F Doolaard reorganiseert training Hermes-jeugd I Holland Sport speelt zondag tegen S W ZWEMTOERNOOI WERD EEN GROOT SUCCES WAT MEN VOOR DE ZANGVOGELS KAN DOEN Sportgrabbelton NIEUWJAARSMORGEN 'i 'sptit&fc?jss £i*r DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 JANUARI 1967 Iedere eerste donderdag van de maand heeft op het Her mes DVS-eomplex Harga een bijeenkomst plaats van de leiders der hoogste juniorelftallen (betaalde jeugd, selectie, B 1. B 2, C 1 en C 2), welke contactavonden onder leiding staan van manager Gys Doolaard die dit seizoen bjj boven genoemde vereniging voor een totale reorganisatie zorgde. Er wordt by Hermes DVS vanaf het begin van dit seizoen getracht, een lun te volgen met betrekking tot de opvoeding van de jeugd, van wie de Schiedamse vereniging in de nabue toekomst zeer veel gaat verwachten. Met behulp van enthousiaste leiders, met behulp van trainer, manager en jumorbestuur wil men alle middelen bijzetten om zo veel mogelijk aandacht aan de Hermes-jeugd te schenken. Want ,flnan'iele draagkracht van een profvereniging ttipthrulp #de heer Doolaard, kan dit de enige juiste methode zijn om in de nabije toekomst weer een belangrijke rol te gaan meespelen. Het heeft Gijs Doolaard het vorig seizoen nog trainer bij de eerste klas vereniging Neptunus veel trd en on- 20 goed mogelijke organisatie op touw te zetten. Met behulp vam formulieren kan men dan ook nu .M*ie,re junior van bovenvermelde elftallen ISd aan den Seran©schikt zien. Per wed'- ™°£dt l^!.3u"iorJ5ar techniek, taktiek, mentaliteit dS beoordeeld. Op een dergelijke mandei- kunnen Ya® een junior afzonderlijk als van het fevolgd m ehuip van aangelegde grafieken worden de school en heit huiswerk het toelaten te lalten oefenln en steeds weer te wijzen op de verschil- lende punten van dit systeem. Bij Heirmes r ZIJn k?rakteir leert men dit dus spelenderwijs. Ook bij algehele afkeuring en stopzet ting van het programma worden de Her mes-jeugd extra faciliteiten gebodten om het contact in de winterm aandien niet te verliezen. Filmavonden (waarvoor de kantine zich uitstekend leent, zaaltirad- ningen en andere spelen dragen bij tot het slagen van de uitstekend draaiende organisatie. Uit het bovenstaande blijkt dat Gijs Doolaard gelijk zijn boezem vriend Hans Croon bij HVC ook naast de avondltraining van de junioren, trai ningen op de middag heeft ingelast. De karaktervorming i? een bijzonder aspect in de bespreking van deze avond, want het moet, aldus ae manager, in de verre toekomst mogelijk zijn een speler CJV-jeugdclubs gaan opnieuw draaien Speciaal voor de jongeren van 12 jaar en ouder laat de CJV afdeling Maassluis de clubsweer draaien. Zon dag, 8 januari verwachten wij om 11.45 uur de jongens die de zondags school hebben verlaten en dinsdag 10 januari a.s. om 7,30 uur n.m. komen de meisjes bijelkaar, die van de vervolg- klas afscheid hebben genomen. Tevens hebben alle oudleden een uitnodiging ontvangen om op respectievelijk zon dag en dinsdag bijeen te komen. Het clubwerk zal door de leden worden be sproken en eventuele vragen kunnen daar worden gesteld en naar wordt ge hoopt ook beantwoord. Mochten er jon gens of meisjes zijn die nog geen per soonlijke uitnodiging ontvangen hebben, dan zijn deze toch ook welkom. Alle clubhijeenkomsten worden gehouden in het CJV-gebouw „Sursum Corda", Fena- coliuslaan in Maassluis. Zeeverkenners houden een open huis Evenals in het vorig jaar stellen d» Schiedamse Water Scouts (S.W.S.) hun cluchuis aan de Havenstraat op de werf Ouwens open voor de nieuwjaarsontmoe ting voor al degenen betrokken bij de Schiedamse padvinderij en verdere be langstellenden. Haast eigen padvinders- activiteiten is er ditmaal een foto-ten toonstelling o.a. met beelden van de Eng else z eeverk ennersgroep die met Pasen 1967 m Schiedam de gast zal zijn Voorts is er een overzicht der drie jaar poeratie Grote Beer. Er zal koffie worden geschonken. De receptie is van drie tot vijf uur. A LS de weergoden de voetballers en meer dan een gelijkspel z Poloteam SZC verjongd De polocommissie van de Schiedam se Zwemclub heeft de ogen scherp ge richt op de toekomst. Bij SZC is men bezig het eerste waterpoloteam te ver jongen. Dit kost tijd, durf en doorzet tingsvermogen. Misschien heeft de com missie wel iets te laat die verjonging ingezet, maar beter ten dele gekeerd, dan ten halve gedwaald. Die verjon ging van het team, kost natuurlijk pijn, getuige de recente nederlagen in de bekercompetities van de KNZB en de ZRO. Het bestuur stelt echter, dat de zo mercompetitie nu eenmaal bij de KNZB bepalend is en daarom worden de ver schillende competities in dit wintersei zoen gezien als de trainingswedstrijden. Bij SZC gelooft men beslist niet, dat in de komende zomercompetitie de ploeg bij de kanshebbers voor de titel zullen be horen. Er wordt echter wel op gere kend, dat het team goed mee zal kun nen draaien. Het verlies, dat SZC dan ook een de zer dagen leed tegen de „eeuwige ri vaal" VZC uit' Vlaardingen moet dan ook in dat licht worden gezien. VZC, dat in de zomercompetitie nog steeds de belangrijkste competitie van de KNZB in de derde klasse speelt was kennelijk met „wraak" gevoelens naar Schiedam gekomen en won dan ook van de Schiedamse jonkies met 72 Niet eens zo'n smadelijke nederlaag voor de Schiedamse jongelui, die nog heel wat te leren hebben. De polocom missie had zich sportief en terecht pp het standpunt gesteld ook voor deze wedstrijd, te vergelijken met Feije- noordSparta in de voetbalsport, geen beroep te doen op de oudere geroutineer de krachten. Natuurlijk had door dit alles het team van SZC in kracht in geboet en dit wetende gaat er heel wat van de glans der Vlaardingse overwin ning verloren. Jan de Bruin, Hans Ma- gito en Van der Boom, zullen zeer waarschijnlijk niet meèr in het eerste team terugkeren. Eer echter de gebroe ders Kramer Freher en Jan Tettelaar het oudere drietal zal doen kunnen ver geten, moet er nog veel getraind en ge oefend worden. SZC is echter op de juiste weg gekomen, de weg die uit eindelijk naar succes zal leiden. -- testen; of hij wel of met geschikt is voor het „hoge'' voetbal. De meningen lopen hierover bij het ka. der van de Hermes-jeugdopleiding nog al uiteen, doch het wordt al heel snel dui delijk dat Gijs Doolaard aan de hand van verschillende voorbedden een juiste omschrijving van een persoon kan geven. Een voetballer die resoluut en impulsief op het speelveld te werk gaat, kan onmo gelijk een luie en nochalrnite jongen zijn buiten het veld. Ieders karakter komt op het voetbalveld naar voren. En een diep gaande studiie moet in de toekomst gaan uitwijzen hoe raar dit ook mag klin- De thema's die de Hermes-manager op ken. aldus Doolaard wie voor de kwa- komt. wificatie „goede speler" in aanmerking deze avonden bespreekt zijn bijzonder in teressant en vinden hun weg via de jeugdleider naar de spelertjes, die door stencils en aanwijzingen op begrijpelijke wiize nader tot het voetbalspel en de bij behorende taken worden gebracht. Wan neer men bij Hermes DVS ook zo in de toekomst blijft werken, zal de jeugd bij deze Schiedamse club snel de over hand gaan nemen en dan is daarmee de wens van het Hermes jeugdfoestiuur en manager in vervulling gegaan. Wilton huldigt jubilarissen Op de laatste werkdag van het oude jaar zijn op de werven van Wilton-Feije- noord te Schiedam weer jubilarissen ge huldigd. Dit betrof de heren C. de Vrie3 L,oefstraat 40, baas koperslagerfitber en de heer J.F. Gerritsen. Verboomstraat 145c in Rotterdam, voorman-elektro- monteur, die beiden veertig jaar aan het bedrijf waren verbonden. De heer de Vries 61 ontving de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver en de heer RoOerhoek Erasmusi 22.7: Gerritsen (58) datzelfde medaille in brons. De onderscheidingen werden door de burgemeester H. Roelfsema uitgereikt. t Erasmus) 19.' - gunstig gezind zijn, bestaat kansje dat er zondag ook in de ama- teursector weer gespeeld zal worden. Groot is die kans beslist niet, want de velden hebben een overlast van hemel water te verwerken gekregen. Het betaalde voetbal zal wel doorgaan en daar zien we SVV vol vertrouwen te gen Holland Sport in het krijt treden. Het lijkt er op, dat bij SW de cadans terug is. Zondag j.l. bleek dat de ploeg over een sterk moreel beschikt, want het zag kans om een achterstand van 2—0 geheel weg te werken en de wed strijd tegen Volewijckers met 3—2 te winnen. Wij verwachten zondag in het gemeentelijk sportpark een interessante wedstrijd. Het zal zeker niet gemakke lijk gaan, maar we geloven toch In een kleine Schiedamse overwinning, al Is Holland Sport koploper in de eerste di visie. Gosens zal er zeker wel voor zor gen dat Roggeveen aan banden wordt gelegd. Ook voor Hermes moet er in de uit wedstrijd tegen AGOVV winst zitten. Het tweede team van SW krijgt het ook niet gemakkelijk en zal tegen Feije- noord de winst wel in Rotterdam moe ten laten, hoewel de reserves van de Rotterdammers ook niet zo best op dreef zijn. Het tweede team van Hermes trekt naar Gooiland. De jeugd van S\Kf ontvangt zaterdag Velox en die van Hermes trekt naar VVV. De amateurs Bij de amateurs trekt DHS naar VFC ,„J,.e hier niet voor de Schiedammers. Excelsior won de uitwedstrijd tegen VDL met 21, maar in de return zien we echt niet meer dan een puntenverdeling. Martinit ontvangt Voorwaarts. De eer ste wedstrijd werd door de rood witten met 41 verloren en wij nemen aan, dat zij nu al heel blij met een gelijkspel zullen zijn. Bij het zaterdagvoetbal gaat HBSS thuis winnen van JAC en zal PPSC het in de uitwedstrijd tegen Baren- drecht beslist niet gemakkelijk hebben. In de afdeling moet Ursus de uitwed strijd tegen USC winnen, wil het in de running blijven. Demos krijgt DESV op bezoek. Ook dit is niet een van de makkelijkste ontmoetingen, maar de winst moet toch in Schiedam kunnen blijven. Winst zien we ook voor SFC in de uitwedstrijd tegen Crooswijk. SFC is wel aan hun stand verplicht ons niet in het ongelijk te brengen. Schiedam blijft thuis en krijgt Dindua op bezoek. Wel licht kunnen de volgelingen van Jo van der Touw tot de volle winst komen. In de zaterdagafdeling krijgt CSS Groen Wit ten op bezoek en trekt GTB naar Sun light. Werkelijk fraaie overhemden, met alle gemakken van t niet strijken, graag gedragen en'licht in onderhoud... mogen wij deze beide soorten noemen. Bel O Fast zelfstrijkende popeline, een mignifiek hemd, hagelwit en- Tricot Enkalon in fijn streep- motief, overhemden van een prachtkwaliteit, allen No Iron... ll Tet een groter aantal deelnemers dan ooit te voren is het Schiedamse schoolzwemtoernooi weer tot een groot succes geworden. Van de 44 scholen waren er ongeveer duizend deelnemers en met veel strydlust is er dan ook ge- zwommen voor het veroveren van de prijzen. Deze zyn in het Sportfondsenbad uitgereikt door de Inspecteur van het onderwUs te Schiedam, de heer C. A. Kamp. die dank bracht aan degenen die hadden medegewerkt het toernooi te doen slagen en voor de medewerking verleend door de directrice van het Sportfonsenbad, mej. Hazenbroek. Het bekendmaken van de prüswin- nenden bracht bij de jeugd kreten van instemming of „boe" geroep. De resultaten van de wedstrijden waren Schoolslag meisjes 10 en 11 Jaar: 1 M. Suttorp (Gunningsch) 22 sec 2 M. Simons (Pr. Beatrix) 22.2; 3 K. de Jong (Erasmus) Borstcrawl jongens 10 en 11 jaar: 1 R Pijper (burg. Verveen) 17.1 sec.: 2 E. Post (Pr Beatrix) 17.8; 3 B. Kramer-Freher (Willibr.) 18.5. Estafette meisjes 5 klas (Wisselbeker): le prijs J. Ligthart 1.42.7; 2e prijs Pr. Kohn- stamm 1.44; 3e prijs Erasmus 1.45.5. enEstafette jongens 5e klas (Wisselbeker): e prijs W. A. Liefland 1.40; 2e prijs Corne lius B 1.40.4: 3e prijs St. Jozef 1.41.4. Schoolslag meisjes 12 jaar e.o.: 1 A. Smits (Comenius B) 20.5 sec.; 2 M. Olyslager (J. Ligthart) 20.8; 3 M. Speksnijder (Comenius Bi 21. Schoolslag jongens 12 jaar e.o.: 1 H van Dokkum (Gr. v. Prinst 19.1 sec.; 2 K. Sutt- hoff (Erasmus) 11.3; 3 R. Schouten (Pr. T oneelv oor stelling voor bejaarden In het kader van de viering van het huwelijk van H.K.H. Prinses Margriet met de heer mr. P. van Vollenhoven zal door de R.K. Toneelvereniging „Brederode" onder auspiciën van de Oranjevereniging een toneelvoorstelling gegeven worden getiteld; „Ben ik nu getrouwd of niet." Deze voorstelling wordt gegeven in de grote zaal van Irene, Nieuwe Haven 135, op dinsdag 10 januari 1967, des middags half drie, en is in de eerste plaats bedoeld voor onze Schiedamse bejaarden. Aan de besturen van de bejaarden- wordt verzocht zo spoedig mogelijk aan de secretaris van de Oranjevereniging, de heer P.J. Drenth. Burg. Van Haaren- laan 946 te Schiedam, telefoon 26 38 38 te willen opgeven hoeveel gratis kaar ten 2ij willen hebben. tricot enkalon :e afdeling Herenmode verkopen wij deze overhemden, de Bel O Fast in wit en de Tricot Enkalon in streepjes motief, beide hemden - In de maten 37 t/m 43. per stuk voor Géén tel. of schrift, b Marijke) 21.7. Rug slag meisjes (J. Ligthart) 21.8 (Dr de Visser) 2; nardus) 23. Rugslag jongens 12 jaar e.o.: 1 H.Jansen c.; 2 E. Bedeker (J. Rijnsdorp (Gunning) 12 Jaar e.o.: 1 M. Olyslager sec.; 2 P. v. d. Houwen 3 T. Lowes (St. Ber- Schoolslag jongens 10 en 11 jaar: 1 J. Holier^oek (Erasmus) 21.1 sec.; 2 R. Pijper (Burg. Verveen) 22.4; 3 T. Verwey (Thor- becke23. Rugslag meisjes 10 en 11 jaar: 1 L. v. d. Most (Erasmus) 21.5 sec.; 2 I. Scholten 3 A. v. Graas (St. Ber- le prijs Erasmus 11 jaar; t B. (Kon. Juliana! nardus) 22. Rugslag jongens 10 i Comenius B Ligthart) 18.5; 19.7; 3 W. v. Graas (St. Bernardus) Borstcrawl meisjes 12 Jaar e.o.: 1 M van Zelm (Gunning) 16.8 sec 2 A. Smits (Co menius B> 17.9; 3 G Panis (Dr de Visser) 18.4; j R. Crama (K. Wilhelmina) 18.4. ,®or*?"wl JonRens 12 e-°- 1 H. Vester (St. Cathanna) 15.7 sec 2 C. Baas (Come nius A) 16.4; 3 E Bedeker (J. Ligthart) 16.5. Estafette meisjes 6e klas (Wisselbeker): le prijs Comenius B 1.29.1- 2e prijs St Ber nardus 1.36.5: 3e prijs Thorb'ecke 1.37.2 Estafette jongen 0e klas (Wisseibeker) A. Liefland 1.31.2; 2e prijs .34.1; 3e prijs Catharina 1.34.9. 21.9 (Pr. Marijke) Borstcrawl meisjes 10 en II Jaar: Houtzager (A. H Gerhard) 18.4 sec. Suttorp (Guningsch) 18.5; 3 L. v. d H de Jong De afd. Schiedam van de Ned. Ver. tot Bescherming van dieren zegt over de vogeis het volgende: „Wij prijzen ons gelukkig dat wij in onze cultnurwoestijn nog in zo'n verscheidenheid vogels in het wild aantreffen. Op elke wandeling door park of zelfs in de stad komen we wel een merel, zanglijster, roodborst of kool mees tegen. Hebben we wat meer ge luk (of als we er wat meer oog voor heb ben) dan zullen de koperwiek, kramsvo gel. heggemus. winterkoning, goudhaan- Steeds meer worden ze gevraagd deze lichtgewicht Acryl en Terlenke - gevulde dekens, die tevens als luxe sprei Uw slaapkamer verfraaien... dus eigenlijk twee In één zijn. Zoekt U ze maar uit, 2-persoons dekens, gevuld met Acryl of Terlenka vulling, bijzonder goed isolerend, heerlijk warm en prima wasbaar... Terlenka Terlenka Op onze bedden afdeling ver kopen wij deze moderne dekens," als deken en sprei ideaal, een lust voor het oog... toppunt van behaaglijkheid. Géén tel. of schrift, best. 0 Zo daar zitten we dan weer voor on ze eerste sportgrabbelton van het jaar. De eerste van de twee en vijftig. Wat in die volgende weken in deze rubriek de revue zal passeren ligt gelukkig nog in de nevels der toekomst verborgen. Laten we hopen, dat het jaar 1967 de sportgrabbelton in het teken van sport- vreugde kan doen laten staan en dat het leed ons bespaart blijve. 0 Natuurlijk gaan elke vereniging en bestuurders van verenigingen het nieuwe jaar optimistisch in. Het zou niet goed zijn indien het anders was. Optimisme spreekt er ook uit het artikeltje van de heer W. Groenhorst, dat hij als voorzit ter van Demos schrijft in het nieuw jaarsnummer van het cluborgaan. De heer Groenhorst hekelt in zijn artikel de pessimisten in zijn vereniging, die niet meer geloven in een eigen terrein met clubgebouw. De voorzitter verheelt niet dat men nu al acht jaar bezig is deze wens van Demos verwezenlijkt te zien, maar, zo schrijft de heer Groenhorst, ondanks dat er ons geen toezeggingen zijn gedaan blijf ik vertrouwen stellen in de SBLO en de gemeentelijke sport raad. De Eendracht Maakt Ons Sterk is de naam van de vereniging en dat zal met mannen als W. Groenhorst aan het roer wel tot uiting worden gebracht dachten wij zo. Optimist blijven mannen van Demos en niet bij de pakken neer gaan zitten. Vechten voor je club, al gaat dat soms tegen de verdrukking in. 0 Op zaterdag, 7 januari zal het be stuur van Demos in de cantine een nieuwjaarsreceptie houden. Veel clubs laten dan de jeugd in het krijt treden tegen een team samengesteld uit de oude glorie. Bij Demos doet men het anders en dat is wel ongewoon. Wie Demos zegt, zegt Tettero. De familie Tettero is in alle jaren van het bestaan van Demos in de vereniging vertegenwoordigd ge weest. Op 7 januari zal dan ook een fa- mili-elftal Tettero een wyedstrijd spe len tegen een veteranenteam. Het Tet- teroteam is als volgt samengesteld: Doel: Ben Tettero. Achter; Wim Tet tero en Toon Tettero. Midden: André Tettero, Jan Tettero en Steef Tettero. Voor: Mar Tettero, Henk Tettero, Cor Tettero, Piet Tettero en Cris Tettero Zelfs de reservespelers zijn lid van de familie evenals de leiders A. Tettero jr. en A. Tettero sr. 0 Het clubblad van „Schiedam" is een blad dat tot lezen noodt. Zeker het Ou- dejaarsnummer staat ieder jaar weer vol met mijmeringen, leuke verhalen en niet te vergeten de nieuwjaarsgroeten van de leden op rijm gezet door de redactie. Met het laatste verschenen december nummer, werd een twintigjarige perio de afgesloten. Twintig jaar lang werd iedere maand een clubblad verzorgd. Hoe dat is gegaan schrijft de ijverige redacteur Rinus Schell in het decem bernummer. Wij ontlenen daar het volgende aan: Op precies 1 januari 1946 verscheen het eerste na-oorlogse clubblad van „Schiedam". Onder redactie van de he ren J. van Gent, H. Krabbenbos en S. Martens zag dat kleien blaadje het eer ste levenslicht. Onder de naam van „S.F. en A.A.C. Schiedam" werd het bij een copieerbedrijfje in Rotterdam ge drukt en door de leden gedistribueerd. J:~ die tijd het clubblad ontvingen, voor betalen. Dit werd gebruikt om de kosten te dekken. Het blad was voor die tijd fris en smaakvol ingedeeld. In het allereerste nummer lazen wij, dat een lid van de propaganda-commissie et- zelfs een pakje sigaretten voor uitloofde, van zijn eigen rantsoen, aan diegene die een goede omslagtekening kon ma ken. Ook J. van Meurs kon ondanks zijn ernstige ziekte, met grote opgewektheid een artikeltje in dat eerste nummer schrijven. Twee jaar lang draaide het blad zo en men kon aan de artikelen zien dat de inhoud steeds beter werd. Maar plotseling, in 1948 staat een ieder lid vreemd tegenover het blad dat hij hem in de bus valt. De oude naam is veran derd in Zwart op Wit. Algemene onstel- tenis. Maar als het blad gelezen is, komt een ieder tot andere gedachten. De vereniging stencilt nu zelf de bla den. De pionierdrukker is Bertus Zonne veld, die tezamen met Th. Wijzenbroek en J. v.d. Touw aan de commissie zijn toegevoegd. De toenmalige redacteur schrijft daar zelf over, „We hebben ons wel heel ïyat werk op de hals gehaald, maar het is goedkoper en veel leuker". Verhalen deden die tijd de ronde dat Bertus Zonneveld en Joop v.d. Touw bij kwaadheid de inkt in eikaars haren smeerden, als de machine hen even in de steek liet. Het hielp altijd. In maart 1949 treedt de eerste typiste in de commissie. Nu ook sieren mop pen, gedichten en propaganda-artikelen het clubblad. Zelfs komen we ledenaan- werfstukken tegen, hetgeen blijk geeft van gezond verstand en doorzettingsver mogen. Dan in 1951 ondergaat het blad een hele verandering. De commissie be stond toen uit: J. v.d. Kooy, F. J. Muil wijk, J. van Gent, B. Zonneveld, J. Schoenmakers, J. v.d. Touw en P. Smit ir. Zij zetten er de schouders onder en brachten weer verbeteringen aan. De druk van de tekst en de advertenties werden aanzienlijk verbeterd. Deze commissie bracht een jaar later het in z'n geheel gedrukte omlsag met adver tenties in omloop. De bladen met die grote leeuw erop. Deze zijn met de tijd meegegaan. Dat moest ook wei want onze voorzitter maakte in die tijd be kend dat het 200e lid zich had aange meld. Vanaf die tijd is het blad enkele malen drastisch veranderd. Wij kennen clubbladen met voet en honkballer er op en met een grote gele bal. Daarna de geboorte van de weekbrief, die een groot succes werd bij het aanhalen van de band tussen de leden onderling. In 1962 waren het de heren D. Burrink en H. Stuit die het huidige tweekleuren omslag in omloop brachten, voorzien van de nieuwe clubkleuren. Op 1 januari bestaat het clubblad dus 21 jaar en het zal u wel opgevallen zijn, dat J. van Gent hetzelfde aantal jaren zitting heeft in onze commissie. Tot zover de heer Schell, die de aller beste pluim van het jaar wil schenken aan de heer Van Gent en daarbij de hoop uitspreekt nog vele. jaren op de teken hulp en de typevaardigheid van hem te mogen rekenen. 0 Ja, en dan waren er weer de ver schillende nieuwjaarsrecepties. Helaas konden wij ze niet alle bezoeken. De clubs moeten het ons dus maar verge ven," dat we juist bij hun geen acte de dubbeltje presence gaven. Schietuitslagen Door de SV Maaland werden onder linge schietwedstrijden gehouden. De uitslag is als volgt Korps wedstrijd op basis van 50 punten: J. A. Kngma, 41, J. W. Groenewegen 47, A. Poot 47 C Klein Hesselink 45, J Kleiwegt 45, M P Hanemaaijer 45, J J van Buur- ren 45, C J Poot 44. C Poot Dzn 43, H van Woerden 42, A van der Pol 42, W van Roon 41, J van Zwienen 41, IJ. Boekestijn 41, H. Korpei 40, J Hanemaaijer Jr 40. P van der Pol 40, M C Verploegh 39, Fr van Staal duinen Wzn 39, Fr van Staalduinen Pzn 39, P Boekestijn 36 en G Bakker 35 punten Vrije baan op bais van 30 pune:nt Fr van Staalduinen Wzn, 30. P Boeke stijn 30, J J van Buuren 30, C Klein Hesselink 29 M P Hanemaaijer 29, J W Groenewegen 29, M C Verploegh. 28, H Korpei, 28, J. Hanemaaijer Jr. 28, A Poot 28, J A Kingma 27, Fr van Staalduinen Pzn 27, C. J. Poot 27, J van Zwienen 27, A van der Pol 27, W van Roon 26, J Kleiwegt 26, G Bakker 26. IJ Boekestijn 25, H van Woerden 24 EN P van der Pol 24 pun ten tje e vele andere s s pad krui- We hebben ze dikwijls onbewust naar ons toegetrokken. Een beetje dichte be groeiing in uw tuintje, de winterkoning en de roodborst. Een conifeertje of een ligusterhaagje, de merel en de lijster. Onze kortgeknipte sportvelden, de krams vogel en ae koperwiek. U bent misschien bewust te werk gegaan door een nest kastje tegen uw schuurtje of huis op te hangen en hebt deze zomer het genoe gen gehad een achttal koolmeesjes groot te zien worden. We hebben hierdoor wel een grote zorg op ons genomen. Al deze vogels konden in de zomer en herfst nog wel hun kostje opscharrelen. Als echter de winter zich aandient wordt het voor hen in onze steenmassa wel erg moeilijk. De helpende hand van de mens is dan onontbeerlijk. Natuurlijk voedert u als het goed win tert de eenden, meeuwen en zelfs de mus sen. Misschien hebt u in uw tuin wel een voertafeltje waarop u als het dadelijk gaat vriezen en sneeuwen uw brood of de overgebleven aardappelen neerlegt. Een slinger van pinda's en een vetbol zullen dan niet ontbreken. Nu al kunt u, overigens met mate. met het voeren beginnen. Het voordeel is dat de vogels dadelijk als het gaat spannen weten waar ze zijn moeten en ze wennen alvast aan de voerplek. De nadruk moet er dan echter wel op gelegd worden dat TVA de oliebollen en appelflappen, om maar niet te spreken van de geestrijke versnaperingen, genieten de Schiedammers van een welverdiende rust op Nieuwjaarsmorgen, een gevolg van het langgerekte nachtfestijn. Op deze zondagse Nieuwjaarsmorgen loopt er nagenoeg niemand op straat en o, wonder, ook de auto's laten verstek gaan, behalve dan die enkelen die het niet kAïnnen laten om van hun luidruchtige aanwezigheid te getuigen. De lange en brede Broersvest ligt er verlaten bij. Op de achtergrond drie grote Flatgebouwen achter de 's-Gravelandseweg die er sterk aan meewerken dat Schiedam ook in die stadsboek een ander gezicht krijgt. OCTAVE DE CONINCK er met mate gevoerd wordt. Zolang de vogels zelf hun eten kunnen opzoeken is dat natuurlijk het beste. Wat voert u nu? Naast het bovenge noemde brood (liefst bruin), de aardap pels, het pindasnoer en de vetbol, vooral oliehoudende zaden zoals zonnepitten en hennepzaad. Ook het z.g. universeelvoer is uitstekend en biedt het voordeel dat u daarmee alle zangertjes kan bereiken. Vergeet vooral niet zo nu en dan een rot te appel of klokhuis neer te leggen voor de merels en spreeuwen. Voeder bij voorkeur op voedertafels. Het voeren op de grond heeft het nadeel dat de vogels gemakkelijk door katten besprongen kunnen worden en dat de ratten het voer oppeuzelen. Als u een beetje knutselaar bent, maakt u zo'n voertafeltje gemakkelijk zelf. Een bouw tekening kunt u desgewenst a f0,25 ver krijgen bij het Dierentehuis, St. Anna- zusterstraat 47. tel. 266266. De Schiedamse afdelingen van de Ne derlandse Jeugdbond voor Natuurstudie en de KNNV Vogelwerkgroep stellen zich gaarne beschikbaar voor het verle nen van de gewenste adviezen. Zij zullen ook zorg dragen voor de nodige voeder plaatsen in de parken en bij strenge vorst voor de concentraties watervogels. Vee] geld is hiervoor nodig. Kunt u op uw flatje niet daadwerkelijk uw steentje bijdragen, dan is uw geldelijke bijdrage ook van harte welkom en wel op giro nummer 265407 t.n.v. de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren afd. Schiedam. Het geld zal nuttig be steed worden. Treft u gewonde of uitgeputte vogels aan dan ontfermen zich genoemde vere nigingen graag over hen om te proberen ze weer op te knappen en ze hun vrijheid terug te geven. U kunt ze daarvoor afle veren bij het genoemde Dierentehuis. Pak de vogels op over de samengevouwen vleugels, opdat ze niet kunnen fladderen. Knijp in geen geval te hard en zorg dat de snavel uit de buurt van de ogen blijft. Tot zover deze adviezen die ten doel hebben bij het voederen van zangvogels zo nuttig mogelijk voor hen te werk te gaan. Mocht het de komende winter werkelijk ernst worden dan zullen ge noemde verenigingen zeker een beroep op u doen om op nog andere wijze uw steentje bij te dragen. Hopenlijk kloppen zij dan niet vergeefs bij u aan. Dj B. 0 Het bekende spreekuur dat raadsleden der P.v.d.A. in Schiedam iedere maand in het Volksgebouw aan de Tuinlaan houdt, wordt ditmaal vrijdag 6 januari van 20-21 uur gehouden. W* unrwfin

De Havenloods | 1967 | | pagina 4