Jonge kunstenaars bouwen aan Rijnmond-creativiteit Schiedam bij eeuwwisseling nu in fotoboek vastgelegd Mr. Van Kinderen nam op tentoonstelling afscheid amas.rwMiBi -■£*#«#» jsSEüw Waterafvoerproblemen in Schiedamse Bijdorp KIINSTGEBITTEH NIET VET Teach-in in Korenbeurs - x DE HAVENLOODS weekblad voor schiedam 16e jaargang no. 9 donderdag 29 december 1966 Deze editie wordt bals aan huis bezorgd tn Schiedam en OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam Vlaardineen, Maassluis, Hoek v Holland, en/of Ussel en lekstreek tot alk uiM.Aia: 2:12.000 under accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huishlad Per» Wet artikel in ons blad niet de vraag, of het Proveniershuis 'n kunstenaarscentrum moet gaan worden heeft in die kringen de aandacht getrokken en was zowel voor Jan Schaper als voor Hein de Koster aanleiding er enkele op merkingen over te maken. Jan Schaper zei, op zichzelf tegen die gedachte geen bezwaren te hebben, doch hij zag wel een verschil tus sen de plaats die het Zakkendra gershuisje dient in te nemen en de inrichting van hei Proveniershuis als werkcentrum. Hein de Koster zei niet de be swaren van financiële aard te kunnen onderschrijven, zoals we die naar voren brachten, mits het gemeentebestuur van Schiedam zich aan Rotterdam spiegelt, waar men werkruimte voor 24,- per jaar verhuurt, verwarming en ver lichting inbegrepen. Overigens zijn er thans wel plannen in bewerking ©m te komen tot stichting van „Rijnmonds Creativiteit", waartoe men woensdagavond op een ietwat uitzonderlijke wijze is overgegaan. Hein de Koster kon wel met onze opmerking inzake de geringe „lots verbondenheid" van kunstenaars instemmen, doch zag dit niet als een bezwaar hen bijeen te brengen in het Proveniershofje. „Op den duur leren we elkaar best ver staan," aldus zijn oordeel. Ook meende hij, in het algemeen de kunstenaars nu niet direct tot de financieëtgeharidfèapt'eft'te rrioeteri rekenen, al valt niet te ontkennen, dat lang niet allen van de kunst kunnen leven. We hebben daar in ons blad begin vorig jaar een vrij uitvoerige reportage aan gewijd en van de moeilijkheden verteld. Wel was Hein de Koster van oordeel dat van de zijde van het gemeentebe stuur Wel iets meer kan worden ge daan om het kunstleven in Schiedam te stimuleren en te steunen. ,,Het. is nu zo,dat zo hier en daar iemand er gens bezig is met een creatieve kunst, maar we weten dikwijls niet eens van zijn bdstaan aj", zo stelt hij. Hij vindt dat een ongewenste toestand. Bovendien blijkt steeds meer. dat zowel uit de richting van Rotterdam als uit Vlaar- dingenen Maassluis getracht wordt te komen tot een soort van „Rijnmond- contact", dat Hein de Koster deed den- ken aan een soort culturele Rijnmond- j raad Blijkens zijn informaties, heeft men daar wel belangstelling voor hetgeen rondom en in het Proveniëfshuis ge beurt en zou men bereid zijnV tot sa menwerking. Hij wijst ook op tde be langstelling die speciaal bij Monumen tenzorg WD en CPN in Schiedam voor één en" ander bestaat. Een soort Wijk raad zou bestuurlijk leiding kunnerf ge ven aan het denken en werken. aangemeld om in Rijnmondverband te werken. „We hebben nu niet alleen een „teach-in", maar ook een „touch-in' constateert Ruud. Spijskokerij Jan Schaper en zijn medewerker Hans de Ridder houden nog vast aan de teach- in op donderdag 5 januari in de Koren beurs, waar min of meer dezelfde pro blemen aan de orde komen, nl. het verkrijgen van werkruimte voor kunste naars Reeds vaker is de gedachte ge opperd, om in de omgeving van het Zakkendragershuisje een cultureel cen trum te vormen, doch de Kosten er van zullen niet alleen aanzienlijk zijn, de vraag is ook, of deze omgeving zich er wel voor lenen zal. Het oog wordt voornamelijk geslagen op de voormali ge „spijskokerij" een vrij onhandig ge bouw, dat veel werk en verbouwing zou eiHoè dan ook, „we hopen nu een nieu we wending te kunnen geven aan net creatieve kunstleven in het Rijnmond gebied". aldus Hein de Koster. Een wens die naar we van harte hopen 111 vemilling zal gaan. al zijn er dan ook nog heel wat obstakels op WILT U VERDER 1 DAN f 20.000 km., f mr luMldi leidt! Neem dan onze ban den van wereldfaam! Ons garantiebewijs staat borg voor de beste banden... Door de inruil van Uw oude banden be spaart U zoveel geld, dat U al weer gespaard hebt voor min stens 10.000 km op uw volgende banden. Na gratis montage en uitbalan ceren rijdt U de wereld rond (40.000 km) met banden van: FILIAAL SCHIEDAM: RAAM 26 TEL. 26.83.51 's avonds geopend tot 19.30 uur ook 's zaterdags Het was een ietwat merkwaardige sa menvoeging van gebeurtenissen de ope ning der expositie „Nederlandse zondag schilders'en het afscheid van mr. M. J M van Kinderen als voorzitter der Museum Commissie Schiedam. Want zoals de heer Van Kinderen zelf ook uiteenzette na de portefeuillewisse- ling in het college van B. en W. zijn de gemeentelijke culturele zaken onder beheer gekomen van wethouddr, me- vrouw de Graaf die ambtshalve nu ook voorzitster van deze commissie is. De heer Van Kinderen ging in zijn toespraak na, hetgeen in de 12 jaar waarin hij als voorzitter optrad, zoal gebeurd is, speciaal ten aanzien van het Museum zelf. De restauratie is juist op tijd tot stand gekomen, want daar voor zou nu bezwaarlijk meer geld toe gestaan worden, zo constateerde de wet houder. Hij herinnerde ook aan de talrijke ex posities die in deze 12 jaar zijn gehou den en sprak in dit verband waarde rende woorden in het bijzonder jegens de heren Pierre Jansen én Paalman. De doelstelling van het Museum, om vooral aandacht te besteden aan het werk van nog levende kunstenaars, is volledig door hen nagekomen en begre- pen. Immers was het moeilijk te bepa- len welke plaats het Stedelijk Museum zo dicht bij Rotterdam en niet ver van Menutip van onze chef-kok California kippesoep uit blik varkensfilet, andijvie aardappelen bessesappudding met vanillesaus Handen Met deze handen gaan we als kunstenaars straks gezamenlijk de recreatieve kunst uitwerken", zegt Hein de Koster. Hein de Koster zit momenteel vol met plannen in die richting doch ook met de „happening" die woensdagavond plaats had, toen een steen die in de oorspronkelijke monding van de Oude Rijn, dus nabij Katwijk is opgegraven, stond. Deze n" komst, den Glaasje „ingewijd". ..Ruud de steenbewaarder houdt angstvallig geheim waar de steen ver- borgen wordt gehouden. Tijdens doze bij eenkomst hebben verscheidene personen, die in de kunst creatief bezig zijn zich hpe,d":t: samen, waarbij niet alleen in het beeld, doch ook door zijn beschrijving de geschiedenis „rond de eeuwwisseling" gaat herleven, Dan te S de even jeugdige uitgever, Jan Lissen,berg die de onder- - rieminssgeest bezit dit boek uit te geven, naast de talrijke werken die aan de Vlaardmgerstraat - fvio^nliik zouden we hierbij ook de uiteraard eveneens j g dlg °ihSote van Jan Vissenberg willen betrekken omdat z„ mm 5rnSop haar eentje nog in de verlovingstijd met Jan geDatJwb<?tam nog op een kamertje in 's-Graveneande. l de uit- REPARATIES le klas werk vanaf f 5 - per reparole :i)-karaats gouden kroon n-0" INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. R'dam, tel. 010 - 12.OT.Ul Trams 1 - 2 - 3 - 4 - 9 10 - 16 - 11 en bussen 3J en 34 Bak oliebollen in OSSEWIT FRITUURVET heerlijk en Oliebollenactie voor Kerk en Rijnmondhand "Zo'n tweehonderd nijvere medewerk- fstiers gaan oliebollen bakken. De olie- Hollen worden op' oudejaarsdag franco thuis bezorgd* Leden van de hervormde gemeente en de Rijnmondband gaan in gezamenlijke inspanning op 30 en 31 de- de hervormde gemeènte - de Rijnmondband. Vandaar deze oliebol lenactie. De prijs bedraagt zeven voor. een gulden. De besteladressen in dé ver schillende stadsdelen zijn:. Voor Nieuwland: A. Plaisier, Troelstra- la a ri 42. tel. 264189. L. A. Snikkers, de Wildestraat 15, tel. 264189: West: J. Son- neveld. v. Ruysdaellaan 60b, tel. 267303: W„ v.d. Gaag, Vondellaan 13a, tel„ *>61687: Zuid: C. H. Schwagerman. Bei- erlandsestr. 21, tel.. 268023; Centrum: J. Brouwer. Nieuwstraat 32. tel. 260184 J A. v.d. Peppel. Rotterdamsedijk 174c. tel. 267015: Oost: D. Krommenhoek. P.K.O.- Laan 106b. tel. 153463; Oud-Mathenesse: W. Chr. de Bree, Engelsestraat 41b. tel 160676P. Zevenhuizen. Franselaan 190b tel. 155945. laarvergadering Oud-Strijders De afd. Schiedam van de Ned. Bond van Oud-Strijders en dragers van het Mobilisatiekruis, zal dinsdag 3 januari de jaarvergadering houden. Als be stuursleden zijn aftredend de heren Ros- man en Van Hartingsveldt. Terugkerend tot waar het hier in feite over gaat „Schiedam rond de jaarwis seling" mag worden geconstateerd, dat het boek een blijde verrassing kan wor den genoemd. Burgemeester Roelfsema zegt er van in zijn voorwoord: „Een tijd lang heb ik gevreesd, dat Schiedam de vecgeten stad aan de Maas zou worden. Het „sluit Schiedam" zoals dit in het be gin van deze eeuw klonk, scheen steeds meer bewaarheid. Het telefoonboek en het spoorboekje werkten mede aan een terugdringen van onze naam uit de rij van Neerlands steden. In overeenstem ming hiermee was de belangstelling voor onze stad maar heel gering, met name in de literatuur werkte de naam van Schiedam bepaald niet inspirerend. Hierin begint een gelukkige verande ring te komen. In de laatste jaren is Schiedam meermalen het onderwerp ge weest van een interessante publikatie. In het bijzonder is de geschiedenis de laat ste eeuw het onderwerp van belangstel ling geworden, de tijd, waarin de naam „zwart Nazarëth" ontstond, de aandui- ding van een sombere fabrieksstad, waar het schuim van honderden branderijen in de grachten dreef. Achter dit zwarte beeld ging het Schiedam van alle dag verloren. In deze leemte wordt voorzien door de uitgave van dit fotoboek. Hieruit komt een geheel ander Schiedam ™wn Amsterdam gelegen, in het kunstleven h&Spr! deeldeemee, dat in 1967 ook weer de Salon der Maassteden zal worden gehouden, gezien het succes der vorig® expositie. Hij vestigde ook de aandacht op de noodzakelijkheid tot restauratie van het orgel en het torentje, waar voor overigens de nodige gelden zijn verkregen. Hoewel de kunstklasse geen laaiend succes was. zal toch getracht worden deze weer op gang te brengen. Dank bracht mr. Van Kinderen voor de prettige onderlinge verstandhouding welke in commissie en in de Vereni ging Vrienden van het Stedelijk Muse um heeft geheerst. Namens deze vere niging sprak de heer Verwe. woorden van dank tot mr. Van Kinderen en bood hem een wandbord aan. De direc teur van het Museum, de heer Paal man die de bijeenkomst had geopend, overhandigde namens Jiet Museum een tekening van Schiedam en bood mevr. Van Kinderen bloemen aan Wat de expositie zelf betreft, deze is het resultaat van een prijsvraag inge steld door de Vara, waarvoor aanvan kelijk 1700 werken werden, ingezonden, waarvan er later 500 overbleven, en waarvan uiteindelijk een aantal van 65 resteerde. Na rijp beraad bleef bij de jury een duidelijke voorkeur voor tien inzenders aanwezig, onder wie de prijswinnaars gevonden zouden worden. Uiteindelijk bleven er zes over, zonder dat de "jury het rechtvaardig achtte, éèn niet te He- kronen. Aldus werd het aantal prijzen met een zesde vermeerderd en werden de eerste tot de zesde prijs respectie velijk gewonnen door de heer W. Ch. Cramer, mejuffrouw Anna Zomer, de heren W. J. Poelman, D. J. Keu- ning, J. G. Brugman en mevrouw Th. van den Heuvel-Gèrard. Aan de vier overgeblevenen, de heer B. Doorgeest, mejuffrouw Ilse - Bender en de heren W. van Genk en L. A. J. Neervoort werd een eervolle vermelding toegekend. Ondanks de aanwezigheid op de expo sitie van inzenders met meer dan èen werk, heeft de jury ter wille van de rechtvaardigheid telkens slechts per schilderij willen bekronen, niet per in zending, zodat de eerste prijs voor de heer Cramer alleen werd toegekend we gens zijn schilderijtje „Vrouw met pau wen". De expositie is tot 20 februari geopend. Mozaïek van Hendrickx voor school in Goes Woensdagmorgen is door de gebrs. Hendrickx in Schiedam een groot glas mozaïek afgeleverd voor de nieuwe gere formeerde Kollentanschool te Goes. De school is gebouwd onder leiding van architect De Heer te Rotterdam. Het mozaïek is gericht op net Zeeuwse landschap en heeft voorstellingen in zich van het Zeeuwse paard, vis, mosselen, zeevogels met als bron van alles de zon. Ongeveer een rhaand Zijn de gebrs. Hen drickx met de vervaardiging van dit mozaïek bezig geweest. Het ontwerp is van de heer Frlts Hendrickx. Het moza- iek kon voor de school worden aange schaft, dank zij de speciale rijksregeling daartoe. Merkwaardig, is, dat van deze kunste naars in tal van plaatsen in ons land en ook, in jïet buitenland werken zijn ge plaatst. magf in eigén stad zijn slechts sporadisch werken van hen te vinden! Brillant - schitterend bezit voor altijd! xF van Anciel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 voren. na,. minder bekend is, maar tocb meer vertrouwd door zijn talrijke aan knopingspunten met het heden. Daarom begroet' ik deze uitgave met vreugde want zij maakt ons duidelijker dan ver halen hoe 't heden gegroeid is naar het tegenwoordige stadsbeeld,"" zo consta teert de burgemeester. En dan is verder hel woord aan Hans van der Sloot, die we zo heel vaak op het gemeente-archief van Schiedam aan troffen. Daar vond hij het merendeel niet alleen van zijn foto-materiaal, doch ook voor de begeleidende tekst. .Het is een enorm werkstuk gewordep, waaraan veel tijd is besteed. Want Hans van der Sloot heeft met vele bejaarde stadgenoten ge sproken en van hun herinneringen een vlot verhaal gemaakt. Reeds eerder pu bliceerde hij artikelen juist op het ter rein der geschiedenis. Hij vertelt in het fotoboek over Schie dam als stervende handelsstad, de zwa re dagen uit de branderij-industrie, de problemen rondom het zoeken naar nieu- Kantoren De Havenloods om t uur dicht De directie laat u weten, dat 't jaar is afgesleten Vrijdag 13.00 eur sluit de laatste deur Slechts de wind waait woelig door de reten L. we bestaansmogelijkheden. We komen in,, het boek bekende geluiden tegen, die we ook bij onze artikelen in dit blad over vroeger Schiedamse tijden hebben weer gegeven. Doch hier geven de 170 foto een uniek detail. Hetgeen uiteraard voo een uitgave als deze belangrijk is, de technische verzorging is uitstekend. De prijs van het boek is 19,50. Eerste boek Het eerste exemplaar van het boek werd burgemeester Roelfsema aangebo den tijdens een bijeenkomst in hotel Europoort door de directeur der uitge versmaatschappij, de heer J. V. M. Ke- ser. De burgemeester noemde het een gelukkig moment waarop het boek ver schijnt, omdat nu spoedig veel van de oude stad zal gaan verdwijnen. Drs. Van der Feyst, gemeente-archivaris noemde het fotoboek een welkome aan vulling op het werk van dr. Schmidt. Hans van der Sloot dankte voor de me dewerking welke hij van zo vele zijden heeft mogen ondervinden. Donderdagavond 5 januari zal er een belangrijke teach-in te Schiedam in De Korenbeurs gehouden worden naar aan leiding van de Schiedamse binnenstad die door sanering en andere gemeente lijke plannen dreigt te verdwijnen. Ook de burgemeester V" wezig zijn. Er bestaan nog steeds klachten over de afvoer van regenwater in de Bijdorp te Schiedam. Omstreeks 1958 is het Bijdorp gerio- leerd. Aan het rioleringssysteem in Bij dorp kleven onvolkomenheden doordat een deel van de afvoer van de wonRng t.w de gootsteenafvoer is gehandhaafd op achter de woningen gelegen sloten, dit om de eigenaren/bewoners destijds te sparen voor grote kosten. De overlast, welke in hét Bijdorp thans wordt ondervonden wordt ln zeer gro te mate veroorzaakt door de vervuiling van de vorënomschreven sloten, welke zowel in eigendom als onderhoud zijn bij de bewoners/eigenSfen, '.O constate ren B. en W. Aan het desbetreffende bestuur van de Polder, waarop deze slQten lozen, is verzocht- bij de gchopw van de sloten hieraan bijzondere aandacht te willen besteden. Sleehts een klein deel van de over last kan worden opgeheven dbor het aan brengen van een riolering in de Scme- damseweg: De .verbetering damseweg is afhankelijk ring van de rijkswerken aldaar Schiedam zal s initiatiefnemers menen dat men moet afblijven van de rustieke sfeer van dit plekje in de Rijnmond. De teach-in start o toegang. JUWELIER i 20.00 uur. Vrije STC MGR. NOLENéLAAM 51! n. BINNENWEG 397 - ZWAfiTJANSTR^^ de Schre de uitv0e- tr en diént te wordën bezien in de stede- bouwkundige. plannen in dit gebied. Ook de opheffing van de Poldervaart speelt bij deze wegvernieuwing een rol van be tekenis. De wegverbetering lient dus te worden afgesteld op de plannen van bot Rijk en de opheffing van de Poldervaart en zal op zijh vroegst in 1967 dan wel 1968 kunnën worden uitgevoerd. In de begroting 1967 is met deze plannen re kening gehouden door Het opnemen van een m'emoriepost. De overlast in Bijdorp zal echtei door deze verbeterin'gswerken niet geheel wor den opgelost, aangezien het onderhoud betreft aan een afwatering waarvoor de eigenaren/bewoners 2®lf onderhouds plichtig zijn vólgens de poldgrkeur. In een later stadium n.i. r.a rgalise- ring van het nieuwe bemalingsplan voor Kethel, Groenoord, Woudhoek en Spa- land, zal ook het laatste bezwaar kun nen wordeh opgelost dpor het maken van een nieuwe rioolaansluiting van net Bijdorp op het nieuwe gemaal. De be woners/eigenaren zullen dan echtei de huisriolering in de woningen dienen te wijzigen hetgeen kosten met,zich mee brengt. Deze laatste oplossing zal pas over enige jaren mogelijk worden.

De Havenloods | 1966 | | pagina 1