BEESTEN'? BOE KRAAK deze puzzel voor 'n KNAAK 1 L 1 f 1 1' Key Kramer op 1 januari twintig jaar gefuseerd |CD keïïJcihs De neger van cel negen Mac Muzzle en het geheim van de Gouden Boeddha OUDERS VAN EMIGRANTEN jdeOoievaarJ Meent U dat, VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE MAURITSWEG 26 a, ROTTERDAM 1 Is f f 1 I f i h I 1 1 CONTACTLENZEN njJüiUJAG 29 DECEMBER 1966 fabriek en Key's Asphaltfabriek een "fu sie aangingen en zich in Maassluis ves tigden op het voormalige terrein van dc Glasfabriek. In de Ruberoidpost van deze maand blijft Ir. G. M. Key. even bij de gebeurtenis stil staan. Hierbij gebruikt nij cijfers die indruk maken. Ir. Key schrijft dat in If)47 het personeelsbestand 150 was. in 1954 520 en thans 920. In het eerste jaar van samenwerking bereikte men een omzet van 3 miljoen, hetgedn in 1965 was opgelopen tot 36 mil joen Dit houdt in. dat de personeels sterkte is uitgebreid met twee-derde, terwij] de omzet een stijging te zien gal van twaalf maal zo veel. De heer Key wijst op de spectaculaire groei van het bedrijf in de afgelopen twintig jaar en onderstreept daarbij, hoe het bedrijf in die jaren steeds efficiënter is gaan werken. Over de toekomst van het bedrijf schrijft hij het volgende: „Men leest de laatste maanden veel over ontslagen en er heerst een zeker ongerustheid over de toekomst. Er kunnen zich natuurlijk omstandigheden voordoen, waaraan wij niets kunnen veranderen, maar wanneer wij zien wat wij in deze twintig jaar hebben bereikt dan geeft dit het vertrou wen dat wij met z'n. allen onvervaard de toekomst tegemoet kunnen zien". De redactie van Ruberoidpost besteedt enkele pagina's aan het twintigjarig be staan m de vorm van een fotoreportage. Zij geeft hiermee een levendig beeld van de groei van het bedrijf. Gebouwen kwa men er op het terrein bij, maar ook „vrije" opslagruimte groeide uit toe -ense grootte. De opslag van pijpen beslaat vaak duizenden meters op pervlakte, waardoor men als buitenstaan der spoedig de indruk krijgt dat dit het enige produkt van het bedrijf is, maar er zijn veel meer facetten aan te wijzen. Zoals dakbedekkingen enz. Ook levert K en K een belangrijk aandeel in tur,- neiwerken. VRAAGT ADVIES Oud katholieke Gemeente, Dam 28. eXUOSeert IJl 'uur H. Mis. 1 Galerie 4 Ned. Prot. Bond. Westvest, zaterdag 31 dec. 19.30 uur, nieuwjaarsdag 10.30 uur d$. A. D. Klaassen. Leger des Heils, Lange Haven 71, 10 uur Heiligingssamenkomst, 6.30 uur openluchtsamenkomast Koemarkt, 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Leiding maj. C. C. Gerstel. r Oud-Geref. Gemeente, Geref. Jeugd- Martlll 1 IS $111 i* huw, Lange Haven:. 97, dienst om 9 en c? 3.45 u f 10 Jehova's Getuigen, Volksgebouw, Tuinlaan 50, 6 uür toespraak. 7 uur W achttorenstudie Vrije Geref. Gemeente, Tuinlaan 50. 10 en 4 uur dienst* Baptisten Gemeente, Lange Haven 125, 7 uur samenkomst. Mission to the Seamen, Anglicaanse dienst, kantine Wilton Fijenoord, iedere eerste, derde en vijfde zondag van d« maand om 9 uur Rev. Chr, Reeves B.A Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. Leer, Lange Nieuwstraat 67. 10 •n 5 uur ds. H. Hofman. Evaug. Luth. Kerk, hoek Oranjestraat. 10 uur ds. A. Steinhgrt. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30. 9.30 en 4.30 uur ds. C, Vonk. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge bouw Irene, Nieuwe Haven 155, oude jaarsavond 7.30 uur ds J. Batelaan te Den Haag; Nieuwjaar 10 uur de heer G. v. d. Kaïmp te Den Haag, 4 uur ds. J. J. Poort te Kamerik. MAASSLUIS Geref. Kerk: zaterdag 7.30 uur oude- jaarsdienst in de Immanuëlkerk door ds. K. W. Dercksen; zondag: Immanuël kerk 9.30 uur ds. K. W. Dercksen, 4.30 uur ds. P. A. Bohlmeijer; Maranatha- kerk 9.30 uur ds. P. A. Bohlmeijer, 4.30 uur ds. K. W. Dercksen. R.K, Kerk: H.H. Petrus- en Paulus- paróchie, pastoor L. P. M. Vester, H.H. Missen zijn zaterdag 19 u„ zondag 8.30 u. Hoogmis. 10.15 uur, 11.30 uur en 19 uur avondmis; H. Andreasparoohie, nood kerk Korhoenstraat pastoor Men zou kunnen Zeggen, dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, hoe wel burgemeester Roelfsema nadrukke lijk stelde zich niet om die reden be reid te hebben verklaard de expositie van werken van de Groningse kunste naar Martin Tissing te openen. De burgemeester maakte nl. van de gelegenheid gebruik óm van zijn waar dering te doen blijken voor hetgeen Cees van der Geer als exploitant van deze intieme kunsteaal hier presteert. Hij constateerde, dat het de ware liefde voor de kunst is. die Cees de Geer daar toe heeft gebracht. Het eertijds krotti ge geval aan de Buitenhavenweg, waar over we indertijd ook in ons blad schre ven, was weinig aantrekkelijk voor een bezoek, doch thans is een da kunst waardige plaats verkregen. De burgemeester citeerde in verband hiermee ook de spreuk van de Franse wijsgeer Jacq Martain „Penser avec les mains". Hij constateerde, dat het werk van Tissing nauw verband houdt met het Groningse landschap. Er is va riatie in zijn werk, dat zich overigens geheel aanpast bij de verschillende jaar getijden. Het is kleurig met een poëti sche inslag. Van Tissing bevinden zich niet alleen ^e*rrifS,ln het Groninger Museum en bij het Rijk, doch ook bij particulieren In binnen- en buitenland. Het zijn gouaches litho s en tekeningen die tot en met 9 januari zijn te bezichtigen. Martin Tis- Het is ai weer heel wat jaren geleden dat Jan Blokker een prachtig verhaal in het Handelsblad schreef. Het ver haal heette: De neger van cel negen. In een stadje in Arkansas sitten te gen de kersttijd slechts drie mannen in de gevangenis. Eén van hen is een neger. Omdat de anderen, de bewa- ker, die met nummer één iedere avond halma speelt en met nummer twee iedere avond zijn krachten meet, Lowbroker, de dief en Chuster. een reus van een boer, die z'n vrouw een klap gegeven heeft, zich niet met hem bemoeien is bij de neger het plan ontstaan om met een achterge bleven blikje een gat in de grond ts graven. Iedere maand vordert hij, totdat hij, zo in december, ergens buiten het stad je boven de grond komt. Iedere keer keert hij weer terug in zijn cel. zon der dat iemand iets merkt. En als het dan kerstfeest is. waagt hij de Jfin ™S?r2nfi, Dt t^ee *ev«nKenen zijn met de bewaker in een luidruch tig feest gewikkeld en niemand let op hem. Moeizaam werkt hij zich door de opening en daar staat hij, in de kerstnacht, buiten de stad, een vrij man. Maar jalt z'n zorgvuldig gegraven gang dicht. Wat hij ook doet, het helpt niet. De modder van het moe ras, waarin hij uitgekomen is, is machtiger dan zijn sterke handen. Maar hij weet met de vrijheid geen raad en holt terug naar de voorpoort van de gevangenis en staat dan voor de verbijsterde bewaker. De neger gaat hem gedwee voor naar cel ne ren, „de veilige buik van de gevan genis van dat stadje in Arkansas. Vier maanden later hebben ze hem op gehangen omdat hij geprobeerd had te ontvluchten". Met oudjaar moet Ik vaak aan dit ver haal denken. Oud en Nieuw betekent natuurlijk niet zoveel, maar toch ont komt niemand aan dat gevoel van „ik sluit iets af en Ik begin aan iets nieuws'. Maar Je kunt natuurlijk al leen aan iets nieuws beginnen als je leeft uit een zekere verwachting. Dat miste de neger. Toen het gat dicht viel, zag hij er geen gat meer in en gaf zich aan bij de poort van de ge vangenis. Hij had geen verwachting meer van zijn leven. Op die vraag worden wij rondom Oud en Nieuw getest. Hebben wij een ver wachting? Leven wij uit de hoop of uit de wanhoop? Leven we van de hand in de tand of leven we met een vooruitzicht? Niets hopen en verder je best doen, schreef Camus eens, als de beste raad die hij kon geven. Een slechte raad. Vooral sedert het hier op aarde kerstfeest is geweest. Want sedertdien hebben we alle hoop, of liever, mogen wij alle hoop hebben op een waarachtig te vernieuwen leven en te vernieuwen wereld. Een levende hoop, noemt de bijbel dat. Een hoop die doet leven en een hoop ®Peei\ nie"w leven. Ala je dat niet hebt, dan keer je terug, net als die neger, en meldt je je weer bij de ,de sevangenis. Bij de machten die tot nu toe je leven re- vangen hielden en het uitzichtsloos maakten. Maar met deze verwachting wordt het verleden verzoenend voor je afgesloten en sta je voor de vrijheid. MEDEMENS Diezelfde avond stond in de Elleboogsteeg vlak bij café het Vat een arme pindaman, die eentonig jammerde: „Lekka, lekka Een eindje verder in die straat stond een schooier tegen een boom geleund, die niets anders te doen had dan af en toe aan zijn peukje trekken. Niemand lette op deze twee figuren, want zulke lieden ziet men nu eenmaal dagelijks in elke stad. Ook de man! die achter de ruiten van een bouwvallig huisje op de loer lag, lette niet op dit schamele tweetal. Hij was namelijk dezelfde ongunstige kerel, die 's middags uit café het Vat had opgebeld. En nu zat hij uit te kijken naar een nette ln een witte regenjas en een andere nette mijnheer met een geruite broek. Doch die waren nergens te zien. hij toch e hij naar buiten op de lummelende schooier af c „Wat mot jij hier, makker?" „Ik ben je makker niet", antwoordde de schooier, „En la me nou gauw met rust want anders timmer ik je het hospitaal in". „Jij tim mert niks het hospitaal in", gromde de eerste weer. Wie wou je d'r voor meenemen?" „Deze", lachte de ver meende schooier en zwaaide even achteloos met een krach tige vuist. Zonder een kik te geven zakte de misdadiger in elkaar Meteen schuifelde de pindachinees, alias Pie Yah Ma, naderbij. Onraad?" lispelde hij. „Nog niet", antwoordde Mac Muzzle gesmoord. „Het is al donker, dus ik denk niet, dat iemand ons gezien heeft. Help me 'es even deze lamme •nijboon in een portiekje te leggen voordat de rest van de bende iets in de gatenkrijgt". Ze namen de onfortuinlijke i. -- m portiek. En net toen ze dat deden, stortte zich een katachtii schaduw op de bewustelozeer glom iets, enF Wat betekent dat, vriend?" riep Mac Muzzle Hij had ,Hola! jouw kant!" - „En waaraan heb Ik die onverwachte vriendschap dan wel te danken?" vroeg Mac Muzzle „Omdat jij een makker van de pukkel neersloeg" ant woordde het manneke. „De pukkel heet eigenlijk Heinrich. Hij heeft me gisteren een dreun op me kaak gereven En nou stmg ik voor hem op de loer als een vreselijke wrekert. Heinrich is immers in dèt huis Het morsige manneke, dat inderdaad door de iaffe Heinrich tegen de grond geslagen was zoals iedereen zich natutir- v»n 'rf? ^lJeTiïnerl- 7*** °P,eeh huis aan de overkant en Pfe Yah Ma keken elkaar verheugd aan. Nu hadden ze beet (Wordt vervolgd) Geen vuurwerk afsteken in nabijheid van dieren Vermeulen, H.H. Missen zijn zaterdag sing, die in 1936 werd geboren, ontving 19 uur mnHao 10 11 zijn opleiding aan academies te Gronin. gen en Warschau. Er waren van zijn werken solo-expo- sities in galerie de Mangelgang in Gro ningen, galerie Waalkens in Fmsterwol- de, galerie Fenna de Vries te Delft groepsexposities waaraan werd deelge- nomen op de eerste Jeugdbiennale te Parijs,Liga Nieuw Beelden in het Mu- nU£ Ve Amsterdam, Contour XI in Delft, Jonge Kunst, 4 maal en Talens- pnjs 3 maal, grafieken in Stedelijk Mu seum m Amsterdam. Bij aankoop van 19 uur, zondag 19 uur en U uur Hoog mis. vlaardingen Oudejaarsavond. Geref. Kerk: Oosterkerk 7.30 uur dl. G. Aalbersberg; Emmaüskerk 7.30 uur ds. Y. J. Tiemerana: Holy-kapel 7.30 uur ds. H. J. Kouwen hoven; Pniëlkerk 7.30 uur ds. J. F. ter Hart; Maranatha- kerk 7.30 uur ds. Joh. Lever; De Wete ring 7.30 uur ds. L. R. Krol. Geref. Gemeente, kerk Westnieuwland 56, 8 uur ds. L. Huisman. Chr. Geref. Gemeente. Dijksteeg 6, 7.30 uur dienst des Woords. Rem. Geref. Gemeente, kerk Hoflaan, ds. C. Beukman. Leger des Heils, Baanstraat, Jaar sluiting en bidstond. Zondag 1 januari 1967, Nieuwjaarsdag. Geref. Kerk: Oosterkerk 10 uur ds. J. F ter Hart, 5 uur ds. Th. Swen; Em maüskerk 10 uur ds. Th. Swen 5 uur ds. Joh. Lever; Holy-kapel 9 'uur ds. Joh. Lever, 5 uur ds. J. F. ter Hart; Pniëlkerk 9 en 10.30 uur ds. H. J. Kou- wenhoven, 5 uur ds. L. R. Krol; Mara- nathakerk 10 uur d». L. R. Krol, 5 uur ds. G. Aalbersberg. Geref. Gemeente, kerk Westnieuwland 86. 10 en 5 uur ds. Huisman. Chr. Geref. Gemeente, Dijksteeg 6, 10 en 5 uur dienst des. Woords. Rem. Geref. Gemeente, kerk Hoflaan, 10 uur ds. H. R. Postma. Leger des Heils, Baanstraat, 10 en 7.30 uur samenkomsten. Wij komen vrijdagavond d.d. 6 januari a.s. Flevozaal, Hoogstraat m aanvang 19.30 uur, zaal open 19.00 uur toegangsprijs ƒ1.—, kaarten verkrijgbaar bij REIS- EN PASSAGEBUREAU WAGON-LITS/COOK, Schiedamsevest 56. Je afdeling van de Nederlandse Vereeniging tot Be scherming van Dieren wil niemand de pret tijdens de jaarwisseling onthouden, maar wil wel de ontstekers van vuur werk en de eigenaren van huisdieren opmerkzaam maken op het volgende: Ieder jaar worden in januari dieren in ssiels gebracht diè soms kilometers van huis zijn weggevlucht. Ze zijn erg schuw en schrikken van elk vreemd ge luid, wat soms maanden duurt. Oorzaak hiervan is het vuurwerk. Men geeft de eigenaren van huisdieren de volgende raad: Laat de hond —aan de lijn uit, ruimschoots voor de jaarwisseling, niet alleen in het belang van het dier, maar ook voor de weggebruiker. Een geschrok ken hond loopt overal heen en is ydus een gevaar voor het verkeer. Trouwens, ingevolge de algemene politieverorde ning mogen de honden niet loslopen in de bebouwde kom en is men dus straf baar wanneer dit gebeurt. Aan personen die vuurwerk afsteken verzoekt men het volgende: Gooi het vuurwerk niet in de richting van het dier. Ook voor uzelf kan het gevolgen hebben, want het dier kan door de angst agressief worden en tot de aan val overgaan met alle gevolgen van dien. ZOJUIST GEOPEND Ide-ioutiijiic v.h. Mauritsweg 54 e democratie niet bevredigend werkt? de afstand tot de gekozen volksvertegenwoordigers te groot is? U goede ideeën hebt voor lands- of stadsbestuur? een overheidsinstantie U onrechtvaardig heeft behandeld Op de le maandag van elke maand vanaf 8 uur 's avonds kunt U hierover spreken met een groep Rotterdamse Kamer-, Staten- en Raadsleden van de V.V.D. De eerstvolgende avond wordt gehouden op maandag 2 januari 1967 in Hotel Regina, Spoorsingel 75. Of belt U eens naar het Secretariaat. Administratrice Mevrouw Drop zal U de weg wijzen naar het kontakt waar U het meeste aan heeft. 1 I |3 9 5 7 S 10 w 1" 12 17 11 15 n li 17 19 H 26 a 21 22 23 u in 25 26 26 23 28 29 36 5T~ 31 32 33 35 36 Tl 36 37 »7 31 39 39 39 10 II 72 12 Hi IV 75 97 F 73 V» 50 51 R> Horizon taal: 1 kledinghanger 5 gymnastiekwerktuig 10 vervperbedrijf (afk.) 11 rivier (Spaans) 12 roofdier 13 zangnoot 14 herhalen 15 kleverig produkt 16 afkondiging in het Staatsblad (afk.) 17 uit de toon vallen 20 militaire rang (afk.) 21 gebroken 22 rond voorwerp 23 spelleiding 24 naam voor rustoord 25 binnenplaneet 26 eega 27 Indonesisch eiland 28 plaats in Gelderland 29 grappenmaker 30 insekt 36 kleur 37 Spaans landgoed 38 dwingen 39 Frans lidwoord 40 repareren 41 lengtemaat (afk.) 42 het gehele Lnd betreffend 43 tijdelijk (afk.) 44 roofdier 45 open plek in bos 46 maanstand (afk.) 47 soort plaatje 48 zijtak van de Donau 49 familielid 50 soort aap 51 laatste levensperiode Verticaal: 1 hoofdbeweging maken 2 spil 3 de oudere (afk.) 4 deel van Azië 5 te eniger tijd 6 zwijn 7 soort rol 8 vaartuig (afk.) 9 voegwoord 10 slot 14 eenvoudig 15 sóórt kussen 16 dansfeest 17 de boventoon voeren 18 ordezuster 19 soort spraak 20 gewricht 21 zaadje 23 levervocht 25 voorgaand 26 duivel 27 model 28 muziekteken 30 onderdeel v 31 grap 32 kleine stukjes 33 gemeenteweide 34 vogel 35 boer 36 masker a auto 37 windrichting (afk.) 38 weldoorvoed 39 voetpunt (van zenit) 40 deel van het jaax 42 buigzaam 43 zangstuk 46 wal, gracht 47 afkorting vóór datum 48 voorzetsel 49 pers. v.n.woord Oplossing puzzel vorige week: Horizontaal: 1 kader: 4 keg; 7 kassa; 9 ap_nage; 10 vlerk; 11 rei; 13 roken; 14 godin; 15 renner; 16 oester: 17 dril; 18 lire; 19 zede; 21 kalot; 22 rand; 23 opa; 24 rot; 25 ave; 26 tong; 27 filet; 29 bron; 30 Eire; 31 node; 32 stonde; 33 genade; 36 toets; 37 koken; 38 Rotte; 39 pul; 40 knier; 41 episode; 42 kerel; 43 tas: 44 nooit. Verticaal: 1 kever: 2 deern. 3 rakker; 4 karn; 5 ene; 6 galg; 7 kelder; 8 stunt; 9 aleer; 10 ronde; 12 eiser: 13 Erik: 14 ooit; 'j erepost; 16 eenvoud; li larie; 18 lo ten; 19 zot; 20 dan; 21 lol; 22 aar; T den; 26 genot; 27 fret; 28 Togo; 29 benen; 30 ideëel; 31 dekken; 32 strik; 33 otter; 34 animo; 35 eerst; 36 spit; 37 klos; 39 U.S.A. Een KNAAK verdiende: mej. D. v. d. Berge, Bramante- straat 57, Rotterdam 17. By de hond als bij de kat ko men vlooien, luizen, mijten en teken voor. Vooral de eerste en de laatste kunnen in warme zo mers een ware plaag vormen, terwijl in het bijzonder de vlo gevaarlijker is dan de meeste houders van huisdieren wel be seffen. Zowel de horude- als de kattevlo fungeert namelijk als tussengastheer voor de by beide diersoorten meest voorkomende lintworm en wanneer hond of poes geplaagd door jeuk met, hun tanden de vlo proberen te pakken hetgeen maar al te vaak lukt en hem stuk bijten, raakt uw huisdier daardoor automatisch besmet met lint wormen. Ditzelfde geldt ook voor de haarluis, die eveneens tussen gastheer is voor een lintworm soort en dus eveneens met kracht be streden dient te worden. Bovendien is het wel zo, dat honde- en kattevlo bij voorkeur niet overgaan op de mens, maar toch komt het vaak genoeg voor dat zij verdwalen en dus bent u ook op hygiënische gronden verplicht uw dieren vrij van ongedierte te maken en te houden. Ten overvloede heeft men onlangs vastgesteld dat de zgn. zomer- ekzemen (die overigens ook des win ters bij honden en katten optreden) voornamelijk het gevolg zijn van een overgevoeligheid voor vlooienbeten. De chemische industrie heeft de laatste jaren een groot aantal insek- tendodende middelen ontwikkeld, waarvan het merendeel echter geva ren oplevert voor onze huisdieren, vooral bij inwendig gebruik (likken!). Dus kunt u beter geen DDT, HCH of Lindaan bevattende strooipoeders of vloeistoffen gebruiken en dient het ongedierte bestreden met middelen op basis van rotenon (derriswortel) en/ of pyrethrum, allebei plantaardige en voor dieren onschadelijke produkten. Ook wanneer zij door likken een zekere hoeveelheid binnen krijgen, be hoeft u zich niet ongerust te maken at zal braken vaak het gevolg zijn. Uiteraard moet ook de mand.Jt kleed je enz. grondig worden gereinigd en ingepoederd en dient de behandeling op geregelde tijden te worden her haald. Overigens heeft een Amerikaan se farmaceutische industrie een middel ontwikkeld, dat men ectoral heeft ge noemd en dat bij inwendig gebruik door hond of kat alle uitwendige pa- rasieten via het door hen opgenomen bloed doodt. Luizen kunt u voorts bestrijden met een der speciaal daartoe in de handel gebrachte wasmiddelen. Teken ont waart u gewoonlijk pas, wanneer zij zich reeds gedeeltelijk hebben volge zogen en daardoor zo gezwollen zijn dat zij buiten de vacht uitsteken. Trekt u ze niet zonder meer los, want dan blijft vaak de kop in de huid achter en daardoor kunnen lelijke verzwerin gen ontstaan. Een druppel petroleum- terpentijn, benzine, aceton, nail remo ver of desnoods slaolie dwingt binnen enkele minuten de parasiet tot loslaten waarm hij gepakt en verbrand kan worden. Jan van Rheenen. Aanpassing in samenwerking met de oogarts. Goheel Pijnloos en onzichtbaar. CONTACTLENSPRACTICUS c. J. STUIJ Optiek "de Lens" reÏÏIÏiSP 64 - TEL'236055 PcPPELWEG 131 - TEL. 188465 I ROTTERDAM Een Haarlemmer houtwormpje riep als het zjjn voedsel binnenliep, met stralend oog en blyde zin: „De palen op, de laden in JANTJE VAN LEUEN.

De Havenloods | 1966 | | pagina 2