Familie De Wild slaapt in de regen en wind Culturele Rijnm kwam ter discussie Invoering Mammoetwet op Schiedamse scholen 16e jaargang no. 9 donderdag 5 januari 1967 KUNSTGEBITTEN BE HAVENLOODS weekblad voor schiedam lis bezorgd in Schiedam en OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of Ussei en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAGE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Bnrg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bjj de Nederlandse Huis-aan-Hnisblad I»era WE5TBLAAK 25. BOTTERDAM ft TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) ft POSTGIRO 18344 ft ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR ft UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" LEKKEND HUIS WORDT NIET VERBETERD I I et Is van voldoende bekendheid dat veel woningen in Schiedain-Zuld heel wat te wensen overlaten. Niet alleen, dat veel modern comfort zoals douchecellen enz. ontbreekt, maar er zijn ook woningen, die niet meer voldoen aan redelijk te stellen eisen, vooral omdat het onderhoud te wensen overlaat. In het verleden hebben wo daarop ln „De Havenloods" reeds enkele malen de aandacht gevestigd en thans is het de woning aan de Houtstraat 12b, bewoond door de fam De Wild waaromtrent reeds heel wat te doen is geweest. Reeds twee jaar tracht men in de situatie verbetering te verkrijgen, helaas tevergeefsEn de situatie wordt steeds slechter en onhoudbaarder. De eigenaresse van dk woningeen Rotterdamse N.V. met een veHegenwoordigirig in Schiedam, houdt zich doof en intussen verblijft het echtpaar De Wild in een woning welke in deze moderne tijd welhaast ondenkbaar is. Het is een heel werk geweest het tran sport van het fraaie moza'ik dat de Schie damse glazeniers Henderickx hebben vervaardigd voor de nieuwe chr. school te Goes. Het gevaarte van ongeveer vier meter hoogte en anderhalve meter breed, moest in zes delen worden vervoerd. Zoals we reeds hebben medegedeeld, tras het ontwerp van Frits Henderickx. Het oorspronkelijke ontwerp was naar het motief der sahefrping: „En Hij zag dat het goed was", doch later heeft de heer Hen derickx een en ander meer aangepast aan het Zeeuwse landschap, omdat dit wellicht de schooljeugd beter zou aan spreken. Onderaan wordt de zee en het vissen weergegeven, dan volgt het zware Zeeuwse paard, dan de vogels met als bekroning vpn het geheel de zon. Het geheel is aangericht op een grond van asbest, waarop de talrijke stukjes mozaïk werden aangebracht, die stuk voor stuk het fraaie kleurenspel hebben gebracht. De stukjes glas zijn voornamelijk af komstig uit Millingen i« Duitsland. Niet alleen dait het vocht vanaf de zol derverdieping tot de. daaronder gelegen etage doordringt en in de huiskamer alles doet vergaan van het vocht, doch de wind waait overal en dat kan in deze dagen van het jaar zoiets betekenen! Bijzonder op de zolderverdieping waar de slaapkamers zijn is de toestand wel zeer onaangenaam. De slaapkamer van het zoontje hee,ft dan wel wat van het vocht te lijden, doch het ledikantje van de jongste spruit staat vlak voor een raam, waar het raam nauwelijks sfluit. Het dak vertoont zulke kieren, dat men de buitenlucht 'kan zien. Erger nog is bet gesteld in de slaapkamer van het echtpaar zelf, waar een groot stuk steen uit de buitenmuur is gevallen. Uiteraard is, de krant die in het gat is gestopt niet in staat om de wind tegen te houden. „Toen we een keer weg waren ge weest tijdens een stevige storm, bleek die hele hoek te zijn uitgestormd", aldus vertelt de bewoonster van het huis. Waar schijnlijk is de steen verpulverd. Er zou dus een volledige reparatie nodig zijn en daar gaat nu het probleem over. De eigenaresse doet ondanks alle aandrang niets aan deze situatie. De gemeentelijke Bouw- en Woning in spectie heeft zich van een en ander op de hoogte gesteld, maar daw is het tot nu toe bij gebleven. REPARATIES 1* klas wsrk vanaf f per reparatie 'al>-k*raaU gouden kroon t VIM O kunt er op wachten. INSTITUUT DENTIUA Hoogstraat 40. R'dam, Tel. 010 12.00.10 Tramo 1 - 2 - 3 - 4 - 9 10 - 16 - 17 HET was wel een merkwaardige bij eenkomst in café Het Gouden Glaas je, waar de Schiedamse kunstenaars h Waarvan overigens niets is gekomen. Het ging er ook allemaal wat wonder- liik aan toe, want Hein de Koster plakte in navolging van Amsterdamse geestelijken, tijdens een stille protest mars zich een leukoplast op de mond na te hebben aangekondigd or verder het zwijgen aan toe te zullen doen. Hetgeen toch eigenlijk niet de bedoeling- was. Trouwens, de positiejurk die Hein aandeed en de damesslip die hij zich over het hoofd trok behoorden ook al tot de handelingen van deze avond. En dan was er nog de steen der wijzen en het glaasje puur Rijnmondwa- wT Brtllant- schitterend bezit voor altijd! van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 171 Rotterdam De gemeenteraadsleden Vertrulsdonk (VVD) en Collé (CPN) waren aanwe zig en probeerden de nodige indrukken op te doen hoe het er in de Schtedaxn- f e kunstwereld bij staat. We hebben in „De Havenloods" over dit alles reeds een en ander verteld. Uit de discussie bleek, dat er in Schie dam zo ongeveer dertig creatieve kunste naars zijn. doch dat daarvan ongeveer de helft beroepsmatig werkzaam zijn. Zij beschikken over geen of onvol doende werkruimte. Groot enthousias me over het Proveniershuis-plan bleek er allerminst te bestaan. Er werden allerlei gebouwen en ge bouwtjes opgesomd, doch eenstemmig heid bestond er niet. Ook de aangelegenheid van het samen ln een atelier werken werd ter sprake gebracht. Iedereen wilde graag iets voor zichzelf maar als het. moet, dan kan het ook gezamenlijk in een grote ruimte. „We willen er zelf wel wat aan opknappen," aldus de mededeling. Men bleek ook weer niets te voelen om als „VVV-attractie" nabij het Zakkendra gershuisje te worden ondergebracht, ten einde daar een lekker brok romantiek te vormen. Dan liever allemaal uit el kaar. Financieel zijn er ook alweer beper kingen, waarop we ook reeds eerder in „De Havenloods" de aandacht vestigden. Bedragtn van maximaal f 15.- per week, alles inbegrepen werden genoemd doch bleek ook weer niet aller instem ming te ontmoeten. „Waarom doet de gemeente niet meer voor de kunst, ze doet het wel voor de voetbalverenigin gen," werd geconstateerd. De henen Verhulsdonk en Collé pro beerden enige orde te krijgen in de Aanvankelijk werd daar niet op in gegaan doch uiteindelijk kwamen Aaci Wiegman, Dick Bos en Ruud Schamlé uit de bus, die beloofden met B. en W. te zullen gaan spreken. De heer Oollé zei nog even duidelijk waar het op stond: „Jullie moeten zelf wat doen en zien voor elkaar te krijgen. Ik heb het ook niet allemaal voor niks gekregen." „Wij ook niet", luidde het antwoord. Zoals het in Dordrecht gebeurd, waar huisjes van Monumentenzorg voor de kunstenaars tegen een laag bedrag be schikbaar komen, vond men wel juist. Door de vraag: „Wie moet eventuele werkruimte gaan verdelen?". kwan» meteen weer de geringe onderlinge sa menwerking om dé hoek gluren. Dit zou dan door de vertrouwen^ commissie moeten gebeuren, doch over tuigend klonk het ook weer niet. Zo is er deze avond druk gepraat, •soms door alle aanwezigen tegelijk dan weer eens door een enkeling, die ook niet kon bogen op aller instemming. Het lijkt erop, dat de Schiedamse kunstenaars in hun huisvesting en werk ruimte er voorshands niet op zullen verbeteren! Tijdelijk Aanbod BLANC DE BOEUF OSSEWIT ECHT Git ATI S t» pakjes van 3.30 voor '.4.t VRAAGT UW WINKELIER I I De huizen in 1927 gebouwd, zien er aan de buitenkant beslist niet zo kwaad uit, en bij enig behoorlijk onderhoud zijn ze ook nog goed bewoonbaar. Doch deze situatie moet toch wel onhoudbaar wor den genoemd! Dansen op sokken in Teirquasth De oliebollen zijn weer met moeite!) opgegaan, Frank Verhoef heeft ook in Schiedam heilige huisjes in elkaar ge trapt, kortomde seizoentopavond van sociëteit „Den Teirquasth" is verieden tijd Voor 1967 wacht de leden weer een rhythm and blues en wat voor soort muziek populair gaat worden, met caba retiers en andere gekken, sprekers, enz Zaterdagavond 14 januari biedt de sociëteit een non-stop-hit-programma met 50 grammofoonplaatjes, waaronder de top-Veronica-40 van deze week De plaatjes worden ter beschikking gesteld door de firma Hakkert en een disk jockey gaat ze aan elkaar praten Deze eerste avond in het nieuwe jaar is een sokkenbal, waarop de voor derge lijke avonden gebruikelijke kleding op prijs wordt gesteld Toegang alleen voor leden, toegangs prijs: f 1,50 (Lid kan men worden met f2,50 inschrijfgeld en 2 pasfoto's bij: Jan v.d. Meer, Prof Poelslaan 56b, Rotterdam Tel: 154767 CJs van Mansum, B K Laan 245a, Schiedam, Tel: 263633 leeftijd: 16 pl in 22 jaar) Plaats als van ouds: benedenzaal Op- standingskerk, Dr Kuyperlaan te Schie- daun Aanvang 8 uur Uit alle geledingen der bevolking zijn maandagavond Schiedammers naar de aula van het Stedelijk Museum gekomen, om de eerste burger der stad de beste wensen voor 1967 aan te bieden. Helaas was mevr. Roelfsema-Poelstra door lichte ziekte niet in staat hierbij tegenwoordig te z\jn, doch mej. M. Roelfsema nam voor haar moeder in deze op zeer char mante wijze de honneurs waar. Al spoe dig vormde zich een heel lange rij van wachtenden om de gelukwensen aan te bieden, want burgemeester Roelfsema had voor ieder van zijn gasten een kort praatje en zo kon het gebeuren, dat men wel een halfuurtje in de rij mee had te wandelen. Tot de kopgroepbehoorde o.a. mr. Marijnen als voorzitter van de Rijnmondraad. In het bonte gezelschap dat de recipianten passeerde bevond zich o.a. de heer en mevr. Van Vollenhoven, de heer en mevr. Rijpma. de heer en mevr. Wilton, verder leden van de ge meenteraad, vertegenwoordigers uit het zakenleven, personeel van de gemeente lijke diensten enz. De sluiting van de rij geschiedde door Koos de Kapper, in Jac quet en hoog gehoed, die de burgemeester mededeelde hem eens iets te moeten vragen, doch dat zou hij later wel komen doen. ,J>at is best", sprak mr. Roelfsema. Na twee uur staan zal hij blij zijn ge weest te kunnen gaan zitten. Ongeveer vijfhonderd Schiedammers verschenen ter nieuwjaarsreceptie welke burgemeester Roeïisema in de aula van het Stedelijk Museum hield. Hier ir. B. Wilton en mevr. G. M. Wil- ton-Key en de secretaris der Kamer van Koophandel voor Beneden-Maas, de heer Van Minnen. Het zoontje wijst de hoek aan waar op zekere dag een heel stuk van de buitenmuur verdween. De verdere gevolgen zijn niet alleen denkbaar, maar ook zichtbaar aan het behang, of althans, hetgeen er voor door gaat. Vragen gesteld over charitatief centrum Naar aanleiding van vragen over het Regionaal Charitatief Centrum hebben B. en W. van Schiedam het volgende meegedeeld: De oprichting van het regionaal soci aal - charitatief centrum in het Water weggebied 'Steunt op de overweging, dat de parochiële en interparochiële in stellingen in het Waterweggebied op het terrein van het sociaal-charitatieve werk vele belangen gemeen hebben. De behartiging daarvan kan beter gezamenlijk geschieden. Door een bete re organisatie wil men de efficiency vergroten. De parochiële en interpa rochiële instellingen zullen hun werk zaamheden gewoon voortzetten, doch daarbij de steun van het regionaal cen trum ontvangen. Dit centrum zal te vens activiteiten kunnen ontwikkelen, die boven de kracht van een enkele parochiële of interparochiële instelling uitgaan. Aan de gemeentebesturen van het Wa terweggebied is een subsidie gevraagd gelijk aan die van het Rijk volgens de rijkssubsidieregeling. De verdeling over de gemeenten geschiedt naar de aantallen katholieken in die gemeenten afzonder lijk in verhouding tot het totaal van die zelfde aantallen. Nieuwjaarsreceptie Burgemeester F. J. Groot Enzerik van Maasland heeft maandagmiddag van half vijf tot zes uur ten gemeentehuize zijn gebruikelijke nieuwsjaarsreceptie ge houden. Evenals voorgaande jaren hebben ve len de gang naar het gemeentetehuis ge maakt om hun beste wensen aan het gemeentebestuur aan te bieden, o.m. zagen we afgevaardigden van verenigin gen en coöperaties, brandweer, politie Het moet het gemeentebstuur wel een zeer grote voldoening geven, dat de belangstelling voor deze receptie zo groot was We vinden het jammer dat de raadzaal waarin deze receptie werd gehouden, voor een dergelijke gelegen heid te klein is. Overtild? De Schiedamse gemeenteraad heeft in zijn jongste vergade ring zich nogal druk gemaakt over een schrijpen van het Politiek Jon- geren Verbonddat beslist in de raadszaal wil vergaderen en daar- r bij de vrijheid om te praten over alles wat men maar wil. lndièn het by koetjes en kalfjes bleef, zou dit waarschijnlijk niet 1 zo bezwaarlijk zijn. doch nu er i een soort van debatingclub werd gevormd, voelde het college van B. en W. er niet veel voor de raadszaal daarvoor te lenen. Men zou zich de vraag kunnen stellen, of deze hele P.J.V.-ge- 1 schiedenis niet zwaar wordt over- i tild. i We hebben nog nimmer het ge- i noegen gehad een vergadering van dit jeugd-college bij te wonen, omdat ons ook nog nimmer een uitnodiging daartoe gewerd, doch wanneer we zo eens lezen hetgeen 1 tot dusver over de vergaderingen icerd vermeld, dan is het alles wel broodmager en kunnen we niet aan de indruk ontkomen, dat het betoog in de raadsvergadering over „politieke scholing" en „toekom stige raadsleden" en wat al niet meer, wel stellig overtild is. Het aantal belangstellenden voor de vergaderingen van de P.J.V. schijnt in het algemeen beneden de tien te liggen. Het kan best leuk zijn om duur in de raadszaal te zitten vergaderen, doch of dit de standing ran de P.J.V. is, valt te betwijfelen. De jongste plannen van het groep je jongeren gaat uit van het alles een ratjetoe te maken, waarin de provo's, D. 66'ers en wie al niet meer hun zegje kunnen doen. Of daar nu beslist de raadszaal voor nodig is, wagen we te be twijfelen! Hllii tig! IN verband met de invoering van de invoering van de Mammoetwet, zijn voor wat betreft de Schiedamse scholen voor gemeentelijk voortgezet onderwij, de volgende stappen genomen: a. met inachtneming van het voor het uitgebreid later onderwijs vereiste in de Lager-onderwijswet 1920 is met ingang van de cursus 1966/1967 aan de Beide Willem de Zwijgerscholen voor uitgebreid lager onderwijs een leerplan- wijziging doorgevoerd voor het eerste leerjaar, waardoor wij hopen te berei ken, dat de overgang van u.l.o. naar m.a.v.o. zo geleidelijk mogelijk ver loopt; 1). ten behoeve van de Willem de Zwijgerschool voor uitgebreid lager on derwijs I heeft ons College aan de Mi nister van Onderwijs en Wetenschappen verzocht te willen toestaan dat deze school vanaf het cursusjaar 1967/1968 zal worden ingeschakeld bij het zgn. m.a.v.o.-experiment; c. vanaf het cursusjaar 1964/1965 wordt met Inachtneming van de Lager- onderwijswet 1920 op de schooi voor voortgezet gewoon lager onderwijs ge werkt in de richting van een school voor lager economisch en administratief on derwijs passend in de Mammoetwet 1968. Naar aanleiding van vragen inzake het basisonderwijs en opleidingsschool delen B. en W. mede, dat eertijds het begrip opleidingsschool een andere in houd had dan thans. Immers aan het eind van .de lagere school ging slechts een klein percentage van de schooljeugd naar het voortgezet onderwijs; de over grote meerderheid der kinderen ging het arbeidsproces in. In deze situatie is in veertig jaar een aanzienlijke ver andering gekomen. Door de leerplicht verlenging, de democratisering van het onderwijs en andére factoren is de be hoefte aan passend voortgezet onder wijs op verheugende wijze toegenomen. (Volgens gegevens van het C.B.S. ging in 1965 99 pet. van de leerlingen der zesde klassen der scholen voor g.l.o. naar het voortgezet onderwijs) Het is derhalve nu niet meer denk baar dat in een stad als Schiedam slechts één of enkele scholen het predi kaat opleidingsschool zouden kunnen voeren. In de latere jaren heeft zich de mening gevormd dat eigenlijk alle scho len voor gewoon lager onderwijs de leer lingen moeten opleiden voor die scholen voor voortgezet onderwijs waarvoor de ze kinderen krachtens intelligentie, werk kracht en karakter geschikt geacht worden. Dat hier de stimulans vanuit het gezin van groot belang is, is zon der meer duidelijk. Ook vroeger had men opi geen enkele z.g. opleidingsschool ho mogene zesde klassen waaruit alle leer lingen naar h.b.s. of gymnasium gin gen. In de huidige school is het door toe passing van differentiatie en individua lisatie in een niet strak klassikaal sys teem mogelijk, rekening houdend met de persoonlijke geaardheid en aanleg van het kind, dit kind te brengen tot een optimale prestatie, uitmondend in de juiste school voor voortgezet onderwijs. Ten slotte menen wij er goed aan te doen te memoreren dat reeds nu, maar zeker bij het in werking treden van de Mammoetwet de waarde van de van ouds bekende examineerbare toelatings examenstof niet overschat moet wor den, maar dat vooral meer dan voor heen wordt onderkend het belang van het ontwikkelen van een juiste wijze van studeren van de leerlingen. Wij hebben Nederlands grootste sortering erlovingsrlngen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO De politie meldt: Menutip van onze chef-kok De huls van een lichtkogel kwam terecht op het dak van de auto van de 41-jarige chauffeur R. van W. aan de Parkweg, waardoor de auto werd be schadigd. Tijdens het stoelen werd door enkele jongelieden twee ruiten vernield van het stedelijk museum. De hele groep jongens liep als escorte mee met een arrestant en hield vervolgens een collecte onder elkaar, waarbij f 20.50 bijeen werd ge bracht om de schade te vergoeden. Op- de Koemarkt reed de 43-jarige brander A. van T. met de door hem be stuurde auto een dame aan, die de weg overstak. Zij kwam er goed af, maar de politie hield van T. aan, die onder in vloed van drank was en niet in het bezit van een rijbewijs. De politie hield enkele jongelui aan, die bezig waren met het verspreiden van pamfletten in verband met de teach-in op donderdagavond. Zij overtraden door hun handeling de verordening, omdat geen vergunning wae gevraagd. California groentesoep uit blik zuurkool met puree en gehakt tweekleurenvla

De Havenloods | 1967 | | pagina 1