Voor 25 piek kocht mijn broer een ,,harmonimum" w ,De stem van het water" Monsterpuzzel 'n nationaal gebeuren Deze week in de bioscopen i DE HAVENLOODS DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 Nog 33 jaren scheiden ons van het jaar 2000. Het is niet veel als we bedenken dat 1934 eenzelfde tijd achter ons ligt.' Steeds meer mensen houden zich tegenwoordig bezig met dat jaar 2000, de grote mijlpaal sedert het jaar 1000. Er is ook alle reden toe, want anders dan vjroeger, kunnen we niet meer van een huge ontwikkeling spreken, waar in alles zo ongeveer hetzelfde blijft. Alleen in de laatste vijftig jaren is er al veel meer veranderd dan de duizen den jaren daarvóór! Deze „versnelling" in veranderingen neemt nog dagelijks toe. zodat bij een ononderbroken ontwikkeling het jaar 2000 een totaal andere wereld, met volkomen andere levensomstandig heden te zien moet geven. Als wij, die leven, het nieuwe jaar in gaan, kun nen we niet meer als onze voorouders zeggen: „Wij worden wel ouder maar de wereld verandert niet." In één jaar kan tegenwoordig verbijsterend veel veranderen. Als alles goed gaat heeft de mens in december 1967 de maan bereikt, in 1970 kan hij een kolonie op Mars ge vestigd hebben. In Amerika en Rus land zijn de geleerden bezig met de vervolmaking van de laser-straal, niet alleen de befaamde „dodende straal" uit fantasieromans, maar ook de licht bundel van zeer hoge energie waar door 30.000 telefoongesprekken tegelijk gevoerd kunnen worden, die alle stof felijke geleidingen in telecommunicatie overbodig zal maken, die in een nabije toekomst mensen en dingen onzicht baar kan maken, waarmee het moge lijk zal zijn drie-dimensionale foto's $n films te maken die zich niet onder scheiden van de dingen zelf! Wat de toepassingsmogelijkheden van de laser betreft, zijn de gevolgen onvoor stelbaar! Even onvoorstelbaar zijn de toepassingen van de elektronica; zal een zeer groot deel van al ons werk in het jaar 2000 door gep"rfectioneerde robots gedaan worden? Nu reeds be palen elektronische breinen de banen van ruimteschepen, want mensen kün- nen ze niet berekenen en het zijn ook automaten die deze ruimteschepen én onze grote industrieën zullen gaan be sturen. Veel belangrijker nog is wat de weten schap kan gaan doen met de-' mens zélf. Men werkt reeds serieus aan tech nieken waardoor het leven verlengd kan worden, aan middelen die ons be- teustztfn kunnen veranderen, onze manier van denken en doen. In de nabije toekomst zal het mogelijk zijn de wereld te veranderen door de men selijke natuur ingrijpend te wijzigen. Zowel gemeenschappen als personen kunnen immuun gemaakt worden te(jen kwade en negatieve invloeden en zó „geprogrammeerd" worden dat zij zullen denken, léven en werken naar maatstaven en gericht op doel einden die zowel goed als kwaad kun nen zijn. Het laat zich aanzien, dat al deze dingen in het jaar 2000 verwezenlijkt kunnen Zijn, tenzij een derde wereldoorlog of een catastrofe deze i ntwikkeling door kruist. In ieder geval staan wij met de handen vol ongekende mogelijkheden en meer dan ooit geldt thans: wat dóen wij met deze mogelijkheden? De ontwikkeling van de dingen voltrekt zich zo snel dat de meestal nog in verouderde denk en gedragspatronen gekapselde mens het onmogelijk bij kan houden. Velen ook jongeren staan met hun ene been nog in de 19e eeuw en met het andere in het jaar 2000. Over onze hoofden heen voltrekken zich ontwik kelingsprocessen, die wij in geen enkel opzicht kunnen beheersen, maar die onze toekomst en die van onze kinde ren zullen beheersen! Daarom is voor alles het parool voor 1967 en volgende jaren: het is de hoogste tijd voor een nieuwe oriëntering. Wat wij als nuchterlingen het „gezonde verstand" noemen is volkomen ontoe reikend voor een juist hanteren van de gegeven mogelijkheden. De mens zul niet langer straffeloos in de oude vertrouwde denk- en gedragspatronen kunnen vegeteren. Als wij niet mee werken met kennis van zaken en kritisch, de gevaren onderkennen en de mogelijkheden uitbuiten, zullen wij op een bepaald moment in de nieuwe ontwikkeling gesleurd worden if als onbruikbaar en verouderd „materiaal" achterblijven. Om te voorkomen dat de nieuwe wereld gebouwd wordt door ongecontroleerde machten die de mensheid straks vol komen zullen beheersen, zullen de gewone mensen „ongewoon" moeten gaan denken en handelen in de ter men waarin de „voorhoede" nu reeds denkt en handelt! Het zal van onze mondigheid in religieus, politiek en maatschappelijk opzicht afhangen of het jaar 2000 een doorgang naar éen nieuwe wereld van vrede en gerechtigheid is, óf een technocratie waarin wij als gemechaniseerde robots aan de genade van enkele machtheb bers zijn overgeleverd. H.V. Ster op toren r.k. Kerk Op de r.k. kerk aan de Mgr. Nolens- laan is een ster aangebracht met een doorsnede van 3 meter, voor het plaat sen waarvan de brandweer medewer king heeft verleend. De ster is vervaar digd door leraren en leerlingeh van de r.k. lagere technische school, waardoor het financieel mogelijk werd het plan uit te voeren. Aan de ster werden 250 lampjes van zes volt bevestigd. Het ge heel had een gewicht van plm. 100 kg. nu... beduidend goedkoper Zijn ze niet ideaal... die leuke, sportieve ruitshirts, met in~ geweven dessin, die zo practisch zijn voor het werk of voor vrije uren en dagen. In onze afdeling Herenmode verkopen wij deze No Iron flannel ruitshirts, in prima model met opstaande boord, het moderne en comfortabele vrije-tijds shirt, voor nog géén vijf en een halve gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze No Iron Flannel ruit shirts met ingeweven dessin, een prachtige kwaliteit, in diverse kleuren en_ in alle courante maten, voor Gedurende de huidige feestweken zijn de voorstellingen van „De Stem van het water" min of meer tot een nationaal gebeuren geproclameerd door het uit brengen in 23 steden tegelijk en door de grote (nog lang niet verklonken! be langstelling van pers en omroep. Het is de vijfde avondvullende film, die in 1966 in ons land in de bioscopen is ge komen en het is een echt Nederlands product. Geen flauwe kul met nasynchro niseren. Nee, echt gesproken In „alge meen beschaafd" of streektaal, en met Nederlandse medewerkers (wij noemen alleen regisseur Bert Haanstra, tekst schrijver Simon Carmiggelt, cameraman Anton van Munster en componist Robert Heppener. De rollen worden (net als in „Alle man" maar zonder verborgen camera) vervuld door het hele Nederlandse volk, van jong tot oud, van Noord tot Zuid, van West tot Oost. Deze kleurenfilm zou men bij de „aneedotische documentaires" kunnen indelen. De verbluffend knappe opnameh van mensen, dieren en dingen, die maar enigszins met stromend over stromend, stilstaand en bevroren water van doen hebben, behoren bij de docu mentaire, maar de toeschouwers ra ken tegelijk geheel in de ban van de gebeurtenissen, daar zij zich kunnen iden tificeren met de medespelenden. Zij leven als 't ware mee met sterk gangen van het ene onderwerp op het andere en het geduldig observeren van precies de rake voorvalletjes, personen en persoontjes zijn de kracht van Haan stra's film. Zelfs in een troep vogels is een dribbelende meeuw met afhangende vlerk als de koddige noot getroffen. Carmiggelts tekst, die hij zelf uit spreekt (en zeer goed) is even gevoe lig als geestig, sluit prachtig op de beel- jj- -r ironisch en verrassend ARENA: Gooi 't maar ln m'n pet, CENTRAAL: Sex Happening, 18 j. S&EAC AD: Maar niet met „mtjn" 1 CINERAMA Dokter ZJivago. 14 J. GMn UI. of schrift Baptisten Gemeente, Centrum, Prove niersstraat 52, 31 december 19 uur Oude- jaarsavonddienst, 1 januari 10.30 uur Nieuwjaarsdienst. den a nen werk om hoogtepunten te er zijn er te veel. Neem b.v. de zang- hulde voor St. Nicolaas met overal in een andere toonaard vals gezongen „Zie ginds komt de stoomboot". Even een eervolle vermelding voor de wilde eend, die voor een boot uitvliegt, en voor de kleine zwemmers, die men tot in het angstige zieltje kijkt, (Dat is het film oog wel toevertrouwd). Gelukkig vermag het bangste ventje later de film met een fikse schoolslag af te sluiten, want „wij moeten nu eenmaal met het water le ven". In het voorprogramma de merkwaar dige Tsjechische film „Ouverture" (te Cannes bekroond) over de groei van een kuiken in het ei. De muzikale begelei ding vormt (evenals indertijd bij „Pant- CÓRSO: «té sound of (prol.) OOO ft GRAND: De stem van het tie Bloody Mary, 18 J.', ma. t.m. v LUMIEREThe professionals, 1 STUDIO '62: Brandt Partis? 14 J. (prol.) OOO THALIA: De ongelooflijk* overw ling, 14 j. OOO •t VENSTER: Persons OOO Tussen Kerstmis en de jaarwisseling hebt u misschien toch nog wel even tijd voor onze monsterpuzzel. Het is heel verleidelijk om te zeggen: „Laat dat ding maar een weekje liggen, dan doen we het volgende keer wel dubbel", maar dat is natuurlijk heel onverstandig, want dan raak je het verband kwijt. Hier dus de achtste opgave. 18 J. (prol.) VICTORIA: De «end en de cadillac, OOO •tr première OOOO zeer goed OOO goed OO middelmatig beneden de maat serkruiser Potemkin") Beethovens ouver ture Egmont. Prachtig gespeeld, maar voor dit doel iets te krijgshaftig. J. WIJCHERS. Meer zwemgelegenheid voor kinderen Het bestuur van de speeltuin in Alex- anderstad is er opnieuw in geslaagd zwemgelegenheid te vinden voor kinde ren van de leden van de speeltuinver eniging. Naast de bussen, die op woens dag en donderdagmorgen 60 kinderen naar het Oostelijk zwembad vervoeren, zal in het le kwartaal van 1967 ook op vrijdagmorgen een bus gaan rijden. De tocht gaat dan naar „De Overdekte" in Hillegersberg. Het hele zwembad staat dan ter beschikking van de speeltuin vereniging. Dezelfde vier gediplomeer de leraressen, die ook in de afgelopen kwartalen les gaven, zullen de kinderen onderricht geven. Hoewel zeer beperkt, is er nog gelegenheid kinderen voor de ze nieuwe zwemgelegenheid op te ge ven. De totale kosten (vervoer heen en te- 81 maanstand (afk.) (2); lidwoord (2); hoeveelheid wol (4); gebakje (4); voertuig (2); meisjesnaam (afk.) (2). 82 noodsein (3); lang en smal (4); toets alleen (afk.) (2); grasland (3); eerste stuk (3); namelijk (afk.) (2); boel, slag (4); pers. v.n.woord (3) 83 deel ,van berg (3); vormend be standdeel (7); godin v.d. vrede (5); kienspel (5); rangtelwoord (7); onb. v.n. woord (3) 84 zoogdier (4); room (7); tref (6); vreemde taal (5); gewricht (3); deel van wet (afk.) (3); traject (5); met kleine gaatjes erin (6) (vakje zwart ma ken) klerenhanger (7) (vakje zwart ma ken) gebruik (4) 85 hiaat (6); muziekinstrument (5); grond (5); gevel (3); pers. v.n.woord (2); gewicht (afk.) (2); aanw. v.n. woord (3); plaats in Gelderland (5); op dit moment (5); beschermer (6) 86 waterpeil (afk.) (2); wijnsoort (4); bundel (3); doel (7); vaste regel (3); voorzetsel (3); kledij (3); drenkplaats (3); parochie (7); vernis (3); bloem (4)lengtemaat (afk.) (2) Bijna 200 deelnemers aan tafeltennistoernooi Het scholierentafeltennistoernooi, dat in Maassluis voor de tweede achtereen volgende maal wordt georganiseerd trekt meer belangstelling dan de eerste maal. Ongeveer tweehonderd scholieren ploma-zwemmen) bedragen f30 per kind per kwartaal. Het is niet mogelijk res titutie te verlenen. Zelf dienen de kin deren voor een zwemband je te zorgen. De minimumleeftijd is 6 jaar. De bus vertrekt 's morgens om half zeven vanaf de eerste halte aan het Ja cob van Campenplein. Totaal stopt de bus aan 5 haltes. Op de terugweg mo gen de kinderen in de bus eten. Half negen is de bus weer in de polder te rug, zodat de kinderen weer op tijd op school kunnen zijn. Opgaven zo spoedig mogelijk aan het adres: Mevr. Veldhui zen van Zanten, Lieven de Keystraat 118, tel. 201896. Zodra het bedrag ■jyrlJN BROER IS ZEER muzikaal. Dat is geen familieverering, het is ge woon zo. Reeds in onze „Sturm und drang-periode tikte hij allerlei snaarinstru menten op de kop, zoals een lult, een mandoline, een citer en een gitaar met gebarsten kast waarop hij zich dan ge durende een meestal vrij korte periode intensief uit leefde. Was het eenmaal zo, dat hij een melodietje kon tokkelen, dan werd het appa raat onder in de kast gesme ten of aan een schoolmakker verkwanseld voor iets wat op dat moment zijn interesse had gewekt. Met het orgel was het echter van het begin af anders ge steld. Misschien kwam dat door de omvang van het in strument of misschien door dat mijn broeder eindelijk iets gevonden had waarbij hij zowel zijn handen als zijn voeten kon gebruiken. Nie mand in de familie heeft er ooit een afdoend antwoord op kunnen geven en ik ge loof stellig, dat mijn broer het ook niet' geweten zou hebben. Maar laat ik niet op de dingen vooruitlopen. Op zekere zondagmiddag kwam mijn broer, die zich in tegenstelling tot mij, al op zeer jeugdige leeftijd in het verenigingsleven had gestort, zoals gebruikelijk, even kij ken of de familie er nog was en of pa of moe het tijdens zijn afwezigheid niet tn het hoofd gehaald had met de noorderzon en alle inventaris te vertrekken. Tijdens een kort vraaggesprek zo in de geest van „Waar ben je ge weest? Wat heb je gedaan?" en „Moet je koffie?" deelde mijn broer mee, dat hij van de vader zijns vriends een orgel, of liever gezegd, een harmonium had gekocht voor de belachelijke prijs van 25 gulden en of pa het 's anderendaags met een carrier even wilde gaan Zulks geschiedde en in af wachting van de komst van het nieuwe meubelstuk werd het meubilair in de achter kamer al vast opzij gezet. Voor het versjouwen van 't urgel van het trottoir naar de tweede etage waar wij woonden, werden alle man nelijke arbeidskrachten van 16 tot 40 jaar opgetrommeld en omdat ik bovenaan de trap stond te kijken of alles goed ging, schreeuwde mijn broer mij naar beneden. Hij vertelde mij wi korte be woordingen dat ik niet moest rondlummelen, omdat ik toch zag dat zij, pa en hij, zich uit de naad werkten om dat kreng naar boven te krijgen. Ik hielp dus mee aan zijn zijde en wij trokken het ding, achteruitlopend de trap op, terwijl mijn vader er aan de achterzijde zijn niet ge ringe gewicht tegenaan druk te. Alles ging goed, totdat wjj in de kromming van de trap terechtkwamen. Daar, slechts twee treden van het doel, wilde het gevaarte niet verder. Mijn broer verdacht mij van sabotage en begon zeer onwelvoeglijke taal tegen mij uit te slaan. Ik zei, dat ik dat niet nam en dat ie het heen en weer kon krijgen met z'n rotorgel. Als hij nog eens wat wist Mijn vader wiens schedel net boven het orgel uitstak riep met een door de krachtsinspanning verdraai de stem, dat we onze smoe len moesten houden. Tege lijkertijd bonkte hij met zijn schouder tegen de zijgevel van de „cirkelzaag des ge- loofs". Dit had hij beter niet kunnen doen, want hierdoor schoot het dekblad los, gleed, gehoorzamend aan de zwaar tekracht naar beneden en botste met een dofje slag tegen zijn voorhoofd. Pa riep iets. Wat dat was heb ik nooit geweten, al had ik wel een vermoeden. Toen was de beer los! Pa zei, dat wij moesten trekken als hij „ja" riep. Hij zwaaide zijn schouder wederom achter waarts en brulde „ja r' Ter wijl wij uit alle macht trok ken, kraakte er iets en scho ten de balpootjes van het instrument los van de trap trede waarachter zij waren blijven haken. Turken gel naar voren schoof. Daar lagen wij beiden in de gang met het orgeltje op onze buik, alsof we overreden wa ren. Mijn broer lag te razen en te tieren en ik kwam bijna niet meer bij van het lachen. Mijn vader stond on derwijl nog half op de trap, hijgend en zwetend met een schouder onder het apparaat. Het enige wat hij zei was „turken Ten slotte stond het orgel dan toch bestémder plaat se. Mijn broer trok zich niets van het overige opge stapelde meubilair aan, klom met een ernstig ge zicht achter zijn nieuwste aanwinst, trok deskundig een aantal registers open en greep in de toetsen. Tege lijkertijd begon hij als een razende de pedalen te be werken. Aanvankelijk hoor den wij, clie er bewonderend omheen stonden, niets an ders dan een amechtig ge hijg dat ergens uit het in wendige van het gevaarte te voorschijn kwam, maar na enkele seconden weerklonk toch krachtig en gevoelvol het Wilhelmus Heel oneer biedig rukte ik halverwege onze nationale hymne een toetsje in, waarop mijn broer mij vernietigend aan keek en mij onverstoorbaar doorspelend toevoegde „Don der op jij TON HOUCEE zullen vier groepen worden gevormd, één van jongens en één van meisjes t.m. 14 jaar en één van jongens en één van meisjes van 15 jaar en ouder. Deze zelfde groepen gelden voor NTTB- spelers. Het toernooi staat onder auspiciën van de Maassluise Gemeenschap en wordt gehouden in het gymnastieklokaal van de Minister de Visserschool op 30 de cember vanaf half negen. Nog niet ze ker is wanneer de laatste sets gespeeld zullen zijn. De deelnemende scholen zijn: Kon. Juliana ULO, Caland lts, l.o. Prinses Christina school, St. Anthoniusschool, dr. Kujperschool, Groen van Prinsterschool, Hoekertje (west), Min. de Visserschool, Kon. Wilhe tschool. De Groen van Prinstersch vas vorig jaar het sterk ste in dit i looi en veroverde lande lijk eveneent. een prijs. Het toernooi wordt geleid door TOG en Smash. nu... beduidend goedkoper Met dit zelfklevende plastic tovert U, zonder punaises, zonder lijm... weer fleur en kleur op verveloze planken, deuren, muren, dienbladen, prullemanden enz. Zelfklevende plastic, dat U In een ommezien aanbrengt w£Sr U wiltvoor bijna de halve prijs, per meter voor nog géén een gulden dertig. Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit plakplastic, in diverse dessins, o.a. houtnerven, kin derdessins en in effen kleuren, 45 cm breed, in coupons van Zaterdag om 5 uur gesloten. Géén tel. of schrift, best 87 knip (3); vreemde munt (4); eier- produkt (3); bewoner van N.-Spanje (4); paradijsfiguur (4); verzotheid op ééi» punt (5); zeegod (5); overtrek (4); over al (4); koor (3); slijtplek (4); per, langs (3) 88 muziekwerk (4); titel (6); verstan dig (3); grote toeloop (3); bloeiwijz* (3); deel v.h. jaar (5); kunstgreep (5) laagte (3); tak (3); verdoofd (3); vrij gevig (6)Russische rivier (4) 89 lichaamsdeel (5); godin der twee dracht (4); aanw. v.n.woord (3); schalk (4); makker (4); eerstkomend (afk.) (2); boekhoudterm (afk.) (2); mening (4); diplomatiek stuk (4); Europeaan (3); aanduiding (4); onderdrukker (5) 90 plaatsaanduiding (4); voegwoord (2); lor (3); gebeurtenis (4); vergelding (5); voertuig (2); bijwoord (2); haast (5); deel van tuin (4); dwaas (3); vreemde munt (afk.) (2); verdoving (4) VERTICAAL De eerste (tussen haakjes geplaatste) omschrijving is de laatste van de voor gaande reeks. 1 (vioolgerei)deel van dag (11) 2 (onderwijs afk); deel van hoofd (3;; familielid (4) 3 (lange slungel); vrucht (6); deel van krijgsmacht (afk.) (4) (proef(leer)tijd); coupon (3); groente (8) 5 (vreemd); bergpas (Frans) (3); lomperd (6) 6 (zwoegen); hoenderbeet (5); graan- produkt (4) 7 (muziekspel); Ingang (6); pers. v.n.woord (2) 8 (bevel); Frans lidwoord (2); Ier land (4) 9 (bres); metaal (4) 10 (streek); heen en terug (afk.) (2); onderwijs (3); getij (2) 11 (sierplant); ooievaar (5); deel van uurwerk (4) 12 (fotograferen); ambtskledij (4); dreunend geluid (6) 13 (telwoord); sportfeest (afk.) (2); buitendijks land (3) 14 (knol); ten slotte (afk.) (2); wak (3); man die wraak neemt (6) 15 (insekt); sluis (3); sprookjes figuur (3) 16 (ambtshalve, afk.); delfstof (4); ontk. v.n.woord (4) 17 (wederzijds); sterkedrankfles (12) 18 (getroffen); bergplaats (4); afgelo pen (3) 19 (eiland bij N.-Guinea); ter zake die nend (8) 20 (grondsoort); waterkering (3); Euro pees land (afk.) (3) 21 (smerig); vlug lopen (5); persoons aanduiding (4) 22 (titel afk.); handvat (4): Ned. ri vier (4) 23 (porijzer); bindmiddel (4);- solda- tenkost (4) 24 (sluimerend); bindmiddel (4); uit stapje (4) 25 (lus); hoeveelheid (5); mak (3); vriend (Frans) (3) 26 (voorzetsel); deel van fiets (4); scheel (5) 27 (voorman); goed (3); soort clown (4); misdrijf (5) 28 (buiten dienst afk.); onb.v.n.woord (8); geur (5) 29 (schouderriem); onb.v.n.woord (5); verlangen (5) 47 (als bewijs van eer); pal (5) vierde deel (5); dorp bij Nazareth (5) 48 (geograf. term. afk.); de voorkeur hebben (8); gids (5) 49 (naam geven); rijksdienst (afk.); vogel (4); houtkleursel (5) 50 (betaalplaats)zoogdier (4); plaats in Z.-Limburg (5) 51 (bloedgever); speelwerktuig (8); voor (voorvoegsel) (3) 52 (specerij); Duitse rivier (4); hande len (4) 53 (lichaamsdeel); windstreek (4); ge vecht (4) 54 (grap); hap (4); lichaamsdeel (4) 55 (schoof)poel (4) 56 (straat Frans)gebed (3) 57 (wandelplaats): indrukken (8); 58 (meisjesnaam); soort hond (4); pluis (3) 59 (letterk. richting); besmeuren (12) 60 (uitroep); hoogstaand (4); sterke drank (4) 61 (hoofddeksel): ongebonden (3); voertuig (3) 62 (hetzelfde); heilige (afk.) (2); pul- verig (3)kwajongen (6) 63 (Russische rivier); (vakje zwart maken vóór „inhoudsmaat") inhouds maat (afk.); (2): hoofddeksel (3); ger stenat (4) 64 (in opdracht van); visbak (4); suk kelen (6) 65 (splitsen); scheepsgerei (5); tocht (4) 86 (telwoord): naschrift (afk.) (2)f klein deeltje (3); te weten (afk.) (2) 67 (tweetal); Engelse lengtemaat (4);' 68 (vis); Delfts instituut (afk.) (2); vlechtwerk (4) 69 (slot); zoogdier (6); Chinese munt (2) 70 (leuren); man (5); fris-zuur (4) 71 (vlug); (vakje zwart maken vóór „aanw. v.n. woord", aanw. m woord (3); pepervreter (vogel) (6) 72 (schrijfkosten)telwoord (3); aan minnig (8) 73 (Oosterse titel): plaatsaanduiding (6); gedicht (4) 74 (kioskbedrijf afk.); soort verklaring (3); koortsmiddel (4) 75 (keukengerei): deel v.h. jaar (11)

De Havenloods | 1966 | | pagina 9