees erop, dat de ouders de meerderheid in de schoolraad vormen. Inderdaad heeft deze schoolraad meer kans dan de Ouderraad en kunnen men sen uit het schoolwezen in de raad wor den benoemd. Ir. Houtman zou toch liever wat .meer ouders in de raad wil len benoemen. Spr. acht het toch wat tricot enkalon (ADVERTENTIE) GROTE KOLLEKTIE vesten, twinsets INKOOPPRIJZEN Wat U in de etalages U binnen Tel. 23 8100 Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze overhemden, de BOF in wit en de Tricot Enkalon in streepjes motief, beide hemden 37 t/m 43, door elkaar geopend avonds zaterdag Géén te/, of gesloten Wethouder de Graaff wees erop dat wettelijk onderwijzers inde schoolraad zitting moeten hebben. Spr. vond het niet zo bezwaarlijk dat zij mede over benoemingen beslissen. Hun aantal is niet zo grpot, dat het doorslaggevend Is. Het voorstel werd goedgekeurd. [rag van verband met de verhbging der normen uitkerin gen ingevolge de Bijstandswet. Drs. Simons (PvdA) informeerde op welke wijze de normen thans gewijzigd zullen worden. Geldt de norm van Rot terdam nu ook voor Schiedam? Hoe staat het met het onderling overleg van de Rijnmond-gemeentebesturen? Spr. her innerde er aan, dat is toegezegd door B. en W. een duidelijk overzicht te ge ven omtrent de normen, zulks ten be hoeve van betrokkenen. In de pers heeft spreker daaromtrent nog niets gezien. Tenslotte informeerde drs. Simons of de portefeuille van Sociale Zaken bij d# wethouder blijft of naar B. en W. terug gaat. Mevr. Blaauw (PSP) zei van mening te zijn dat iedereen in aanmerking dient te komen voor het minimum loon, ook dus indien uitkeringen worden gedaan ingevolge de bijstandswet. Wthouder Eijknaar zette uiteen dat zoveel mogelijk wordt aangesloten op de normen van Rotterdam, dus de Rijn mond normen die echter nog niet offi cieel zijn. Op grond van de gewenste uniformiteit, geldt (ie regeling dus ook voor Schiedam. Spr. gaf een brede uiteenzetting om trent de bedragen welke na de verhoging uitgekeerd zullen worden, en wat da uitgaven in totaal voor de gemeente voor de uitkeringen zijn. De publicatie in de pers kan geschie den nadat de regeling is vastgesteld. Het minimum loon is wel een richt snoer voor de uitkeringen door de Rijn- mondraad. Drs .Simons adviseerde .toch een snel ler publicatie toe te passen. Overigens kwam spr. bij de berekeningen aan een hoger percentage in Rotterdam dan in Schiedam. De wethouder zegde toe dit te zullen nagaan. Het voorstel werd goedgekeurd. TNGEVOLGE artikel 89, lidl, van de l op 1 januari 1965 in werking getre den Algemene Bij stand wet, bepaalt Uw Raad binnen twee jaren na genoem de datum, of een deel en zo ja, welk deel van het vermogen van de gemeng de instelling van weldadigheid naar zijn oordeel in verband met de overgang van de taak der bijstandsverlening op Bur gemeester en WEthouders, op de ge meente behoort over te gaan. Dit voorstel is van toepassing op de volgende gemengde instellingen van wel dadigheid: a.) Het Sint Jacobs Gasthuis: b.) Het Fonds, herkomstig van het voormalig Oude Manhuis (Fabrifonds) en c.) De Hofjes van Belois. Over deze zaak was naar de voor zitter mededeelde van de heer L. Mel chers een schrijven ontvangen. Mevr. Tavernev. Camden (KVP) stel de de vraag waarom hieromtrent de Bij standswet niet is gekend. Zij vond het stuk als geheel slecht voorbereid. In de jongste vergadering van de raad is nau welijks omtrent het onderwerp gespro ken en daarom zou spr. het hele stel naar het Bijstandscollege willen den. Het gaat hierom een principe be sluit en de uitvoering zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Wethouder Eijkenaar onderstreepte, dat er wel plm. vier jaar mee heen zal gaan alvorens het alles zijn beslag zal krijgen. Het was jn d.e korte tijd niet moge lijk om een geheel juist inzicht in de materie te krijgen. Het college heeft er trouwens niet zo zwaar aan getild. Het principe-besluit dient echter voor 1 januari te worden genomen. In het al gemeen waren de contacten met de di- diensten niet zo sterk. Het leg met de Hofjes van Belois-regenten heeft plaats gevonden, waarbij van Taverne niet aanwezig is. Voorzit ter:,, Deze notulen mogen niet in open bare vergadering worden besproken Weth. Eijkenaar constateerde dat in eik geval zeer uitvoerig door de regenten - deze zaak is besproken. Spr. wees erop. dat de heer Melchers geen medewerking heeft gegeven om lid te worden van het college van re genten. Enkele leden van B. en W. heb ben zich voor deze zaak ingespannen, doch het bleek, dat men te maken had met een instelling van weldadigheid in de zin van de Bijstandswet. We kunnen stellen, dat de 26 huisjes in het Hofje in goede staat verkeren. Er wordt exploi tatie gevoerd voor mensen, die niet al leen voor de Bijstandswet in aanmerking komen. Spr. berekende dat een huurprijs van f4,78 per week moet worden gesteld waardoor dus sprake is van een bij stand. Ter Griffie wordt gesteld, dat het to tale vermogen aan de gemeente dient over te gaan. Na 1 januari 1967 is er nog drie jaar om tot een gedragslijn te koimen. Daarom wil spr. na die da tum nadere gesprekken gaan voeren ook met degenen die daarbij betrokken dienen te worden. Ae zullen echter wel een principe uitspraak hebben te doen, of de bezittingen over zullen gaan, waar- oij we altijd nog gelegenheid hebben hierop terug te komen. Spr. wilde echter wel toegeven, dat deze zaak wel breder besproken had kun nen worden. De voorzitter wees er nog op, dat het bestuur van het St. Jacobsgasthuis alle medewerking heeft verleend. Mevr. Ta verne constateerde, dat het mogelijk is, Kerstfeest bejaarden Zaterdagmiddag hield in de kantine van Wilton Fijenoord te Schiedam het Leger des Heiis voor ruim 500 bejaar den, een sfeervolle kerstbijeenkomst, die wegens ziekte van majoor Gerstel werd fel ei d door kolonel Gladpootjes uit Den laag. Tweemaal zongen „The Four Sounds" drie gospelsongs. Veel en spontaan werd er gemeen schappelijk gezongen, waarbij het Schie damse muziekkorps voor de begeleiding zorgde. Ook het zangkoor bracht enkele liederen. Het aloude kerstverhaal werd door Zuster Tuynenbung verteld. Tijdens de kerstmaaltijd speelde de de combo van het Schiedamse muziek korps. Zoals elk jaar verleende opvdit derde kerstfeest voor bejaarden het Ro de Kruis, ditmaal met 37 kolonneleden in uniformen zijn diensten. Het touring- carbedrijf „De Snelle Vliet" zorgde voor gratis in deze een beslissing te nemen, zonder daaromtrent eerst overleg te. plegen. Dat de heer Melchers geen lid meer is van het college van Regenten, vond spr. een flauw smoesje. Indien er mensen bij zijn die niet on der de bijstandswet vallen, is dat dus ook geen bijstand, in de zin der wei. Indien er voorstellen zijn we in staat na te gaan hoe de gelden besteed kunnen worden. Drs. Stoutman verklaarde zich gaar ne achter het standpunt van mevr.Ta- verne te willen stellen, omdat zij van deze zaak volledig op de hoogte is. Wethouder Eykenaar meende dat ee'i principe-besluit moet vallen in verband met de regeling van het vermogen, an ders nemen Ged. Staten een besluit Ongeveer drie weken geleden zijn de cijfers van 1962 pas ontvangen. Voordat de besprekingen verder gaan zal deze zaak eerst in het Bijstandscol lege worden behandeld. Het is „kinderachtig" dat zo weinig medewerking is gegeven om het college van regenten volledig te krijgen. De eni ge regent is thans de heer Meyer! Het voorstel van B. en W. werd hier na oedgekeurd. Gratis kerstkrans met Kerstmis! Het ls een prettige en verheu gende gedachte, dat dit jaar ledereen van een bizonder kerst- voordeeltje kan profiteren. Het heeft niets te maken met een prijsvraag, maar wel met een "prljzenvraag", als we het zo eens mogen zeggen. De hulsvrouw' die namelfik zo verstandig is haar Kerstinkopen op de markt te doen, merkt dat ztl daarbfi zoveel geld spaart, dat er makkelijk een extra kerst-trak tatie af kan. Op zo'n manier geeft ztl haar gezin iets cadeau door- minder geld uit te geven. Kopen op de markt - altijd een ge zellige bezigheid - is tegen Kerst mis nog gezelliger. Marktkoop man en straathandelaar bieden keus uit honderden artikelen, waarvan de kwaliteiten als van ouds zo hoog mogelijk en de prijzen zo laag mogelijk zijn. Men boeft daar geen boom over op te zetten: de praktRk bewtlst steeds weer, dat kopen op de markt het voordeligst Is en blijft want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! De dienst vangt aan vrijdagavond om zes uur. Dienst 23 tot en met 25 decem ber apotheek Gouka, Gdoenelaan 127 te Schiedam, tel. 268035, vanaf 26 december 8 uur, apotheek Van Westendorp, Park weg 207, tel. 267674. IEERLINGEN van de Schiedamse scholen hebben ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margriet en mr. P. van Volienhoven als vrije expres sie met tekeningen, beeldengroepen en allerlei andere vormen van feestuiting een interessante expositie verzorgd in het Stedelijk Museum van Schiedam. Deze expositie is door de burgemeester mr. H, Roelfsema geopend, waarbij hij een korte terugblik wierp op de geschie denis van het Oranjehuis, om te wijzen op de bijzondere banden die thans wor den gelegd met Schiedam, waar mr. Van Vollenhoven en diens ouders woonachtig zijn. De burgemeester verbond aan zijn ge schiedenisverhaal een prijsvraag met als prijs een groot tablet chocolade, De opzettelijke fout die hij maakte, nl. dat de Prins van Oranje stadhouder was van Holland en Utrecht moest in zover re worden aangevuld, dat ook Zeeland daarbij gehoorde. Géén van de luisterende scholieren had die fout ontdekt, maar de jongen en het meisje die zich kwamen melden in de veronderstelling dat zij wel de fout hadden gevonden, kregen toch de tablet chocolade als beloning. De tentoonstelling zelf is bijzonder sim pel en attractief door de vindingrijkheid die de jeugd liet blijken door de verbin tenis dié gelegd werd tussen het vorste lijk bruidspaar en de stad Schiedam. Het is te begrijpen, dat de trouwge- beurtenis een belangrijke plaats in de verbeelding heeft verkregen. Prinses Margriet is uitgebeeld in een groep margrieten. De ruim honderd werkstuk ken geven een ruime variatie. Er is kubistisch plakwerk, een symbolische hu welijksboot, diverse karakteristieken. Er is een hele plantage ingericht met vijver en groene bomen. Als geheel een typische jeugdreactie op het feestelijk gebeuren. De expositie blijft tot en met 14 jan. 1967 geopend. Door vele scholen is aan deze tentoon stelling deelgenomen. Het werk dat u op deze tentoonstelling ziet is geselec teerd uit de verschillende inzendingen. Met deze selectie waren belast: Mejuf frouw M. Janse, hoofd van de educa tieve afdeling van Museum Boymans- van Beuningen. De heer R. Berends, vakleraar tekenen bij de openbare ULO te Schiedam. De heer W. Bosman, on derwijzer van de L.O.M. school Frans Halsplein 7 te Schiedam. De heer D. M. Corpel, hoofd van de Prinses Beatrix- school te Schiedam. De heer H. R. Wese- naar, onderwijzer van de Maria Goretti- school, Warande 7 te Schiedam. De heer J. Paalman, directeur van het Ste delijk Museum te Schiedam. De inrichting van deze tentoonstelling werd verzorgd door mejuffrouw M. Kwak, stagaire bij het Stedelijk Museum te Schiedam en de heer R. Berends, lid van de selectie-commissie. Betrouwbaar en betaalbaar, Mathenesserplein 29, Telefoon 23.86.76 Beijerlandselaan 65, Telefoon 27.15.60 WurliTzer met recht van koop zonder eerste Demonstraties Van de modeilen dam dag urlitzerorganïst Joop walvis i Bij ainschaffing MAANDEN GRATIS ONDERRICHT. iwlil V'V: Va. Pryzen \l M. f Ml/ recht van koop 7 A' hoge inruïlwaarde Fa. J.van Urk s Weslersinge.t 42-44 ..R dont) tel.(010)1350 25 KOi'ltKüAM-N.: Reisbureau DE MAGNEET, Schieweg 141. telefoon 010247020. ROTTERDAM-Z.: Reisbureau DE MAGNEET, Zuidplem 123, telefoon 010—272888. SCHIEDAM: Reisbure telefoon 010—266077 i DE MAGNEE1, G. Verboonstraat 17. VGAARDINGEN Ren ;u telefoon 010- 344906 e MAASSLUIS: Reisbureau telefoon 01899—3083. HET oude Singelkwartier van Schiedam ziet er* van grote huoyle nee: tt.tr. dan wanneer men door de min of meer oude straatjes schuifelt. Ook met«' n dan onmiddellijk op, dat rondom het oude deel zich veel hoge gebouwen laten zien. Op de tekening, die ik in de week van Kerstmis gepoogd heb een unirferx 'e geven, ziet men boven de Singelkerk het grote kantoorgebouw uitsteken, dut oir te Schie slaat waar het verkeer naar Overschie zich heenslingert. Men kan do or dn hn.,e gebouw het torentje van Overschie van hieruit niet meer z>en Meer naar wit" ziel men het stationsgebouw en links valt een van de nieuwste flats waar te temen (Jp de voorgrond rijst geboomte op uit de tuinen bij de oudere straatjes. OCTAVE DEVON INCH

De Havenloods | 1966 | | pagina 6